SUB „Niemand met schulden komt bij ons aan 'n gesloten deur" G „Gehandicapte hoeft niet altijd afhankelijk te zijn" 25.- DE HAVENLOODS Grote kerstboom op Grote Markt Massale kerstzang Boventonen openen chakra's RTL4 blijft op de buis Project Schuldhulpverlening legt verantwoordelijkheid bij cliënt V I f JtH I Minder zout in drinkwater kapsalon Selin Literatuurclub in oprichting Politie houdt onschuldigen aan ADDY'S HAARMODE: NÉT IETS MEER. DINSDAG 10 DECEMBER 1991 SCHIEDAM Met een druk op de knop zal directeur Cup pens van Sandvik Nederland BV op donderdagavond 12 decem ber de feestverlichting in de kerstboom op de Grote Markt ontsteken. Burgemeester Scheeres verleent bij die hande ling assistentie. De Schiedamse vestiging van Sandvik biedt tra ditiegetrouw ook dit jaar een kerstboom aan de gemeente Schiedam aan. Vooraf aan het ontsteken van de verlichting gaat een feestelijke lampionoptocht, die start om 19.00 uur op de Grote Markt, waarna het richting Koemarkt gaat. De optocht, waarin de kerstman in een arreslee meer ijdt, wordt vergezeld door de drumfanfare van Harpe Davids. De stoet eindigt weer op de Gro te Markt waar een samenzang plaatsvindt bij de verlichte kerst boom. Kinderen die graag willen mee lopen in de optocht en een gratis lampion willen bemachtigen, moeten zich daarvoor vanaf 18.30 uur melden op de Grote Markt. SCHIEDAM— De jaarlijkse volkskerstzang onder auspiciën van de oecumenische werkgroep Schiedam wordt dit jaar gehou den op vrijdag 20 december in de kerk van de parochie St. Jan de Doper. Medewerking verlenen Het Gro te Kerkkoor van de hervormde gemeente, onder leiding van Jac. Horde, met solozang van Ada de Ruiter, het Schiedams Vrouwen koor met pianobegeleiding van Nel Delfos en het groot ge mengd koor Laus Deo. Domi nee R. Bosch begeleidt de medi tatie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de kerk aan de Mgr. No- lenslaan 99. SCHIEDAM Danny Backer is bekend van radio en t.v. met boventoon zingen en het ontlok ken van klanken aan schalen die de chakra's openen. Op donderdag 12 december ver zorgt Backer een avond bij Spiri tuele Vereniging Harmonia, die gewijd is aan het thema 'klank zichtbaar maken'. De lezing vindt plaats in wijk centrum Nieuwland, Dr. Wi- bautplein 165. De aanvang is 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt f 7,50. SCHIEDAM Wie voor zich zelf of voor een ander, onder leiding een kerststukje wil ma ken kan daarvoor terecht bij Dienstencentrum De 4 Molens. Het vervaardigen van de kerst stukjes vindt plaats op woensdag 18 december om 13.30 uur. De kosten bedragen ongeveer f5.-. Wel eigen bakjes meebrengen. Opgave voor 14 december bij de receptie van het centrum, tele foon 4705500. Wegener huLs-aan-huLsbLaden Prins Hendrikkade 12 - 16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert afd.: 010 - 4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, AH Vlaardingen Tel. 010-4.346.711 3130 AH Vlaarding Tel. 010 - 4.346.71 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Nico Heynen (tel. privé 010-4.101.215). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman privé 01860- 19587) 47Ö0.3èÓj.Jn NansW s: Fotobureau Roel Dijkstra, te Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan-huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doorn. Wegener huis-aan-huisbladen ver een totale c joen exemplaren BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. SCHIEDAM De dienstverle ning van Kruiswerk Nieuwe Wa terweg-Noord is uitgebreid met ergotherapeutische hulp. Mar griet Körmeling geeft sinds het voorjaar informatie en adviezen op dit gebied. Ergotherapie is een wettelijk erkend beroep op paramedisch niveau. Vooral in ziekenhuizen, verpleeghuizen en revalisatiecentra vinden ergothe rapeuten hun emplooi. Uit een recent onderzoek bleek echter dat een dergelijke functionaris juist