Adviescommissie krijgt onvoldoende ruimte van Zijdeveld Heeft Vlaardingen alles of is de stad het net niet? SCHIEDAM Fotogrammen Kerstmaaltijd Tweedehands Zwerfvuil in prullenbakken DE HAVENLOODS Biebtarief Schoolklas als Sint Kunstenaars ontevreden over gemeentelijk beleid 1 3k Gemeentebestuur nog altijd op zoek naar het juiste imago Schilderen met olieverf Nieuwe bezems vegen schoon Opknapbeurt Nieuw en antiek grenen DINSDAG 26 NOVEMBER SCHIEDAM Wie zijn eigen doka van wijkcentrum De Er ker. Door het belichten van fo topapier met allerlei voorwer pen, van paperclip tot bladeren, ontstaan er heel aparte kaarten. Naast deze mogelijkheid zal ook aandacht worden besteed aan het maken van kerstkaarten via de kopieermachine. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij De Erker, Jan van Avennestraat 32, telefoon 4267767. De cursus wordt gege ven op dinsdag 17 december voor kinderen van negen tot twaalf jaar van 16.00 tot 17.30 uur en bedraagt f 1.50. Volwassenen kunnen van 19.30 tot 21.30 uur aan de slag. De kosten bedragen f 7.50 inclusief materiaal. SCHIEDAM— Ouderen die willen deelnemen aan de jaar lijkse kerstmaaltijd in diensten centrum De Woudhoek kunnen zich met ingang van maandag 2 december opgeven aan de balie van het centrum. Er is plaats voor honderd gasten. De kerst maaltijd begint om 16.30 uur en bestaat uit verschillende gangen. De kosten bedragen f 27.50 per persoon. Opgave is mogelijk tot en met 13 december van 9.00-12.00 uur. Schalmey en pommer in aula van museum SCHIEDAM De Dordtse Stadspijperskapel Bombarde verzorgt woensdag 27 november een concert in de aula van het Stedelijk Museum. De kapel be staat uit vier leden die niet zo gebruikelijke instrumenten be spelen. Dat zijn namelijk een schalmey, nicolo, tenor pommer en bas-dulcian. Deze instrumenten zijn van hout en worden aangeblazen via een dubbelriet. De weerbarstigheid van de instrumenten eist een grote inzet van de spelers. De schalmey en de dulcianen zijn de zestien-eeuwse voorlopers van de moderne hobo en fagot. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland organiseert op vrij dag 29 november een kleding- en speelgoedbeurs. Deze omschrij ving dekt niet helemaal de lading omdat dit keer ook cd's, platen, boeken en kerstmateriaal kan worden aangeboden. De spullen kunnen op de dag van verkoop 's morgens tussen 8.45 en 9.45 uur worden ingele verd. De verkoop is van 10.00 tot 14.00 uur. De niet-verkochte zaken kunnen daarna tussen 14.00 en 15.00 uur terug naar de eigenaar. Tien procent van de opbrengst is bestemd voor het buurthuis dat hiermee de adop tie bekostigt van een kind via het Foster Parentsplan. Voor meer informatie Christine Pauw, telefoon 473.86.71. ujegener huts-aan-hulsbLaden 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Nico Heynen (tel. privé 010-4.101.215). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 - 19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 0183, 2082). REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondent: Ronald van Oud- heusden (sport), Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4 270.879) en Nans Wolters (tel. 010-4.709 380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten- Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag hi joen exemplar BEZORGING: rlanden/Spreigroep. SCHIEDAM In samenwer king met het Openbaar Nutsbe drijf wil Bewonersvereniging Schiedam-Oost actie onderne men tegen het zwerfvuil. Stra ten, plantsoenen en pleinen lig gen vol met papier, patatbakjes en dergelijke. Volgens de wijkvereniging heeft dat niet alleen met de mentaliteit van de bevolking te maken (het komt overal in Schiedam in min dere of meerdere mate voor) maar het ligt ook aan de wijze waarop de omgeving is ingericht. Bij een patatkraam horen nu eenmaal afvalbakken. Zijn die er niet, aldus een woordvoerder rotzooi op verwachten straat belandt. Er is nu een plan ontwikkeld dat inhoudt dat de ONS extra prul lenbakken plaats en dat die wor den 'geadopteerd' door de buurtbewoners. Dat betekent dat de bewoners zelf moeten zorgen voor vervanging van de vuilniszakken. Mensen die zich willen inzetten voor een schonere woonomge ving kunnen voor meer informa tie contact