IU DE HAVENLOODS Tarkeerplan Binnenstad is puur verkapte belasting' Schiedams Nieuwsblad BRISTOL Jonge stadsgans luidt zomer in Zinkafval weg uit Vulcaanhaven Wolkbreuk Singelbewoners voeren handtekeningenactie PAVAROTTI in CONCERT Harpe Davids goes Wham! DESSEN S Watervrees uit den boze op het Drielandenplein Leren je plas op te houden EDITIE P, DONDERDAG 4 JULI 1991, 40e JAARGANG Nr. 27 Wegener huLS-aarvhutsblacJen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD! Geldig t/m a.s. zaterdag JUr&T Rolling Stones Flash Point 39" nu 29.95 Seal Seal 39." nu 29.95 Simple Minds Real live .39* nu 29.95 Turn Up The Bass 1314 per stuk 39* samen 60. Hanny maar yanavond heb ik hoofdpijn 39." nu 29. Op elke CD bij ons KORTING KEUZE UIT 4500 C.D.'S Openingstijden: maandag van 13.00 tot 18.00 uur dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur Koopavond donderdag tot 21.00 uur SCHIEDAM— Wijkcentrum De Erker is voor het komende activiteitenseizoen op zoek naar een aantal vakkrachten. Zo is er behoefte aan iemand, die kinderen in de 'leeftijdsca tegorie basisschool' een keer per week schaakles kan geven. Ook iemand die kinderen bil jarten kan leren wordt ge zocht. Verder zijn er voor de volgen de cursussen vakkrachten no dig: docent Spaanse les, fysio therapeute voor aerobic en callanetics, docent voor oplei ding Cafébedrijf, docent strip tekenen, docent haarverzor- ging en tenslotte een docent stijldansen voor ouderen op de dinsdagmiddag. Belangstellenden kunnen langskomen in de De Erker aan de Jan van Avennestraat 32. Het telefoonnummer is 426 77 67. SCHIEDAM— Schiedam is dinsdagavond getroffen door een wolkbreuk. De brandweer kreeg meer dan 100 telefoni sche meldingen binnen over ondergelopen keldert, lekka ges, gaten in het wegdek en verstopte dakgoten. De brandweer zelf moest zo'n 40 keer uitrukken, terwijl amb tenaren van de Dienst Wo- ningbeheer 60 maal hulp ver leenden. In de Fabristraat/Brugman- straat liep een groot aantal woningen onder water en op de hoek van de BK-laan en de Nieuwe Haven moest de brandweer er aan te pas ko men om de straat begaanbaar te houden. 1 september 1991, AHOY' Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010-45.95.860 SCHIEDAM— De Schie- damse muziekvereniging Harpë Davids geeft van avond, donderdag 4 juli, een buitenconcert in De Schelp aan de Lange Nieuwstraat. Om 19.30 uur worden de eer ste klanken ten gehore ge bracht. Tijdens dit concert zal het basisscholenproject 'De Toe terroute' worden afgesloten met de uitvoering van het gelijknamige lied. Harpe Davids bood dit muzikale project de afgelopen weken aan in verband met het 70- jarig jubileum van de chris telijke vereniging. Het pro gramma is gevarieerd. Zo staat de Queen's Park Melo dy op het programma, maar ook werk van Michael Jack son, Wham en uit Les Mise- rables. Om half negen worden de slotakkoorden verwacht. Toegang gratis. A Ron Heusdens v laat Damclub Schiedam Uitwisseling scho- len neemt toe 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1 300.000 per week Vrijdag 5 juli a.s. opent AQUARIUMSPECIAALZAAK Van Riebeeckstraat 88 - Vlaardingen Lees de advertentie in deze krant WATERWEG-NOORD Op het punt waar de hoog heemraadschappen Delf land, Rijnland en Schieland aan elkaar grenzen, is van daag het Drielandenplein in het leven geroepen. De com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, gaf hiertoe het sein door dui ven, afkomstig uit deze drie gebieden, te lossen. Het Drielandenplein ligt in het Staatsbos op het Floria- deterrein te Zoetermeer. Het plein is gesitueerd rond de oude hardstenen grenspaal, die al eeuwen de begrenzing vormt tussen de gebieden van de drie hoogheemraad schappen. Deze organen re gelen de waterhuishouding in de meest brede zin, dus alles wat te maken heeft met 'droge voeten en schoon wa ter'. De gemeenten Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis vallen onder het hoog heemraadschap Delfland. Het Drielandenplein is te bereiken via een wandelpad door het bos. Op