Schiedam massaal op de been tijdens Zondagsmarkt 'Van je zwakte kracht maken' EDER An angel at my table Schiedams Nieuwsblad Regen maakt eind aan standwerkersconcours 'Dit was kroon op het vele werk' Ki-training Tosca verkoopt bonbons in alle soorten en maten \^akëjjj^ëkëkë^^ Dienst Kunst en Cultuur in januari van start Overleven voor meiden Collecteren voor dieren Uitzinnige i vreugde om de korting ok z'n nieuwe DE HAVENLOODS DINSDAG 1 OKTOBER 1991 40-493 SCHIEDAM— Een niet af latende waterval variërend in vorm van wilkbreuk tot miezerige regen bepaalde het zestiende standwerkers concours dat tijdens de vrij dagmarkt plaats zou vinden. het hele land) en de jury die de winnaar zou aanwijzen, hadden er zin in. Het pakte echter anders uit. De regen bleef zonder onderbreking uit de hemel vallen. De standwerkers hadden hun handen vol aan het droog- houden van hun koopwaar De helft van de aanwezige standwerkers hield tot het middaguur standvastig vol en lokte met een vlotte bab bel het publiek naar hun stands. De overigen hielden het al snel voor gezien en zaten de wedstrijd uit bij hun kraam en staarden som ber naar de lucht. Rond de klok van half drie beslóten de organisatoren van het Schiedams stand werkersconcours dan ook de wedstrijd af te gelasten Wethouder Aad Wiegman, die de eerste prijs aan de winnaar zou uitreiken, zei zich niet te kunnen herinne ren dat in de zestien jaar dat de wedstrijden in Schiedam worden gehouden op een zo'n natte drastische wijze een voortijdig eind kwam aan het concours. Vol aandacht SCHIEDAM De weergo den waren tijdens de Zon- dagmarkt, de ruim vier honderd standhouders die de binnenstad van Schie dam in beslagnamen, bij zonder gunstig gezind, 's Nachts om 3.00 uur start ten de werknemers van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam met het opbou wen van de kramen. Toen deze klus geklaard was be gon het te regenen. Tegen de tijd dat de bezoekers stroom opgang kwam (12.30 uur) werd het droog. „De stad was mud- em mud vol", zegt Mari Dingenouts, voorlichter van het Nutsbe drijf. „Naar schatting 200.000 tot 250.000 mensen bezochten de Zondagsmarkt. De produk- ten die de marktkooplieden aan de man probeerden te brengen besloegen een breed assortiment. Zo kon men zich tegoed doen aan Mexicaanse taco's, maar ook klompen, ko perwerk, horloges en vele an dere artikelen werden aange boden". Op vier plaatsen in het om vangrijke kramencircuit tra den verschillende muziek groepen en bands op. Op de Grote Markt speelde de Big Band onder andere composi ties van Count Bassie, Glenn Miller en The Crusaders en op het Hemaplein onderhield het Schiedamse duo Bob en Bert en The West Coast Jazz Band het duizend koppige publiek. Zangeres Annie Schilder ver zorgde samen met het orkest de Next One een optreden op het grote podium op de Broersvest. De Schiedamse Stadsomroep zond op het Mu seumplein een actueel pro gramma uit afgewisseld met optredens van diverse arties ten. Gouden greep „Het inzetten van een extra busdienst bleek een gouden greep", verklaart Dingenouts. HARMONIA Els van der Hul uit Vlaardingen verzorgt donder dagavond 3 oktober de avond met psychometrie en helderziende waarnemingen bij de spirituele vereniging Harmonia. De avond vindt plaats in het wijkcentrum 'Nieuwland' aan het Wiboutplein 165. De zaal gaat open om 19.30 uur en de toegang bedraagt f 7,50. Wegener huLs-aarvhuLsbladen 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax Telefax e: 010-4.699.362. 1 afd 010 - 4.699.237. 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 -4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) (tel. privé 010-4 101.215). