'O schat, ik wou dat het al vierentwintig november was' UIT Nieuwe workshopchoreografie van Kirsten Debrock HET ZUIDEN Greenaway onderstreept de fysieke waarde van de mens Komisch theaterduo Wurre struikelt over dé rode draad Mini-kermis pronkstuk van Historisch Museum Tante Leen komt voor Rotterdamse Johnny Jordaan naar de Maasstad DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 De Turkse verteltraditie, al meer dan 700 jaar oud, kent veel sprookjes over pa- disjahs, koningen, prinsen en prinsessen. Recep Alu?, ver halenverteller en poppenspe ler, bewerkte enkele sprook jes. Hij vertelt en speelt ze op zondag 3 november voor iedereen vanaf zes jaar. De voorstelling is te zien in Theater de Evenaar in het Museum voor Volkenkunde en begint om 14.00 uur. De entree is 2,50. Voor reser veringen: 010-4111055. Herman Brood 'ontdekte' de groep Hotrock (rockabil ly) en besloot samen te gaan touren. Na dertig Spaanse optredens wordt de snijdende Hollandse winterkou opge zocht voor een gezamenlijk optreden in Parkzicht bij de Euromast. Vanavond, 31 ok tober om 22.45 uur. Entree: 7,50. Het laatste album van 'de Dijk' ('Nooit genoeg') bevat eerlijke rhythm blues, sou thern rock en hartverkillende ballades, waarop als vanouds volop ruimte voor de pure en voelbare emotie die de Dijk zo eigen is. En ze spelen ook in Rotterdam, op vrijdag 1 november in Nighttown. En tree 15,- plus lidmaatschap. Jonge meesters van de Raga' heet een concertserie met jonge, veelbelovende muzikanten uit India. Push- praj Koshti (sitar en surba- har) en Ustad Faiyaz Khan (tabla) spelen in de klassieke traditie. Op vrijdag 1 novem ber in Theater de Evenaar, oth 20.15 uur. Entree: 15,- 2,50. Alexandra van Marken is een zangeres in hart en nie ren. Haar liederen schrijft ze zelf. Een jeugd in de duinen, fantasie en verlangen spelen daarin een grote rol. Alexan dra bestudeerde de poëzie van A. Roland Holst, Hans Andreus, Rilke en Whitman. Ze vond daarin het uitgangs punt voor haar teksten. De zangeres heeft naam gemaakt door haar optreden in ver schillende musicals, zoals Ik Jan Cremer en Cabaret, waarin ze de hoofdrol zong en speelde. Nu staat ze alleen in een spotlight in de Arlec- chinozaal van het Theater Zuidplein op vrijdag 1 en za terdag 2 november vanaf 20.30 uur. Sunny Summerboy Glenn presenteert zondag 3 novem ber vier groepen in Night town: Hornyissimo, Right Line, Six Senses en Roots version Part II. Funk, rock, blues en reggae voor de toe gangsprijs van één tientje. Het concert wordt georgani seerd door Muzikanten Stich ting Kampoe. Het begint om 20.00 uur, maar de zaal is al een uurtje eerder open. theater Alex d'Electrique maakt traditioneel onrustige thea terprogramma's. Ook nu weer, met 'Krankheit', geba seerd op het toneelstuk Krankheit, oder moderne Frauen, van de Oostenrijkse schrijfster Elfriede Jelinek. Een geboorte, een verpleeg ster met vampiertrekjes, strijd tussen vrouwen, echt genoot en gynaecoloog, sus pense, horror en een oorlog op huiskamerformaat. In het pand van theatergroep Bon- heur aan de Eendrachtsstraat 79 in Rotterdam, van 5 tot en met 9 november en 12 tot en met 16 november. Aanvang 20.30 ur. Reserveringen 010- 4364998. 