kreativiteit in Nieuw type gasbrander Soberheid als alternatief Leer is verleidelijk Luxe: zesvlamskookplaat Helemaal van deze tijd... Accessoires benadrukken persoonlijke smaak DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1991 3B-bB4 De bakermat van fabrikant Atag ligt bij de kookappara- tuur, gas in het bijzonder. Op dit gebied wordt veel aan re search gedaan. Zo heeft Atag een geheel nieuw type bran der, de Variobrander, ont wikkeld. Deze heeft een vrij kleine branderkop met een groot tem- peratuurbereik. De vlam slaat niet langs de wanden van klei ne pannetjes, ook niet als de brander op de hoogste stand staat. Door geheel nieuwe emailleertechnieken toe te pas sen, is men erin geslaagd de branderdop in dezelfde kleur uit te voeren als het kookroos- ter. Deze branders zijn makke lijk schoon te maken, worden niet dof en de kleur van het email blijft intact. De kookpla ten zijn voorzien van geïnte greerde vcnkontsteking. ZESVLAMS Op culinair gebied wordt de consument steeds veeleisender. Het etentje voor gasten thuis wordt tot een toppunt van culi nair genot gemaakt. Een maal tijd met veel gangen vraagt om voldoende kookbronnen. Daar om introduceerde Atag enige tijd geleden de luxe zesvlams kookplaat. Deze overigens net als alle gasplaten van dit merk is voorzien van roos ters met extra lange punten, zo dat ook de grootste branders geschikt zijn voor het kleinste pannetje. Waar de roosterpunt de brander nadert, is de vlam getemd. Daardoor zal het email van de punt nooit inbranden. De roosters zijn in delen uitge voerd, één per twee branders, zodat ze gemakkelijk in een sopje gedompeld kunnen wor den. In de Nederlandse woonmo- de is de laatste jaren nogal wat veranderd. Eén van de belang rijkste veranderingen is de op komst van kleur. Daar wordt nu veel meer mee gedaan dan enkele jaren geleden. Warme, sprekende kleurnuances genie ten de voorkeur boven koele en „saaie" kleuren. Perfectie wordt nagestreefd door middel van een goede afstemming van kleuren. Logisch gevolg van deze ontwikkelingen is dat ta pijt een kleurig, nieuw gezicht heeft gekregen. Er is nog meer aan de hand. In de jaren tachtig ging de voorkeur van velen uit naar een strak-mo- derne, zakelijke interieurstijl. Niet alleen met kleur werd zui nig omgesprongen, ook de stoffe ring, dessinering en interieurde coratie was sober te noemen. Alle „kneuterigheid" moest de deur uit. Gordijnen werden om geruild voor vertikale lamellen. Zwart leer, chroom en wit laqué kwamen in plaats van eikehout en bruine ribstof, en witte pla vuizen werden het moderne al ternatief voor bruin berberta- Voor tapijtfabrikanten was Een fraai tapijtmozaïek geeft deze woontrend maar weinig Alkmaar) de actuele modetinten in hun collecties verwerkt. Vaak in heel WARMTE subtiele mêleringen, zodat altijd een perfecte combinatie te vin den is van tapijt, gordijnen, de kleuren van meubelen en wand- de ruimte een apart en kunstzinnig accent, (foto: Tretford Tapijt, Kleur, sfeer, warmte en gezel ligheid typeren het interieur van de jaren negentig. Veel aandacht wordt besteed aan een fraaie stoffering. Mooie gordijn- en meubelstoffen worden rijkelijk toegepast en op allerlei verras sende manieren met elkaar ge combineerd. Prachtige kleuren dessins geven het interieur decoratief karakter. En kijk eens hoe mooi tapijt in dat plaatje past... Een goed gekozen tapijt onderstreept het kleurge bruik en stijl van het hele inte rieur. Tapijt draagt in belangrij ke mate bij aan een warme sfeer. Qua kleur brengt het evenwicht en samenhang in het geheel. De vloer neemt in het interieur een groot gedeelte van het ge zichtsveld in beslag De juiste kleur van tapijt is daarom heel belangrijk. Alle bekende fabri kanten van merktapijt hebben bekleding. Er zijn intensieve tin ten bij, speciaal bedoeld voor mensen die uitdaging zoeken in kleur. De nadruk ligt bij tapijt echter op de z.g. warme pastel tinten, wat rustiger en zachter van toonzetting dan de modieuze gordijn- en meubelstoffen. Zoals zachte roze-, zalm-, violet- en groentinten. Ook aardkleuren, variërend van kastanje tot terra