lil DE HAVENLOODS opR Gemoederen in Heijermansflat verhit door slepende kwestie ScMedamsNieuwsWad jjjlMlN6 Tentoonstelling over honderd jaar spoorlijn Aantal klachten bij DCMR licht gedaald BOUMAN BRISTOL Spoorlijn 100 jaar IN k Kopstuk Roze tintje Voor 14de keer Waterpop BOUMAN WOONNIEUWS 'Men vindt ons maar lastige oude drammers' ZOMEKACTIE VOOR PARTICULIEREN De eerste regel kado! Plus GRATIS herplaatsing!!! EDITIE P, DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991, 40e JAARGANG Nr. 33 Wegener huLS-aan+njLsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. De Havenloods en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties SCHIEDAM „Ik heb in mijn jeugd nooit le of 2e klas gereisd", antwoordde een Maassluise die het begin van deze eeuw als jong meis je meemaakte, op de vraag of er toen ook een 3e klas was. „Met de 3e klas kwam je er ook. De banken waren van hout. Maar het was naar Rotterdam niet ver. Ik meen dat een retourtje nog geen zestig cent kostte. De 2e klas was een kwartje duurder en voor de le klas betaalde je het dubbele". Maassluizers en Vlaardin- gers kregen op 17 augustus 1891 hun treinverbinding met Schiedam en daarmee met Rotterdam, 'de stad'. Zij hadden er lang op moeten wachten. Al in 1866 kregen P.W.F. Mouton te 's Gra- venhage en W.P. France te Londen een concessie voor aanleg van een spoorlijn die Schiedam via Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Hol land met Den Haag moest verbinden. Maar ten gevolge van politieke onrust in Eu ropa 'was de zaak van den spoorweg tijdelijk opgehe ven', zoals de burgemeester van Maassluis schreef. Mou ton en France konden het kapitaal niet bijeen krijgen. De N.V. Nederlandsche Spoorwegen bestond nog niet. Particuliere maat schappijen legden vanaf 1839 (de lijn Amsterdam- Haarlem) de rails aan en ex ploiteerden het vervoer. Wel werd in de jaren zestig de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen opgericht, die zich zou be moeien met de minder winstgevende lijnen in de periferie. Een verbinding tussen de tegenwoordige Waterweggemeenten bleef tot de verantwoordelijkheid van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij be horen. In 1875 behandelde de Tweede Kamer een wetsont werp voor de aahleg van nieuwe spoorlijnen. Er wa ren heel wat brieven uit Vlaardingen en Maassluis nodig om Kamerleden tot een amendement te brengen dat de doortrekking van de lijn Rotterdam-Schiedam naar Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland moest bespoedigen. Op 26 oktober werd het amendement aan genomen. Volgens de Nieu we Vlaardingsche Courant werd het bericht daarover 'met onbeschrijfelijke inge nomenheid begroet, die zich dan ook daarin openbaarde, dat men de nationale driek leur ontplooide en deed wapperen zowelvan ge meentegebouwen als van de vele woningen der ingezete nen en de in de haven liggen de schepen". Station Vlaardingen vóór de gedeeltelijke sloop in 1912. (Archieffoto De Havenloods) zijn eerste passagier over de 12,1 kilometer lange railver binding tussen Schiedam en Maassluis vervoerde. De lo comotief reed per dag negen 's morgens en 10 uur 's avonds. Hoek van Holland moest nog twee jaar langer op zijn verbinding wachten. Op zaterdag 17 augustus is keer tussen ongeveer 6 uur het precies honderd jaar g leden dat De Ijsbeer begon te rijden. Over die geschie denis van '100 jaar spoor' is in het Gemeentemuseum Maassluis een expositie in gericht. WATERWEG-NOORD— De spoorlijn tussen Schiedam en Maassluis bestaat zaterdag 17 augustus honderd jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen de Nederlandse Spoor wegen tussen de beide steden pendelritten verzorgen met de Blokkendoos, één van de oud ste elektrische treinen in Ne derland. Tevens rijdt er tussen Rotterdam CS en Maassluis een dubbeldekker. De Blokkendoos sluit in Maasluis aan op een gratis pendelbus, een Crossleybus uit 1947, naar de tentoonstel ling '100 jaar spoor' in het ge meentemuseum. De prijs van een enkele rit met de Blokken doos bedraagt vijf gulden. Kaartjes zijn te koop op de stations van Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam. Houders van een NS-voordeeluren- kaart, een NS-kortingkaart of een OV-jaarkaart mogen gra tis mee. Per rit kunnen er maximaal honderd mensen mee. Voor de dubbeldekker, die volgens de reguliere dienstregeling