tü DE HAVENLOODS PvdA steunt en kreunt onder WAO-voorstellen van kabinet lïlMlN6 Schiedams Nieuwsblad OP* Excursie naar Oranjeplasjes Schermcursus bij Trefpunt Gigantisch eindfeest van Buro Jeugdland BRISTOL rr^iRTn I&: 'Hoe zeg je wat je denkt' Menno Siljee:Twijfels over bestuursfunctie bij handhaving plannen BOUMAN WOONNIEUWS BOUMAN Vrijzwemmen Kethel in showroom ZOMERACTIE VOOR PARTICULIEREN De eerste regel kado! Plus GRATIS herplaatsing!!! EDITIE P, DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991, 40e JAARGANG Nr. 32 Wegener huis-agn-huLsbLsden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties SCHIEDAMDe plannen van de Nederlandse Spoor wegen om ook in de grote steden het treintaxi-project te starten leidde bij reeds bestaande taxibedrijven tot grote onrust. De NS-plan- nen zijn daardoor in zowel Rotterdam als Den Haag in de ijskast beland. 'Straatter reur van de penose' noemde treintaxi-directeur Remerie de acties die Haagse chauf feurs afgelopen maandag in Utrecht voerden. 'Brood roof' schreeuwde ballorige 'vrije jongens' om het hardst. In Schiedam, geen grote stad, opereert de treintaxi sinds mei van dit jaar. „Zon der problemen", meldt treintaxi-chauffeur R. Kooy. Het 'broodroof-argument' gaat in Schiedam niet op. De drie chauffeurs die de don kerblauwe treintaxi in ploe gendienst bemannen zijn al len in dienst van Eurotax. „Ons bedrijf heeft de ver gunningen voor Schiedam", meldt een woordvoerder. „Er zijn hier geen eigen rij ders en de treintaxi is ge woon van Eurotax". Het Schiedamse bedrijf heeft met de NS zelfs afspraken gemaakt over het gebruik van gewone taxi's als trein taxi. „Als het erg druk is kan dat". Treintaxi-chauffeur R. Kooy wacht geduldig in het zon netje op cliëntele. Hij heeft begrip voor de protesten van zijn Rotterdamse en Haagse collega's. „Als je in die ste den het station uitkomt barst het van de openbaar vervoer mogelij kheden", pleit hij. „Waarom dan naast de gewone taxi's ook nog treintaxi's?". De manier w*arop de actie werd uitge voerd schoot echter ook Kooy in het verkeerde keel- iiimititii: „Schofterig, als je wilt protesteren doe het dan nes tjes". Vanaf zijn standplaats Schiedam/Rotterdam West spreekt Kooy zich lovend uit over het project. „Nee, een gemiddeld aantal reizigers is niet te geven, dat varieert enorm. Wel kan je constate ren dat vervoer naar de in dustrieterreinen het erg goed doet", meldt Kooy. Hij zet zich volledig in om de service onder een breder pu bliek bekend te maken. „Je moet flexibel zijn. Hebben mensen geen kaartje, dan loop ik even mee naar het loket. Ja, het is alleen wel belachelijk dat het loket hier 's avonds om negen uur dichtgaat. Niet iedereen weet dat je ook op de plaats van vertrek een taxi-biljet kimt kopen". Een lange wachttijd gaat bij Kooy niet op. „Je moet service-gericht 0 Voor vijf gulden naar de plaats zijn, als er tien minuten geen trein komt ga je toch niet tien minuten wachten?" In Vlaardingen opereert de treintaxi nog niet. „Ze zijn momenteel de mogelijkhe den wel aan het onderzoe- van bestemming. ken", meldt een woordvoer der van de NS. „Als die er komt zal Station Oost wel de standplaats worden". Wie binnen Schiedam ge bruik wil maken van de dienst kan voor vijf gulden een kaartje aan het loket ko pen, mits in bezit van een geldig treinkaartje. Van maandag tot zaterdag rijdt de taxi van 6.45 tot 1.30 uur en op zon- en feestdagen van 7.45 tot 1.30 uur. SCHIEDAM Als het aan de activiteitencommissie van dienstencentrum De Vier Mo lens ligt, wordt er in Schie dam binnenkort fanatiek 'ge- koersbald'. Deze vrij onbe kende sport(spel) is in navol ging van darts en snooker overgewaaid uit Engeland. In spetember gaat een heuse 'Koersbal-Klub' van start in het centrum aan de Nieuwe Damlaan 766. In de wintermaanden is het spel veelal te zien op de BBC. 