De Niro en Robin Williams in glansrol Clint Eastwood als,, The good, hie bad and the ugly" Kevin Costner tekent contract met Warner Radio Rijnmond Reporter I THE ROOKIE AWAKENINGS Britse hof kritisch beschreven OKTOBER 1991 Onlangs verscheen bij uitgeverij De Kern onder de titel Hofkroniek een Nederlandse vertaling van Malcolm Barker's omstreden 'Courting di saster'. Malcolm Barker was in zijn positie als hoge ambte naar op Buckingham Pala ce is staat het hof van Ko ningin Elizabeth II scherp en kritisch te observeren Hij ontdekte de waarheid achter de glanzende facade: het personeel van de ko ninklijke hofhouding be schouwde zichzelf gis be langrijker dan de koningin zelf. Het resultaat was een litanie van corruptie, per versiteiten en gebrek aan loyaliteit die niet meer te beheersen viel met konin gin Elizabeth en haar fami lie als van niets wetend middelpunt Malcolm Barker's ver haal. geschreven in samen werking met T C. Sobey. zit vol amusante anekdotes en bizarre humor Alle gebeur tenissen die in het boek worden beschreven zijn waar gebeurd, zo stelt de auteur in zijn voorwoord Wel werden do talrijke inci denten. die over een periode van vele jaren plaatsvon den. in het boek tot een tijdsbestek van één jaar sa mengebracht Daarmee geeft Hofkroniek wellicht een toch wat overdreven, karikaturaal beeld van de werkelijkheid Het Britse hof nam het boek echter zeer serieus. Zo zeer zelfs dat het niet in Engeland kon verschijnen Malcolm J. Barker. Hol- kroniek. Uitgeverij De Kern. Baarn Prijs I 27.511. Film: Awakenings: geba seerd op het boek van schrijver/neuroloog Oli ver Sacks: regie: Penny Marshall: hoofdrollen: Robert de Niro. Robin Williams. Oliver Sacks is een alom ge respecteerd neuroloog. Een arts, die zich heeft gespeciali seerd in de ziekten van het menselijke zenuwstelsel. Sacks is bovendien een evenzeer ge respecteerd schrijver. Een van zijn laatste boeken 'de man die zijn vrouw aanzag voor een hoed' haalde moeiteloos de bestsellerlijsten. Opmerkelijk is dat Sacks' beroep als medi cus hem de onderwerpen voor zijn boeken levert. ..Awakenings', zijn tweede boek. werd in 1973 gepubliceerd Daarin maakt Sacks gewag van een wel uiterst curieuze behan delwijze - tussen -'68 en '69 - van een groep patiënten, die zonder enige hoop op genezing, aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Dat boek heb ik niet gelezen. Ik kan dus ook niet met zekerheid zeg gen in hoeverre Robin Williams' filmkarakter - de bijna mensen schuwe. pijlijk verlegen medicus dr. Malcolm Sayer - overeen komsten vertoont met dat van de auteur/arts Sacks. Overigens doet dat er bij de beoordeling van de film. nauwelijks iets toe Tot hij solliciteerde naar een positie op de neurologische afde ling van het Bainbridge Hospi taal. had dr. Saver zich uitslui tend bezig gehouden met weten schappelijk onderzoek. Veilig verborgen in laboratoria en ach ter stapels medische naslagwer ken. Het was voor hem dan ook een hele schok te moeten verne men dat het ziekenhuis op zoek was naar een arts die de zorg voor een groep chronische pa- tienten opgedragen zou worden. 