'Eén stuurfout kan fataal zijn' iÊ Verkeer op Noordereiland aan banden, bus rijdt wèl McLaren van Prost te kijk Rotterdam Pittsburgh Regatta Powerboatpiloten vrezen kasseien van de Nieuwe Maas 'Je moet één worden met die machine' 'Toen zaten we in een sigarenkistje' Hovercraft 'Als je niet op kun je het tijd wegkomt, vergeten' AUGUSTUS 1991 33-4002 Joop Linnenbank is een race twee tot drie kilo af en je staat van de twee wedstriid- stijf van de adrenaline Daar moet van ae iwee weasinja je mee om kunnen gaan leiders van de Kotter- Qm jn het powerboat-racen aan de dam Pittsburgh Regatta, top mee te kunnen draaien zijn Een powerboatcoureur in ruste, wiens leven nog steeds volledig beheerst wordt door snelheid en water. Met twee honderd kilometer per uur over het water beuken is topsport. Je kan flippen, rol len en gaan vliegen, it's all in the game. „Maar je bent een coureur of je bent het niet" „Eigenlijk kan geen enkele power- boatracer uitleggen wat het is om vijftig ronden lang met snelheden tussen de 150 en 200 kilometer per uur over het water te denderen", bromt Joop Linnenbank. „Je kan het gevoel vergelijken met een open sportwagen zonder wielen waarmee je vol gas over de Belgi sche kasseien scheurt. Een soort wielerklassieker Luik-Bastena ken-Luik in een boot. Water veert niet mee, alles rammelt, schudt en bonkt in die cockpit. Je bent conti nu in de weer om jezelf en je com binatie zo snel mogelijk en zonder brokken over het water te krijgen. Dat vereist een perfecte conditie, een scherp verstand en een feilloos reactievermogen. Eén stuurfout kan fatale gevolgen hebben. „Die constant dreigende catastrofe is net als in de autoracerij een deel van de kick. Je valt tijdens zo'n technische kennis en gevoel voor snelheid onontbeerlijk. Linnenbank: „Een motor die 6000 toeren draait en in een paar secon den accellereert van 0 tot 150 kilo meter per uur moet je aanvoelen. Het is de ziel van je boot, die moet je koesteren, smeren en afstellen. Maar er is meer. „Je moet stuurtalent hebben: één worden met je machine, de ideale lijn zoeken en een bocht kunnen nemen in vijf seconden. Het trim- gevoel is belangrijk. Naast het gas- werboat-racen. Hij was vijftien keer kampioen van Nederland en behaalde drie maal een Europese titel in de Formule 1. Hij doet het af als vergane glorie. „Het powerboat-racen heeft zo'n enorme vlucht doorgemaakt. Het materiaal is geperfectioneerd en de coureurs zijn professionals gewor den. In mijn tijd voeren we met motortjes van 350 cc negentig kilo meter per uur en dat vonden we toen snel. Vergeleken met de boten van nu was het niet meer dan een sigarenkistje met een motor erach ter." Racen doet hij niet meer, maar als je een waterrat bent en verslaafd aan snelheid, laat de sport je niet meer los. En dus staat zijn leven nog steeds in het teken van het powerboat-racen. Jaarlijks ver zorgt Linnenbank als lid van de Powerboatclub Holland zeven acht wedstrijden in Nederland. „Voor zo'n klein landje hebben we een grote powerboattraditie. Op het moment zijn er zo'n 35 licentie houders die onder auspiciën van pedaal zit een knop waarmee de stand van de motor ten opzichte van de boot bepaald wordt. Bij het ingaan van de bocht trim je in en op het rechte eind wordt de motor uitgetrimd. Eén trimfout is genoeg om te 'flippen', dan komt de wind eronder en stijg je op. Je moet niet vergeten dat zo'n boot een aan loopsnelheid heeft die vergelijk baar is met die van een opstijgend vliegtuig." Linnenbank is een speedboatracer van het eerste uur. Samen met Kees van der Velden bepaalde de inmiddels 58-jarige Amsterdam mer in de jaren vijftig en zestig het gezicht van het Nederlandse po- Naast alle activiteiten die op en rond het water plaatsvinden, komen tijdens de Regatta ook de wegrace-enthousiasten aan hun trekken. In de stand van het Marlboro promotie-team staat de McLaren Formule I-wagen waarin Alain Prost in 1986 wereldkampioen werd. Er worden in de stand spectaculaire racebeelden vertoond. Snelheidsfanaten kunnen zich meten in het Pits-stop spel, waarbij de deelnemers zo snel mogelijk de banden van een race-auto moeten wisselen. Naast alle andere racesport-activiteiten presenteert Marlboro op een showtrailer de BMW M3 van E.K.