CU Sociale vernieuwing blok aan been Hans van Kleef KINDERKLEDING t DE HAVENLOODS HANS TEXTIEL Cursus dierverzorging voor jeugdige thuisblijvertjes too* {timZzoEkT U otrUeiE t&smvzsv OJ9. PQhfmiOHè, 'BLöO&Z Rijksweg A20 geblokkeerd Tamboers gezocht PvdA-wethouder beraadt zich op zijn functie Verdacht transport Geheugentraining volop in de belangstelling Visconcours De Woudhoek Nieuwe velden op sportpark 1 ■Diverse artikelen EDITIE 9, DINSDAG 23 JULI 1991, 40e JAARGANG, Nr. 30 Wegener huis-aan-hutsbLacIèn Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ZOMERACTIE VOOR PARTICULIEREN De eerste regel kado! Plus GRATIS herplaatsing!!! De Havenloods Hpt Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties A Cricketers Hermes doen goede zaken Excelsior loopt tegen derde nederlaag aan Overblijfselen late steentijd VLAARDINGEN— Op het Free Golf-terrein dat in de Zuidbuurt wordt aangelegd zijn overblijfselen van de zo geheten 'Vlaardingen-cul- tuur' ontdekt. De ontdek king is gedaan door leden van de afdeling Helinium van de Archeologische Werkgemeenschap voor Ne derland. Het gaat om enkele potscherven, houtskool, een runderkies en een brokje vuursteen, het materiaal dat in de late steentijd nog de belangrijkste grondstof vormde voor pijlpunten, bij len, messen en andere werk tuigen. Het materiaal da teert van rond 3000 voor Christus. De vondsten kwa men aan het licht door waar nemingen in nieuwe sloot- profielen. De bewoningsres- ten lagen bovenop de hoog opgeslibde oever in de bui tenbocht van een kreek. Het is vrijwel zeker dat dit kreekgedeelte aansluit op het kreektraject onder de Arij Koplaaan waar tussen 1959 en 1964 een nederzet ting uit dezelfde peiode is onderzocht en waaraan de 'Vlaardingen-cultuur' haar naam dankt. DIE HETE ZOMER IN 1990 WEET U NOC? cooler van Corona. Ideaal huis, slaapkamer, kantoor Installatie Techniek B.V. Nikkelstraat 9. 3067 GR Rotterdam Telefoon: 010-4560999 SCHIEDAM De noordelij ke rijbaan van de A20 is afge lopen vrijdagochtend ter hoogte van het Kethelplein urenlang afgesloten geweest. Een vrachtauto met kratten frisdrank dreigde rijdende in de richting van Vlaardingen in de bocht zijn lading te ver liezen. De chauffeur kon zijn wagen zelf tot stilstand bren gen. Vanwege het gevaar van omslaan van de vrachtwagen combinatie werd de rijbaan afgesloten en het verkeer om geleid. De kratten zijn overge laden in een andere vrachtwa- SCHIEDAM Majorette-, tamboer- en trompetterkorps Gusto zit te springen om ent housiaste leden die een partij tje mee willen spelen in de band. Muzikanten die een poging willen wagen, kunnen contact opnemen met telefoon 4734208. Ook kan men een briefje richten aan postbus 613, 3110 AP Schiedam, ten name van de vereniging. SCHIEDAM Net nu de positie van wethouder Hans van Kleef vanwege zijn falend sociale vernieu wingsbeleid ter discussie wordt gesteld, lijkt er toch schot te zitten in een nota over het onderwerp. Als laatste partij heeft het CDA tijdens een extra bij eenkomst alsnog kritiek geleverd op het ambtelijk voorontwerp sociale ver nieuwing. Daardoor kan worden begonnen met het schrijven van de definitie ve versie van het rapport. Het is echter de vraag of Van Kleef de zo gewilde nota zelf zal presenteren. De PvdA-wethouder heeft zijn fractiegenoten be denktijd gevraagd om zich op zijn functie te beraden. Bij het aantreden van het hui dige college had de PvdA - door het binnenhalen van de portefeuille Sociale Vernieu wing, Onderwijs, Sociale Za ken en Emancipatie - gehoopt voorloper te worden op het gebied van de sociale vernieu wing. Daarin zijn ze niet ge slaagd. Een nota over het po pulaire onderwerp ligt nog steeds niet op tafel en met name de PvdA'ers nemen dat him eigen wethouder Hans van Kleef zeer kwalijk. Maar ook het CDA-raadslid Ton Seis lag overhoop met de wethouder en hier vormde de sociale vernieuwing eveneens de aanleiding. Van Kleef wil de onaangekondigd een amb telijke notitie over het onder werp in een commissieverga dering bespreken, waarna de CD A-vertegenwoordigers met Ton Seis voorop verontwaar digd de vergadering verlieten. Van Kleef en Seis legden de ruzie bij en besloten werd een groepen betrokken moeten ra ken bij de porjecten. Het CDA is voorstander van de instel ling van een aparte begelei dingsgroep die de dagelijkse leiding gaat voeren. „Op die manier moet worden tegen ge gaan dat sociale vernieuwing weer een elitair praatclubje wordt terwijl