'Ik hield van hem kind, ik hield zó veel van hem. Naar zijn foto kan ik hele dagen kijken". Tante Leen, de Am sterdamse diva van het le venslied kan er maar niet ge noeg van krijgen. Niet van herinneringen ophalen aan Johnny Jordaan, niet van zingen, niet van alle aandacht die ze nog steeds ruimschoots krijgt en niet van Chris Rijs- dijk, de 66-jarige Rotterdam se Johnny Jordaan die enkele weken geleden de finale van Hennie Huismans Soundmix- show haalde. „O schat, je maakt me zó gelukkig" Chris zag alleen al door het mee doen aan de Soundmixshow een hartewens in vervulling gaan: Tante Leen ontmoeten èn met haar zingen voor het borstbeeld van de enige echte, in de enige juiste omgeving: de Jordaan èn op Jordanese manier. Alle stoe len en tafels naar buiten en fees ten en zingen met de hele buurt. Bij die gelegenheid werd het plan geboren Tante Leen naar Rotterdam te halen. Om nog eens met haar door te nemen hoe dat zal gaan verlopen togen we naar Amsterdam. Visschoonmaakster Vanaf het verzorgingshuis waar ze woont vertrokken we in ware optocht naar de dichtstbijzijnde kroeg. Van lieverlee voegden zich allerlei vrienden, bekenden en bewonderaars bij het gezel schap. Over Rotterdam werd uiteindelijk niet echt veel ge sproken. Tussen het zingen van bekende Tante-Leen-en-Johnny- duetten als Wat ben je toch veran derd in die jaren door worden herinneringen opgehaald en wordt het leven nog eens 'door genomen'. Als dertiende telg uit een gezin van zestien kinderen blijkt Tante Leen de enige die is gaan zingen. Haar moeder al jong weduwe, was visschoonmaakster die soms mee de boot op moest om daar ter plekke haar kunsten te verto nen. De veelal dronken vissers vonden dat daar af en toe ook een lied tegenaan moest. Die taak schoof moeder door naar haar dochter die daar graag op in ging en later in haar eigen kroeg Tante Leen en Chris Rijsdijk. niet veel anders meer deed. Tan te Leen „Ik heb café Royal aan de Nieuwendijk achtendertig jaar gehad. Toen ik er mee stop te kreeg ik ineens allemaal 'mak kes', dat had ik nooit moeten doen. Iedere avond zat ik daar aan de kassa. Ik kon het met iedereen goed vinden, zelfs met buitenlanders al spreek ik geen woord over de grens. Ja, ik heb altijd veel plezier gehad in die kroeg. Dat leven was heel wat beter dan wat ik daarvoor had. Ik ben met werken begonnen op de vismarkt. Ik kreeg vijfender tig centen voor 'n pond garnalen pellen. Later heb ik ook nog vijftien jaar aan de effectenbeurs gewerkt. Als werkster, hoor! Dat je niet denkt dat ik secreta resse was of zo. Ik kan amper mijn eigen naam schrijven". Geramde rotten blijkt de Jordanese diva nog heel wat volume te hebben. Ze heeft er niet meer dan een 'bakkie nooit gedaan. „Welnee", schudt ze haar hoofd. „Als mijn klanten me wat aanboden gooide ik dat altijd op de grond. De vloerbe dekking naast de kassa was hele maal uitgebeten van de sherry". Hoezeer ze door haar bewonde raars ook als verschrikkelijk lief wordt bestempeld, een zaken vrouw is ze blijkbaar ook altijd geweest. Eén die van het goede leven hield en haar kleren bij zaken als De Bonneterrie kocht. „Johnny Jordaan noemde mijn bontstola's altijd geramde rot ten". Op de verbaasde blikken van de aanwezige Rotterdam mers vertaalt ze: „Zo noemen wij dooie ratten". Van aandacht is ze evenmin vies en krijgt die ook nu nog volop. „Eerzuchtig, ik? Dol op mannen, altijd al ge weest. Er was er eens een die om indruk op me te maken zijn tan den met zout poetste. Óm ze witter te krijgen. Dan schold zijn vrouw van ,ach kerel, krijg toch de kolere'. Toch ben ik maar twee keer getrouwd geweest. Tenminste, met mijn eerste man Andries Kok officieel, met mijn tweede man ,Bram Jansen, heb ik samengewoond. Toen wilde ik niet meer trouwen want