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman riel^privé 01860 - 19537) 2082). REDACTIE: Peter Braad (eindredac- Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben Schiedams Nieuwsblad linsdag hi schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 SCHIEDAMDe positieve reacties en resultaten naar aanleiding van de cursus So ciale Vaardigheden heeft de Stichting Maatschappelijk Werk doen besluiten hier niet alleen mee door te gaan maar ook een vervolgcursus te orga niseren. Vorig jaar, tijdens de lesser. van de basiscursus, bleek al snel dat er binnen die groep mensen waren die in hun ge drag meer zelfvertrouwen uit straalden dan de anderen. Op zich bleek dat geen probleerr 1 omdat het stimulerend werkte op de overigen. „Toch hebber 1 wij besloten eind oktober mei een vervolg te starten, zodal; die 'gevorderden' nog meer sociale vaardigheden kunnen, aanleren", verklaart Wilna Terwindt, begeleidster van de' bijeenkomsten. „De beginnerscursus werkt zeer gestructeerd. Het pro gramma is opgebouwd rond een aantal thema's die onder meer tot onderwerp hebben 'luisteren'. Wij trainen de deelnemers in: Hoe vat je een gesprek samen, wat werd er precies gezegd, hoe kijkt de ander daarbij en wat is zijn houding?" 'Sociale Vaardigheden II' be handelt wel een aantal van de onderwerpen die eerder aan de orde kwamen maar daar wordt dieper op ingegaan. Cursisten die vinden dat zij niet goed uit de verf komen tijdens een sollicitatie, of in een relatie vaak verbaal het onderspit delven, wordt ge leerd hoe zij dat beter kunnen aanpakken. „Wij helpen hen dat te verbeteren door middel van het stimuleren van hun creativiteit. Het komt erop neer dat zij genuanceerder naar hun medemensen leren kijken". Spreekwoorden Eén van de onderwerpen die in groep II op het programma staan, is het spelen met taal. „Want met een goed gebruik daarvan kan je dingen duide lijk maken", aldus Wilna. „Kijken naar de keerzijde van de medaille of van je zwakte een kracht maken. Dat zijn spreekwoorden die net als 'het is niet alles goud wat er blinkt' aantonen dat alles twee kanten heeft. Volgens Terwindt „begint alle verandering met de acceptatie van jezelf. Daarbij kun je je zelf afvragen: 'Hoe komt het dat ik zo ben?' En ik ben het daarmee eens. De video-opna men die wij tijdens sommige bijeenkomsten maken, "zijn daarbij een prachtig hulpmid del. De deelnemers zien met eigen ogen hoe zij zich gedra gen in contact met anderen. En dat niet alleen. Ook de po sitieve kanten in him optreden krijgen aandacht en die leren zij benadrukken". De cursus Sociale Vaardighe den II bestaat uit tien bijeen komsten op maandagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten bedragen f 35,-. Aan melding dient snel te geschie den daar een persoonlijk ge sprek, voor de aanvang op 28 oktober, daaraan vooraf gaat. De leiding is in handen van Wilna Terwindt en Bas Over- beeke. Aanmelding via tele foon 4731033, Stichting Maat schappelijk Werk, Broersveld 142. den de automobilisten die van buiten de stad kwamen ver wezen naar de 's Gravelandse- polder en vandaar kon men gratis met de bus naar de Schiedamse binnenstad". „Schiedam bruiste en vierde feest", stelt voorlichter Din genouts tevreden vast. Het was dit jaar voor het eerst dat wij de organisatie in handen hadden en gezien de drukte en de sfeer in de stad kunnen wij alleen maar zeggen: „Dit was de kroon op het vele werk dat gedurende de Brandersweek door het ONS-personeel is verricht. Het succes was over weldigend en het is vrijwel ze ker dat dit evenement jaar lijks een vervolg krijgt", be sluit de woordvoerder van het Openbaar Nutsbedrijf. SCHIEDAM Ki is het Ja panse woord voor natuurlijke kracht. Bij ziekte of spannin gen wordt de Ki zwak. Bij ge zondheid is de natuurlijke kracht sterker. Wijkcentrum De Erker start maandag 7 ok tober een Ki-cursus die be staat uit ademhalings- en ont spanningsoefeningen. De deelnemers leren de Ki- kracht ontwikkelen en ermee omgaan. De cursus wordt iedere maandagochtend gege ven van 9.30 tot 11.30 uur. De kosten bedragen 90 gulden voor tien lessen. Belangstel lenden kunnen Zich inschrij ven en nadere informatie in winnen via telefoonnummer 4267767 van wijkcentrum De Erker. SCHIEDAMSinds kort is Schiedam een chocolatier- /confisseur rijk: Tosca, geves tigd aan de Hoogstraat nr. 54. In drie dagen tijd verandere dit plekje van een smal bloe- menzaakje in een romantisch, Engels aandoende Bonbon zaak, die net als haar zuster- winkeltje ergens ten lande, uniek in de wereld mag heten. De meest verwende bonbon kenner zal hier de grootste moeite hebben. Niet alleen door de veelzijdigheid aan vormen en afmetingen, maar ook om de heerlijke vullingen in de 65 verschillende bon bons. Schiedammers blijken echte snoepers, die dit bijzon dere winkeltje al snel op de juiste waarde wisten