het Floria- deterrein is ook een exposi tie opgezet. Deze bevindt zich aan de voet van de uit kijktoren en toont alle as pecten van de waterhuis houding. Het begin van de tentoonstelling wordt ge markeerd door een kunst werk dat aangeeft hoe ver men zich ter plekke beneden de zeespiegel bevindt. Daar na loopt de bezoeker door een glazen gang tussen het water. Aan de ene kant is door fosfaat en stikstof ver ontreinigd, zuurstofloos wa ter te zien waar nauwelijks iets in wil leven. Aan de overzijde ziet men water waar een biologisch even wicht heerst. Buiten wordt verder iedere 10 minuten getoond wat er gebeurt als de hoogheem raadschappen en het Rijk hun werk zouden verwaarlo zen. Nederland loopt dan tot de Utrechtse Heuvelrug on der water en Amersfoort komt aan zee te liggen. Ver der is er een binnenpresen- tatie in een futuristische tent met computergestuurde lichteffecten en videoshows over het doen en laten van de hoogheemraadschappen. moet worden en zich in een keer leegt. Bekkenbodem WATERWEG-NOORD In Nederland hebben zo'n half miljoen mensen problemen met het ophouden van hun plas. Daarom organiseert het Kruiswerk in deze regio dit najaar weer een aantal cur sussen voor vrouwen die last hebben van incontinentie. Incontinentie betekent moeite hebben met het ophouden van plas en/of ontlasting. De oor zaak is altijd lichamelijk. In continentie kan bijvoorbeeld ontstaan door ziekte, ouder dom, een ongeval of een be valling. Het kan bij iedereen voorkomen: jong en oud, man en vrouw. Vrouwen met kin deren hebben er echter veel vaker last van. Daarbij komt dat incontinen tie vooral een vervelend pro bleem is, verlies van urine kan immers op de meest ongelegen momenten plaatshebben. Er zijn twee veel voorkomende vormen van incontinentie, na melijk door krachtsinspan ning (zoals tillen, maar ook niezen, hoesten of lachen) en doordat de blaas niet op tijd waarschuwt dat Maar er is wat aan te doen. Daarom organiseert het Kruiswerk Waterweg-Noord een cursus voor vrouwen met licht tot matig urineverlies. Dat betekent vooral in een kleine groep oefeningen doen die er op gericht zijn de spie ren in de bekkenbodem te ver sterken. Daarnaast veel prak tische tips. De Training tegen incontinen tie omvat acht bijeenkomsten van circa twee uur, begeleid door een fysiotherapeut. De kosten bedragen 50 gulden voor leden van het Kruiswerk, niet-leden betalen 90 gulden, inclusief een cursusboek en koffie en thee. In Schiedam wordt half september begon nen (aanmelden voor 23 augustus op tel. 473 99 00), in Vlaardingen begin september (melden voor 23 augustus op tel. 475 02 22) en in Maassluis start men in september/okto ber (aanmelden op tel. 01899- 210 41). SCHIEDAM Als een standbeeld. Zo zat ze we kenlang aan de rand van de Prinses Beatrixlaan vlakbij zwembad Groenoord. Wak ker gehouden door voorbijs nellende auto's, geteisterd door regenbuien en opge schrikt door menige hond. In de open lucht bevallen in de natste en koelste junimaand van deze eeuw: ook voor een gans geen pretje. Zelfs niet als je wordt gesteund door een stel stoere soortgenoten. Maar de beloning kwam de afgelopen week. Een geel, donzig ganzejong dat binnen de korste keren parmantig rondstapte en volop van de eerste zonnestralen genoot. Nauwlettend gevolgd door moeder gans en consorten. In het grote nest bleef echter een aantal eieren achter. „En het is zeer de vraag of die nog uitgebroed worden", zegt Sjaak Vroom, de huidi ge beheerder van de kinder boerderij in het Beatrixpark. „Op de eerste plaats weet je natuurlijk niet of die wel be vrucht zijn. Daarnaast is het onzeker of de ganzemoeder nog lang genoeg terugkruipt op het nest. Zodra er name lijk één jong geboren is, wor den de andere eieren aan zienlijk korter bebroed. Vaak te kort, dus minder dan de normale 28 dagen. Dan neemt de moeder ge noegen met een enkel jong. Ja, dat wordt min of meer door het toeval bepaald, door de tijdsduur die tussen het leggen van de verschil lende eieren zit. Eieren die in het nest