wat maakt dat nou uit"? Besodemieterd Ze lacht, en nog eens en dan was, na een paar aarzelende 'yessen' uiteindelijk tegen de te lefoniste schreeuwde: „Je ben besodemieterd wijf. Dat héb ik niet besteld". Een blik koekkies De tranen lopen Tante Leen bij na over de wangen. Steeds weer legt ze haar hand op de arm van 'Rotterdamse Johnny' die in meerdere opzichten iets gemeen heeft met de Jordanese legende. Hij zingt vrijwel hetzelfde- „Als ik mijn ogen dicht doe lijkt het net of hij er weer is", zegt Tante Leen-, heeft ongeveer hetzelfde uiterlijk -„Ik heb alleen geen glazen oog", grinnikt hij zelf- en ook qua inborst zijn er overeen komsten te bespeuren. Chris: „Ik geef ook niet om geld. Als ik dit soort dingen maar kan doen ben ik gelukkig. Dat was altijd al zo. Toen ik op mijn dertiende van de ambachtschool af moest, ben ik bij een slager gaan wer ken voor f2,50 per week. 's Za- foto: Leunis veriinde terdags kreeg ik dan als extraatje één ons ham mee. Voor hetzelf- ontschiet haar: „Ik ben weer ver liefd! Op een man bij mij in het tehuis. Toen iemand op een keer vond dat ik niet moest huilen zei hij: „Je mag bést huilen hoor als je denkt dat dat goed voor je is". Dat heeft me zo geraakt. Ik kom nooit meer van hem af. Hij is elf jaar jonger maar dat kan me niks schelen. Wel vervelend dat we allebei in een rolstoel zitten. In het tehuis mogen we elkaar nog net wel een zoen geven maar een apart kamertje krijgen we niet". Verliefd zijn brengt het gesprek weer op houden van -„Ik heb zo'n geluk gehad op mijn vijfen dertigste mijn zoon nog te krij gen"- en dus ook op Johnny Jor daan van wie ze tot zijn dood -nu drie jaar geleden- onafscheide lijk was. De zanger Jordaan komt weer tot leven als een mens dat 'met een lepeltje al gelukkig kon zijn', ondanks al zijn kwalen en ernstige ziektes toch altijd blij was èn hartelijk en gul: „Hij gaf altijd alles weg". Iemand die wanneer hij weer eens dreigde dood te gaan en iedereen om hem heen zat te huilen, het zelfbescheurde van het lachen. Een fenomeen dat in een hotel in Amerika omdat hij de Engelse taal niet meester de bedrag zong ik kort daarna op bruiloften. Tot drie uur 's nachts; als ik maar kon zingen! Vijfendertig jaar geleden won ik al eens een talentenjacht in Hoek van Holland. Daar kreeg ik een blik koekkies voor dat we in de trein naar huis hebben leeggegeten". Chris hoopt ook Japie Valkhof naar partycenter Jansen in de Vijverhofstraat te krijgen als hij daar op 24 november samen met Tante Leen het repertoire van het blijkbaar onsterfelijke le venslied op gepaste, dus feeste lijke wijze gaat doornemen. Valkhof schreef Tante Leen's eerste liedjes in de tijd dat hij in de Proveniersstraat nog café De Horlepiep had. Het belooft een groot feest te worden voor ieder een die 'een smartlap' niet uit de weg gaat en zowel liederen over Amsterdam als Rotterdam uit zijn keel kan krijgen. Dat het levenslied nooit zal vergaan weet het hele gezelschap dat Tante Leen en de Rotterdamse Johnny omringt zeker. Want: „Al mag dat tegenwoordig blijkbaar niet meer -alles is veel te steriel- iedereen is in feite sentimenteel. Iedereen wil graag geraakt, aan geraakt en geknuffeld worden". ROTTERDAM Na een drietal workshopi bij het Scapino Ballet Rotter dam wist choreografe Kirsten Debrock in de afgelopen we ken de aandacht op zich ge vestigd te krijgen met haar ballet 'Cages'. Komende zon dagmiddag zal zij in het Zuidpleintheater weer van zich doen spreken met de productie 'Eye spy'. 