Uj DE HAVENLOODS Jongeren hebben kritiek op gang van zaken binnen PvdA Schiedams Nieuwsblad \m WRIO Recept voor25% korting op glazen Schiedams stripfestival PLANNEN VOOR PARKET? Attracties in overvloed Van Wijk beschuldigt PvdA van 'achterkamertjespolitiek' ,Te veel procedurezaken, hobbyisme en rommelige atmosfeer' Over angst en beven MA Kahrs EDITIE P, DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1991, 40e JAARGANG Nr. 39 Wegener huLS-aan-huLSbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ZOMERACTIE VOOR PARTICULIEREN De eerste regel kado! Plus GRATIS herplaatsing!!! De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET nnn a enn aaa RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties SCHIEDAM- Suikerspin nen, ballentent, draaimolen, reuzenrad, botsautootjes, roller coaster, gokhol, noga blokken, spookhuis, schiet tent, zweefmolen, patat met mayonaise, fata morgona, enveloppetrekken, grijpma- chines, zuurstokken, waar zegger- Voor wie het nog niet wist, het is weer kermis in de Je- neverstad. Een vast onder deel van de Branderfeesten die afgelopen zaterdag op nieuw zijn losgebarsten. Ge zien de bouwplannen van de gemeente wellicht de laatste keer dat het spektakel vol spanning, kleur en geluid op het Emmaplein wordt ge houden. Dus voor menigeen misschien ook een kermis met een vleugje sentiment. In ieder geval werd er deze week door jong en oud nog volop genoten op het terrein tussen Stadskantoor en Broersvest. Een ieder die nog geen gelegenheid had om de traditionele kermis te bezoeken, heeft tot zondag nacht de kans om dat goed te maken. SCHIEDAM In het meest recente nummer van De Spot, de ledenkrant van Groen Links, staat een op merkelijke ontboezeming van WD-fractieleider van Wijk. De liberaal stelt in een vraaggesprek min of meer dat zijn partij tijdens de laatste collegebesprekingen de dupe is geworden van de 'achterkamertjespolitiek van de PvdA'. Het heeft Van Wijk dan ook bijzonder verbaasd dat er na de verkiezingen van vorig jaar een coaltie van PvdA, Groen Links en D66 werd gesmeed. Hij zegt letterlijk:,, Het waren vreemde coalitie besprekingen. Het kwam als een volslagen verrassing dat deze coalitie er uit rolde. Ik was ook buitengewoon te leurgesteld. De verklaring ervoor is, denk ik, dat er enerzijds een hecht blok tus sen D66 en Groen Links was waar wij niet tussen konden komen en anderzijds de wil binnen de PvdA om een an dere koers te gaan varen. Al thans, een deel van de frac tie." Machtsblokken „Het is natuurlijk overdui delijk dat de PvdA bestaat, en altijd bestaan heeft, uit verschillende machtsblok ken. Het blok dat toen wel met de WD door wilde gaan, verloor. Alhoewel ik daags nadat er een akkoord was tussen PvdA, Groen Links en D66, nog door Aad Wiegman (PvdA-lijsttrekker en wethouder- red.) ben ge beld die zei dat het allemaal wel goed zou komen tussen de PvdA en de WD. Er is dus wat gebeurd in de ach terkamertjes van de PvdA, niemand weet precies wat, ik ook niet, maar dat er iets gebeurd is daar ben ik van overtuigd." Wiegman en Van Wijk: waarover spraken zij destijds door de telefoon? A Schiedamse scheidsrechters krijgen rode kaart van Vlaardingse collega's Grote Club Actie volgende week van start Brandersfeesten op weg naar knallend einde PETER VERSPUY Pascalweg 157-159 R'dam (Z lombordijen Tel. 010 - 4323388 SCHIEDAM Ook in Schie dam kan cabaretier Herman Finkers niet meer stuk. Twee maal verzorgt hij komend, weekeinde een optreden in de grote zaal van het Passage Theater, tweemaal voor een volle bak. De roem van