'Kleine voetbalverenigingen worden door deze krant niet overgeslagen' 'Je leefde weken toe naar de wedstrijd tegen CKC' Cor van Eijk houdt van lange halen naar de flanken DE HAVENLOODS 'Altijd wel een gaatje te vinden om nieuws van kleine clubs te melden' DCV'er Wim Krijgsman gaat terug in de tijd Sparta uiterst tevreden over De Havenloods 'Spelers en trainers maken het zich te moeilijk' DE HAVENLOODS - JUBILEUM - DONDERDAG 31-OKTOBER-1991 DE HAVENLOODS door COR HULSBUS DE HAVENLOODS HEEFT in de afgelopen veertig jaar een belangrijke rol vervuld voor sportverenigingen. Re gelmatig kwamen tal van wat minder bekende sporten aan de orde in één van de vele edities. De clubs konden al tijd terecht met hun berich ten en aankondigingen voor toernooien en andere festivi teiten. Met name de voetbal clubs uit de regio Rotterdam denken daar nog vaak met plezier aan tereug. In dit ar tikel komen een paar be stuursleden van kleine ama teurverenigingen aan het woord om te vertellen over de relatie De Havenloods hun club. Als eerste wil Dik de Man van Vooruit naar het Doel, afgekort VND enthousiast aangeven wat er nu zo bijzoinder is aan die band. „Bij de Havenloods kon den kleine clubjes altijd terecht. Er was altijd wel een gaatje te vinden om het nieuws wat voor die leden zo belangrijk was, te vermelden. Die mensen lazen dan heel trots over hun 'cluppie'. VND speelt momenteel in de tweede klass RVB, maar heeft in het verleden ooit in de derde klasse van de KNVB gespeeld. Als ik helemaal terugduik in het verleden, dan kom ik zelfs te recht bij het zomeravondvoetbal op het Crooswijkse Schutters veld. „In de jaren vijftig speelden we regelmatig tegen Sparta en ande re gerenommeerde verenigin gen. Dan stond er ook altijd wat van in de Havenloods. Die wa ren er toen al goed bij. Natuur lijk niet een dag later, maar wel met bijvoorbeeld een weekover zicht van wat er die week plaats had gevonden op het Schutters veld. Veel clubs hebben daar op getreden en er was altijd veel publiek. Soms duizenden men sen. De oudere generatie zal hier nog wel eens naar terug ver langen, denk ik. Zelf ben ik nu 75 en al zestig jaar bestuurslid. Nu fungeer ik als secretaris/pen ningmeester en ik ga door zolang ik het volhoud. En ik hoop nog vele jaren De Havenloods te blijven lezen, want ook het stads- en het wijknieuws lees ik altijd. Je moet toch weten wat er in je eigen wijk gebeurt. Niet zonder bril „Ik kan me wat betreft het voet ballen nog wel één belangrijk artikel herinneren. VND (heeft overigens niets te maken met het bekende warenhuis, gelukkig maar, want wij zijn momenteel wel gezond) vierde in 1986 het 65-jarige jubileum en toen stond er een prachtig stuk in over de geschiedenis van de club. Dat vergeet ik nooit meer. En ik hoop dat er nog veel mogen vol gen de komen jaren. Want de kleine verenigingen hebben ook hun bestaansrecht, maar komen veel te weinig in het nieuws. Meestal alleen maar de uitsla gen, die je zonder bril vaak niet eens kunt lezen", aldus de 75- jarige Dik de Man, die momen teel recht tegenover het ver maarde Schuttersveld woont en regelmatig terug denkt, aan de roerige voetbaljaren op dat com plex. Tribune De Rotterdamse Football Club, spelend in de toepasselijke groen-witte tenues, heeft ook al jarenlang een speciale binding met De Havenloods. De mo menteel in de vierde klasse spe lende vereniging uit Spangen kent in de personen van Jan van Putten en Aad van Vliet echte