UJ DE HAVENLOODS Enquête rampenfolder levert dubbelzinnige antwoorden op in deze krant Schiedams Nieuwsblad Al-Baz bij Raad van State in beroep tegen uitzetting Keukens half geld Gestoot en gekreun op terrein van Bols-silo Drinkwater om te huilen Mensen weten niet wat te doen bij gillende sirenes of rookpluimen hotel ibis Rotterdam Vlaardingen Westlandseweg 270 3131 HX Vlaardingen Tel. 010-4602050 Fax 010-4604059 Vanaf 26 juli geopend U bent van harte welkom in Tot en met zondag 4 augustus bieden wij u een gratis voor- of nagerecht aan! Groene plekken in bibliotheek SCHIEDAMIn de vakan tiemaanden is in de hoofdves tiging van de openbare biblio theek in Schiedam een ten toonstelling te zien die de titel draagt 'Ken uw groene stad'. Hierin worden de parken en plantsoenen van Schiedam geportretteerd. Door foto's en teksten wordt een beeld ge schetst van de historie van de flora en fauna die zich in de stad bevindt. De tentoonstel ling geeft bovendien inzicht in de boeken die de bibliotheek over het onderwerp in haar collectie heeft. De hoofdbibliotheek is geves tigd aan de Lange Haven en is geopend op dinsdag, woens dag en vrijdad van 10.00 tot 17.00 uur, op donderdag van 13.00 tot 17.00 uur en op maandag-, dinsdag- en don derdagavond van 18.30 tot 21.30 uur. Op zaterdagmorgen kan men van 10.00 tot 13.00 uur terecht. CAPELLE A/DIJSSEL - Hans Ver kerk Keuken-import houdt maga zijnverkoop aan het Hollands Diep 63c in Capelle a/d IJssel. Diverse showmodellen en opkooppartijen van de Duitse fabrieken worden di- rekt aan particulieren voor de hal- va prijs verkocht! Hierbij zijn moderne en klassieke keukens in diverse kleuren aanwezig en te vens inbouwapparatuur. Wie bin nenkort een keuken nodig heeft, kan dus nü zijn slag slaan bij Hans Verkerk aan het Hollands Diep in Capelle a/d IJssel. De verkoop is vrijdag 26 juli en zaterdag 27 juli. Voor informatie telefoonnummer: 010-4501572 SCHIEDAM De Vlaardin- gers Gerard Kuipers en Frans Stello gaan (eindelijk) trouwen. Op maandag 12 augustus zal het huwelijk tussen de twee mannen wor den voltrokken in het ge meentehuis van Giessenlan- den te Hoornaar. „Op weg naar rechtsgelijkheid voor niet-huwelijïcse samenle vingsvormen vinden wij dit een logische stap", zo mel den Stello en Kuipers. Het Vlaardingse vrienden- stel kwam zo'n twee jaar ge leden in het nieuws doordat het openlijk streed voor er kenning van het homohuwe lijk. Schiedam was een van de gemeenten die zich (tijde lijk...) positief opstelden ten opzichte van huwelijk tus sen homoseksuelen. SCHIEDAM Het gevecht lijkt ongelijk. Een prutte lend dieselmotortje dat twee stalen werktuigen voort drijft dient het op te nemen tegen een kolossaal ge drocht. David en Goliath moeten een soortgelijke strijd hebben geleverd. Zuchtend en steunend zal de reus het toch ook ditmaal afleggen. De door blauwe dieseldampen omgeven 'knabbelaars' lijken er zelfs een satanisch genoegen in te scheppen het karwei tergend langzaam te klaren. Het grote terrein rondom de Bols-silo ligt inmiddels be zaaid met brokstukken. De moordende zon en het stoffi ge puin maken het tafereel bijna morbide. Belangstel lenden achter de omheining spreken niet voor niets van 'een stukje verwoest Irak in hartje Schiedam'. Want tientallen, veelal oudere, toeschouwers volgen de sloop. Het lijkt er sterk op dat de vishengel tijdelijk is ingeruild voor een verrekij ker plus fototoestel. Ge sprekken over 'die goede oude tijd' doen de ronde. Ondertussen boet de reus ge- ig aan omvang in. Bik-sloopwerken heeft de laagbouw rond de kolos al met de grond gelijk ge maakt. Rond het hoofdcom plex vormen tonnen puin een wal. Daarop staan de twee werkpaarden die mee dogenloos hun arbeid ver richten. Om te voorkomen dat het hoofdgebouw plots klaps instort, worden de mu ren eerst beurs gebeukt met een stalen bal. Stoot volgt op stoot, de reus zucht. Na tien tallen aanvallen bezwijkt opnieuw een stuk en volgt het geraas van vallend puin. De knots doet zijn werk ge duldig. De grijpgrage kaken van de aanvaller op rups banden verwerken het met staal doorvlochten puin daarna tot handzame brok ken. Op het dak zijn