Jjl OjTMj ILfiJJLii 1 ''"nm n Actiedag moet zorgsector aantrekkelijker maken Thuishulp en wijkverpleging bevorderen zelfredzaamheid LEEFT k 'Wie zorgt, die leeft' negen uur op radio en tv Estafetteloop Pamfletten Krant voor schoolverlaters Luister- en kijktips 28 SEPT./T WIE ZORGT DIE september 1991 39-13 De Nederlandse ge zondheidszorg kampt in toene mende mate met een te kort aan personeel. Te genover een vergrijzen de bevolking staat een afname van het aantal schoolverlaters, juist de groep waar de zorgsec tor zich altijd op richtte. De personeelswerving zal zich daarom in de toekomst meer moeten concentreren op alloch tonen, werkzoekenden en herintredende vrou wen. De landelijke ac tiedag 'Wie zorgt, die Leeft', die op 28 septem ber via radio en televisie wordt gehouden, moet een aanzet zijn tot ver beterde beeldvorming en werving van personeel. In Nederland werken ruim 450.000 mensen in de gezond heidszorg. De zorgsector is daarmee een belangrijke be drijfstak op onze arbeids markt, maar kampt net als an dere bedrijfstakken met een tekort aan geschoolde werk nemers. En dit tekort dreigt in de komende jaren alleen maar nijpender te worden; tegen over een groeiende vraag naar personeel als gevolg van een sterk vergrijzende bevolking, staat een afname van het aan tal schoolverlaters. Daar komt nog bij dat de ont wikkelingen in de gezond heidszorg de afgelopen tien jaar niet bepaald hebben bij gedragen tot een positief be roepsbeeld. De jarenlange dis cussie rond CAO-onderhan- delingen en het collectieve ontslag in het begin van de jaren tachtig, liggen bij velen nog vers in het geheugen. De strategie voor de toekomst zal zich dan ook voornamelijk moeten richten op werving en behoud van personeel. Vrouwen bet behoud van personeel kan worden bevorderd door uit breiding van het opleidings aanbod voor management. Via het management zal er meer aandacht besteed moeten worden aan verloop en ver zuim, carrière-aspecten en de 'mens' achter het beroep. Meer wisselende functies zou den ook een positieve invloed kunnen hebben op de waarde ring van het werk. Omdat het aantal schoolverlaters de ko mende jaren sterk afneemt, zal de aandacht wat de wer ving betreft zich meer moeten richten op allochtonen, werk zoekenden en herintredende vrouwen. Met name de laatsten vormen een belangrijke groep; 75 pro cent van de werknemers in de instellingen voor gezond heidszorg is vrouw. Een deel van het probleem zou opgelost kunnen worden, als men erin slaagt vrouwelijke werkne mers door wisselende functies langer in dienst te houden en herintreedsters aan te trek ken. Bekende Nederlanders De landelijke actie 'Wie zorgt, die Leeft', die op zaterdag 28 september wordt gehouden, moet bijdragen aan een beter beeld van de zorgsector en zo doende in de toekomst meer personeel aantrekken. De ac tie-dag is een samenwerkings verband tussen zorginstellin gen, werkgevers- en werkne mersorganisaties en de AVRO. Op 28 september is deze om roep negen uur in de lucht met een radio- en tv- actie. Het hoogtepunt van de dag is een avondvullend programma op TV2, waarin veel bekende Ne derlanders uit de kunst, poli tiek en sport zullen vertellen over hun ervaringen met de zorgsector. Zo zal Peter Faber zijn verhaal doen over de psy chiatrie, sprint ex- wijkver pleegster Nelli Cooman nog eens door haar oude wijk en vertelt Mary Dresselhuys een praktijkverhaal over een ver pleeghuis. Verder zijn er re portages uit ziekenhuizen en inrichtingen, wordt er regel matig overgeschakeld naar tal van plaatsen in het land waar activiteiten zijn georganiseerd en is er naast alle serieuze on derwerpen veel amusement. Achter de schermen Het belangrijkste doel van de dag blijft natuurlijk de wer ving van nieuw personeel. Tij dens de radio- en televisieuit zendingen kan iedereen die interesse heeft voor werk in de gezondheidszorg bellen naar een speciaal gratis 06-num- mer. Wie belt, krijgt een per soonlijke uitnodiging voor een kijkje achter de schermen in een ziekenhuis of instelling in zijn of haar buurt. Geïnteresseerden die het nummer bellen krijgen ook een uitgenodiging voor de lan delijke Open Dag die op 26 oktober wordt gehouden. Niet alleen verpleging is belangrijk, ook de dagelijkse verzorging van mensen in een verpleeginrichting kost tijd. deze foto werd gemaakt in verpleeghuis DrieMaasStede in Schiedam, (foto Roel Dijkstra) Gorinchem begint de actie dag met een estafetteloop waarvoor het startschot zal worden gegeven door Saskia en Serge. De loop, compleet met spandoeken, ambulance en politiebegeleiding, zal langs alle