DE HAVENLOODS Tegenstanders Zestienhoven brengen overlast in kaart KTRIO IN DEZE KRANT BESTOL Humor en spanning in Passage Theater Uitgifte Rotterdampas Aanhoudingen Radio Schiedam voor kinderen Klarinetten in Stedelijk 'Milieupet past ons allemaal' Filmhuis Geluidseffecten voor Vlaardingen en Schiedam schrikbeeld van 21e eeuw" EDITIE P, DONDERDAG 5 DECEMBER 1991, 40e JAARGANG Nr. 49 luegsner huLS-aarvhuLsbladen HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM Schiedams Nieuwsblad De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- ,010-4.699.444 advertentiesJ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK SCHIEDAM Zoals de politie reeds eerder verwachtte, zijn op nieuw twee aanhoudingen ver richt in de ontvoeringszaak van 21 november. Het gaat om een Rotterdammer van 29 jaar en een 25-jarige Vlaardinger. Bij de laatste persoon is bovendien een vuurwapen in beslag genomen. SCHIEDAM —Radio Schie dam heeft speciaal voor kinde ren van de basisschool een radio programma. Iedere zondagmor gen is zowel via de kabel (94,1) als via de ether (106,7) tussen 9.00 en 10.00 uur te horen wat kinderen bezig houdt. In 'Kinderradio' zitten onder an dere een telefoonspelletje, infor matie over strip- en kinderboe- ken, een video top-5, muziek en actualiteiten speciaal voor kin deren. De presentatie is in han den van Chrit Wilshaus. A Thuiszorg Neder- land staat (bijna) al tijd klaar PPSC leert vrienden kennen Rock'n roll bij CJV SCHIEDAM Het Neder lands Klarinetkwartet geeft zon dag 8 december een concert in de aula van het Stedelijk Mu seum. Het kwartet, dat in 1978 werd opgericht, bestaat uit Jan Jansen, Marten Hemminga, Kees Vos en Henri Bok. Op het programma staan werken Leonard Bernstein (West Side Story), Willy Mortier (Petit Bal let) en Alec Templeton (Bach goes to town). Het concert be gint om 14.30 uur. De toegangs prijs bedraagt voor Vrienden van het Stedelijk 3 gulden en CJP-houders. Niet-leden betalen 5 gulden. in 65/35 kat/pol 9 modekleuren Mt. S t/m XXL Normaal 29.95 per stuk Geldig t/m s. zaterdag Rotterdam Binnenwegplein 20 I (boven Zeeman textielsuper) tel. 010-41236361 I Rotterdam op het Zuider-terras I I van winkelcentr. Zuidplein.Tel. 010-4804162 I I Vlaardingen Hoogstraat 219 I V tel. 010-4353730 J ilieuregels. Het naleven ervan gaan de nieuwe politie regio's scherper controleren. Dit heeft korpschef Hes- sing afgelopen dinsdag aangekondigd. De Rotterdam se politiechef deed zijn uitspraak op het Greenpeace- schip Solo aan de Parkkade. De korpschefs van de 26 te vormen politieregio's kwamen afgelo pen maandag en dinsdag in de Maasstad bijeen om te vergaderen over de milieutaak van de politie. Ter gelegenheid van deze conferentie hebben de politiechefs opdracht gegeven voor een onderzoek naar de 'sterke arm' en het milieu. Uit dit onderzoek is gebleken dat milieu nu nog slechts geringe aandacht heeft bij het politiewerk. In het Rijnmondgebied betreffen slechts 0,05 procent van de geconstateerde misdrijven en 1,02 procent van de geconsta teerde overtredingen het milieu. Dit staat volgens de onderzoekers in geen verhouding tot wat er werkelijk aan de hand is op milieugebied. „In het algemeen komt van de handhaving van de milieuwetgeving nog weinig terecht", zegt onderzoeker Anders- son. De 26 nieuwe politiechefs hebben in Rotterdam laten weten in 1995 te willen komen tot een verdubbeling van de politie-inspanning voor het milieu. Dat betekent dat dan vier procent van het politiebudget beschikbaar is voor bescherming van het milieu. In dat jaar moet de politie ook in eigen huis de milieuzorg hebben georganiseerd. In 1996 moeten alle betrokken politiemensen een milieu-opleiding hebben gehad. Volgens de Rotterdamse korps chef moeten de nieuwe maatregelen tot gevolg hebben dat de politie het hoofd niet meer afwendt als er een milieudelicht wordt waargenomen. „De