UIT Saviour naar halve finale Grote Prijs van Nederland Cameretten-kandidaat verzint liedjes rijdend in de storm UIT in t kort Voor Jorge 'Pavarotti' Castro gaat het muziekleven nu echt beginnen Vijf hoog het raam uit met John Lanting Bijzondere opera van uitsluitend mannen Cabaretier Gerard Laurens: Lk wil dat het allemaal zo puur mogelijk is Programma Cameretten Première TVoli me tangere' DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 46-550 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN In de reeks 'Leeuwen en draken' in het Theater De Eve naar/Museum voor Volken kunde, vanavond een lezing over de symbolische betekenis van muizen en ratten. Voor ve len een gruwel wat heeft geleid tot allerlei ingenieuze vang- technieken. Een goede kans om u op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen; Gerard Rooijakkers neemt ook mini-tentoonstelling met ze- en rattenvallen mee. Donderdag 14 november, 20.15 uur. Entree: 7,50/ 5,- t korting. Telefoon: 010- 4111055. •'Aliud', de nieuwe dansvoor stelling van Angelika Oei, is gebaseerd op natuurkundige bewegingstheoriën. Oei heeft aan de hand hiervan een nieu we bewegingstaal ontwikkeld. Aliud is een combinatie van een choreografie voor zes dan sers en een toneelbeeld ont worpen door beeldend kunste naar René Verouden. Op dins dag 19 november in de Grote Zaal van de Schouwburg, aan vang 20.15 uur. Telefoon 010- 4118110. Het Eenakterfestival voor Scholieren is vanavond en mor gen (14 en 15 november) nog te zien in het Jeugdtheater Hof plein. Per avond treden twee scholen op en het draait alle maal om de bronzen wisseltro fee. Aanvang eerste voorstel ling om 19.45 uur, toegang 7,50. Telefoon: 010-4662044. 0 Correctie. In de Magazijn m november staat bij zes kin- x- en familievoorstellingen abusievelijk het Schielandhuis vermeld. De voorstellingen zijn in de Rotterdamse Schouwburg. Op zondagmid dag 17 november om 15.00 uur is dat bijvoorbeeld 'Hart' (over verliefd zijn), door Jeugdthea- '~x Rosa Sonnevanck. Vanaf 8 tar, in de Kleine Zaal. Toe gang 9,-/kinderen 6,-. Op de boerderij van Lies- beth hebben alle dieren iets bij zonders. De kraai is de brutaal- :n haan Kukel is nogal ver waand. Zijn vrouw Tokkel legt enorm ei. Bella de dikke eet bananen! Zou er echt iets uit het ei van Tokkel ko men? Op woensdagmiddag 13 november om 14.00 uur speelt Poppentheater Pimpernel de voorstelling 'Bij mij op de boerderij'. Voor iedereen van «7 jaar, entree 5,-/7,50 >r ouderen. 'Dorien goes Europe' of: u— overleven wij 1992? Het we programma van cabare tière Dorien Mijksenaar is van avond, 14 november te zien in het Bibliotheektheater. Aan vang 20.30 uur, entree 15,-/ met korting 10,-. Telefoon: 010-4338258. Genio de Groot en Herman Verbeek, verenigd in Comedia Futura, analyseren in hun voorstelling 'Banaan!' de hu mor, van glimlach tot schater lach. Maar ook de dunne grens tussen het lachwekkende en het dramatische. Ze spelen 'Banaan' op dinsdag 19 en woensdag 20 november in de Kleine Zaal van de Rotterdam se Schouwburg. Aanvang 20.30 aur. Voor reserveringen, tele foon 010-4118110. Penthesilea is het verhaal over de hartstochtelijke Ama zone-koningin van Heinrich von Kleist. Gerardjan Rijnders en Toneelgroep Amsterdam brengen Penthesilea, met in de hoofdrollen Chris Nietvelt en Pierre Bokma. Op woensdag "V) en donderdag 21 november 1 de Schouwburg, aanvang 20.15 uur. Zangeres en actrice Belia Biesheuvel zingt fragmenten uit het romantisch opera-reper toire in de reeks 'Floor op zon dag'. 