Sterke band met lezers en adverteerders geeft Havenloods zonnig toekomstbeeld I Kamer van Koophandel benadrukt noodzaak goede verbindingen J II M Drogisterij De Pil schakelde over op homeopathie f Echtpaar Den Ouden bezorgt met plezier DE PIL DE HAVENLOODS 'De Havenloods is een nuttig gebruiksartikel door de overzichtelijke indeling' 7 I hbt" 'Binnenstad kan toplokatte worden op Europees niveau' DE HAVENLOODS - JUBILEUM - DONDERDAG 31-OKTOBER-1991 DE HAVENLOODS door MARIA NEELE DE HAVENLOODS IS klaar voor de toekomst, vin den Bep Alkemade en Ron Brokking, samen het direc tieteam van Wegener huis- aan-huisbladen, de uitgever van De Havenloods. On danks de verschuivingen in medialand en de komst van adverteerders op de lokale kabel hebben ze er vertrou wen in dat de lezers èn de ad verteerders De Havenloods trouw zullen blijven. „We zijn sterk door verleden en heden. Door de jaren heen hebben we een sterke band met lezers en adverteerders. In de toekomst zullen we het zeker goed blijven doen", al dus Bep Alkemade. De Havenloods is uniek in meer dere opzichten, menen beide di recteuren. Bep Alkemade: „Het is een van de weinige ongebon den huis-aan-huisbladen. Er be staan in Nederland veel huis- aan-huisbladen die gekoppeld zijn aan een dagblad. Die mogen geen echt nieuws of politieke be richtgeving brengen, omdat ze hun collega's van het dagblad anders wel eens voor de voeten kunnen lopen. De Havenloods kent die beperking niet, en de kwaliteit van de redactie is zo goed, dat we gerust kunnen con curreren met bijvoorbeeld het Rotterdams Dagblad." Commericieel directeur Ron Brokking vult aan: „Het editie stelsel van De Havenloods staat er garant voor dat zowel de grote adverteerders als de kleine loka le winkeliers aan hun trekken kunnen komen. Een belangrijk pluspunt voor de lokale adver teerders'is dat we in eigen huis een technische afdeling hebben die de zetwerkzaamheden voor LOODS Cu Sfcidsbtod «LOODS^S JttJOÖDs"^ nia>ods"V» vju Centrum Zuid iÜT uj tki m^M\dvertmkNad kircKrt Charlois snit Bep Alkemade en Ron Brokking: „Pluspositie bij mediaplanners." foto: LEUNIS VERLINDE haar rekening neemt. Daardoor zijn we als bedrijf heel flexibel." Bijkantoren Lokale winkelcentra maken re gelmatig gebruik van de moge lijkheid bij De Havenloods een speciale krant uit te geven in het kader van een festiviteit of jubi leum. „We hechten veel belang aan die lokale adverteerders", aldus Brokking. „In het gebied ten westen van Rotterdam heb ben we al sinds jaar en dag een eigen bijkantoor, in Vlaardin- gen. Medio 1992 openen we ook een kantoor in Capelle aan den IJssel. Vroeger had De Haven loods de naam een Rotterdamse krant te zijn. Door die grotere persoonlijke aandacht voor de kleinere adverteerder is de ba lans tussen lokaal en regionaal sterk verbeterd." Ook in de redactionele kolom men is er de laatste jaren steeds meer aandacht voor het lokale nieuws, terwijl ook regionale on derwerpen aandacht krijgen. Bep Alkemade ziet dat als een sterk punt. „Daarin onder scheidt De Havenloods zich van de andere bladen. Verder zijn we bezig steeds duidelijker on derscheid te maken tussen de verschillende onderdelen van de krant, zowel wat betreft de ad vertenties als de redactiekolom- „Voor de lezer is die indeling in verschillende segmenten over zichtelijker. Informatie over on roerend goed, personeelsadver tenties, uitgaansnieuws en ad vertenties over recreatie of au to's zijn gemakkelijk te vinden en te herkennen. De Haven