m DE HAVENLOODS Wolkbreuk blijkt de druppel die de emmer doet overlopen Schiedams Nieuwsblad „De PvdA herbergt bonzen en voetvolk" BHISTOL Vergunningen slechts op basis van nieuwste milieu-inzichten EHBO-ers in spe gezocht 'Waterwerken' van Saskia Bon Orgel en clavecimbel Bewoners Fabristraat letterlijk in de put Zaken die op vakantie het zonlicht niet verdragen Concert op 'deftig orgel' EDITIE P, DONDERDAG 11 JULI 1991, 40e JAARGANG Nr. 28 ujegener huLS-aan+iuLsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD! F V...'- Hydro Agri gezien vanaf de Nieuwe Waterweg WATERWEG-NOORD Een groot aantal milieugroe peringen heeft gezamenlijk een grote sprong voorwaarts gemaakt. Onlangs bepaalde de Raad van State namelijk dat de lozingsvergunning in het Kader van de Wet Ver ontreiniging Oppervlakte water van het kunstmestbe- drijf Hydro Agri moet wor den beoordeeld aan de hand van de jongste milieuhygië nische inzichten. Eventuele toezeggingen in eerder ver leende vergunningen heffen die toetsing niet op. „En vooral de onderbouwing van dat besluit betekende een belangrijke overwinning voor ons", zegt Arno Steeke- lenburg namens de Zuidhol landse Milieufederatie. „Want daarmee worden veel afspraken en convenanten met andere bedrijven die het milieu ernstig vervuilen op losse schroeven gezet. Dan denk ik onder meer aan de afspraken over bestrijdings middelen met het hoog heemraadschap Delfland en het verpakkingsconvenant." Het Vlaardingse bedrijf Hy dro Agri (voorheen Wind mill) is de grootste lozer in Rijnmond van onder andere kwik, cadmium, nikkel, lood en fosfaat. De Zuidhollandse Milieufederatie schat de lo zing aan zware metalen per jaar door Hydro Agri op 40.000 kilogram en die van fosfaten op 8 miljoen kilo. „Tevens wordt een onbeken de hoeveleeheid radioactieve stoffen geloosd", stelt Steek- elenburg. Steekelenburg benadrukt niet uit te zijn op sluiting van Hydro Agri. „Wij heb ben regelmatig contact met de bedrijfsleiding. Het be drijf zit midden in een sane ringsproces. Op basis van een belangrijke reductie in de lozing van cadmium heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de WVO-vergun- ning van Hydro Agri, met enkele bijstellingen, ver lengd tot 1994. Daarover waren tussen beide partijen in een eerder stadium af spraken gemaakt." Maar een tiental milieu-or ganisaties (zoals de Stich ting Reinwater, werkgroep Noordzee en Greenpeace) te kende bezwaar aan tegen deze verlenging van de ver gunning. „Voornaamste be zwaar van ons was dat in die lozingsvergunning alleen ge keken was naar de cadmi umlozing. Andere stoffen waren volledig buiten buiten beschouwing gelaten. Wij vonden dat dat niet meer klopte. En de Raad van State was het blijkbaar met ons eens", stelt Arno Steekelen burg. SCHIEDAM Begin oktober start EHBO-vereniging St. Li- duina met een nieuwe EHBO- cursus voor beginners in het Kruisgebouw op het Bach- plein. Op 18 woensdagavon den wordt op een vlotte, mo derne manier les gegeven en opgeleid voor het EHBO-di- ploma. De cursus kost geheel ver zorgd (dus inclusief lesmateri aal, Oranje Kruisboekje en examengeld) 130 gulden. In formatie op tel. 471 10 80 of 470 62 44. WERELDWINKEL In verband met de vakantie kent de Wereld winkel aan de Hoogstraat 39 in de periode van 16 juli tot en met 24 augustus andere openingstijden. In genoemde periode is de winkel op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Vanaf dinsdag 27 augustus gelden de normale openingstijden A Jonge Socialisten zetten vraagtekens bij koers PvdA Cricket en jeugd! Vandalisme aan gepakt via school projecten Geldig t m zaterdag VLAARDINGEN— 'Steen druk en Water' is de titel van een tentoonstelling van te keningen en litho's van de Amsterdamse kunstenares Saskia Bon, die geïnspireerd zijn op het water, de scheep vaart en de visserij. Het is de eerste tentoonstelling waar mee de geheel nieuwe expo sitiezaal van het Visserijmu seum, na een ingrijpende verbouwing, op 11 juli ge opend wordt. Saskia Bon woont en werkt op het water en haar verbon denheid daarmee komt tot uiting in haar werk. Haar litho's zijn enerzijds herken baar, anderzijds hebben ze een geheel eigen vorm. De tentoonstelling krijgt nog iets extra's door de