op plaatsen, als de werk plek en thuis, een belangrijke rol kan vervullen en dat hieraan ook grote behoefte bestaat. Margriet Körmeling: „Een deel van de bevolking krijgt te maken met ziekte of een handicap. Een veel gehoorde kreet is dan dat een handicap heel erg is, vooral omdat de getroffene de rest van het leven afhankelijk zal zijn van anderen. Dit hoeft beslist niet altijd zo te zijn." Volgens ergotherapeute Körme ling bestaat haar dagelijkse werk eruit om mensen bij te staan en te adviseren. Door het geven van gerichte oefeningen komt zij dan samen met de patiënt tot een beter zelfstandig functione ren. Dat kan zijn door een pa tiënt met pijnklachten een ande re houding aan te leren, of voor iemand die aan één kant van zijn lichaam verlamd is toch een ma nier te vinden om bijvoorbeeld te koken. „De mensen die bij mij terecht komen, hebben in de regel een verwijsbriefje van de huisarts of Margriet Körmeling specialist, maar in feite kunnen allerlei hulpverleners, zoals fy siotherapeuten en mensen in de wijkverpleging gehandicapten doorverwijzen. Voor alleen maar informatie kunnen de men sen natuurlijk zonder verwijs briefje te recht. Vooral om dat het beroep van ergotherapeut niet zo bekend is werkt een ken nismakingsgesprek altijd verhel derend." Hulpmiddelen „Mensen die een lichamelijke verandering ondergaan, bemer ken een verstoring in hun hande len. Dat betekent gehandicapt zijn in het dagelijkse doeri en laten. Door het zoeken naar een alternatief voor hun routinehan delingen doorbreek je die be lemmering." De hulpmidddelen waarover de ergotherapeute de beschikking heeft omvatten een breed ter rein. Margriet Körmeling: „Op het gebied van vervoer zijn er aardig wat mogelijkheden, maar ook met communicatie-syste men, eethulpmiddelen en bij voorbeeld zitvoorzieningen kan men alle kanten op. Eigenlijk zijn er op elk terrein aanpassin gen. In mijn advies geef ik aan of men het middel eventueel zelf kan vervaardigen of dat men het beter kan kopen." Mensen die de zorg hebben voor een ander, zoals echtparen, stel len of ouders met een gehandi capt kind die geen hulp ontvan gen van buitenaf, bezoekt Kör meling thuis. „Die mensen erva ren de zorg in de regel als een zware taak. Door aan te geven 'het zou ook zo kunnen' kan die taak worden verlicht. Uit de praktijk blijkt dat deze groep vrij groot is." Het werk van Mar griet Körmeling is gericht op Schiedam en hoofdzakelijk op volwassenen en ouderen. Mensen die meer willen weten over ergotherapie kunnen van maandag tot en met donderdag van 9.00-9.30 uur contact opne men met Margriet Körmeling, telefoon 4739900. Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord is ge vestigd aan de Van Swindensin- gel 40. SCHIEDAM Het spande er even om, maar het verlossende woord viel kortgeleden in het voordeel van de kijker uit: RTL 4 blijft op de Schiedamse televi sies verschijnen. De Vereniging van exploitanten e.a. (VECAI) heeft overeen stemming bereikt met RTL4 over doorgifte van haar pro gramma's van 1 januari 1991 tot 1 januari 1995 door kabelexploi tanten waarvan het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam er één is. Knelpunt bij de besprekingen was de weigering van RTL4 om een financiële bijdrage te leve ren bij de verspreiding via het kabelnet van de programma's. Dit is nu dan tot eind 1994 gere geld. door Nans Wolters SCHIEDAM De lange wachttijd van hulpzoekenden voor het Project Schuldhulp verlening is sinds kort gere duceerd tot nul wachtenden. De grote toeloop bij de start van het project in 1989, van mensen die hulp zochten bij hun financiële problemen, veroorzaakte een bijzonder grote werkdruk voor de bud getconsulenten. Personen die zich aanmeldden bij de Dienst Sociale Zaken, waar de schuldhulpverlening is on dergebracht, moesten soms zes maanden wachten voor dat er aandacht aan hun moeilijkheden