Behoud personeel belangrijk voor toekomst gezondheidszorg BANENMARKT Veel demonstraties en activiteiten op Banenmarkt Gezondheidszorg Patiënten wassen is een hele kunst Deelnemerslijst Banenmarkt Bezoekers banenmarkt in het gips Vergrijzing en ontgroening stellen zorgsector voor grote problemen Mini-lab bij Franciscus Oog van drie bij drie staart marktbezoekers aan DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 püöWfv INGANG C. van Schelven, directeur van de Samenwerkende Rijnmond Ziekenhuizen en Verpleeghuizen: „Personeel behouden door betere arbeidsomstandigheden." De heer Geelhuis van het Oogziekenhuis met de The Amazing Stroopwafels treden driemaal op tijdens de banenmarkt ROTTERDAM Ruim veer tig instellingen uit de gezond heidszorg in en rond Rotter dam presenteren zich op een grote Banen- en Informatie markt in de Doelen op donder dag 21 november van 11.00 tot 21.00 uur. De markt is iets anders van opzet dan de voorgaande ke ren: behalve de gebruikelijke stands en het voorlichtingspro gramma er zijn veel demon straties van medische handelin gen en apparatuur die in de verschillende zieken- en ver pleeghuizen gebruikt worden. Nieuw zijn ook de tijden. Dit keer is de banenmarkt ge opend tot 21.00 uur. Overdag verwachten de organisatoren vooral schoolverlaters; in de avonduren hoopt men veel vol wassenen te ontvangen die hun weg naar de zorgsector op nieuw of voor de eerste keer vinden. De banenmarkt heeft ook uit straling buiten de Doelen: op het Beursplein en op de Lijn baan zijn promotieteams aan het werk die het publiek op merkzaam maken op de markt. Op het beursplein staat boven dien een informatiebus van de NZR. Beneden in de foyer zijn er buiten de stand demonstraties rolstoelrijden op een speciaal parcours. In de gehoorzaal op de begane grond zijn er de monstraties muziektherapie door medewerkers van het ver pleeghuis Driemaasstede uit Schiedam om 12.00 uur, om 15.00 uur en 16.00 uur, 's avonds is er een dia- en ge luidspresentatie over meeleven en werken in de verpleging, gemaakt door Humanitas. De aanvangstijden zijn 19.00, 19.30 en 20.00 uur. Van 13.30 tot 14.30 uur is er bovendien een informatiebijeenkomst voor schooldecanen met ver schillende sprekers. Op de eerste verdieping zijn er in de feestzaal van de Doelen doorlopende demonstraties, verzorgd door verschillende zorginstellingen. Men kan er tiltechnieken bestuderen, er is een demonstratie over het le ren wassen van patiënten en een demonstratie van logope- dieoefeningen, allemaal uiter aard mèt toelichting. In de foyer rond de kleine zaal zijn er demonstraties gipsen en tapen van sportblessures op de hele uren en demonstraties re animeren op de halve uren. De zorginstellingen nemen in hun eigen stand ook heel wat bijzondere medische appara tuur mee. Bij de stand van het oogziekenhuis styaat oogme- tingsapparatuur, er is een com plete couveuseset te zien, com putergestuurde reanimatieap- paratuur en een stukje labora torium staan opgesteld. Om 17.30, 18.30 en 19.30 uur zijn er drie optredens van The Amazing Stroopwafels. Om 18.15 uur is er een prijsuitrei king aan de winnaar van de prijsvraag uit de krant 'De ge zonde wereld', een uitgave voor schoolverlaters van de sa menwerkende verpleeg- en zie kenhuizen Rijnmond. Gezonde krant voor scholieren Leerlingen van de twee hoogste klassen van het voortgezet on derwijs kunnen kennismaken met de gezondheidszorg via een speciale krant. De Stichting Arbeidskrachten Gezondheidszorg maakte deze krant het afgelopen voorjaar. Bekende Nederlanders, zoals Anja