Vlaardingse kunstenaars tonen hun stad in Zomermuseum Shell wil olieraffinaderij in Pernis gaan moderniseren NweVlaanlingseCourant Leen Droppert: 'Je zoekt onderwerpen dicht bij huis' Operatie gaat volgens intern rapport meer dan twee miljard gulden kosten Uitbreiding inzamelen afval College wil stappen ondernemen tegen nachtvluchten Zestienhoven Mishandeling Popfestival De Spinn stelt geduld op proef Opknapbeurt Paulusschool Zomerse fietstochten DE HAVENLOODS DINSDAG 2 JULI 1991 VLAARDINGEN Als jaarlijks terugkerend eve nement heeft de Vrije Aca demie afgelopen zaterdag haar deuren weer geopend voor het Zomermuseum. Mocht het museum zich de voorgaande jaren al ver heugen in een grote be langstelling, dit jaar hoopt Henk Horsten, organisator van de expositie 'De kuns tenaar en zijn omgeving', op een record aantal lief hebbers van Cultuur. door Door Maya Geerst Ten eerste is er een overzicht van het werk van Joop Beljon die bekend staat om zijn fraaie omgevingsontwerpen en de diverse boeken van zijn hand. Centraal in deze exposi tieruimte staat het ontwerp voor het nieuwe sluiscomplex in Vlaardingen. De expositie ruimte boven toont een uitge lezen selectie tekeningen en aquarellen afkomstig uit de collectie van het Vlaardingse gemeentearchief. Hier krijgt de bezoeker een prachtig beeld over de veranderingen die de stad Vlaardingen in de loop der tijd heeft ondergaan. Oude meester Oude en jongere Vlaardingse kunstenaars komen hier voor het voetlicht. Zoals het goed geconserveerde origineel 'Pa norama op Vlaardingen vanaf de Maassluisedijk' van Corne- lis Pronk die dit aquarellisti- sche werkje in 1743 schilder de. De oude meester had niet kunnen bevroeden dat zijn he dendaagse stadsgenoot en col lega Leen Droppert bijna op deze plek een authentieke boerderij bewoont. „Pronk zou het geschilderd kunnen hebben, als het er al stond". Als telg uit een echt Vlaar- dings vissersgeslacht zat Leen Droppert al vroeg met ezel en schilderspalet onder aan de kade oude boten te schilderen. „Je zocht toch onderwerpen dicht bij huis", vertelt hij. „En daar was de oude haven heel geschikt voor. Ook ging ik soms mee de zee op en tekende in de jaren vijftig de vissers in volle zee, vlak voordat de vis serij in Vlaardingen 'plat' kwam te liggen". Toch had het niet veel ge scheeld of de kunstenaar en zijn vrouw hadden zich nooit in Vlaardingen gevestigd. „Hoewel wij beiden geboren Vlaardingers zijn, wilden we toentertijd de stad verlaten. Maar omdat we deze mooie boerderij konden krijgen, zijn we gebleven", aldus Beatrix Droppert, die haar echtgenoot in zijn artistieke loopbaan al tijd heeft gesteund. „Hoewel wij vooral in de beginjaren van ons huwelijk veel in het buitenland vertoefden, werd dit adres ons veilige honk". Oude plek „Het doet me wat om op zo'n oude plek te wonen", aldus Droppert. „Nog geen honderd meter verder liep al eeuwen geleden de Maas, en op nog geen steenworp afstand werd destijds de Vlaardinger-Cul- tuur opgegraven. Dat bete kent dat al 4500 jaar geleden mensen op dit plekje rondlie pen! Bij uitstek dus een plek waar een kunstenaar inspiratie kan opdoen? „Ach", vervolgt Droppert, „ik ben hier in de buurt geboren, in 1930. Van uit ons ouderlijk huis keken wij al uit op deze polder en dit huis. Ik heb als jongetje van vijftien zelfs een aquarelletje gemaakt van het bruggetje met daarop het jaartal 1744". Leen Droppert tekende vooral in zijn jeugdjaren veel van deze omgeving, maar volgens hem nooit 'archivarisch'. „Ik zocht meer een mooi onder werp, en verplaatste bomen, als dat beter uitkwam. Voor het archief bleek ik dus niet zó van belang...". Toch zijn de in het Zomermu seum tentoongestelde werken van Droppert, 'Spoorhaven' en