kon worden besteed. „Nu is onze perso- neelbezetting zodanig dat wij een dergelijke toeloop mak kelijk het hoofd kunnen bie den," zegt de coördinator van het project, Raymond Lefel. „Dat wij het sinds begin 1989 druk hebben gehad met het af werken van de wachtlijst blijkt uit het feit dat wij vorige week onze duizendste klacht in behan deling namen. Ondanks de ge ringe bekendheid van het pro ject wisten toch veel mensen ons te vinden. Vaak zijn zij doorver wezen door schuldeisers, de So ciale Dienst of andere gemeente lijke instanties." Begin van het nieuwe jaar start een campagne die gericht is op het preventief voorkomen van schulden. „Voorheen was het zo dat hier mensen binnenstapten die al een aanzienlijke betalings achterstand hadden. Nu willen wij door middel van voorlich ting, welke voornamelijk gericht Geld maakt niet gelukkig.of toch? Verantwoorde lijkheid „Bovendien willen wij bevorde ren dat de verwijzende instanties en schuldeisers, de betrokkenen sneller naar ons doorverwijzen." Lefel geeft toe dat het inderdaad een heel karwei is om die men sen op te sporen. Hij noemt als voorbeeld allochtonen die indi vidueel moeilijk zijn te berei ken. „Dat zal dus via instellingen moeten gebeuren die met deze tl regelmatig contact heb- De coördinator benadrukt dat het Project Schuldhulpverlening niet alleen in het leven is geroe pen om schulden op te lossen. „Wij willen mensen aangeven hoe zij verantwoord met hun geld om kunnen gaan. Hoe schulden zijn te voorkomen, welke produkten het beste kun nen worden aangeschaft en der gelijke. Uit onze gegevens blijkt dat de meeste schulden betrek king hebben op achterstallige belastingbetalingen, leningen bij banken en uiteraard de vaste las ten. Met name bij de minima komt deze laatstgenoemde schuld het meeste voor. In het begin hebben zij de neiging het ene gat met het andere te vullen om vervolgens in een vicieuze cirkel te belanden. De meeste mensen die problemen hebben met hun huishoudbudget komen daar in de regel niet meer uit." Personen zonder schulden kun nen bij het project terecht voor een budgetadvisering. Vooral voor iemand die plotseling met minder inkomen moet rondko men, of bij stijgende uitgaven door opgroeiende kinderen is het verstandig de schuldhulpver lening te raadplegen, volgens Lefel. Hij vindt dat mensen niet aan hun lot kunnen worden overgelaten. „Je kan niet zeg gen: „Nou jullie hebben schul den gemaakt, zie maar dat je er uit komt. Dat kan gewoon niet omdat er belanghebbenden zijn die hun geld willen zien." De budgetconsulent legt uit dat als de huur en de energiereke ning niet worden betaald en de betreffende instantie een deur waarder inschakelt, die iemand uit huis laat zetten, dit conse quenties heeft voor andere in stellingen, zoals huisvesting. Die moeten dan weer zorgen voor een woning. Bovendien vereist deze aanpak ook weer extra uit gaven." Als wij tijdig die schul den kunnen regelen met de schuldeiser en de cliënt dan vloeit daaruit voort dat anderen niet het kind van de rekening worden." Ouderen De groep personen die de mees te hulp aanvraagt zit tussen de 25 en 60 jaar, en heeft het meest betrekking op gezinnen met kin deren. Ouderen die financiële proble men hebben wachten heel lang voordat zij hulp zoeken. Zij gaan er in de regel vanuit dat zij de moeilijkheden zelf kunnen oplossen. Met klem benadrukt Lefel dat dit niet betekent dat in deze leeftijdscategorie geen ern stige budgetproblemen zouden zijn. „Als die mensen uiteinde lijk bij ons terecht komen dan is de situatie vaak zo hachelijk dat daar moeilijk nog een oplossing voor is te vinden." Het denkbeeld dat sommige mensen hebben over het Project Schuldhulpverlening, namelijk dat schulden worden kwijtge scholden, berust aldus de coördi nator op een misverstand. „Er zijn twee mogelijkheden," zegt hij. „De schulden worden afge