'Ik word nog steeds op straat herkend van de Dorps TV' Radio Rijnmond Reporter Leuke dingen Leuke dingen Leuke dingen Leuke dingen l DECEMBER 1991 49-5002 Op de zaterdagochtend heeft de videorubriek van Mieke van der Linden (die met zwangerschapsverlof is en op 15 november het leven heeft geschonken aan Ginger Haasbroek) plaatsgemaakt voor het programma 'Vonkey Busi ness' van Roland Vonk. „Een gevarieerd program ma," noemt Roland zijn wekelijkse bijdrage van een half uur - te beluiste ren tussen 10.30 en 11.00 uur - aan Radio Rijnmond bescheiden. Maar ook ach ter de schermen is hij ac tief, en wel als producer en regisseur van 'Het Motor paleis' waarin Wilfried de Jong stad en ommelanden onveilig maakt - 's zater dags van 11.00 tot 12.00 uur. Voor hetzelfde geld was Roland Vonk architect ge worden, of arts, of psycho loog, of advocaat of rech ter, als hij tenminste één van deze over het alge meen toch vrij gerespec teerde beroepen ook echt interessant had gevonden. Hij beweegt zich echter liever in de marge van de journalistiek, in de kant lijn van het dagelijks nieuws. „En je kon vroeger nog wel zo goed leren," zei een oud-studiegenoot met enig dédain tegen mr. P.R. Vonk. Via De Noordergids en Het Vrije Volk werkte Roland zich dankzij Stads TV (zelf spreekt hij conse quent van 'de Dorps TV') Wat is 'Vonkey Business' voor een programma Roland Vonk: „Een ge varieerd programma. Je hebt op zaterdagochtend van tien tot half elf een serieus weekoverzicht en daarna krijg je de leuke dingen van de afgelopen week die niet echt nieuwswaarde hadden te ho ren. Medianieuwtjes, dingen uit de showbiz... En dingen die men sen zelf thuis in elkaar flansen. Thuiskunst, zogezegd." Hoe ben je op de formule voor dat programma gekomen „Ik zat toevallig van de week in wat oude paperassen te snuffelen en toen zag ik dat ik al vier jaar geleden plannen voor een radio programma heb ingediend bij Nico Haasbroek. Daar zaten ei genlijk al deze ideeën al in. Ge woon dingen die ik zelf leuk vind en altijd leuk gevonden heb." Dus het heeft lang geduurd? „Ja, ik weet niet... Toen is dat niet van de grond gekomen, maar ja, wat in het vat zit etcetera." Een halfjaar geleden kwam je bij Stads TV vandaan. Daarvoor schreef je vooral. Hoe ben je ei genlijk in de journalistiek te rechtgekomen? „Ik zag een keer een advertentie staan in het huis-aan-huis-blad De Noordergids dat bij mij in de buurt verschijnt. Daarin stond dat ze een correspondent zoch ten. Dat leek mij eigenlijk wel aardig. Ik heb schrijven altijd wel aardig gevonden - ik had bij de studentenvereniging ook wel eens wat in het studentenblad ge schreven - dus ik schreef ze een brief. Nou, ik kon een keer langs komen voor een gesprek en toen mocht ik naar een vergadering van een of andere afdeling van de PvdA waarin ze kandidaten zou den stellen voor het voorzitter schap van de deelgemeenteraad. De volgende ochtend zouden ze bij De Noordergids mijn stukje zien: ik geloof dat ik tot drie uur in de nacht bezig ben geweest voor één A-viertje; ze hebben er wel een paar dingen in veran derd, maar op,zich was het wel in orde en mocht ik vaker wat gaan schrijven. Toen was ik journa list. Je had daarvoor nog nooit aan die mogelijkheid gedacht? „Wel eens in het vage, maar nooit echt stappen ondernomen. Het is trouwens wel leuk hoe ik voor het eerst een eigen stukje in de krant zag: ik werkte op het ministerie van justitie, het mysterie van jus titie zeg ik altijd, het was een soort Kafka in Den Haag - vrese lijk..., maar goed, een paar nach ten daarvoor had ik mijn stukje geschreven en die krant kwam op donderdagavond uit, maar die was bij mij \èeer eens niet be zorgd... Dus het was vrijdagoch tend en ik ging naar mijn werk en onderweg naar het station zie ik in een plas regenwater het huis- -aan-huis-blad van de vorige avond liggen met mijn stukje op de voorpagina. Dat was de eerste keer dat ik mijzelf zag in de krant." Je zegt dat je ook stukjes schreef in het studentenblad. Wat stu deerde jij? „Ik heb een rijk studieverleden. Ik ben ooit begonnen met bouw kunde in Delft. Dat heb ik drie maanden volgehouden..." Je wilde architect worden? „Nou, ik wist eigenlijk helemaal niet wat ik wou, maar dat leek mij wel iets. Ik ben over het alge meen tamelijk zachtmoedig, maar binnen de kortste keren had ik daar de grootste onenig heid. Ik nam de studie, het stampwerk zoals je dat van de middelbare school kende, wel se rieus, maar je kreeg ook practica en dan moest je kleien en zo, grondstructuren maken, ja, ik maakte daar een beetje een lolle tje van. Na drie maanden werd ik weggestuurd en hoefde ik niet meer terug te komen. Ik wist nooit