Jeugdwerk binnen en buiten de stad UNIEKE SLAAP-ZIT SHOW BIJ DE SPONDE 875,- DENTILIA DENTILIA 'De Havenloods is een stukje van mijn leven' 290,- 410,- 675,- Een volmaakte en funktionele vormgeving. DE HAVENLOODS «,.0,549,- 010-412.60.10 DE HAVENLOODS - JUBILEUM - DONDERDAG 31-OKTOBER-1991 DE HAVENLOODS TOEN ANDERE OUDE ROT- terdamse wijken al voor een groot deel door mensen van bui tenlandse afkomst bewoond werden, bestond de wijk Mid delland nog vooral uit autochto nen. In die tijd maakten veel kinderen uit de wijk gebruik van file mogelijkheden, die de twee wijkcentra te bieden hadden. Inmiddels is zeventig procent van de kinderen van buitenland se afkomst. De kinderen die de buurthuizen bezoeken zijn dat bijna allemaal. Alex de Beer werd twee jaar geleden aangesteld bij de buurt centra, omdat in de wijk allerlei groepjes jongeren op straat rondhingen die overlast bezorg den. Het werd zijn taak om niet alleen binnen de buurthuizen ac tiviteiten op te zetten, maar ook de straat op te gaan om te probe ren de jeugd tot een jaar of 15 te binden. „Het is heel belangrijk dat ook op straat de situatie ver betert", zegt Alex, „en het is vooral van belang dat de bewo ners zich dat realiseren. Het is weliswaar mijn werk, maar het ajn hun kinderen." De omliggende wijken hebben de laatste jaren allemaal speel terreinen gekregen. In Middel land is alleen een voetbalveld en een plein. Dit plein is op zich geen geschikt speelterrein, maar biedt wel mogelijkheden. „Vorig jaar zijn we voor het eerst met spelmateriaal naar het Johannes de Vouplein gegaan. We hebben een bus geleend, een stel luid sprekers op het dak gezet en de kinderen opgeroepen naar het plein te komen. Met hele simpe le middelen bereikten we toen een heel goed resultaat. Na maanden hadden de kinderen het er nog over", legt Alex uit. „En zo werkt het bij ons altijd, we moeten het hebben van mond op mondreclame. Met mooie boekjes of via de pers bereiken wij onze doelgroep niet." De eerste tijd dat Alex als jeugd werker in Middelland aan de slag was, heeft hij het nodige overboord moeten zetten. „Vaak ben je, door je opleiding, geneigd om veel te ingewikkelde dingen te gaan doen. Maar veel kinderen in deze wijk moeten eerst nog leren spelen. Gewoon een spelletje doen zonder ru zie." Op de vraag hoe hij denkt over de tendens om steeds meer naar vrijwilligers toe te schuiven, wordt de jonge jeugdwerker on verwacht fel: „Daar kan ik me echt kwaad om maken. Er wordt veel te veel verwacht van vrijwil ligers, zonder dat ze er iets voor door DICK SNIJDERS De Havenloods heeft in haar rijke historie veel te maken ge had met het jeugd- en jongerenwerk. De krant was jarenlang de spreekbuis van de stichting Jeugdhaven, maar ook andere instellingen maakten van het medium gebruik om hun wensen kenbaar te maken. Daarnaast bleek de krant voor veel groe pen onmisbaar om hun doelgroep te bereiken. Ook na veertig jaar maken nog veel stichtingen en verenigin gen, die zich met jeugd- en jongerenwerk bezig houden, ge bruik van de mogelijkheden die het huis-aan-huisblad biedt. De werkwijze, de doelgroepen en de houding ten opzichte van de media zijn echter velerlei. Zo werkt men, door verschillen de omstandigheden, in het Rotterdamse Middelland bijvoor beeld heel anders dan in Krimpen aan den Ussel. terugkrijgen. Ik vind het belang rijk om met vrijwilligers uit