de Bols-let- ters weer tevoorschijn geto verd. Het HIT-logo heeft plaatsgemaakt voor Bob, volgd door de Hongaarse vlag van oud-eigenaar Toth. Het is duidelijk, Bob moet er op korte termijn aan gelo ven. De strijd is eigenlijk al gestreden. Langs de kant tonen de kijkers zich niet be droefd om het verdwijnen van de reus. Hoe eerder hoe beter, lijkt het motto. „Ze hadden voor mijn part die vent uit Heemskerk met zijn shovel hierheen mogen ha len", klinkt het zelfs. EDITIE P, DONDERDAG 25 JULI 1991, 40e JAARGANG Nr. 30 WATERWEG-NOORD Het kraanwater in Schiedam en Vlaardingen krijgt het predicaat 'slecht' in een kwaliteitsonderzoek van de Consumentenbond. Grootste bezwaar is het feit dat in S beide steden het leidingwa- ter nog steeds wordt gechlo- reerd. „En dat is echt een achterhaalde methode", al- dus een woordvoerder van Si de Consumentenbond. „Want er zijn tegenwoordig :S veel betere technieken om het water schoon te krijgen, Si zoals door middel van ultra- violet licht of ozon. Chloor blijf je namelijk smaken en Si dat is absoluut niet nodig." Si De Consumentenbond on- derzocht het water van alle 50 waterleidingbedrijven in Si Nederland en vergeleek dat met diverse merken bronwa- IS ter. De kwaliteit van beide Si soorten ontliep elkaar niet veel. „Opmerkelijk was iS vooral dat er in een aantal Si steden nog steeds gechlo- Si reerd wordt", zegt de woor- voerder. „Daar keken wij echt van op, omdat het zo Si ouderwets is." Si Schiedam en Vlaardingen i$ kunnen zelf weinig doen aan het chloreren van het lei- dingwater, omdat dat recht- iS streeks afkomtig is van het Rotterdamse Waterleiding- Si bedrijf. Volgens de VEWIN, Si de vereniging van waterlei- :S dingbedrijven, wordt chloor nog maar bij enkele bedrij- Si ven toegepast in afwachting van verbeteringen in de in- stallaties. Het 'chloorwater' ;S is overigens niet schadelijk. Si Politie VLAARDINGEN— De poli tie van Vlaardingen heeft af gelopen maandagochtend een auto van Rijksweg A20 ge haald en naar het hoofdbu reau aan de Delftseveerweg overgebracht. De auto was voorzien van een vals kente ken; de letter F op de kente kenplaat was veranderd in een E. Voorts bleek dat het voertuig niet APK gekeurd was en Deel III van het kente kenbewijs ontbrak. De wagen is in beslag genomen. 'Thuis' uitgaan WATERWEG-NOORD 'Thuisblijven' in vakantietijd betekent voor veel mensen hetzelfde als uitstapjes ma ken. Dat er in de eigen omge ving heel wat te beleven is valt te lezen in de (gratis) 'Uit in Zuid-Holland' agenda. De vele mogelijkheden - tips voor meer dan 1000 evene menten - om deze zomer in Zuid-Holland op stap te gaan worden in de brochure per re gio beschreven: Leiden, Delft, Den Haag, Gouda, Schiedam- /Vlaardingen, Rotterdam, Hellevoetsluis en Dordrecht. De Brandersfeesten in Schie dam worden in één adem ge noemd met het Nationaal Ge destilleerd Museum en de aankondiging van de haring en bierfeesten in Vlaardingen gaat vergezeld van informatie over het Visserijmuseum al daar. Behalve informatie over eve nementen van dag tot dag wordt melding gemaakt van allerlei prachtige wandel- fiets- en kanoroutes, uitgezet door Zuid-Holland. Het 'Uit in Zuid-Holland' ma gazine is gemaakt in opdracht van de provincie Zuid-Hol land met geld dat beschikbaar is gesteld door Gedeputeerde Staten. Het magazine is onder meer gratis verkrijgbaar bij VW-kantoren, de ANWB, de Bruna-boekhandels, op cam pings en tijdens evenementen. SCHIEDAM— Uit nood geboren. Dat is volgens di recteur J.Hansen van de Stichting Europoort/Bot lek Belangen de enquête die de afgelopen maanden gehouden onder inwo ners van het gehele Rijn mondgebied. Aanleiding vormden de reacties op de folder 'Wat buren moeten weten', die begin vorig jaar verscheen. Colleges van di verse gemeenten kregen vragen van raadsleden (en burgers) die zich hooglijk verbaasden over de advie zen die in de 'rampenbro chure' werden gegeven. Voor de Stichting EBB kwam de stroom negatieve berichten volkomen onver wacht. „In eerste instantie zijn we erg geschrokken", zegt Hansen. „Vervolgens hebben we dus besloten n peiling te houden om er achter te komen wat de le zers van de folder werke lijk van de inhoud von den." 