kocht met een krediet van de Gemeentelijke Kredietbank, waarbij een restant van de schuld wordt kwijtgescholden, en waarbij wij berekenen wat iemand maximaal kan betalen over een periode van drie jaar. Is de situatie echter zo dat een dergelijk krediet niet tot de mo gelijkheden behoort, dan bekij ken wij wat de cliënt aan de schuldeiser kan betalen." Raymond Lefel: Wij blijven evenwel van mening dat de men sen zelf verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van de schul den en het oplossen daarvan. Wel regelen wij een aantal admi nistratieve zaken voor hen en geven adviezen. Niemand met financiële problemen, hoe gigan tisch de omvang ervan ook is, komt bij ons aan een gesloten deur. Het komt voor dat ex- zelfstandigen bij ons aankloppen met een schuld van een a twee ton. Aan het financiële pro bleem kunnen wij weinig doen. Door aan te geven hoe zij het beste met hun uitkering kunnen omgaan hopen wij hen te hel pen." SCHIEDAM Het drinkwater dat sinds begin december uit de Schiedamse kranen stroomt, is qua samenstelling enigszins ver anderd. Het Waterwinningsbe- drijf Brabantse Biesbosch, die onder andere via Rotterdam wa ter levert aan Schiedam, heeft een installatie in gebruik geno men waarmee het water op een andere wijze wordt onthard. Het komt erop neer dat voor heen natronloog aan het ingeno men Maaswater werd toege voegd en dat dit nu vervangen is door kalkmelk. Dit heeft tot ge volg dat het natriumgehalte (zout) naar verwachting met tien milligram per liter zal afnemen. Dit bedraagt nu 55 milligram. Het calciumgehalte (kalk) zal daarentegen stijgen met 10 milli gram per liter. Deze toename van het kalkgehalte betekent echter niet dat electrische appa ratuur meer aangetast zal wor den door een kalklaag, omdat deze soort calcium niet-hechtend is. Voor mensen met hoge bloed- Minder zout in het drinkwater. Verkoop huis en auto sleutels Alles gratis bij u aan huis of bedrijf bezorgd Dus geen voorrijkosten Levering van Sleutel- kasten, muurkluizen en Data Safe's Verkoop, reparatie en onderhoud van sloten DECEMBERMAAND 2e SLEUTEL HALVE PRIJS INFO: 010 - 4260351 PERMANENT en vele andere aanbiedingen iroon de hele familie Groenelaan 22a - Schiedam - Tel.: 010-473 52 46 druk en bijvoorbeeld de tuinders in het Westland is de afname van het natriumgehalte in het drink water een vooruitgang. De hardheid en de zuurgraad van het water zullen echter op hetzelfde niveau blijven. Boven dien heeft de gewijzigde onthar- dingsmethode een kostenbespa rende functie. Over zes maan den wordt bekeken of het zinvol is met deze nieuwe methode door te gaan. Bestel nu uw SALADE EN WARME MAALTIJDEN voor de kerstdagen HELLEN'S HAPJESZAAK Gespecialiseerd in SURINAAMS/JAVAANSE RIJSTTAFELS EN HOLLANDSE SALADES V.A. 2 PERSONEN TEL. 010 -4738310 SCHIEDAM Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Schie dam heeft het voornemen in ja nuari te starten met een litera tuurclub. Tijdens de bijeenkom sten zal men boeken bespreken, welke activiteit ondersteund wordt door de Overijsselse Bi bliotheek Dienst die docu mentatie over schrijvers beschik baar stelt. Daarnaast zijn er plannen om literaire avonden in Schiedam en Rotterdam te be zoeken en tentoonstellingen die aan deze discipline gewijd zijn. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met mevrouw Mookhoek, telefoon 4703677. SCHIEDAM Het zal je maar gebeuren. Door de politie wor den aangehouden, boeien om- krijgen en geknield op de grond moeten wachten tot duidelijk wordt dat je niets met de schiet partij te maken hebt en alleen maar inkopen voor het weekein de hebt gedaan. Dit overkwam echter drie Schiedammers vrij dagmiddag. Na een schietpartij op het Broersveld werd het trio ten onrechte aangehouden door de Hermandad. Om tien voor vier 's middags werd een woordenwisseling be slecht met een schietpartij. Een 20-jarige