clubmensen, die de pers altijd uitstekend op zijn wenken weten te bedienen. Wanneer er iets te melden was, nam één van hen contact op met de sportverslag gevers van onder andere De Ha venloods. Helaas kreeg meneer Van Vliet drie weken geleden te maken met een hersenbloeding. Wij wensen hem veel sterkte toe. De honneurs worden in dit geval dan ook overgemomen door Jan van Putten, de voorzit ter. „Ik ben al 53 jaar lid van RFC en ik heb beseft dat je niet zonder een blad als De Haven loods kunt. Als kleine vereni ging kun je er altijd je nieuws kwijt. Was er een pupillen- of een veteranentoernooi, dan werd er altijd wel aandacht aan besteed. Ook bij de opening van de tribune was indertijd een re porter aanwezig. In het verleden kregen we ook vaak een verslag gever op bezoek, die dan een wedstrijdverslag maakte. Helaas staan die nu nooit meer in de krant. Maar dat komt ook, om dat er tegenwoordig zoveel vere- door JAN J. TIMMER KRIMPENAAR WIM Krijgsman lag alweer een jaar op zijn 'babyvachtje' toen het eerste nummer van De Havenloods het levens licht zag. Snelle rekenaars zal het dus duidelijk zijn dat de penningmeester en oud- eer ste elftalspeler van DCV de leeftijd van eenenveertig be zit. Zes jaar geleden speelde hij zijn laatste wedstrijd in DCV-1. „Dat was tegen RVC, we speelden met 5-5 gelijk en degradeerden door dat resultaat. Een pijnlijke ervaring", aldus Krijgsman, die het kranteverslag van voornoemde partij opgeplakt heeft op een 'zwarte bladzij de' in zijn voetbalarchief. Gelukkig maakte de op het Ca- pelse gemeentehuis werkzame Krimpenaar ook vele hoogte punten mee aan het Waalplant soen, alwaar hij zijn voetbal loopbaan op 9-jarige leeftijd be gon bij een club die hem anno 1991 nog altijd zeer na aan het hart ligt. „Je was vroeger beperkt in je mogelijkheden als het ging om de invulling van vrije tijd" zegt Wim Krijgsman. „Voor mij le verde dat geen problemen op, omdat ik helemaal idolaat van voetbal was, ik groeide als jon getje op in de omgeing van de 'Witte Flatjes' in Krimpen. Daar trapten we ieder vrij moment van de dag tegen een bal. Als ik nog energie nodig had voetbalde ik zelfs in de huiskamer, met een tennisbal. De stoelputen vorm den de doelpalen. Ik werkte zo hele wedstrijden af in mijn een tje." Toen hij negen jaar was meldde hij zich aan bij DCV. „Bij de pupillen kwam ik terecht bij meneer Bons. Een legendari sche figuur in Krimpen. We gin gen door het vuur voor die man en hij voor ons. Iedere week werd er driftig getraind en er ontging hem niets. Meneer Bos wist ons geweldig te stimuleren. Een prachtman." Als jeugdvoetballer stond Wim Krijgsman doorgaans opgesteld als middenvoor, een positie die hij als senior moet inruilen voor de linksbackplaats. „Piet Lagar- de, onze toenmalige trainer, vond dat dat een goede plek voor me was. Op min 16e kwam ik bij de selectie, al duurde het een jaar of zeven voor ik een echte basisplaats kreeg toegewe zen." Vervolgens was Wim Krijgsman van zijn 23e tot zijn 35e vaste keus in het Krimpense team, waarna hij werd benaderd om het bestuurlijke ambt van penningmeester te gaan vervul len. „Een leuke functie die de gelegenheid geeft om de club eens van een andere kant bekij ken", vindt de schatkistbewaar der van de Krimpense Hoofd klasser. „DCV is in financieel opzicht net een bedrijf. Er gaat een aardige hoeveelheid geld in om. Ik ben de eindverantwoor delijke man. Alle üjnen vanuit bijvoorbeeld de toto/lotto-com missie