17 november, vanaf 12.00 uur, in Floor naast de Schouw burg. Kaarten aan de kassa van de Schouwburg, telefoon 010- 4044108. De uit Chicago afkomstige saxofonist Chico Freeman be hoort samen met generatiege noten als David Murray en Branford Marsalis tot de huidi ge wereldtop. Freeman en zijn fusion-formatie Brainstorm ge- n op zaterdag 16 november n eenmalig concert in Jazz- ntrum Thelonious, Lijnbaan 120. Aanvang 21.00 uur, toe gang 17,50. Telefoon 010- 4330421. Saviour:,,hopen dat een groot publiek ons komt aanmoedigen SAVIOUR GAAT NAAR de halve finale van de Grote Prijs van Nederland. Afge lopen vrijdag speelde de zwarte heavy-metal band in de laatste voorronde in de Boerderij in Zoetermeer. „Echt te gek", zegt zanger en gitarist Michael Gil- lio. „Iedere band vindt het natuurlijk te gek om de fi nale te halen". FotoJOHN de pater Saviour werd nèt geen eerste tijdens de voorronde die plek was voor een andere formatie- .„Wij waren beter dan de band die eerste werd. De sfeer was beter bij ons. Het publiek was heel erg enthousiast, sprong op het podium compleet met he adbangen en skydiving. De band die won vroeg na hun toegift ook een applaus voor ons", aldus Michael. De Surinaamse- Spijkenisser formatie werd eind september winnaar van de Grote Prijs van Rotterdam en timmert hard aan de weg. De band is samen met andere muzikanten te be luisteren op een CD van de Popinventaris, en er komt spoedig met een eerste mini CD uit Op 29 november spelen ze in Nighttown in de halve finale voor de Grote Prijs van Neder land. De toegangsprijs daar voor is ƒ7,50 en de aanvang is 21.30 uur. In totale doen 32 band mee aan de halve finale verspreid over Groningen op 22 november in de Ooster poort, 23 november in Utrecht in Tivoli en 1 december in The Swing in Nijmegen. „We gaan er gewoon weer hard tegenaan, zoals we dat altijd doen. We hopen dat zo veel mogelijk Rotterdams pu bliek ons komt aanmoedigen", aldus Michael. door EDO BEERDA HU WOONT AAN DE rand van de stad, in een vier- kamerflatje. Boven hem wo nen zijn bovenburen, bene den wonen zijn benedenbu ren en opzij wonen nog meer buren die hem altijd vriende lijk goedemorgen zeggen. Ge lukkig is hij weinig thuis, want hij houdt er nogal slech te leefgewoonten op na. Zo luiden de eerste regels van de informatie die de organisatie van het Camerettenfestival geeft over de voorstelling 'Rijdend in de storm' van de enige Rotter damse deelnemer aan het festi val, Gerard Laurens. Vierka- merflatje klopt, aan de rand van de stad ook en in een flat heb je gewoonlijk buren, dus dat komt ook al overeen met de beschrij ving. Gelukkig is hij wel thuis, wat doet vermoeden dat slechte leefgewoonten geëtaleerd zullen worden. En inderdaad, koud binnengekomen worden de cho coladekaakjes - voorwerpen van één van de laagste en onstilbaar- ste verlangens van de hoofdper soon in 'Rijdend in de storm'- gepresenteerd. Van de katjes, die hij op het podium verdrinkt nadat ze het behang en compleet interieur aan flarden gekrabd hebben, is geen spoor te ontdekken. Zijn de hoofdpersoon van ^Rijdend in de storm' en Gerard Laurens één „Ik ga wel eens aan de Oude Maas zitten schrijven, maar de meeste dingen die ik gebruik voor mijn liedjes en verhalen gebeuren in mijn hoofd en die schrijf ik dan op", vertelt Gerard Laurens (30) enigszins gerust stellend. Om te zeggen dat de binnenkant van zijn hoofd alleen in beweging komt tijdens fiets tochten naar de Oude Maas, zo als in 'Rijdend in de storm', gaat hem te ver. Los