Van wijkblad naar grootste streekkrant 1971: De Havenloods kijkt kritisch over de grenzen DË HAVE? KT. 1961, de grote sprong voorwaarts van wijkblad naar volwassen stadskrant metro 1981: Van Barry's Corner tot kernraketten lnloods De weg van nieuws en advertenties DE HAVENLOODS De Havenloods van 1951 tot 1991: spectaculaire groei naar onmisbare informatiebron Eénpyjoner moet beleggers naar Kop van Zuid brengen iTTaiBilmn ENLOODS DE HAVENLOODS - JUBILEUM - DONDERDAG 31-OKTOBER-1991 DE HAVENLOODS 44-1 d01 'MEN HOEFT EEN ROT- terdammer niet te vertellen wat een Havenloods is', be gon de redactie het inleidende artikel in het allereerste num mer van de Havenloods op 1 november 1951. Tien tegen een dat het antwoord op de vraag 'Wat is een Haven loods?' in Rotterdam nu een ander antwoord oplevert dan veertig jaar geleden. Een Ha venloods anno 1991 is een krant, waarin je nieuws uit de stad kunt vinden, adver tenties van kleine en grote winkeliers, sport- en uit- nieuws uit de regio en ru brieksadvertenties van parti culieren. Van de 10.000 exemplaren waar mee de Havenloods begon in 1951 is het blad gegroeid tot een oplage van 300.000 in dertien edities. De Havenloods uit 1951 was geen gratis krant. Hij kwam eens in de veertien dagen uit in het centrum van Rotterdam en een abonnement kostte 60 cent per kwartaal of één gulden per halfjaar. De uitgever was Stich ting De Jeugdhaven, een instel ling van christelijke signatuur die verschillende clubhuizen on der haar beheer had. De op brengst van De Havenloods (die overigens pas in de loop van de derde jaargang kwam), was be stemd voor het clubhuiswerk. Oprichter dominee Van Krim pen had niet kunnen vermoeden dat de groei van zijn Havenloods zö stormachtig zou verlopen. Binnen enkele jaren groeide het blad naar een oplage van 25.000; in 1952 kwamen er al verschil- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLA .de Jeugdhaven". Mathene NOVEMBER 1951 Verschijnt voorlopig E HAVENLOODS den was ik eens zo eigenwijze scherpere veiligheidseisen maken m tot financiële tegenvaller Het redactionele stuk de eerste Havenloods opende. de Havenloods nu: actueel en kritisch. lende edities uit en werd de krant een wekelijks gratis ver schijnsel, waar men zich buiten het verspreidingsgebied op kon abonneren. In 1953 volgde een. wekelijkse uitgave. Columns Inhoudelijk was De Havenloods geen echt nieuwsblad in de be ginjaren. Zo nu en dan wordt eens een graantje meegepikt van de actualiteit, overigens steeds meer in de loop van de eerste jaargangen. 'Feyenoord verliest van de Nederlandse Antillen' (met 1-0 in het Feyenoordsta- dion), artikelen over de waters nood in 1953, veel nieuwe ge bouwen, de aanleg van een heli- copterveld en nog veel meer. Hoewel het verschijnsel destijds nog geen 'columns' heette, lieten vele columnisten (of was het één persoon die onder verschillende pseudoniemen schreef?) hun licht schijnen over maatschappe lijke ontwikkelingen. Er was een vervolgverhaal, Logement 'Het Lekke Leven' (Een roman uit het Rotterdamse zwerversleven door W. Laatsman), een filmru briek, gedichten, regelmatig een frijsvraag, een rubriekje voor de inderen, veel Jeugdhaven- nieuws en wat we nu onder de rubriek 'zakelijk bekeken' nog steeds in de krant hebben: stuk jes over bedrijven in de stad. Vrij Nederland De Havenloods ontwikkelde zich in de jaren zestig tot een uniek huis-aan-huisblad. In 1965 haalde de krant zelfs met zijn non-conformistische standpunt Vrij Nederland. 