I Ij DE HAVENLOODS Scheeres steunt gedachte van gekozen burgemeester Bekende namen op theaterplanken Schiedams Nieuwsblad IN DEZE KRANT 0T(h VERBOUWINGS OPRUIMING Schiedamse laat tram metamorfose ondergaan Open huis bij Nijntje Collega Van Lier blijkt bevreesd voor 'big boss'-achtige toestanden „Voorzieningen Nieuwland stammen uit jaren vijftig" TOTALE LEEGVERKOOP! 20 40 60 30 50 70%) korting EDITIE P, DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991, 40e JAARGANG Nr. 48 wegGner huLs-aan-hutsblsden HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM De Havenloods Het Zuiden yolland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET 010-4.699.444 ADVERTENTIES J UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK „M'n voet..." SCHIEDAM Dinsdagnacht om een uur of één wilde een 34- jarige Schiedammer bij de Nieu we Haven in een taxi stappen, toen plotseling een witte vracht auto langsreed. Deze wagen pas seerde de man zo rakelings dat hij daarbij over diens voet werd gereden. De vrachtwagenbe stuurder nam niet de moeite om even te stoppen. Het slachtoffer is door de taxichauffeur naar het Schielandziekenhuis vervoerd. Gorcumse prijs voor Schiedamse SCHIEDAM Annet Schaef- fer, bekend van haar eerste prijs in de verhalenwedstrijd van de Filmclub, eerder dit jaar, heeft nu ook buiten de stadsgrenzen van zich laten horen. Met haar verhaal 'Een konijn in de hemel' behaalde zij in Gorinchem een (tweede) prijs. In café 'Old Dutch' in die plaats werd haar op zondag 25 novem ber de Gorcumse Literatuurprijs uitgereikt door de wethouder van cultuur, mevrouw W.C. Voorsluijs-Schermers. De eerste prijs was voor de Am sterdammer Arjan Visser me zijn verhaal 'Vlammen', de der de prijs kreeg Arjan Keene ui Delft voor zijn gedicht 'Liedje Echtpaar zet Indo nesië in zonnetje Heeft ook Schiedam een Postbus 51? Thomsom-vrouwen bijna radeloos SCHIEDAM In de nacht van dinsdag op woesndag kreeg de politie een melding van een brand langs het spoor, in de rich ting van de Joppelaan en de Pol derweg. Bij nader onderzoek bleek het de kantine van voet balvereniging PPSC te betreffen. Het gebouw is nagenoeg geheel afgebrand. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. AUTOVERHUUR R'dam-West Tel. 4774099 BALLY schoenen v.a. vrijdag 29 nov. alléén Coolsingel 46a Een tweede huid voor een tram. Met dat originele idee stapte de Schiedamse kunstenares Yvon Koopman naar de RET. De Rotterdamse Elektrische Tram zag er wel wat in, waarna het plakwerk kon beginnen. In de maand decem ber glijdt de 'collagetram' over de rails. Het contact tussen Yvon Koopman en de RET stamt uit '87, toen zij meewerkte aan een expositie in metrostation Oostplein. Ze maakte een lichtgevend groene paddestoel, die oplichtend een mysterieus effect opleverde. Ter gelegenheid van de opening van haar expositie op zaterdag 30 november in galerie Tudelu (Witte de Withstraat) kwam de beel dend kunstenares met een nieuw idee voor de RET op de proppen. Ze stelde voor een tram te beplakken met een collage van aan stukken gescheurde RET-plattegronden, waarbij het lijnennet en de roze minidiensten herkenbaar zouden blijven. Nadat medewerkers van de RET de bewuste tram van een onder laag hadden voorzien, kon Yvon Koopman zo'n drie weken gele den aan de slag in de Rotterdamse remise. Momenteel legt zij de laatste hand aan haar kunsttram. „Hard werken", zegt ze zelf. „Want voor zaterdag moet er ook nog een soort aflaklaag over- f heen, om de collage te beschermen tegen weersinvloeden. En met de winter op komst dient dat allemaal nauwkeurig te gebeuren. Want mijn 'collagetram' moet als het even kan een groot aantal weken blijven rijden." De RET zet het kunstzinnig beplakte rijtuig in de maand december afwisselend in op de lijnen 4, 5 en 6. Daarnaast heeft de Schiedam se beeldend kunstenares een veegwagentje van de ROTEB van een nieuwe huid voorzien. Het nu goud-rode karretje baart ongetwij feld eveneens opzien