van de werke lijkheid staat die voorstelling echter niet. Voorrondes: woensdag 20 november 20.15 uur: Joep Boxstart, Mylou Frencken en NET-cabaret. Gastoptreden: Trio de Janeiro. donderdag 21 november 20.15 uur: De Dulle Roeckers, Gerard Laurens en Hans Teeuwen Roland Smeenk. Gastoptreden: Jeroen van Merwijk. vrijdag 22 november 20.15 uur: Taco Sorgdrager, Jeroen Engeln en Niek Elien. Gastoptreden: Niet Uit Het Raam. Finale: Zaterdag 23 november 20.15 uur: drie finalisten. Gastoptreden: Hans Dorrestijn. Toegangsprijzen: passepartout f.50,- (CJP/Pas 65 f.40,-), voorron des f.12,50 per avond (CJP/Pas 65 f.10,-), finale f.25,- (CJP/Pas 65 f.20,-). „Ik ga wel vaak een eind fietsen en dat heeft z'n nut. Als je fietst dan relativeer je gemakkelijker. Tijdens het fietsen bereik je een gevoel van rust waardoor je op ideeën kunt komen die je anders niet zou krijgen". Eigen manier Gerard Laurens is één van de negen kandidaten die na de di verse Nederlandse selectie-avon den van 35 kandidaten zijn uit verkozen om komende week deel te nemen aan de voorronde in het Luxor Theater in Rotter dam. Het is de zesentwintigste maal dat Cameretten het caba retfestival organiseert. Cameret ten ontstond in 1966 als lustru mactiviteit van de Delftse stu dentenvereniging SSRD, maar groeide in de loop der jaren uit tot een groots opgezet festival. Vandaar ook dat een selectie procedure nodig is voordat zelfs maar aan de voorrondes begon nen kan worden. „Dat wedstrijd-element is voor mij niet zo belangrijk, ik vond iedereen die ik gezien heb trou wens erg goed", vertelt Lauren- s,„Om te zeggen wie er nou de beste is, is gewoon erg moeilijk. Dat is eigenlijk met elke kunst vorm zo: als je twee schilderijen neemt en die voorlegt aan een jury, dan kan die niet zomaar zeggen 'Dit is mooier dan dat'. Iedereen is goed op zijn eigen manier." Zielig hè Zijn eerste drijfveer is dan ook niet om te winnen. „Wat mij er toe bracht om mee te doen is, dat ik dacht: 'Ik zou eigenlijk wel eens in het Luxor willen staan, dat lijkt me waanzinnig.' Daarom ben ik het afgelopen halfjaar echt serieus begonnen. Van kinds af aan al heb ik dit soort dingen gedaan. Het begon met poppenkast, goochelen, to neelverenigingen. Ik heb ook in cabaretgroepjes gespeeld en op bruiloften en partijen gezongen. Maar nu doe ik alles alleen, ik schrijf m'n eigen teksten en m'n eigen muziek. En ik treed ook helemaal alleen op, zielig hè." Optreden met anderen doet hij dus niet meer en speciale effec ten als rookgordijnen, lichtshow en verkleedpartijen heeft hij af gezworen. „Ik probeer met zo weinig mogelijk middelen zo veel mogelijk effect te bereiken. In het begin hoefde het alleen maar leuk te zijn. Lullige liedjes spelen noemde ik dat. Nu pro beer ik meer te schrijven over gevoelens en probeer ik dingen herkenbaar te maken bij men sen. In het programma 'Rijdend in de storm' probeer ik de men sen mee te nemen in een ver haal, soms met begeleiding op gitaar en het wordt afgewisseld met gedichten. Meer dan mijn stem en mijn gitaar gebruik ik niet, ik wil dat het allemaal zo puur mogelijk is." Nieuwe gitaar Behalve de ambitie om eens in Luxor op te treden zag Laurens in deelname aan het Cameretten festival de mogelijkheid zich voor een groter publiek te pre senteren en het een en ander aan over theater- en cabarettechnie ken bij te leren: Cameretten stelt zich zowel een signalerende als stimulerende functie ten doel. Deelnemers werden voor afgaand aan het festival tijdens een workshopweekend enigszins