politieman werd opgeleid voor crime fighting. Optreden tegen een bestuurder die bij het stoplicht een asbakje ledigt, vraagt dan toch een bepaalde instelling SCHIEDAM In het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 draait vrijdagavond Song of the Exile van de Taiwanese regisseuse Ann Hui. Hoofdpersoon is Heuying, een in Londen wonende student uit Taiwan, die als zelfstandige vrouw geen problemen heeft met de verworvenheden van de westerse cultuur, emancipatie en anti-autoritaire opvattingen. Wanneer echter haar zus gaat trouwen, wordt Heuying terug verwacht in haar moederland. Ze moet veel opofferen en komt in conflicht met haar moeder. Toch groeit al snel het begrip tussen de twee. De film toont via fraaie beelden van Japan en China de oosterse cultuur met centraal de relatie moeder-dochter. De film begint om half tien en de toegang be draagt 5 gulden. AUTOVERHUUR R'dam-West Tel. 4774099 SCHIEDAM De Zuidhol landse Milieufederatie en het Centraal Comité Anti- Bul- derbaan hebben de geluidsef fecten van het Integraal Plan Noordrand Rotterdam in kaart gebracht. Centraal staat de verhuizing en uit breiding van vliegveld Zes tienhoven, maar ook de groei van het wegen- en spoornet is in het overzicht opgenomen. De twee organisaties komen tot de conclusie dat de nega tieve effecten voor de regioge meenten, dus ook Vlaardin gen en Schiedam, zwaar wor den onderschat door de ver antwoordelijke instanties. „We zijn ons rot geschrok ken", meldt Arno Steekelen- burg namens de Milieufede ratie. Het Anti-Bulderbaan comité en de Zuidhollandse Milieufedera tie zijn ontzet over de onover zichtelijke presentatie door de gemeente Rotterdam van de ne gatieve gevolgen van de ver plaatsing van het vliegveld. „Verstopt in 67 publicaties zijn de milieu-effecten beschreven", meldt de federatie. „De indruk wordt zelfs gewekt dat de leef baarheid van de Noordrand van Rotterdam door de plannen zal verbeteren". De actievoerende groepen heb ben de afgelopen maanden nauw samengewerkt. Het resultaat wordt morgen in het Rotterdam se WTC-gebouw gepresenteerd in de vorm van een kaart. De plattegrond toont 'het schrik beeld van de 21e eeuw'. „De woon-, leef- en recreatiekwali teit in een zone van tientallen :n de grootste 'herrieschoppers' op Zestienhoven in beeld gebracht kilometers komt zodanig onder druk te staan dat voor de ont wikkeling van vele gewenste functies mag worden gevreesd en voor regiobewoners slechts één ding overblijft: ramen dicht of zo snel mogelijk verhuizen", zo luidt de conclusie. Op de kaart, gebaseerd op prog noses voor het jaar 2005, zijn voor het eerst de effecten van alle geluidsbronnen samenge voegd. Dus niet alleen de over last van de grote en kleine lucht vaart, maar ook de overlast van het proefdraaien van het nieuwe vliegveld, de belasting van rijks wegen en hogesnelheidsspoor- lijn zijn in de kaart verwerkt. „Door de explosieve stijging van het aantal vliegbewegingen zal het door geluidshinder beïnvloe de gebied enorm toenemen tus sen Delft, Schiedam, Vlaardin gen, Rotterdam en Zoe ter meer", aldus de twee actievoe rende instanties. Uit de kaart die morgen open baar wordt gemaakt valt volgens de makers een aantal schokken de conclusies te trekken. Met klem vragen de twee milieu-or ganisaties dan ook aan Rotter dam en het Rijk om in het voor jaar van 1992 af te zien van het geven van groen licht voor de aanleg van een nieuw vliegveld. „Een snelle heroriëntering is ab soluut noodzakelijk vanwege het dreigende onbruikbaar worden van de totale Rotterdamse Noordrand", klagen de initia tiefnemers. Volgens de uitkomsten van het onderzoek krijgen vooral de re creatie-, natuur- en stiltegebie- den de volle laag. „De honder den miljoenen die in Midden- Delfland, de Rottemeren en Oude Leede worden gepompt om daar voor honderdduizenden inwoners van Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam noodza kelijk geachte recreatievoorzie ningen te realiseren lijken weg gegooid geld". Maar ook voor de ontwikkeling van kwalitatief hoogwaardige woongebieden (met name Schiedam-Spaland) en bedrijfsterreinen in de regio zijn de conclusies niet mals. „Door de verplaatsing van vlie groutes zal het tijdens piekuren zelfs moeilijk worden jezelf ver staanbaar te maken", conclu deert het Anti-Bulderbaan Co mité f „Opvallend is het gegeven dat hier in de Milieu Effect Rap portage weinig tot geen aan dacht aan is besteed". De plannen moeten als het aan de onderzoekers ligt zo snel mo gelijk van tafel. Ook de onzeker heid over de uitvoering van de plannen zal schadelijke gevolgen met zich mee brengen. „Rijks waterstaat heeft al voorzichtig gesteld dat de verplaatsing van het vliegveld vermoedelijk pas na 2000 zal plaatsvinden", zo meldt de Milieufederatie. „Voeg daarbij de onduidelijke financie ring van de plannen en er kan een onaanvaardbare stagnatie van gewenste ontwikkelingen als woningbouw, natuurontwikke ling en bedrijfsvestiging optre den". Het imago van de regio Rotterdam als grauw en vies ge bied moet volgens de twee actie groepen maar eens worden doorbroken. SCHIEDAM De weekenda genda van de Schiedamse thea ters is ditmaal dunnetjes uitge vallen. De programmeur is er ongetwijfeld van doordrongen dat concurreren met Sinterklaas geen nut heeft. Voor de liefheb bers is er desondanks voldoende keus. Theatercafé De Tender staat donderdagavond in het teken van de Jazz. Gitariste Corrie van Binsbergen heeft de leiding over een negenkoppig gezelschap. Voor de Jazzmarathon 1991 te Groningen en de NOS compo neerde zij speciaal het program ma 'Bits and Pieces'. Korte en langere stukken zullen worden vertolkt door onder andere pia no, trombone, cello, zang en ac cordeon. Aanvang 22.00 uur, toegang gratis. Vrijdagavond blijven de lichten op alle locaties uit, maar zater dag gaan in de grote zaal van het Passage Theater om 20.15 uur de gordijnen weer open. Dan staat het komische toneelstuk Private Lives van Noel Coward op de rol. Het stuk speelt in 1930 en draait om twee echtparen die meer met elkaar gemeen hebben dan alleen de huwelijkse status. In de hoofdrol komen we Wil lem Nijholt en Trudy Labij te gen. Een kaartje kost 25, 22 en 19 gulden. In De Teerstoof brengt toneel vereniging Utile Dulci de thriller 'Beau Rivage' van de schrijver George Batson. Het verhaal ont popt zich op een suikerplantage in het zuidelijke deel van Noord Amerika. Aanvang 20.15 uur, toegang 10 gulden. Op zondagochtend verzorgt Harmonie Wilton Fijenoord een koffieconcert. Om 11.30 uur blaast het gezelschap de eerste klanken de grote zaal van het Passage Theater in. De toegang is gratis. De kinderen komen woensdag aan bod. Om 14.00 uur speelt het marionerttentheater Ella Snoep het humoristische spel met stang- en stokpoppen. Een pinguin met poezenstaart en een olifant met konijneoren zijn niet blij met Laura, hun schepper. „We zullen jouw eens een ander hoofd opzetten en vleugels aan naaien", is een veelgehoorde klacht onder de speelgoedbees ten. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar, Toegang 5 gulden. Willem Nijholt en Trudy Labij in Private Lives (foto: Leo van Velzen). SCHIEDAM Ronald Jaggie, de enthousiaste coördinator voor de uitgifte van de Rotter dampas in Schiedam, is tevreden over het aantal (650) verkochte passen in het afgelopen jaar. Maar het kan nog veel beter, vindt hij. Op 2 december is de verkoop gestart van de passen voor 1992. In vergelijking met vorig jaar zijn de aankoopprijzen gewij zigd. Zo kost de Rotterdampas voor iedereen die A.O.W. plus een pensioen ontvangt, f 25.-. Ditzelfde tarief geldt ook voor mensen die een maandinkomen hebben van respectievelijk f 1.920.- (samenwonenden) f 1.770.- (éénoudergezinnen) en f 1.340.