het 'Buizengat' (1950) wel authentiek. In zijn werk is door de loop van de tijd ook een andere toon te bespeuren. „Bij de 'Spoorhaven' is die verandering al waarneem baar", licht Droppert toe. „Ik begon na mijn buitenlandse reizen meer zuidelijke tinten te gebruiken. Mijn doeken kregen iets blonds, iets ros sigs". Indrukken De veelzijdigheid van Drop pert komt tot uitdrukking in zijn talloze etsen, mozaïeken, schilderijen en beeldhouw werken, waarvan het meest bekende voorbeeld het Geu- zenmonument op de Vlaar dingse Markt staat. De oorlog heeft ook bij Droppert als mens onuitwisbare indrukken nagelaten. Daarom werd het maken van dit monument iets persoonlijks, zegt hij. Leen Droppert maakt zich sterk voor de geschiedenis van zijn stad. „Als je van de stad houdt dan schenk je daar aan dacht aan", is zijn mening. „Een stad bestaat bij de gratie en de veelvoud van haar ge schiedenis. Die moet je in je stad kunnen ervaren. Ook als dat historisch gezien botst te zaterdag de openingshandeling waarna het Zomermuseum voor het publiek met de huidige opvattingen. Ik bedoel daarmee niet zozeer de bekende Rijksmonumen ten, maar geschiedenismonu menten in de stad". Droppert verzet zich fel tegen het feit dat overheden zo ge makkelijk over de geschiede nis heen kunnen walsen. „De meeste mensen willen graag over plekjes kunnen lo pen waarin nog iets uit de oude tijd te herkennen is. Als ik door de stad wandel dan weet ik: die dijk, daar kwam vroeger de uitvloeiing van de Oude Vlaarding langs, maar als ik langs de Waal loop is daar weinig meer van over, alles wijkt voor de nieuw bouw. En dan inééns: staat daar het Weeshuis. Een stuk geschiedenis uit de vorige eeuw. En sommigen weten misschien zelfs dat daar vroe ger de stadsgrens ophield- terwijl ons stadsbestuur er (uit economisch nut) op uit lijkt hele stroken plat te gooi en, om er maar iets nieuws neer te kunnen zetten. Dat kan toch niet. Zo snijden we onze eigen wortels af"! Het Zomermuseum is ge opend van dinsdag t/m vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 17.00 uur. Vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, en wel van 29 juni tot en met 24 augustus, in het Cultureel Centrum Hollandia, Oosthavenkade 42, Vlaardingen. Het Shell-complex in Pernis. (foto: Cees Dubbeld) PERNIS— Shell Neder land werkt aan een plan om de raffinaderij in Per nis (tegenover Vlaardin gen) ingrijpend te moder niseren. Volgens het nog interne plan Pernis 95 zal de grootste raffinaderij van het land om ook in de STEBO STAAT VOOR DE STfeVKJE DAGOPLEIDINGEN n Stekelenburg Bouwens UTRECHT AMSTERDAM ROTTERDAM ujegener huls-aan+iulsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Hans v/d Ende (tel. privé 010 - 4709088 DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082) CORRESPONDENTEN: (sport) Peter Spek (tel. privé 010-4.352.615). Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben NIEUWE VLAARDINGSE COURANT verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Vlaardingen en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener Huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil- SCHIEDAM— Het geschei den inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval verloopt zo succesvol dat het Openbaar Nutsbedrijf dit project wil uitbreiden met een aantal buurten in Schiedam Noord. Na de schoolvakantie zullen bewoners uit onder andere de Kastelen-, Boten- en Vlinder- buurt bij het inzamelen wor den ingeschakeld. Ruim 2.200 adressen zijn hierbij betrok ken. fantastisch", zegt Mari Dinge- nouts, voorlichter van het nutsbedrijf. „Gemiddeld komt er per week zo'n 5.000 kilo in de daarvoor bestemde contai ners terecht. Die uitkomst vraagt gewoon om uitbreiding