'Eye spy' is opnieuw een work shop-productie, waarin gedanst wordt op muziek van Anton We- bern. Van diens Fünf Satze für Streichquartet staan vier delen op het programma. „De muziek van Webern spreekt me erg aan. Ieder stuk heeft een eigen kleur. Bij 'Eye spy' wisselt met de stuk ken de dansbezetting: het eerste stuk is een solo, daarna volgen twee duetten en het laatste stuk is weer een solo. Elk stukje heeft een eigen sfeer, ik probeer steeds iets uit met bewegingen en sfeer." Kirsten Debrock lijkt meer van dansen dan van praten te hou den. Uitpuffend na een dag re peteren in de Scapino-studio er gens op een industrieterrein in Amsterdam vertelt zij, zij het met mate. Hoe komt zo'n choreografie eigenlijk te stand „Ja, eh, hoe gaat dat? Er begint zich lang zaam een idee te vormen vanuit allerlei dingen die je hoort, of bijvoorbeeld in een tijdschrift leest of in een film ziet. Daarna ga ik de studio in met dansers om die ideeën uit te proberen. Daarbij groeit het stuk langzaam maar zeker. Mensen dansen bij voorbeeld iets verkeerd en dat blijkt opeens veel leuker te zijn. Ik kom niet met een blaadje de studio binnen waar alles al op staat". De verschillende choreografieën die ze verzorgde vindt ze echter nauwelijks met elkaar te verge lijken. „Ik ga met ieder project weer met volledig enthousiasme aan de slag en het moet steeds verschillen van het stuk ervoor". De sfeer die in 'Eye spy' wordt opgeroepen komt al tot uitdruk king in de titel van het stuk. „Het heet 'Eye spy' omdat tij dens de twee solo's de andere danseressen de soliste bekijken vanuit de coulissen. Die krijgt daardoor het gevoel bespion- neert te worden. In zekere zin is het stuk ook wel ironisch. Ik vind het altijd leuk dat, als het zo dramatisch wordt dat je zegt 'O, wat erg', om dan iets absurds te laten gebeuren. Naar ver schrikkelijke situaties kun je al tijd terugkijken en je er kapot om lachen. En in dit stuk komen ook van dergelijke dramatische momenten voor". Behalve 'Eye spy', dat slechts tien minuten duurt, voert het Scapino Ballet zondagmiddag ook choreografiën op van Ed Wubbe, Thorn Stuart en Daniël Ezralov. De voorstelling begint om 14.30 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar van maandag tot en niet zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en vanaf één uur voor de voorstelling. Het wulpse 'Diana in bad' van de eerbiedwaardige oude mees ter Rubens, deze keer met psychedelische waterverlichting en kabbelgeluiden. Op een ander eeuwenoud schilderij staat een rode spot gericht. Schoenen, handschoenen, scharen, fietsen en andere gebruiksvoorwerpen van de mens. Voor alle duide lijkheid: het gaat hier over de lichamelijkheid van de mens, be licht in een tentoonstelling, van geboorte tot ouderdom. Met echte levende modellen (Adam en Eva), 'stokstijfstilstaand' in een vitrine. Hoewel, die ene meneer zit steeds anders. Met de komst van de tentoonstelling 'The Physical Self van gastcon servator Peter Greenaway wordt een bezoekje aan Museum Boy mans van Beuningen nog meer de moeite waard. Want er zijn al mooie tentoonstellingen te zien. 