'Geëvolueerd tot de mmatschappijkritische horzel in de conformistische we reld van de maasstedelijke pers', beschreef het opinieblad de re dactionele koers. De Rotter dammers waardeerden die hou ding, want De Havenloods werd uitstekend gelezen. De Haven loods was andere Rotterdamse media vaak vóór in de berichtge ving, wat de journalisten van het huis-aan-huisblad door hun col lega's van de dagbladen niet in dank werd afgenomen. Eind jaren zestig noopte de groei van de Havenloods de di rectie om te zien naar eigen mo gelijkheden om de krant te druk ken. Tot die tijd werd De Ha venloods bij het Rotterdams Nieuwsblad gemaakt. Er moes ten investeringen gedaan wor den. Maar geen bank wilde in zee gaan met de 'linkse' Haven loods. Hoewel het bedrijf ge zond was, kon Stichting de Jeugdhaven de kar niet meer op eigen kracht trekken, en moest de krant verkocht worden. Wegeners Couranten Concern nam in 1972 het roer over. Dat betekende niet dat de voor uitstrevende signatuur ineens verdween, maar de toenmalige redactie stapte wel op. De Ha venloods is ook sindsdien de nieuwsfeiten in Rotterdam en regio kritisch op de voet blijven volgen. De 'luis-in-de-pels-houding' van de jaren zestig leek zelfs in het jaar 1990 nieuw leven ingeblazen te krijgen. In dat jaar beschikte de Rotterdamse stadsredactie bijna wekelijks over besloten stukken van drie raadscommis sies. Als klap op de vuurpijl kreeg de redactie in 1990 zeker zo'n keer of tien de volledige vergaderagenda van burgemees ter en wethouders, met alle bij behorende en soms geheime stukken, in handen. Het gevolg was zo'n dertig tot veertig pri meurs over zaken die de ge meente liever nog even stil had gehouden. „Ik heb de laatste tijd wel lol in De Havenloods", zei Jan Goe- jenbier, hoofd voorlichting van de gemeente, in het begin nog. Waarop de verslaggever tevre den antwoordde: „Wij ook, Jan." Later waren Goejenbier en de zijnen minder blij met de situa tie: de publicaties leverden heel wat scheve ogen op. Niet alleen bij collega-journalisten, maar vooral bij stadhuisse wethouders en voorlichters. Zo werd bij voorbeeld wethouder A. Ver beek tot twee keer toe, als ge volg van publicatie, gedwongen een besloten vergadering om te zetten in een openbare vergade ring. Prullebakken Volgens betrokkenen in het stadhuis kon het niet anders of een onzer correspondenten plunderde regelmatig prullebak ken in kamers waar hij niet mocht komen. Dit nu was niet het geval. De gemeente was ge woon slordig. De stukken lagen namelijk èn in een openbare ruimte èn zó voor het grijpen. Zelfs had de correspondent toe stemming van een ambtenaar de spullen mee te nemen. Overi gens wist deze ambtenaar kenne lijk niet dat het hier besloten stukken betrof. Aan de voor de redactie zo luxe situatie kwam helaas door twee oorzaken een eind: door een in terne verhuizing in het stadhuis en doordat de gemeente beter op haar spullen ging passen. Dat is jammer voor zowel ons als voor onze lezers. Maar wie weet komt er ooit weer eens een tijd dat WIE JAARGANG 1961 van De Havenloods opdiept uit de archieven, treft een krant aan die 'ruikt' naar de tijd waarin hij gemaakt is. Ne derland krabbelt economisch langzaam op, wat in de krant tot uitdrukking komt in de talrijke personeelsadverten ties waarin woorden als 'flink', 'beschaafd', 'intelli gent' en 'gehuwd' veelvuldig terugkomen. Zo zocht Van den Bergh's en Jurgens' fabrieken N.V. in 1961: 'Flinke Mannen met zin voor orde en netheid voor spoedige apijt her en hield de gemoederen aardig bezig indiensttreding' en een melkboer in Crooswijk had nog plaats voor een 'Flinke melkbezorger' De redactiekolommen stonden in '61 bol van het nieuws over de wederopbouw van de stad. Veel grote foto's van de aanleg van de Lijnbaan en een beeld van een kaal Hofplein waar „Het Hilton- hotel de grond uit schiet", aldus een foto-onderschrift uit de krant van 10 mei 1961. Ook brengt de krant op een van de binnenpagina's