'Indoor-bowls' heet het daar officieel. De bedoeling is om een relatief zware bal zo dicht mogelijk bij de 'doelbal' te de poneren. Qua idee aan jeu-de- boule met het verschil dat de speelruimte groter is. De tech niek om de bal te werpen is een speciale, omdat de bal door middel van gewichten een bijzonder zwaartepunt heeft. In De Vier Molens zal op maandagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur een zaal worden ge reserveerd. Inschrijving is open voor ouderen vanaf 55 jaar. A Ex-scheepsbou wers vinden el kaar op het voetbal veld A 'Organisatie stich ting Triathlon een janboel' Hartewens vliegt er eens uit SCHIEDAM De eerste cur sus in het nieuwe seizoen van de Stichting Vrouwen Vor mingswerk Schiedam start met een tien-wekelijkse trai ning in assertiviteit. De Dikke Van Dale omschrijft dit be grip als: stelling nemen en oordelen. Juist aan deze twee eigenschappen ontbreekt het de vrouwen vaak; zij kunnen deelnemen aan de cursus 'Hoe zeg je wat je denkt'. „Het uitgangspunt van de cursus is dat de deelneemsters voor zichzelf durven op te ko men. Wij tonen hen dat ook hun mening waardevol is. Door middel van discussies wordt geoefend in het gecon centreerd luisteren naar ande ren, een eigen mening vormen en die te berde brengen en tevens het kunnen accepteren van kritiek," legt een mede werkster van het vormings werk uit. „Met deze aanpak hopen wij dat het zelfvertrouwen van de cursisten toeneemt." Volgens de woordvoerster van de Stichting zijn de vrouwen die deelnemen aan deze trai ning bijna altijd onzeker. „Zij moeten een flinke drempel ne men voordat zij zich bij ons aanmelden. Dat weten wij uit de reakties die in de loop van de bijeenkomsten loskomen. Maar juist die moeilijk te ne men barrière vormt in de regel de eerste stap naar een zelfbe wuster leven." De leiding van Vrouwen Vor mingswerk moedigt dan ook vrouwen die willen leren beter om te gaan met hun gevoelens en ook in contacten naar an deren toe mondiger willen worden aan zich aan te mel den voor de training. Maximaal twaalf vrouwen kunnen aan de lessen deelne men. De kosten bedragen f 45.-. De eerste les start op donderdag 4 september om 20.00 uur in Barrika, Lange Kerkstraat 62. Informatie en opgave via telefoon 473 51 23 of 467 73 54. Aanmelden vóór 29 augustus aanstaande. FILMCLUB De Stichting Filmclub krijgt van het gemeente bestuur een subsidie van 3000 gulden om het plafond in de film- SCHIEDAM Volgens een groot aantal PvdA-le- den in de regio staat de geloofwaardigheid van hun partij op het spel. „Want deze WAO-plannen van het kabinet Lubbers- Kok kunnen echt niet", is de overheersende mening. In Vlaardingen werd maandagavond spoedbe raad georganiseerd door de fractie en het afdelingsbe stuur en besloot men een brandbrief naar Den Haag te sturen, terwijl in Schie dam individuele leden zich hebben aangesloten bij de landelijke actiegroep 'PvdA weer sociaal'. De Havenloods peilde de me ningen. De discussie binnen de Partij van de Arbeid spitst zich toe op mogelijkheden om in te grijpen in de WAO. Het kabi net wil de uitkeringsduur van arbeidsongeschikten verkor ten. Gesproken wordt (voor mensen jonger dan 50 jaar) over een maximale periode van twee jaar waarin men recht heeft op een volledige WAO-uitkering. Daarna zou men in de bijstand terechtko men. Het kabinet van CDA en PvdA wil zo in totaal 4.4 mil jard gulden besparen. De PvdA-Schiedam heeft offi cieel nog geen standpunt inge nomen. „Maar het is mij wel duidelijk geworden dat de plannen in deze vorm voor ons niet aanvaardbaar zijn", zegt partijvoorzitter Reuderink. „Doordat een groot aantal be stuursleden op vakantie