loods is een nuttig gebruiksarti kel. Het is geen vluchtig medium zoals radio of televisie." Omroep Adverteerders hebben steeds meer keuze wat betreft de beste ding van hun reclamebudget. Binnenkort, als de subsidiëring van lokale en regionale radio en televisie ophoudt en radio en tv zelf ook commercieel de boer op mogen, wordt die beslissing nog moeilijker. Commerciële samen werking met een regionale of lokale omroep is officieel nog niet mogelijk. Radio en tv mo gen van de minister slechts een binding aangaan met een lokale dagbladuitgeverij. Toch bestaan er met Radio Rijnmond nauwe betrekkingen: de Radio Rijn mond Reporter wordt samen met de Wegener-bladen uitgege ven en verspreid, maandelijks in de dinsdaguitgaven. „Een media-activiteit die goed bij ons past", noemt Bep Alke made dit samenwerkingsver band. „Zowel Radio Rijnmond als Wegener Huis-aan-huisbla den hebben een hoog bereik en bestrijken een groot gebied." Of deze prille relatie straks uit mondt in een officiële samen werking, is nog afhankelijk van de ontwikkelingen op het gebied van de mediawetgeving. Rubrieken Maatschappelijke veranderin gen en verschuivingen hebben hun weerslag in de media. Men sen leven en lezen sneller. De lezer wil graag op de hoogte zijn, maar toont een voorkeur voor korte berichten. De Havenloods anno 1991 ziet er dan ook we zenlijk anders uit dan die van enkele decennia geleden: veel meer foto's, en in plaats van de lange artikelen nu korte en veel soortige berichtgeving. „Van oudsher is De Havenloods een goede krant", aldus Bep Al kemade. „Dat moet zo blijven. De redactie heeft een grote au tonomie. We bieden lokale en regionale informatie van uitste kende kwalitiet, sport- en uit gaansnieuws, berichten uit de gemeentepolitiek en verstrooi ende rubrieken, zoals Roteroda- mum van Joris Boddaert en de gedichtenrubriek in de editie Ca pelle. Die rubrieken worden zeer op prijs gesteld door de lezers." Bereik Voor de informatie op lokaal niveau zijn de inwoners van de regio vaak afhankelijk van de huis-aan-huisbladen. „Veel mensen hebben geen dagblad, en van de dagbladlezers zijn er veel met een abonnement op een landelijke krant als het AD", weet Alkemade. Ook media planners, die voor de grote ad verteerders uitzoeken op welke manier ze hun advertentiebud get het meest rendabel kunnen besteden, weten De Havenloods te vinden. „In Rotterdam heb ben we een pluspositie bij de mediaplanners", vertelt Brok king. „De Havenloods en Het Zuiden zijn de eerste titels die bij de bureaus opkomen. Eén voorbeeld vind ik heel treffend in dat verband. Toen MacDo- nalds voor het eerst in Neder land adverteerde, adviseerde het reclamebureau Ogilvy Mather voor Rotterdam onze kranten. Overal elders in het land werd in dagbladen geadverteerd. 'Waar om een gratis krant?', vroegen ze in Amerika toen dat voorstel werd ingediend. Het antwoord was logisch: De Havenloods en Het Zuiden hebben het grootste bereik hier in de regio." Ze zijn net op vakantie ge weest en nog geen uur nadat de koffers in de gang stonden, werd hij al op straat aangehou den met de vraag waarom De Havenloods tijdens zijn afwe zigheid zo slecht bezorgd is. „Tja, zo zie je maar. Ze ken nen ons overal", vertelt het echtpaar Den Ouden. „Als we weg zijn, worden we gewoon gemist." De beide echtelieden bezorgen De Havenloods in middels anderhalf jaar. Op dinsdag en donderdag lopen ze met een speciaal karretje om de krant in een groot deel van het centrum te verspreiden. Den Ouden: „Ik doe het nog steeds met plezier. Door weer en wind en altijd samen met mijn vrouw. We zijn zo bekend als de bonte hond." Zijn vrouw: „Ja, ze noemen hem allemaal schatje of lieverdje, want hij heeft altijd wel tijd voor een praatje." Hij: „Nou, niet overal. Er zijn mensen bij die De Havenloods niet moe ten. Als je bij dat soort een krant in de bus stopt, krijg je hem naar je kop en schreeu wen ze: 'Hou je klerezooi bij je!'