als het kriskras door Rotterdam rijdt. SCHIEDAM Kinderdagver blijf Nijntje houdt op vrijdag 29 november open huis. Tussen 17.00 en 18.30 uur is te zien hoe de voormalige kleuterschool aan de Peter van Anrooylaan 5 is verbouwd. Na de start in 1989 kwam het dagverblijf in 1990 in aanmer king voor gemeentesubsidie. Door gebruik van de mogelijk heden die de stimuleringsmaat regel kinderopvang biedt, is dit jaar wederom uitgebreid. Voor een deel wordt de eapaciteit be nut voor de zogenaamde be- drijfsopvang. Bedrijven die in de CAO-onderhandelingen afspra ken gemaakt hebben over kin deropvang, huren dan een kind plaats in de vorm van een con tract. In totaal kunnen 36 kinde ren terecht. FLIPPERDon Beeris uit Schiedam mag zich een jaar lang 'Flipperaar van Nederland' noe men. Hij werd afgelopen zater dag winnaar van de landelijke finale van het Fair Play Flipper- kampioenschap 1991, dat gehou den werd in Kerkrade. SCHIEDAM Een be noemde of een gekozen bur gemeester... dat is de vraag. Deze week werd die discussie door landelijke politici nieuw leven ingeblazen. De Haven loods raadpleegde twee ken ners bij uitstek, namelijk de burgemeesters van Schiedam en Vlaardingen, respectieve lijk R. Scheeres en A.A.J.M. van Lier. Ofwel een voor- en een tegenstander aan het woord. Van Lier ziet de gekozen burge meester niet zitten. „Nee", zegt hij resoluut, „ik sta daar niet positief tegenover. En dat heeft niets te maken met het feit dat ik volgend jaar met pensioen ga en mijn opvolger niet wil belasten. Ik vind het juist bijzonder waar devol dat een burgemeester te allen tijde onafhankelijk is. Zo wel van de politieke partijen, als van een verkiezing." Een heel ander geluid komt uit Schiedam. Scheeres: Een ge kozen burgemeester is volgens mij een goede zaak. Dat heb ik nooit onder stoelen of banken gestoken. Nu gaat het in mijn ogen nog teveel om 'de wethou der met een sjerp', zoals het ooit treffend werd uitgedrukt." Kroon Burgemeesters worden van oudsher benoemd door de Kroon. Dus door de betrokken ministers (of het hele kabinet als het steden met meer dan 50.000 inwoners betreft) en de konin gin. PvdA-leider Kok pleitte er onlangs voor reeds bij de volgen de gemeenteraadsverkiezingen in 1994 over te schakelen op de gekozen burgemeester. Daartoe zou dan een afspraak in het re geerakkoord moeten worden ge maakt, omdat een wetswijzing Burgemeesters als lijsttrekkers bij gemeenteraadsverkiezingen, toekomstmuziek of onzin? ARCHIEFFOTO een zeer ingrijpende en tijdro vende procedure is. En dat de burgemeester een be langrijke functie vervult, blijkt niet alleen uit het aanzienlijke salaris. Een recent universitair onderzoek wees namelijk uit dat de burgemeester de enige echt bekende plaatselijke politicus in de grotere gemeenten is. „Waar ik bij de gekozen burge meester vooral bang voor ben, is dat hij zich bijzonder sterk gaat richten op herverkiezing",, ver klaart Van Lier. „Kijk naar de Verenigde Staten, waar functies als burgemeester en gouverneur inderdaad door middel van alge mene verkiezingen worden ver vuldHet gevaar van de 'big boss' is dan in mijn ogen doorlo pend aanwezig. Er treedt een zekere verwording op. De geko zen 'official' gaat zich belangrij ker voelen dan nodig is." Scheeres deelt die mening. „Maar naar Amerikaanse toe standen wil ook ik absoluut niet toe. Mensen die zich plotseling opwerpen als 'leider van de stad', daar heb ik geen behoefte aan. Dat vergt in Nederland ove rigens een veel te grote cultuur omslag. Mijn voorkeur gaat uit naar een partijgebonden burge meester uit de gemeenteraad. In ons systeem komt dat er in ne gen van de tien gevallen op neer dat de lijsttrekker van de groot ste partij bij de raadsverkiezin gen automatisch burgemeester wordt." Vier jaar Is het dan geen nadeel dat de mogelijkheid bestaat dat om de vier jaar een nieuwe burgemees ter zijn intrede doet? „Ja, maar aan ieder voorstel kleven voor- en nadelen", stelt Scheeres. „Het