en de kantine- administra tie komen bij mij uit. Zo'n drie keer per week ben ik aanwezig op het sportpark. Nee, niet al leen vanwege mijn bestuurlijke taak, ik mag ook graag naar voetbal kijken en de sport zelf beoefenen. Dat laatste doe ik in het zevende elftal. Als midden velder inderdaad, uitgaande van mijn techniek." Als linksback in DCV-1 stond Wim Krijgsman bij het Krim pense voetbalpubliek al niet be kend als een 'schopper'. „Ik had er een verschrikkelijke hekel aan om de bal met een reuzeknal over de zijlijn te trappen of zwa re overtredingen te maken. Het liefst loste ik problemen voetbal lend op en zocht ik de aanval waar mogelijk. Veel doelpunten leverde dat niet op. Per seizoen scoorde ik zo'n vier maal." Krijgsman denkt met veel ple- Wim Krijgsman: „Het wordt steeds moeilijker vrijwilligers te krijgen". 11 o: PETEF^IE KI zier terug aan de streekderby's tegen CKC. „Dat waren echte titanengevechten. Beide clubs leefden destijds weken toe naar die wedstrijden. Ik heriner me nog dat ik een keer het winnen de doelpunt maakte. Man, ik was de koning te rijk." Veertiger Krijgsman stamt uit de voetbaltijd dat regionale cory feeën als Dick Koolmees, de ge broeders Van Tuijl, Huug Rook en Bennie Zevenbergen beken de namen waren voor het voet balpubliek in het Lek- en IJssel- gebied. „Toch stamden de spe lers die mij het meest aansprak uit een nog vroegere periode. Bij DCV speelde in de vijftiger en begin zestiger jaren Cor Schouten. Ik kon me met hem goed identificeren. Een fijne technische voetballer. Misschien niet de allerbeste voetballer uit de geschiedenis van DCV, maar voor mij een prima voorbeeld." De 'ware voetbalbeleving' is er zo langzamerhand een beetje af bij veel streekgenoten, beseft ook Wim Krijgsman. „Tegen woordig zijn er zoveel andere dingen waar mensen zich mee bezig houden. Voetbal staat vaak niet meer op de eerste plaats, je merkt dat als vereni ging aan de afname van je club kader. Het wordt steeds moeilij ker om vrijwilligers te krijgen. Een tendens waar ik me als club man zorgen over maakt. Geluk kig lopen er bij DCV nog genoeg mensen rond die de helpende hand willen bieden wanneer de situatie daarom vraagt. Kijk maar naar de herbouw van onze kantine na de brand van vorig jaar april. Dat is heel spijtig en stemt tot nadenken. Zelf hoop ik nog lang actief te zijn voor DCV. Dat heeft te maken met clubtrouw. Op het Waalplant soen ligt een zeer belangrijk deel van mijn leven. Hier heb ik veel vrienden en een fijne hobby. Daar ben ik zuinig op." Net zoals Krijgsman zuinig is op de reputatie van zijn vereniging. „De sportpagina's van de streek- kranten lees ik altijd helemaal. Ik kijk op dinsdag en donderdag uit naar de Havenloods. Ligt-ie* later dan gebruikelijk is de bus dan loop ik behoorlijk te balen, over het algemeen vind ik dat de streekpers goed bezig is met onze sport, al moet ik wel zeg gen dat soms de bijzaken belang rijker worden gemaakt dan de hoofdzaken. Toch kan DCV niet zonder de kranten. Het is een goede zaak dat de naam van de vereniging vaak genoemd wordt in de media. Wat dat laatste be treft worden we op onze wenken bediend." nigingen zijn, daar kun je niet allemaal over schrijven. Toch wil ik De Havenloods gelukwen sen met het 40-jarig jubileum en ik weet zeker dat ze op den duur altijd aandacht zullen blijven be steden aan de sportgebeurtenis sen die in Rotterdam plaatsvin den". foto: LEUNIS VERLINDE Sparta-voorzitter Floor