drs. P. (71 jaar inmiddels) is minder groot. Hij staat vrijdag in Theater de Teerstoof met zijn solopro gramma. De nummers die hij voordraagt ontstaan uit de be hoefte om zich met doorgaans simpelweg aangereikte the ma's (fruit en groenten, leeste kens, lichaamsdelen e.d.) zo goed mogelijk te amuseren. Originaliteit en vakmanschap staan centraal, waar ziele- roerselen en clichégrappen ver te zoeken zijn. Het programma heeft geen naam, geen vaste samenstel ling, geen strekking of het zou moeten zijn dat de Nederland se taal een correcte en liefde volle behandeling rijkelijk be loont. Aanvang 20.30 uur, toe gang/15,- (CJP/Pas 65 12,- AUTOVERHUUR R'dam-West Tel. 4774099 SCHIEDAM Om de ver nieuwing in de PvdA- Schiedam een nieuwe im puls te geven, heeft de Jon- gerenwerkgroep binnen die partij een kritisch dis cussiestuk geschreven on der de titel 'Een aanzet tot vernieuwing'. Kern ervan is dat het rapport van de commissie Van Kemenade 'de aandacht krijgt die het verdient'. Hierdoor zou de PvdA een 'vernieuwende, sprankelende en jonge or ganisatie kunnen worden die de uitdagingen van de komende eeuw aankan'. Op de achtergrond van 'Een aanzet tot vernieu wing' speelt echter nog al tijd de affaire Van Kleef, die volgens de jongeren in Schiedam een spaak tussen de wielen van de vernieu wing steekt. Verantwoordelijk voor het verschijnen van 'Een aanzet tot vernieuwing' zijn Yvette Huijken, Jan-Willem Men- nink, Arthur de Ruiter en Menno Siljee. „Wij vonden dat rapport van de commissie ROTTERDAMSE SPORT STICHTING, TOPINSPANNINC VOOR TOPSPORT Voor meer informatie bel 010 - 405.22.44 Menno Siljee :„Fracti mag niet omstreden zijn" Van Kemenade echt de moeite waard. Daarin stonden aan bevelingen die de partij zeer ter harte kan nemen. Door de perikelen rondom WAO en Ziektewet is de discussie lan delijk echter niet echt van de grond gekomen. In Schiedam kwamen daar nog eens de pro blemen rondom wethouder Hans van Kleef overheen. Zo doende is er naar onze mening nauwelijks over een serieuze aanpak van de moeilijkheden, waar de PvdA onmiskenbaar mee te maken heeft, gespro ken. Wij hebben vooral gepro beerd' de problemen te verta len naar Schiedam." De volgende vragen staan centraal: -Hoe krijgen we de partijleden weer naar de le denvergaderingen toe? -Wat zijn andere activiteiten waar door we meer mensen aan de PvdA kunnen binden? -Wat zou de rol van de Rooie Vrou wen en de Jonge Socialisten moeten zijn? -Hoe kan de af deling op plaatselijk, geweste lijk en landelijk niveau haar invloed doen gelden? -Wat is de rol van het bestuur en de raadsfractie daarin? Letterlijk:,, Wie de laatste tijd ledenvergaderingen van de PvdA bezoekt kan zich niet aan de indruk onttrekken dat deze nou niet bepaald behoren tot de belevenissen die je eens in je leven meegemaakt moet hebben: te veel procedureza ken, te lange inleidingen bij actuele onderwerpen, een overvloed aan hobbyisme en <jen rommelige atmosfeer." Dit zou dan vooral veranderd moeten worden door de huis houdelijke punten tot een mi nimum te beperken en zoveel mogelijk actuele zaken op de agenda te plaatsen, waarbij sprekers slechts tien minuten de tijd krijgen. Ook de ge meentelijke politiek zou in een discussie aan de orde moeten komen, waardoor de traditionele fractievergade ringen op termijn zelfs niet meer nodig zouden zijn. Toch bespeuren de PvdA-jon- geren spoedig problemen, want 'in principe moet iedere aanwezige spreekrecht heb ben op de vergadering. Alleen een meerderheid van de ver gadering kan beslissen dit niet toe te staan, maar moet