rijdt, betaalt men het normale tarief. De Blokkendoos rijdt vanuit Schiedam vanaf 11.10 uur elk half uur tot 15.41 uur. Harte wens Jeroen Boskamp gaat met SW-shirt in vervul ling Doek valt voor wielerbaan Schiedam Cricketderby on der hoogspanning 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Beleidspro- blemen, kritiek op bestuur-'^ diers, een wankelend colle- ge...? Wethouder Zijdeveld houdt er desondanks de$$ moed in. giji; De afgelopen week introdu- ceerde de bewindsman (voor)ijij: cultuur, gemeentewerken, stadsontwikkeling en ver- keer) een nieuwe vorm vari$ ondertekening van gemeen- telijke brieven. Niet alleen ft:- krijgen aangeschrevenen^ (uiteraard) de vriendelijke^ groeten van de wethouder, maar hij lacht hen tegen- woordig ook toe. Ziet Zijdeveld alles zwart- twit, is het louter een aardi- ge geste of wil de wethouder overal zijn stempel op druk-W): ken? SS UITVAL Er komt in Schiedam een speciale werkgroep die zich gaat bezig houden met vroegtijdi ge schooluitval. Deze werkgroep moet van het college van B&W concrete voorstellen doen gericht op het voorkomen van voortijdige schoolverlaters. ROLSTOEL Tennisvereniging Schiedam-Noord krijgt van de ge meente een eenmalige subsidie van 1800 gulden voor de organisa tie van de Nederlandse Kampi oenschappen rolstoeltennis die van 13 tot en met 15 september worden gehouden. SCHIEDAM Het aantal klachten over mileu-over- last dat vorig jaar bij de Centrale Meld- en Regel- kamer van de milieudienst DCMR binnenkwam, is ten opzichte van 1989 licht ge daald. In vergelijking met de jaren daarvoor blijft het aantal klachten echter hoog. De DCMR meldt dit in haar jaarverslag over 1990 dat deze week is ge publiceerd. Alleen al uit de gemeente Schiedam kwa men 1321 meldingen, waaronder 915 klachten over stank. De meldkamer van de DCMR in Schiedam ontving vorig jaar in totaal 13.337 klachten. Dat is acht procent minder dan de 14.416 klachten die in 1989 binnenkwamen. Men ligt hiermee echter toch nog 38 procent boven het gemiddelde van de periode 1975 tot en met Weer De DCMR heeft naar deze 1988. Toen werd jaarlijks ge middeld 9000 maal geklaagd, stijging een onderzoek inge steld. Hieruit is gebleken dat de aandacht voor het milieu sinds 1989 sterk is gestegen. Het publiek is alerter gewor den door de aandacht die pers en politiek aan het onderwerp besteden. In een beperkt aan tal gebieden is volgens de mi lieudienst echter ondanks alle maatregelen en regels ook sprake van 'een verslechtering van de milieubeleving'. De milieudienst noemt nog twee redenen voor de klach- tenstroom. „Door het warme weer is er relatief meer buiten geleefd en zijn deuren en ra men vaker open geweest. De kans op blootstelling aan la waai en stank is daardoor gro ter. Het mooie warme weer heeft ertoe bijgedragen dat er veel dagen met verhoogde luchtverontreiniging voor kwamen. Ook in 1990 hebben zich relatief veel voorvallen bij de industrie voorgedaan die klachten hebben veroor zaakt. Een mogelijke verkla ring hiervoor is de grote be drijvigheid in veel industriële sectoren". Vorig jaar bedroeg het aantal klachten over vliegtuiglawaai 1354. Dit is een vermindering na het 'recordjaar' 1989, toen 1984 maal werd geklaagd. Als belangrijke verklaring voor het lagere aantal klachten wordt genoemd het met een derde afnemen van het aantal nachtvluchten. Ook zijn in 1990 relatief weinig vliegtui gen op Zestienhoven geland die door stakingen of weers omstandigheden vanaf andere vliegvelden moesten uitwij ken. Het aantal klachten over vliegtuiglawaai is ondanks de kleine daling van het vorig jaar nog altijd belangrijk ho ger dan het gemiddelde van de jaren '80. Toen werd jaarlijks 581 maal geklaagd. In 1990 hebben zich bij de in dustrie relatief veel voorval len voorgedaan die overlast hebben veroorzaakt. De DCMR noemt een aantal op vallende incidenten. In Euro poort veroorzaakte het bedrijf Nerefco overlast door het af- fakkelen van zwavelwater stof. Meer dan tweehonderd klachten uit Vlaardingen en Rotterdam waren het gevolg. Een lekkend vat aan boord van een 'schip bij Nieuw Rot terdam Terminal leidde tot 206 telefoontjes uit Rotter dam, Krimpen aan den IJssel en Capelle aan den IJssel. Schoonmaakwerk bij Esso veroorzaakte 87 klachten in Schiedam. Toegespitst op Schiedam bleek een handvol bedrijven de grote boosdoener, waaron der