de projecten juist zoveel mogelijk bij de burgers moeten aansluiten", zei Seis. De mensen in de stad, daar draait het om, vond het raads lid. „De burgers moeten actief bij de projecten worden be trokken. Dat is de enige ma nier om de sociale vernieu wing bij de Schiedammers te brengen". Juist daarom be vreemdt het Seis dat tot nu toe alleen nog maar projecten die door de raad zijn voorgesteld als proef draaien. Terwijl er toch ook heel aardige project voorstellen door particulieren zijn ingediend. Schuldig len aan te dragen die het in terne probleem op een nette manier op moeten lossen. Afgelopen woensdag verga derde de fractie over de uit slag van het onderzoek, maar door de afwezigheid van de zieke Van Kleef werden er geen knopen doorgehakt. Fractievoorzitter Hans Bak ker: „Bij de inventarisatie van de problemen bleek met name het moeizame verloop van de sociale vernieuwing en Van Kleef's stroeve relatie met de ambtenaren en de raadscom missie de voornaamste punten van kritiek. Dat alles bij el kaar genomen moet je bekij ken of het tij ten goede kan keren. Dat gaf geen onver deeld gunstig beeld". Het lijkt er dus sterk op dat het wet houdersschap van Van Kleef op de helling staat. De bekri tiseerde krijgt nog de tijd om zich over zijn functie te bera den, maar of wij van zijn frac tiegenoten mag aanblijven is zeer de vraag. SCHIEDAM Over het zandlichaam waar de Rijks weg 19/A4 is gepland, vinden sinds vorige week grondtran sporten plaats. In tegenstel ling tot wat veel verontruste Schiedammers dachten gaat het hier niet om een slinkse poging om in stilte te begin nen met de aanleg van deze weg, maar om grondtranspor ten ten behoeve van de aanleg van een gasleiding in Schip luiden. Wethouder Zijdeveld - zelf een fervent tegenstander van deze rijksweg - benadrukt dat er toestemming is gevraagd om het vervoer op die manier te mogen uitvoeren. Zijdeveld vindt het plezierig om te mer ken dat zo veel mensen hem attent hebben gemaakt op dit 'verdachte' transport. Het maakt hem duidelijk dat „ons verzet tegen een eventuele aanleg nog steeds op grote steun kan rekenen". Huurgeisers SCHIEDAM— Het maandtarief voor huurgeisers wordt per 1 augustus verhoogd van f 6,65 tot f7,- en het maandtarief voor on- derhoudsabonnementen stijgt van f 4,- naar f 4,20. De prijzen zijn exclusief BTW. SCHIEDAM De cursus Geheugentraining voor ouderen loopt als een trein. De belangstelling hiervoor is zo groot dat mensen die zich wil len aanmelden tot januari 1992 geduld moeten oefenen. „De interesse voor de lessen is inderdaad overweldigend", bevestigt Marieke van den Bosch, preventiewerkster bij de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk. Omdat een in dividuele benadering voorop staat zijn de groepen klein en kunnen maximaal vijftien personen per groep deelne men. De docente die de cursus begeleidt, is een gepensio neerde lerares. „Juist doordat zij niet meer jong is, kan zij zich goed verplaatsen in de gedachtenwereld van ouderen", merkt de mede werkster van het ouderen werk op. „Hoewel de cursus is aange kondigd als 'Geheugentrai ning' vinden wij dit een zeer beperkte omschrijving, omdat er veel belangrijke zaken aan de orde komen. Zo zijn er oe feningen die trainen in beter kijken, luisteren en efficiënter lezen. Maar ook het bewust volgen van een gesprek, deel nemen aan een discussie en logisch denken, maken onder deel uit van het programma". Rust roest Het is een bekend gegeven dat ouderen zich vaker zorgen maken als zij iets vergeten dan jongeren. Snel denkt men dat dit een voorbode van de mentie is. In de regel is deze angst onterecht", verklaart Van den Bosch. Voor iedereen geldt: 'Rust roest'. Ervaring leert dat bij 'normale' vergee tachtigheid training van het geheugen mogelijk is. Dit is dan ook de reden dat de Stich ting Geoördineerd Ouderen werk met de cursussen startte. Volgens Marieke van den Bosch is het verrassend dat zoveel deelnemers tijdens de lessen tot de ontdekking ko men dat zij meer kunnen dan zij dachten. „Daardoor groeit hun zelfvertrouwen. En indi rect bevordert dat weer de emancipatie van de oudere mens". Na de geheugentrai ning is het mogelijk tal van andere activiteiten te volgen die onder andere ook door het gecoördineerd ouderenwerk wordt georganiseerd. Als voorbeeld noemt de preven tiewerkster gezondheidsvoor lichting, die bestaat uit zes wekelijkse bijeenkomsten. „Wij nodigen terzake kundige sprekers uit die verschillende