ui DE HAVENLOODS deze Groen Links zet vraagtekens bij geloofwaardigheid college n i M Schiedams Nieuwsblad Facelift stadscentrum gaat 100 miljoen kosten 'Hartewens in vervulling' Swingend zwemmen Schiedam denkt na over speciaal vervoer 'van deur tot deur' Hoek Loos 'uitgelast' Nieuwbouw Oreliosingel valt niet in goede aarde Nachtegalen en hapjes Ij Frustraties of niet...? EDITIE P, DONDERDAG 18 JULI 1991, 40e JAARGANG Nr. 29 Wegener huis-san-huLsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD! SCHIEDAM De Haagse projectontwikkelaar MAB (Groep BV) presenteerde deze week de beoogde plannen die het winkelcen trum van Schiedam aan trekkelijker moeten ma ken. Het begrip 'naar de stad gaan' wordt door veel Schiedammers nu nog ge bruikt wanneer Rotterdam wordt bezocht, dat moet dus veranderen. Grote troef daarbij is het Imelda- terrein achter de Hoog straat. Een nieuwe Hema- vestiging en een verlengde Passage moeten het klop pende hart gaan vormen van 'Nieuw Nazareth'. De ontwikkeling van het ge bied langs de zogenaamde 'Grote Omloop' (Hoogstraat, Lange Kerkstraat, Broersveld, Koemarkt) zou pp z'n vroegst juni 1992 van start kunnen gaan. Gemeente-ambtenaar Henk Lamphen (onder andere belast met ruimtelijke orde ning) verwacht echter dat niet de complete facelift dan van start zal gaan. „Het totale project zal uiterst gefaseerd worden uitgevoerd, het één is van het ander afhankelijk. Zo zal de sloop van het Passage theater afhangen van de nieuwbouw op het Stadserf. Ook de verhuizing van het Bas van der Heij den-filiaal naar het voormalig VROM-terrein aan de Buitenhavenweg heeft z'n tijd nodig, maar ook de bouw van het ABC-complex is een bepalende factor". Lamp hen verwacht echter dat MAB Groep komend jaar kan be ginnen met de nieuwbouw van woningen in de kern. Door de omvang van het project en de complexiteit is het moeilijk een schatting te maken over de tijdsduur van de ontwikke ling, de kosten zullen in ieder geval zo rond de 100 miljoen gulden liggen. Meest in het oog springend fa cet is de glazen loopbrug die de bestaande Passage met de Hoogstraat moet verbinden. De nieuwe Passage wordt driemaal zo lang als de oude en voert de bezoeker langs de nieuwe Hema. In de te bou wen hal achter de Hoogstraat zullen roltrappen de Passage verbinden met het winkelcen trum onder de Hema en de andere winkels op de boven verdieping (niveau Hoog straat). De uit 1932 daterende Passage wordt gerestaureerd en het theater wordt omge bouwd tot parkeergarage met een ingang op de Koemarkt (een tunnel). In totaal zullen in het gebied zo'n 80 wonin gen worden gerealiseerd (on der andere op locatie Bas van der Heijden, Lange Achter weg). Een heemtuin moet het nieuwe stadshart enig groen bieden. Als alle plannen uit gevoerd gaan worden, bete kent dat een toename van winkeloppervlakte met ruim 10.000 vierkante meter. de centrale hal die de twee verschillende winkelniveaus WATERWEG-NOORD Morgen begint voor de kinde ren van de basisscholen de zo mervakantie. Zes weken lang voor hen geen schoolbel, huis werk of vervelende vakken. Kinderen tussen de zes en twaalf jaar die niet op vakan tie gaan, kunnen zich nog al tijd opgeven voor 'Harte wens', die De Havenloods ook dit jaar weer probeert in ver vulling te laten gaan. Een dagje naar de brandweer of meerijden met de dierenam bulance, een ontmoeting met Bassie en Adriaan of op be zoek bij de poppendokter, al les is in principe mogelijk. Zet op een briefkaart naam, adres, telefoonnummer, leef tijd en natuurlijk de harte wens en stuur deze op naar Redactie De Havenloods, Postbus 2209, 3130 AE Vlaar- dingen. Volgende week de eer ste aflevering van 'Hartwens in vervulling'. A Paard met pit na half jaar terug Droom eetgele genheid' A Eerste expositie in vernieuwd Visse- DIE HETE ZOMER IN 1990 WEET U NOG? Geen installatie kosten! f 2395,- SCHIEDAM Zwembad Zuid houdt zaterdag 20 juli weer een grootse disco-avond voor de jeugd tot en met 16 jaar. Disco Black verzorgt de swingende muziek. Jongens en meisjes kunnen vanaf 19.30 terecht om een ritmische duik te nemen. De disco duurt tot 23.00 uur. De entree bedraagt 7.50 (kor tingskaarten en abonnemen ten zijn niet geldig). Twee concerten