cotta, spelen een belangrijke rol. Zelfs basistinten als beige en grijs zijn, door de toevoeging van een onopvallend zweempje kleur, aanmerkelijk sprekender en warmer dan voorheen. AAIBAARHEIDSFACTOR Niet alleen de kleur, ook de uitstraling van het tapijt is be langrijk. Er is veel vraag naar tapijt met een luxueus uiterlijk; tapijt waar de kwaliteit van af straalt. Sterk in opkomst is tapijt met een gesneden pool (dus met opstaande haartjes in plaats van lusjes) en een weelderige pool- struktuur; tapijt met een hoge „aaibaarheidsfaktor", dat er niet alleen super-comfortabel uitziet, maar ook zo aanvoelt. De kwali teit en de uitstraling van tapijt worden uiteraard voor een be langrijk deel bepaald door de ge bruikte grondstoffen. Dat kan zijn 100% scheerwol, een meng- kwaliteit van 80% scheer wol/20% polyamide en er zijn ook heel veel opvallend mooie en vaak zeer betaalbare kwaliteiten in 100% polyamide. Tapijt gemaakt van natuurve- zels als kokos, sisal, zeegras of aloë heeft een heel eigen gezicht, dat dankzij de warme kleuren en vriendelijke uitstraling van deze materialen, heel goed past in de huidige woonmode. Met name kokostapijt (waarbij u zich niet de structuur van de deurmat moet voorstellen, maar een le- Tapijt komt in elkaar interieur tot zijn recht. vendige weefstructuur) wordt de laatste tijd toegepast in zowel romantisch/rustieke als in avant-gardistische interieurs. Het vanouds bekende ribbelt jestapijt, gtemaakt van 80% gei- tehaar en 20% wol, wordt even eens gewaardeerd om zijn mo dieuze en praktische eigen schappen. Het is oersterk, te koop in tientallen kleuren en het leent zich heel goed voor speelse mozaïek-figuren op de vloer. Ook met tapijttegels kunnen dergelijke effecten worden be reikt. Mits van een goede kwali teit, laten tapijttegels zich naad loos samenvoegen tot ogen schijnlijk kamerbreed tapijt. Er zijn oneindig veel mogelijk heden om het interieur een har monieus en modieus gezicht te geven. Met tapijt als kleurige ba sis. Het heeft nu eenmaal een aantal unieke eigenschappen als het gaat om sfeer en comfort in huis. Daar is geen speld tussen te krijgen. Overigens geeft de pro ductinformatie op de rug, in de vorm van z.g. „PIT"-symbolen (Produkt Informatie Tapijt) een goed overzicht van de kwalita tieve eigenschappen van elk ta pijt. 't is maar dat u het weet! Veel mensen kiezen tegen woordig in het interieur voor een total look, een eenheid in stijl, dessinering en kleuren. De leefstijl van de bewoners manifesteert zich door het hele huis hÊen. Zowel in de keuken als in de woonkamer is deze aan gelijksoortige accenten, materialen en kleurstellingen herkenbaar. Brabantia speelt al enkele ja ren in op deze total look trend. De fabrikant van huishoudarti- kelen brengt produkten in vér- schillende kleuren en/of decors. Door complete programma's in dezelfde of met elkaar combi neerbare kleuren en dessins te leveren, is men in staat de leefs tijl in het huis te ondersteunen met harmoniërende accenten, variërend van keukenhulpen, voorraadbus tot plantengieter en pedaalemmer. Er zijn bloemde- cors, programma's in zowel effen wit als zwart, een rood/zwart lijndecor (pyramide), artikelen in rood en sinds kort is er een programma in chroom aan het assortiment toegevoegd. Ieder een kan dus produkten kiezen met accenten, die passen bij zrjn persoonlijke smaak, of die nu wel high-tech of knus is. De belangrijkste woon- trends van dit moment zijn te vangen onder de noemers ro mantisch en decoratief. Min of meer het tegenovergestelde daarvan is de z.g. „Shaker stijl", synoniem voor soberheid en natuurlijke eenvoud. Bij de romantische interieur stijlen, zoals de landhuis- of countrystyle, spelen decoratieve effecten een belangrijke rol. Het interieur wordt aangekleed en gezellig gemaakt met behulp van luxueuze stoffen in prachtige kleuren en dessins, in de vorm van bijvoorbeeld gordijndrape rieën, tafelkleden, granfoulards etc. Kleuren en dessins, maar ook meubelen, wandbekleding en accessoires hebben een deco ratieve functie. Heel veel mensen halen hun hart op bij de ronduit riante mogelijkheden die