Winter (dokter Lisa in Me disch Centrum West) en Joop Hiele (met zijn geblesseerde knie) staan erin, naast jongeren die al werkzaam zijn in de ge zondheidszorg en herintreders. Allerlei facetten van werken in de intramurale gezondheidszorg komen er aan bod: van de keu ken tot de psychiatrie en van de tuinman tot de verpleegkundige in een verpleeghuis voor demen te bejaarden. Daarnaast is er al lerlei wetenswaardigs te lezen over de geschiedenis van de ge zondheidszorg en de hedendaag se aanpak in de ziekenhuizen. Waar kan je terecht? Welke mo gelijkheden zijn er? Welke op leiding heb je nodig? Al die vra gen worden van A tot Z behan deld in de vrolijk ogende krant, die verkrijgbaar is tijdens de Ba nen- en Informatiemarkt op donderdag 21 november, maar ook via de schooldekanen. DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Samen met het IJssellandzie- kenhuis uit Capelle aan den IJssel bevolkt het Clarazieken- huis uit Rotterdam-IJsselmon- de het demonstratiepodium waar men kan zien hoe sport blessures worden behandeld. En in het bijzonder die sport blessures die een gips- of tape- -behandeling nodig hebben. Vrijwilligers uit het publiek kunnen zich op deskundige wijze een klein gips- of tape- -verband aan laten leggen. Wie er per se mee naar huis wil, mag dat uiteraard doen, maar voor de even deskundige ver wijdering van het gips of de tape staan de gipsverband- meesters ook in. Elk heel uur is er een demon stratie gipsen en tapen. De gipsverbandmeester geeft uit leg bij de diverse 'behandelin gen' en staat, zoals alle andere medewerkers van de banen- en informatiemarkt, klaar om vra gen van het publiek te beant woorden. In de stand van het Sint Francis cus Gasthuis ligt een levensechte pop waarop de deelnemers aan de banen- en informatiemarkt kunnen oefenen in reanimatie. De pop is aangesloten op een computer die informatie geeft over de effecten van de hande lingen die op de 'patient' worden uitgevoerd. Zo leren aspirant- -verpleegkundigen op een le vensechte manier de juiste the rapie toepassen. Het Sint Franciscus Gasthuis komt behalve met de pop ook met een compleet mimi-labora torium. Laboranten geven de bezoekers uitleg over de werking van de apparatuur. Men kan zelf bloedmonsters en bacteriekwe- ken bekijken onder een micro scoop. Buiten de verschillende demon straties geeft het ziekenhuis ui teraard ook informatie over de in-serviceopleidingen ROTTERDAM De Ba nen- en Informatiemarkt in de Doelen richt zich in eerste instantie op schoolverlaters, maar daarnaast is er dit jaar ook vooral aandacht voor herintreders en mensen die werken in de gezondheids zorg als 'tweede kans' aan grijpen. Directeur C.M.E. van Schelven van de Samen werkende Rijnmond Zieken huizen en Verpleeghuizen ziet het als noodzakelijk dat ook die tweede groep vol doende voorlichting krijgt over het werken in de ge zondheidszorg. „In de gezondheidszorg dreigt een enorm tekort aan banen. Op basis van de berekeningen zou twintig procent van de school verlaters moeten gaan werken in de gezondheidszorg, willen we het personeelsaantal op peil houden. Nu is dat zes tot acht procent. Zo'n stijging is niet haalbaar: we mikken op tien procent, inclusief de herintre ders en de 'tweedekansers'." In de ziekenhuizen en verplee ginstellingen in de regio Rotter dam werken op het ogenblik zo'n 25 duizend mensen. Het specifiek verpleegkundig werk wordt uitgevoerd door zo'n tien tot twaalfduizend mensen; de anderen zijn werkzaam in de ci viele of technische diensten. De zorgsector buiten de muren van de