IN DE HAVENLOODS Wethouder sluit inzet politie tegen wegenbouwers A4 niet uit oPR Schiedams Nieuwsblad Sport en spektakel in tweede Regatta [Aanleg Rijksweg A4 gaat het geheim gewoon floor Erkenning voor patiëntenplatform „Scheidslijnen tekenen zich af binnen PvdA-fractie" 52 arie ob Reactie op treintaxi GESLOTEN 'Sting-day' Cursussen BOUMAN WOONNIEUWS BOUMAN |s£ akkerman b« EDITIE P, DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991, 40e JAARGANG Nr. 34 Wegener huLS-aarvhuLsblacten KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ZOMERACTIE VOOR PARTICULIEREN De eerste regel kado! Plus GRATIS herplaatsing!!! De Havenloods Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties ROTTERDAM Top sport, show en amuse ment. Dat belooft ko mend weekend de tweede Rotterdam Pittsburgh Regatta. Met meer dan 35 inschrijvingen voor de powerboatraces en 59 waterskiërs is het deelne mersveld groot(s); vol gens insiders krijgt de Maasstad zelfs de sterkste Formule 1-race ter we reld. Vorig jaar, bij de eerste Rot terdam Regatta, kwamen zestien boten aan de start. Ook qua amusement is het evenement uitgebreid. Van vrijdagavond tot zondag middag wordt aan de lopen de band vertier geboden. Het Amerikaans straatfestival op de Boompjes en Maaska de is volgeboekt. Vrijdag wordt geopend met vuur werk en ontsnappingskun stenaar Moretti zal 30 meter boven de Maas proberen zich los te wurmen uit z'n boeien. Zaterdag van 12.15 tot 13.15 uur is de door deze krant gesponsorde Alles-wat- vaart-race, met onder meer een vlaggeschip, een milieu bewust Roteb-vaartuig, en een inzending van de Ameri can Footballclub Trojans. Interessant zijn ook (op ver schillende tijdstippen) de demonstraties blootvoets- kiën, vliegshows en een ho vercraft demonstratie. De internationale power- boat- en waterskiraces vin den zondag plaats (respec tievelijk 13.30 en 16.00 uur), met aansluitend het finale showprogramma. Zaterdag zijn de circuit-testen. De politie verzoekt bezoe kers zoveel mogelijk met openbaar vervoer naar de omgeving Boompjes/Noor dereiland te komen. Vive la France SCHIEDAM— De Schie- damse binnenstad zal op zondag 1 september een Frans knoflookluchtje uit wasemen. Net als vorig jaar wordt dan op het Emma- plein een heuse Parijse markt ingericht. Het is de bedoeling dat een stukje Parijs wordt nage bootst. Een grote, witte Eif- feltoren versierd met Franse vlaggen moet de aandacht trekken. Onderaan de toren zal een terras worden inge richt. Een band zal Franse chansons ten gehore bren gen. Verder zullen schilders en tekenaars de sfeer van Montmartre naar de jene- verstad brengen. Bezoekers kunnen Franse wijn proe ven, maar ook de befaamde Franse kaassoorten zijn ver krijgbaar. Het grootste gedeelte van het Emmaplein zal echter in beslag worden genomen door een marche aux puches, oftewel een rommelmarkt. Het terrein waar alles zal plaatsvinden is geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Volwasse nen betalen 3.50 gulden, kinderen tot 12 jaar hebben vrij toegang. A Hartewens in ver vulling op boerde rij Sonneveld A VDL na 30 jaar te rug in tweede klasse I1IP1 III SCHIEDAMDe gemeente Delft voert op maandag 26 augustus tussen 6.00 en 18.00 uur asfalteringswerkzaamhe- den uit aan de Abtswoudse- weg. Deze ligt in het verleng de van de Harreweg. Verkeer tussen Schiedam en Delft wordt omgeleid via de Oost- veenseweg. SCHIEDAM— In De Ha venloods van 8 augustus jl. was een stuk te lezen over de treintaxi. Chauffeur R.Kooy liet zich daarin positief uit over het treintaxiproject in Schiedam. Zijn enige klacht betrof de openingstijden van het NS-loket. Kooy beklaag de zich erover dat het loket soms al om 21.00 uur geslo ten zou zijn. De Nederlandse Spoorwegen lieten zich niet onbetuigd en stuurden deze krant als reactie een schrij ven met de exacte openings tijden van het kaartverkoop- punt in station SChiedam- /Rotterdam West. Van maandag tot en met vrijdag wordt het loket van 5.35 tot 22.15 uur bemand, op zaterdag van 6.45 tot 22.15 uur en op zondag van 7.00 tot 22.15 uur. v.a. heden is K00PSH0P BALY Dam 5 te Schiedam, voorlopig gesloten. Dit i.v.m. de brand afgelopen donderdag op vrijdagnacht, waar wij rook- en waterschade hebben