bijbeho rende fotoserie, waarin men Saskia Bon aan het werk ziet. Ook de stenen waarmee gedrukt wordt en al het ge reedschap dat een lithograaf gebruikt, zijn te bezichtigen. De expositie van Saskia Bon in het Visserijmuseum aan de Westhavenkade is te zien tot en met 6 oktober te zien van dinsdag tot en met za terdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. VLAARDINGEN—Het orgel van de Grote Kerk zal zater dag 13 juli afwisselend wor den bespeeld door Ronny Plo- vie en Joost D'Hont. Deze or ganisten verzorgen ditmaal het wandelconcert dat weke lijks plaatsvindt. Het programma vermeldt ver tolkingen van composities van Wesley, Bach, Carl Ph.E.Bach, Lucchinetti, Guami, Soler, Mozart en Albrechtsberger. Behalve het orgel zal zaterdag in de kerk ook een clavecim bel weerklinken. De uitvoering begint om 15 uur en zal tot 17 uur duren. Belangstellenden zijn wel kom. AFSCHEID Peter Oole neemt, na heel wat actieve jaren, afscheid van openbare basisschool De Kring (Frans Halsplein 37). Om dit niet ongemerkt voorbij te laten gaan wordt een afscheidsreceptie georganiseerd voor oud-leerlin gen, ouders en ex-collega's op dinsdag 16 juli van 15.15 tot 16.30 uur. Info op tel. 473 58 09. SCHIEDAM— „Het lijkt hier wel de Ardennen", zo typeert de heer Verhagen de situatie in de Fabri straat. „Sinds de nieuw bouw in de straat en de bouw van de nieuwe vleu gel van Huize Frankeland leven we hier in een put". Vorige week dinsdag resul teerde dat wederom in een overstroming. De brand weer kreeg mee dan 100 meldingen van ondergelo pen kelders en straten, waaronder verdacht veel uit de Fabristraat. Sinds 1987 is het om de haver klap raak. „Het is niet al leen water, nee pure riool- drap", klaagt bewoonster Van Brenkelen. Het water is de 'Fabristraters' letter lijk tot aan de lippen geste gen. Verhagen was tot voor kort bakker in de Fabristraat. „Ik zit hier al 61 jaar maar wat er na 1987 is gebeurd slaat al les", oppert hij. „Er werd nieuwbouw neergezet en de riolering werd vernieuwd, sindsdien hebben we regelma tig last van waterschade en overlast". Het gedeelte tussen de West- frankelandsestraat en de Sint Liduinastraat vertoont inder daad een vreemde bodemge steldheid. Het hoogteverschil met de nieuwbouw aan de ene kant van de straat en de oude bebouwing aan de andere kant is bijna een meter. Wat water doet na zo'n fikse wolk breuk als vorige week dinsdag laat zich raden. „Dat was ech ter al de vierde keer binnen een maand dat het water de huizen binnenliep", zegt Ver hagen. Toen de problemen in 1987 voor het eerst de kop op staken was het antwoord van zowel de gemeente als verze keringsmaatschappijen: 'overmacht'. Er werd wel een klep aangelegd in de Nieuwe Haven zodat het rioolwaterni veau kon zakken. Ongezui verd rioolwater loopt echter op deze wijze direct de haven in. Dinsdag 2 juli was de vierde maal binnen vier weken. „In een half uur stond de hele straat blank", klaagt bewoon ster Van Brenkelen, „De stin kende riooldrap spoot uit de regenpijpen omhoog, ook uit de straatputten hoosde het Enige van de gedupeerden van de wateroverlast in de Fabristraat water naar boven". Een week later staat er nog een auto in de straat gevuld met rottend water. „Die man ging 's mor gens voor acht weken terug naar zijn geboorteland Noord-Korea," vertelt Verha gen. Ook staan enkele gangen nog blank. Perceel 33A lijkt eerder een zwembad. Het rot tende pand is onbewoonbaar door de problemen. Halve meter De meeste panden zijn parti culier eigendom en onlangs gerenoveerd, met gemeente subsidie. „Voor het meest ur gente, een vloerverhoging was kennelijk geen geld", aldus Verhagen. De bakkerij, waar zijn vader in 1927 begon, ligt zo'n beetje het laagst. „Hier stond een halve meter water binnen", toont de ex-bakker. „Bij sommige bewoners spoot het water uit WC's en douche putjes". Ook de heer Cimtay van pand 48A had last. "Mijn woonkamer stond helemaal blank". Een blik in het pas gerenoveerde huis spreekt boekdelen. De plafondjes zien er keurig uit nadat aannemer Vah de Tempel in opdracht van de gemeente de werk zaamheden uitvoerde, maar vloeren en muren lijken eer der op een ruïne. De meeste bewoners klagen dan ook over vochtige muren