onder de rubriek 'Metropool en Metro' iedere week een fotografisch verslag van de vorderingen van de aan leg van de metro. In de redactio nele commentaren die foto's be geleiden klinkt een nauwelijks verholen trots door. „Nog is het land rauw en onbewerkt in de buurt van de Schiedamsedijk. Maar met stoer geweld wordt hier de grondslag voor de metro gelegd. De lieren kreunen, de staaldraden spannen zich, de dragline graaft en wroet en uit de chaos van vandaag wordt de snelle toekomst geboren", zo luidt een van de wat gezwollen aandoende teksten die kennelijk het 'Rotterdam-gevoel' van die tijd verwoordden. Opvallend is dat de redactionele aandacht vanaf eind '50 steeds meer verschuift naar het stedelij ke nieuws. Een trend die in de zestiger jaren doorzet, waardoor De Havenloods van een wijkge- bonden advertentieblad uit groeit tot een volwassen stads krant. Regelmatig opent het blad met nieuws over zaken die voor de hele stad van belang zijn, terwijl -net als tegenwoor dig- het meer wijkgebonden nieuws naar binnen verschoven is. Een greep uit het nieuws van de voorpagina van De Haven loods van donderdag 27 april 1961. 'West-Duitsland "ronselt" in Rotterdam honderden goede arbeidskrachten', was de alarme rende opening. Het artikel maakt op verontwaardige toon melding van malafide praktijken van Duitse vertegenwoordigers. "Deze onbetrouwbare sujetten dienen zoetgevooisd allerlei fraaie verhalen op en doen veel beloften om Rotterdamse vak- klieden er toe te bewegen in Duitsland te komen werken." Vanuit de bovenhoek glimlacht koningin Juliana de lezer toe, die, zo meldt het onderschrift, zondag haar 52ste verjaardag viert. Verder twee kolommen over de mogelijke komst van een 'modern centrum voor schip pers' en een verhaal over de be kende Rotterdamse kapper John Postmus, die zijn handen voor één miljoen verzekerde. De ver slaggever: „Hoewel wij in Rot terdam gewend zijn aan enorme getallen, duizelen we er van. Eén miljoen gulden voor de han den van een haarkunstenaar." KERNENERGIE, STADS- vernieuwing en kernraketten. Met deze drie kernwoorden kan worden aangegeven wat veel mensen in het Rijnmondgebied in 1981 bezighield. Ook in De Havenloods komen deze the ma's regelmatig terug. Het 'leed' in de wijk wordt echter niet ver geten. 'Woedende reacties na ingezon den brief, kopt De Havenloods op woensdag 4 november 1981, de dag van de deelgemeenter- raadsverkiezingen. De krant pu bliceerde op 29 oktober een brief die was ondertekend met J. Koekoek. Hierin breekt deze de staf over de PvdA in Overschie en kraker Dik Fokkema. Op 4 november vertelt J. Koe koek op de voorpagina dat hij van het epistel niets af weet. „Toen ik de brief onder ogen kreeg schrok ik me wild. Behal ve mijzelf worden de PvdA en de partij waar ik kandidaat voor ben, Overschie '81, er de dupe van". Op donderdag 5 november haalt J. Koekoek wederom de voorpa gina van De Havenloods. Dit maal als winnaar van de verkie zingen in Overschie. Het op komstpercentage bij deze ver kiezingen bedroeg dertig pro cent. Wethouder Schmitz was hier volgens de krant tevreden mee. Het protest tegen de bewape ningswedloop drong in 1981 door tot Vlaardingen en dus ook tot de kolommen van De Haven loods. De actiegroep Vlaardin gen Tegen Kernbewapening bracht vijfhonderd mensen op de been. Een verslaggever deed er kritisch verslag van. „Tijdens de rondgang door oude Vlaar- dingse wijken zorgde een wat onzamenhangend muzikaal ge zelschap voor wat vrolijke klan ken. De leden hiervan zaten op een vrachtauto en speelden er weliswaar lustig, maar zeker niet fantasierijk op los. De demon stranten die direct achter de mu sici liepen merkten al na enige straten de beperktheid van het repertoire