DE HAVENLOODS Schiedam in offensief tegen bezuinigingsoperatie kabinet Schiedams Nieuwsblad KTHIO Brandersfeesten beloven ook dit jaar weer negen dagen feest Artotheekcollectie dijt uit BB PLANNEN VOOR PARKET? - Spuit er eens uit Alleengaand en nieuwsgierig Filmhuis opent met komedie Er wordt nu geld teruggehaald dat keihard was toegezegd" Soul in Podium Pearle Wandelen op monumentendag Bruynzeel J^arke? Kahrs DE DONDERDAG IS GEHEEL VAN DE BAAN. ZOMERACTIE VOOR PARTICULIEREN De eerste regel kado! Plus GRATIS herplaatsing!!! Wegener huis-aan-huLsbUiden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. De Havenloods en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties SCHIEDAM- De Artoteek Schiedam toont haar nieuwe aanwinsten. In het Stedelijk Museum Schiedam is tot en met 20 oktober een keuze uit de aanwinsten 1991 van de kunstuitleen te zien. Het is een selectie van een in juni 1991 gehouden landelijke aankoopronde, waarvoor 560 werken werden ingezon den. Veertig werken van 35 kunstenaars werden voor de aankoop geselecteerd. Een poging om met actuele wer ken de hiaten in het uitleen bestand aan te vullen. De collectie van de Artoteek Schiedam bestaat voor een groot deel uit werken af komstig uit de Beeldend Kunstenaars Regeling (BKR), die in 1987 werd stopgezet. Deze regeling werd per gemeente uitge voerd, vandaar dat in de col lectie van de Artotheek vele Schiedamse kunstenaars zijn vertegenwoordigd. De kunstuitleen stelt zich ech ter ten doel een beeld te ge- SCHIEDAM— Wie van een lekker brandje houdt, moet zaterdag naar de brandweer kazerne (Breedstraat 1) ko men. Daar houden de Schie damse vuurbestrijders tussen 13.00 en 17.00 uur weer open huis in het kader van de Na tionale Brandweerdag. Door middel van een aantal, demonstraties zal worden ge toond waartoe een goed en modern uitgerust brandweer corps is staat is, zo wordt ge meld. Uiteraard kunnen grote branden niet in scene worden gezet, maar het programma vermeldt diverse interessante acties zoals het gebruik van redgereedschap en de toepas sing van persluchtapparatuur. Ook bestaat voor een ieder de gelegenheid om het materieel en de alarmcentrale te bezich tigen. ven van actuele tendensen in de hedendaagse Nederland se beeldende kunst. Het uit- leenbestaand diende dus te worden aangevuld. Een Rijkssubiside van 68.000 gulden kon in die behoefte De Artoteekcommissie heeft bij de aankoopronde gelet op de artistieke en technische kwaliteiten van de werken. Ook is gekeken naar de zo genaamde 'uitleenbaarheid' van de kunststukken: heeft het kunstwerk een handig formaat en is het autonoom. Bovenal was van belang dat de kunstwerken in de collec tie van de Artoteek pasten en of ze de verzameling kon den aanvullen. De Artoteek schiet namelijk vooral te kort in het aanbod van kera miek en beeldhouwwerken. Ook had de kunstuitleen te weinig figuratieve en 'kleu rige' werken in haar bezit. De tentoonstelling in het museum laat wat dat betreft een aardig 'herstel' zien. In de entreezaal van het mu seum vallen vooral de bloe machtige motieven op, bij voorbeeld in de schilderijen van Christie van der Haak, Frits van Leeuwen en de Schiedamse kunstenares Inge van Haastert. Ook het werk van Pam Emmerik trekt aandacht: een soort ge schilderde videoclip met fel le kleuren, kreten en sjablo- men. Het actuele Realisme, dat absurdistische en humoristi sche trekken vertoont, was nog niet in de collectie opge nomen en is nu met aanko pen van jonge kunstenaars als Yvonne Assman, Kathin- ka Gunn, Toon Kuijpers en Walter Simon vertegen woordigd. Ook de tekenin gen van C.A. Wertheim, klei ne vrolijke prentjes die zo- merherinneringen