opgelopen. VIDEOTHEEK BALY is gewoon geopend. SCHIEDAM De Dutch Sting Association houdt op zondag 8 september voor de derde maal haar fanclubdag in buurthuis De Erker. Om 11.30 uur gaan de deuren open voor fans van de ex-Poli- ce-frontman. Tot 17.00 uur zullen video's vertoond wor den en kunnen er spulletjes worden geruild en gekocht bij de diverse standjes. SCHIEDAM Buurtcentrum Trefpunt Oost start op 2 sep tember weer met haar activi teiten. Voor sommige cursus sen is er nog plaats. Voor de schildercursus die op maandag van 13.30 tot 15.30 uur wordt gehouden, voor de naaicursus op dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur, voor aero bic op de donderdagavond, voor de breiclub op dinsdag morgen en voor de kaartclub op dinsdagmiddag. Meer in formatie en inschrijvingen telefoon 462 10 66 of Celcius- straat 2. Op woensdag 4 september be gint het buurtcentrum weer met de jaarlijkse bingoserie. De zaal gaat om 19.00 uur open, een uur later zullen de eerste balletjes vallen. Alternatief echt niet even op de achterkant van een sigarendoosje uitgerekend SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (van o.a. verkeer en milieu) heeft besloten hoog spel te spe len als het gaat om de aan leg van rijksweg A4. Hij is namelijk vastbesloten om de realisering van het laat ste stuk autobaan (rondom het Kethelplein) met alle legitieme middelen te stui ten. „Als het nodig is, ben ik voor het inzetten van de politie om wegenbouwers desnoods lijfelijk tegen te houden", zegt hij onom wonden. „Wellicht dat we die strijd via gerechtelijke procedures alsnog van de staat verliezen, maar dan hebben we wel met open vizier gestreden." Schie dam als 'bottleneck'...of hoe een opstandige jene- verstad inmiddels lande lijk nieuws is geworden. door Bram Wesdorp Vooralsnog blijkt Zijdeveld (PvdA) vrij optimistisch. „Ik heb een 'watergevoel' dat mi nister Maij-Weggen verkeerd is voorgelicht door haar amb tenaren. Die moeten haar op een verkeerd spoor hebben ge zet. Er is sinds het besluit tot de aanleg van rijksweg A4 zo veel veranderd op het gebied van het milieu. Er gelden nu toch andere prioriteiten, dan kan niemand ontgaan zijn. Daarom heb ik Maij-Weggen onlangs een persoonlijke brief geschreven, waarin ik mijn voorkeur voor een tramver binding tussen Schiedam en Delft, dus Rotterdam en Den Haag, nogmaals onderbouw. Nee, antwoord op die brief heb ik nog niet gehad". Rekenmeesters Daarnaast gaat aan het eind van deze week een formeel schrijven namens het college van B W de deur uit. Hierin wordt de minister van Verkeer en Waterstaat gewezen op de wettelijke mogelijkheden van Schiedam om de aanleg van de rijksweg tegen te houden via een trace-procedüre (met daaraan verbonden een zgn. MER-procedure, rapportage over milieu-effecten). Mocht deze brief niet het gewenste resultaat opleveren, dan zal het Haagse advocatenbureau Buruma Maris Scheer van Scholkema door de gemeente Schiedam worden ingescha keld om verdere stappen te nemen. „Dat advocatenbureau heeft ons in de zaak over de Blan kenburgtunnel goede diensten bewezen. Daarom viel onze keus erop", zegt Zijdeveld. „Kijk", legt hij uit, „het is toch te gek te veronderstellen dat deze minister (Maij-Weg gen - red.) die zich zo inspant voor het openbaar vervoer, achter de aanleg van rijksweg A4 zou staan. Daarbij komt dat wij een prima, veel goed koper alternatief hebben in de vorm van een tramverbinding. Dan gaat het om een verhou ding van een paar honderd miljoen tegen zo'n veertig mil joen. Nee, dat is niet even uit gerekend op de achterkant van een sigarendoosje, zoals sommigen ons verwijten. Dat is door serieuze rekenmeesters bekeken. Daarom die per soonlijke brief, waarin ik dat duidelijk uiteenzet." En mocht dit schrijven geen resultaat opleveren? „Dan zal Schiedam dus gerechtelijke procedures starten, tot aan de Raad van State toe. En als dat in een bepaald stadium gebo den is, zullen we zelfs de ge meentelijke politie inzetten tegen wegenbouwers. Als de gemeente Schiedam ten onder gaat, zal dat met open vizier en strijdend gebeuren", be sluit wethouder Zijdeveld. CDA/VVD Voorlichtster Van der Wouw, van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, blijkt niet bepaald onder de indruk. „Het gaat hier om een demo- AUGUSTUS OPRUIMINGSMAAND Vreemd? Voor ons niet. Wij hebben gewacht op uw vakantie of uw terugkeer fl Jk van vakantie^ lil A/l I vuil vuKuime Garantie; i« HONDERDEN KOOPJES Garantie; iedereen die in augustus koopt, valt in de prijzen. HEEFT 'T SOWIESO IJsselmondselaan 175. Rotterdam-Kralingseveer. 