Efficiency is toverwoord bij Toeleveringsbedrijf Vlaardingen WATERWEG Theater van de Lach doet Schiedam aan Barpianist bestijgt de Britse troon Gravin Aleida keert terug in 'hare stad' rnnim DE HAVENLOODS Jubilea bij de brandweer Muziek van Morrison en The Doors is gebleven „Wehoeven 't niet te hebben van de bedeling" Foto's van Auke Bergsma Tijd voor 'n Peugeot? Eerst naar Eigenraam Lopen in sportpark Harga V. V. ZWALUWEN L r.T_ DINSDAG 24 DECEMBER 1991 MAASSLUIS Burgemeester Van Es reikte vrijdag tijdens de jaarlijkse korpsavond van de Maassluise Vrijwillige Brand weer onderscheidingen uit aan leden met een lange staat van dienst. W. Pap en J.J. Wakker zijn beiden 25 jaar lid van het korps. Van de heer Pap, tevens plaatsvervangend commandant, werd afscheid genomen in ver band met functioneel leeftijd sontslag. De andere onderscheidingen wa ren voor G. van den Bos en K. Buitendijk (20 jaar in dienst), G.A. Mateovics en J. van 't Wout (15 jaar), C.H. Ebeling (12Vi jaar), S.K. Hammer, C. Jordaan, C. van der Meulen en W. Storm, die allen 10 jaar aan de brandweer zijn verbonden. Behalve plaatsvervangend com mandant Pap namen ook de korpsleden A. Rijpsma en H.J. Wassink afscheid. Brandweer commandant J.J.M. Claessen reikte behaalde diploma's en ge tuigschriften uit. Bij de bevorde ringen die hij bekendmaakte, was die van J.C.M.A. Seven- stern tot de nieuwe plaatsver vangend commandant. Ontdekkingstocht SCHIEDAM Bezoekers van de tentoonstelling van Octave DeConinck die wel eens met eigen ogen willen zien vanuit welke optiek de kunstenaar zijn tekeningen maakte kunnen die wens verwezenlijken. De Educa tieve Dienst van het Stedelijk Museum heeft namelijk een rou te uitgezet, die voert langs een groot aantal plekken dat DeCo ninck waard vond om te vereeu wigen. Aan de balie van het museum is de plattegrond voor een gulden verkrijgbaar. Hoewel Öctave DeConinck zich niet beperkte tot een bepaald deel van de stad, hebben de samenstellers toch ge kozen voor een route in het cen trum die voor belangstellenden die niet gewend zijn aan lange wandelmarsen in ongeveer een uur kan worden gelopen. SCHIEDAM Het Evangelie Centrum, dat gevestigd is in de Havenkerk, organiseert verschil lende kerkdiensten. Op 24 de cember vindt een nachtdienst plaats die begint om 21.00 uur. Verschillende gospelgroepen en solisten verlenen hieraan hun medewerking. De volgende dag, eerste kerst dag start om 15.00 uur een feest voor jong en oud. De aanwezi gen kunnen onder meer samen zang, kinderzang- en een trakta tie verwachten. Voorts verleent het Havenkoor deze middag me dewerking. De Havenkerk is te vinden aan de Lange Haven 70. Wegener huls-aarvhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax"direktie: 010 - 4 699 362, Telefax advert, afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 08.30 - 17.00 uur, vrijdag 08.30 - ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Nico Heynen (tel. privé 010-4.101.215). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Correspondent: Ronald van Oudheusden. Sport: Gerard Verver (tel. privé: 01899-17787) Manager redacties Zuid-Holland: DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan-huisbladen b.v (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doorn. Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks 010 - 4.699.201/4.352.911 SCHIEDAM Degenen die op tweede kerstdag om 20.15 uur de kalkoen al hebben verorberd, het konijn doorgeslikt of de prei taart al naar binnen gewerkt, kunnen naar het Passage Thea ter gaan. John Lanting zal daar met zijn Theater van de Lach menig zakdoek bevlekken. Tra nen van de lach, oprispingen van de kerstschotel... Na een jaar afwezigheid in de theaters, is hij er weer. John Lanting, de meester van de klucht. Met tien acteurs komt hij de nieuwste klucht-hit van Ray Cooney spelen. Een onmogelijk blijspel met veel ongelooflijke verwikkelingen. Een staatssecretaris rijdt een scheve schaats, een secretaresse duikt plotseling op, net als een bazige verpleegster, de detective kan het niet meer volgen, de kelner is slechts belust op fooi en, de hangkast is overbemeten en het raam van de hotelkamer werkt