MESJC )GGF tEZONDHEID Reisapotheek Moderne anticonceptiepil is veilig en betrouwbaar Nieuw homeopathisch geneesmiddel voorkomt en bestrijdt zonne-uitslag Diarree veel voorkomend vakantie-ongemak Overgangsklachten verdwijnen bij negen van de tien vrouwen Pasta: gezond en makkelijk zomereten Zomerse huidproblemen in handomdraai opgelost Zwitsamed Gezonde huid blijkt zuur te zijn iactacytf derma DE HAVENLOODS - DONDERDAG 27 JUNI 1991 26-373 Dertig jaar na de introductie van 'de pil' wordt deze vorm van anticonceptie door circa 1,3 miljoen vrou wen in ons land toegepast. De pil heeft voor een doorbraak op het gebied van de geboorteregeling gezorgd. Vrouwen kregen de mogelijkheid om zelf te bepalen óf en zo ja op welk moment in hun leven, zij kinderen wilden. sico zouden hebben op hart en vaatziekten. Het ging hierbij echter om vrouwen die zeer hooggedoseerde pil len gebruikten, die in Ne derland niet verkrijgbaar zijn geweest. Bovendien bleek dit verhoogde risico alleen te gelden voor vrou wen boven de vijfendertig jaar die meer dan 15 siga retten per dag roken. De pil blijkt ook bijwerkin gen te hebben die juist gun stig voor de gezondheid zijn. Tegen diverse vormen van kanker (baarmoeder, eierstokken) is een bescher mend effect van de pil aan getoond, dat na stoppen met pilgebruik nog vele jaren aanhoudt. Daarnaast heeft het gebruik van de pil nog verschillende andere voorde len: minder kans op cysten (met vocht gevulde holten) in de eierstokken en op eilei derontsteking, vaak kortere Voordelen Van geen enkel ander ge neesmiddel zijn de bijwer kingen waarschijnlijk beter onderzocht dan van de pil. De pil is enkele malen in opspraak geweest, maar la ter onderzoek wees telkens weer uit dat dit onterecht was. Helaas was het kwaad dan al geschied en waren veel vrouwen (op onterechte gronden) uitgeweken naar andere minder betrouwbare methoden van geboortebe perking (wat leidde tot een sterke toename van het aan tal ongewenste zwanger schappen!) Zo wees een on derzoek dat een jaar of twaalf geleden door het Royal College of General Practitioners werd gehou den onder 23.000 vrouwen in Engeland uit, dat pilge- bruiksters een verhoogd ri- en minder pijnlijke men- struaties en een gunstig ef fect op premenstruele klach ten (minder hoofdpijn, prik kelbaarheid of gespannen borsten). Steeds minder hormonen In de loop der jaren is geble ken dat met een lagere hoe veelheid pilhormonen een even doeltreffende bescher ming tegen zwangerschap kon worden bereikt. Tegen woordig worden dan ook praktisch alleen nog maar sub-50-pillen (met minder dan 50 microgram 0,005 milligram oestrogeen hor moon) voorgeschreven. De kans op ongewenste bijwer kingen is hierbij minimaal geworden. Een pil met zeer weinig hormonen is de drie- fasenpil, zoals Trigynon, waarbij de hoeveelheid pro gesteron in drie stappen op loopt en de hormoonschom- melingen tijdens de cyclus zo natuurgetrouw mogelijk worden nagebootst. Tevens zijn nieuwe soorten progestagene hormonen ont wikkeld (bijvoorbeeld in Fe- modeen) die zeer sterk over eenkomen met het natuurlij ke. ^-^rroqteron. De toch al kleine kans op bijwerkingen is daardoor geminimali seerd, waardoor de veilig heid en betrouwbaarheid van de pil optimaal zijn ge worden. Een aparte plaats neemt Diane-35 in. Deze pil bevat naast oestrogeen hor moon een speciaal progesta- geen hormoon, dat de activi teit van de talgklieren af remt. Diane-35 is bedoeld als geneesmiddel tegen acne en een vette huid bij meisjes en vrouwen en is daarnaast een betrouwbaar anticoncep tiemiddel. De moderne anti conceptiepillen hebben het grote voordeel dat ze niet alleen betrouwbaar zijn, maar ook door vrijwel iedere vrouw goed worden verdra gen. Wilt u meer weten over het gebruik van de pil, dan kunt u een gratis pilboekje aanvragen bij Farmacon- cept, Postbus 5059, 1410 AB Naarden. Vrouwen met 'jeugdpuistjes' kunnen hier