de wijk te werken, ze kennen de wijk en de kinderen en hebben vaak goede ideeën. Maar je moet niet teveel van ze verwach ten. Zeker in een wijk als Mid delland, waar de betrokkenheid van ouders nog minimaal is, komt er dan niets meer van het werk terecht." Alex is ervan overtuigd dat je Alex de Beer: „De kinderen moeten eerst leren spelen het beste resultaat krijgt als je de kinderen per leeftijdsgroep be nadert: „Eerst hadden we hier een hele grote gemengde groep rondlopen. Het gevolg was een enorme puinhoop, waarbij som mige kinderen helemaal door sloegen. We hebben toen beslo ten per leeftijd in kleine groepen te gaan werken. Als je met de jonge kinderen begint heb je al een basis als ze een jaar of tien zijn. Nu we hier in het Trefcen trum ongeveer een jaar zo wer ken, merk je dat dat zijn vruch ten afwerpt." Al pratend komt De Beer van zelf bij de sociale vernieuwing terecht. „De gemeente moet in zien dat het belangrijk is om wat met kinderen te doen. Zij vor men de basis voor de toekomst. In het werk blijkt dat veel kinde ren je nodig hebben. Als we daarbij kunnen bereiken dat de verschillende organisaties met elkaar samen gaan werken en gebruik gaan maken van de ken nis van de ander, geloof ik dat we op de goede weg zijn." KRIMPEN AAN DEN IJSSEL is een welvarende gemeente, die de laatste twintig jaar een gelei delijk groei heeft doorgemaakt. De nieuwe wijken worden voor al bevolkt door mensen uit het midden - en hoger kader. Het jeugd- en jongerenwerk ont stond nadat verschillende groep jes wat overlast gingen bezor gen. In eerste instantie speelde dat werk van de kersverse Stichting Jeugd en Samenleving zich af in Roepie Groepie, een jongeren centrum dat vanaf die tijd een officieel leven ging leiden. Later volgde de ernaast gelegen Wil- helminahoeve, waar de jongere kinderen een plaats vonden. Het centrum OKEE is pas van veel later datum. Willem Jansen is al jaren het gezicht van het jongerenwerk in Krimpen en heeft dat werk zien veranderen: „Vroeger knokten de jongeren nog voor zaken, nu zeggen ze 'regel het maar voor ons'. De mentaliteit van de jon geren is ontzettend veranderd." „Bovendien is het commerciële aanbod in Rotterdam veel groter geworden", vult Gillis van Over- dulve, voorzitter van de Krim- pense stichting en jongerenwer ker in Capelle aan, „Daardoor zijn de jongeren veel minder snel geneigd om vrijwilliger te worden." De afgelopen jaren zijn in Krim pen aan den IJssel opnieuw een aantal groepjes ontstaan en met Gillis, Robert en Willem v.l.n.rdenken aan een geïntegreerd jonge renbeleid, maar vinden dat er nu gepraat moet worden foto: PETER DE KIEVITH name 'De Daltons' uit Oud- Krimpen, vragen de aandacht. Zij gebruiken al geruime tijd il legaal een eigen honk, maar moeten daar rond deze tijd uit. Robert Felix is speciaal aange steld om verschillende jongeren groepen, die in het centrum OKEE komen, te begeleiden en verzorgt ook het contact met de groep. „De Daltons worden nu afgeschilderd als een afschrik wekkend groepje, maar het zijn gewoon aardige gasten. Alleen zijn ze wel wijs geworden in de loop der jaren. Ze vinden dat er veel te weinig naar ze geluisterd wordt en ik moet ze daar gelijk in geven. De gemeente zou graag zien dat ze van 31 oktober op 1 november voor 100% geïn tegreerd zijn. Dat gaat natuur lijk niet. Wat mij betreft gaan de jongens samen met de