waarvan het behang loskomt. Ook het stuc werk brokkelt af. De opgetrommelde brand weerlieden pompten dinsdag het meester water weg. „Ook zij klaagden dat het hier te dol was", zegt Van Brenkelen, „Er zit hier iets niet goed, was hun commentaar". De bakkerij op de hoek raakt Verhagen aan de straatstenen niet kwijt. „Ook in de Van Beverenstraat en de Liduinastraat krijgen ze last", meent hij. De proble men in West beslaan verder de Mariastraat waar houthandel Govaart wateroverlast heeft. „Het grondwaterpeil is te hoog hier", meent Verhagen. „De nieuwbouw in de buurt heeft niet voor niets geen kel ders". Actiemiddel De Fabristraat-bewoners rea geren haast gelaten op de steeds terugkerende overlast. Routinematig worden de zandzakken weer voor de deur gelegd wanneer de hemel be trekt. Het commentaar dat er niets aan te doen zou zijn en er sprake is van overmacht wordt niet meer gepikt. „De problemen ontstonden na de aanleg van de riolering, die ligt zeker niet op afschot". Zolang de gemeente niets doet rest de bewoners slechts één actiemiddel: het weigeren van de rioolheffing. „Die betalen we niet meer, dat mag duide lijk zijn", roept bewoonster Van Brenkelen, „Want het loopt de spuigaten uit." r 5-baans canvas-rubber luchtbed, afmeting 193 x 76 cm. In lila/fuchsia en blauw/rood. per stuk 20.- nu 51 filialen in het hele land o.a. 2 x in ROTTERDAM en 1 x in VLAARDINGEN in 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 et ZUI0ER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel. 010-4804162 Hoogstraat 219 tel 010-4353730 koopavond op vrijdag tol SCHIEDAM De Schiedam- se afdeling van Amnesty In ternational staat op zaterdag 13 juli met een stand op het plein voor de HEMA. Het is volop vakantietijd en daarom wordt dit keer aandacht ge vraagd voor de naleving van mensenrechten in enkele lan den die een populair reisdoel zijn voor zonzoekers. Het schenden van mensen rechten in vakantielanden is geen nieuw verschijnsel: be kend zijn de problemen die ten tijde van het Franco-regi me in Spanje bestonden, als mede die van Griekenland tij dens het kolonelsbewind. Te genwoordig kunnen in typi sche vakantielanden als Joe goslavië, Griekenland, Turkije, Tunesië en Marokko bepaalde zaken het door de toerist zo verlangde zonlicht niet verdragen. Zo verdwijnen in het inmid dels weer democratische Grie kenland Jehova's getuigen nog steeds achter slot en gren del omdat zij vanwege him ge loof dienst weigeren. In Tune sië is de hoofdredacteur Ha- madi Jebali tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij een voor militaire rechtbank onwelvallig artikel heeft gepubliceerd. Ernstig is ook de situatie in Marokko, waar mensen na het afleggen van onder marteling verkre gen verklaringen tot zware gevangenisstraffen worden veroordeeld. De Amnesty-stand zal vanaf 11.30 uur zijn opgesteld. Er kunnen dan kaarten voor Ma rokko en petitielij sten voor slachtoffers in Griekenland en Tunesië worden onderete- kend. MAASSLUIS In 1932, tweehonderd jaar nadat Ru- dolf Garrels het orgel in de Grote Kerk had gebouwd, schreef Jan Zwart een mo nografie over dit instrument onder de titel 'Van een deftig orgel'. Op dit orgel geeft vas te bespeler Jaap Kroonen- burg zaterdag 13 juli een concert, dat begint en ein digt met koraalmuziek van Zwart. Öp dezelfde datum in 1937 stierf Jan Zwart. Zijn ko raalbewerkingen worden nog steeds gespeeld. Orgel liefhebbers die de jaren der tig bewust hebben meege- SCHIEDAM „Een hiëar- chische partij met bonzen en voetvolk", zo karakteriseert Jolie Hakkert de lokale Partij van de Arbeid. In een inter view in het laatste nummer van De Spot, het plaatselijke blad van Groen Links, neemt het raadslid geen blad voor de mond. Opmerkelijk is dat vooral de opstelling van colle gepartner PvdA het moet ont gelden. Maar ook andere pun ten (o.a. de stadsvernieuwing en het vermeend ondemocra tisch handelen van wethouder Zijdeveld) die wrevel bij haar opwekken, stelt Hakkert („meer een actievoerster dan een politica") aan de orde. Zo zegt het Groen Links raadslid over de (in haar ogen) masculine politieke cultuur:,, '1 Dat mannetjesgedoe in de raad en de commissies, dat driedelige pakken sfeertje. Dat toontje van sommigen