Repo's vanuit het vooronder 'Het Dordtsche probleem' opgelost Nieuwe theorie: Voorstraatshaven is gegraven Radio Rijnmond Reporter Jan en Rob voor Radio Rijnmond 'op stroom' Scherpe bocht Verrassend De straat van augustus: de Voorstraat in Dordt AUGUSTUS 1991 33-5003 Lang is er over getwist, maar nu lijkt het toch ze ker: het deel van de Dordt- se Voorstraatshaven tussen het stadhuis en de Grote Kerk is gegraven. Veel his torici hebben er over geru zied of het nu om een na tuurlijke rivierloop ging of een door mensen gegraven kanaaltje. Historisch-geo- graaf drs. G. Renting kwam onlangs met een theorie die het zeer aanne melijk maakt dat het laat ste het geval is. Door Wim van Wijk In 1917 verhief de historicus en sterrenkundige C. Easton de zaak van de rivierenloop rondom Dordrecht tot „het Dordtsche probleem." Easton vroeg zich af of er ooit een rivier had bestaan, waaraan Dordrecht zijn naam had ontleend - een drecht is een doorwaadbare plaats in een rivier - en zo ja, had die dan dwars door de stad ge stroomd of erlangs? De meest gangbare verklaring is dat Hollands oudste stad zijn naam had ontleend aan de Thu- redrith, een zijrivier van de Mer- wede, waarvan de monding nog altijd terug te vinden is bij het Groothoofd. Over de eerste paar honderd meter van de verdere loop van dit riviertje zijn de his torici het eens, maar ter hoogte van het Scheffersplein en de Vis- brug beginnen ze van mening te verschillen. Easton zelf hield het erop dat de huidige Voorstraats haven - helemaal tot aan de Gro te Kerk - het vervolg van de Thu- redrith markeert. Anderen (onder wie J.L. van Da len, die een aantal boeken schreef over de geschiedenis van Dor drecht) beweerden dat de Thure- drith ter hoogte van de Visbrug een scherpe bocht naar het zui den, richting Bagijnhof maakte. geweest. „Hoe is het anders te verklaren dat de haven bij het Groothoofd op zijn breedst is? De monding van een rivier is nu een maal altijd het breedste deel." In plaats van zich aan te sluiten bij hetzij het Eastonkamp dan wel het Van Dalenkamp, komt Renting met een verrassende vondst. „Beide partijen hebben gelijk. Op een geven moment heeft de stroomrichting in de Thuredrith zich omgekeerd! Dat moet omstreeks 1280 zijn ge weest." Voor die bewering draagt Ren ting een paar sterke bewijzen aan. „In de dertiende eeuw ver legde de Maas ten oosten van Dordt zijn loop. Voortaan gaf hij zijn water ter hoogte van slot Loevestein aan de Merwede." Dat leidde tot hogere waterstan den in de Merwede voor Dor drecht, met als gevolg dat de Thuredrith zijn water niet langer kon lozen op de rivier. „Erger nog: het water van de Merwede ging de Thuredrith instromen." Dat verklaart volgens Renting waarom er in een oorkonde van 1282 melding wordt gemaakt van de bouw van een sluis in de Thu redrith, die het water moest te genhouden. „En omdat het water van de Thuredrith toch ergens heen moest is er ten noorden van die sluis een afvoerkanaal gegra ven in westelijke richting: de Voorstraatshaven," aldus Ren ting. Ook dat weet Renting aanneme lijk te maken. In de stadsrekenin gen van 1285 en 1286 prijken uit gavenposten voor twee bruggen: de 'kerkebrueghe' en de 'pelser- brueghe'. Gelet op het hoge be drag gaat Renting ervan uit dat het om nieuwe bruggen gaat en niet om herstelwerkzaamheden, zoals Easton beweerde. Een laatste bewijs haalt Renting uit kerkelijke archieven. „In 1284 wijdde een bisschop de nieuwe begraafplaats van de Grote Kerk in. Daaruit leid ik af, dat de oude begraafplaats heeft moeten wij ken voor de Voorstraatshaven, die toen net gegraven was," aldus Renting. Pas veel later zou er een kanaal tje zijn gegraven tussen de Vis brug en de Grote Kerk, de Voor straatshaven dus. Waar de historici het evenmin met elkaar over eens waren, was welke kant het water van de Thu redrith uit stroomde. Loosde de Thuredrith zijn water bij het Groothoofd op de Merwede (zo als Van Dalen beweerde), of stroomde daar juist water van de Merwede naar binnen en voerde de Thuredrith dit af naar een an dere rivier die ten zuidwesten van de stad stroomde, daar waar nu de Drechttunnel ligt. Zo stel de Easton zich de waterloop uit die tijd tenminste voor. Het probleem voor alle onderzoe kers was en is, dat dit alles zich afspeelde vóór de Sint Elisa- bethsvloed van 1421. Die over stroming zette het hele gebied op zijn kop en betrouwbare