in Muziektent SCHIEDAM In de Muziek tent aan de Plantage worden maandagavond 22 juli twee concerten gegeven. Om 18.00 uur bijt de Rijnmondband on der leiding van Roel van Raay het spits af. Om 18.30 uur is het de beurt aan professor Gary Hill en zijn Musical Am bassadors. Dit internationale gezelschap speelt een uur lang klanken variërend van klas siek tot populair. In totaal zullen tijdens dit concert 80 muzikanten acte de présence geven. De Plantage is gratis toegankelijk. Presentatie plannen Binnenstad aangegrepen om algemene kritiek te uiten SCHIEDAM Niet alleen het college van B&W heeft (wederom...) zijn licht la ten schijnen over de Schie- damse binnenstad. Dins dagmiddag presenteerde ook Groen Links haar visie op de ontwikkeling vai» het centrum onder de veelzeg gende titel 'Onbenutte Kansen'. Waar het ge meentebestuur vooral oog heeft voor de winkelvoor zieningen, blijkt Groen Links begaan met het lot van de horeca en 'alterna tieve instellingen' (als de wereldwinkel, vrouwen huizen en een milieu-edu catiecentrum). Hoofdpun ten van kritiek betreffen echter de 'inhoudelijke be sluitvorming', het basisi dee ('waarom vasthouden aan de Grote Omloop') en de informatievoorziening. Waarna fractie en bestuur van Groen Links de per spresentatie van 'Onbenut te Kansen' aangrepen om ook meer algemene kritiek te uiten op het linkse colle ge. „Nee, het gaat niet goed", luidde de bood schap. „Geen verve, geen daadkracht. Het roer moet snel om, anders komt de geloofwaardigheid van deze ploeg op het spel te staan." De toon van 'Onbenutte Kan sen, een kritische bijdrage van Groen Links aan de discussie over de Binnenstad' wordt al gezet op de eerste pagina. Daar schrijft men:,, Je zou kunnen denken dat er heel wat aan het gebeuren is: het gonst-in de stad van de ge ruchten. de wethouder is aan spreekbaar in zijn winkeltje. Mensen kom vooral langs en zeg wat je er van vindt. De De perspresentatie liep uit op een aanval op het linkse college kranten komen regelmatig met berichten. 'Heel' Schie dam weet al wat er waar pre cies gaat gebeuren. Kortom: je zou bijna gaan veronderstel len dat alles in kannen en kruiken is en dat de toekomst voor de Schiedamse binnen stad nu definitief vaststaat. Niets is minder waar." Fractievoorzitter Bea Oomens legde bondig uit waar het Groen Links om gaat. „De procedure rondom de binnen stadsontwikkeling is onduide lijk. Er is weinig samenhang en de informatievoorziening is zeer matig. Deelplannen over parkeergarages, winkelcen tra, woningen en publieke in stellingen worden plotseling gepresenteerd alsof ze al vast staan. Mensen, ook belang hebbenden, zien door de bo men soms het bos niet meer." „Een totaalvisie ontbreekt", benadrukte partijvoorzitter Erik Dijkhuizen. „En hoofd verantwoordelijke daarvoor is wethouder Zijdeveld. Nee, zijn werkwijze tot nu toe vind ik niet eerlijk en niet fatsoen lijk." Daarnaast bevalt het idee van de Grote Omloop Groen Links allerminst. „Waarom geen Grote Kerken Loop of een Ga lerie Omloop?", vroeg raadslid Jolie Hakkert zich af. „En waarom wordt de horeca niet veel meer geïntegreerd in de plannen. Rondom het stadhuis zou een prachtig terrassen- complex kunnen ontstaan. Maar voor dat soort aardige zaken heeft het college blijk baar geen interesse. Alleen winkelgiganten tellen, zo lijkt het wel. En dat is kortzichtig. Want winkels zijn 's avonds en in het weekeinde gesloten, dan is de binnenstad dus dood." Ook bleek er angst voor het 'Hoog-Catherijnen- aspect'. „Want grote winkel ketens trekken eveneens min der prettige bezoekers", klonk het understatement. Daarna in een notedop de sug gesties van Groen Links. „De binnenstad zo veel mogelijk autovrij, meer aandacht voor de horeca en 'alternatieve in stellingen', duidelijker proce dures (vooral naar betrokke nen), meer openheid en oog voor groenvoorzieningen. Mond Tot slot hielden de Groenlink sere zich bezig met het college van PvdA, D66 en Groen Links in de meest brede zin. „En dan zijn wij niet blij", klonk het in koor. „De ver wachtingen waren aanvanke lijk hooggespannen", gaf Oo mens toe. „Het moest anders en het kon anders, dat was de SCHIEDAM De gemeente Vlaardingen heeft bij Schie dam