'Wat buren moeten weten' werd verspreid in steden in de directe omgeving van het Eu- ropoort/Botlekgebied. De brochure verscheen als gevolg van de Europese richtlijn, die zegt dat bewoners van een 'ri sicogebied' goed genformeerd dienen te worden over de ge varen van de omringende in dustrie en dat zij moeten we ten hoe te handelen bij een eventuele ramp. Directe aan leiding was het ongeval in het Italiaanse Seveso waar men sen na een ontploffing werden blootgesteld aan giftige gas sen uit een nabijgelegen fa briek. Brandweerlieden uit Schiedam i ontploffing bij Paktank in '89. „We willen aan het eind van dit jaar met specifieke voor lichting per deelgebied begin nen", meldt Hansen, die met zijn (door het bedrijfsleven gefinancierde) stichting in Schiedam zetelt. „Zo gaan we richting gemeenten duidelijk maken welke bedrijven rele vant voor ze zijn. Voor Schie dam geldt dat bijvoorbeeld voor het zogenaamde Shell- hoekje aan de overkant van de Nieuwe Maas, dus Atochem, Nerefco en Shell zelf natuur lijk. Voor Vlaardingen denk ik aan Hydro Agri en in Spijke- nisse is het Paktank. Onlangs heb ik nog een gesprek met de directeur van de regionale brandweer gehad, want ook die moet hierbij betrokken worden." j Vlaardingen verrichten metingen naar mogelijke giftige stoffen na de „Ik denk dat de ontploffing bij Paktank in oktober 1989 duidelijk heeft gemaakt dat de hulpverlening bij rampen en de uitvoering van het ram penplan verbeterd kunnen worden. Er blijkt nu nog veel verwarring te bestaan. Als er een sirene gaat of als er een grote rookontwikkeling is, merk je dat veel mensen niet weten wat ze moeten doen." Uiteenlopend Juist omdat de gebeurtenissen bij Paktank nog vers in het geheugen lagen, maakte de in formatie in 'Wat buren moe ten weten' de nodige reacties los. In Vlaardingen stelden in maart van het afgelopen jaar de SP en Groen Links raads vragen, terwijl in Schiedam meer in het algemeen in com missieverband over de gevol gen van mogelijke rampen werd gesproken. Met name de aanbeveling om in geval van nood ramen en deuren te slui ten werd nauwelijks serieus genomen. In Vlaardingen bleek na de ontploffing bij Paktank dat het rampenplan (dat speciaal voor dit soort ge legenheden was opgesteld) in praktijk niet uitvoerbaar was. De politie drukte bewoners van diverse wijken op het hart vooral binnen te blijven, ter wijl in het plan juist wordt gewezen op de verschillende vluchtroutes. per gemeente sterk verschil len. Opmerkelijk is dat de brochure bij Schiedammers en Spijkenissers snel op de stapel oud papier belandde, terwijl mensen uit onder meer Hoogvliet en Hoek van Hol land haar trouw bewaarden. Dat niet alleen lokale politici maar ook burgers kritisch over de folder oordeelden valt eveneens op te maken uit de gesprekken. Maar liefst 53 procent van de ruim 1200 on dervraagden noemde de folder te beperkt, onvolledig, opper vlakkig of onduidelijk. Ge mist werd vooral informatie over mogelijke vluchtwegen. Sommigen noemden de inlich tingen niet geloofwaardig, ba gatelliserend dan wel 'erger dan het is'. Toch is 'Wat buren moeten weten' over het algemeen re delijk ontvangen. Afgezien van opmerkingen als 'de fol der is goed leesbaar en de fo to's zijn duidelijk', stelde ruim 60 procent van de mensen die telefonisch werden benaderd, dat zij voortaan weten wat ze moeten doen als er iets mis gaat. Echter: tegenover de 43 procent die zegt dat de folder de kennis heeft vergroot en de 48 procent die stelt meer in zicht te hebben gekregen in de risico's en de gevaren van de industrie, staan respectieve lijk 41 en 37 procent burgers die precies het tegenoverge stelde beweren. Hoewel de ondervraagden al len in de nabijheid van risico dragende industrie woonach tig zijn, achten vooral inwo ners van Schiedam, Vlaardin gen, Hoogvliet, Hoek van Hol land, Rozenburg, Pernis en Heijplaat de kans reëel dat er in hun directe omgeving een ongeval gebeurt. NIVON vindt mi nister a-cultureel KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD! A Cricketrecords Koos Oosterholt onaantastbaar 'Op Stap-project' Schiedam