eveneens kosteloos een han dig boekje met' praktische tips over de behandeling van acne bestellen. Veel mensen hebben een on weerstaanbaar verlangen om ieder minuutje van hun vrije tijd van de zon te ge nieten. Maar door de steeds dunner wordende ozonlaag rond de aarde wordt de hoe veelheid UV straling steeds groter. Hierdoor kan een zonne-allergie optreden die u niet alleen van uw hobby berooft, maar u ook met ver velende gevolgen opzadelt. Mensen die last hebben van jeuk door overgevoeligheid voor zonlicht (of de zonne bank) kunnen tegenwoordig met het homeopathische ge neesmiddel Urtizon Complex zonder zorgen van de zon genieten. Dit zuivere na- tuur-geneesmiddel pakt de oorzaken van een geïrriteer de huid van binnenuit aan, zonder enige bijwerkingen. De korreltjes Urtizon bevat ten maar liefst negen be proefde homeopathische be standdelen die er samen voor zorgen dat u geen last krijgt van jeuk en pukkel tjes, blaasjes of rode vlekken niet de kans krijgen om op te komen. Ze zitten verpakt in een handig doseerbuisje (fl. 9,95) dat voldoende ta bletjes bevat voor twee tot drie weken. Verkrijgbaar bij drogist, apotheek en reform zaak. Voor meer informatie: TS Reform, telefoon 03410-26966. Vakantiegangers in warme of tropische landen hebben vaak te kampen met 'reizigersdiarree'. Het lichaam moet namelijk wennen aan het klimaat en andere bereidingswijzen van het eten. Hierdoor kunnen bacte riën in het lichaam terecht komen, waar we niet aan gewend zijn. En deze "vreemde" bacteriën veroorzaken vervolgens diarree. Ook vergeten veel mensen dat hun maag en darmen niet bestand zijn tegen het onzuivere drinkwater in sommige zuidelijke landen. Drink in die lanHpn dus geen water uit de kraan en bestel geen koude drank met ijsblokjes die van leidingwater zijn gemaakt. Een laatste oorzaak van diarree kan ook voedselvergiftiging zijn. Wed.(17)» 2 kind.dakloos w sloop, zkt. m. spoed opvang, liefst in bosrijke omgeving Over de hele wereld worden miljoenen dieren met de dood bedreigd. Oorzaak: de lichtzinnige manier waarop we met onze natuur omgaan. We mogen de dieren en onze kinderen niet het slachtoffer laten worden van onze "welvaartshonger". We mogen geen egoïsten zijn. Doet u dus mee met die 340.000 andere Nederlanders? Doet u mee om onze aarde weer leefbaar te maken? Leefbaar j (tb j voor onze dieren. Leefbaar voor onze kinderen.WW F GEEF OM DE TOEKOMST. Op zich is reizigersdiarree een onschuldige aandoe ning, maar het kost je wel een paar 'dure' vakantieda gen. Om er zo snel mogelijk weer bovenop te komen is aktieve kool al generaties lang een een bekend en doel treffend middel. De meeste mensen kennen aktieve kool beter als Norit. Norit is een puur natuurlijk geneesmid del en wordt gemaakt uit onder andere hout, turf en kokosnootschalen. De kool wordt 'aktief genoemd om dat het de eigenschap heeft allerlei stoffen aan zich te binden. En dus absorbeert Norit ook de schadelijke bacteriën die diarree veroor zaken. Norit verlaat het li chaam langs natuurlijke weg en bestrijdt op deze ma nier de oorzaak van diarree. Diarree kan, vooral bij kin deren, ernstig vochtverlies tot gevolg hebben. Het is daarom aan te raden in ge val van diarree, naast het innemen van Norit zo nor maal mogelijk te blijven eten en drinken. Norit is bij apotheek en drogist krijgbaar in de vorm van tabletten en capsules. Vooral de capsules hebben veel vakantiegemak: ze zijn door de stripverpakking makke lijker mee te nemen, veroor zaken geen zwarte handen of mond en je hoeft er door een hogere hoeveelheid ak tieve kool minder van in te nemen dan bij de tabletten. mmm mmwoomo: msssAtim nsm 157 1243 zrsouvmo Een landelijk onderzoek in 23 huisartsenpraktijken heeft aangetoond dat het homeopathische geneesmiddel Famosan zeer effectief is bij de bestrijding van overgangsklachten. Bij bijna negentig procent van de bij het onderzoek betrok ken vrouwen