oproepen, horen bij deze stroming. Daarnaast werd zuiver ab stracte kunst aangekocht, zoals het werk van Jacgues van Erven, Reggy Gunn en Kees Versloot. Bijzondere grafiek werd aangekocht 0 Het werk van de Schiedamse kunstenares Inge van Haastert valt op door de bloemachtige motieven. van Odine de Kroon (por tretten van belangrijke his torische kunstverzamelaars) en van Wibbe Botma (etsen van strand- en waterscènes). De tentoongestelde werken kunnen bij de balie gereser veerd worden. Van 2 novem ber tot en met 16 november kunnen de gereserveerde werken bij de Artoteek Schiedam worden opge haald. Zowel huidige als nieuwe abonnees kunnen van de mogelijkheid tot re serveren gebruik maken. Schuimtapijt Als vanouds is er voor jeugdi ge bezoekers het zogenaamde spuitfestijn en kunnen zij en kele malen per uur een ritje maken met een brandweer voertuig. Tot slot wordt er een groot schuimtapijt neerge legd! SCHIEDAM Aandachtcen trum De Wissel houdt dinsdag 17 september een avond voor en met alleengaanden. Schie dam telt zo'n 14.000 onge- huwden, gescheidenen, wedu wen en weduwnaren. Deze groep wordt vaak zielig be vonden omdat het samengaan nog steeds als ideaal wordt bestempeld. Tijdens de bij eenkomst wordt niet gespro ken over dat zielig zijn, maar hoe de kwaliteit van het al leengaan kan worden verbe terd. De medewerkers van De Wis sel hebben informatie verza meld over activiteiten waar aan kan worden deelgenomen. Ook wordt er gesproken over activiteiten die zelf kunnen worden georganiseerd. De Wissel wil daar zonodig be hulpzaam bij zijn. Aan de orde komen onder andere be zinningsdagen, vakantiemo gelijkheden en interkerkelijke ontmoetingsdagen voor al leengaanden. De bijeenkomst is bedoeld voor alleengaanden tussen de dertig en zestig jaar, die erva ringen willen vertellen of van een ander ideeën willen horen en eventueel zelf ideeën willen uitwerken. Vanaf 19.30 uur staat de koffie klaar. Het adres van De Wissel is Broers- veld 30. AUTOVERHUUR Het Filmhuis begint dit jaar aan haar tiende seizoen dat bol zal staan van de bijzonde re activiteiten. Rode draaid is een retrospectief met films die de afgelopen jaren in het Filmhuis zijn vertoond: iedere laatste weekend van de maand (te beginnen met 27 en 28 september) zullen 2 films uit het verleden geprogram meerd worden. Vrijdag 13 september wordt echter het seizoen geopend met de Amerikaanse relatie komedie 'When Harry met Sally' van regisseur Rob Rei ner. Als Harry Sally voor het eerst ontmoet is het 1977. Ze kennen elkaar nauwelijks maar rijden samen naar New York, waar hun wegen schei den. Vijf jaar later zitten ze toevallig in. het vliegtuig en pakken het gesprek weer op. Nog eens 5 jaar daarna is hun derde ontmoeting in een boek handel het begin van een war me vriendschap, waarin bei den hun hart uit kunnen stor ten. Als zij na een emotioneel treffen voor het eerst met el kaar slapen, is er echter voor Sally een grens overschreden en beginnen de problemen tussen hen... R'dam-West Tel. 477 4099 SCHIEDAM Met een variant op Maarten Luther 'spijkerden' de wethouders De Leede, Zijdeveld en Reijnhout dinsdagmiddag tien actiepunten op een bord voor het Oude Stad huis. Was de reformist Lu ther in 1517 met zijn 95 stellingen op de poort van de slotkapel in Wittenberg uit op religieuze vernieu wing, de Schiedamse be stuurders kwamen in ver zet tegen de kabinetsbezui nigingen op het gebied van sociale vernieuwing. Schiedam sloot zich hier mee aan bij het landelijke initiatiefcomité 'Wij zetten door', dat in een open brief aan kabinet en Tweede Ka mer uiting geeft aan zijn onvrede over de geringe voortgang van de sociale vernieuwing. „Kernpunt