achterblijven rot ten op den duur dan ook ge woon weg." Ook voor de vreemde broed plaats van de gans, net naast de weg dus een potentiële prooi voor mens en dier, heeft Vroom een verklaring. „Ach, deze ganzen zijn ei genlijk volkomen geculti veerd. Ze zijn volledig ge wend aan deze drukke om geving. Daarom broeden ze er ook rustig, ze voelen zich namelijk op hun gemak. Het zijn in de loop der tijd pure stadsganzen geworden. Ze storen zich aan vrijwel niets en niemand meer. En als het nodig is gaan ze gewoon vre selijk tekeer. Dat wil nog wel eens helpen." Na zo'n acht weken zal het ganzejong zijn gele kleur verliezen en voortaan hagel wit door het leven gaan. „En dat is heel wat anders dan we op dit moment op de kin derboerderij meemaken zegt Sjaak Vroom. „Want hier hebben we er net een paar jonge pauwen bijgekre- gen. Dat betekent dus alle kleuren van de regenboog in het kwadraat." VLAARDINGEN/ROTTER- DAM De onzekerheid over de aanwezigheid al dan niet vervuild metaalafval in de Vulcaanhaven in Vlaardingen is voorbij. Het afval, zinkcon- centraat, is wel opgeslagen geweest op het terrein van Frans Swarttouw, maar is deze week per duwbak ver plaatst naar de Laurenshaven in de Botlek. De 2900 ton zinkconcentraat heeft geruime tijd op het ter rein van Frans Swarttouw in de Vulcaanhaven gelegen; een gedeelte vanaf januari en een gedeelte vanaf mei. Het gaat om chemisch afval, door de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond bestempeld als een poeder, dat weliswaar niet verwaait, maar wel gevaar op levert voor de volksgezond heid als het met het regenwa ter in de grond terecht komt. Volgens een woordvoerder van het stuwadoorsbedrijf is ervoor gekozen om het afval naar de Laurenshaven te ver plaatsen 'om aan alle onzeker heid een einde te maken'. De onzekerheid bestond volgens Lenstra over de mate van schadelijkheid van het afval. Omdat het opgeslagen was in de open lucht kon geen ver gunning afgegeven worden. Geruchten als zou het naar Een gans op verkenning in de wereld Duitsland teruggestuurd wor den, zijn Lenstra niet bekend. Ook valt niet te zeggen hoe lang het afval in de Laurens haven zal blijven liggen. Ons heeft geen opdracht bereikt. We hebben er geen zeggen schap over. We hebben geen pondje in eigendom." Volgens de DCMR is 'alles in orde' omdat opslag in de Lau renshaven voldoet aan de ge stelde eisen, zodat een hinder wetvergunning kon worden afgegeven. Een partij zinkafval uit Duitsland werd deze week per duwbak verscheept van de Vulcaanhaven in Vlaardingen naar de Laurenshaven in Rotterdam. SCHIEDAM— Het con cept Parkeeplan Binnen stad dat de gemeente Schiedam in mei lanceerde is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. Met name bewoners van het centrum lijken in het verweer te ko men tegen de financiële consequenties die de plan nen met zich meebrengen. Het gemeentelijke plan om tot regulering van parke ren in het centrum van de stad te komen gaat parti culieren zo'n 25 gulden per maand kosten, bedrijven betalen 45 gulden per ont heffing. „Ik voel me danig in mijn kruis getast", luidt het commentaar van J. Raaphorst. Samen met zijn echtgenote en een mede- Singelbewoners startte hij maandagmiddag een hand tekeningenactie. Resultaat na ettelijke uren aanbel len: 150 krabbels. De Hei lige Koe weet als geen en kel ander fenomeen bur gers op de barricaden te drijven. Singelbewoners Raaphorst en Van Pelt waren niet op de hoogte van de gemeenteplan nen om een parkeervergun- ning-systeem in te voeren voor het centrum. „Wij wer den vorige week door Bewo ners Vereniging Schiedam Oost geattendeerd op de plan nen", klaagt Raaphorst. „We wonen in het centrum maar van Bewonersvereniging Schiedam-Centrum hebben we nog nooit iets gehoord". Raaphorst is des duivels. „De 26e werden wij getipt over de plannen en op de 28e sloot de termijn voor reacties op de plannen: pure idioterie". Gemeente-voorlichter Rey- man voelt zich niet aange sproken. „Als mensen nu pas reageren hebben ze zitten sla pen. Op 22 