JCinderopvangplan staat of valt met realisering bedrijfsplaatsen" Burchthuys lil DE HAVENLOODS 10 JAAR Schiedams Nieuwsblad Bibliotheken vieren 100-jarig bestaan 'Neem eens een kijkje achter de schermen van het dierenasiel' Laatste maal Koos Vorrink Wie heeft de allereerste Havenloods? SAMEN GEZELLIG NAAR DEFEMINA Gemeente vangt aan met voordeeltje van 40.000 gulden Laatste concert in Grote Kerk Campagne Banenpool en jeugdwerkgarantiewet Stem vol gevoel Spreekuur verplaatst D66 bestaat kwart eeuw w AEROBIC BODY-CARE BURCHTHUY S Al vanaf 15.69 u in onze kranten een kleine advertentie. I plaatst L inten rtentie. I Acties succes BADMINTON De badminton club van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen kan nog enkele leden gebruiken. Er wordt op donderdagochtend van 9.00 tot 11.00 gespeeld in sporthal Mar griet. Inlichtingen tel. 474 15 81. VLAARDINGEN— Komend weekeinde is de laatste moge lijkheid om in het streekmu seum van Jan Anderson de tentoonstelling over Koos Vorrink en de Arbeiders Jeugdcentrale (AJC) te bezoe ken. Tevens wordt er zaterdag en zondag een film over de AJC uit 1931 gedraaid. Veel oud-AJC'ers en oud-SDA- P'ers uit den lande hebben de afgelopen maanden de exposi tie bezocht, maar de Vlaardin- gers hebben het zelf aardig af laten weten, vindt Jan Ander son. Zij kregen zaterdag en zondag tussen 14.00 en 16.00 uur alsnog een herkansing. Het streekmuseum is te vin tien aan de Kethelweg 50. BOTTERDAM De Haven loods bestaat binnenkort 40 jaar. Donderdag 31 oktober komt er een feestelijke jubi leumkrant uit om dit feit te Voor dat jubileumnummer is de redactie van de Haven loods op zoek naar de aller eerste uitgave van De Ha venloods, die uitkwam op 1 november 1951. Deze krant is om onduidelijke redenen uit ons archief verdwenen. We hebben nog wel alle vol gende nummers van de eer ste jaargang. De verzamelaar die ons aan dit eerste nummer kan hel pen kan rekenen op een ge zellig etentje voor twee bij een gerenommeerd Rotter dams restaurant. Ons adres is: Redactie De Havenloods, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Reac ties graag onder vermelding van 'Jubileumnummer'. Femina '91do's de De lekkerste hapies en drankjes De laatste snufjes tijd(DHZ). Shows Da's femina, do's op SCHIEDAMDe herzie ningsnotitie Projectplan Kinderopvang is positief ontvangen. Zowel de vier Schiedamse kinderop vangcentra als de leden van de commissie voor So ciale vernieuwing, Onder wijs, Sociale Zaken en Emancipatie zijn akkoord gegaan met de uitbreiding van 180 kindplaatsen tot 1993. Na herlezing en her berekening van het rapport door beide partijen, bleken echter de inkomsten die deze uitbreiding het ge meentefonds gaat kosten niet 182.000 gulden te zijn (zoals afgelopen dinsdag ook in het Schiedams Nieuwsblad werd ver meld), maar 146.000 gul den per jaar. Een 'voor deeltje' van 40.000 gulden. De notitie Projectplan Kin deropvang is een herziening van de versie van 1990. Die bleek al snel te moeten wor den bijgesteld omdat een aan tal aannames, prognoses en becijferingen tegenvielen. Zo schreef het Rijk de centra an dere regels voor via de Stimu leringsmaatregel en verliep de verkoop van kindplaatsen aan het bedrijfsleven ^ïiet best. De nieuwe versie houdt rekening met die veranderingen en biedt daarnaast een oplossing voor het probleem van de bui tenschoolse opvang. Kanttekeningen Een van de weinige kantteke ningen die de directiebesturen van Nijntje, Katja en Honkie Ponk bij het Projectplan zet ten, is de verkoop van kind plaatsen aan het bedrijfsle ven. José van Gijtenbeek, di rectrice van Katja: „Wij ma ken ons zorgen over het aantal te verkopen kindplaatsen. Zo als het er nu uitziet moet straks in 1993 zeventig pro cent van de plaatsen aan het bedrijfsleven zijn verkocht; dertig procent blijft dan ge subsidieerd. Onze ervaring l^ert echter dat bedrijven niet zo hard lopen voor die inkoop. Fifty-fifty lijkt ons daarom een reëlere inschatting. Ook de commissieleden maak ten zich zorgen over de haal baarheid van het