instellingen en in de verzor gingshuizen biedt werk aan nog eens vijftienduizend mensen. Met bij elkaar 40 duizend men sen is de zorgsector de grootste werkgever in de regio. Het aantal vacatures in deze sec tor groeit explosief. Onrustba rend is vooral dat van het dalend aantal schoolverlaters ook pro centueel een steeds kleiner aan tal voor de gezondheidszorg kiest. Er zijn eigenlijk twee proble men, schetst Van Schelven. „Enerzijds de ontgroening, het dalend aantal jongeren, en an derzijds de vergrijzing, het stij gend aantal ouderen. Onze op- Naast mondelinge en schriftelij- conden tot in de kleinste finesses ke infromatie over werk en op- de meest ingewikkelde oogme- leiding in het ziekenhuis staat tingen gedaan kunnen worden, ook de modernste apparatuur een zogenoemde auto-refractor. opgesteld, waarmee in drie se- „Mensen die in een verpleeg- Humanitas laat dan ook in de huis wonen, zijn ziek. Dat lijkt stand zien hoe ziekenverzor- voor de hand te liggen, maar genden worden opgeleid in het het gekke is dat veel mensen wassen van de patiënt. Het die aan de opleiding tot zieken- hoofd opleiding en een prak- verzorgende beginnen, zich dat tijkbegeleider demonstreren niet realiseren", aldus een me- enkele malen op een oefenmo- dewerker van Humanitas. Zij del (een pop) hoe dat in zijn weet uit ervaring dat leerling- werk gaat. -ziekenverzorgenden veel In de gehoorzaal op de begane moeten leren, voordat ze in grond is een dia-serie te zien staat zijn om op de juiste wijze van Humanitas, die toont wat met dagelijkse handelingen de dagelijkse praktijk van het met de patiënten om te gaan. werken in een verpleeg-of ver- „Het wassen van patiënten is zorgingshuis inhoudt. Geza- een dagelijks terugkerende menlijke maaltijden, werken taak. Dat is geen gemakkelijke in de tuin en vele andere facet- opgave. Veel patiënten hebben ten komen aan de orde. De pijn en kunnen zich niet goed diaserie is in verschillende ver- bewegen. Dat vereist veel zorg pleeg- en verzorgingshuizen en vaardigheid." gemaakt. Oogziekenhuis SRW Arbeidsbureau School voor de Gezondheidszorg Receptie/informatie IJsselland Ziekenhuis Havenziekenhuis Abva Kabo Dr. Daniël den Hoed Kliniek Bavo Demonstraties Ikazia Ziekenhuis Schieland Ziekenhuis Deltaziekenhuis Zuiderziekenhuis St. Clara Ziekenhuis Medicall Sint Franciscus Gasthuis Meerweide Hernesseroord DrieMaasStede/DrieMaasHave Ruwaard van Putten Ziekenhuis Academisch Ziekenhuis Rotterdam Slingedael de Rustenburg de Elf Ranken Egmontshof Sonneburgh Demonstraties Capelse Verpleeghuizen de Hofstee Humanitas Pniël Stadszicht Antonius Binnenweg Antonius IJsselmond de Plantage/Grootenhoek Breede Vliet Pameyer Keerkring SWGR de Vijf Havens de Twee Bruggen Schiehoven Rheuma Verpleeghuis Verpleeghuis Smeetsland moderne oogmeetapparatuur. Van Schelven die verandering in de gezondheidszorg. „Er worden nieuwe functies gecreëerd die beter passen bij de opleiding en de ervaring van de mensen. Ook zorgmanagement hoort daarbij. Dat betekent dat verpleegkundi gen het werk van anderen orga niseren. En ook ziekenverzor genden krijgen meer verant woordelijkheden, die beter bij hun opleiding passen." Het behouden van personeel moet op den duur een enorm effect hebben, verwacht Van Schelven. Ook van de herintre ders en de tweedekansers wordt veel verwacht. Met name voor de groep van 25 tot 35 jaar zijn er op maat gesneden cursussen, waarin men nieuwe technieken leert en de angst overwint om weer aan het werk te gaan. „Voor veel mensen biedt juist de gezondheidszorg de mogelijk heid