hier voor wel goede argumenten aandragen'. Hoe en door wie goede en slechte argumenten gescheiden dienen te worden, geeft het discussiestuk niet aan. Verder ziet de Jongerenwerk- groep een rol weggelegd voor het partijblad Voorwaarts en de viering van I mei, waarbij samenwerking met andere partijen ('als zij tenminste net zo bezorgd zijn over de afne mende belangstelling in de plaatselijke politiek') wordt SCHIEDAM Volgens pen ningmeester Edwin Westen berg van de PvdA-afdeling Schiedam valt het aantal op zeggingen van partijlid maatschappen relatief mee. „Al is dat natuurlijk altijd discutabel oordeel", zegt hij meteen. „We hebben in Schiedam ruim 450 leden. De laatste maand zijn acht mensen op gestapt. In de maanden daarvoor, dus toen de WAO- discussie op gang kwam, hadden we met ongever de zelfde aantallen te maken. Maar daarbij moet je dus ook rekening houden met mensen die verhuizen. Nee, de echt grote klappen waar landelijk wel eens over ge sproken wordt, zijn in Schiedam niet voorgeko men. Nog niet teminste, want ik kijk eerlijk gezegd elke maand met angst en be ven uit naar de mutatielij- sten die ons vanuit Amster dam toegestuurd worden." Westenberg reist zaterdag met Menno Siljee als afde lingsafgevaardigde naar het grote PvdA-congres in Nij megen, waar zal worden be slist over het lot van partij leider Kok. „Voor ons is het duidelijk", zegt hij. „De af deling Schiedam is tegen het huidige kabinetsbeleid maar staat nog altijd achter Kok. We hopen dan ook dat het landelijke partijbestuur met een soort compromisvoorstel komt." En zo niet? „Als Wim Kok de band tussen beleid en per soon handhaaft, dan zullen wij als uiterste consequentie kiezen voor het vertrek van Kok." „Maar laten we vooral hopen dat komende zaterdag een duidelijke keuze wordt gemaakt op het congres, dus met heldere stemverhoudin gen. Met een overwinning van bijvoorbeeld 53 procent tegen 47 procent zijn er ei genlijk alleen maar verlie zers", vult Siljee aan. bepleit. Verder moeten de banden worden aangehaald met buurafdelingen in Maas sluis, Delft, Vlaardingen en Rotterdam-West. Tenslotte worden enige harde noten gekraakt over de raads fractie. Zo is te lezen: 'De raadsfractie speelt een zeer belangrijke rol in de gezichts vorming, al was het alleen maar omdat de pers veel aan-, dacht aan de leden van dit orgaan besteed. Het is dan ook belangrijk dat het contact met bestuur, afdeling, maar ook onderling goed is. Toestanden zoals rond de affaire Van Kleef hebben niet alleen hun weerslag op de fractie zelf. maar ook zeker een negatieve invloed op de verhoudingen binnen de afdeling. Samen werking binnen de fractie, dus ook met de collega's van B W moet in de toekomst beter verlopen. Overleg is derhalve van essentieel belang. Ruzies moeten uitgesproken worden. De fractievoorzitter speelt hierin een zeer belangrijke rol. Het is dan ook vanzelf sprekend dat deze door ieder lid van de fractie gesteund kan worden en derhalve zelf niet omstrden mag zijn." Tegen inlevering van deze bon (geldig t/m 28 sept. 1991) De gratis bril is bestemd Eersoon die ook de eer: ril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel .Wilt betaalt mag niet goedkoper ziin dan anti-I fioo,-. m—EH Het montuur van de gratis bril komt uit de W m w'tl m collectie monturen met het rode labeltje. >r dezelfde In de gratis bril gaan normale, blanke (betaalde) glazen in dezelfde sterkte als in de (betaalde) bril. toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. «Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. 