aangeklopt om steun te verwerven voor het zogeheten 'deur tot deur systeem' spe ciaal vervoer dat met name geschikt is voor ouderen en gehandicapten. Vlaardingen heeft daartoe al overleg geopend met de parti culiere organisatie IHD te Ede, die een dergelijk netwerk landelijk heeft opgezet in sa menwerking met lokale en re gionale vervoerders. In een brief aan de colleges van Schiedam en Maassluis vraagt Vlaardingen beide gemeenten mee te doen waardoor het project regionaal opgezet kan worden, hetgeen sterk kosten besparend werkt. Met het instellen van het 'deur tot deur systeem' zou volgens het Vlaardingse college voor een aanmerkelijk deel tege moet gekomen worden aan knelpunten die vooral ouderen en gehandicapten bij het reguliere openbaar ver voer ondervinden. De mobili teit van de doelgroepen zal aanmerkelijk vergroot wor den. Zo biedt het IHD-sys- teem twee belangrijke voorde len. Op de eerste plaats ver bindt IHD geen speciale voor waarden aan selectie. Iedere burger kan dus gebruik ma ken van het speciaal vervoer door lid te worden van IHD tegen betaling van 25 gulden per jaar en voor een prijs per rit. Daarnaast blijkt het ver voer in stedelijke gebieden na een aanloopperiode van twee jaar kostendekkend. Uit een offerte blijkt dat het IHD-systeem de gemeente Vlaardingen bij een lokale op zet in die eerste twee jaar tijd 136.000 gulden kost. Bij een regionale opzet, dus als Schie dam en Maassluis besluiten mee te doen, komt men uit op een totaalbedrag van nog geen twee ton. Dat zou via een ver deelsleutel van het aantal in woners over het de drie ge meenten worden omgeslagen. Het speciaal vervoer is dan kostendekkend wanneer 2.5 procent van de van gebruik maakt. Overigens werkt het systeem eenvoudig. Wanneer iemand vervoerd wil worden naar bij voorbeeld het station, kan hij contact opnemen met het IHD die de rit opneemt in het ver- voersschema. Na een treinrit kan de passagier ook weer bij het station in de andere ge meente worden opgehaald (mits uiteraard ook in die ge meente het IHD-systeem van kracht is). De reiziger betaalt voor de rit een tarief dat ligt tussen de prijs van normaal openbaar vervoer en een par ticuliere taxirit. Volgens de Vlaardingse amb tenaar Kouwenhoven van de afdeling Welzijn wil zijn ge- In het openbaar vervoer doen zich vele knelpunten voor voor gehandi capten en ouderen meente snel spijkers met kop pen slaan en niet te lang in het ongewisse verkeren over de samenwerking met Schiedam en Maassluis. Op het Stads kantoor in Schiedam kon men nog geen inhoudelijk com mentaar leveren op het initia tief (wethouder De Leede op vakantie, vervanger Van Kleef ziek thuis). Voorlichter Poppe stelde echter dat de plannen zeker op hun merites beoor deeld zullen worden en dat Vlaardingen een serieus ant woord tegemoet kan zien. inzet van dit college. En na ruim een jaar moeten we vast stellen dat er veel te weinig is gebeurd. Zaken komen niet uit de verf. Hët college hob belt voort, toont geen daad kracht, pakt dingen niet met verve aan. En het ambtelijk apparaat drukt nog steeds een veel te groot stempel op het beleid." „Er is wel wat aardigs gedaan. Dan denk ik aan het anti-dis criminatiebureau of het wijk en buurtbeheer. Meer in het algemeen verlopen operaties stroef en is er te weinig inhou delijke discussie". „Komt na tuurlijk ook doordat er nau welijks sprake is van opposi tie", aldus Hakkert. „Het CDA houdt tijdens vergade ringen soms urenlang haar mond en de WD is niet aan wezig of gaat eens rustig de stukken zitten lezen." Dat vond voorzitter Dijkhuizen toch net iets te gemakkelijk. „We moeten op de eerste plaats naar dit college kijken. Daar zitten onze mensen, daarmee hebben we verwach tingen gewekt." Ligt het dan aan de personen, was de logische vraag. Men keek elkaar aan. „Eigenlijk wel", was de conclusie. „Maar in de kern van de zaak vinden we dat een kwestie voor iedere partij afzonderlijk. En over onze eigen man, wethouder Bart de Leede, zijn we tot pu toe niet ontevreden." „E Wiegman (PvdA, Financiën red.) doet het ook prima", luidde het slotcommentaar. De overige wethouders kun nen hun borst natmaken, was het enig mogelijke eindoor deel. SCHIEDAM Het Schie damse