Rotterdam Pittsburgh Regatta: De Maas op met 200 kilometer per uur 2 Rotterdam Pittsburgh Regatta Powerboten kunnen letterlijk gaan vliegen bij hoge snelheid Waterskiërs in de race om Europees kampioenschap AUGUSTUS 1991 33-4000 Net als vorig jaar zal er ook in 1991 opnieuw volop spanning en sensatie te beleven zijn tijdens de twee de Pittsburgh Regatta. Van vrijdag 23 augustus tot en met zondag 25 augustus zal het water tussen de Boomp jes en het Noordereiland worden omgetoverd in een soort Zandvoortcircuit aan de Maas. Vijfendertig piloten, afkomstig uit Europa, de Verenigde Staten, Rusland en Japan, scheren met een snelheid van meer dan 200 kilometer per uur over de Nieuwe Maas in de Formule 1 Powerboat Races. Verder wordt er gestreden om de Europacup Waterskiraces, waarin de Nederlander Mi chel Kraan een goede kanshebber is. Wie niet zo van dit geweld houdt, kan tijdens de Rotterdam Pittsburgh Regat ta ook genieten van rustiger vermaak. De powerboten denderen met enorme snelheid over de golven van de Maas. Zo varen er alle dagen orkesten over de Maas, zijn er waterski-de monstraties, luchtshows, stunt teams en een All American Riversi de Streetfestival. En wie zelf het water op wil, kan meedoen aan de Alles-wat-vaart Race; letterlijk al les wat vaart, eigenhandig is ge maakt en niet door motorkracht wordt voortgedreven mag de Maas op. band van de Stichting Rotterdam 1990 en het in Rotterdam gevestig de organisatiebureau Martin Han son. In 1988 vroeg een functionaris van de Kamer van Koophandel in Rotterdam aan Hanson of hij tij dens zijn zakenreizen in de Vere nigde Staten wilde uitkijken naar een 'water-evenement waarmee Rotterdam tijdens het 650-jarige bestaan eer zou kunnen inleggen.' gehaald en de eerste Rotterdam Pittsburgh Regatta zag het levens licht. overwinning, vergist zich. Natuur lijk gaat het gas helemaal open als er toevallig even een recht en vlak De Rotterdam Pittsburgh Regatta wordt dit jaar voor de tweede maal georganiseerd en belooft minstens zo'n succes te worden als vorig jaar, toen het spektakel ruim een half miljoen bezoekers trok. Het evenement kwam vorig jaar tot stand door een samenwerkingsver- Hanson kwam vervolgens in aan raking met The Three Rivers Re gatta in Pittsburgh, een water spektakel dat dit jaar alweer voor de dertiende keer wordt gehouden. De contacten met Pittsburgh en de Amerikaanse organisatie voor 'Waterfront Festivals' werden aan- Het meest spectaculaire onderdeel is ongetwijfeld de strijd om het Europees kampioenschap waters ki-racen. Grote namen als Euro pees kampioen Darren Kirkland, de Belgische kampioen Dirk Tim mermans en de Nederlander Mi chel Kraan zullen in wedstrijden van een uur laten zien wat ze waard zijn. Op één ski en hangend aan een lijn van ongeveer vijftig meter worden er snelheden bereikt van meer dan honderd kilometer per uur. Maar wie denkt dat alleen het mo torvermogen beslissend is voor de stukje water voor de boeg ligt. Maar hoeveel van die momenten mag je verwachten met om je heen de boten van je concurrenten, die allemaal hun eigen golf produce ren? En dan is er ook nog het sa menspel tussen de skiër en de boot, met de 'co-pilot' als schakel tussen skiër en stuurman. Gas terug als de skiër aangeeft dat het te zwaar wordt, maar soms ook als de co-pi- lot denkt dat de man met de hamer toeslaat (in het skiracen meestal in de benen) en hijzelf de verant woordelijkheid neemt om wat in te houden, zodat de skiër zijn inzin king te boven kan komen. Powerboatracers dienen weer op andere zaken te letten. Ze mogen dan niemand achter de boot heb ben hangen, ze staan wel voortdu rend bloot aan de kracht waarmee de boot op de golven beukt. Bij een snelheid van 200 kilometer per uur kunnen de boten letterlijk gaan vliegen en dan is het zaak direct gas terug te nemen, wil je niet ach terover slaan. De Regatta houdt niet op bij de snelheidsduivels. Het Waterfront (Noordereiland, Boompjes, Boompjeskade) is één groot festi valterrein, waar van vrijdagavond tot en met zondagmiddag elk uur van de dag wel wat te beleven is. Ongeveer tweehonderd stands en tientallen kermisattracties staan op de Boompjes en het Noorderei land. Op het water en in de lucht zijn buiten de races vele activitei ten te zien die de moeite waard zijn. Er is een gevarieerd program- ma met parasailing, een bloot- voetski-demonstratie, een waters kishow met spectaculaire stunts, een hoovercraft en muziek op een ponton over de Maas, zodat het publiek zich geen minuut hoeft te vervelen. Op de Maaskade en de Boompjes staan twee grote podi umwagens, waar muzikaal enter tainment en publieksattracties worden gebracht. Het volledige programma is elders in deze krant te vinden. Vanwege de te verwachte grote toeloop rond het Noordereiland en de Boompjes heeft de politie een aantal ver keersmaatregelen genomen. Ook daarover meer, verderop in deze krant. De Maaskade als feestelijke achtergrond voor de spectaculaire powerboatraces. (archieffoto Marc van der Kort)

De Havenloods | 1991 | | pagina 18