„Reacties op onze actie zijn fantastisch, hartverwarmend" WATERWEG I 'Kinderparadijs' uit vroeger tijden ,,SUIKERTUINV Bibliotheek komt aan huis DE HAVENLOODS Vlaardingers in februari weer met goederen naar Roemenië Groen Links blijft pleiten voor hergebruik van plastic SPORTINSTITUUT SCHIEOAM Veel te doen in'Jeugdstad' Kunstleven of Levenskunst? DONDERDAG 19 DECEMBER 1991 VLAARDINGEN— Zelfstan dig wonende Vlaardingers, die wegens langdurige ziekte, handi cap of ouderdom niet in staat zijn zelf naar de bibliotheek te komen, kunnen binnenkort de 'Bibliotheek aan huis' krijgen. Voor het project met deze naam, dat is opgezet in het kader van de Sociale Vernieuwing, is een subsidie toegekend tot 1 ja nuari 1993. De uitvoering ervan berust bij de afdeling Wisselbi bliotheek van de Gemeentebi bliotheek, in samenwerking met de Stichting Raad voor het Ou derenwerk. De afdeling Wisselbibliotheek verzorgt onder meer ook de bi bliotheken in diverse Vlaarding- se bejaardeninstellingen en dien stencentra. Uit die collectie kan dus een keus gemaakt worden, maar in principe kan alles wat de bibliotheek te bieden heeft ge leend worden, zowel het ge schreven als het gesproken woord. Een abonnement op de 'Biblio theek aan huis' kost hetzelfde als het gebruikelijke abonnements tarief. Voor 21- tot en met 64- jarigen is dit in 1992 f 32,50 per jaar en voor houders van een pas 65-plus f 14,- per jaar. Hiervoor kan men eenmaal per drie we ken boeken en/of ander biblio theekmateriaal thuisbezorgd krijgen. hoeft geen leengeld betaald te worden. Volgens directeur La- mens van de Gemeentebiblio theek compenseert dit het ver schil in gebruiksmogelijkheid van beide categorieën leners. Voor het lenen van CD's moet wel leengeld betaald worden. De bezorging van de 'Biblio theek aan huis' wordt door vrij- willgers gedaan. Hiervoor is de bibliotheek nog op zoek naar mensen, die zich hiervoor willen inzetten. De vrijwilliger zal te vens tussenpersoon zijn tussen lener en bibliotheek en zal maxi maal vijf klanten krijgen. Voor inlichtingen, zowel voor dege nen die van de bibliotheek aan huis gebruik willen maken, als voor aanmeldingen van vrijwilli gers, kan men contact opnemen met Frouke van Willigen van de afdeling Wisselbibliotheek van de Gemeentebibliotheek, Waal straat 10. Het telefoonnummer is 434 39 00. WATERWEG „Die wil ik!", zegt een jongetje bij het zien van een robot in een reclamespotje op televisie. Als vanouds krijgen kinderen in de maand december cadeautjes van een gulle gever met een rode muts of mijter. De kinderen staan echter niet meer, zoals hun vaders en moeders vroeger, met hun neus tegen een winkelruit gedrukt om iets moois uit te zoeken, want al in septem ber en oktober rollen er uitge breide catalogi de brievenbussen „Ik vraag me wel eens af of er ook nog echt met al dat mooie, kant-en-klare speelgoed ge spééld wordt", verzucht Jan An derson van het gelijknamige Vlaardingse Streekmuseum. „Het is allemaal zó voorge kauwd." Hoe het er in vroeger tijden aan toe ging, laat Ander son in zijn nieuwe expositie 'Kinderparadijs' aan het publiek zien. „Het is maar een fractie van het geen we in huis hebben", licht EXPOSITIE De schilderijen, aquarellen en tekeningen die de Maaslander A.A. Ooms expo seert in Tavenu in zijn woon plaats zijn nog tot en met 22 december te zien. De tentoon stelling is na donderdag (19 tot 21 uur) geopend op zaterdag en zondag van 15 tot 17 uur. KERSTBAL— De vereniging voor alleenstaanden Allesta or ganiseert op zaterdagavond 21 december in de Binnenhof, Van der Hoevenstraat 17 te Naald wijk, een kerstbal met medewer king van discotheek Tarantule. Er staat ook een grote verloting op het programma. megener hutsaarrriuLsbladen Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 010-4.101.215). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman 01860-19587) (tel. privé 01 ACCOUNTf A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). REDACTIE: Peter Braad Oudheusden. Sport: Gerard Verver (tel. privé: 01899-17787) Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan-nuisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 Anderson toe, „maar het geeft een goed beeld. Het speelgoed van de 'hogere klasse' van vroe ger kun je in alle musea wel vinden, omdat men er doorgaans erg zuinig op was en meestal op zolders kon worden bewaard. De 'grote massa' moest het met veel minder doen. Meestal werd er gewoon op straat gespeeld, gehoepeld of geknikkerd. Maar écht speelgoed werd meestal zelf gemaakt, door vader of oom, of een grote broer. Dergelijk speel goed werd door het grote gezin aan broertjes en zusjes doorge geven, en waren die er niet meer, dan was er altijd wel een buurmeisje of nichtje, dat er mee mocht spelen." Op de tentoonstelling is wat van die zelfgemaakte voorwerpen te zien, die ook altijd wel een op voedkundige waarde meegekre gen, want meisjes moesten oefe nen voor het latere moeder schap; jongens kregen timmer- dozen en bouwdozen. De gezel- schapspelen uit van voor de oorlog, zijn op het oog heel een voudig en broos, daarom is het des te verwonderlijk, dat deze exemplaren nog zo gaaf zijn. „De kinderen leerden vooral dat ze zuinig op hun spullen moesten zijn," weet Anderson. Grappig zijn ook de spelletjes waarin de jongens en meisjes konden 'gin negappen' tijdens 'Kust gij gaar ne?' of 'Houdt gij van liefkozin gen?' In de vitrine staat, tussen de prachtige en goed bewaarde poppen uit de jaren '30, ook een gaaf exemplaar van een Vlaar- dings meisje dat in 1916 met TBC naar de Veluwe was ge stuurd om te kuren en terug keerde met deze pop in Veluwse klederdracht. „Het was voor haar een dierbaar stuk herinne ring, dat wij onlangs na haar overlijden, erfden," zegt Ander son. Zelfgezaagde knikkerspelletjes, gefiguurzaagde speelwerkjes en zelfs een mini-piano maken de tentoonstelling compleet. 'Kinderparadijs' wordt zaterdag Jan Anderson geeft uitleg bij het kinderspeelgoed uit vroeger tijden 21 december geopend en is tot eerste zondag van de maand, eind februari elke zaterdag en van 14.00 tot 16.00 uur, voor het publiek toegankelijk aan de Ke- thelweg 50 in Vlaardingen. Kerstfeest met Maasbach SCHIEDAM Ook in de Ha- venkerk aan de Lange Haven 70 zal uitgebreid stil worden ge staan bij het kerstfeest. De Jo- han Maasbach Wereld Zending heeft een aantal muzikale avon den op stapel staan. Op vrijdag 20 december begint om 19.30 uur een familiekers tfeest met een internationaal programma. Zaterdag 21 decem ber is er het jeugdkerstfeest dat om 19.00 uur begint. Op zondag 22 december begint om 10.00 uur een kerstwijdingsdienst met medewerking van het koor 'Hea venly Sound of Joy'. Om 19.30 uur start de kerstmusical met zanggroep 'Tehillah'. Op dinsdag 23 deember begint om 21.00 uur een kerstnacht dienst met zanggroep 'Sion' en het Marschalkerweerd kerkor gel. Op 25 december is zangeres Monique te gast bij het kerst feest dat om 15.00 uur begint. Ook het Havenkerkkoor zingt mee. door MAYA GEERST VLAARDINGEN „Om dat we in februari van het komend jaar met een nieuw transport naar Bra§ov willen, hopen we dat er nog heel veel mensen zijn die ons op weg willen helpen", zegt Gerrit Kreukniet, initiatiefnemer van de Vlaardingse Roeme nië, waaraan wij enkele maanden geleden al aandacht besteedden. „Sinds dat arti kel hebben mijn auto en ik al vele kilometers afgelegd om spullen bij de mensen af te halen. En nog dagelijks ko men er reacties binnen, het is echt ongelofelijk, wat een dergelijke oproep teweeg brengt!" „Het is hartverwarmend. Een kindertehuis gaf ons hun oude bedden, kleding, speelgoed en