opnemen met tele foon 473 71 95 vragen naar.de heer Kroone. SCHIEDAM Waarschijnlijk weet niet iedereen dat de tarie ven van de Openbare Biblio theek sinds 1 oktober zijn gewij zigd. Belangrijkste verandering is dat het lidmaatschap van de bibliotheek nu tevens de moge lijkheid biedt compact disc's en video-banden te lenen. Dit recht, geldt voor leden vanaf veertien vanaf achttien jaar bedraagt f 24,-, voor CJP-houders f 17,50 en Pas 65 f 12,-. Voor de disc's en videobanden geldt een maxi male uitleentermijn van een week. Het leengeld bedraagt voor compact disc's f2,50 en voor video's f 5,-. De boete voor het niet op tijd terugbrengen kan oplopen tot maximaal f 40,-. Volwassenen mogen maximaal vijf banden, tien cd's en tien boeken per keer lenen. De Rot terdam-pas geeft f 10,- korting op de tarieven van volwassenen en Pas 65. Woensdag 5 december zijn alle filialen vanaf 16.00 uur gesloten. SCHIEDAM Leerlingen van groep acht van de Openbare ba sisschool De Gorzen hebben het druk met het maken van een surprise en een gedicht. Het is een traditie geworden dat leer lingen uit die groep geen verras singen voor elkaar maken, maar voor de bewoners van verzor- gingstehuis Francois Haversc- hmidt aan de Prins Bernhard- laan 40. Ook dit jaar zullen 23 bewoners van het tehuis worden verrast met een cadeautje. Op vijf de cember zal een heel stel zwarte pietjes onder begeleiding van Sinterklaas en een Opper Piet naar de conversatiezaal van het tehuis gaan. Ze zullen daar zin gen en hun surprise uitdelen. „Deze invulling van de Sociale Vernieuwing organiseren wij al dertien jaar met heel veel ple zier", zegt het personeel van Openbare basisschool De Gor- SCHIEDAM—Het wil maar niet boteren tussen wet houder Zijdeveld en de Schie- damse kunstenaars. Vorige week discussieerden de kuns tenaars op uitnodiging van de adviescommissie Beeldende Kunst Schiedam over het toe komstige beeldende kunstbe leid in hun stad. De discussie richtte zich in eerste instantie echter veel meer op het func tioneren van de verantwoor delijke wethouder. Zijdeveld zou zich niet voldoende voor de kunstenaars inzetten, zich überhaupt niet voor kunst in teresseren en adviezen van zijn adviescommissie nege ren, was de kritiek van de kunstenaars. Geen nieuwe geluiden: ook bin nen de raadscommissies worden de bestuurspraktijken van de wethouder regelmatig ter discus sie gesteld. Met hun verwijten waren de kunstenaars die avond helaas aan het verkeerde adres. Grote afwezige was namelijk de 'schuldige' wethouder zelf. Maar ook de leden van de ad viescommissie bleef geen kritiek bespaard. Volgens Sjef Hende- rickx weten de kunstenaars hele maal niet wat de commissie het college adviseert en op welke gronden dat gebeurt. De kunste naars zouden uitsluitend met de adviescommissie te maken krij gen als er beslist moet worden welke aankopen er gedaan moe ten worden. „Verder horen wij niets van elkaar. Het blijft com pleet duister rond de commis sie". Doofpot Zwaantien Stoker, voorzitter van de adviescommissie, rea- geerde hierop door te stellen dat de beslissingen absoluut niet ge heim zijn en desgewenst in de raad te beluisteren zijn. Volgens Peter Hellemons komen echter niet alle ideeën in de gemeente raad omdat Zijdeveld ze zover niet laat komen. „Ideeën wor den door de wethouder in de doofpot gestopt of van de tafel geveegd. Krijgt de commissie wel genoeg ruimte van de wet houder om te functioneren?" Ter illustratie noemde Helle mons de éénprocentsregeling voor kunstwerken in nieuwe overheidsgebouwen. „Vorig jaar heeft de raad die regeling op advies van de commissie goedge keurd. Hoe komt het dan dat wij daar nog steeds niets van hebben gemerkt?" Ook de nieuwe Schiedamse Stichting Kunstwerk wordt volgens Henderickx nog niet serieus genoeg genomen, ondanks de vele goedbedoelde steunbetuigingen. „Het zou jam mer zijn als de stichting een langzame dood sterft wegens te weinig steun van de gemeente". „Je kunt praten wat je wilt, maar zonder de aanwezigheid van de wethouder blijft het preken voor eigen parochie", meende Inge van Halstert, daarmee de weg inslaand naar de echte discussie van de avond. De provinciale beroepskostenvergoeding voor beeldende kunstenaars wordt