wat ik wilde worden, maar ik vond het leuk om bezig te zijn met mijn eigen kamer, dus toen dacht ik: dan word ik maar ar chitect, ik weet het ook niet." „Het jaar daarop ben ik rechten gaan studeren, hier in Rotter dam. Ik heb mijn kandidaats ge haald, maar na een paar maan den had ik al gezien dat het niets voor me was. Toen heb ik meege- loot met medicijnen, uitgeloot, het jaar daarop wéér en daarom heb ik in Gent, België, nog even medicijnen gestudeerd, maar dat vond ik eigenlijk ook niet écht interessant. Toen wou ik psycho logie studeren, maar mijn vader ging een beetje steigeren want dat zou mijn vierde studie zijn zonder dat ik ooit iets had afge maakt... Nou ja, toen heb ik in snel tempo dat rechten hier afge maakt en daarna ben ik inder daad alsnog psychologie gaan doen in Leiden... Dat heb ik een jaar gedaan en toen had ik er genoeg van." Maar wat heb je nu voor je naam staan? Ir, mr, dr? „Ik ben mr. Voor psychologie heb ik mijn propadeuse gehaald, cum laude, dat wel, maar zónder ti tel." Met dat meester in de rechten heb je nooit Wat gedaan? Je bent geen advocaat geweest, of rechter? „Van de mensen die rechten heb ben gestudeerd, komt maar een derde in een juridisch beroep te recht. Dan krijgt nog eens een derde een of andere beleidsfunc tie bij de overheid en de rest, ja, belandt in de goot. Of bij Radio Rijnmond..." Vind je het niet zonde van die studie om er niets mee te doen? „Nee. Ik weet er niets van en het interesseert me niet. Dat zijn toch wel twee krachtige argu menten. Ik kwam eens een stu dievriend tegen op straat. Ik schreef stukjes in Het Vrije Volk en hij keek me echt zo'n beetje zorgelijk aan: 'Jij kon altijd zo op tot een bekende Rotter damse televisiepersoon lijkheid die vooral door oudere dames op straat wordt herkend. De Nog-Steeds-Vrijgezel- le-Ideale-Schoonzoon stort nu al zijn energie in het ra diomaken. Dat betekent - jammer voor Roland - dat verre reizen er voorlo pig niet in zitten. goed leren...?' Ik heb wel kennis sen die officier van justitie zijn geworden: ik benijd ze niet. Ze verdienen meer, maar het werk wat ze doen zou me helemaal niet interesseren, denk ik. Je bent be zig met problemen van andere mensen, met conflicten geboren uit onredelijkheid, en daar kan ik persoonlijk slecht tegen. Zo heb ik me ook nooit beziggehouden met echt hard nieuws, met slecht nieuws, zal ik maar zeggen. Ik word daar niet vrolijker van, ik heb er gewoon geen zin in. Ik wil alleen maar léukë dingen." Je hebt bij Stads TV gewerkt. Hoe kwam je dddr terecht? „Na een reis naar Brazilië zag ik een programma van de Dorps TV en toen heb ik ze gebeld. Ik ben daar gewoon begonnen. Ik vond dat ze veel te weinig deden aan het uitgaansleven, dus die eerste week ben ik, niet gehinderd door overleg of enige ervaring, een uit- rubriek gaan maken en die is tot het eind van mijn carrière bij de Dorps TV overeind gebleven." Waarom spreek je voortdurend over Dorps TV? „Ja, nou ja, de dimensies van Rotterdam en het circuit waarin je verkeert maken het duidelijk tot een dorp..." Je zegt daarmee niet iets over de professionalitzit van Stads TV? „Ja... De kneuterigheid van de stad werkt natuurlijk ook door in zo'n medium. En los daarvan: die Dorps TV is toch niet helemaal zoals ik me voorstel dat het kan.. Nou ja, laten we het niet hebben over trauma's." Juist wel. „Nou, ik heb er wel een tijdje slecht van geslapen. Ik heb er een kleine twee jaar gewerkt en uit eindelijk heb ik het idee dat ik al die tijd heb gevochten en tenslot te heb verloren. Aan de organisa tie schort het een en ander en ik zit ook op een andere golflengte dan de bedrijfsleiding. Op een gegeven moment houdt het op Ik kreeg wel veel positieve reacties. Nog steeds: het is zeker één keer in de week dat iemand mij aan spreekt; meestal oudere vrouwen die mij voor de Ideale Schoon zoon houden. Kun je nagaan hoe het medium vertekent. Je wordt wel herkend op straat, ja, maar op een gegeven moment gaat dat als een soort sociale controle werken. Je kan nooit op een on gegeneerde manier in je neus peuteren, want dan krijg je met een een haag van belangstellen den om je heen." Zien we je straks op Radio Rijn mond TV? „Dat hangt er helemaal vanaf. Ik heb niet echt ambities of zo en het is ook niet zo dat ik radio minder vind dan televisie. Want dat is een beetje hei. gangbare beeld: dat als je van de televisie naar de radio gaat dat een stap terug zou zijn. Het gaat uiteinde lijk om het plezier dat je hebt in het maken van dingen. Het hangt er maar vanaf hoe die TV eruit gaat zien en wat onze grote baas wil. Daar leg ik me bij neer. Ik hoef niet per se."

De Havenloods | 1991 | | pagina 13