niet. Kortom 'Vijf hoog het raam uit', het vervolg op 'Den Haag Vandaag'. Bram Bunning (Lanting) krijgt de opdracht de brokstukken van zijn chef, de staatssecretaris, naadloos te lijmen. Dat gaat echter niet zomaar. Naast John Lanting spelen Diana Dobbel- man, Pim Vosmaer, Teuntje de Klerk, Flip Heneman, Hans Beyer, Joke Holboom, David Asser en Dela Maria Vaags. Aanvang 20.15 uur. Een kaartje kost 25, 22 of 19 gulden. Kleintjes Zaterdag 28 december speelt clown Zizero voor de kleintjes vanaf 4 jaar de 'Verbruide Gom- Humor van John Lantings 'Theater van de Lach'. pie'. Beertje Lucas Bijsterman Op vrijdag 3 januari geeft Stef gaat scheiden van Zizero. Lucas Bos een theaterconcert onder de is namelijk verliefd op Knorre- titel 'Is dit nu later'. De zanger, bor uit het Knorrebos. Om 14.00 pas nog scorend met de single uur begint de voorstelling in De 'Papa' treedt op in De Teer- Teerstoof. stoof. MAASSLUIS Met een soundtrack van 25 songs kan men The Doors met recht een muziekfilm noemen. The Doors is echter meer. De film schetst het leven van Jim Morrison, de zanger van The Doors. Regis seur Oliver Stone probeert bo vendien een beeld te geven van de jaren zestig, voor velen de legendarische 'sixties'. Met The Doors begint een filmprogram ma rondom de jaarwisseling in het Schuurkerktheater. Teenage Mutant Ninja Turtles en Home Alone zijn de volgende titels. The Doors, op vrijdag 27 decem ber om 14.00 en 20.30 uur, volgt de carrière van Morrison en zijn groep. Morrisons vlam brandde kort maar hevig, amper vijf jaar. De arrestaties die op zijn orde verstoringen volgden, deden zijn status van revolutionaire goeroe bij de fans alleen maar toene men. Hij slikte en hij snoof alles wat hij kon krijgen. Hij dronk tot hij een vette alcoholist was. Morrison overleed op zijn 27ste aan een hartaanval in een bad kuip in Parijs, waar hij is begra ven tussen de erflaters van de westerse beschaving. De legende die hij om zichzelf had geweven is gebleven. Maar toch vooral zijn muziek, die een ereplaats inneemt in het rock- roll-boek van deze eeuw. Drievoudig Oscarwinnaar Sto ne, die in de tijd van Morrison in Vietnam diende, past in zijn filmverhaal over Morrison de sfeer van de 'sixties' in. Voor kinderen vanaf zes jaar draait op maandag 30 december om 13.30 en 15.30 uur in het Maassluise theater de film Tee nage Mutant Ninja Turtles. Heel Amerika en een groot deel van Europa liggen al plat voor de M groene teenage-gedrochten die op schildpadden lijken, er een eigen taaltje op nahouden en be dreven zijn in karate. Ze leven onder de grond in New York, maar laten zich niet weerhouden onder leiding van de rat Splinter en met hulp van tv-verslaggeef- ster April O'Neill de strijd aan te gaan met een door Japanners geleide criminele straatbende. Een kaartje voor deze anderhalf uur durende film met de Turtles kost 5 gulden. De entree voor The Doors bedraagt 's middags 5 gulden (met CJP of Pas 65 slechtë 2,50 gulden), 's avonds 7,50 gulden (6 gulden met CJP/Pas 65), evenals voor de fa miliefilm Home Alone, die op vrijdag 3 januari om 14.00 en 20.30 uur wordt vertoond. VLAARDINGEN —Met 250 werknemers is het Toeleve ringsbedrijf Vlaardingen één van de grootste firma's in deze gemeente. Jlk noem 't wel het meest veelzijdige be drijf van Vlaardingen. Toch wordt het Toeleveringsbe drijf soms nog onderschat." Maar terwijl gerenommeerde zaken afhaken en personeel moeten ontslaan, zal het TBV worden uitgebreid, zegt di recteur W.E.M. Hoevenaars niet zonder trots. Wie bij werkvoorziening denkt aan een soort bezigheidstherapie, komt bedrogen uit. Een be zoek aan het Toeleveringsbe drijf Vlaardingen logenstraft, alle mogelijke vooroordelen. De directeur is er niet happig op een journalist te woord te staan. „We hebben slechts één ding te melden: het gaat goed met het bedrijf." Sinds 1977 is het Toele veringsbedrijf gevestigd aan de George Stephensonweg. Er wer ken mensen met een lichamelij ke of geestelijke handicap die buiten hun schuld geen kans meer maken om aan het arbeids proces deel te kunnen nemen en desalniettemin in staat zijn te werken. Volgens Hoevenaars is het ver keerd te denken dat