is, kunnen we nu niet met ons eindoordeel komen. Maar de weerstand tegen deze plannen is enorm. Het sociale gezicht van de partij staat in mijn ogen op het spel. Daarbij speelt het ook een rol dat an dere gewesten en afdelingen al actie hebben ondernomen. Een initiatief van onze kant was niet per sé noodzakelijk. Wij richten ons nu dan ook op de extra partijraad die waar schijnlijk op 24 augustus zal worden gehouden. Daar moe ten deze WAO-plannen wor den gewijzigd, dat is duide lijk." WF Menno Siljee, gewestelijk PvdA-bestuurder en Jonge Socialist uit Schiedam, ver nam de kabinetsvoornemens, toen hij op vakantie was in Italië. „En ik schrok me rot", zegt hij. „Ik heb me onmiddel lijk aangesloten bij de actie groep 'PvdA weer sociaal' die inmiddels was opgericht. Er moet een offensief tegen deze kabinetsopzet komen. Vooral voor Schiedam vind ik deze plannen pijnlijk. Hier wonen veel mensen die een groot deel van hun leven hebben gewerkt bij Wilton- Fijenoord of Gusto zijn geraakt of bewust in de WAO zijn geduwd. En dan nu zeker die oud-werknemers korten op hun uitkering...Nee, als deze plannen doorgaan denk ik er hard over om mijn bestuursfunctie binnen de PvdA op te geven en me te concentreren op de Jonge So cialisten. Want er zijn gren zen, dat wordt in de top wel eens vergeten." Voorzitter Van der Toorn van de FNV-afdeling Schiesdam heeft nauwelijks woorden voor de plannen. „Het lijkt er sterk op dat de mensen eerst murw zijn gemaakt met aller lei proefballonnetjes en dat men in Den Haag bewust voor de vakantieperiode heeft ge kozen om deze voornemens WATERWEG-NOORD Een ochtendexcursie naar de Oranjeplasjes ten westen van Maassluis. Dat kan op zondag 11 augustus. De deelnemers ontmoeten elkaar om 10.00 Het organiserende instituut voor Natuurbeschermingse ducatie leidt de wandelaars langs de Nieuwe Waterweg, waar wordt gewezen op de planten die aan de waterkant tussen de stenen groeien. Bij de Oranjeplasjes zullen vooral de vogels worden bekeken. Deelname aan deze excursie is gratis. openbaar te maken. Zijn er veel mensen op vakantie. Ja, een trucje vind ik dat en daar word ik niet goed van. Het lijkt er ook sterk op dat men zich helemaal niet realiseert waarover men het heeft. Veel arbeidsongeschikten zitten door de ontkoppeling onder de kabinetten CDA/WD te genwoordig al op 62.5 procent van hun laatstverdiende loon. In praktijk komt dat neer op vrijwel het minimumloon. Moet daar dan nog op bezui nigd worden?" Wat Van der Toorn ook bij zonder steekt, is het feit dat het CDA relatief buiten schot blijft in de hele discussie. „Terwijl het toch hun fractie leider Brinkman was die de boel in gang heeft gezet. Het CDA is toch ook een democra tische partij, die moete luiste ren naar de kiezers. Nou dan..." Over de actiebereid kent de FNV-voorman (die te vens penningmeester van de WAO-groep is) weinig twij fels. „Als het nodig is, zal het verzet massaal zijn", zegt hij. „Maar voorlopig stellen wij acties nog even uit. Het lijkt mij persoonlijk beter dat we ons zo tegen de derde dinsdag van september (presentatie Miljoenennota - red.) aanslui ten bij landelijke protesten. Als de plannen dan overigens nog niet verdwenen zijn." Positie Kok Dat vermoeden heeft pen ningmeester Gerard Boender van de Vlaardingse PvdA-af- deling ook. „Als ik zo de reac ties in het land beluister, ge loof ik niet dat deze plannen doorgaan", zegt het oud raadslid op wiens verzoek af gelopen maandag een spoed vergadering van afdeling en bestuur werd belegd. Hierin werd besloten een brief te stu ren naar de PvdA-fracties van Eerste en Tweede Kamer als mede het landelijke partijbe stuur. Daarin vragen de soci aal-democraten om een intern open debat over de WAO- voorstellen van het kabinet. „De