puzzels, een bejaardentehuis uit Maasland schonk ons ook nog eens 30 ledikanten en matrassen, de Sociale Dienst beloofde ons bureaustoelen, bureaus, was bakken, opbergkastjes, medi sche apparatuur, waaronder een draagbare sterilisatieketel en verder wat er nog meer los komt bij de ontruiming van hun oude onderkomen. En natuurlijk ha len wij alles zelf op met de aan hanger". In augustus dit jaar vertrokken Gerrit Kreukniet, Johan Roele- veld en enkele vrienden voor de derde keer op eigen kosten naar het Roemeense stadje Bra§ov, waar zij eerder al een groot te kort aan de meest elementaire levensbehoeften hadden gecon- De beide initiatiefnemers van de actie stateerd. „De informatie, die wij toen hadden, bleek niet overdre ven: Wij waren na aankomst eerder geschokt over wat wij aantroffen. Veel hebben we ter plekke al kunnen verbeteren, zoals het vervangen van doorge zakte ledikanten en verrotte ma trassen met de meegebrachte spullen en ook sanitaire voorzie ningen in de tehuizen zoals w.c.'s en douches hebben wij daar eigenhandig geïnstalleerd zodat er tenminste iets mens waardiger in kon worden ge leefd". Twee zwaarbeladen, dubbele vrachtwagens maakten het Kreukniet en zijn helpers mogelijk om in Bra§ov zoveel blijde ogen te toveren op de doorgaans door het leven gete kende gezichten. Behoefte „De reacties hier zijn ook fantas tisch", gaat Kreukniet verder. „Er is onlangs een hele doos met medicijnen geleverd, die door de schenker ervan zelf is voorzien van eigenhandig vertaalde bij sluiters en juist aan dit soort hulp is grote behoefte daar. Ook reageren sommige mensen door spullen, die ze eigenlijk bestemd hebben voor een andere hulp actie, zoals Polen of Rusland, aan ons te willen geven. Maar daar heb ik bezwaar tegen. Er is ook déar veel hulp nodig. En ik vraag de mensen dan ook om asjeblieft óók aan de andere lan den te blijven geven". Nico Haasbroek van Radio Rijn mond besteedde onlangs een kwartier aan de Vlaardingse ak- tie voor Roemenië. „Ik hoop dat hierop vooral ook bedrijven zul len reageren, die wat kunnen missen of middenstanders, die na de kerst nog wat 'winkeldoch ters' hebben hangen" zegt Kreukniet, die toch ook heel blij is met de particuliere hulp. De beide Vlaardingers denken nu ongeveer één vrachtwagen vol te hebben met keurige kleding („netjes gewassen, gestreken en verpakt") maar ze hopen eind februari de tweede vrachtwagen ook vol te hebben. „Zover is het helaas nog lang niet" aldus Kreukniet. „Er is be halve goede spullen ook geld no dig. Véél geld. Het vervoer van de vrachtwagens en de huur er van komt al op 12.000 gulden, maar ook de goederen die wij krijgen zoals invalidenwagens, hebben niet zelden nieuwe ban den of onderdelen nodig, naai machines moeten voorzien wor den van spoelen, garen en naal den, stofzuigers van stofzuiger- zakken, koffiezetapparaten van filterzakjes enz. Wij geven uit sluitend deugdelijke hulpgoede ren af, anders kunnen ze die na een maand immers niet meer ge bruiken". Voor belangstellenden hebben Kreukniet en Roeleveld een lijs tje samengesteld waarmee de mensen desgewenst zelf een voedselpakket kunnen samen stellen voor de mensen daar. „Van de reis in augustus hebben wij een videoband samengesteld van ongeveer 90 minuten waar op alles te zien is, de tehuizen in Bra§ov, de mensen en wat we daar doen. Iedereen die 25,- gul den op de giro van onze actie stort, ontvangt zo'n videoband. Dat geld komt ten goede aan de actie, uiteraard". Voor het aanbieden van goede ren: G. Kreukniet, telefoon 010- 4742757, J.M. Roeleveld, tele foon 010- 4751991. Engelse advent in de Dorpskerk WATERWEG Onder de titel 'A festival of lessons and Carols' geeft het Kamerkoor Animato Vlaardingen op zaterdag 21 de cember een kerstconcert in de Hervormde Dorpskerk in Schie- dam-Kethel, Noordeinde 