op. Dat betekende niet dat zij niet gewaardeerd werden door de demonstranten, integendeel. Bij het overbeken de nummer 'Bei mir bist du schön' van The Andrew Sisters (jéééaéren geleden) raakte een aantal deelnemers uit de aange houden pas en begon een meer swingend loopritme aan te ne men". Wekelijks in De Havenloods destijds ook de rubriek Barry's Corner van Barry Hughes. Hier in schreef hij over Sparta-sterren als Louis van Gaal en Ronald Lengkeek. En aan het eind van het jaar ontbrak natuurlijk Sint Nicolaas niet. De correspondent van De Havenloods in Madrid onthulde dat de Goedheiligman op 18 november 1981 om 12.45 uur voet aan wal zou zetten in Rotterdam. recht! De afgelopen wel in deze krant de volgende op roep te lezen: 'Wie heeft de allereerste Havenloods nog in zijn bezit?' Nu is jaargang één, nummer één terecht. De eerlij ke vinder, Henk van Buren van het Gemeentearchief, krijgt hiervoor van De Haven loods een etentje aangeboden. Hoewel op de redactie van de krant alle nummers bewaard worden, was het allereerste exemplaar al jaren zoek. SchieiLimsNicw*! |!|l|pl RöMerdams Stadsblad Klein begonnen, uitgegroeid tot een niet meer weg te den ken wekelijks verschijnsel in meer dan 300.000 brievenbus sen: De Havenloods. Honder den mensen dragen er weke lijks hun steentje aan bij om De Havenloods bij honderd duizenden op de deurmat te laten vallen. Advertentieverkopers, journa listen, fotografen, grafici, drukkers, chauffeurs, bezor gers en vele andere medewer kers vormen een complexe or ganisatie. Dat gebeurt ge woon, zonder daar al te veel ophef over te maken (we blij ven immers Rotterdammers). Nu, bij het veertigjarig bestaan van De Havenloods, laten we enkele van die velen aan het woord over hun werk. Hun verhalen geven een beeld van de wijze waarop de krant tot stand komt, wat er allemaal bij komt kijken en hoe ze daarbij betrokken zijn. Natuurlijk zijn er op de achter grond nog veel meer ..mensem aan het werk, zonder wie de' krant niet zou kunnen 'vèrschij-' nen. De telefonistes, de mede werkers achter de balie, de ad ministratie, het secretariaat, de mensen van de postkamer enï de koeriersdiensten, het mana gement, de medewerkers van de personeelsafdeling, de men sen van het technisch bedrijf, niet te vergeten de kantineme dewerkers, de schoonmakers, de chauffeurs en al die vele anderen. De schijnwerper kan niet op elk van hen gericht worden. Toch denken we met ruim een dozijn kleine portretten van medewerkers van Dq Haven loods een beeld te kunnen ge ven van hoe de krant gemaakt wordt, beginnend bij de lezet en eindigend bij degertet? over wie in de krant wordt geschre- RïTISfHF CFÏÏTI- Hof in monrf 10T1 VEEL KRITISCHE GELUI den, in 1971 in De Haven loods. Het blad had een repu tatie op het gebied van alerte, vooruitstrevende berichtge ving. Onder leiding van hoofdredacteur Anne Hoek- sema werd de blik niet alleen op de Maasstad en omgeving gericht, maar keek de lezer mee met de redactie tot ver over de gemeente- en zelfs de landsgrenzen. Toch bleef de lokale en regiona le verslaggeving het belangrijkst. De Rotterdamse edities open den begin november met een stuk over de actiegroep Leefbaar Kralingen, die zich met hand en tand verzetten tegen de komst van de metro over de Oudedijk. Het gemeentebestuur had al in gestemd met het Oudedijktracé, maar de actiegroep bleef zich verzetten. Ook de stichting Kra- lingerhof heeft bezwaar tegen het tracé, meldt de Havenloods: het doorkruist de plannen voor de aanleg van een 'groene wal', beginnend bij het Arboretum Trompenburg bij de Oostzeedijk en via Tuinenhof en Iepenhof doorlopend naar het Kralingse- bos. In de roemruchte rubriek Kuke leku vragen de redacteuren van De Havenloods