in te schatten. Mevrouw Pauline Snoep („Ja, die naam hè?") begon acht jaar geleden met eenzelfde winkeltje in Delft, en heeft nu ook Schiedam onder haar Bonbons in alle soorten en maten bij Tosca maakt, wordt al snel w die modellen zijn niet lekker, terwijl hetzelfde model ergens anders van een uitstekende kwaliteit kan zijn," aldus me vrouw Snoep. „Daarom is Tosca in 1980 overgegaan tot het opbouwen van een exclu- sieve chocolade-collectie, in hoedé. „Ik woon precies in hetsamenwerking met enkele midden, dat is dus prima gere- beeldende kunstenaars in Mi- geld," zegt ze. laan. Wij verkopen nu als eni- De basis van de Tosca-keten werd in 1972 gelegd door op richter Vantveer in Dor drecht, die als enig alternatief op de Belgische bonbons te koop waren. Dat sloeg aan. Maar de meeste bonbons wer den toen geproduceerd met chocoladevormen die overal te koop waren. Het nadeel hier van was dat ook andere cho colatiers deze modellen ge bruikten "maar soms een min dere kwaliteit leverden. „Dat kwam de naam Tosca niet ten goede; als er iemand Maar snoepen is niet voor een niet zo goede bonbon iedereen zo gezond, zoals voor ge in Europa de exclusieve collectie Tosca-bonbons, die ook zeer geschikt zijn om ca deau te geven. En met Sinter klaas mogen ook onze zelfge maakte en gedecoreerde cho coladeletters niet ontbreken". diabeten. „Als enige ter we reld verkopen wij échte sui kervrije bonbons," zegt me vrouw Snoep. „Overal kun je wel 'suikervrije, suikerarme met vervangende suikers of met fructor-5 gezoete choclade' kopen, maar in bijna alle ge vallen zijn dit zogenaamde 'mono-' of 'disachariden', die diabeten helemaal niet mogen gebruiken". Mevrouw Snoep adviseert di abeten altijd om een bijsluiter te vragen. „De diabeet anno 1991 heeft recht op een goede voorlichting'" is haar stellige mening. „Onze suikervrije bonbons bezitten zelfs geen melksuikers (lactose), maar ze zijn niet in smaak te onder scheiden van 'gewone' prali nes. Bovendien bevatten ze ook nog eens 33% minder ca lorieën". SCHIEDAMDe nomina ties voor de verkiezing van de beste Schiedafnse politi cus van het jaar zijn vastge steld. Een persjury heeft de volgende politici genomi neerd: Bart de Leede Groen Links), Arie van Loenen (PvdA), Bea Oomens (Groen Links),Peter Stadhouders (PvdA) en Tons Seis (CDA)). De definitieve keuze wordt zondag 6 oktober bekendge maakt tijdens het politiek Politici genomineerd journalisten. De prijsuitrei king van het schaaktoernooi café in drank- en spijssalon 't Paard. Het politieke café (georgani seerd door café 't Paard en Groen Links-partijblad De Spot) start om 11.00 uur met een schaaktoernooi tussen de Schiedamse politici en vindt plaats om 15.30 uur. Rond 16.00 uur wordt ver volgens bekend gemaakt wie de beste journalist van het jaar is, waarna de journalis ten hun voorkeur voor de po liticus van het jaar uitspre ken. Afsluitend discussiëren beide winnaars onder lei ding van journalist Dick van der Lugt over de kwaliteit van de plaatselijke politiek en de politieke verslagge ving in de Brandersstad. SCHIEDAM Met de instal latie van de nieuwe gemeente lijke dienst Kunst en Cultuur per 1 januari 1992 vervallen een aantal andere stedelijke diensten. Zo zullen het Ge meente-archief, de Openbare Bibliotheek, het Stedelijk Mu seum en een gedeelte van de secretarie afdeling Maat schappelijke Aangelegenhe den opgaan in de nieuwe dienst. Ook de Stichting Schiedamse Theaters treft dit lot. voorzieningen te bevorderen. Bovendien moet het zorgdra gen voor een goed functione ren van de instellingen binnen de dienst. Door het instellen van de dienst hoopt het colle ge te komen tot een gestructu reerd beleid op dit specifieke terrein. Kunst en Cultuur is ondermeer gericht op het in formeren van de stadsbe stuurders door middel van een samenhangende beleidspre sentatie. Men streeft naar een goede overzichtelijkheid, toe gankelijkheid en bereikbaar heid van het cultuuraanbod voor de Schiedamse bevol king. Ook verwachten de stadsbestuurders door deze aanpak Schiedam als een to taliteit te kunnen presenteren op de kunst- en cultuurmarkt. De nieuw te vormen dienst gaat bestaan uit de perso neelsleden, zoals deze in dienst zijn van de te fuseren onderdelen. Binnen Kunst