10. De titel verwijst naar een tradi tionele Engelse Adventsviering en is als zodanig ook bedoeld. De Carols worden in deze vie ring afgewisseld door een aantal lezingen uit het Oude en Nieuwe Testament: de zogenoemde les sons. Dirigent is Aart Bergwerff en het koor wordt op het orgel be geleid door Eric Koevoets. Lec tor ïs ds. K. Mos. Kaarten voor dit concert zijn voor f 7,50 verkrijgbaar bij de VW Vlaardingen, Markt 11 al daar, telefonisch via nummer 435 24 81 en indien nog voorra dig vóór aanvang van het concert aan de kerk. Het concert begint om 20.15 uur en duurt ongeveer één uur. VLAARDINGEN Het Groen Links-raadslid Arnold van Kalken kreeg deze week van het college van B en W ant woord op zijn brief van 18 no vember, waarin hij op grond van artikel 31 van het Reglement van orde voor de vergaderingen van de gemeenteraad vragen stelde omtrent het gebruik van recy cling-plastic. Het raadslid had de gemeente verzocht om in het vervolg de 'Vlaardingertjes' te laten ver vaardigen door het PWR-recy- clingbedrijf uit Heilo, om zo doende mee te werken aan het voorkomen van sluiting van deze fabriek. „Vindt u ook", zo vroeg hij, „dat recycling van plastic een goede bijdrage levert aan het terug dringen van de hoeveelheid af val, dat met alle kwalijke gevol gen vandien, verbrand of opge slagen moet worden?" Het antwoofd van de gemeente luidde bevestigend: „Zoals ook moge blijken uit het door ons aan de raad voorgelegde (ont- werp)milieubeleidsplan dient het beleid van de gemeente on der meer gericht te zijn op be perking van de afvalstroom en bevordering van hergebruik." De gemeente bleek het „in zijn algemeenheid" eens te zijn met Van Kalken, dat waar mogelijk gebruik moet worden gemaakt van recycling-artikelen, zoals ook al gebeurt door de toepas sing van dit materiaal door ge meentewerken bij speelvoorzie- ningen, straatmeubilair e.d. Aan het eind van de brief con cludeert het college, naar het schijnt opgelucht, dat op het ver zoek van Van Kalken om de helpende hand te bieden aan PWR-recycling door het ver strekken van opdrachten, niet ingegaan kan worden, „alleen al omdat het bedrijf in staat van faillissement verkeert." De behandelend ambtenaar A.J. van der Steen ziet het als onjuist dat een bedrijf dat het hoofd niet boven water kan houden, gered zou moeten worden door expres opdrachten te geven. Op de vraag of hij denkt dat gemeenten in het algemeen niet genoeg op drachten geven, waardoor een dergelijke fabriek niet bestaansmogc woordt hij d van de individuele burger te vin den. Overigens wordt op het adres in Heilo gewoon de telefoon opge nomen. Het bedrijf gaat verder als Trans Clean, waar volgens een woordvoerster de produktie gewoon doorgaat. Van der Steen: Bij een betere bedrijfs voering is er wellicht alle reden offerte aan te vragen." Bij afwezigheid van Van Kalken reageert fractiemedewerker Ben van de Velde op de brief van het college: „Gewoon een dooddoe ner." Dat de produktie van recy cling-artikelen in Heilo doorgaat is voor Groen Links zeker aan leiding om terug te komen op het verzoek de tegenhangers van de 'Amsterdammertjes' te laten vervaardigen van dat materiaal. Op donderdag 16 januari 1992 (aanvang 20.15 uur) wordt in de kleine zaal van De Doelen de FINALE gehouden van het CORRECT SING ALONG FESTIVAL Via negen voorronden en een halve finale (op 9 januari 1992) hebben de finalisten zich weten te plaatsen. TOEGANGSPRIJS incl. koffie in de pauze 7.50. Entreekaarten zijn verkrijgbaar op de kantoren bij Correct Studio Cafe, hoek Bergweg/Benthuizerstraat 1 (telef. 