voorstellen zoals wij die uit de media hebben verno men zijn voor ons niet aan vaardbaar", licht wethouder John Ranshuijsen toe. „Wel willen we praten over aanpas singen in de WAO om de kos ten binnen de perken te hou den. In de partij moet een open discussie op gang komen over alternatieve besparingen van 4,4 miljard gulden. Het principe van de sociale zeker heid moet daarbij overeind blijven. Onze bezwaren rich ten zich tegen de voornemens om arbeidsongeschikten na korte tijd in de bijstand te gooien en tegen het inleveren van ziektegeld en vakantieda gen. De WAO is ingevoerd om mensen een volwaardig be staan te kunnen geven. Daar aan wordt nu geknabbeld, dus het kabinetsbesluit kan zo niet. Al is de uiterste conse quentie ervan het openbreken van het regeerakkoord", aldus Ranshuijsen. Boender vindt het jammer dat het in deze regio niet tot een bundeling van krachten is ge komen. Hij wijt dit aan de lakse houding van het gewes- Stratemaker: een beroepsgroep bij uitstek waaruit veel mensen vroeg tijdig in de WAO verdwijnen telijk bestuur. „Verontschul diging was dat er veel mensen op vakantie waren. Maar het is ons in Vaardingen toch ook gelukt stelling te nemen tegen de plannen. Mijn partijgeno ten wilden alleen maandag niet de positie van Kok aan de kaak stellen. Ik vind dat Kok schade heeft veroorzaakt en dat hij daaruit zijn conse quenties zou moeten trek ken", aldus Boender, die zich rekent tot de verontruste PvdA'ers. In de brief aan de beide ka merfracties en het partijbe stuur schrijft de afdeling Vlaardingen: „Het is het be stuur en de fractie van Vlaar dingen duidelijk dat de op zichzelf begrijpelijke aan drang om de druk van de WAO-premies op het totaal van de collectieve lasten terug te dringen, niet verwezenlijkt kan worden in het afschaffen van een passende dekking te gen het risico van arbeidson geschiktheid, Het handhaven van een levensstandaard tot aan het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd, die niet al te veel afstand neemt van hetgeen men gewend was tot aan het intreden van de arbeidsongeschiktheid moet gewaarborgd blijven." „Het debat daarover mag de PvdA niet uit de weg gaan. Wij dringen er op aan dat het landelijk partijbestuur en de Kamerfracties ernaar streven dat de voorwaarden voor zo een debat wordt geschapen. Dit debat mag niet worden belast met misplaatste loyali teit tegenover bewindslieden van onze partij en het rigide vasthouden aan een regeerak koord. Wij zijn niet uit op een verkettering van de eigen be windslieden en zijn geen voor standers van een regeringscri sis, maar we willen wel een onbelaste gedachtenwisseling voor een andere aanpak van de WAO-problematiek." De FNV-afdeling Vlaardingen laat desgevraagd weten nog niet over de WAO-kwestie te hebben vergaderd. „Maar dat gaat binnenkort wel gebeu ren", meldt secretaris Hans Borsboom. AUGUSTUS OPRUIMINGSMAAND Vreemd? Voor ons niet. Wij hebben gewacht op_ uw vakantie of uw terugkeer_ van vakantie van vaxanne Garantie; i< Wij hebben gewacht op HONDERDEN KOOPJES Garantie; iedereen die in augustus koopt, valt in de prijzen. HEEFT 'T SOWIESO IJsselmondselaan 175. Rotterdam-Kralingseveer. 010-45 08 033 •Openingstijden: Maandag 13-17.