aspecten uit de gezondheids zorg belichten. De reacties van de deelnemers hierop zijn bijzonder positief". De cursisten op de wekelijkse geheugentraining variëren in leeftijd van 65 tot 80 jaar. Deelname is echter mogelijk vanaf 55 jaar. De cursus bestaat uit tien bij eenkomsten van elk vijf kwar tier. Met nadruk wijst de Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk erop dat de trai ning niet is bedoeld voor men sen die dementeren of ernstige geheugen problemen hebben. Hans van Kleef: ziek thuis... extra bijeenkomst te beleggen waarin het CDA alsnog de ge legenheid kreeg commentaar te leveren op het ambtelijke voorontwerp. Vorige week donderdag vond die vergade ring plaats. Grote afwezige tijdens die bijeenkomst was Van Kleef. Aad Wiegman ver ving de zieke commissievoor zitter. Tijdens de vergadering bleek dat de commentaren van het CDA en die van de andere partijen elkaar niet veel ont lopen. Ook de christen-demo craten vinden dat het stuk nog onvoldoende duidelijkheid schept over de beschikbare middelen en de besteding daarvan. Het college-stand punt en de positie van de raadscommissies die zich met sociale vernieuwing bezig houden, komen volgens Ton Seis eveneens niet voldoende naar voren. De sociale vernieuwing komt dus moeizaam van de grond en de PvdA wijst haar wet houder als schuldige aan. Een speciale commissie uit de fractie werd in het leven ge roepen om onderzoek te doen naar het functioneren van Van Kleef als wethouder. Het vier tal, bestaande uit de andere PvdA-wethouders Chris Zij develd en Aad Wiegman en de raadsleden Herman Post hoorn en of Brouwer, kreeg bovendien opdracht voorstel- SCHIEDAM Dierenvrien den van 10 tot 12 jaar, die in de vakantie thuisblijven, kun nen zich aanmelden voor de cursus dierverzorging op de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark. De cursus is gra tis en wordt gehouden op vier achtereenvolgende woensdag middagen, namelijk op 31 juli, 7, 14 en 21 augustus van 13.30 tot 15.30 uur. jes van het dierverzorgersvak. Zo komt het voeren van de dieren aan bod: welk dier eet wat voor soort voer en hoe veel? Ook leren ze geiten mel ken en de nagels van de cavia knippen. Natuurlijk horen klusjes als het schoonmaken van de hokken, het vegen van de paden en het repareren van de hekken ook bij het dierver zorgingsvak. Na een succesvol doorlopen cursus ontvangen de cursisten het diploma 'as sistent dierverzorger/ster'. Aanmelden kan vóór 30 juli bij de medewerkers van de kinderboerderij of telefonisch tussen 12.30 en 13.30 uur via nummer 4707844. Er kunnen maximaal 12 kinderen mee doen, dus wie het eerst komt... Telaatkomers kunnen zich ook opgeven voor de cursus in september. Bovendien is tij dens de zomervakantie de kinderboerderij door de week ook 's ochtends geopend van 9.30 tot 12.30 uur. Beheerder Piet van Mil kan dan best wat extra hulp gebruiken. SCHIEDAMDe activitei tencommissie van diensten centrum De Woudhoek houdt donderdag 15 augustus weer de jaarlijkse vismaaltijd met daaraan vastgekoppeld een visconcours. De vismaaltijd is bedoeld voor 100 ouderen uit de wijk Schie- dam-Noord. De maaltijd be staat uit 2 visjes, 2 broodjes en 2 consumpties en duurt van 13.00 tot 14.30 uur. Aan het visconcours kunnen slechts 30 tot 35 personen deelnemen in verband met de beperkte ruimte rondom de vijver rond het dienstencentrum. Natuurlijk kunnen er prijzen worden gewonnen met het visconcours. Aanvang viscon cours: 10.00 uur; prijsuitrei king is om 12.30 uur. De kosten voor deelname aan het visconcours en de vis maaltijd bedragen f 7,50. Deelname aan de vismaaltijd alleen kost f6,- en aan het visconcours alleen f 1,50. In schrijven voor dit alles kan tot en met woensdag 14 augustus van 9.00 tót 12.00 uur aan de balie van het kantoor van het dienstencentrum. SCHIEDAMOp sportpark Harga zijn enkele nieuwe trai ningsvelden aangelegd. Deze trainingsvelden worden door de Dienst Sport en Recreatie in gebruik gegeven aan de Schiedamse sportverenigin gen die aangesloten zijn bij de Sportraad voor de gemeente Schiedam. Het is niet toegestaan deze trainingsvelden te gebruiken, voor welk doel dan ook, bui ten de door de Dienst Sport en Recreatie toegewezen tijden en dagen. Dus trainingsgroe pen en andere groepen spor ters die niet bij de Schiedamse Sportraad zijn aangesloten mocen deze velden niet betre den. 00K BIJ U IN DE BUURT! Voor verkoopadressen 01804-19177

De Havenloods | 1991 | | pagina 1