Nerefco, Esso, Paktank en Shell. Zo veroorzaakten schoonmaakactiviteiten bij Esso Nederland 87 klachten in Schiedam. Maar ook scheeps werf Wilton Fijenoord werd in het kader van de Hinderwet- /Wet Geluidhinder 14 maal geconfronteerd met een klacht. De Verenigde Glasfa brieken, dat glaswerk ver vaardigt uit recycled glas, veroorzaakte een ontoelaat bare fluoremissie. Na schrif telijke aanmaningen is de pro vincie geadviseerd een dwangsom op te leggen. Ook werd proces-verbaal opge maakt omdat het bedrijf had verzuimd een brand te mel den. In het algemeen werd in de maand augustus veel ge klaagd over stank van mesten en gieren. Het uitrijden van mest en gier vond vorig jaar plaats in een zeer droge perio de. De mest bleef meerdere dagen op de grond liggen om dat de bodem te hard was om de mest snel te verwerken. Overigens blijkt de DCMR po sitief over de houding van het bedrijfsleven. „Bij de bedrij ven zet de tendens van een milieuvriendelijker bedrijfs voering zich verder en steeds sterker door. Niet langer zijn vergunninsvoorschriften en handhavingsactiviteiten de enige middelen om tot een mi lieuverantwoorde manier van produceren te komen. De mentaliteit bij veel bedrijven ondergaat een verandering; zij nemen hun eigen verant woordelijkheid om het milieu leefbaar te houden. De DCMR ondersteunt deze ontwikke ling van harte", schrijft direc teur P.A.R. Post van der Burg. SCHIEDAM Het gemeen tebestuur gaat serieus na denken over het opzetten van een trouw- of partnerre- gister. Dat is met name be doeld voor homoseksuele partners die hun relatie offi cieel willen laten vastleggen. Begin juni ontving het ge meentebestuur een brief van de Stichting 'Vrienden van de GAY Krant' waarin om zo'n register gevraagd wordt. De commissie homo en lesbisch emancipatiebe leid is dan ook verzocht hierover advies te geven aan het college van B&W. Overigens loopt Schiedam hiermee enigszins achter de feiten aan, want afgelopen maandag gaven de Vlaar- dingse homo's Frans Stello en Gerard Kuipers in het stadhuis van Hoornaar (ge meente Giessenlanden) el kaar het ja-woord. In De venter lieten zich onlangs twee vrouwelijke partners inschrijven. I Tegen inlevering van deze bon. (geldig die ook de eerste (betaalde) glazen in dezelfde sterkte als in de I bril gaat dragen. eerste (betaalde) bril. Het montuur van de bril die u wel .Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, j betaalt mag niet goedkoper zijn dan anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een j Het montuur van de Geen andere kortingen I gratis bril komt uit de tezelfdertijd. het rode labeltje. garantie. I Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens), WESTLAND Pinkpop, Parkpop, Waterpop. Ze zijn er nog, de popfestivals in de openlucht. Op zaterdag 17 augustus is het Hofpark in Wateringen voor de veertien de keer het decor waartegen Waterpop zich afspeelt. Het festival dat zich van de andere vooral onderscheidt door gra tis toegang. Welke groepen staan er dit jaar op de drie podia? De Westlandse band No Joke start om 13 uur. Andere Ne derlandse formaties zijn The Blue Guitars, het Rotterdamse kwartet Spasmodique, East meets West (op zoek naar har monie tussen de geluiden van verschillende muziektradi ties), het avontuurlijke trio Sjako!, Shoot the Moon en The Serenes, die op Waterpop van twee jaar geleden al veel indruk maakten. Uit Groot-Brittanniê komen The Godfathers (volgens Time Oud 'de beste live band in de wereld'), Kevin Coyne The Paradise Band, The Cropdus- ters (folk) en het Ierse trio Al batross, dat om 22.20 uur met het laatste optreden van de dag begint. AUGUSTUS OPRUIMINGSMAAND Vreemd? Voor ons niet. Wij hebben gewacht op uw vokontie of uw terugkeer van vakantie van vuKanne Garantie; it Wij hebben gewacht op HONDERDEN KOOPJES Garantie; iedereen die in augustus koopt, valt in de prijzen. HEEFT 'TSOWIESO» IJsselmondselaan 175. Rotterdam-Kralingseveer. 010-45 08 033 •Openingstijden: Maandag 13-17.