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 9.30-17.30 uur; Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9.30-17 uur. SCHIEDAMDe laatste dagen van. het Jeugdland- feest gaan in. Het giganti sche slotfeest op vrijdag 9 augustus maakt een eind aan drie weken feest voor alle kinderen die dit jaar niet op vakantie gaan. Vrijdag 9 augustus begint om 11.00 uur tot 15.00 uur op het grote parkeerterrein bij de voetbal- en cricketvereniging Excelsior'20 aan de Parkweg nabij het Beatrixpark het gro te slotfeest van Jeugdland. Het accent ligt deze dag op een groot opgezet spel voor de jeugd van 5 tot 14 jaar, dit jaar in het teken van Verre Landen zoals India, China, In donesië, Thailand en Zuid- Amerika. Iedereen kan meédoen aan het lama-spel, een kruiken-race, kokosnoten plukken, het wa terbuffel -spel, het vlinder spel, de valkenjacht, de loem piarace, de oerwoudsafari en olifant-prik. Deelnemertjes moeten zich wel van te voren opgeven. Dat kan tot uiterlijk 12.30 uur. Als klap op de vuurpijl mogen alle deelne mers die alle onderdelen van dit spel hebben mee gedaan een ritje maken op de rug van één van de vier aanwezige ka melen! Maar dat is nog niet alles. Er is ook' een schapenmarkt, een f-not. luchtkussen en pony- of paardrijden onder leiding van de Spaland Ruiters. Voor de oudere jeugd is er een sensa tionele Piwibaan met kleine motoren en de Crazy Cars (grote bestuurbare autowie- len). Speciaal voor de klein tjes is er een draaimolen, een zweefmolen en het Miss Piggy treintje op rails. Alle aktivi- teiten zijn op deze dag gratis. SCHIEDAM In de zomer vakantie zijn er aangepaste openingstijden voor recreatief zwemmen in het Sportfond- senbad. Van maandag tot vrijdag is het zwembad van 13.30 tot 15.30 uur gereserveerd voor 'vrijzwemmen'm in de avond uren van 18.30 tot 20.30 uur. Tijdens deze uren zijn de whirlpool en de glijbaan opengesteld. Het Sportfond- senbad is te vinden aan de B.K.laan 245c. AAINDERDAN DE HELFT! Leder/synth. trim-vrijetijdsschoen in wit/kobalt, wit/petrol en wit/zwart/grijs. Maten 28-46 Normaal 49.95 Bristolprijs 35- Geldigt/m zaterdag pu 51 filialen in het hele land o.a. 2 x in ROTTERDAM en 1 x in VLAARDINGEN 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel 010-4123636 ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel 010-4804162 straal 219 tel 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 ui VLAARDINGEN— Scherm- vereniging Trefpunt organi seert vanaf 19 september een schermcursus. Op tien achter eenvolgende donderdagavon den wordt in de gymzaal aan de Thorbeckestraat de cursus gegeven, die in het verleden altijd erg in de belangsteling stond. Schermen is een sport waarbij snelheid, concentratie, gevoel voor detail, techniek en door zettingsvermogen van de deel nemers wordt vereist, Ktpar erg aantrekkelijk is om te be oefenen. De lessen worden gehouden van 20.00 uur tot 21.00 uur, terwijl materiaal en scherm- kleding beschikbaar worden gesteld. De deelnemers moe ten zelf voor een t-shirt, trai ningsbroek, sportschoenen en sokken zorgen. De cursus kost 75 gulden. Voor meer informatie kan men terecht op de telefoon nummers 4713258 of 01899- 14959 en 01738-8288. SCHIEDAM Behalve blinkend staal zal in de showroom van autobedrijf Nooteboom binnenkort een verzameling foto's en teke ningen te zien zijn met als thema Kethel. 'Op donderdag 1 augustus 1991 was het vijftig jaar ge leden dat Kethel grotendeels werd geannexeerd door Schiedam', meldt het pers bericht. Ter gelegenheid hiervan exposeert Louw Jongste zijn verzameling fo to's en tekeningen in de showroom. De meeste van de ongeveer 400 foto's zijn meer dan vijftig jaar oud. Het Ke- thelse autobedrijf zal bin nenkort in samenwerking met boekhandel Mercurius een deel van deze collectie in boekvorm uitgeven. „In het boekje zullen de foto's wor den afgewisseld met tekstjes en gedichtjeseen uniek na slagwerkzegt de heer Spruit van Nooteboom. Tijdens de expositie, die duurt van 5 tot 9 september, kan worden ingetekend voor het boek 'Weerzien met Ke thel'. In de boekhandel zal de prijs rond de dertig gul den liggen. Via een spaarze- gelactie van een Kethels tankstation kan het kleinood ook bij elkaar worden ge spaard.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1