'Perspectiven' bijvoorbeeld, met zeventiende eeuwse architectuurschilderkunst. Of de honderd kleur rijke tekeningen van Michael Byron. Ook 'Ontwerpen voor het museum' is de moeite waard. Hier geven affiches en catalogi (vanaf 1938) die in opdracht van het museum vervaardigd zijn, een goed beeld van de ontwikkeling van het drukwerk en de tijdgeest. Prospero's books Gastconservator Peter Greenaway is filmregisseur. Al zo'n twintig jaar maakt hij films, de bekendste zijn: The draughtsman's contract ('82), The Belly of an architect ('86) en The cook, the thief, his wife and her lover ('89). Bijzonder fraai vormgegeven films die niet altijd uitmunten in begrijpelijkheid. Nu draait zijn nieuwste film in de bioscopen: Prospero's books. Deze film is ook moeilijk maar de decors zijn met geen pen te beschrijven. Filmset De Brit Greenaway is de tweede gastconservator, die een keuze heeft gemaakt uit de veelzijdige collecties van het museum. Voordat Greenaway begon te filmen bezocht hij de kunstacademie. Zijn verbondenheid met de beeldende kunst komt ook in zijn films tot uiting. Daarnaast vormt het menselijk lichaam en lichamelijkheid een terugkerend gegeven. Dit thema staat ook centraal in 'The Physical Self. Deze tentoonstelling is opgezet als een filmset. Ditmaal niet het egale, witte museumlicht maar een schemerige zaal waarin de objec ten belicht worden door (gekleurde) spots. Soms wordt een schilderij maar gedeeltelijk belicht. Centraal in de ruimte staan de levende modellen, wat nog benadrukt wordt doordat de naakten fel belicht zijn. De onderdelen van de tentoonstelling hebben namen als; moeder en kind, handen en voeten, lichaamsfuncties, mannen, vrouwen, mannen én vrouwen en ouderdom. Alles hangt door elkaar bij 'The Physical Self. Er is nu eens niet naar stroming of kunstenaar geordend maar de oude meesters en moderne werken hangen gewoon bij elkaar. Bij het onderdeel 'vrouwen' zijn zowel eeuwenoude, impressionistische als 'pop-art' uitvoeringen te zien. Voeg daar de aparte belichting bij en er is met deze tentoonstel ling een volslagen ander hoekje in het museum ontstaan. Tussen al die 'edele' kunst stoort ook een 'ordinaire' reclameposter niet. Het is de omstreden reclameposter van Benneton, die van de pas geboren baby. Humor De gebruiksvoorwerpen moeten met gevoel voor humor uitgezocht zijn. Tientallen scharen, van middeleeuws tot design, liggen in vitrines. In een andere vitrine staan hoofden, op het eerste gezicht de bekende bronzen museumhoofden. Al snel blijkt dat er ook een fel opgeverfd hoofd tussen staat. Of een hoofd als een fors formaat bokshandschoen. Er zit een mondgat in met vervaarlijk haaiegebit waardoor een beschaafd neusje naar buiten blikt. 'The Physical Self is tot en met 12 januari te zien in Museum Boymans van Beuningen. Tevens wordt het hele filmoeuvre van Peter Greenaway vertoond; iedere zondagmiddag in december tot en met 12 januari één speelfilm per zondag. In de maand november worden meerdere korte films of video's per zondag vertoond. Aan staande zondag: 'TV Dante' (VPRO), Bathrooms, Deaths in the Seine en Mis for Man, Music for Mozart. De nieuwste film van Greenaway: Prospero's books, draait in Calypso. Ondanks een degelijke opvoeding, een goed voorkomen, een professionele opleiding en een mond vol tanden brengen de Vlaam se theaterclowns Tom Roos en Philip de Maertelaere op vrijdag 1 november in Popular de show 'don't Wurre'. Een verhaal hebben de heren niet, inhoud en decor zijn spoorloos en over de rode draad wordt voortdurend gestruikeld. 