van het programma. De erva ringen die wij in het proefge bied opdeden, zorgen er voor dat het inzamelen steeds soe peler zal verlopen. Zo bleken de 35 liter containers voor zo wel de bewoners als voor de mensen van de ophaaldienst te zwaar. Hiervoor in de plaats komt een emmer met een inhoud van 10 liter. Voor bewoners van de hoogbouw zullen verzamelcocons wor den geplaatst". In september gaat fase twee van start. Binnenkort valt op de adressen in het gekozen ge bied een brief met informatie in de bus. „Omdat wij vragen kregen over op welke wijze men zelf kan composteren, gaan wij hieraan meer aan dacht besteden en tevens door het aanbieden van compost- vaten, dit bevorderen", aldus Dingenouts. SCHIEDAM Het ge meentebestuur van Schie dam overweegt juridische stappen te ondernemen te gen de toename van nacht vluchten vanaf vliegveld Zestienhoven. Dit blijkt uit het schriftelijke antwoord van het college van burge meester en wethouders op de vragen van de PvdA ge meenteraadsleden Hans Bakker en Yvonne Siljee over de geluidsoverlast na de Europaclubfinale in het Feijenoordstadion op 16 mei jongstleden. Voor het college vormt dit incident voldoende aanleiding om de advocaat van de ge meente te laten onderzoe ken, welke juridische stap pen mogelijk zijn om de overlast van nachtvluchten een halt toe te roepen. Uit een bij het antwoord bij gevoegd overzicht van vlieg- tuigverkeer van en naar Rot terdam Airport blijkt dat het aantal nachtvluchten tot en met maart van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met 85 procent is toegenomen. In het eerste kwartaal van 1990 werden 54 nachtvluchten uitgevoerd, terwijl dat er in het eerste kwartaal van dit jaar precies honderd waren. Het college wijst die toename van de hand gezien de onaan vaardbare schade die de luchthaven aan het milieu toebrengt. Die schade wordt des te erger naarmate de luchthaven meer nachtvluch ten uitvoert, meent het ver ontruste stadsbestuur. Het college verwijst in haar ant woord naar de overeenkomst die de gemeente Rotterdam en de N.V. Luchthaven Schiphol (exploitant van Zestienhoven) in 1989 met elkaar hebben ge sloten. Uit de overeenkomst blijkt dat er geen uitbreiding van het aantal nachtvluchten valt te vrezen. Ook verwijst het college naar een besluit van de raadscom missie voor Ruimtelijke Orde ning en Economische Ontwik keling van de gemeente Rot terdam. Daarin wordt ver meld: „Géén nachtvluchten op de Rotterdamse luchtha ven. Als blijkt dat er niet aan te ontkomen valt, dan moet er gestreefd worden naar zo min mogelijk nachtvluchten. Het college schrijft dat uit het bovenstaande blijkt dat er sprake zou moeten zijn van incidenteel nachtelijk gebruik van de luchthaven, „maar he laas wijzen de gegevens an ders uit." En: „wij meenden op grond van de overeenkomst tussen de gemeente Rotter dam en de N.V. Luchthaven Schiphol ervan te mogen uit gaan dat deze overlast in de periode tot de besluitvorming voer en de realisering van een nieuwe luchthaven dan wel de sluiting van de huidige lucht haven niet zou toenemen." B en W achtten het daarom evenals de PvdA raadsleden zinvol als de buurgemeenten op de hoogte worden gesteld van de uitvoering van nacht vluchten. „Al was het alleen maar om de veroorzakers van het lawaai indringender te confronteren met de gevolgen die het nachtelijk vliegverkeer voor het woonklimaat in de omgeving heeft." Het gemeentebestuur wil zich niet onttrekken aan haar plicht de bewoners te bescher men tegen de overlast. Naast het onderzoek naar de juridi sche mogelijkheden zal daar om de Schiedamse vertegen woordiger in de regionale Commissie Geluidhinder Zes tienhoven het probleem naar voren brengen. VLAARDINGEN —Een acht tienjarige