er zijn om het interieur extra mooi en gezellig te maken. Toch hoeft het voor sommigen niet, al die mo dieuze hoogstandjes... Zoals eigenlijk alle trends ont staan als een reactie op het be staande modebeeld, manifesteert zich nu een trend naar soberheid, als een reactie op de weelderig- /decoratieve woonmode. Deze „nieuwe soberheid" betekent niet zomaar het plotselinge einde van de-eerder beschreven, super- gezellige en romantische trends. De Shaker-stijl vormt er eenvou dig een alternatief voor. Letter lijk een eenvoudig alternatief, want soberheid is het uitgangs punt van deze nieuwe richting. De inspiratiebron voor fabrikan ten en ontwerpers die erop inha ken, vormen de Shakers, een sek te die in de tweede helft van de achttiende eeuw in Amerika heeft bestaan. ZONDER FRANJE Ware eenvoud was fundamen teel voor de levensstijl van de mensen in deze commune. Over daad en luxe waren bij hen uit den boze. Zij concentreerden zich alleen op dat wat zij echt nodig hadden om te leven. De houten meubelen die zij maakten waren dan ook puur functioneel en oerdegelijk, zonder franje. Maar de liefde en toewijding waarmee ze werden gemaakt gaf deze meubelen, in al hun eenvoud, toch een verfijnd en elegant uiterlijk. Shaker meubelen worden nu weer heel precies nagemaakt, naar authen tieke tekeningen. Terug naar af Behalve de eenvoudige belij ning, is de natuurlijke kleur van kersehout, afgewisseld met zwart, wit en rood vlechtwerk van stoelzittingen, het belang rijkste kenmerk van meubelen in de Shaker-stijl. Deze meubelen zijn een hele letterlijke interpre tatie; ze leiden ons rechtstreeks terug naar de bron. Maar Sha ker-invloeden manifesteren zich uiteraard op een veel breder vlak. De Shakers zijn symbolisch voor een sobere, nuchtere leef- en woonstijl die ook in onze tijd een voedingsbodem heeft. BIJ DE NATUUR Waar de Shaker-trend o.a. om draait, is de kunst van het wegla ten. Geen uitbundig gedessineer de stoffen, maar hooguit een heel eenvoudig weefdessin. Geen gladde, glanzende weefsels, maar (ogenschijnlijk) met de hand geweven stoffen. Geen kunststoffen en hoogglanslak, maar aandacht voor de charme en de waarde van natuurlijke materialen. Een leegte die op luchting en rust geeft, te verge lijken met de sfeer van Japanse en Scandinavische interieurstij len. Luxueuze accessoires passen ook niet in een onvervalst Sha ker-interieur. Alhoewel onver valst... De kunst van het wegla ten is maar weinig Nederlanders aangeboren. Een onvervalst Shaker-interieur moet je in Ne derland met een kaarsje zoeken. Deze trend is geen regel, maar simpelweg een nieuwe bron van ideeën, een andere benadering die ongetwijfeld navolging zal krijgen. Vooral indirect en tame lijk ongemerkt zal deze trend an dere interieurstijlen beïnvloeden en richting geven. De Shaker- trend geeft gestalte aan de voor keur van een groeiende groep mensen om „terug naar af" te gaan en wat soberder^e wonen. Afwisselend is trouwens ook de manier waarop verschillende meubelen met elkaar worden ge combineerd om te komen tot wat als een geheel kan worden aan gemerkt. Een romantische bank met een gebloemde cretonne wordt bij voorbeeld rustig gecombineerd met een leren fauteuil in een warme cognackleur die weer mooi harmonieert met een fau teuil van pitriet. WEINIG EENTONIG Dat het modebeeld op meubel- gebied levendiger is geworden geldt uiteraard ook voor leren meubelen. We noemden daarnet al kleuren die luttele jaren gele den nog ondenkbaar waren. De meubelontwerpen spelen minstens zo'n belangrijke rol. Ronde en vloeiende lijnen, hier en daar asymmetrische vormen en aparte materiaalcombinaties zorgen voor een gevarieerd beeld Moderne leren meubelen spreken een duidelijke „vorm taal", mede door een tamelijk strakke bekleding die steeds meer de voorkeur krijgt boven nonchalante, losse bekledingen Bijzondere effecten worden onder meer bereikt door combi naties van stof en leer in een meubel. De romp van het meubel bekleed met zwart leer, de zit- en rugkussens uitgevoerd in een bonte weefstof. Om maar een voorbeeld te noemen. De kleuren van meubelleer zijn veelal spe ciaal