. Best, ik zeg altijd: 'Als je het tegen me zegt, sla ik je gewoon over.' Geen probleem, er zijn d'r genoeg die de krant wèl lezen." Zijn vrouw: „Dat blijkt onder weg altijd weer. De mensen op straat vragen om een krant. Nou is dat geen probleem, want we hebben altijd wel een stapeltje extra. Maar het is wel eens gebeurd dat we thuis zijn gekomen zonder krant." Hij (lachend): „Meestal bel ik de Havenloods dan met een be zorgklacht, hè." vierkante KAARSEN pothische KAARSEN TAFELLOPERS TAFELKLEDEN SERVETTEN STERRETJES LAMETTA EN ROOD LINT KAARSENKNIJPERS KLOKKEN Een pak Kerstkaarsen slechts 36 ct Kersttafelloper j spotprijs 10 ct Weer ontvangen: Pijpsleuftels voor helpmotoron 90—110 In een van de eerste n De Havenloods adverteerde De Pil met een pak kaarsen voor 36 hOMEOfATHlÊ Drs. Schreuder, algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel: 'Het is een groot goed als we de binnenstad werkelijk afmaken'. Foto: PETER DE KIEVITB Drogisterij De Pil aan de Nieuwe Binnenweg. Een eta lage vol met potjes en doosjes met kuren tegen griep en ver koudheid en andere dagelijk se kwalen. Drogisterij De Pil adverteerde in één van de eerste Havenloodsen met chocoladeletters voor acht cent per stuk en roomkarne- melkzeep voor zestien cent per stuk. Of met de Kerst een pak kerstkaarsen voor 'slechts' 36 cent. Nu, veertig jaar later, bestaat De Pil nog steeds, zij het als homeopathische drogist met eigen assortiment. Kaarsen zijn er niet meer te koop voor de meeste artikelen moet de klant meer dan een paar centen neer tellen. De huidige eigenaar is Tom Visser. „De oude eigenaar die in de Havenloods adverteer de is de heer Boomsma. Ik nam de zaak in 1978 van hem over. De oude Boomsma schijnt nog gezond te zijn en woont nu in België. In zijn tijd was hij al begonnen met het verkopen van geneesmiddelen op basis van kruiden en homeopathische pre paraten. Door zelfstudie werd hij een vakman op dat gebied. Ook schreef hij artikels over ho meopathische geneeskunde door allerlei oude boeken van de plank te trekken en die te bestu deren." Mond op mond Visser, afkomstig uit Leiden, had in 1978 praktijkervaring met de verkoop van homeopathische geneesmiddelen en breidde het geen wat Boomsma op had ge bouwd uit. „We hebben alle gro te merken in huis en laten bij een fabrikant in Frankrijk ook eigen preparaten klaarmaken onder ons huismerk 'De Pil'." Het eigen assortiment van De Pil telt nu 136 produkten. „Die pre paraten kiezen wij naar aanlei ding van wat klanten vragen of wat wij merken dat goed aan slaat." Visser en zijn personeel zijn dan ook graag bereid de klanten van advies te dienen bij de keuze van een medicijn. „Alleen willen we niet de huisartsen voor de voe ten lopen", benadrukt Visser. „We spelen geen doktertje. Als een klant met een kwaal komt, verwijzen we als dat nodig is ook door naar de huisarts." Het as sortiment van De Pil is daarom bedoeld voor 'alledaagse kwaal tjes'. De Pil geeft ook een boek je uit met uitleg over het assorti ment medicijnen. Van adverte ren komt het echter