in 1993 afgeschaft. Voor Schiedam betekent dit dat de productietoe lage zal komen te verdwijnen. Het wordt dus tijd om na te denken over een ander beleid. Maar, wat zijn de behoeften van de Schiedamse kunstenaars? Welke prioriteiten willen zij in dat beleid leggen? Transactiemodel Het door de landelijk voorzitter van de BBK, de heer F. Linne- man, voorgestelde transactiemo del kreeg veel weerklank bij de ongeveer 30 aanwezigen. Het betekent een verschuiving van productie naar spreiding en af name, het aantrekken van be langrijke galeries (of een stads- galerie) en het organiseren van spraakmakende manifestaties. Een kunstbeleid dus, dat voor het belangrijkste gedeelte ge richt is op de inkomstenvorming van kunstenaars. De budgetten van de productie toelagen, documentatiesubsi- dies, presentatiesubsidies, het aankoopbudget van de artoteek en het opdrachtenbeleid moet worden samengevoegd, waar mee vervolgens naar behoef te een aankoop- en opdrach tenregeling gefinancierd kan worden evenals een documenta tie- en presentatiesubsidie. Er moet een strenge selectie komen op professsionaliteit van de kun stenaar/aanvrager voor een gel dige tegemoetkoming en een be oordeling over de kwaliteit van het werk. Een commissie besluit tot aankoop (voor de artoteek), opdracht of een projectsubsidie. De adviescommissie besloot de avond met de belofte meer openheid te betrachten, bijvoor beeld via een jaarlijkse rappor tage van de genomen adviezen. Maar ook door, via bijeenkom sten als deze, adviezen door te nemen met de belanghebbenden voordat de voorstellen naar de raad gaan. Nu maar hopen dat Zijdeveld gevoelig is voor de kri tiek. VLAARDINGEN „Een combinatie van het werkelijk unieke verleden en het gezel lige 'dorpse' met de heden daagse zakelijkheid en klant gerichtheid kan een belang rijk thema zijn voor de in- dentiteit c.q. het gewenste imago van Vlaardingen." Tot deze voorlopige conclusie komt het communicatie-ad- viesbureau Eikmans Partners in het rapport 'Onze stad heeft eigenlijk alles en de rest is vlakbij'. Het bureau moet in opdracht van wethouder Agnes van Ardenne een con creet werkplan voor de zo verlangde stadspromotie ont wikkelen. Eikmans Partners heeft het afge lopen half jaar met bekende Vlaardingers 'brainstormsessies' gehouden alsmede straatinter views afgenomen om zo een beeld te kunnen krijgen hoe men over de stad denkt. Vlaardingers lijken verknocht aan hun stad met positief gewaardeerde Bij een goed imago hoort een duidelijk logo. Eikmans Partners o wierp er drie, waarvan deze verreweg de voorkeur heeft dorpskarakeristieken, stelt het bureau vast. Verder blijken het winkelen, de gezelligheid, de grote variatie aan voorzieningen en het groen in en rondom de stad fors tot de verbeelding te spreken. 'We hebben eigenlijk alles en de rest is vlakbij' typeert volgens de onderzoekers dat po sitieve gevoelen. De burgerij heeft wel kritiek op de stad, maar vrijwel zonder uitzonde ring is deze opbouwend. „Vlaar dingers hebben een soort haat- /liefde-verhouding met hun ge meente", staat in het rapport te lezen. Uit de sessies en de interviews trekt Eikmans Partners een aan tal voorlopige conclusies. „Vlaardingen moet zich niet als een toeristisch oord bij uitstek willen profileren, maar als een woon- en werkstad met een on verwachte variatie en een schit terend historisch verleden. De positieve elementen van het 'dorpse karakter' van Vlaardin gen kunnen wellicht goed wor den uitgebuit. De centrale lig ging in de Randstad verdient recreatieve mogelijkheden en 'het groen' in de meer ruimtelij ke betekenis van het woord. Een markant herkenningspunt zou zeker helpen bij het communice ren van de identiteit, zoals de Eifeltoren bij Parijs hoort." Verder vinden de onderzoekers dat „het letterlijk zichtbaar ma ken van de intern (op de bewo ners en andere vaste klanten van de stad) gerichte dienstverlening van de gemeente zeker op korte termijn belangrijker is dan meer extern gerichte stadspromotie. Immers, Vlaardingers moeten hun gevoel van trots voor de stad herkrijgen en vervolgens uitdra gen als waren zij stuk voor stuk ambassadeurs. De klantgericht heid en professionaliteit van het gemeentelijk apparaat dienen dan