wethou der om de tafel om het samen op te lossen." Een oplossing van het probleem rond 'De Daltons' wordt onder tussen door de stichting uitge werkt en de gemeente zal op korte termijn laten weten wat zij van het voorstel denkt. Aan de vergadertafel wordt bij de stich ting echter vooral gewerkt aan de ontwikkeling van een visie voor de langere termijn. Het drietal is het roerend over het toekomstig beleid. „Wij staan een geïntegreerd jongerenbeleid voor", legt Willem uit, „waarin we samen met gemeente, buro HALT, wijkagenten en anderen de problemen benaderen. Op die manier kan ieder profiteren van de kennis van de ander. We zijn daarom ook blij dat de ge meente Krimpen een onderzoek laat doen naar de behoeften en ook mee begint te denken in de richting van zo'n beleid." Het feit dat er nu beleid voor de toekomst ontwikkeld wordt, be tekent niet dat de problemen van dit moment geen aandacht krijgen. „De groepjes bakenen duidelijk de grenzen af en staan vaak heel afwijzend tegenover elkaar", zegt Robert Felix, „maar als je een Houseparty or ganiseert, dan komen al die groepjes naar OKEE en blijken ze in één ruimte te kunnen zijn, zonder echte problemen." Voor de toekomst wordt er daar om niet alleen gedacht aan het ontwikkelen van nieuw beleid, maar ook gewoon aan het orga niseren van activiteiten voor en door de verschillende groepen. „En daarbij zijn we van plan om meer dan voorheen de mogelijk heden van de plaatselijke pers te gebruiken", sluit de nieuwe jon gerenwerker van OKEE af. Gerard Verver (rechts): „De Havenloods is een stukje van mijn le ven." foto: DICK SLUIJTER „Ik ben altijd sportjournalist geweest. Heel af en toe heb ik in die 26 jaar een uitstapje naar de politiek gemaakt, bijvoor beeld als niemand anders be schikbaar was voor een belang rijke raadsvergadering, maar dat is niets voor mij. Ik wind me daar teveel over op. Ik kan niet begrijpen dat mensen el kaar naar het leven staan en even later weer gezellig met elkaar zitten te praten aan de bar." Gerard S. Verver is al vanaf 1965 sportmedewerker van De Havenloods voor de edities Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Schreef hij in de be ginperiode losse artikelen, al snel kwam er een hele pagina met een onmiskenbare eigen signatuur. Sport heeft al van jongs af aan zijn belangstelling gehad. „Toen ik klein was, had ik zo'n drukdoos, met van die losse lettertjes. Als er dan zondags middags de voetbaluitslagen op de radio waren, maakte ik er een afdruk van en die hing ik voor het raam. Konden de mensen in de buurt ze komen bekijken. Later ging ik stukjes schrijven in het clubblaadje van de buurtvoetbalploeg. Weer later, toen de Haven loods in Vlaardingen en Schie dam uitkwam, hoorde ik dat Ben van Haren, die die krant toen in z'n eentje maakte, ie mand voor sport nodig had." Gerard Verver is geen 'harde' journalist. Veel horen, zien en schrijven, maar ook op z'n tijd zwijgen is zijn aanpak. „Je bouwt vertrouwen op. Soms hoor je wel eens iets wat je niet in de krant zet, maar wat je als achtergrondinformatie wel no dig hebt. Een volgende keer kan je het wèl kwijt." „Mijn eerste wedstrijdverslag was een uitwedstrijd van VDL in Kralingseveer. Lopend van uit Maassluis, dan de trein, weer lopend naar het voetbal veld en weer terug. De hele dag was je daarmee bezig. En dan kwam er uiteindelijk zö'n stukje in de krant." Hij