om part-time of op onregel matige tijden te werken. „Met wensen om de eigen tijd in te delen wordt in hoge mate reke ning gehouden. Dat is voor ve len zeer aantrekkelijk", aldus Van Schelven. Positief Wat de jongeren betreft is hij ook optimistisch. „Het beeld dat de jeugd heeft van de gezond heidszorg is tamelijk positief. Veel ouders, die uiteindelijk ook meebeslissen over de toekomst van hun kinderen, menen nog dat er erg veel nadelen zitten aan het werken in ziekenhuizen of verpleeghuizen. Die denken nog steeds dat je ontslagen wordt zo dra je je papiertje hebt en dat het werk onevenredig zwaar is. Dat is nog vaak een struikel blok." Wat werken in de gezondheids zorg nou echt inhoudt, kan iedereen voor zichzelf gaan be kijken op de Banen- en Informa tiemarkt op 21 november in de Doelen. Veel verpleegkunndi- gen en ziekenverzorgers, maar ook personeel uit andere secto ren van de gezondheidszorg, zo als laboranten en fysiotherapeu ten, staan de belangstellenden persoonlijk te woord over hun werk en beantwoorden vragen van mogelijk toekomstige colle ga's. PLATTEGROND BANENMARKT GEZONDHEIDSZORG - DE DOELEN 21 NOVEMBER 1991 BEGANE GROND le ETAGE leidingsgroepen lopen niet zo ge makkelijk meer vol." Behouden Die vergrijzing heeft ook nog een dubbel effect: „Er komen meer ouderen, maar die ouderen bereiken ook nog eens, door de verbeterde leefomstandigheden, een hogere leeftijd. Relatief wei nig ouderen mensen wonen in een verpleeghuis, ongeveer drie procent, maar veel ouderen moeten toch regelmatig een be roep doen op de ambulante ge zondheidszorg: de huisartsen, de wijkverpleging, de poliklinie ken." Om het aantal werknemers in de gezondheidszorg op peil te hou den, richt men het personeelsbe leid niet alleen op jongeren, maar ook op andere groepen. Bovendien wordt er hard aan gewerkt om degenen die al in de verpleging of verzorging wer ken, ook te behouden. Van Schelven: „Er is nu teveel verloop. De gemiddelde werk- duur in de veipleging is 16 jaar, in de verzorging ligt dat lager, zo'n negen jaar." Hij wijt dat verloop niet alleen aan de zware werkomstandigheden, maar vooral ook aan een natuurlijke oorzaak. „In de gezondheids zorg werken nu eenmaal veel vrouwen. Veel van hen stappen op op het moment dat ze kinde ren krijgen." De instellingen doen er van alles aan om ook die vrouwen voor het werk te behouden. Er zijn veel voorzieningen voor kinder opvang en mogelijkheden voor part-time werk. Cursussen „Het ligt dus niet alleen aan het zware werk, dat men de gezond heidszorg als werkgever vaarwel zegt. Bovendien valt dat de laat ste jaren steeds meer mee. De instellingen verzetten zich erte gen dat het personeel te zwaar belast wordt. Steeds een stapje harder werken kan een tijd lang, maar op een gegeven moment passeer je grenzen. Goede ar beidsomstandigheden worden steeds belangrijker." Die goede arbeidsomstandighe den in de verpleging houden in dat er meer aandacht besteed wordt aan de fysieke belasting van het pesoneel. Er is beter materiaal voor handen en in de opleiding worden technieken ge leerd die de lichamelijke inspan ningen kunnen beperken. Maar ook wordt er in de CAO's vaker geregeld dat er aanvullende cur sussen zijn voor het personeel en dat er ruimte is voor het bezoe ken van congressen en het ma ken van studiereizen. Bijscho ling wordt gezien als noodzaak. En als men goed opgeleid is, wordt de kans op interessant en verantwoordelijk werk met een passende beloning ook steeds groter. Part-time „Functiedifferentiatie", noemt

De Havenloods | 1991 | | pagina 19