010-45 08 033 ■Openingstijden: Maandag 13-17.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 9.30-17.30 uur; Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9.30-17 uur. 'ermoeden dal ambtenaren informatie minister achterhouden gedeeld. Ju de reeeetiger voornemea^kesd om de wijk woidulp^lit'm :n. De «ader stuk weg wa tn'schiplui- Kortgeleden l cratisch genomen besluit", verduidelijkt zij. „Eind jaren tachtig heeft de toenmalige minister Smit-Kroes met steun van een kamermeerder heid van CDA en WD beslo ten dat deze rijksweg er defi nitief moet worden afge maakt. Dat is een duidelijke uitspraak, waarvan Maij- Weggen op de hoogte is." En over de 'persoonlijke' brief van Zijdeveld. „Kijk, minister Maij-Weggen heeft het erg druk. Die brief zal zo snel mo gelijk beantwoord worden. Nee, een termijn kan ik nu niet noemen. Zelf denk ik dat Zijdeveld te gemakkelijk over de omschakeling van snelweg naar tramlijn heenstapt. Hij vergeet bijvoorbeeld de grote belangen van het vrachtver voer uit het Westland. Maar de tijd zal leren wie gelijk krijgt." De Vlaardingse verkeerswet houder Van Ardenne sluit zich min of meer aan bij Van der Wouw. Zij vindt dat haar Schiedamse collega te ver gaat in zijn verzet tegen de A4. „Het besluit is immers ruim twee jaar geleden geno men door een kamermeerder heid. Ik snap wel dat de partij van Zijdeveld ten tijde van dat besluit niet in de regering zat, maar toch. Ik heb geen zin om daar mijn energie in te steken. Wel zal ik over enkele weken mijn standpunt over een eventueel tramtrace éan de minister overbrengen. Zo lang de bewindsvrouw geen aanleiding ziet tot heroverwe ging van het kamerbesluit blijft de situatie zoals die nu is. Hoe pijnlijk ook. Vlaardin- gen heeft dus een duidelijk meer genuanceerd standpunt dan Schiedam", aldus Van Ardenne. VLAARDINGEN/SCHIE- DAMHet Regionaal Pa tiënten/Consumenten Plat form Rijnmond heeft een sub sidie van het rijk ontvangen ter grootte van 142.000 gul den. Deze financiële opsteker betekent een belangrijke im puls voor de patiëntenorgani- saties in de Rijnmondregio. Er zijn grote veranderingen in de organisatie en financiering van de gezondheidszorg op komst. De aanbieders van zorg, zoals huisartsen, zieken huizen, verpleeghuizen, thuis zorg etc., krijgen een grotere verantwoordelijkheid inzake de kwaliteit van de dienstver lening. Ook de positie van zorgverzekeraars wordt ver sterkt. De patiëntenbelangen verenigingen zien zichzelf als de 'derde partij' op het gebied van de gezondheidszorg. Vol gens hen heeft de „inbreng van ervaringsdeskundigheid juist in deze tijd van verande ringen een positief effect op de gezondheidszorg". De sub sidie van het ministerie van Welzijn, Gezondheid en Cul tuur wordt dan ook als een erkenning gezien. De Stichting Regionaal Pa tiënten/Consumenten Plat form Rijnmond is een bunde ling van drie belangenvereni gingen, die voor Rotterdam, het gebied Nieuwe Waterweg Noord en de Zuidhollandse Eilanden. Het overkoepelend orgaan behartigt de belangen van chronisch zieken, gehan dicapten en consumenten. Eén van de doelstellingen is het bevorderen van een doelmar tig, goed en toegankelijk op de wensen en behoeften van de bevolking afgestemd niveau van voorzieningen in de regio nale gezondheidszorg en maatschappelijke dienstver lening. SCHIEDAM Het vierde or gelconcert in de serie 1991 in de Grote- of St. Janskerk wordt gegeven door René Ra kier (organist in Den Haag) op dinsdag 27 augustus 20.15 uur. Rakier (54) studeerde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag orgel, piano en koordirectie. Hij is de enige organist in Nederland die zo wel voor orgel als voor piano in het bezit is van de prijs van Uitnemendheid. In het verle den speelde hij al ettelijke malen in het Schiedamse Ste delijk Museum. Tijdens het concert in de Gro te Kerk speelt Rakier compo sities van