'Don't Wurre wil niets meer zijn dan een reeks losse sketches; simpel, naïef, onbehouwen en vooral pretentieloos. Maar wel grappig. In de sketches en het tussenspel verraadt hun acteerpatroon geen enkele ambitie voor enige stilering. Het blijft allemaal even onder ons. Het overkomt hen én het publiek en dat is nou juist de charmevan de voorstelling. Popular is gevestigd aan de West Kruiskade. De entrée voor deze voorstelling bedraagt 10,-. In het kader van de 'Wine and dine' reeks in het theater kan de voorstelling ook na het genot van een maaltijd bijgewoond worden. Inclusief een diner (voor-, hoofdge recht en een wijn) kost een kaartje dan 30,-. ROTTERDAM Het His torisch Museum heeft een mi niatuurkermis uit de jaren '30 gerestaureerd. De kleur rijke modellen staan centraal tijdens de tentoonstelling 'Komt dat zien!, kermis in het klein', die op 8 november in De Dubbelde Palmboom wordt geopend. Ter gelegen heid van deze tentoonstelling treden op zondag 10 novem ber 'ouderwetse' kermisar- tiesten op in het museum. De kleurige miniatuurkermis be staat uit een zweefmolen, een reuzerad, twee draaimolens, een Rad van Avontuur, een koek kraam en wat kleinere onderde len. Maker Arie Taselaar (1871- 1947) moet de kermis omstreeks 1935 gemaakt hebben, naar het voorbeeld van de jaarlijkse ker mis in IJsselmonde. Waarschijn lijk deed hij dit uit liefhebberij. Misschien had hij de bijgedachte om er de etalage van zijn winkel in scheepsbenodigdheden mee te versieren. Het werk moet zo'n vijf jaar in beslag hebben genomen. Wan neer de mini-kermis te zien is geweest, is niet helemaal duide lijk. In elk geval heeft Taselaar de kermis op koninginnedag 1945 getoond aan zijn dorpsge noten. Daarna is alles in dozen verdwenen. Dozen Drie jaar geleden kwamen de modellen weer tevoorschijn. Het Historsich Museum werd gebeld door een kleizoon van de maker. Hij vroeg of men belangstelling had voor de kermis. „We troffen bij hem kratten, kisten en dozen vol onduidelijk materiaal aan. We zagen aan de kwaliteit van de onderdelen dat het iets aar digs moest zijn. We hebben de schenking aanvaard, zonder dat er precies wisten wat we in huis haalden", vertelt hoofdconser vator Charles Thiels. De miniatuurkermis is gerestau reerd door de inmiddels overle den Leo Poot. Het aantal pro blemen wat hij daarbij onder vond was zeer beperkt. „Tase laar heeft voor deze kermis moe ren en boutjes uit de Meccano- sfeer gebruikt. De verbindingen en de lagers heeft hij zelf ge maakt van koper. Het enige wat gekocht is zijn afwrijfplaatjes voor de versiering en figuren. Ik kan me voorstellen dat hij hier Hoofdconservator Charles Thiels bij de miniatuurkermis: 'Deze kermis wordt een publiekstrekker'. Foto: PETER DE KIEVITH vijf jaar lang mee bezig geweest is. Alles is goed verzorgd en ge detailleerd", zegt Thiels. Aardig De schaarse bezoekers die in het depot van het Historisch Mu seum de kermis hebben gezien, zijn erg onder de indruk. Ook een kermis-deskundige heeft zich enthousiast uitgelaten over het IJsselmondse model. „Deze kermis wordt een publiekstrek ker. Het is zo aardig, dat je je moet afvragen of het niet perma nent in de opstelling te zien moet zijn", zegt conservator Thiels. De tentoonstelling 'Komt dat zien!, kermis in het klein' is van 8 november 1991 tot 16 februari 1992 in De Dubbelde Palmboom in Delfshaven. Ter gelegenheid van de opening vindt op zondag 10 november in De Bubbelde Palmboom van 13.00 tot 17.00 uur een ouderwets kermisspek- takel plaats. Hier zal kwakzalver Elysius Pomerus zijn elixers aan prijzen. Andere optredens wor den verzorgd door waarzegster Rosa, het circus Caprioli (met een degenslikker en een boeien- koning) en het variété-dou Fred Fred Ster. mmt

De Havenloods | 1991 | | pagina 15