bracht het middel uitkomst. Veel huisartsen schrijven het inmiddels standaard voor bfj patiënten met overgangsklachten. Ruim één miljoen Neder landse vrouwen zijn in de gang. Voor zeven van de tien vrouwen verloopt de- fase niet zonder proble men. Famosan kan hen hel pen de overgangsjaren toch probleemloos door te komen, zo toont onderzoek aan. Dat de Nederlandse huisarts daar ook van overtuigd is, blijkt uit het feit dat Famo san het meest voorgeschre ven natuurlijke geneesmid del is. Landelijk onderzoek laat zien dat bijna negentig pro cent van de vrouwen baat heeft bij Famosan. Maar liefst 60,8 procent van de bij het onderzoek betrokken vrouwen was dank zij het homeopathische geneesmid del geheel of vrijwel geheel klachtenvrij. Nog eens 27 procent ondervond enige tot redelijke vermindering van klachten. De huisartsen die meewerk ten aan het onderzoek, stel den bij hun patiënten vooral een vermindering vast van twee vervelende over gangsklachten: de opvlie gers en het nachtelijk trans pireren. Het aantal opvlie gers bleek met meer dan de helft te zijn teruggedron gen. De meeste patiënten meldden dat de volgende overgangsklachten geheel verdwenen waren: hoofd pijn, vermoeidheid, hart kloppingen en neerslachtig heid Geen bijwerkingen Als groot voordeel van Fa mosan wordt genoemd dat het middel geen bijwerkin gen heeft. Famosan regu leert de hormonen op een natuurlijke manier, zonder dat het ingrijpt op de men struele cyclus. Hormoonpre paraten beïnvloeden de men struele cyclus wel en ken nen daardoor bijwerkingen zoals bijvoorbeeld hoofdpijn. Famosan dankt zijn bijzon dere werkzaamheid aan zes verschillende, homeopathi sche grondstoffen. Eén daarvan is Ambra. De 'hofle verancier' hiervan is de pot vis, een walvissoort. Het door de levende potvis afge scheiden talg (amber) wordt namelijk verwerkt in Famo san en pakt vooral klachten als neerslachtigheid, prik kelbaarheid en nerveuze uit putting aan. Voor meer in formatie: A. Vogels Infolijn 05250-5237. Culinair Nederland houdt van exotische uitspattingen. Na de oosterse keuken expe rimenteren we nu gretig met Zuideuropese gerech ten. Pasta's zijn snel en ge makkelijk te bereiden en zijn daardoor uiterst ge schikt zomereten. Eerst stond men wat huiverig te genover 'die deegwaren' om dat ze onvriendelijk voor de lijn zouden zijn. Dat idee is helemaal niet waar, want 100 gram gekookte pasta bevat ongeveer slechts 140 calorieën. Daarnaast bestaat pasta uit samengestelde koolhydraten die makkelijk te verteren zijn en vrij lang een 'verzadigd' gevoel ge ven. En het zorgt voor een gelijkmatige energievoorzie ning. Italiaanse pastasaus Wie de echte Italiaanse pas tasaus wil bereiden heeft sinds kort een culinair rug- gesteuntje gekregen met Raguletto, een pastasaus ge baseerd op een oud Italiaans familierecept. Raguletto wordt op de tradi tionele wijze klaargemaakt en dus zonder bind- of vul middelen, maar wel met heel veel tomaten, kruiden, spe cerijen en een beetje water. Raguletto staat in de super markt en is er in drie varia ties: Classico, Champignons en Knoflook Ui. Vakantiekoffers pakken doet iedereen met plezier en grote zorg. Een uiterst belangrijk onderdeel van uw bagage is natuurlijk de reisapotheek. Aan de hand van dit boodschappenlijstje legt u een goede basis voor uw ehbo-kit. aftersun anti-conceptiepil bodylotion condooms insectenmiddel jodium keelpijntabletten laxeermiddel likdoornpleisters maandverband mondverzorgingsset Norit ontharingsmiddel pincet pleisters pijnstillers Sterilon reisziekte tabletten tampons verbanddoos verfrissingsdoekj es voetverzorgingsset watten wc-bril doekjes zoetjes zonnebrandmiddelen Zwitsamed balsem Kruideabalsem Veel mensen kijken halsrei kend uit naar de zomer: het seizoen waarin we veel meer buiten leven dan anders. De weldadige zonnewarmte heeft echter ook een scha duwzijde. Onze huid kan door overdaad flink üjden