gekneed door twee ervaren re gisseurs en een tekstschrijver. „Heel leerzaam was dat", meent Laurens. „We hadden aan het begin en aan het einde van dat workshopweekend een presenta tie van alle deelnemers en tij dens die tweede presentatie kon je duidelijk zien dat mensen er sterker van waren geworden". Gerard Laurens treedt op op donderdagavond om 21.00 uur, tijdens de tweede voorronde. Voor die tijd gaat hij nog gauw even een nieuwe, dure gitaar ko- door YVONNE HENZEN 'It's Really Over Now' is het nummer dat Hans van He- mert speciaal voor hem ge schreven heeft. De eerste tonen vallen nauw samen met La Voce de L'Opera, het ti telnummer van zijn net uitge brachte cd-single. Jorge Castro, winnaar van de Soundmixshow 1991, is, in te genstelling tot wat de Engelse titel doet vermoeden, nu pas echt begonnen. Eerder trad hij al op in tv-programma's als Rons Honeymoonquiz, De 5 uur Show en Hitbingo. Dertig november zingt hij ook in Tineke. Uniek vindt de in Charlois wonende Jorge dat hij op 6, 7 en 9 decem ber in Ahoy een duet zingt met Lee Towers die daar dan zijn galaconcert geeft. „Tien jaar lang zong ik voor muren, maar dan kijken de mensen echt naar mij." Een paar dagen na zijn overwin ning als de zanger Pavarotti in de Soundmixshow zat hij al bij Lee Towers thuis voor een afspraak over het komende concert. Jor ge: „Die eerste dagen voelde ik me echt zweven." Trots vertelt de uit Paraguay afkomstige zan- "sr ger dat hij door Caroline Kaart succes gewenst is met zijn verde re carrière. Spaghetti Negen jaar lang trok de half Spaanse, half Indiaanse zanger door Europa met zijn Spaanse gitaar als compagnon. Hij speel de achtergrondmuziek in vele restaurants waar de gasten 'altijd naar hun bord spaghetti keken en nooit naar mij'. Vier jaar ge leden kwam hij naar Rotterdam om in een Argentijns restaurant te zingen. De woning aan de Pleinweg werd zijn thuisbasis en muziek zijn leven. Na zijn optreden in de show van Henny Huisman is zijn muzikale leven op zijn kop gezet. „Ik voel me nu al een artiest." Bijna ver ontschuldigend voegt Jorge daaraan toe: „Ik ben toch ook een artiest. Wat ik doe, kan niet iedereen." Zijn optreden bestaat nu uit een half uur durende show in de stijl van Tom Jones en Eros Ramazotti. „Maar ik zing ook Lee Towers tijdens diens Gala of the Year. drie klassieke nummers. Daar is mijn stem tenslotte voor be doeld." Fel zegt hij: „Ik ben te- de Soundmixshow 1991 zingt in december samen Foto: PIM RAS nor. En daar zijn er maar weinig Jorge houdt van veel genres, van in de wereld." maar klassieke muziek is duide lijk zijn lievelingsstijl. José Car- reras, Placido Domingo en Pava rotti zijn Jorges grote voorbeel den. Zijn droom is net als hen in een grote opera te kunnen zin gen. Tot die tijd wil hij zoveel en zo goed mogelijk voor de men sen zingen. „Daarbij is geld niet het belangrijkste. Ik wil een car rière met kwaliteit." Zijn liedje It's Really Over Now is een mix van lichte muziek met een klassiek refrein. Jorge: „Toen ik de demo hoorde, kreeg ik kippevel." Zijn Latijns-Ame rikaanse accent is bij de song duidelijk hoorbaar. Volgens kri tische Jorge moet deze echter bijgeschaafd worden. „Het lelij ke accent moet een mooi accent worden." Plannen om Nederland weer te verlaten, heeft Jorge niet. „Ik voel me hier echt thuis." En als om zijn woorden kracht bij te zetten: „Zodra ik in die laatste vier jaar weer in het buitenland was, miste ik Nederland. En dat gevoel had ik tot dan toe met geen enkel ander land." Wel heeft Jorge grote plannen voor een cd of nieuwe cd-single voor eind dit jaar of begin vol gend jaar. „Bijvoorbeeld met tien nummers van Hans en een paar nummers van mij. Dat zou natuurlijk perfect zijn." 