grote voordeel bij deze op zet is dat de kiezers zich meer zullen herkennen in hun burge meester. Zij hebben hem, al is het dan indirect, op die post neergezet. De band tussen be stuur en burger zal volgens mij verbeteren. En dat is hard no dig, laat daarover geen twijfel bestaan." „Daarbij komt dat de burge meester zich in die nieuwe situa tie meer met het beleid kan be moeien. Hij zal extra bevoegd heden krijgen. Hoeft zich bij po litieke vraagstukken minder vol gend op te stellen. Hij gaat de kant op van 'primus inter pares' (eerste onder gelijken -red.). Ik vind dat een goede zaak." Van Lier geeft overigens direct toe dat de huidige situatie niet ideaal is. „Er zou qua opleiding het één en ander moeten veran deren. Dan denk ik vooral aan de voorbereiding op dit ambt. Daarnaast kan men eens naden ken over zoiets als 'job-rota tion'het met grotere regelmaat veranderen van gemeente of baan. Want of het nu zo gunstig is dat sommige burgemeesters min of meer vastroesten aan hun zetel waag ik te betwijfelen. Zo'n aanpassing juich ik wel de gelijk t Tot sic Tot slot beide 'burgervaders' over hun partij, de PvdA dus. Het laatste voorstel was afkom stig van PvdA-leider Kok. „Maar daar voel ik me absoluut niet door gebonden", zegt Van Lier terstond. „Ook dat tekent die onafhankelijkheid als burge meester", voegt hij lachend toe. „Van de letterlijke tekst in het programma van onze partij ben ik niet op. de hoogte", zegt Scheeres. „Maar nogmaals, alle middelen die bijdragen aan het verbeteren van het democratisch gehalte verdienen een kans." Belastingdienst Ontvangkantoren Afwijkende openingstijden van kantoor en kas. Rond de komende feestdagen zijn de openingstijden van de Ontvangkantoren te Brielle, Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen als volgt gewijzigd. Vrijdag 27 december 1991 gesloten. Dinsdag 31 december 1991 Openingstijden kas van 09.00-12.00 uur. Overige dienstverlening als gebruikelijk. Wij wensen u prettige en een voorspoedig 1992. De Ontvangers. SCHIEDAM Het komende weekeinde worden de Schiedam se theaters door bekende namen ingenomen. Qua genre is het programma nogal divers. Van de a capella-klanken van The Fly ing Pickets tot het pianogevecht tussen Louis van Dijk en Pim Jacobs. Maar ook Loeki Knol en Jenny Arean bieden een interes sant programma. Een aantal jaren geleden had de Engelse a capella-band The Fly ing Pickets zowaar een hit. Met 'Only you' bereikte het zelfs de vierde positie in de nationale hit parade. Inmiddels hebben zich enkele wijzigingen in de bezet ting voorgedaan. Vanaf 22.00 uur treedt het Britse vijftal don derdag op in De Tender. De toegang is gratis. In de grote zaal van het Passage Theater maakt Jenny Arean vrij dag haar opwachting. Vanaf 20.15 uur brengt zij haar pro gramma 'Het huishoudschool syndroom'. Het draait daarin om het verlangen van de vrouw op leeftijd die serieus genomen wil worden in wat ze vindt en voelt. En waarom de titel? Omdat de vraag 'Hoe maakt men een goe de soep?' een vrij belangrijke plaats inneemt in het program ma. Toegang 25, 22 en 19 gul den. In De Teerstoof presenteert Jo hannes Kemkens 'De Schaakno velle'. Na zijn voorstelling 'De Regenmaker' is ook dit pro gramma gebaseerd op een lite rair werk. De verteller/acteur re construeert de schaakconfronta tie van twee mannen op een schip naar een boek van Stefan Zweig. Aanvang 20.30 uur, toe gang 15 en 12 gulden. In de grote zaal van het Passage Theater komt zaterdag het illus tere pianoduo Pim Jacobs en Louis van Dijk op bezoek. Aan de vleugel zullen zij werk vertol ken dat varieert van The Beatles tot Bach en van Duke Ellington tot Fats Waller. Met het gespro ken woord tussen de composities weten zij keer op keer net pu bliek bij hun optreden te betrek ken. Het duel begint om 20.15 uur en een kaartje kost 25, 22 ol 19 gulden. Voorafgaande aan het pianowerk kunnen smulpa pen weer aanschuiven in de Roo Roosenzaal. Vanaf 18.00 uui staat voor 45 gulden weer een theaterdiner op het programma. De hoofdrol wordt ditmaal ver tolkt door een tournedos in pe persaus. Maar ook mosselen in mosterdsaus zullen van de partij zijn. In De Teerstoof wordt zaterdag middag om 14.00 uur het kinder stuk 'Het Zondagshuis' gespeeld door Muzipo. Voor de jeugd van 4 tot 10 jaar. 