'Het is eenzaam aan de top' Rotterdam Pittsburgh Regatta ■SPDOannon P X lib Martin Hanson over zijn inspanningen rond de Regatta Plattegrond Rotterdam Pittsburgh Regatta 'Het is net zoiets als de Tour de France' 'Zakelijk is de Regatta eigenlijk niet zo interessant' 'Een echt volksfeest, waarop men in Rotterdam zit te wachten' AUGUSTUS 1991 33.4OOI Wat veel Rotterdammers betreft gaat het festival nog vele jaren door. Vorig jaar stonden er vijf honderdduizend mensen langs de Boompjes en het Noordereiland. Vanmorgen was hij nog op het stadhuis om po litici uit te leggen hoe je een monsterspektakel als de Rotterdam Pittsburgh Regatta organiseert. Op zijn kantoor vertelt zijn secreta resse dat ik nog minstens twee telefoontjes zal moeten wachten. Voor het interview heeft hij precies een half uur, daarna volgt nog een afspraak en dan direct door naar Berlijn. En dat alle maal voor de kijkcijfers, want het publiek bepaalt of een festival geslaagd is of niet. Een gesprek met Mar tin Hanson, organisator, Rotterdammer en circuslief hebber. Zelf heeft hij niets met watersport, maar dat zegt weinig. Hij doet ook in Shakespeare en opende bijvoor beeld de rijksweg tussen Gouda en Rotterdam waar hij met een brade rie van vier kilometer toch maar even tweehonderdvijftig duizend mensen trok. Je moet hem niet vra gen of hij iets leuk vindt, ja, het circus vindt hij wel leuk. Maar wa tersportfanaat of niet, op de vraag wat er nu zo bijzonder is aan snelle bootjes die de hele dag over het water schieten, steekt hij geest driftig van wal. skiërs die hun rondjes maken, het is een totaalgebeuren. Het is twee- ëneenhalve dag amusement geba seerd op sport. Het is net zoiets als de Tour de France. Je gaat 's mor gens om tien uur langs de weg zit ten en je wordt tot vijf uur ver maakt. En dan gaat het niet om die renners die je tien seconden langs ziet komen, maar om de sfeer die er om zo'n evenement hangt. Dat is bij de Rotterdam Pittsburgh Re gatta net zo. Want naast de races worden er tal van nevenactivitei ten georganiseerd zoals een water- ski-show, een vliegshow, parachu tisten, orkesten en een kleine ker mis." Het belooft dus een uniek spekta kel te worden, ook al omdat het gratis is. Volgens Hanson heeft Rotterdam te weinig grote festivals die gratis bezocht kunnen worden. Als hij begint te tellen heeft hij ze na Teatro Fantastico, de marathon, Poetry Park en het carnaval wel zo ongeveer gehad. En die Maas, die haven, daar wordt volgens hem ook te weinig mee gedaan. Hebben we daar de Boompjes voor enkele miljoenen voor verbouwd? Hoe be doelt u Rotterdam-Waterstad? Hij heeft nog wel meer ideeën voor de Maas, zo laat hij weten. Maar wat voor plannen dat zijn zegt hij niet. „Ik word op dit moment bestookt door mensen om mij heen die be weren dat ik hun ideeën heb gejat, dus ik ben wat voorzichtiger ge worden met het uiten van ideeën. Maar ja, zo gaat dat als je succes Hanson verwijst naar de beroemde en beruchte Joop van de Ende. „Er is maar een ding dat telt en dat is kijkdichtheid. De enquête die vo rig jaar door het NIPO is gehou den, wees uit dat de bekendheid van de Regatta 72% bedroeg. Als rapportcijfer kreeg het festival een 7,7. Het publiek en de 'kijkcijfers' bepalen of mensen iets willen zien. Je kunt een prachtig cultureel fes tival organiseren, maar dan zal de opkomst bepalen of het geslaagd is of niet. Als van de Ende een pro- duktie brengt en er kijken acht miljoen mensen naar kan een re censent wel schrijven dat het plat vloers is, die acht miljoen mensen