Bouwer: „We zijn beiden bezig met het promo van de prachtige voetbalsport." foto: FONS EVERS Sparta en De Havenloods kun nen elkaar altijd even goed vinden. In de loop der jaren is er een speciale band gegroeid tussen beide partijen. Zo schreef Barry Hughes in het verleden elke week een co lumn in deze krant en bij be langrijke thuiswedstrijden wordt zelfs een hele pagina be steed aan Sparta. Volgens Sparta-voorzitter Floor Bouwer zijn deze goede contacten gegroeid, omdat de redactie altijd positief staat te genover de sport. „Allereerst wil ik natuurlijk de krant en alle betrokkenen van harte fe liciteren met het jubileum. Wij weten wat het is om dit soort feestjes te vieren, want op 15 oktober bestond Het Kasteel vijfenzeventig jaar en ruim drie jaar geleden bestond de club een eeuw. Bij dat soort festiviteiten is De Havenloods altijd aanwezig om het met ons te vieren en daar in de krant aandacht aan te besteden. „De Havenloods benadert de sport altijd op een positieve manier en de lezers waarderen dat toch. Dat moge duidelijk zijn. Wij krijgen regelmatig de mogelijkheid om een hele bladzijde vol in de aandacht te staan en dat betekent voor ons extra toeschouwers. Voor de sponsors ook een ideale moge lijkheid om te adverteren. „Zo snijdt het mes aan twee kanten en zijn we beiden bezig met het promoten van de prachtige voetbalsport. Bij Sparta zijn een aantal mensen al jarenlang bezig om dit soort artikelen te verzamelen en te bewaren. Ik heb gezien dat daar heel wat stukken uit De Havenloods bij zijn. Binnen de club hadden we meneer Klein geld die helaas enkele weken geleden overleden is. Hij wist als geen ander mooie verhalen uit het verleden te vertellen, die ook in de krant hadden gestaan. „Ik spreek de wens uit dat we nog vele jaren op deze voet verder mogen gaan. Ik wens, namens Sparta, De Haven loods nog veel succesvolle ja ren toe", aldus Floor Bouwer, die momenteel aan zijn twin tigste jaar bezig is als bestuurs- I door GERARD S. VERVER HU IS INMIDDELS DE zeventig gepasseerd, de Vlaardinger Cor van Eijk, maar het voetbalbloed kruipt waar het eigenlijk niet meer kan gaan: als hij de kans kreeg zou hij zo de kicksen weer aantrekken. Zijn vrouw weerhoudt hem er, ongetwij feld terecht en in zijn eigen fysieke belang, van. Precies zestig jaar geleden meldde hij zich als elfjarige („omdat je eigenlijk twaalf moest zijn om lid van de bond te wor den, is er een jaar met mijn leeftijd gesmokkeld) bij het Vlaardingse VFC en bijna een halve eeuw later zwaaide hij (als speler van het vijfde elftal, waarin ook zijn nako melingen speelden) af. Als superveteraan en na een flon kerende voetballoopbaan. De Vlaardingse voetbalgetrou- wen herinneren zich VFC's ge vaarlijke linksbuiten zeker nog wel. Hij speelde aan de Sport- laan 21 jaar in de hoofdmacht, werd geselecteerd voor het Ne derlands elftal („als enige speler uit een tweedeklasser en met mannen als Piet Kraak, Rinus Michels, Cees Rijvers en Abe Lenstra"). Met Faas Wilkes en Rinus Terlouw bemande hij het Rotterdamse elftal, dat in de ja ren vijftig ten strijde trok tegen Huil City. Zoete herinneringen en Cor van Eijck weet het zich, meer dan veertig jaar na dato, nog feilloos te herinneren. Bijna heeft hij zelfs het betaalde voetbal gehaald. „Komt door Piet Kraak. Die wilde me naar Stormvogels halen, omdat die club geen specifieke linksbuiten had. Het profvoetbal bestond toen voornamelijk uit semi- profs. Ze moesten me dus