's Avonds doet Loeki Knol het theater in de Nieuwstraat aan. Muzikaliteit, warmte en gezelligheid zijn steekwoorden waar het in 'Loeki Knol Totaal' om draait. Henny Langeveld begeleidt haar onder andere op piano. Aanvang 20.30 uur, toegang 15 of 12 gulden. Zondag 1 december wordt in de grote zaal van het Passage Thea ter orgel gespeeld door Ena Baga. Deze hoogbejaarde En gelse 'miss' behoort tot de orga nisten voor de muzikale begelei ding van stomme films. Met haar inmiddels overleden zuster Flo rence speelde Ena Baga al op de S.S. Queen Mary tijdens boot tochten naar New York. Een op merkelijk optreden dat om 14.00 uur begint. Toegang 7,50 gul den. De winkelvoorzieningen in Nieuwland moeten worden gereorganiseerd SCHIEDAM De winkelvoor zieningen in Nieuwland moeten de komende jaren een opvallen de reorganisatie ondergaan. De Mgr. Nolenslaan wordt uitge breid met winkels, het Dr. Wi- bautplein krijgt een dienstverle nende functie en Parkweg-noord wordt bestemd voor de horeca. Dat zijn althans de adviezen van het bureau BRO Adviseurs, dat in opdracht van de winkeliers vereniging Mgr. Nolenslaan on derzoek heeft verricht naar de winkelvoorzieningen in Nieuw land. Aanleiding voor het onderzoek vormt de aanwijzing van Nieuw land tot stadsvernieuwingsge bied. De gemeente heeft een projectteam in het leven geroe pen, bestaande uit bewoners, ondernemers en ambtenaren, dat de stadsvernieuwing gaat be geleiden en uitvoeren. De eerste activiteit bestond uit het opstel len van een Beheerplan Nieuw land, waarin beschreven wordt met welke problemen de wijk te kampen heeft en hoe hieraan het hoofd kan worden geboden. Wat de winkelvoorzieningen betreft, bleek dat aan herstructurering niet te ontkomen valt. De voor zieningen zijn namelijk nog steeds afgestemd op de omvang en de samenstelling van de be volking uit de jaren vijftig en zestig toen de wijk gebouwd werd. De veranderingen die hierin sindsdien zijn opgetreden en het gewijzigde koopgedrag in het algemeen nopen de wijk tot aanpassingen. De heer Van Hoogdalem, voor zitter van de winkeliersvereni ging Mgr. Nolenslaan: „Mensen gaan tegenwoordig lekker een dagje shoppen in grote winkel centra. Al die verspreide winkel- centrumpjes zoals hier in Nieuw land zijn achterhaald. Beter is het om te gaan concentreren; het sterkste centrum nog sterker ma ken en de zwakkere laten afval len. Dat is jammer voor de win kels die verdwijnen, maar je kunt niet eeuwig door blijven sukkelen." Het onderzoeksbureau adviseert de Mgr. Nolenslaan en Parkweg- zuid uit te breiden met winkels. De Nolenslaan kan zich dan als hèt winkelcentrum voor Nieuw land gaan profileren met een kortere winkelstrook, aanvulling van het winkelaanbod en meer parkeer- en groenvoorzieningen. In Parkweg-zuid moeten meer etnische winkels komen. Voor Parkweg-noord, Burgemeester Van Haarenlaan en Dr. Wibaut- plein vervalt de winkelfunctie en komen er (zakelijke)dienstverle- nende en horeca-instellingen voor in de plaats. Van Hoogdalem benadrukt dat het rapport nog geen kant-en- klare oplossingen biedt voor de wijk. „Het rapport is slechts een advies, waar we ons met de ge meente de komende tijd over moeten gaan buigen. Een en an der heeft wel wat voeten in aar de want winkeliers moeten hun zaak beëindigen, verplaatsen of herinrichten. Daar moet de ge meente subsidies voor verlenen, maar het is natuurlijk de vraag hoeveel zij beschikbaar wil en kan stellen." Hoogstraat 153 Rotterdam (Centrum) TT 010-4120417 Wij gaan eruit absolute bodemprijzen Op onze reeds al scherp geprijsde lederen kleding OP OP OP OP OP OP

De Havenloods | 1991 | | pagina 1