van het protest is het feit dat de centrale over heid nu financiële middelen terugvordert van de gemeen ten die vooraf keihard waren toegezegd", zegt G. Mulder, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden, waaronder n Reijnhout ziet dat de spijkers niet door sociale vernieuwing ressor teert. „Dan draait het om de projecten 'Jongeren bouwen voor jongeren' en de opvang van dak- en thuislozen. Kijk, voor Schiedam heeft dat geen directe gevolgen omdat onze gemeente niet aan die projec ten deelneemt. Maar het gaat om het principe. Geld dat was gegarandeerd in convenanten wordt nu door een eenzijdig meer de Bredase burgemees ter (en ex-WD minister) Nij- pels, wethouder De la Mar uit Leiden en de Rotterdamse wethouder Vermeulen. In een bliksemactie is de afgelopen week aan alle 351 gemeenten, die per 1 januari 1991 een convenant sociale vernieu wing met het rijk hebben af gesloten, gevraagd zich bij het comité aan te sluiten. Naast talloze adhesiebetuigingen van lokale bestuurders heeft besluit van het kabinet weg gehaald bij de gemeenten. Daar protesteren de gemeen ten fel tegen." Bliksem In het initiatiefcomité van SCHIEDAM De achtste editie van de Brandersfees ten staat weer op stapel. De festiviteiten van het Schie damse volksfeest gaan za terdag 21 september van start, waarna het negen dagen lang onrustig zal zijn in de binnenstad. Het wordt een knallend af scheid van de zomer, belo ven de bestuursleden van de Brandersfeesten. Het vertrouwde recept is ook dit jaar weer toegepast: veel muziek, sport en spel en de traditionele zondags markt. Die formule bleek bij de vorige edities vele duizenden mensen op de been te brengen. Als het weer een beetje meewerkt kan er dan ook weinig mis gaan, voorspelt het Bran- dersfeestenbestuur. De Brandersfeesten dreigden even uit hun jasje te groeien. Het succes van de vorige edi ties was voor de Stichting Brandersfeesten Schiedam re den om op zoek te gaan naar uitbreiding van haar bestuur. De drie bestuursleden Ruud Pillard, Koos Poot en Wil Vol lering konden de organisatie van het volksfeest namelijk niet meer alleen bolwerken. Bovendien had Wil Vollering te kennen gegeven zijn voor zittersfunctie te willen neer leggen. In Frans van Krugten werd een nieuwe voorzitter gevonden. Piet Lam en Peter Bottenberg sloten zich even eens bij het nu zeskoppige be stuur aan. Secretariaats-me- dewerkster Willy Voigt com pleteert het geheel. Volgens de kersverse voorzit ter Van Krugten worden de Brandersfeesten dit jaar opengevaren. „Burgemeester Scheeres zelf verkleed als geuslost zaterdag 21 sep tember om 11.00 uur een ka nonschot aan boord van het Geuzengaljoen Prince Admi- rael. Dat is het teken voor 'zijn' geuzen om de vestiging Schiedam symbolisch in te ne men, waarna het feest kan be ginnen." Hot shot Enkele jaarlijks terugkerende 'hot shots' (en dus ook dit jaar weer vertegenwoordigd) zijn volgens Van Krugten de Hei- neken Jazz-night, de zondags markt, de taptoe, de lampio noptocht voor kinderen, de kermis, de verlichte gondel- vaart en het slotvuurwerk vanaf het dak van het Stads kantoor. VW-directeur Ruud Pillard benadrukt dat er echter ook wijzigingen in het programma zijn opgetreden. „De formule van de Brandersfeesten is goed. Op hoofdpunten hoefde die dan ook niet gewijzigd te worden. Er zijn wel enkele evenementen die vorig jaar niet zo goed aansloegen, en nu vervangen zijn door andere. De openluchtfilm trok bij voorbeeld onvoldoende pu bliek. Daarvoor in de plaats zijn de vorkheftruckwedstrij- den gekomen." Ook qua organisatie zijn en kele wijzigingen opgetreden. Winkeliersvereniging De Hoogstraat kon de organisatie van de zondagsmarkt