kaarten van voor die tijd zijn er niet. Ook historisch-geograaf Renting kampte met dit probleem. En ook hij kwam voor het probleem te staan van de stroomrichting in de Thuredrith. „Tegenwoordig is het zo dat het water van de Mer wede door de Voorstraatshaven stroomt en bij de Grote Kerk weer op de Oude Maas wordt ge loosd,", zegt hij. Toch moet dit volgens hem vroeger anders zijn Radio Rijnmond besteedt in de maand augustus spe ciale aandacht aan de bin nenvaart onder het motto 'Op stroom'. Programma makers Jan van de Putte en Rob Freijssen varen vier weken lang met het binnenschip Stella Maris over Rijn en Maas. Van hun belevenissen doen zij op werkdagen verslag in de drie nieuwsedities van Radio Rijnmond: tussen half acht en half negen, tussen half één en één uur en tussen half zes en zes uur. De serie 'Op stroom' wordt nog uitgezonden tot en met 30 augustus. Het is eigenlijk al een oud idee,vertelt Rob Freijssen, die het plan ofrf een reeks radioreportages te maken over de Rijn en de Maas uit de la haalde toen er bij Rijn mond werd gesproken over spe ciale zomerprogramma's. „Het idee komt van Ron van der Rhee, maar het werd nooit uitgevoerd. Dus hebben we het nu maar eens opgepakt. De Stella Maris is het schip van Jacob en Janny Looyschelder, 'doorgewinterde binnenschip pers,' aldus Rob Freijssen. „We zijn in Basel begonnen en van- daaruit trekken we richting Rot terdam. Daar varen we dan rond in de omgeving van Europoort en Dordrecht en vervolgens gaan we over de Maas naar Noord-Frank rijk. We doen dat allemaal om nu eens aan te geven welke beteke nis die rivieren hebben voor het hele deltagebied. Rotterdam en Dordrecht zijn voor een belang rijk deel afhankelijk van wat er op en langs die rivieren aan acti viteiten plaatsvindt. Op die manier brengen de varen de radioverslaggevers het achter land van het Rijnmond-gebied in kaart. Over kaart gesproken: in het redactiezaaltje dat al snel de bijnaam 'het binnenvaarthok' kreeg, staat een grote kaart van de Westeuropese rivierenlopen ('Mittelëuropaische Wasserstras sen') opgesteld met speldeknop- pen op de plekken waarover Jan van de Putte en Rob Freijssen uitgebreid hopen te berichten. „We gaan het niet alleen hebben over de industrie, maar zullen ook historische en culturele on derwerpen onder de loep nemen. Maar de nadruk zal inderdaad liggen op de industriële en have nactiviteiten. We stappen ge woon aan boord en komen dan overal langs. Iedereen heeft wel eens gehoord van de problema tiek rond de kalimijnen in Noord-Frankrijk en de lozingen die daar plaatsvinden en die in onze omgeving voor problemen zorgen. Daar gaan we nu eens een keertje kijken. Wat is dat voor een bedrijf? Wat voor mensen werken daar?" vertelt Rob en thousiast. „Ik weet ook nooit of je schipper of kapitein moet zeggen," zegt Jan. „Daar hoop ik ook alles over te leren. Ik heb wel eens gehoord dat je schipper bent als je geen motor hebt en kapitein als je die wel hebt... Dat ga ik ook allemaal vragen. Ik wil in elk geval wel een keer sturen. Of roer gaan, hoe zeg je dat? Nou ja." Hebben Rob en Jan zeebenen? „Zeebenen niet. Rivierbenen misschien." Foto's Maarten Laupman Omdat Suzanne Mulder met zwangerschapsverlof is - ze is in tussen bevallen van Luuk - ver valt tot 1 oktober haar populaire programma De weg naar Kralin gen. Op het bekende tijdstip (16.00 uur op werkdagen) is daar een ander programma voor in de plaats gekomen: De straat. U herinnert zich natuurlijk de vier weken durende serie over de Nieuwe Binnenweg die werd ge maakt door Jack Kerklaan. In de laatste uitzending tufte hij op een snorfiets door de in alle opzich ten afwisselende Rotterdamse straat om live verslag te doen van zijn belevenissen. Intussen had den de luisteraars al kennisge maakt met notoire Binnenweg- -bewoners en reguliere passan ten. Ook waren zij ingelicht over de ins en outs van het handlezen en het roze leven ter plaatse. Daarna volgden, onderbroken door Radio Tour de France, pro gramma's van Chris Vemer en Carla Overduin. Vanaf 12 augustus staat een van de oudste straten van Dordrecht centraal: de Voorstraat. Geboren en getogen Dordtenaar Frank van Dijl wandelt drie weken lang door deze Voorstraat die eigen lijk een dijk is. Hij praat met winkeliers, kunstenaars, politici, marktkooplui, caféhouders en met wie al niet.

De Havenloods | 1991 | | pagina 13