mei hebben we via een persbericht bewoners op geroepen te reageren, in de lo kale en regionale bladen is er uitgebreid aandacht aan be steed". Het drietal Singelbewoners was desondanks niet op de hoogte van het plan en de in spraak deadline en stelde in de haast een open bezwaar schrift op. Om de klachten enig gewicht te geven werd een handtekeningenactie langs de deuren van de Broersvest, Singel, Korte Sin gelstraat en directe omgeving gehouden. Binnen enkele uren werden zo'n 150 protest krab bels verzameld. Dinsdagmid dag werd het pakket aan de gemeente overhandigd. Betonschaar Het concept Parkeerbeleid, met als ondertitel 'Naar een goed functionerend en goed bereikbaar centrum', is slechts een discussienota. De inspraakprocedure sloot jongstleden vrijdag en woens dag 10 juli zal een openbare hoorzitting worden belegd. Het plan, dat tot stand kwam door samenwerking tussen ge meente, Dienst Gemeentewer ken en politie, moet het stads centrum minder aantrekkelijk maken voor automobilisten. Betaalde parkeerfaciliteiten aan de rand van de binnen stad moeten dat bewerkstel lingen. Centrumbewoners en daar gevestigde bedrijven mo gen wel in de kern blijven par keren. Een ontheffing gaat de bewoners echter zo'n 25 gul den per maand kosten. Bedrij ven betalen 45 gulden en heb ben in principe recht op één vergunning waar dan drie kentekens op zouden kunnen. 0 Het actieteam tegen 'Belanghehbbendenparkerenklaar voor het aanbieden van de handtekeninglijsten „In Vlaardingen betaalt men 7 gulden en 5 cent per jaar", klaagt H. van Pelt. „Als de plannen hier doorgaan ga ik mijn auto ergens buiten het centrum parkeren". Raap horst denkt daar anders over. „Ik zet mijn auto pal voor de deur, desnoods een vrachtau to. En die wielklem, daar gaat een betonschaar in". Het bezwaarschrift van de ac tievoerders omvat een zeven tal kritiekpunten. Er zou geen redelijke inspraakmogelijk heid zijn, niet-centrumbewo ners blijven gevrijwaard van de maatregel, het tarief is in vergelijking met omliggende gemeenten absurd hoog, de vergunning moet worden aan gevraagd, de informatie naar de bewoners toe is onvoldoen de geweest, de vergunning geeft geen enkele garantie voor een plek en de gemeente lijke wens om het centrum leefbaar te houden wordt ge schaad, door de maatregel, al dus de bewoners in hun be zwaarschrift. De in het conceptplan aange voerde argumentatie van de gemeente om met het plan tot een milieu- en voetgangers- vriendelijker binnenstad te komen gaat er bij de actie voerders niet in. „Deze maat regel is puur en alleen gericht op het binnenhalen van geld; een verkapte belastingmaat regel is het". Het antwoord op de vraag wat er dan moet ge beuren om het centrum wat 'autoleger' te krijgen is duide lijk. „Niets, zoals het nu is gaat het goed", luidt het. „Leefbaar maken van de bin nenstad, nou op deze manier jagen ze de mensen alleen maar weg", aldus Raaphorst. „Ik voel me gediscrimineerd ten opzichte van de rest van Schiedam", oppert Van Pelt. 'Kolder' In het conceptplan signaleert de gemeente dat er sprake is van enigszins ongelijke be handeling, maar 'de keuze van het wonen op een aantrekke lijke plek in het centrum houdt in dat gekozen wordt voor een plek die aantrekke lijk kan blijven als de auto minder ruimte krijgt". „Kol der", zegt Raaphorst, „er is ruimte zat". Behalve de hoogte van het ta rief is met name het ontbreken van een garantie eenb strui kelblok. „De vergunning geeft recht op een parkeerplaats in het gebied, echter geen garan tie", is te lezen in het concept. „En we zijn bepaald niet de enigen die in protest zijn, die handtekeningenactie leverde een respons van honderd pro cent op, ook C&A tekende spontaan", aldus Van Pelt. Ook de aan het centrum gren zende gebieden krijgen te ma ken met de gevolgen. „Bewo ners zullen daar hun auto gaan parkeren, scheelt zo'n driehonderd gulden per jaar", aldus Raaphorst. „Misschien zijn we daarom wel door Be wonersvereniging Schiedam- Oost gewaarschuwd".

De Havenloods | 1991 | | pagina 1