aandacht voor veelsoortige vraagstukken, va riërend van de aanleg van een enorme olie-opslagplaats op de Maasvlakte tot de toelating van China tot de Verenigde Naties. De toon is kritisch, maar luchtig. Fluwelen hand De kritische toon van De Ha venloods beviel maar slecht bij sommige adverteerders. De ge meente Rotterdam bijvoorbeeld weigerde in die dagen in De Ha venloods te staan. Toch was dat voor de directievan de Jeugdha ven, eigenaar van de krant, nooit reden om de redactie tot een andere koers te dwingen. In een artikel in Vrij Nederland, dat in maart 1973 verscheen, vertelt hoofdredacteur Anne Hoeksema over die onafhanke lijkheid, een grote bijzonderheid voor een huis-aan-huisblad, die het wat betreft zijn inkomsten geheel uit de advertentiepot moet hebben. Toen De Haven loods in 1972 werd overgenomen door Wegener vreesde hij een heel ander directiebeleid. Onder de titel 'De Havenloods wordt met fluwelen hand gewurgd' te kent Martin van Amerongen de geschiedenis van de overname op. Uiteindelijk was het niet het be leid van Wegener wat betreft de inhoudelijke koers van de redac tie die Hoeksema deed opstap pen, want dat viel alles mee. Bezuinigingen op redactioneel gebied maakten het voortgaan op de oude voet onmogelijk. Vele redacteuren moesten af vloeien, en Hoeksema kon zich daarmee niet verenigen. Toen uiteindelijk ook sterjournalist Jan Dijkstra het veld moest rui men, was voor hem de maat vol. 'Een gedemoraliseerde redactie bleef achter', aldus Van Ame rongen in Vrij Nederland. Derde Wereld Jan Dijkstra was de grote man achter paginagrote artikelen over armoede in de Derde We reld. Die trof de lezer veelvuldig aan in de Havenloods van twin tig jaar geleden. Alleen al in de maand november van 1971 ston den stukken over Zuid-Amerika en Afrika. Dijkstra reisde voor De Havenloods naar Zambia en Colombia en schreef onder de titel' De onuitsprekelijke armoe de in Bogota' een vlammend be toog tegen de uitbuiting van de straatarme bevolking op de rand van het bestaan. 'Pistolen losjes in de holster', zo beschreef hij de indruk die de politiestaat op hem maakte. Multinationals als Phi lips worden niet gespaard in zijn bijdrage. Kritiek ook op de ont wikkelingshulp van de rijke lan- Kukeleku, kritische bijdragen in een luchtig jasje. den. „Elk rijk land verdient aan het geld dat als ontwikkelings hulp wordt uitgegeven. De rege ringen van de arme landen doen met het geld wat hun goed dunkt", schreef Dijkstra. Gastarbeiders Toch bleef De Havenloods ook dichter bij huis. Op sportgebied is er kritiek op de KNVB, die volgens het redactionele artikel veel te weinig doet aan de oplei ding van de jeugd. De christelij- •ke inslag van het blad komt naar voren in de berichtgeving over een nieuwe bijbelvertaling in het Maleis, terwijl even verderop op dezelfde pagina het Komité Pro Gastarbeiders meldt dat er 'in heemse raadgevers' nodig zijn voor de ondersteuning van bui tenlandse werknemers (die toen nog niet zo heetten). De Capelse editie meldt d^ komst van een heel nieuw type woningen in Krimpen aan den IJssel. Het 'Wassenaar van Rot terdam' krijgt te maken met het Driekanteplan, woningen dié volgens de wensen van de nieu» we bewoners kunnen worden in-> gedeeld. Schiedam heeft net de begroj tingsbehandeling achter de rugj Saai was het, blijkt uit het ver» slag. D'66 (toen nog mèt kom' ma) toont zich verdrietig over het ontbreken van geld voor eefli sociaal raadsman, terwijl er te vredenheid is over de bouw van een nieuw gemeentehuis.' En wat nog steeds hetzelfde is en elk jaar terugkomt: lezers van de Havenloods kunnen niet reduc tie de ijsshow van Holiday onTce bijwonen. In Ahoy' natuurlijk!-

De Havenloods | 1991 | | pagina 25