- (alleenstaanden). Perso nen met het absolute minimum betalen f 15.-. Wie een inkomen heeft dat uitstijgt boven het Bij de aankoop van de Rotter dampas ontvangt men een boek je met tientallen coupons die korting verstrekken op talloze zaken. Daaronder zijn te vinden een bon voor een korting van f 6.50 (eenmalig) op een strippenkaart en 25% korting op de rekening van een diner met maximaal vier personen bij 24 restaurants in Rotterdam. Ver der kan men een keer gratis naar Blijdorp en genieten van het uit zicht op de Euromast. Verder brengen musea, avondscholen, yogadocenten en verenigingen minder in rekening dan gebrui kelijk. In onder andere Rotterdam, Vlaardingen, Hellevoetsluis en natuurlijk Schiedam kan het pu bliek de pas aanschaffen en ge bruiken in de aangesloten ge meenten. De mogelijkheden in de Brandersstad zijn uitgebreid met Zwembad Zuid. «IMAM ^TïënteunpunT Vrijwilligerswerk Schiedam houdt zaterdag 7 december tij dens de Internationale Vrijwilli- gersdag een vrijwilligersmarkt in de Blauwe Brug. Op de markt, die van 10.30 tot 14.30 uur plaatsvindt, presenteren zo'n veertig organisaties zich onder het motto: Ook al eens aan vrij willigerswerk gedacht? Vrijwilligerswerk, dat is actief betrokken zijn bij wat er om je heen gebeurt, meent het Steun punt. Of het nu gaat om het vrijwilligerswerk bij het Film huis en Radio Schiedam of het gastvrouw/-heerschap in een Passen voor alle tarieven zijn verkrijgbaar bij de Infoteek, 's- Gravenlandseweg 567. De f 80.- pas is ook verkrijgbaar bij post kantoren en postagentschappen. "TuurtSm^TJ^a^worSnïn!^ kaal omlijst met een openingsact van de Rijnmond Jeugdband, een optreden van het huisorkest van Frankeland en een optreden van de zang- en muziekgroep van het NIVON. Drumband Ju liana treedt ter afsluiting van de markt op om ongeveer 14.30 uur. De vereniging die zich het origi neelst weet te presenteren, ont vangt aan het eind van de markt om ongeveer 14.15 uur een sti- muleringsprijs van wethouder Bart de Leede, in de vorm van een geldbedrag. Vuurwerkaanpak politie en HALT sen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis houden in de perio de van 6 december 1991 tot 5 januari 1992 verschferpt toezicht op personen die vuurwerk bij zich hebben, vuurwerk afsteken of andere baldadigheden plegen. Het afsteken van vuurwerk tij dens de jaarwisseling is natuur lijk wel toegestaan, namelijk tussen 23.00 en 02.00 uur. De politie heeft in samenwer king met het bureau HALT voor de afhandeling de volgende aan pak. Jongeren tot 18 jaar wor den in principe naar bureau HALT gestuurd voor het onder gaan van een alternatieve straf in de vorm van het verrichten van werk. Ook krijgen zij voorlich ting over de gevaren van vuur werk. De alternatieve straffen moeten in de kerstvakantie wor den ondergaan. Diegenen die niet voor een af handeling bij HALT in aanmer king komen, kunnen rekenen op een fikse boete en versnelde in ning. RUILBEURS— De ruilbeurs stripboeken vindt zondag 8 de cember plaats in het diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Toegang en taxatie gratis. Aanvang 13.00 KERSTVERHAAL - De Pro testant Christelijke Ouderen bond houdt maandag 9 decem ber een contactmiddag in de Ichthuskerk aan de Van Maer- lantlaan 2 in Vlaardingen. De heer Olivier leest een kerstver haal met als titel 'Davids Zoon, lang verwacht'. De aanvang is 14.15 uur. OUDERENSOOS Elke maandagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur is er in Kluphuis Oost ouderensoos voor mannen en vrouwen vanaf 55 jaar. Het is een gezellige middag waar ouderen met elkaar kunnen pra ten, biljarten, klaverjassen of sjoelen. Af en toe is er iets ex tra's zoals een bingo of een geza menlijke maaltijd. De kosten bedragen f 1,-. Een kopje thee kost f 0,50 en een kopje koffie f 0,75. PETER VERSPUY Pascalweg 157-159 R'dam (Z) lombardijen Tel. 010 - 4323388

De Havenloods | 1991 | | pagina 1