'Vijf hoog het raam uit' is de naam van de voorstelling van John Lanting. Na een jaar afwezigheid in de theaters, waarin hij al twintig jaar met zijn Theater van de Lach voor volle zalen zijn pro- dukties heeft gespeeld, is hij er weer, de meester van de klucht. Met tien acteurs komt hij de nieuwste hitklucht van Ray Cooney (Out of Order) spelen. John Lanting speelde eerder stukken van hem als Nee, schat nu niet, Een kus van een Rus en het meest recent Den Haag Van daag. Komische verwikkelingen rond een staatsecretaris die een sche ve schaats rijdt, een plotseling opdagende echtgenote, een bazi ge verpleegster, een detective die het niet meer kan volgen, een op fooien beluste kelner, een overbemeten hangkast en een niet functionerend raam in een hotelkamer,' vijf hoog, ge ven inhoud aan de nieuwste voorstelling. Het is weer Bram Bunning, ge speeld door John Lanting, die de opdracht krijgt de brokstukken van zijn chef, de staatssecretaris, naadloos te lijmen. Dat gebeurt natuurlijk nooit in een handom draai. Vijf hoog het raam uit wordt uitgevoerd op woensdag 21, donderdag 22 en vrijdag 23 no vember in Theater Zuidplein. 'La Gran Scena opera co' is de naam van de opera die op 15 november wordt uitgevoerd in het theater Zuidplein. Het gaat hierbij om een bijzon dere opera van een New Yorks gezelschap dat volledig uit he ren bestaat. Het is een travestieshow van klassiek geschoolde mannen die oprecht houden van opera. In het programma waarin de verschillende scène's op hilari sche wijze aan elkaar gepraat worden door een oudere Diva, speelt humor een grote rol. Klassieke travestie grappen komen er wel in voor maar de voorstelling bevat ook een aan tal subtiele muzikale effecten die bijzonder komisch zijn. De ensceneringen zijn nu weer in de traditie van de Marx Bro thers dan weer doet een scène uit bijvoorbeeld Tosca eer aan opera-diva's als Callas, Suther land of Caballé. Het stuk wordt gezongen zon der gebruik te maken van ver sterking, banden, play-back of andere technische ingrepen. 'La Gran scena opera co' viert al enkele jaren triomfen in de VS, Londen, Glasgow, Berlijn en Barcelona. In het pand van theatergroep Bonheur wordt vrijdag 22 no vember de première gehouden van 'Noli me tangere', een dans voorstelling van Kristien van Reusel. Dansers als Ton Lutge- rink (van het Onafhankelijk To neel) en Piet Rogie (van Bulcaen en Raz) zorgen voor de invulling van de stuk alsmede cellist Paul de Jong die muziek speelt van Zoltan Kodaly. In Noli me tangere komen the ma's naar voren als vriendschap, verleden en toekomst, het goede samen zijn voor en na het ge vecht, het goede alleen zijn, ver langen en verwachting. Op de voorgrond staat de verleiding tot de dans. Noli Me Tangere zal in Rotter dam gespeeld worden in combi natie met 'Irma la Douche' een korte solo die Kristien van Reu sel maakte voor Irma Baatje. Een vrouw en twee kannen wa ter vormen het toneelbeleid van de eerste in een reeks van acht korte solo's die Kristien van Reusel maakte voor acht danse ressen. De muziek is van David Bowie: 'It's no game'. Het pand van theatergroep Bon heur zit aan de Eendrachtsstraat 79 in Rotterdam. De voorstel ling begint om 20.30 uur en de entree bedraag ƒ12,50 of ƒ9,-- voor houders van een Pas 65 of CJP.

De Havenloods | 1991 | | pagina 15