Praetorius, Scheide- mann, Reincken, Weckmann, Bach, Brahms en een eigen compositie. De toegang bedraagt 6,50 gul den. SCHIEDAM EHBO-vere- niging Christophorus uit Schiedam start op dinsdaga vond 10 september met een EHBO-cursus voor beginners- .De cursus wordt gegeven in Het Startblok aan de Burge meester Van Haarenlaan 871. B Vloaidmgen Telefoon 010 - 434 24 00 SCHIEDAM Verplaat sing van lucht, Hoekse en Kabeljauwse twisten of diepgewortelde politieke (en persoonlijke) menings verschillen? Niet aleen lan delijk is de PvdA in opper ste verwarring, ook lokaal blijkt ze allesbehalve opti maal te functioneren. Waar op nationaal niveau de dis cussie draait om (het tekort aan) invloed van 'rode be stuurders' op het rege ringsbeleid, gaat het in Schiedam vooral om de vraag hoe het sociale ver nieuwingsbeleid kon ont sporen en welke conse quenties dit moet hebben. De schuld van een wethou der of te wijten aan misgre pen in de fractie? De Ha venloods peilde de menin gen. „Als ik een keuze moet maken tussen de twee Hansen, dus Bakker of Van Kleef, dan weet ik wel voor wie ik kies", zegt PvdA-raadslid Cor Huijken veelbetekenend. „Het is toch schandalig hoe de laatste maanden met wethouder Van Kleef is omgesprongen. Die jongen was al geruime tijd ziek. Ja, voor de laatste frac tievergadering had hij al last van zijn maag. Toch is hij door verschillende mensen binnen de partij, onder wie fractie voorzitter Bakker, keihard aangepakt en onder druk ge zet. Dan kan dus niet, vind ik. Ik zal mijn officiële standpunt in de fractie (waarin een com missie-onderzoek naar het functioneren van Van Kleef als leidraad zou dienen -red.) dan ook herzien. Als Hans van Kleef steun nodig heeft, kan hij die van mij krijgen", laat Huijken zich niet onbetuigd. Fractieleider Hans Bakker PvdA niet slecht uitkomen. blijkt verbaasd over het verla ten van het fractiestandpunt door Huijken. „Nee, ik was daarvan niet op de hoogte. Ik ging ervan uit dat we nog steeds met een unanieme ploeg te maken hadden. Dat zou in deze pijnlijke kwestie ook het beste geweest zijn." Kern is voor de PvdA-fractie- voorzitter nog altijd het rap port van de commissie Brou wer, Zijdeveld, Wiegman en Posthoorn. Daarin werden suggesties gedaan om het so ciale vernieuwingsbeleid te verbeteren en wethouder Van Kleef beter te laten functione- Daarnaast werd Van Kleef echter te verstaan gegeven dat hij zich wellicht op zijn func tioneren zou kunnen beraden. Het vrijwillig inleveren van zijn bestuurszetel zou de „Maar Hans van Kleef hoeft van mij niet op voorhand weg", zegt Bakker. „Ik wil al leen zo snel mogelijk helder heid over zijn ziekte (Van Kleef is momenteel hangende een medisch onderzoek naar een maagkwaal thuis -red.), en zijn functioneren als wet houder. Daarom ook heb ik er in een vertrouwelijke brief bij hem op aangedrongen zo snel mogelijk contact op te nemen met de partij. Ik weet natuur lijk dat Van Kleef behoorlijk ziek is, maar hij blijkt toch ook in staat om contact te on derhouden met het Stadskan toor. Het gaat mij -niet om het politieke spel, maar om de knikkers", zegt Hans Bakker. „Hoofdzaak is dat het sociale vernieuwingsbeleid zo snel mogelijk weer volop draait". Oud-fractieleider (en thans raadslid) Ge Brouwer is toch een andere mening toegedaan. „Sommigen lijken wel eens te vergeten dat het hier om men sen gaat". Met name de laatste 'vertrouwelijke' brief van 9 Cor Huijken:,, Men gaat te ver" Hans Bakker aan Van Kleef is Brouwer in het verkeerde keelgat geschoten. „Dat had niets meer met nuances te ma ken. Van Kleef is daarin kei hard onder druk gezet. Daar om ook heb ik nu het idee dat ik gebruikt ben door Bakker in mijn werk in de commissie die het functioneren van Hans van Kleef heeft onderzocht. Langzamerhand lijkt het er op dat er in deze zaak andere mo tieven spelen. Sommige perso nen binnen de PvdA-fractie zijn blijkbaar zo ambitieus, dat zij ten koste van alles hun gelijk willen halen. Bepaalde, wisselende scheidslijnen teke nen zich dan ook af binnen dë Wethouder Van Kleef bleek niet in staat commentaar te leveren. Overigens staat half september een PvdA-leden- vergadering op de agenda. De grote verzoening of Bijltjes dag...?

De Havenloods | 1991 | | pagina 1