5 Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse s Dordrecht j De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens). Hans Anders overtreft zichzelf. Bij inlevering van deze bon krijgt u tijdelijk maar liefst 25% korting op alle typen glazen van ons eigen glasprögramma. Ook zónder ooaartsrecept. Nog vragen? de Klantenservice. iïjuat U vindt onze adressen in de Gouden Gids. Aanbieding gel dig t/m 19/10/1991 en bij inlevering van deze advertentie. Andere kortingsregelingen zi|n hierop niet van toepassing. SCHIEDAM Bezuinigingen of tariefsverhogingen, dat is de vraag. Drie omvangrijke bundels, daarin staat de gemeentelijke begroting voor 1992 weerge geven. Kern van de boekhoud kundige geschriften van wet houder Wiegman van Finan ciën is dat bij ongewijzigd be leid Schiedam volgend jaar kampt met een tekort van bij na twee miljoen gulden. Naar verluidt zijn de onder handelingen tussen de drie collegepartijen PvdA, D66 en Groen Links momenteel dan ook in volle gang. Tariefsver hogingen voor de burgers lij ken echter nauwelijks onont- kombaar. Grote boosdoener is de Tussenbalans van het kabi net Lubbers/Kok. Deze kost de gemeente Schiedam meer dan een miljoen gulden. Een belangrijke meevaller vormt de stand van zaken bij het Grondbedrijf, waar vier ton werd overgehouden. Nieuw beleid De voornemens van het linkse college zijn neergelegd in de Meerjarenbegroting 1992- 1996. Begin oktober komt dit stuk in aan de orde in de dis cussie tussen de wethouder van Financiën en de fractie leiders. Inzet van deze ge- dachtenwisseling zal onge twijfeld zijn waar in de nabije toekomst het geld vandaan moet komen om het miljoe nentekort te dekken. Voor nieuw beleid zou volgens af spraken tussen PvdA, D66 en Groen Links bij de start van deze collegeperiode per jaar zo'n vijf miljoen gulden be schikbaar moeten zijn. De vraag is nu alleen waar dat bedrag nog te halen valt. SCHIEDAM In diverse bouwen in de stad zullen in de maand oktober tal van activi teiten plaatsvinden die te ma ken hebben met het fenomeen strips. Aanleiding hiervoor vormt het feit dat 50 jaar gele den, in de donkere oorlogsja ren, de geboorte van een oer- Hollandse strip plaats had. Toen zag namelijk Tom Poes, geesteskind van Marten Toon der, het daglicht in een persi flage op de Duitse bezetter: 'Tom Poes en het geheim van de blauwe aarde' ook wel Laarzenreuzen genoemd. Gedurende ruim een jaar is een speciale werkgroep Stri pevenement bezig geweest een uitgebreid programma samen te stellen, daarbij gesteund door een groot aantal organi- Globaal ziet het Schiedamse programma er als volgt uit: donderdag 10 oktober- ope ning van de tentoonstelling 50 jaar Ollie B. Bommel en Tom Poes waarbij o.a. de zoon van Marten Toonder, 'Eyso Toon der uit Brussel een toespraak houdt (20.00 uur in de Blauwe Brug), maandag 14 tot en met vrijdag 18 oktober- strip workshop (in De Erker en de Blauwe Brug), dinsdag 15 ok tober- een stripstraatteken- wedstrijd (van 10.30 tot 12.00 uur op de speelplaats van de Woudhoekschool), woensdag 16 oktober- stripkinderbingo (van 14.00 tot 16.00 uur in de Blauwe Brug) plus prijsuitrei kingen van velerlei evenemen ten en zaterdag 19 oktober- f^estelijke afsluiting met on der meer muziek, stripruil beurs, uitdelen van stripgoed en optreden van verklede stripfiguren (van 11.00 tot 16.00 uur in het Hof van Spa- land). lombordijen IN ONZE PARKETSHOP GEVEN WIJ GRAAG ALLE INFORMATIE OVER DE BETERE MERKEN I Bruynzeel Ifparkefl BURG. VAN WALSUMWEG192, ROTTERDAM. TEL: 010-4147368

De Havenloods | 1991 | | pagina 1