Vlaardinger kreeg zaterdagmiddag op het Broekpolderpad onenigheid met twee andere jongens. Daarbij kreeg de jongen een slag in het gezicht waarvoor hij zich in het ziekenhuis moest laten behandelen. De vechtjassen werden door de politie aangehouden. Zij kregen een proces-verbaal. toekomst winstgevend te blijven het productiepro ces gedeeltijk moeten ver anderen. Met de moderni sering is naar schatting een bedrag van 2 a 2,5 miljard gulden gemoeid. Het plan. zal nog in de loop van dit jaar door de Shell-directie in Den Haag worden be oordeeld. door Robert Bas Volgens Shell-woordvoerder Peter Stroink is er geen spra ke van dat installaties en fa brieken van Pernis worden overgeheveld naar andere lan den. Dit gerucht ging bij het personeel. Shell zou dit over wegen omdat in het buiten land de vestigingsomstandig heden gunstiger zouden zijn dan in Nederland. „Het ver plaatsen van installaties is niet aan de orde", stelt Stroink. „Waar het om gaat is dat als de raffinaderij in Per nis de belangrijke positie wil behouden er geinvesteerd zal moeten worden." Andere markt Een van de belangrijkste con clusies van P95 is dat de raffi naderij moet inspelen op de VLAARDINGEN —Sociëteit De Spinn aan de Floris de Vijfdelaan organiseerde afge lopen zaterdag een slotmani festatie. De op handen zijnde sloop van het houten keetje moest door middel van een popfestival niet onopgemerkt blijven. Het is echter te hopen dat de sloop vlotter verloopt dan het geboden programma. Het buitenprogramma begon 's middags twee uur later dan gepland. „Stroomproble- men", luidde het commentaar van de organisatie. Toen het uitgelopen buitenprogramma om 20.00 uur naar binnen moest worden verhuisd ging er weer van alles mis. Er was niet voor muziek gezorgd dus werd het onaangenaam stil op het kille terrein rond de keet. Het publiek baalde, had tien gulden betaald maar troostte zich met de gedachte dat de opbrengst naar Amnesty 'In ternational zou gaan. Het tempo waarmee de ingehuur de geluidsmensen de verhui zing uitvoerden sloeg alles. Ruim twee en half uur bleef het stil en duister in De Spinn. Twee ingehuurde 'vuurvre ters' konden het publiek nau welijks boeien met hun onver antwoorde pyromanenge stuntel. De satehkraam kon zodoende uitgroeien tot hoog tepunt van het 'randgebeu- Om kwart voor elf werd er eindelijk weer muziek ten ge hore gebracht. Al deed or ganisatie en presentator of er niets aan de hand was, in de kleedruimte zat een arsenaal wachtende muzikanten zich te verbijten. De afsluitende act, een spetterende rock'n roll sessie rond zanger/entertainer Peter de Vries, had het groot ste geduld nodig. Geheel be langeloos zou het kwartet, net als alle andere acts een op treden verzorgen. De geplan de tijd was echter 11.00 uur. Om klokslag half drie kon echter pas de daad bij het woord worden gevoegd: een organisatorische wanpresta tie. Commentaar van de organisa tie: „Zo dat zit erop". De vraag of het allemaal niet be ter zou kunnen werd beant woord met „Doe jij het vol gend jaar?" Nog mazzel dat er enige bands uit waren geval len. Ronald van Oudheusden veranderde markt. De vraag naar zware olieproducten, zo als stookolie, is gedaald ter wijl de behoefte aan lichte producten juist is gestegen. De raffinaderij zal haar pro ductieproces aan deze veran deringen moeten aanpassen. Om de zware fracties die na het raffinageproces overblij ven om te zetten in lichtere producten moeten nieuwe fa brieken op het Shell-terrein in Pernis worden gebouwd. „Deze tendens is niet nieuw. Met de Hycon-installatie, die ruim twee miljard heeft ge kost, is dat al mogelijk", zegt Stroink. In het plan Pernis 95 wordt onder andere de bouw van een installatie voor het vergassen