ook absoluut te worden meegenomen in het uitdragen van het gewenste imago." Ondanks het feit dat men zegt fijn te kunnen winkelen in Vlaardingen wil men meer kun nen parkeren en niet te dure parkeergarages in het centrum. Veel mensen zeggen de oude stadskern in ere te willen herstel len waarbij vooral de lelijke nieuwbouw moet verdwijnen. Een enkeling ziet wel wat in het paars verven van het Weeshuis of mist „een tram voor m'n moe der". Een ander vindt niets leuks aan Vlaardingen „omdat ik hier ben komen wonen voor mijn vriend". Voor sommigen is Vlaardingen het net niet. De be vindingen gaan binnenkort naar het college van burgemeester en wethouders. Bruid- en bruidegommode en alle accessoires bij de meest gespecialiseerde speciaalzaak. SCHIEDAM Nog een paar aanmeldingen en de schilders groep van Klubhuis Oost kan op donderdagavond van start gaan. In de cursus worden de kneepjes van het schilderen met olieverf uit de doeken gedaan. terdam-pas gaat daar nog 30% vanaf. Het verfmateriaal is via de cursus tegen redelijke prijzen: aan te schaffen. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Klubhuis Oost, Galileistraat 86. Telefoon 473 54 35. SCHIEDAM— De Sint Ber- nardusschool aan de Bosboom laan 5 verenigt tijdens het Sin terklaasfeest het leerzame met het aangename. Dit doet de school al achttien jaar. Elk jaar staat een thema centraal. Deze keer viel de keuze op de afval- problematiek. De aandacht wordt gericht op afval binnen- en buitenshuis. Via een video-film krijgen de leerlin gen een 'rommelpiet' in beeld die bezig is bij het overlaadsta- tion van het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam. Het is duidelijk d'at hij op zoek is naar iets. Wat dat is, zal duidelijk worden op 4 december als deze Piet een be langrijke rol vervult in een to neelvoorstelling in wijkcentrum De Erker die avonds plaats vindt. In het kader van het project is materiaal van de ONS opgesteld in de school dat de mogelijkhe den toont van compostverwer- king. Tenslotte slaan de leerlin gen op woensdag 27 november de handen ineen en vegen met heksenbezems de hele wijk schoon. Zij worden hierbij ter zijde gestaan door personeel en materieel van het nutsbedrijf. Uitgangspunt van de actie is leerlingen en ouders bewuster te maken van het feit dat zwerfvuil en gft-afval moet worden aange- HONDERDJARIGE —Me vrouw D. van Brandwijk-Men- neking is maandag j.l. honderd jaar geworden. Ter gelegenheid hiervan heeft burgemeester Van Lier een bezoek gebracht aan de Vlaardingse en de felicitaties na mens het gemeentebestuur over gebracht. SCHIEDAM De Rolbrug over de Schie (verlengde van Polderweg, vlakbij de jachtha ven) krijgt tussen maandag 2 de cember en vrijd grote opknapte Doordat er werkzaamheden aan de onder- en bovenbouw van het gevaarte moeten worden ver richt gaat het geheel op een pon ton naar de werf van de Dienst Gemeentewerken aan de Jan van Riebeeckweg. Het verkeer kan gebruik maken van de 's-Gravelandbrug. Voor voetgangers en fietsers is het te vens mogelijk hun bestemming via de Oostabtsbrug (Matlinge- weg) te bereiken. Aan het Rubensplein 16 is het tweede verkooppunt van Arti Antiek ge- SCHIEDAM Arti Antiek aan het Broersveld was dit jaar volledig uit zijn jas gegroeid. Het was dan ook noodzakelijk op zoek te gaan naar een tweede verkooppunt. Een nieuw pand voor de ver koop van grenen meubels werd gevonden aan het Rubensplein 16. „Wij maken heel veel zelf," zegt mevrouw Ruigrok van Arti Antiek. Daaronder zijn tafels, stoelen, boekenkasten en buffet ten. Het is tevens mogelijk dat de klant zelf een idee heeft of een ontwerp maakt en dat wij dat uitvoeren in onze werk plaats. Elke opdracht kunnen wij in principe uitvoeren. Alleen als er bijvoorbeeld houtsnijwerk aan te pas komt dan wordt het iets moeilijker. Daarnaast blij ven wij in de winkel aan het Broersveld antieke meubels te koop aanbieden. Wij gaan zelf op zoek naar antiek, restaureren het en geven het een plaats in onze winkel." HANDGESPOTEN >iG CHOCOLADELETTERS (van A tot Z) 1 - SUIKERVRIJE CHOCOLADELETTERS - SUIKERVRIJE CHOCOLADEFIGUREN - MARSEPEIN - CHOCOLADEFIGUREN Hoogstraat 54 fP%T) Schiedam 5 f^j/J (t-Q- Marskramer)

De Havenloods | 1991 | | pagina 3