van het zonlicht. Een van de meest voorkomende onge makken is dan ook zonne brand. Op zich heeft de huid een 'ingebouwd afweerme chanisme' tegen te veel zon. Maar vaak laten we ons ver leiden om die grens te over schrijden. Met alle gevolgen van dien. Een andere zomer se klacht zijn branderige blaasjes rond de mond. Af gezien van het ontsierende effect gaan koortslippen meestal gepaard met verve lende bijverschijnselen als jeuk en pijn. De blaasjes ontstaan door prikkels als koorts, spanning, menstrua tie of zonlicht. Meestal her kent men de signalen wel: de lippen gaan gloeien of jeuken, voelen pijnlijk aan of zijn juist gevoelloos. Om erger te voorkomen is het heel belangrijk om een koortslippenaanval en zon nebrand zo vroeg mogelijk te behandelen. Ideale oplossing Zwitsamed heeft voor deze specifiek zomerse huidpro blemen twee oplossingen: een lippencrème en een bal sem op kruiden-basis. De lippencrème verl.cht en ver zacht onmiddellijk de pijn en de jeuk. Door de uitge kiende samenstelling neemt de irritatie snel af en treedt er dadelijk een verkoelend effect op. Bovendien heeft deze lippencrème een ont smettende werking. De kruidenbalsem is uitermate geschikt bij een schrale huid, zonnebrand en zelfs insectenbeten en brandnetel- prikken. Het verlicht en ver zacht direct de pijn en de jeuk en is door zijn niet-vet- te eigenschap zeer goed smeerbaar. Het produkt is bereid uit de extracten van zeven met zorg geselecteer de kruiden: Goudsbloem, ka mille, zonnehoedkruid smeerwortel, wilde rozema rijn, St.-Janskruid en baard- mos. Aan de kruidenbalsem zijn geen kleurstoffen toege voegd. De Zwitsamed pro- dukten zijn verkrijgbaar bij drogist en apotheker. Voor meer informatie: Nicholas-Mepros B.V., telefoon 04977-81833. Voor de gevoelige huid of probleemhuid is geen reinigingsprodukt te zacht. Gelukkig is er te genwoordig een 'zuur' produkt met een zeer la ge pH-waarde van 3,5 die ons in staat stelt zo zacht mogelijk met onze huid om te gaan. En daarbij toch dieper rei nigt en desodoriseert dan 'gewone toiletzeep'. Zuurlaagje: een nieuwe ontdekking? Nog niet eens zo lang gele den ontdekte men namelijk dat zich op de gezonde huid een melkzuurlaagje bevindt. Deze beschermlaag voor komt dat bacteriën en schimmels de huid kunnen aantasten en beschermt de huid tegen Uitdrogen. Het zuurlaagje zorgt ervoor dat de vernieuwingsprocessen van de huid optimaal verlo pen en voorkomt huidirrita tie, jeuk en eczeem. Gewone zeep tast dit zuurlaagje met een aan met alle gevolgen van dien: de zweet- en talgkliertjes kunnen ver stopt raken door 'zeepneer- slag' en er ontstaan kleine onderhuidse ontstekinkjes. Om de huid zo voorzichtig mogelijk te reinigen is de Lactacyd Was tablet ontwik keld. Het is niet toevallig dat dit een zure was tablet is door het lichaamseigen melkzuur. Het produkt houdt het beschermende zuurlaagje in optimale con- STABLE) pH 15 ditie zodat de huid gezond en gaaf blijft en alle poriën diep worden gereinigd. Vaak geven dermatologen bij huidirritatie een zeepver- böd en adviseren dan zo'n was tablet. De huid wordt weer genormaliseerd en de klachten verdwijnen. De Lactacyd Was tablet is een belangrijk onderdeel van een hele serie 'zure produk- ten' en is verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Indien u meer informatie wenst of een wastablet wilt proberen dan kunt u een briefje zonder postzegel zen den aan: Lactacyd Wasta blet, Antwoordnummer 11, 3140 VB Maassluis. U dient dan te vermelden wat uw redenen zijn om Lactacyd te proberen alsook het produkt dat u nu gebruikt voor uw huid. f. j wordt om aan sport te doen. Actie hebben ook een gunstige uitwe f bezig zijn en een goede conditie bel dan het Epilepsie ©NrrcM!l7h«K°e"n! 06 8 2124 11 bestrijding via giro 34781 Pahud de Mortangesdreef 61 3562 AB Utrecht MAAK EPILEPSIE NIET ERGER DAN HET WERKELIJK IS

De Havenloods | 1991 | | pagina 15