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 9.30-17.30 uur; Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9.30-17 uur. SCHIEDAM De affaire sleept al jaren en jaren. De bewonerscommissie van serviceflat Heijermans- plein klaagt steen en been over de 'kraakpraktijken' van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk. Deze instelling maakt in de ogen van bewonerscommissie Recht voor Ouderen on rechtmatig gebruik van ruimte bestemd voor de be woners. „Wij voelen ons al jaren beduveld want de be woners betalen wel mee aan voorzieningen die de gehele wijk ten goede ko men", klaagt secretaris K. van der Haar. „Wij willen ons recht, dus herbereke ning van de huur zonder franje". Het gecompliceer de conflict tussen commis- siebestuur en tal van in stanties lijkt een gebed zonder end. Een situatieschets lijkt op zijn plaats. Volgens J. van Loenen (voorzitter), K. van der Haar (secretaris) en L. Koot (be stuurslid) van Recht voor Ouderen is de Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk (GOW) geld verschuldigd aan de bewoners. „Ze maken ten slotte gebruik van perceel nummer 36 waarvoor wij de huur betalen via de service kosten voor alarmering", op pert een strijdlustige Van der Haar. „En dat is al jaren zo". Heijer- mansplein 36 is bestemd voor de maatschappelijke werkster van de flat. Zij bezoekt de mensen en het pand wordt verder gebruikt als haar kan toor, althans dat is de bedoe ling. Edith Soeters, in dienst van de GOW als maatschap pelijk werkster, legt uit hoe de situatie in de praktijk werkt. „De flat wordt gehuurd door de Stichting GOW, die deze kosten doorberekent aan Ge meentelijk Woningbeheer, die op haar beurt de kosten ver haalt op de bewoners. De der tig uur die ik per week in dienst ben zit ik echter in het kantoor van het Dienstencen trum op de begane vloer, want dat is praktischer. Als ik op pad ben in de flat kan ik door de medewerkers van het Dien stencentrum gealarmeerd worden", legt Soeters uit. Alarm De centrale alarmering gaat alleen af in de hal beneden in de flat, in de ruimte van het Dienstencentrum en in pand •36. „Omdat we hier beneden ruimtegebrek hebben verga deren wij als dienstencentrum wel eens in die woning, een soort uitwisseling van ruimte met gesloten portemonnee ei genlijk, vertelt Sies Meuwese van het Dienstencentrum. „De bewoners eisen in feite geld terug voor de tijd dat wij ge bruik maken van nummer 36, maar wij zouden danm een re- Recht voor Ouderen-bestuur: „Het zijn pure malversaties". kening kunnen opstellen voor de tijd dat Edith Soeters hier zit in dienst van de bewo ners", zegt Meuwese. In de weekeinden wordt de alarmdienst in 36 overgeno men door betaalde studenten. Ook 's avonds zijn er oproep krachten aanwezig en doorde weeks wordt tien uur alarme ring structureel door de mede werkers van GOW op de bega ne vloer overgenomen. Het bestuur van Recht voor Ouderen is over de gang van zaken al jaren razend. „We betalen iedere maand vijftig gulden per woning voor woonmaatschappelijk werk en voor kosten voor alarme ring maar een deel van dat bedrag wordt onrechtmatig besteed en wij eisen het in de loop der jaren te veel betaalde bedrag terug van Gemeente lijk Woningbeheer," roept L. Koot. Die dienst ontvangt de servicekosten en vraagt GOW om de service te organiseren in de persoon van een maat schappelijk werkster. „De be woners krijgen echter een groot deel via een rijkssubsi die terug", legt Meuwese uit, „In het kader van de Woon- Tussenvoorziening Stress Recht voor Ouderen praat niet meer met Meuwese en ook an dersom is de communicatie versperd. „Men vindt ons te lastig, oude drammers zijn we zogenaamd. Het valt nog mee dat we na alle toestanden geen stress oplopen, en dat terwijl de halve wereld van jonge mensen overspannen in de WAO zit", meent Van der Haar. „Wij willen gewoon ons recht, onze ruimte terug voor activiteiten. Nu wordt die in genomen door Gecoördineerd Ouderenwerk terwijl er niet eens een huurcontract is. Het is zelfs illegaal om ruimte uit het bestand nemen, dat strookt niet met de bestem mingsplannen van deze flat", stelt Van der Haar. Enig succesje dat de bewo nerscommissie tot nu toe be haalde is de afgedwongen bouwstop. „Onze maatschap pelijk werkster zou een eigen kantoortje krijgen in de voor malige brievenbusruimte, be tekent nog meer ruimte voor activiteiten weg. Het is een pure roofoverval en iedere maand betalen we er opnieuw voor. Maar we gaan door met acties tot we ons recht hebben behaald, spreekt Van der Haar in de rol van Laatste der Mohikanen. PRIJSTREFFER! Leder robuuste veterschoen in zwart en bruin. Leer gevoerd Maten 40 - 46. Normaal 89.95 Bristolprijs 70- Geldigt/m zaterdag

De Havenloods | 1991 | | pagina 1