van de zwaarste oliefracties voorzien. Ook de bouw van een 'Hydrocracker'-installatie die onder toevoeging van wa terstof zwaardere aardolie fracties omzet staat op het verlanglijstje. In het toe komstplan wordt ook de bouw van een Platforme splitter, een installatie voor het terug brengen van het benzeenge halte in benzine, -genoemd. Vooruitlopend op de goedkeu ring van het plan Pernis 95 is de Shell al begonnen met de voorbereidingen voor de aan leg van een nieuwe slibver- brandingsinstallatieDe in stallatie krijgt een capaciteit van 95 ton slib per dag. De Shell heeft een Milieu-Effec trapport opgesteld. Het rap port is nodig om aan de beno digde vergunningen te komen. Ook het toegenomen milieu besef speelt volgens de Shell- woordvoerder een rol bij het totstandkomen van het toe komstplan. Grote lijnen Aan P95 wordt al meer dan een jaar gewerkt. Het plan is alleen in grote lijnen bekend. Shell-werknemers onderzoe ken momenteel of de plannen uitvoerbaar zijn. Volgens Stroink is ook nog niet te zeg gen wat de consequenties voor het personeel zijn. Op het Shell-complex in Pernis wer ken meer dan 5000 mensen in totaal zestig fabrieken. Naar verwachting zal de di rectie van Shell in Den Haag zich in de tweede helft van het jaar over het plan uitspreken. Als alles volgens plan verloopt kan de modernisering in 1995/96 worden uitgevoerd. Met de investering zal een be drag van 2 tot 2,5 miljard gul den gemoeid zijn. VLAARDINGEN— Na we ken breken, timmeren en verven is het gebouw van de rooms katholieke Paulus school voor basisonderwijs aan de Van Maerlantlaan niet alleen prachtig opge knapt, maar ook geschikt ge maakt voor het gebruik door de kleutergroepen 1 en 2. Dat moest gevierd worden en dat werd dan ook afgelo pen vrijdag uitgebreid ge daan. De kleuters liepen on der versierde bogen naar hun nieuwe onderkomen. Daar waren ook de bij een feest behorende cadeaus. De ouderraad blijft kenne lijk hopen op beter weer, want zij schonk de kinderen een groot opblaasbad. De kleuters op hun beurt had den een collage gemaakt, dat voorzien van een wissellijst het klaslokaal opfleurt. Na de overhandiging van de ca deaus mochten de kleintjes zich uitleven in de nieuwe speelzaal. SCHIEDAM Stadgenoten vanaf veertig jaar die het sportieve met het gezellige willen verbinden kunnen deelnemen aan avondfiet stochten. De gezamenlijke tochten, die geen wedstrijde lement bevatten, gaan in een rustig tempo. Een voorbeeld van de ongeveer twee uur du rende ritten is het traject dat naar Maasland voert en via de Broekpolder weer op het uit gangspunt terecht komt. „In de regel spreken wij van tevoren met de deelnemers af welke route wij nemen", zegt woordvoerder Roel Krikke van fietsclub De Molenkrik- kers. Als de weersomstandig- heen het toe laten zullen ook de twee dagtochten die op het programma staan door de fietsenthousiasten afgewerkt worden. „Een van die routes zal gaan door Vlaardingen, Licke- baertbos richting Maassluis, vandaar met de pont naar Ro zenburg alwaar een lunch klaarstaat. Vervolgens fietst het gezelschap naar Oostvoor- ne waar het overvaart naar Brielle. Via Zwartewaal gaat het dan weer op huis aan. „De afstand die dan afgelegd is, beslaat zo'n 54 kilometer", verklaart Krikke. Iedereen die in de maanden juli en augustus op donder dagavond wil meefietsen kan zich daarvoor op die avond aanmelden op de parkeer plaats achter de Spierings- hoekflat aan de Burgemeester van Haarenlaan. Deelname is gratis. „Precies om 19.00 uur vertrekken wij", zegt Roel Krikke. „Alleen bij erg harde wind of regen gaat de tocht niet door". Verdere informatie over de fietstochten verstrekt Roel Krikke, telefoon 4712968.

De Havenloods | 1991 | | pagina 3