afgestemd op modieuze meubelstoffen, zodat het bij voorbeeld mogelijk is een meu bel in een kleurige weefstof en een meubel in een bijpassende tint leer te laten uitvoeren, zodat ze een harmonieus geheel vor men. Veel mensen zijn niet op de hoogte van dergelijke mogelijk heden. U ook niet? Dan loont het beslist de moeite uw licht eens op te steken bij een goede meubel speciaalzaak. Daar kunt u met eigen ogen zien hoe verrassend de mogelijkheden met leer zijn. Misschien wel zo lang als de mensheid meubelen maakt, wordt leer verwerkt als meu belmateriaal. Je zou dus zeg gen dat leer zo langzamerhand niets bijzonders meer is. Maar niets is minder waar. Dit klas sieke meubelmateriaal blijft mensen boeien. Het oefent een bijna mysterieuze aantrek kingskracht uit. Leer is verlei delijk; het staat voor luxe en comfort. Leren meubelen zijn er in alle denkbare stijlen. Van puur klas siek tot gewaagd modern. En toch herbergen ze bijna altijd een zekere tijdloosheid in zich. Leer is duurzaam en sterk. Daar om gaan meubels van leer - mits ze met de juiste égards worden behandeld - lang mee. Daarbij komt dat leren meubelen vaak voor de gebruikers een hoge ge voelswaarde krijgen. Ze zijn niet alleen waardevol vanwege dat hoogwaardige omhulsel, het gekke is dat je aan een leren meubel gehecht raakt. Misschien wel meer dan aan andere meube len. Leer leeft. Wanneer het met enige zorg wordt omringd, wordt leer van een goede kwaliteit er in de loop der tijd alleen maar mooier op. KWALITEITEN Een huid is altijd getekend door het leven. Huidplooien, lit tekentjes, insectebeten enz. ho ren er nu eenmaal bij, net zoals de nerf in het hout. Bij z.g. ge- dekverfd leer zijn die sporen ge camoufleerd door een aantal la gen dekkende lak. Dit gedek- verfde leer is de minst kostbare en minst kwetsbare soort meu belleer. Het is goed bestand te gen vocht, vuil en zonlicht. Een nadeel is alleen dat het wat koe ler en stugger aanvoelt en oogt dan andere soorten. Semi-aniline leer is een duur dere soort meubelleer. Deze is door en door geverfd en afge werkt met een licht kleurend af- Een comfortabele en verstelbare bank van Leolux. werkingslaagje. De natuurlijke structuur van het leer blijft daardoor goed zichtbaar. Door het gebruik krijgt het een mooie glans. Een heel erg mooie leersoort is vol-aniline leer, dat uitsluitend door en door wordt geverfd. Geen extra laklagen dus. Dit type leer, waarvoor alleen punt gave huiden kunnen worden ge bruikt, is wel bijzonder fraai, maar ook tamelijk gevoelig. Daarom moet er in het gebruik voorzichtig mee omgegaan wor den. Suède en nubuk tenslotte, zijn „geschuurde" leersoorten. Beide hebben een mooi, fluwelig uiterlijk, met als mogelijk nadeel dat ze vocht- en vuilgevoelig zijn. Het aanbod van leren meube len wordt steeds kleurrijker. De kleuren worden krachtiger. Naast klassieke bruintinten, wit, zwart en grijs, zien we tegen woordig ook donkerblauw, lila, paars, rood, fuchsia, allerlei groentinten en zelffe maïsgeel. Deze kleuren maken enkele stel regels, verbonden aan leren meubelen, eens zo belangrijk. Eén daarvan is dat leren meube len moeten worden beschermd tegen zonnestralen die de kleu ren kunnen aantasten. Een ande re betreft de vlekverwijdering en manieren om kleine beschadi gingen bij te werken: nooit op eigen houtje prutsen met huis houdschoonmaakmiddelen of schoenpoets, maar altijd het bij geleverde onderhoudsboekje raadplegen of om raad vragen bij de meubelspeciaalzaak waar het meubel vandaan komt. Er zijn vele goede middelen te koop voor het onderhoud, de reiniging en oppervlakte-reparatie van leren meubelen. AFWISSELING Een verregaande differentiatie in stijlen en fantasievolle mate riaalcombinaties zijn belangrij ke kenmerken van de huidige in terieurmode. Evenals de vrijheid in het combineren van verschil lende stijlen. Zo worden klassie ke en/of antiek aandoende leren meubelen smaakvol toegepast in een modern interieur. Omge keerd geven leren meubelen in modieuze (lichte) tinten en strakke vormgeving het klassie ke interieur een eigentijds tintje.

De Havenloods | 1991 | | pagina 17