en Cultuur zullen echter een groot aantal functies aan wij zigingen onderhevig zijn. De algehele leiding is in handen van een algemeen directeur. SCHIEDAM Droppings, rotsklimmen, abseilen en kruipen in grotten, dat zijn een paar van de onderdelen die in de door wijkcentrum De Erker georganiseerde meiden- survival voorkomen. In het weekend van 11 tot en met 13 oktober wordt de sur vival gehouden in de Arden nen. Dit vindt plaats in sa menwerking met een meiden groep uit het Limburgse Tege- len. De deelneemsters moeten zelf voor de maaltijden zor gen. Geslapen wordt in ten tjes. Het weekend wordt afge sloten met een barbecue. Jonge vrouwen in de leeftijd van 16 tot en met 23 jaar kun nen zich inschrijven voor het overlevingskamp. De kosten bedragen f 95,- p.p. In dit be drag zijn alle verdere onkos ten begrepen. Aanmelding en informatie bij het wijkcentrum, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 4267767, vragen naar Piet Penning. POEZIE Het Nivon Schiedam start zondag 6 oktober het winter- programma met een bijeenkomst over poëzie en proza. Jeanne Ke- meling-Kroon, Nivonlid uit Rot terdam verzorgt deze ochtend. Ook deelnemers mogen een ge dicht of verhaal voordragen. De bijeenkomst vindt plaats in zaal De Erker in de Jan van Avenne- straat 32. Aanvang 10.00 uur. Toegang f 2,50, niet-leden betalen f3,-. SCHIEDAM De auto van Dierentehuis de Hargahoeve is total-loss. Dat is een ramp, omdat onder andere nog steeds vervoer van en naar de dierenarts noodza- kelijkis. Het bestuur van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, hoopt dan ook dat er tijdens de collecte, van 30 septem ber tot en met 5 oktober, zo veel geld binnenkomt dat dit een aanzet is tot de aankoop van een nieuw vervoermid del. Mensen die voor dit doel willen collecteren kunnen zich aanmelden bij mevrouw Berkhout, telefoon 4704087 of bij de Hargahoeve, tele foon 4714151. CORVETTE Uitnodigend ontwerp zoals de naam al doet vermoeden. Uitgevoerd in vol analine rundleder. 3-2-zits 4795,- ln vele kleuren leverbaar. ITME* BELS PEC ROTTERDAM Karei Doormanstraat 278 t/o De Doelen. Telefoon 010-4149320. ECIALIST SCHIEDAM— Een schitte rende film Dit was de me ning van bezoekers van het Rotterdamse filmfestval, na het zien van de film An angel at my table van de Nieuwzee- landse regisseuse Jane Cam pion. Het boek van schrijfster Janet Frame stond model voor deze film die vrijdag in het filmhuis draait. ringen zoals het broertje dat aan epilepsie lijdt en de twee zusjes die verdrinken zijn be palend voor de rest van haar leven. Janet is intelligent en zij krijgt een studiebeurs. Eenmaal afgestudeerd wordt zij ziek en schizofreen ver klaard. Gestimuleerd door een leraar blijft zij schrijven en wint tenslotte een literaire De film is opgebouwd uit drie prijs. De artsen komen dan tot episodes en behandelt het le ven van de schrijfster vanaf haar jeugd. In het eerste deel, getiteld To the Is-land, staan haar kin derjaren centraal. Janet is een dik meisje met rood krullend haar. Haar eerste schooljaren worden bepaald door de frus tratie dat haar klasgenootjes haar negeren. In die periode komt haar belangstelling voor de conclusie dat zo iemand niet gek kan zijn. In het derde gedeelte van de film reist Janet naar Europa waar zij op Ibiza een bijzon der gelukkige periode door maakt. Na een desillusie ver laat zij het eiland om terug te keren naar Nieuw-Zeeland. De film begint om 21.30 uur De entree bedraagt F 5,— voor donateurs. Het filmhuis is ge- taal al naar voren en zij begint vestigd aan de Nieuwstraat te schrijven. Ingrijpende erva- 12. Dijkshoorn geeft u - van 18 september tot en met 12 oktober - uw leeftijd in keiharde guldens cadeau, als korting op de aanschaf van contactlenzen óf een nieuwe bril (mét glazen). En van welke generatie je ook bent, de korting is nooit minder dan 20.-! Met andere woorden: hoe ouder hoe beter, maar jong zijn is ook mooi meegenomen bij Dijkshoorn. ROTTERDAM SCHIEDAM ZEVENHUIZEN Hof van Spaland 5, Schiedam, tel 010-4701730 Sint Liduinastraat 1, Schiedam, tel. 010-4267649 Vierambachtsstraat 73a, Rotterdam, tel 010-4772545 Burg. Boerstraat 2, Zevenhuizen, tel 01802-3050 DIJKSHOORN: VAN HOREN EN ZIEN DE BESTE!

De Havenloods | 1991 | | pagina 3