niet meer. „Wij vinden dat niet passen bij homeopathische geneesmidde len. Onze reclame komt van te vreden klanten die zo aan mon d-op-mond reclame doen. En dat werkt prima, want de klan ten komen van heinde en verre naar onze winkel." door ARCO VAN DER LEE HET RIJNMONDGEBIED heeft volop kansen om ook in de toekomst aantrekkelijk te zijn als vestigingsgebied voor bedrijven. Dit zegt drs. G.A.N.H. Schreuder, alge meen secretaris van de Ka mer van Koophandel. De verbindingen tussen het Rot terdamse en de rest van Eu ropa zullen dan volgens Schreuder wel moeten wor den verbeterd. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas staan 55.000 bedrijven ingeschreven. Door deze bedrijven regelmatig te be naderen houdt de Kamer de vin ger aan de pols van de regionale economie. De heer Schreuder staat aan het hoofd van de 180 medewerkers. Het grootste deel van hen werkt in het Beursge bouw aan de Rotterdamse Cool- singel. De Kamer heeft een bij kantoor in Vlaardingen. De Kamer van Koophandel houdt zich in 17 Rijnmondge meenten bezig met het uitvoeren van economische wetten, zoals de Wet op het Handelsregister. Men geeft daarnaast advies aan overheid en ondernemers. Het gebied van de Kamer is volgens de heer Schreuder op dit mo ment een goede vestigingsplaats voor bedrijven in de sectoren chemie, transport en distributie, zakelijke dienstverlening, han del ('de onzichtbare reus'), toe risme en recreatie en de voe- dings- en genotmiddelenindus trie. File Voor de toekomst van de Rijn mondeconomie zijn onder meer de verbindingen van groot be lang. „De Kamer pleit te vuur en te zwaard voor het op peil hou den van de infrastructuur. Een aantal projecten moet gereali seerd worden om de zaak rollen de te houden", zegt Schreuder. Carpoolen en een toenemend gebruik van het openbaar ver voer zijn volgens de secretaris slechts twee manieren om files tegen te gaan. Er is echter meer nodig. „Meer spreiding van ope ningstijden is een mogelijkheid. Bij voorbeeld de openingstijden van winkels verschuiven ten op zichte van de kantoren. Mensen kunnen dan na werktijd in de stad blijven om boodschappen te doen. De drukte wordt dan ge spreid". Een verdubbeling van de Bene- luxtunnel en de aanleg van de Blankenburgtunnel zijn voor de Kamer 'een uitgemaakte zaak'. Secretaris Schreuder wijst ook op de noodzaak van een verlen ging van rijksweg A4. Deze weg zou in het noorden naar Den Haag en in het zuiden naar West-Brabant moeten worden doorgetrokken. „Er ontstaat dan een goede tweede route van Rotterdam naar Antwerpen. Nu perst alle het verkeer zich langs Breda. In geval van een ongeluk ontstaat daar sterke vertraing. Een tweede route betekent een spreiding van het risico", be toogt hij. Volgens de heer Schreuder heeft het bedrijfsleven niet alleen be hoefte aan goede wegen. „Voor de economische ontwikkeling in de regio zijn een eigen vliegveld en een aansluiting op de TGV hogesnelheidsspoorlijn absolute voorwaarden. De gemiddelde huurprijs van kantoren in Am sterdam is nu zeventig procent hoger dan hier. Als ik aan een Japanner vraag waarom hij be reid is dat te betalen zegt hij dat: omdat Schiphol dichtbij is. De reistijd van Rotterdam naar Schiphol maakt niet uit bij inter continentale vluchten. Wel voor Europese vluchten". Een nieuw Rotterdam Airport kan volgens Schreuder zorgen voor aantrekkelijke verbindin gen tussen Rotterdam en bij voorbeeld Engelse steden. Sa men met de moderne kantoren die nu in de stad worden ge bouwd