niet meer alleen bolwerken, zodat de Openbare Nutsbedrijven Schiedam die op zich heeft ge nomen. Niet tot ieders tevre denheid overigens. Winke liersvereniging Broersveld Belangen wil bij de organisa tie blijven worden betrokken. Dit jaar mogen ze volgens Pil lard nog meedoen omdat ze in januari de programmering al rond hadden. Volgend jaar neemt de ONS echter de gehe le organisatie van de zondags markt op zich. Ook de gemeente Schiedam is nu meer bij de organisatie be trokken. Pillard: „De landelij ke Gemeentedag valt toevallig op zaterdag 21 september. Zo doende hebben we dit evene ment in onze programmering opgenomen. Daarnaast maakt de start van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' op zaterdag 28 sep tember eveneens deel uit van de feesten. We hopen juist via deze campagne de allochtonen in Schiedam meer te betrek ken bij de Brandersfeesten." Hebben de binnenstadplan nen van het Schiedamse stadsbestuur nog invloed op de voortgang van de Bran dersfeesten? Als die plannen doorgaan verdwijnt bijvoor beeld het Emmaplein en dus ook het lokatieterrein van de kermis. „De binnenstadplan nen zijn gelukkig flink ver traagd; de kermis komt dus gewoon naar het Emmaplein. De kermis zou anders dit jaar in de Anna Zusterstraat ko men te staan. Een ongelukkig gekozen plek vinden wij. Veel te weinig plaats en net te ver uit de route. We zijn daarom nu al hard op zoek naar een andere plek voor de kermis van volgend jaar. Want on danks die binnenstadplannen gaan de feesten natuurlijk ge woon door", klinkt het drei gend uit de mond van Ruud Pillard. 'Wij zetten door' zitten onder die actie inmiddels ook een stroom van positieve reacties van maatschappelijke organi saties en instellingen opgele verd. „De sociale vernieuwing is in de gemeente begonnen", zo is te lezen in de protestbrief. „De regering Lubbers/Kok heeft bij het aantreden de so ciale vernieuwing tot motto van het kabinetsbeleid ge maakt. Dat kabinetsbeleid komt niet uit de verf. Wij zien geen enkel verband tusen re cente besluiten van de rege ring en de uitgangspunten van sociale vernieuwing. De rege ring loopt het risico het more le gezag te verliezen om het motto sociale vernieuwing nog te hanteren." Angst Mulder geeft een voorbeeld dat betrekking heeft op Schie dam. „Wij hebben in het ka der van het jeugdwerkgaran tieplan ruim 59.000 gulden overgehouden over een boe kingsjaar. Na deze bezuini gingsmaatregel van het kabi net vrezen wij nu dat wellicht ook dat bedrag alsnog wordt opgeëist door het rijk. Ja, te gen alle afspraken in die zijn vastgelegd in het betreffende convenant. Op die manier wordt de decentralisatie die met de sociale vernieuwing is ingezet een simpele bezuini gingsoperatie voor de centrale overheid. Dat is inmiddels de grote angst van veel gemeen ten in het land." De actievoerende gemeente bestuurders willen zo snel mogelijk een Wet Sociale Ver nieuwing, die de nieuwe ver antwoordelijkheden regelt. Er is grote weerstand tegen de regelzucht en verkokering bij het rijk en men wil daarom haast maken met de verschui ving van beleid en middelen van rijk naar gemeenten. Ten slotte neemt men stelling te gen de wijze van bezuinigen. De onderdelen van het Conve nant Sociale Vernieuwing mo gen niet door nieuwe kortin gen worden aangetast. De slo talinea van de open brief van 'Wij zetten door' luidt dus ook:,, Als er dan bezuinigd moet worden, dan niet op het uitvoerend werk. Zoek het lie ver bij de adviesraden, de cir culaireproducenten en bege leidingsinstituten. Het riekt naar de boute uit spraak die ooit Jan Schaefer (voorzitter van de landelijke projectgroep Sociale Vernieu wing) deed:,, In gelul kim je niet wonen". Sprankelende komedie van regisseur Rob Reiner, ooit 'meathead' Michael Stivic, de schoonzoon van Archie Bun ker. De film begint om half tien, zaal open vanaf half ne gen. Toegang voor donateurs f5,-; donateur worden kost eveneens f 5,- per seizoen in clusief de eerste film. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM— Café Podium deze week. Donderdag (van avond) om 22.00 uur een jam sessie. Solid Soul staat zater dag om 22.30 uur op de bühne. Het repertoire bestaat uit ste vige soulmuziek uit de zesti ger jaren. Drie zangeressen, een gitarist, een bassist, drums en drie blazers zullen het publiek aanmoedigen naar hartelust te dansen. Zondag tot slot om 22.00 uur Twilight Twins. 'Poetry in Motion' gezongen door Cindy Mirande begeleid door Peter van Gennip. Toegang gratis. ^0 DWS-vrouwen hebben heimwee naar eerste divisie Linten in land schap geven dieren de ruimte Onvrede in Woud- I Tegen inlevering van deze bon (geldig t/m De gratis bril is bestemd voor dezelfde In de gratis bril gaan normale, blanke persoon die ook de eerste (betaalde) glazen in dezelfde sterkte als in de bril gaat dragen. eerste (betaalde) bril. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode labeltje. Het montuur van de bril die u wel «Wilt u mper (variabel, ontspiegeld, betaalt mag niet goedkoper zijn dan anti-kras, kleur, enz.) dan eeldt een finn toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens), j SCHIEDAM De Open Monumentendag vindt dit jaar plaats op zaterdag 14 september. Zoals ieder jaar zijn op deze dag in het hele land monumenten voor het publiek geopend. Ook in Schiedam zijn van 10.00 tot 17.00 uur circa twintig monumenten geopend voor publiek. De wandeling kan het best worden begonnen op het kan toor van de VW aan de Bui tenhavenweg of bij het Stad huis op de Grote Markt. Op deze punten ligt namelijk een stadswandeling klaar, die langs de verschillende open gestelde monumenten voert. Van ieder monument is een korte beschrijving opgeno men. In de buurt van de Grote Markt zijn het Stadhuis, het Waaggebouw en de Grote Kerk geopend. De Consisto riekamer van de Grote Kerk, met goudleren behang, kan eveneens worden bezocht. Aan de Lange Haven zijn dit jaar veel panden opengesteld. Het pand Lange Haven 48, een voormalig wijnpakhuis dat momenteel wordt verbouwd tot appartementen, heeft zijn deur open. De Havenkerk, Lange Haven 72, kern worden bekeken en op korte afstand van de Lange Haven is het voormalige St. Jacobsgast- huis, thans Stedelijk Museum, een bezoekje waard. Van het zogenaamde Roe- lantscomplex, Lange Haven 133 tot en met 141, zijn ver schillende panden open. Nummer 133/135, vroeger bij drukkerij Roelants in gebruik als metaalwerkplaats en ma gazijn, is recentelijk ver bouwd tot woonhuis en ate lier. De eigenaar laat via een fototentoonstelling zien hoe het pand werd verbouwd. Ook het pand Lange Haven 141, dat kort geleden door de drukkerij werd gerestaureerd, kan worden bezocht. De ruï ne Huis te Riviere is eveneens opengesteld. 's Ochtends wordt hier een ANWB-info- paneel onthuld, waarop door tekening en tekst informatie wordt verstrekt over deze ware, bakstenen toren uit het midden van de dertiende eeuw. De Historische Vereniging en de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam zijn de Open Monumentendag met informatiekraampjes present. IN ONZE PARKETSHOP GEVEN WIJ GRAAG ALLE INFORMATIE OVER DE BETERE MERKEN BURG. VAN WALSUMWEG192, ROTTERDAM. TEL: 010-4147368 Voortaan elke donderdag de nieuwste vacatures bij ASB. U vindt ze elders in deze krant. Of u komt gewoon even langs.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1