'U bedoelt echte levende patiën ten''' Hoewel, dc patiënten mogen dan strikt klinisch beschouwd in leven zijn. veel verder dan het bestaan van een plant komen ze niet. Ze vertonen als het ware het beeld van verstarde etalagepop pen. Ooit werden ze als hopeloos opgegeven gevallen geparkeerd in een geisoleerde afdeling van het ziekenhuis. Ze werden ver zorgd. maar niemand nam nog de moeite zich te verdiepen in hun medische dossiers. Laat staan, dat er door die naast elkaar te leggen, zekere overeenkomsten in hun persoonlijke ziektege schiedenis werd ontdekt Tot dr. Saver min of meer in stinctief verbanden begon te leg gen, die verstrekkende gevolgen zowel voor hemzelf als voor zijn patiënten zouden krijgen. Wat hij bijvoorbeeld ontdekte was. dat alle patiënten ooit wa ren hersteld van een hersenvlie sontsteking. Op het moment van herstel nog zonder aanwijsbare bijverschijnselen Allen waren inmiddels minstens 30 jaar -niet meer aanspreekbaar geweest De film concentreert zich voornamelijk rond de relatie tus sen de dokter en een van zijn zorgenkinderen. Leonard Lowe (Robert de Niro). al sinds zijn prille jongensjaren het slachtof fer van de mysterieuze aandoe ning. Hij is het proefkonijn, dat Saver als eerste uitkiest voor zijn puur vanuit zijn intuïtie voort komende exjjeriment. De behan deling met een geneesmiddel, dat in eerste instantie was ontwik keld voor lijders aan de ziekte van Parkinson. ..Awakeningsis. afgezien van de curieuze medische implica ties. die zich bijna als een aantal factoren voor een spannende de tectivefilm ontvouwen, voor al les ook een zeer menselijke en met liefde (voor het onderwerp en voor de karakters) gemaakte film. Regisseuse Penny - Big - Marshall toont opnieuw haar ta lent om ongewone personages zonder karikaturale vertekening en dus heel geloofwaardig ten tonële te voeren Bovendien beschikte ze over twee topacteurs van formaat. Al lereerst het weer eens een keer door merg en been vretende ta lent van Robert dc Niro. Zijn prestatie doet bepaald niet onder voor die van collega Dustin Hoffman in zijn min of meer ver gelijkbare rol in „Rainman" Maar de Niro's rol zou waar schijnlijk toch aanmerkelijk aan kracht hebben ingeboet, als hij niet Robin Williams tegenover zich had gehad. Weer een geheel nieuwe Williams: karig met woorden, een soort kluizenaar die op zijn manier eigenlijk net zo geestelijk geblokkeerd is als de aan zijn zorgen toevertrouw de patiënten Een boeiende film kortom, over een zeer ongewoon onder werp. Als het niet bestaan had. zou geen mens het waarschijn lijk met evenveel zeggingskracht hebben kunnen verzinnen Marga van Wisscnkcrke Film: The rookie: regie: Clint Eastwood; hoofdrollen: Clint Eastwood. Charlie Sheen. Raul Julia, Sonia Braga. Op video uitgebracht door Warner Home Video. Charlie Sheen is David Ac- kerman, de „rookie" ofwel het groentje. Altijd keurig in een gestreken uniform. Of, als hij in burger moet opereren, in zijn favoriete vrijetijdskleding: een nette donkerblauwe bla zer. Hij heeft hoge verwachtin gen van het verloop van zijn politiecarrière. Zijn voorkeur gaat uit naar de afdeling auto diefstallen. David Ackerman heeft tevens last van een paar akelige jeugd trauma's. En een held is hij be paald niet. Maar naar zijn idee is moed ook niet direct een eerste vereiste bij het oplossen van au todiefstallen. Klein gedachten- foutje dus. Tenminste als je zoals David Ackerman wordt gekoppeld aan een partner als Nick Pulowski, in wie wij de thans danig door de tand des tijds aangevreten trek ken van Clint Eastwood herken nen. Pulowski is net nog een partner kwijtgeraakt. Neerge schoten door gajes, dat een goed belegde boterham verdient met. raad eens. jawel goed zo. auto diefstallen. Genoemd gajes heet Strom (Raul Julia) Spreekt met een on miskenbaar Duits accent en is (dus) een racist van het zuiverste water