ook een baan bezorgen. Er is me in IJmuiden van alles aangeboden. Zelfs Rijkswaterstaat draafde op. Gelukkig ben ik zo wijs ge weest om te beseffen, dat die banen net zo lang zouden duren als mijn contract bij Stormvo gels. Uiteindelijk ben ik hier ge bleven en bij bij de Caltex gaan werken. Ik heb het nooit be treurd." Daarna heeft hij nooit meer naar het betaalde voetbal gelonkt. Zelfs het trainerschap lokte hem niet. HoewelNatuurlijk had ik alle papieren kunnen halen en daarmee de hoogste trede van de ladder kunnen bereiken. Ik heb wel een aanzet gemaakt, maar toen er lessen op zaterdagmor gen volgden, ben ik afgehaakt. Gewoon, omdat ik een continu- baan had, waardoor ik op zater dag moest werken. Achteraf heb ik van die stap geen spijt gehad. Het trainerschap is één brok el lende. De ene dag ben je de gevierde held en de andere dag wordt je verguisd, omdat het even niet loopt, zoals de aan hang dat wenst." Niettemin werd hij trainer. „Zonder papieren. Dat wel. Ik deed het, omdat het voetbal nu eenmaal een passie was. Een vriendendienst. De clubs hebben een goedkope aan me gehad", relativeert hij. Hij leidde eerst zes jaar zaterdagclub DVO'32 en zorgde er vervolgens voor, dat RKWIK vanuit de RVB de derde klas bereikte. En dat alle maal zonder diploma's. „Of die papiertjes belangrijk zijn? Voor de één wel, voor de ander niet. kijk, als ik tegen een jongen zeg, dat 'ie een hoekschop verkeerd neemt, moet ik wel kunnen voordoen hoe het moet. Nou, dan kon ik. Wat maakt een di ploma dan uit? Niets toch. De voornaamste factor is daarnaast het omgaan met de jongens. Di plomatie. Dat kan je niet leren. Dat heb je. Of niet." Van Eijk, die intussen gewoon ook zelf bleef voetballen, ba seerde zijn strategie op een ijze ren conditie. „Op dinsdag liepen we vijf rondjes van twee kilome ter en op donderdag trainden we op het veld, maar voornamelijk met de bal. Conditie vind ik veel belangrijker, dan een verfijnde techniek. Ik geniet dan ook van elftallen, die op inzet spelen. Vandaar, dat ik tegenwoordig eingelijk alleen nog in Maassluis bij VDL ga kijken. Daar wordt nog steeds puur keihard ge werkt". Een beetje 'goeie ouwe tijd' klinkt eveneens door in zijn af keer voor het actuele systeem voetbal. „Ik meen, dat de voet ballers en trainers het zich veel te moeilijk maken. Natuurlijk, de officiële opstellingen noemt nog steeds twee buitenspelers maar de praktijk leert, dat d{ beter achterwege gelaten ka worden. Wij hanteren de W-fo matie. Jawel, met lange haléi naar de flanken. Het maakt fie spel zeker spectaculair. Om h< te laten slagen, moesten er ove rigens wel goede vleugelloper zijn. Anders kwam er natuurlij niets van terecht." Hoewel hij, als trainer, een sp< Ier volop krediet gaf en het ver tikte om hem te wisselen, ook indien hij onder de maat voet balde („gebeurde dat, dan moes» ten die andere tien er maar eeft schepje bovenop doen. Voetbal is toch een teamsport, of nieif soms?"), wist hij zijn manneg zeer fijntjes de waarheid te ver tellen. „Vroeg een speler njh eens waarom hij niet in de basS stond. Zei ik: 'Je kunt voetbqï len, maar je voetbal is nifl goed.' Wat die jongen fow deed? Hij passeerde zes mam maar kwam geen stap vooruit, ik zag liever, dat hij slechts twee man voorbij ging en veertig me-* ter opschoot. Die knaap begreep; uitstekend wat ik bedoelde. Dat' heeft hij later bewezen, want het werd een voetballer naar mijn hart."

De Havenloods | 1991 | | pagina 41