dachten daar duidelijk anders over. En dan brengt bijvoorbeeld de VPRO een programma waar honderdduizend mensen naar kij ken en heet het plotseling cultu reel. Als dat goed was dan keken er ook acht miljoen mensen naar.De organisator twijfelt even: „Nou ja, misschien wjjlen zij geen groot pu bliek bereiken." Vervolgt geestdriftig: „Maar ik wil dat wel, ik ben alleen succesvol als er veel mensen zijn. Ik doe het Nationaal Nederlands Wintercir- cus de komende winter voor het dertiende seizoen. Het afgelopen seizoen speelde ik met een zaalbe zetting van 92%. En dan zeggen mensen:'ach Martin, het is maar circus'. Wat nou, het is maar cir cus, de zalen zitten vel!" Verenigde Staten zou ik wel hon derden 'Waterfront'-activiteiten kunnen ontplooien." tale kosten belopen anderhalf mil joen gulden. Dat geld wordt bij eengebracht door een aantal spon- Daags na het spektakel ontving Hanson een brief van burgemees ter Peper die het 'een echt volks feest, waarop men in Rotterdam zat te wachten' noemde. Zit Rot terdam daar inderdaad op te wachten? „Dit evenement is georganiseerd hebt. Het is eenzaam aan de top. naar Amerikaans voorbeeld. Het Hoe hoger je komt, des te eenzamer Een festival als de Rotterdam gaat niet alleen om die boten en wordt het. Via connecties in de Pittsburgh Regatta is duur, de to- De powerboat- en skiraces vinden plaats op de Nieuwe Maas tussen de twee aangegeven punten. Langs het hele parcours zijn diverse activiteiten. Op het Leuvehoofd is een speciale plaats ingeruimd voor VIP's: onder anderen sponsors van de race en begeleiders van de deelnemers. Voor het publiek zijn verschillende voorzieningen aangebracht op de Boompjeskade en de Maaskade. Op het kaartje is aangegeven waar de toiletten, de EHBO-posten en de informatiestands zijn te vinden. De EHBO-posten (gemarkeerd met 1zijn te vinden op het einde van de Van der Takstraat, op de 'kop' van het Noordereiland, bij het Leuvehoofd en bij de Willemswerf. Er zijn toiletgelegenheden (2) op de Maaskade en op de Boompjes. Op beide lokaties zijn ook informatiestands (3) te vinden. sors en de gemeente. En dan heeft de organisatie nog het geluk dat een aantal bedrijven zich bereid heeft verklaard zaken als kranen, pontons en toiletten beschikbaar te stellen, anders zou het waarschijn lijk onbetaalbaar worden. Er zal ook televisie aanwezig zijn. De Formule 1 Powerboat Races zullen op de kabel in twintig lan den worden uitgezonden. Dat brengt echter geen geld op. „Het gaat om sportnetten en die zijn niet zo rijk. De gedachte is dat het de sponsors wat waard moet zijn als zij tijdens de uitzendingen in beeld komen. In Amerika sponsoren be drijven grote festivals op voor waarde dat ze een aantal minuten in bijvoorbeeld een sportuitzen- ding in beeld komen. In Nederland doen we dat niet, op televisie mo gen we daar geen gebruik van ma ken. Bij de schrijvende pers begint dat nu langzaam te komen. Ik vind het jammer dat het hier zo werkt. „Kijk, die Regatta is gratis toegan kelijk, zakelijk is het dus eigenlijk niet interessant. Want of er nu honderdduizend of vijfhonderd duizend mensen komen maakt voor mij niets uit. En als je dan niet optimaal gebruik kan maken van sponsorgelden leg je er, zoals vorig jaar, enkele tonnen bij. Maar goed, alle grote evenementen hebben en kele jaren nodig om zich te bewij zen. De toekomst zal uitmaken of we er mee door kunnen gaan." Martin Hanson vorig jaar bij de Regatta, samen met een tevreden burgemeester Peper, (foto: Roel Dijkstra)

De Havenloods | 1991 | | pagina 19