Hij runt met harde hand een bedrijf, dat goede sier maakt met de handel in peperdure au tomobielen. Gejatte automobie len. Bovendien is hij in het bezit van vriendin Liesl (Sonia Braga), ook al uitgerust met zo'n onmis kenbaar Teutoonse naam. Bij kans nog tientallen keren dode lijker dan haar geliefde Geheel gedachtig de natuurwet (spinnen zijn daarvan een goed voor beeld). dat het vrouwelijke spe cimen veel gevaarlijker is dan haar mannelijke soortgenoot. Omdat Pulowski uiteraard uit is op wraak en bovendien kenne lijk nog nooit heeft gehoord van een werkwijze volgens het boek je (of dat allang weer vergeten is), zit er voor de jonge, iets te dikkig uitgevallen David - mis schien moet jongetje Sheen eens aan een dieet gaan denken - niets anders op, dan zich aan het ge weld van zijn partner aan te pas sen. Ziet hij kans daarbij in leven te blijven, en dat kost uiteraard verduveld veel moeite, dan zal hij uiteindelijk als een beter en dapperder smeris opduiken uit de schermutselingen Dat Clint Eastwood een insti tuut is geworden, hoef ik nie mand meer te vertellen. Hij heeft door de jaren heen een oerperso- nage geschapen, dat alleen al door zijn tweedimensionale ka rakter alle stormen van de nade rende ouderdom heeft weten te doorstaan. Het doet er allang geen donder meer toe dat hij wat rafelig aan de zomen begint te worden. Eastwood zelf heeft als geen ander in de gaten, dat hij op de keper beschouwd technisch een tamelijk beperkt acteur is. Zijn grote kracht ligt juist in het feit. dat hij die beperking tot zijn voordeel heeft weten om te bui gen Daar komt bij dat Eastwood over genoeg humor beschikt om als dat zo uitkomt, de draak te steken met zijn eigen ijzersterke zwijgzame vechtjas. En dat le vert bij tijd en wijle heel verras sende filmwerkjes op ..The rookie" is er zo een. In eerste instantie denk je te maken te hebben met weer een opge poetste versie van Dirty Harry en consorten. Maar heel geleidelijk, bijna onmerkbaar, begint de film een andere richting in te slaan. Tot hij eindigt in een explosie. Clint Eastwood en zijn „rookie", Charlie Sheen, rus ten uit na een knokpartij. die regelrecht lijkt te zijn ont leent aan de tot wet verheven onwaarschijnlijkheden van een animatiefilm voor volwassenen. Iedere schijn van realiteit wordt dor Eastwood vakkundig en met veel gevoel voor zelfspot de nek omgedraaid. Alleen al de casting van Raul Julia en Sonia Braga als een paar schurken, die hun oorsprong hebben in kringen van het Germaanse edelras spreekt in dat geval boekdelen. Anders dan dat Eastwood er een verneu keratieve opvatting op zijn film op nahoudt, kan dat niet uitge legd worden. En is dat nu leuk9 Ja hoor, dat is heel leuk. En spannend bovendien MvW Megaster Kevin Costner heeft een contract getekend met War ner Brothers. De acteur zal met zijn productiemaatschappij TIG Productions in de naaste toekomst films regisseren, ontwikkelen en produceren voor Warner Brothers. Tevens zal hij in verschil lende films de hoofdrol vertolken. s werd in 1989 door Costner en diens partner Jim .Dances with Wolves" is de eerste film van deze TIG Productie Wilson opgericht, maatschappij. Onlangs voltooide Kevin Costner de opnamen van de film ,.JFK" onder regie van Oliver Stone. Deze film gaat over het leven van de in Dallas vermoorde John F. Kennedy. Later dit jaar beginnen de opnamen van ..The Bodyguard" waarin naast Kevin Costner ook Whitney Houston zal verschijnen.

De Havenloods | 1991 | | pagina 13