aantal be drijfsplaatsen. Noor Samkal- den (PvdA) vroeg zich af of de centra zich wel voldoende re aliseren dat het rapport hen bindt aan een akkoord. „Die taakstelling moet aange scherpt worden. Tot nu toe werken alleen Nijntje en Hon kie Ponk met de verkoop van kindplaatsen. Ook Katja moet zich daarmee gaan bezighou den. Als zij in 1992 de nieuw bouw aan het Frans Halsplein betrekken is dat aantrekkelijk voor bedrijven." Tekort Eén kindplaats kost een be drijf 14.000 gulden. Het Rijk geeft de bedrijven een premie van 2.000 gulden, zodat iedere kindplaats het tekort van het gemeentefonds met 12.000 gulden vermindert. Vincent Broeke (D66) sprak van 'be drijfsvoering met gemeen schapsgeld' en sloot zich daarom bij Samkalden aan wat betreft de stelligheid naar de centra toe. Wethouder Bart de Leede (ter vervanging van de zieke Van Kleef) voorzag echter geen grote problemen. „Het Rijk biedt ons meer mo gelijkheden dan wij hebben benut. Wij hebben ons echter niet rijk proberen te rekenen. Het plan is nu al ambitieus genoeg, toch is het een reële inschatting van het mogelijke aantal kindplaatsen. Beide partijen dienen zich echter wel tot het uiterste in te span nen om voldoende bedrijfs plaatsen te vérkopen", aldus de Leede. De wethouder ziet in de plan ning van 48 plaatsen in de Woudhoekschool aan het Faassenplein in 1993 voldoen de taakstelling voor wat be treft de bedrijfsplaatsen. „Die bedrijfsplaatsen moeten ge haald worden anders zitten we met een flink gat in de begroting. Het hele plan staat of valt met de realisering van de kindplaatsen." SCHIEDAM Het laatste or gelconcert van de serie 1991 in de Grote- of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat geeft or ganist Aad van der Hoeven dinsdag 8 oktober om 20.15 uur. Het programma bestaat uit makkelijk in het gehoor liggende composities van on der andere Buxtehude, Bach, Lecourt, Merkel en Mendels sohn. Aad van der Hoeven ging van zijn twaalfde tot zijn acht tiende jaar in de leer bij Jacq. P. Bekkers, voormalig orga nist van de Grote Kerk Schie dam. Daarna studeerde Van der Hoeven orgel aan het Rot terdamse Conservatorium en koordirectie bij prof. Kurt Thomas. Als organist is hij momenteel verbonden aan de Hillegondakerk in Rotterdam en geeft hij jaarlijks vele con certen in binnen- en buiten land. Verder is Van der Hoe ven dirigent van drie grote ko ren, naast zijn docentschap muziek bij een scholenge meenschap in Rotterdam. Het programma, tevens bewijs van toegang, is 's avonds aan de kerk verkrijgbaar voor 6.50. Voor houders van Pas-65 of CJP is dit 4.50. ERFRECHT— De stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Schie dam (wijkpost Zuid, Oude Maas straat 22) organiseert op woens dag 9 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsmiddag over erfrecht en testament. Er zal door notariskantoor Bonga en Kloos terman informatie gegeven wor den over o.a. vrijgevigheid voor overlijden en positie van overblij vende partner en kinderen. Info tel. 4 73 57 64. SCHIEDAM Het Buro voor Werk en Scholing van de Gemeentelijke Sociale Dienst start maandag 7 oktober een voorlichtingscampagne over de Banenpool en de Jeugd werkgarantiewet. In de bi bliotheken van Schiedam wordt met gebruik van foto's, een lichtkrant, posters en fol ders uitleg gegeven over de nieuwe regeling. Via de Ba nenpool hebben sinds 1 april reeds 21 werkloze Schiedam mers een baan gevonden. Zij hebben nu een vaste, betaalde baan die bij hen past. De Jeugdwerkgarantiewet is vanaf I november 1991 van kracht. Zij garandeert werk loze jongeren een tijdelijke baan. Om voor de Jeugdgarantiewet in aanmerking te komen, moet men zes maanden werkloos zijn en 16 of 17 jaar oud zijn. Ook schoolverlaters onder de 21 jaar komen voor deze rege ling in aanmerking. Het is de bedoeling dat de wet in 1998 van toepassing is op alle werkloze jongeren tot 21 jaar en alle werkloze schoolverla ters tot 27 jaar. De campagne gaat dus maan dag 7 oktober van start in de hoofdbibliotheek aan de Lan ge Haven. Na drie weken wordt