bejaarden- en ver pleeghuizen trekken. Wie meer wil weten over werken in de gezondheidszorg kan tussen 11.30 en 16.00 terecht bij de informatiestands in de instellingen. In Gouda gaan verpleegkun digen van de verpleeg-en zie kenhuizen en leerlingen van de school voor verpleging Ter gouw tijdens de landelijke ac tiedag de stad in om met pam fletten de aandacht te vesti gen op de open dag die op 26 oktober zal plaatsvinden. In verpleeghuis de Riethoek kunnen bewoners, familie en personeel via een groot video scherm 's avonds de televisie- -uitzending volgen. De Stichting Samenwerken de Rijnmond Ziekenhuizen en Verpleeghuizen heeft een informatiekrant uitgegeven. De krant heet 'Een gezonde wereld' en richt zich op leer lingen van de laatste klassen van het voortgezet onderwijs die belangstelling hebben voor werken in de gezond heidszorg. Verder organi seert de stichting elk jaar in november een banenbeurs in de Doelen. Het adres van de stichting is Heemraadsingel 206. 'Wie zorgt, die leeft' Tekst op deze pagina: Paul van der Schoor Thuishulp Saskia Tito: „De thuishulp heeft het zwaarder dan de verpleegkundige." (foto: Cor Vos) Het werk van de thuishulp en wijk verpleegkundige ontrekt zich door zijn be sloten karakter doorgaans aan het publiek. Toch is het een grote en belangrijke sector in de Nederlandse gezondheidszorg. Zelfstan digheid maakt het beroep voor velen aantrekkelijk. Wij liepen een ochtend mee met wijkverpleegkundigen Erna Lindeijer en Nelly Troost, variabele thuishulp An Volkers en thuishulp Saskia Tito: hulpverlening achter gesloten deuren. In Rotterdam werken onge veer vijfduizend mensen in de thuishulp en de wijkverple ging. De mensen die op deze zorginstellingen een beroep doen, wonen zelfstandig om dat ze zich vaak nog te goed voelen om naar een verzor gingstehuis of bejaardente huis te verhuizen. Een aantal woont noodgedwongen zelf standig omdat er eenvoudig geen plaats is in de tehuizen. Voor de wijkverpleegkundi gen Erna Lindeijer en Nelly Troost is de dag al vroeg be gonnen. Zij hebben een 82-ja- rige bewoonster in het Oude Westen gewassen en aange kleed. De vrouw heeft psoria sis (huidziekte) en moet regel matig met zalf worden inge smeerd. Het is vooral de zelf standigheid die Lindeijer en Troost deden kiezen voor de wijkverpleging. listisch bezig, dat trekt mij wel. Voor het salaris hoef je het eigenlijk niet te doen, dan kan je beter in een ziekenhuis werken. Als ik hoor wat ver pleegkundigen daar verdienen gaan mijn haren wel eens overeind staan. Daar staat wel tegenover dat de werkdruk in de ziekenhuizen groter is." Doorstroming Over werkdruk kan thuishulp Saskia Tito meepraten. „De thuishulp heeft het zwaarder dan de verpleegkundige. Ik kom hier twee maal per week en dan moet alles gebeuren, boodschappen doen, stofzui gen, ramen zemen en oprui men. Het werk is vrij eento nig, stofzuigen doe je nu een maal overal op dezelfde ma nier. Als je dan naar het sala ris kijkt, verbaast het mij niet dat er een tekort is aan perso neel." Volgens Erna Lindeijer ont breekt het de gezondheidszorg aan een goed imago. „De ar beidsvoorwaarden zouden verbeterd moeten worden. Het minimumloon is te laag en men zou meer aan carrière planning moeten doen. Nu is het zo dat je je na de opleiding nog wel kan specialiseren, maar daarna houdt het op. Er zouden meer doorstromings mogelijkheden moeten ko men." Variabel Tussen de wijkverpleegkundi ge en de thuishulp staat de variabele thuishulp. De ver zorging van patiënten staat hier centraal. Variabele thuis hulp An Volkers heeft al een aantal bezoeken afgelegd als ze om half elf binnenstapt bij een 90-jarige bewoonster in de wijk Tussendijken. De vrouw moet overdag steun- kousen dragen, maar kan deze niet meer zelf aan- en uittrek ken. An Volkers: „Wij proberen zo veel mogelijk de zelfredzaam heid van de de mensen te be vorderen. Dat betekent dat we een hulpverleningsplan op stellen en daarna de zorg langzaam afbouwen. Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld een vrouw die gebeten was door een hond en daardoor verzorging nodig had. Na drie maanden kon ze weer voor zichzelf zorgen. Vaak willen mensen je langer bij zich hou den omdat ze eenzaam zijn. Dat kan helaas niet. Ik drink meestal wel een kopje koffie met ze, maar we zijn toch in de eerste plaats een zorgin stelling. Het enige dat je kunt doen is inspelen op situaties binnen dé marges die je hebt. „Zo was ik bijvoorbeeld eens bij een vrouw die mij op zeker moment een kopje koffie aan bood, iets wat ze normaal nooit deed. Toen ze ook nog vroeg of ik haar wilde helpen om haar mooiste jurk aan te trekken, begon ik mij af te vragen wat er aan de hand was. Wat bleek, ze was jarig en ik was de enige verjaar- dagsgast. Op zo'n moment blijf ik wat langer. Dan moe ten de volgende cliënten maar even wachten." Verpleegkundigen en ziekenverzorgers werken in vol-continu. Deze foto werd gemaakt in de Humanitaskli- niek in Rotterdam, (foto Pim Ras) „Het is zeven uur in de mor gen als de dagdienst begint. Nadat de rapporten van de nachtdienst zijn besproken, gaan we aan de slag. Het is donderdag en dat betekent dat er extra activiteiten op het programma staan. Een aantal bewoners moet gereed worden gemaakt om op tijd op de ver schillende afdelingen te zijn. Dit kan fysiotherapie zijn, maar ook ergotherapie of lo gopedie. „Sommige bewoners gaan vandaag naar de kapper, het belooft kortom weer een drukke dag te worden. Er wordt hard gewerkt om de be woners op tijd uit bed te halen en te verzorgen. De perso neelsbezetting is niet altijd optimaal, maar ondanks de werkdruk is de sfeer op de afdeling goed te noemen. Er is een goede onderlinge ver standhouding en collegiali teit, wat toch wel een vereiste is om dit werk op een goede en verantwoorde manier te kun nen doen. Het is moeilijk om in een kort verhaal te be schrijven wat er allemaal ge beurt, er gebeurt namelijk zo veel! Persoonlijke aandacht „Wondbehandelingen, cathe ters inbrengen, medicijnen rondbrengen, de dagelijkse was- en douchebeurten, in fei te zijn we een continu draai end bedrijf. Om twaalf uur 's middags staat de warme maaltijd klaar, waarbij er tijd is voor meer persoonlijke aan dacht voor de bewoners. Tus sen een en twee uur doen de bewoners meestal een mid dagdutje. Voor het personeel betekent dit niet dat ze het een uur rustig aan kan doen, de bewoners moeten in bed geholpen worden en anderen hebben bijvoorbeeld hulp no dig als ze naar het toilet gaan. Na de middagslaap worden de bewoners uit bed geholpen en is er tijd voor ontspanning. Sommigen doen aan handen arbeid, anderen lezen de krant of drinken koffie met elkaar. Het bezoek komt ook meestal rond deze tijd. „Zoals ik al zei, we zijn een continu bedrijf. Als de thee pauze om drie uur is afgelo pen, wordt al weer begonnen aan de voorbereidingen voor het avondmaal. Na het eten begint bij ons de late dienst. De bewoners worden voorbe reid op de nacht en naar bed gebracht. Het vergt altijd weer veel tijd om de bewoners op him plaats van bestemming te krijgen. Je kunt gerust zeg gen dat we de tijd tussen zes en elf uur daarvoor hard no dig hebben. En om elf uur be gint dan de nachtdienst." Dagboek van een ziekenverzorger In het somatisch ver pleeghuis Sonneburgh wonen voornamelijk ouderen die door een licha melijke aandoening niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Met behulp van re validatie probeert men de mensen weer terug te laten keren naar een zelfstandig bestaan. Lukt dit niet, dan volgt meestal overplaat sing naar een verzorgings huis. Ziekenverzorger Paul Wilson schreef voor deze krant een verslag van een dag op zijn afdeling. De actie 'Wie zorgt, die leeft' staat op zaterdag 28 septem ber centraal in de program ma's van de AVRO op radio en televisie. Ria Bremer, Angela Groothui zen en Marjolijn Uitzinger presenteren het televisiepro gramma van 20.30 tot 23.30 uur. Naast reportages zijn er prominente gasten, onder wie prinses Margriet, staatssecre taris van Volksgezondheid Hans Simons, Peter Faber, Nelli Cooman, Sjoukje Hooy- maayer, Erica Terpstra, Anne Will Blankers, Hans van Mier- lo, Elco Brinkman, Erik van Muiswinkel, Mary Dressel huys en vele anderen. Er is ook veel amusement, van on der anderen Koama, 10CC en de hoofdrolspeler Henk Poort uit Les Miserables. Het programma wordt uitge zonden vanuit drie locaties: het Circustheater in Scheve- ningen, waar Ria Bremer de gasten en artiesten ontvangt, het ziekenhuis de Weezenlan- den in Zwolle en Central Stu dios in Utrecht, het actiecen trum vanwaaruit Marjolijn Uitzinger en Angela Groot huizen de presentatie verzor gen. Ook op Radio 1 is er verslag van de actie: de hele ochtend van 7.00 tot 12.00 uur. Chris- tien van der Aar en Gerard Sonder praten in de studio met verpleegkundigen, ver zorgenden en autoriteiten in de zorgsector. Luisteraars kunnen telefonisch vragen stellen. Het televisieprogramma be gint met het jeugdprogramma 'Who Cares' van 18.00 tot 18.45 uur, gepresenteerd door Jessica Broekhuis, Dimitri Michels en Dean Sandell. Tien jongeren komen in even zoveel portretten aan het woord. r rechts Ria Bremer, Marjolijn

De Havenloods | 1991 | | pagina 21