010-4.618.690), bij de kantoren van De Havenloods en Het Zuiden. Schriftelijk bestellen kan ook: stuur een bank- of gi rocheque (vergeet uw naam en adres niet te vermelden) aan Wegener Promotie, postbus 1980,3000 BZ te Rotterdam en de kaarten worden u thuisgezonden. RECTIFICATIE RECTIFICATIE Jacob Bijsterstraat 2 Schiedam (Groenoord) infolijn: 010-471.52.03. Geopend: Maandag t/m Zondag w Schiedamse beer in De Doelen SCHIEDAM In de De Doe len aan het Schouwburgplein Rotterdam wordt aanstaande za terdag een grote Berenbeurs ge houden. Duizenden beren wor den tentoongesteld en kunnen van eigenaar verwisselen. De Nederlandse Teddy-Beer Club presenteert het eerste nummer van 'De Teddy-Beer', een be renblad voor volwassen verza melaars. Tijdens de vorige Berenbeurs kwamen maar liefst 4000 bezoe kers af op het fenomeen. Ook deze maal zal de Schiedamse be renmaakster E. Kuyvenhoven van de partij zijn. Ieder onder deel van de beer zal belicht wor den, patronen, stoffen, ogen en neuzen. Ook een heuse Teddy beren dokter houdt praktijk. Het berenfeest begint om 1 uur en duurt tot 17.00 uur. Entree voor volwassenen bedraagt 5 gulden, kinderen tot 12 jaar 2 gulden. Concentratie bij de computers tijdens Jeugdstad 1990. VLAARDINGEN De jeugd van 5 tot en met 12 jaar kan in de kerstvakantie weer terecht in de Lijnbaanhallen, Baanstraat 4, waar 'Jeugdstad' wordt gehou den. De Stichting Vakantie Be steding Vlaardingen organiseert dit evenement voor de twintigste keer en wel op 24, 27, 30 en 31 december en op 2 en 3 januari. Ruim vijftig vrijwilligers zullen de kinderen trakteren op een scala van activiteiten, zoals film, hout inbranden, timmeren, com puterstand, grimeren enz. enz. In de spelhal zal het een sportieve aangelegenheid zijn, met gymnastiekdemonstraties, judo/jiu jitshu, jazzballet en tap- dance. Veel activiteiten hebben te ma ken met het deze keer gekozen thema 'Het Wilde Westen'. De 20ste Jeugdstad is geopend van 10.00 tot 16.00 uur en kost f 2,50 per dag. Een extra strippenkaart i verkrijgbaar. VLAARDINGEN— Orpheus en Eurydike: Kunstleven of Le venskunst? Dat is de titel van de lezing die Joke J. Hermsen zon dag 22 december geeft in de ka pel op de voormalige rooms-ka- "eke begraafplaats aan het us 44b in Vlaardingen. De lezing is de laatste van dit jaar in de serie van drie, die Villa Pala- gonia het afgelopen kwartaal heeft gehouden onder het thema 'Dood, waar is uw prikkel'. „Welk paar zou ons de vraag naar de relatie tussen 'dood' en 'kunst' beter kunnen voorleggen dan Orpheus en Eurydike?", vraagt Joke Hermsen zich af. „Orpheus, de dichter, die een hereniging met zijn gestorven geliefde tot stand probeert te brengen en afdaalt naar het do denrijk, maar die tijdens zijn te rugtocht naar de levenden tegen het uitdrukkelijke verbod van Hades in toch omkijkt naar Eu rydike, waarop hij haar ver liest." Hermsen zal vanuit dit perspectief ingaan op wat de twee mythologische" figuren heb ben betekend voor de dichters Ingeborg Bachmann en Rainer Maria Rilke. Joke J. Hermsen (1961) studeer de literatuurwetenschap en filo sofie en is momenteel als onder zoekster verbonden aan de fa culteit der Letteren in Utrecht. Daar rondt zij een dissertatie af. De toegang tot de lezing kost 12,50 gulden. Voor nadere infor matie kan men bellen met de kapel, het atelier van Kees Le- suis en Hans Rikken, telefoon 4345171. KERSTVERHALEN Nog twee keer leest het kerstvrouw tje voor in bibliotheken. Zater dag om 11.00 uur komt ze langs in filiaal Noord en maandag om 13.30 uur in filiaal Zuid. Alle kinderen zijn dan welkom. NIEUW IN ROTTERDAM maffe naam mooie interieurs Woonadviezen, antiek, meubelen decoratie Westblaak 87 Rotterdam "S 4137292 DE HAVENLOODS |jj HET ZUIDEN Presentatie: Gerard Cox. Inloopmuziek en begeleiding Gerard Cox: Bert Nicodem A.s. zondag 22 dec. Liesbeth List de Doelen Open vanaf 10.15 uur. Aanvang 11 00 uur. DE ZONDAG OCHTEND CONCERTEN NOR IOEGOSLAVIE PHOENIX DEN MEDE MOGELIJK GEMA AKTDOOR: ORANJEBOOM

De Havenloods | 1991 | | pagina 3