bedrijf Hoek Loos heeft met het Ierse concern Unidare Plc. overeenstem ming bereikt over de verkoop van Hoek Loos Lastechniek. Unidare neemt de bestaande organisaties van Hoek Loos Lastechniek in Nederland en België over, waarbij geen ver lies van arbeidsplaatsen op treedt. Volgens de directie van Hoek Loos past de verkoop in het streven van de onderneming om 'zich in de negentiger ja ren te concentreren op twee kernactiviteiten, namelijk de produktie en levering van gas sen en aanverwante appara tuur en de levering van pro- dukten en aanverwante diens ten aan de gezondheidszorg'. ZWEMFANS— Tijdens de zo mervakantie geldt op donderdag in het Sportfondsenbad een spe ciaal tarief voor houders van een zwemfanpas. Zij betalen 2,25 voor een bezoekje en kunnen dan terecht van 13.30 tot 15.30 uur en 18.30 tot 20.30 uur. SCHIEDAM De ge meentelijke plannen om de groenstrook aan de Josef Oreliosingel te bebouwen zijn slecht gevallen bij de bewoners van de aangren zende flats. Ook de D66- fractie heeft bezwaren te gen de voorgenomen bouw van in totaal 48 eensge zinswoningen. „Buitengewoon simpel en le lijk", karakteriseert fractie voorzitter Marcel Houtkamp namens de D66-fractie. „Het vertoont alle trekken van het gedachtenloos projecteren van een paar rijen huizen op een locatie die daar qua afme ting toevallig voor geschikt is", schrijft Houtkamp. „Een stedebouwkundige of wijk ontwikkelingsvisie is niet te ondekken". Ook de bewoners van de flats in de buurt van de grasvelden zijn in het geweer gekomen. Een tweetal actieve bewoners heeft pamfletten langs de hui zen bezorgd waarin de plan nen openbaar worden ge maakt. Drie blokken van ieder zestien woningen met parkeerplaats zullen worden gebouwd op Je drie overgebleven grasstroken in de wijk. Op de hoeken zal driehoog worden gebouwd. „Binnenkort zullen de be stemmingsplannen worden gewijzigd", aldus het pamflet. Grootste bezwaar van zowel bewoners als D66-fractie is het verdwijnen van nog meer groen uit Groenoord. Volgens Houtkamp wordt er geen groencompensatie geboden voor het verdwijnen van de grootste groenstroken van Groenoord. „De 'groenbalans' wordt verstoord", aldus de fractie. Eén van de initiatiefnemers van de pamfletten-actie wil nog niet teveel over de zaak kwijt. „Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast", luidt 'zijn commentaar. Eén ding weet hij wel: „De plan nen zijn asociaal". Nog even en Groenoord is geen groen oord meer. SCHIEDAMIn de vakan tieperiode van 22 juli tot 1 september is wijkcentrum De Erker op donderdagavond ge opend van 19.00 tot 23.00 uur. Gezelligheid is dan troef. Zo komen liefhebbers van kla verjassen, bridge en sjoelen volop aan hun trekken, maar ook degenen die er zomaar even uit willen zijn kunnen terecht in de ontmoetings ruimte. Zoals gebruikelijk worden hapjes geserveerd. Verder is De Erker op zoek naar een zangdocent(e) voor een dameszanggroep. De 'nachtegaaltjes' hebben al een keer opgetreden, maar willen zich perfectioneren. Zij zin gen meerstemming en modern repertoire. Info op tel. 426 77 67. Free Golf-park VLAARDINGEN Wethou der Agnes van Ardenne-van der Hoeven van Sport en Re creatie zal zaterdag 20 juli om 12.00 uur op feestelijke wijze de driving-range van het Free Golf-park in het Lickebaert- gebied openen. De driving-range met enkele holes is het eerste deel van het golfcomplex dat voor het pu bliek toegankelijk wordt. Het Free Golf-park wordt aange legd ten zuiden van de surf- plas in de Zuidbuurt. SCHIEDAM De redactie van deze krant ontving naar aanleiding van het artikel 'De PvdA herbergt bonzen en voetvolk', dat donderdag 11 juli j.l. in De Havenloods ver scheen een reactie van J.C.M.J. Zey onder de kop 'Gefrustreerd'. „Jolie Hakkert valt in commentaar de huidige politi ci fel aan. Het is begrijpelijk nu de door haar zo vereerde communistische idealen een grote flop blijken te zijn. Het ideale arbeidersparadijs in Oost-Europa en elders blijkt een arbeidershel." ,Zij is hierdoor fel gefrus treerd waardoor zij haar gram uit op de huidige politici in plaats van de door haar zo vereerde communistische lei ders." J.C.M.J. Zey, Schiedam.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1