kan Rotterdam een nog aantrekkelijker vestigingsplaats worden. „De afgelopen vijf jaar zijn in het centrum met hoge snelheid moderne kantoren ge bouwd. Die hoge snelheid zorgt voor gematigde huren op een ideale lokatie. De binnenstad van Rotterdam ligt relatief dicht bij Brussel, heeft een goede in frastructuur, een perfect glasve zelnet en aantrekkelijke win kels. Dit kan een toplokatie wor den op Europees niveau". Toplokatie Schreuder noemt de bihnenstad als toplokatie. Niet de Kop van Zuid. „Het plan voor de Kop van Zuid getuigt van visie. Maar er is op dit moment nog niets. Ruimte om te bouwen is één, maar de omgeving is net zo be langrijk. Het werken in de bin nenstad wordt door iedereen op ons kantoor positief beleefd. Iets wat in de Amsterdamse binnen stad bepaald anders is", stelt hij. Volgens de secretaris heeft de Kop pas kans als de binnenstad vol is. „Ik ben bang dat men nu te vroeg met deze lokatie bezig is en dat daardoor een snelle sane ring van de binnenstad in het gedrang komt. Het is een groot goed als we de binnenstad wer kelijk afmaken". Schreuder vindt dat een aantal plaatsen die na de oorlog zijn gebouwd nu niet meer voldoen. Deze plaatsen moeten worden gesaneerd. Hij wijst hierbij als voorbeeld op de Hoogstraat. Deze sanering is voor hem be langrijker dan het snel ontwik kelen van de Kop van Zuid. Onderwijs De Kamer van Koophandel maakt zich zorgen over de aan sluiting tussen het onderwijs en de arbeidsmarkt in het Rijn mondgebied. Rotterdam heeft een groot overschot van laag op geleide allochtonen. Om het contact tussen deze groep en be drijven te bevorderen heeft de Kamer een speciale medewerk ster in dienst. 'Drop outs' wor den met haar hulp onderge bracht bij bedrijven. Hier krij gen ze dan een opleiding die een goede kans op werk biedt Ongeschoolden kunnen nu nog vaak aan de slag in de sector toerisme en recreatie. „Ook daar komt hun positie onder druk te staan", verwacht de heer Schreuder. „De consument ac cepteert het niet meer om be diend te worden door iemand die zich ober noemt, maar het niet is. Ook hier neemt de vraag naar 'Quality of Life' toe." Volgens een medewerker van de Kamer van Koophandel is het moeilijk om kandidaten te vin den voor het scholingsproject, terwijl er 'een leger van goedwil lende hulpverleners' klaarstaat. „Er is te weinig prikkel. De hoogte van de uitkeringen maakt het niet aantrekkelijk om aan het werk te gaan", reageert se-' cretaris Schreuder. Lobby De Kamer van Koophandel wil het bedrijfsleven ook de komen de tijd met raad en daad bij staan. Volgens de heer Schreu der is de Kamer 'een zeer profes sionele lobby voor zaken die het bedrijfsleven gerealiseerd wil zien'. De Kamer wil de nadruk leggen op een samenspel met de ingeschreven bedrijven. Onder nemingen kunnen meer gege vens bij de Kamer laten registre ren dan strikt noodzakelijk is. Via het computerbestand kun nen dan bedrijven die daaraan behoefte hebben met elkaar in contact worden gebracht. Schreuder hoopt dat dit systeem binnen enkele jaren in Europa gestandaardiseerd kan worden. „Het moet zo worden dat ik in f Italië de adressen van alle bak- i kers in Bologna kan opvragen. Een Rotterdams bedrijf kan dit dan gebruiken voor een direct mailing". De Nederlandse Ka mers werken nu samen met nieu we zusterorganisaties in het voormalige Oostblok. Men pro beert hen op een soortgelijke manier te organiseren, zodat in formatieuitwisseling wordt be vorderd.

De Havenloods | 1991 | | pagina 31