-rallyrijder John Bosch met zijn navigator Kevin Gormley. Deze speciale bijlage over de Rotterdam Pittsburgh Regatta verschijnt bij de Radio Rijnmond Repor ter van augustus 1991. De tekstbijdragen zijn van Charles Veenstra, Paul van der Schoor, Els Neijts en Maria Neele. Advertentieverkoop: A. van Meeteren, telefoon 010- 4699911. Deze bijlage is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Postbus 1980, 3000 BZ te Rotterdam. Een hovercraft van het bedrijf Rijn Delta Hover geeft op zaterdag 23 augustus drie maal en op zondag 24 augustus twee keer een demon stratie voor de kade geven. Het bedrijf wil in de toekomst een soort taxidienst gaan opzetten in het hele havengebied. Tijdens de demonstratie wordt ge toond hoe wendbaar de hovercraft is, en hoe eenvoudig hij over be paalde obstakels heen komt. Daar toe worden er op verschillende plaatsen voor het VIP-dorp aan el kaar gelaste vaten neergelegd die het vaartuig probleemloos zou moeten nemen. Koninklijke Nederlandse Motor boot Club wedstrijden varen in binnen- en buitenland. Er loopt veel talent rond, zeker binnen de Powerboatclub Holland die toch een aantal voormalige wereld-, Europees en Nederlands kampioe nen tot haar leden kan rekenen. Dat stimuleert de jeugd." In het laatste weekend van augus tus vormt Linnenbank samen met Kees van der Velden de wedstrijd leiding van de Rotterdam Pitts burgh Regatta. De beide ex-cou reurs moeten er op toezien dat de races vlekkeloos verlopen, zijn ver antwoordelijk voor de algehele veiligheid van zowel publiek als coureurs en zijn belast met de in gewikkelde startprocedure. „Een goede race valt of staat met i Wedstrijdleider Joop Linnenbank (links) met organisator Martin Hanson: „Als je hier niet durft te varen, ben je geen echte powerboatcoureur." (foto: Robert Vos) geschoten en gaat het licht aan de startlijn op rood, het sein voor de coureurs dat het aftellen begint. Linnenbank: „De wedstrijdleiding heeft dan vijftien tot dertig secon den om groen licht te geven. Die een perfecte start. Als je niet op tijd wegkomt, kan je een overwin ning vaak wel op je buik schrij ven", legt Linnenbank uit. De hele startprocedure beslaat twee minu ten. Zestig seconden voor de start wordt er een groene lichtkogel af- veiligheidsmarge is bedoeld om in te kunnen grijpen als er bijvoor beeld iemand met een kano het parcours opvaart. Maar het heeft ook een verrassingselement, want de coureur in de cockpit weet nooit exact wanneer het startschot valt. De wedstrijdleider durft niet te voorspellen wie na de vijftig ron den op de Maas als winnaar over de streep komt. „It's all in the game. Winnen is van zoveel facto ren afhankelijk, maar als het mate riaal heel blijft geef ik John Haile een goede kans. Maar ook de Ne derlander Johan Mostert is niet ge heel kansloos, en het gerucht gaat dat ook Guus Palmen, op het mo ment erg succesvol in de Formule 3, op het water zal komen. De Maas is een van de moeilijkste parcour- sen van Europa, maar dat is tege lijkertijd de charme van deze race. Als je hier niet durft te varen, ben je geen echte powerboatcoureur." n verband met de Rotterdam uur- Het verkeer wordt omge- afgesloten. Dit hele gebied In verband met de Rotterdam Pittsburgh Regatta is op vrij dag 23, zaterdag 24 en zondag en 25 augustus een aantal ver keersmaatregelen van kracht. Van maandag 19 augustus om 20.00 uur tot dinsdag 27 augus tus 20.00 uur is het Leuvehoofd afgesloten. De Nieuwe Leuvebrug, de Boompjes, de Boomjeskade, de op- en afrit van de Boompjes naar de Nieuwe Willemsbrug en de noordelijke rijbaan van de Maasboulevard tussen de Boompjes en de Oostmolenwerf is dicht, behalve voor voetgan gers, van vrijdag 23 augustus om 18.00 uur tot uiterlijk maandag 23 augustus om 05.00 uur. Het verkeer wordt omge leid. Vanaf woensdag 21 augustus 7.00 uur is op de Maaskade voor het kadegedeelte tussen de van der Takstraat en de Meeu wenstraat een stilstandverbod van kracht. Het verbod geldt tot dinsdag 27 augustus. Verder wordt er vanaf donderdag 22 augustus 7.00 uur tussen de Meeuwenstraat en de van der Takstraat en tussen de Maaska de en het Burgemeester Hoff- manplein éénrichtingverkeer ingesteld. Vrijdag 23 augustus om 18.00 uur worden de Meeuwenstraat, het Prinsenhoofd en het gedeel te van de Maaskade, gelegen tussen de Meeuwenstraat en de Ruyterstraat voor alle verkeer afgesloten. Dit hele moet vanaf de afsluiting auto vrij zijn tot en met zondag 25 augustus 20.00 uur. De politie houdt gedurende het evenement toezicht op het par keren op het Noordereiland. In dien nodig, zal het Noorderei land voor bezoekers die met de auto komen worden afgesloten. De Willemsbrug en Koningin- nenbrug blijven toegankelijk voor het verkeer. Het Noordereiland blijft be reikbaar met buslijn 32, de bus keert op het Prinsenhoofd en gaat via de Prins Hendrikkade terug naar de stad. De Willemsbrug en de Konin- ginnebrug blijven open voor verkeer.

De Havenloods | 1991 | | pagina 20