moet kan sen allochtone kinde- ren vergroten Eerste 'Hartwens' van kinderen gaat in vervulling WATERWEG-NOORD— De in Vlaardingen wonende en werkende Palestijn Ibrahim Al-Baz is afgelopen maandag bij de Raad van State in be roep gegaan tegen de beslis sing van Justitie hem het land uit te zetten op verdenking van 'staatsgevaarlijke activi teiten'. Al-Baz heeft deze stap genomen nadat staatssecreta ris Kosto binnen de periode van 3 maal 30 dagen niet gere ageerd had op een verzoek tot herziening van de beslissing tot uitwijzing. „De redenatie van Justitie is volgens juristen heel zwak. Ik ben dan ook vol goede hoop dat de Raad van State het besluit van het mi nisterie zal vernietigen. Maar ja, dan zijn we wel zo'n twee jaar verder", aldus een opti mistische Al-Baz. Het ministerie van Justitie heeft een verzoek van Al-Baz tot naturalisatie aangegrepen om hem het land uit te zetten. Men heeft zich daarbij geba seerd op een geheim rapport van de Binnenlandse Veilig heidsdienst, de BVD. Op dins dag 21 mei eiste Al-Baz tij dens een persconferentie in de Rotterdamse Pauluskerk openbaarmaking van dit BVD-rapport. Inmiddels heeft Al-Baz' advocaat Venema in zage gekregen in zijn dossier dat welgeteld iets meer dan één A4-tje omvat. Staatsbelangen De BVD stelt in het rapport dat „de gedragingen van Al- Baz sinds zijn verblijf in Ne derland zijn gekenmerkt door een tweeledigheid. Aan de ene kant bestaan zijn gedragingen uit openlijk ontplooide activi teiten, waarbij hij op iedere geoorloofde wijze de zaak van de Palestijnen steunt. Ander zijds ontplooit Al-Baz heime lijk activiteiten die voort vloeien uit zijn functie van vertegenwoordiger van Al Fa tah (een vleugel binnen de PLO - red.) in Nederland." „Eind vorig jaart is Al-Baz door Al Fatah ontheven uit zijn functie", staat verder in het BVD-rapport te lezen. De BVD echter acht „het niet uit gesloten dat hem op een zeker moment door Al Fatah zal worden gevraagd om zijn acti viteiten te hervatten, in welk geval hij een gevaar zou vor men voor de democratische rechtsorde in Nederland, dan wel dat hij schade zou kunnen berokkenen aan gewichtiger Nederlandse staatsbelangen." Ibrahim Al-Baz vindt deze re denatie belachelijk. „Ik word beschuldigd voor iets wat ik in de toekomst zou kunnen doen." Dat hij gewerkt heeft voor Al Fatah is nooit een ge heim geweest. Voor het bijwo nen van de Palestijnse Natio nale Raad in 1988 in Algiers heeft hij zelfs een officieel Ne derlands laissez-passer gekre gen. Feit is ook dat Al Fatah in Nederland niet verboden is. De regering onderhoudt er zelf contact mee. Ibrahim Al- Baz blijft dus met vragen zit ten. Waarom is hij tot onge wenst persoon verklaard en waarom is er dan nooit eerder tegen hem opgetreden? Een vraag van dezelfde strekking stelde het WD-Kamerlid Wiebenga aan Justitie: „Als Al-Baz zulke zware gronden worden aangewreven, waar om mag hij dan vrij rond lo pen voordat de uitzetting wordt geëffektueerd?". Steun Al-Baz heeft van verschillen de zijden steun gekregen. Zo schreven de CDA-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad en de Rotterdamse PvdA-wet- houder Henderson van Socia le Zaken brieven aan staatsse cretaris Kosto, waarin zij zeg gen het te zullen betreuren wanneer iemand die al 12 jaar in Nederland woont zonder duidelijke opgave van rede nen het land uitgezet wordt. Henderson schildert Al-Baz af als „rustig, vertrouwenwek kend en betrouwbaar". Ook kwamen adhesiebetuigingen binnen van het Nederlands Juristen Comité voor de Men senrechten en de hoogleraar in het staats- en internatio naal recht Flinterman. Zij het aan de late kant heeft de Vlaardingse PvdA-fractie nu ook een brief doen uitgaan naar de staatssecretaris. Daarin vraagt de PvdA bij Kosto aandacht voor de hu manitaire kant. Zo wijst de partij erop dat Al-Baz inmid dels getrouwd is en een in Vlaardingen geboren kind heeft. „Het gezin Al-Baz maakt zeer nadrukkelijk deel uit van onze Vlaardingse (multiculturele) samenleving. Een dergelijk thuis mag men in onze ogen mensen niet af- 0 Ibrahim Al-Baz met zijn echtgenote.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1