wijst een stukje van een centimenter of tien aan. „Maar ik deed het graag. Niet voor het geld, nee, daar kun je niet van leven." Naast zijn werkzaamheden als sportjournalist heeft Gerard Verver een drukke baan als manager bij een bedrijf in na- vigatieapparatuur. „Het schrij ven is vaak nachtwerk. Toch zou ik het niet willen missen, want De Havenloods is een stukje van mijn leven." Suprieur lattenbodem Een perfekt ondersteunende lattenbodem. De flexibele latten zijn in rubber opgehangen. Leverbaar in 5 uitvoeringen en in een groot aantal lengte en breedte 90 x 200 cm. v.a. Balance lattenbodem Een uniek concept voor een perfekte nachtrust. De 28 in rubber opgehangen latten veren over de volle breedte van de lat. Voorzien van een schouder zone en op gewicht instelbare heup en lende zone. Leverbaar in 8 uitvoeringen en een groot aantal lengte en breedte tr 90 x 200 et Proflex lattenbodem Door de unieke lat konstruktie krijgt U een perfekte ondersteuning. De middensektor is versterkt. De latten zijn flexibel in rubber opgehangen. Leverbaar in een groot aantal lengte en breedte maten en 8 verschillende uitvoeringen. 90 x 200 cm. Electriscb verstelbare lattenbodem Met 2 electro motoren. Hoofd en voeteinde neksteun apart in hoogte instelbaar Kwamen. Swissflex lattenbodem Dit Zwitsers kwaliteits produkt garandeerd U jarenlang zorgeloos slaapkomfort. In elke lattenbodem zitten 4 verschillende latdikte verwerkt, die zorgen voor een perfekte ondersteuning. De unieke rode torsie lat zorgt voor een zeer goede onder steuning in de middensektor. Leverbaar in een groot aantal lengte en breedte maten en 9 verschillende uitvoeringen. 90x200 cm. Auping spiraal Deze unieke dwarsgespannen spiraal geeft een goede ondersteuning en is leverbaar in 4 verschillende uitvoeringen en 11 verschillende 90 x 200 cm. v.a. Acor Natuurlatex matras Een perfpkte schuimlatex matras, afgedekt met aan twee zijden 500 gr m2 schapenwol, c.a. 15 cm. dik 80x200 cm. nu 90 x 200 cm. nu 675,- Donsdekbed 4 seizoenen 90 ganzendons topkwaliteit. Carette stiksel. 140 x 200 cm. van 695,- v, 200 x 200 cm. van 1035,- voor 829,- 200 x 240 cm. van 1250,- voor 988,- Ook in extra lange maat leverbaar Bij aankoop van een dekbed uw eerste overtrek voor de halve piïjS Bij aankoop van uw le dekbedovertrek ÜSir*-" halve prijs Betreft alleen artikelen die uit voorraad^ geleverd worden Gratis bezorgt in het Rijnmond gebied. KUNSTGEBITTEN GEBITSVERZORGING Al 35 i^ar Hoogstraat 40 Rotterdam Prothese met gelaatsverbetering Plaatloos boven gebit Gebit met zachte voering voor gevoelige mond Staalframes, plaatjes Magneetprotheses Implantaat ter bev: van prothese Kroon en brugwerk Gouden inlays vullingen Witte vullingen reparaties Wortelkanaalbehandeling Extracties c.q. trekkingen Mondhygiëne enz. Gratis advies Vanaf 495,boven en onder Huis en ziekenhuis bezoek mogelijk Spoed reparaties, in een half uur klaar. Nood gevallen Na kantoortijd Tel.: 06-52-730448 24 uur (010-4126010) Al 35 jaar bekend adres voor ééndaagse behandeling (desgewenst) Gediplomeerde tandtechnicus en tandarts in één praktijk Uniek dentalplan TOONAANGEVEND IN TANDTECHNIEK HOOGSTRAAT 40a - ROTTERDAM Bij het metrostation Oostplein - bereikbaar met tramlijn 1 en 7 - dagelijks geoperrd 24 UURS SERVICE n 8.30 tot 17:00 uur - zaterdag; van 9.00 tot 13'.Ö0 u;

De Havenloods | 1991 | | pagina 43