over mevrouwtjes en dame tjes. Dat moeten ze bij mij niet flikken. Ik kan nu des te meer begrijpen waarom er zo wei nig vrouwen in de politiek zit ten." Toch ontstond er in de loop der tijd blijkbaar een gevoel van eenheid. „Een soort van saamhorigheid met die andere idioten in de raad, met uitzon dering uiteraard van die twee racisten (de CD-raadsleden Krommenhoek en Zonneveld - red.). Net als ik gaan die ande re 30 natuurlijk veel liever naar een concert of naar het voetballen, maar we komen toch altijd weer opdraven. Voor het geld (een kleine 20.000 gulden bruto - red.) doet niemand het. Het is waarschijnlijk een soort gel dingsdrang die we allemaal gemeenschappelijk hebben. Zo van, ze moeten naar me luisteren..." Zijdeveld Maar dan komt de Partij van de Arbeid aan bod. „Als je met de PvdA onderhandelt, krijg ik wel eens de indruk dat de fractie alleen bestaat uit Hans Bakker, Herman Posthoorn en Peter Stadhouders. De rest komt niet aan bod", stelt Hak kert. „Het idee dat de PvdA lering had getrokken uit de verkiezingsnederlagen en be reid was een andere, veel ope ner politiek te gaan voeren, lijkt verdwenen." Meer specifiek wordt wethou der Zijdeveld (ook PvdA) op de korrel genomen. Over de binnenstadsplannen zegt het Groen Links-raadslid „Dat ideetje van de Grote Omioop is toch al lang en breed ach terhaald. We hebben al een paar keer aan de betreffende wethouder gevraagd of er een discussie over het totaal van de binnenstadsplannen kan komen...Maar wat doet Zijde veld? Die gaat in z'n winkeltje zitten. Die gesprekken gaan buiten elke democratische controle om. Hij kan wel leuk zeggen dat er zoveel mensen geweest zijn, maar wie con troleert dat en wie pontroleert wat daar gezegd wordt?" De tekorten in de stadsver nieuwing noemt Hakkert „een van de grootste problemen in de stad". Want:„Sociale ver nieuwing staat en valt met een fatsoenlijk leefklimaat. Bo vendien wakkert de verpau pering volgens mij de span ningen tussen allochtonen en autochtonen aan...Het is toch 1 logisch dat mensen het niet meer snappen als ze zien dat er wel geld is voor een presti gieus project op het stadserf met van die leuke yuppie-wo ningen, terwijl 100 meter ver derop de mensen in Oost ver kommeren in hun krotten. Als de PvdA dat volwassenen po litiek beleid noemt, ben ik blij met onze zogenaamde onvol wassenheid. Tot slot het meer algemene Ik denk wel eens:„Wat zitten al beeld. „Het politieke beleid lijkt weer net als vroeger te zijn verzand in eindeloze pro cedures en dikke nota's. Er zijn nu, geloof ik, zes externe onderzoeksbureaus bezig bin nen de gemeente. Prima, niks op tegen, maar ik denk dan lie ambtenaren eigenlijk te doen?" wel eens: wat zitten al die ambtenaren eigenlijk te doen? Maar het is niet de schuld van de ambtenarij. Het is een com binatie van politieke besluite loosheid en ambtelijke vertra gingstactieken." maakt, herinneren zich hem als de man die met zijn vele concerten het instituut van de openbare orgelbespelin gen in Nederland tot nieuw leven heeft gewekt. Zijn we kelijks radioconcerten voor de NCRV waren beroemd. Met zijn composities vroeg Zwart aandacht voor de ver waarloosde koraalkunst. Van zijn op romantische leest geschoeide liedbewer kingen heeft een aantal de tand des tijds doorstaan. Kroonenburg heeft voor zijn 'in memoriam Jan Zwart' gekozen voor fijnzinnige 'Sombere muziek over Psalm 103. 'Gelijk het gras is ons kortstondig leven' en de Fantasie over 'Wie maar de goede God laat zorgen'. Een jongere tijdgenoot van Zwart was Cornelis Johan Bute, een blinde organist die vooral de kunst van het im proviseren heeft gepropa geerd. Op Kroonenburgs programma prijkt zijn ze vendelige 'Suite in ouden stijl'. Op het 'deftige orgel' klin ken verder Bachs koraal- voorspel 'Schmücke dich, o liebe Seele', een Toccata in a van Krebs, een Benedictus met als ondertitel 'Ik breng verfrissing, rust en kalmte' van Rowley en de Passaca- glia in c van Renner. Het concert begint om 20.15 uur. Plaatsbewijzen zijn vanaf 19.30 uur in de kerk ver krijgbaar. De toegang be- draat 6 gulden, voor houders van een Pas 65 of CJP en kinderen tot twaalf jaar 4,50 gulden.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1