die verplaatst naar de bibliotheek op het Wibout- plein. Daarna is de campagne te vinden in de bibliotheken in de Blauwe Brug en de Gorzen. Vragen over de Banenpool en de Jeugdwerkgarantiewet kunnen gesteld worden bij het Buro voor Werk en Scholing, telefoon 4732111. CONCERT In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondagmiddag om 14.00 uur een concert gehou den door het Rotterdamse man nenkoor Variante. Aanvang 14.00, toegang gratis. SCHIEDAM In Café Podi um (Lange Haven) donderdag om 22.00 uur een jamsessie. Zaterdag Not the John Wayne Orchestra (22.30 uur). Op zon dag om 22.00 uur tenslotte zanger/gitarist Will Matla. Een stem vol gevoel en songs van o.a. Tom Waits en Ray Charles, maar ook eigen com posities. Toegang steeds vrij. SCHIEDAM Het spreek uur van wethouder Adri Reijnhout (Wonen, Wijk- en buurtbeheer en Voorlichting) verschuift van de vrijdag naar de dinsdag. Reijnhout is voor taan (net als de overige colle geleden) op dinsdagmorgen tussen 09.30 en 10.30 uur te spreken. Het eerstvolgende spreekuur is dus niet vrijdag 4 oktober, maar dinsdag 8 okto ber. Het spreekuur van de wethouders De Leede en Wiegman wordt wel op de vrijdagmiddag gehandhaafd. SCHIEDAM Op zaterdag 14 oktober bestaat D66 25 jaar. In Schiedam is echter niet gekozen voor een groot feest, maar geeft men er de voorkeur aan de bevolking bij dit jubileum te betrekken. Zo is er eert wedstrijd geor ganiseerd, waarbij het de be doeling is dat Schiedammers op maximaal één A4-tje een plan beschrijven dat zij zou den uitvoeren als 'ze een dag de baas van Schiedam wa ren'. Er zijn driepategorieën deelnemers: kinderen tot en met 12 jaar, jongeren van 13 tot en met 16 jaar en volwas senen. In prijsjes is voorzien. De raadsfractie van D66 zal trachten de winnende voor stellen werkelijk uitgevoerd te krijgen! Cadeaus Daarnaast maken de Demo craten een gebaar in de vorm van verschillende cadeaus die aan de Schiedamse be volking worden aangeboden. Zo krijgt de kinderafdeling van het Schielandziekenhuis gift, is er een presentje voor alle baby's die op 14 oktober 1991 worden gebo ren, wacht alle personen die op 14 oktober a.s. 25 jaar worden een verrassing en ligt er iets klaar voor alle bruidsparen die op zaterdag 14 oktober 25 jaar gehuwd zijn. Alle winnaars, jarigen, bruidsparen en ouders van de pasgeborenen (met hun baby ontvangen op zater dag 2 november hun atten tie. Dan ook kunnen de 'plannenmakers' hun opzet toelichten. AUTOVERHUUR R'dam-West Tel. 477 4099 BIJ Groaf Florlsstraaf 62b Schl»dam 010 - 473 36 77 NBFN De uitreiking van de zegels SCHIEDAM De Openbare Bibliotheek in Nederland be staat volgend jaar honderd jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum geeft PTT Post twee bijzondere postzegels uit die betrekking hebben op het bi bliotheekwerk. Alle bibliothe ken in Nederland kregen op dinsdag 1 oktober de postze gels aangeboden. Ook Schie dam deed mee aan deze actie. Wethouder Zijdeveld en bi bliotheekdirecteur Schipper ontvingen de bijzondere ze gels uit handen van de heer Van den Reek, directeur van het hoofdpostkantoor Schie dam. Dit jaar is het tweehonderd jaar geleden dat de eerste uit leenbibliotheek van de Maat schappij tot Nut van 't Alge meen in gebruik werd geno men. Deze zogenaamde 'Volksbibliotheek' was daar mee voorloper van het huidige openbare bibliotheekwerk. De eerste Openbare Bibliotheek werd in 1892, dus 101 jaar later, in Utrecht een feit. Bei de gebeurtenissen zijn thema tisch aan elkaar gekoppeld, hetgeen heeft geresulteerd in de uitgifte van de nieuwe postzegels ter afronding van de plannen voor de viering van het 100-jarig bestaan. De twee nieuwe postzegels van 70 en 80 cent zijn te koop op alle postkantoren. Het ont werp is gemaakt door de gra fische vormgever Gerard Wer- nars. Hij ontwierp al eerder postzegels, zoals de kinder postzegels in 1972 en in 1973 de postzegel met dé schakels: Ontwikkelingssamenwerking. De nieuwe 'bibliotheek'-zegel van 70 cent toont een openge slagen boek met daarop een romantisch plaatje van een meisje dat een jongetje voor leest. Op de postzegel van 80 cent staat een rij bibliotheek- - boeken. Hein de Bouter uit Amsterdam maakte de foto's voor de postzegels. KLASSE, STIJL EN SFEER Burchthuys is in 10 jaar tijd in de Randstad een bekende verschijning geworden op het gebied van eiken sfeermeubelen waar klasse en stijl van af stralen. Tijdens ons jubileum, dat wij feestelijk met u willen vieren, bieden wij onze kopers schitte rende kado's aan. Hartelijk welkom in onze toonzalen. Viert u dit met ons mee? Rotterdam- Alexanderpolder: Berlagestraat hoek Henk Speksnijderstr. 