Schiedammer werd daarbij in zijn dijbeen gescho ten. De drie andere betrokkenen maakten zich daarop richting Herenpad uit de voeten. De gea larmeerde politie hield kort daarna drie mannen in een auto aan, die aan het signalement vol deden. Zij werden geboeid en ter plaatse vastgehouden. Later bleek dat dit drietal niets met de schietpartij uitstaande had. Volgens politiewoordvoerster Klaske Heida wilden de agenten geen risico nemen. „Die mannen voldeden aan het signalement dat we van getuigen hadden ge kregen. Bij het recherche-onder zoek werd duidelijk dat de ver keerde personen waren aange houden. De mannen zijn gelijk vrijgelaten." Zij geeft toe dat er een pijlijke situatie is ontstaan. „De agenten hebben vrijdag wel hun excuses aangeboden en uit gelegd dat zij met dit soort kwes ties snel moeten handelen. Maar desondanks begrijpen wij wel dat die mensen geschrokken ?ijn." Overigens tast de politie nog in het duister over de ware toe dracht van het gebeurde. Ook over de drie betrokkenen is nog geen nadere informatie beschik baar. De gewonde man is vrijdag in het Schielandziekenhuis be handeld. GMD GAK en GMD - Rotterdam gaan verhuizen. In verband met deze verhuizing zijn wij op 13 en 16 december 1991 helaas niet bereikbaar. Vanaf 17 december 1991 zijn wij bereikbaar op ons nieuwe adres: BURGEMEESTERS' JACOBPLEIN 51 (hoek Rochussenstraat/'s-Gravendijkwal; bij metrohalte Dijkzigt Ziekenhuis) 3015 CA ROTTERDAM telefoon GAK: 010 - 4404040 GMD: 010 - 4404000 Let u bij oproepen goed op het oproepadres dat in het briefhoofd staat vermeld! Dit kan afwijkend zijn van bovenstaand adres! SCHIEDAM - 'Perfectionisme' is het sleutelwoord voor Addy Helmons, haarstyliste en eigenares van Addy's Haarmode aan de Rotterdamsedijk nr. 270. De goed ver zorgde etalage toont al dat Addy's Haarmode nét iets meer heeft. In tien jaar tijd heeft dit jonge bedrijf zich ontwikkeld tot een smaakvol hoogstandje binnen de Schie damse kappersbranche. "Ik vindt dat mijn klanten recht hebben op een goed ad vies vooraf," zegt Addy Helmons. "Goed luisteren naar de wensen van de klant en het bespreken van de mogelijkhe den kan teleurstelling voorkomen." Ze vindt het ook be langrijk dat het tussen haar personeel en de klanten 'klikt', zoals dit ondermeer het geval is met Cobi Fontijne, haar eerste kapster en rechterhand in de zaak. "Cobi is een kei in kniptechnieken," aldus Addy. "Zij neemt ook de tijd voor een eerlijk advies en zet elke trend naar haar hand. Ze legt iedere keer weer een stukje van zichzelf in haar Sinds enige tijd beschikt Addy's Haarmode over een uitge breid assortiment haarverzorgingsprodukten van het Ame rikaans haarcosmeticahuis REDKEN, die in elk opzicht aansluit op de wensen van het moderne publiek. Ook nieuw is de kledingafdeling van het exclusieve merk YAHOO. "Wij hebben hiervoor gekozen om zo nog een sportief element aan onze service naar de klant toe te voegen. Omdat dit merk van een hoge kwaliteit is, past het ook perfect in onze lijn." Toch prefereert Addy's Haarmode het niet om Het team van Addy's Haarmode: v.l.n.r.: Tamara, Cees, Cobi, Angelique, Addy en Daniëlle. 'trendsetter' te zijn: "Wij hebben geen bepaalde doelgroep voor ogen. We willen niets opdringen. De wens van onze klant staat centraal." Dat haar goed opgeleid team medewerksters naast kennis van zaken, persoonlijke service hoog in haar vaandel heeft staan vindt Addy Helmons dan ook vanzelfsprekend. "En de allerkleinste klantjes krijgen na hun eerste knipbehan- deling een polaroidfoto als aandenken mee," lacht Addy Helmons. "Dat idee kwam na het knippen van mijn doch tertje Kimberly. Ja, die wil later natuurlijk ook kapster worden Een bezoek aan Addy's Haarmode kan dus voor iederéén een aangename ervaring zijn. Rotterdamsedijk 270a 3112 BS Schiedam Telefoon 010 - 426 61 20

De Havenloods | 1991 | | pagina 3