4 (volg borden Lage Land) Tel. 010-4564425 Schiedam: 's-Gravelandse- weg 600-604 (Rw. A20, afslag Schiedam) Tel. 010-4738393 I N T E R I E U R EDITIE P, DONDERDAG 3 OKTOBER 1991, 40e JAARGANG Nr. 40 KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— Onder het motto 'Een asiel, meer dan opvang alleen' houdt het dierentehuis Hargahoeve op zaterdag 5 oktober open huis. Het publiek kan dan een kijkje nemen achter de schermen van het asiel en zo de ware aard van het werken met dieren ontdekken. Afge lopen dinsdagmiddag was er al een filmploeg op bezoek in Schiedam die tv-opnamen van het dierenasiel maakte voor de schooltelevisie (uit zending volgt vrijdag). „Doel van de open dag is het grote publiek beter bekend te maken met het karakter van Hargahoeve en af te re kenen met het hardnekkige beeld van het tehuis als een instelling waar alleen zielige dieren zitten", zegt beheer der M.Witte. „Het publiek moet weten dat onze dieren over het algemeen gezond en levenslustig zijn en in bijna alle gevallen een nieuwe baas vinden. Ook willen we mensen laten weten dat ze als 'klant' goed door ons worden ontvangen en niet met de eerste, de beste hond of kat naar huis worden ge stuurd." Daarnaast wordt een aantal activiteiten georganiseerd die het extra aantrekkelijk maken om even langs te ko men. „Zo hebben we in sa menwerking met de Rota- ract Club Schiedam op de hondenspeelplaats een rom melmarkt en een rad van avontuur opgesteld. Kinde ren kunnen zich daar ook laten schminken. Hoofddoel daarvan is Hargahoeve aan een nieuwe bestelauto te helpen, aangezien de laatste wagen onlangs total-loss werd gereden. Dit vervoer middel is onmisbaar voor het ophalen van zwerfdieren en het vervoer van asieldie- ren naar de dierenarts. Om dat de kosten ervan oplopen tot zo'n 15.000 gulden zal er tijdens de nationale collecte van de dierenbescherming (de eerste week van oktober) geld voor worden ingeza meld. Overigens kunnen col lectanten zich nog aanmel den op tel. 470 40 87", zegt M. Witte: De beheerder van Hargahoe ve hoopt zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur veel men sen te kunnen verwelkomen. „Bezoekers kunnen dieren dan een groot plezier doen. Bijvoorbeeld door ze te ver rassen met een blikje voer. Als men dat niet in huis heeft, kan het hier gekocht worden." I Poes kijkt in lens v SCHIEDAM„Een succes". Zo omschrijft FNV-bestuurs- lid Oscar van Rijswijk de pro testacties tegen de WAO- en Ziektewetplannen van het ka binet die gisteren door de FNV bij het Openbaar Nuts bedrijf Schiedam werden ge voerd. „We denken dat zo'n 80 procent van het personeel van de reinigingsdienst, dus vuil nisophalers en straatvegers, het werk heeft neergelegd en naar de bijeenkomst in Vlaar- dingen is gekomen. Daar spraken FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg en PvdA- dissident Piet de Visser." Bij het GEWB in Vlaardingen staakte naar schatting van de vakbond 70 procent van het personeel. „En dan hebben we het ook over kantoorperso neel. Dus een prima resul taat", aldus Van Rijswijk. CONCERT In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondagmiddag om 14.00 uur een concert gehou den door het Rotterdamse man nenkoor Variante. Aanvang 14.00, toegang gratis. A Groentesoep als hoogtepunt in theaters Wat maakt het uit wie er scoort? Superbingo in aantocht 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week

De Havenloods | 1991 | | pagina 1