gehandicap te mensen met extra veel zorg omkleed moeten worden. „Het streven naar het best haalbare is in alle categorieën mogelijk. En hij haalt een voorbeeld aan van een invalide sporter die op zijn gebied een uitstekende prestatie kan leveren. Hoevenaars' opvat ting over het runnen van een bedrijf is dan ook dezelfde als de directeur van de naast gelegen firma. „Er is een verschil. Ik ben ambtenaar. En natuurlijk hou ik in mijn achterhoofd de mogelijk heden en onmogelijkheden van dit bedrijf. Het is echter niet zo <n orders binnen te heden, efficiënt te dat het Toeleveringsbedrijf 't moet hebben van de bedeling. We moeten als ieder ander be drijf hard werken om orders bin nen te halen. Steeds weer." Budget Vanaf 1989 is een halt toegeroe pen aan de zogenaamde open eind-financiering die bij de werkvoorziening gebruikelijk was en waarbij het ministerie van Sociale Zaken aan het eind van het jaar de financiële tegen vallers voor rekening nam. Nu krijgen de sociale werkplaatsen een budget, gerelateerd aan de bezettingsgraad en daarmee moeten ze rondkomen. Hoevenaars noemt deze budget financiering een cultuuromslag. „Opeens moesten we meer eco nomisch gaan denken. Oftewel, hoe kunnen we de zaken wat efficiënter regelen? Vroeger bleef een prijs jarenlang hangen maar nu wordt een prijsverho ging ook aan de klanten doorbe rekend. Tenslotte worden we ook gedwongen moderne machi nes aan te schaffen," en hij wijst naar een paar weken oude bun delpakker die ƒ125.000,heeft gekost. De werkvoorziening is bedrijfs matiger en commerciëler qua opzet geworden. Er wordt, zoals in elk bedrijf, goed gelet op de kosten, gezorgd voor concurre rende prijzen en aan klanten werving gedaan. Het resultaat is een florerend bedrijf waar uit eenlopende activiteiten plaats vinden. Van winkeldisplays in elkaar zetten, anderhalf miljoen miniatuurflesjes per jaar met drank vullen, circa 70.000 kus sens voor tuinstoelen fabriceren tot 85.000 kerstpakketten sa menstellen. Vaste orders komen van giganten als Lever (verpak ken van artikelen) uit Vlaardin gen maar ook van bedrijven uit Boxtel en Wolvega. Uitbreiding De huidige oppervlakte van twee keer 800 m2 produktie- ruimte en 2000 m2 magazijn- vloer schiet tekort. Daarom zal het Toeleveringsbedrijf binnen kort een uitbreiding van 700 m2 ondergaan. Een verruiming van het begrip werkplaatsen, waar voor gepleit wordt in de onlangs gepubliceerde nota 'Werk met perspectief van het Nationaal Overlegorgaan Sociale Werk plaatsen, betitelt Hoevenaars evenwel als toekomstmuziek. Volgens de overleggroep moe ten sociale werkplaatsen als op stapje gaan dienen naar de regu liere arbeidsmarkt voor langdu rig werklozen en herintreders. Hoevenaars: „De nota is een verbreding van de gedachte Hoe kunnen we straks beter omgaan met sociale vernieuwing? Je moet niet komen aan onze doel groep," benadrukt hij "maar er is een goede combinatie in het kader van de sociale vernieu wing te vinden van onze werkne mers en langdurig werklozen, banenpoolers en herintreders. Mits de belangen zich niet ver strengelen en de budgetten apart worden gehouden zou een goed samenwerkingsverband kunnen worden gecreëerd. Kijkend naar de toekomst moeten we een vrij ere omgang met de regeltjes krijgen. Maar dat kan niet in één jaar tijd." 'Kerst met pakje'. Op de foto Mieke (Gigantjes). MAASSLUIS De fotograaf Auke Bergsma exposeert op de zolder van het Gemeentemuseum Maassluis. Een door hem veel gefotogra feerd model is Mieke, van de Gigantjes. De foto's zijn tot en met 19 januari te zien. Op de benedenverdieping van het museum is tot en met 11 januari de duo-tentoonstelling van Wim Bettenhausen met etsen en Cees Lith met tekeningen te bezichtigen. De normale openingstijden zijn dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk is echter gesloten op eerste kerstdag en van vrijdag 27 december tot en met woensdag 1 januari. Ook in het Nationaal Sleepvaartmuseum op de Hoogstraat zijn op tweede kerstdag bezoekers van 13.00 tot 17.00 uur hartelijk welkom. De gebruikelijke openingstijden zijn woensdag van 14.00 tot 17.00, zaterdag van 11.00 tot 17.00 en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De komende twee woensdagen - eerste kerstdag en nieuwjaarsdag - is het museum echter gesloten. De wisselexpositie die naast de perma nente opstelling over de sleepvaart is te zien, heet 'Bergers bij de Brandaris'. De tentoonstelling brengt de geschiedenis in beeld van het sleepvaart- en bergingsbedrijf Doeksen op Terschelling. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee is op eerste kerst dag dicht. Maar voor het eerst in zijn vijftienjarig bestaan is het wijkgebouw op tweede kerstdag vanaf 14.00 uur geopend. Om 15.30 uur draait op donderdag 26 december de film King Ralph. Een komedie, waarin een barpianist zijn pianokruk verruilt voor de Britse troon. Nog nooit hebben ze in Bucking ham Palace zo gelachen. Het verre familielid van het konink lijk huis is gemoedelijk, maar dat de wat lompe Ralph Jones eigenlijk Amerikaan is, betekent een regelrechte aanslag op het Britse chauvinisme. De door de Amerikaan David S. Wart geregisseerde produktie is de film van John Goodman ge worden, de lobbes die zich in keurslijf van het koningschap hijst, maar zich niet altijd kan inhouden. Topacteurs als John Hurt, Peter O'Toole en Leslie Phillips hebben met veel plezier in het hofleventje plaats geno men. De Hoekstee benut de kerstva kantie voor nog meer film. Op vrijdag 27 december is om 14.00 uur The Neverending Story II te zien. Opnieuw belandt de jong held Sebastian bij het lezen van het sprookjesboek in de wonder lijke wereld Fantasia, bevolkt door de meest fantastische we zens: vliegende draken, reuzen, sprekende vogels en een wijze schildpad. De toegang bedraagt 2,50 gulden, evenals voor King Ralph. Op zaterdag 28 december ver toont het Hoekse wijkgebouw The Naked Gun 2V2: The Smell of Fear. Zoals in de eerste 'Na ked Gun' van regisseur David Zucker poogt inspecteur Frank Debrin (Leslie Nielsen) nog steeds verbetering te brengen in zijn gekwelde liefdesrelatie. Hij wordt daarin hevig gestoord doordat hij op het spoor komt van een stinkend zaakje: een complot om de energievoorzie ning in de Verenigde Staten te saboteren. De voorstelling be gint om 20.00 uur. Entreeprijs 4 gulden. Op dinsdag 31 december zou de inspecteur in De Hoek stee ook iets kunnen ruiken: de lucht van oliebollen bakken. Het oudejaarsgerecht is de hele dag te koop voor een kwartje per stuk. John Goodman als King Ralph op de massagetafel. Vlaardingen. v. Beethovensingen 124, 010 - 435 79 00 Gravin Aleida in afwachting vi SCHIEDAM— De bescherm vrouwe van Schiedam is na een zeer lange afwezigheid terugge keerd in 'hare stad' aan de Schie. Geen warmbloedige vrouw, maar een bronzen Gravin Aleida staat in afwachting van een vaste plek in de omgeving van het Stadskantoor, sinds kort opge steld in de aula van het museum. Naar aanleiding van het 700-ja- rig bestaan van Schiedam werd aan beeldend kunstenaar There- sia van der Pandt opdracht gege ven tot het vervaardigen van een beeld van Aleida. De gravin, een tante van Floris V, gaf op 18 maart 1275 zelfbestuur aan de stad. De voltooiing van het beeld heeft nogal op zich laten wach ten. Van der Pandt had bij het vervaardigen geen enkel houvast voor wat betreft het uiterlijk van gravin Aleida, omdat daar geen afbeelding van bestaat. De beschermvrouwe van Schie dam is 2,5 meter hoog, draagt kleding uit het verre verleden en houdt in haar handen een huis, dat volgens een woordvoerder van het museum het symbool is voor het Huis te Riviere. Bij de definitieve plaatsing zal het beeld op een sokkel worden ge plaatst. SCHIEDAM In een poging om, zoals de organiserende zwemclub Watervrienden het noemt, 'toch nog iets van atle tiek in Schiedam van de grond te krijgen' is er op zaterdag 28 de cember een drietal prestatielo pen rond sportpark Harga. De start is op de wielerbaan. De ■s ku 3 en 10 km en men kan zich hiervoor vanaf 12 uur aanmel den. De kortste afstand start om 12.45 uur, de beide anderen om 13.00 uur. Het inschrijfgeld is f 2.50 (1 km), of f 6.-. Het par cours is ook geschikt voor wheel ers. Informatie Ernst Verbeek, tel. 010-4704657 of Wijnand Jon- gekrijg, tel. 010-4701987. uienol fiawc teden en óupjjxtxtexó I een g&ztmd en tvpwtief, 1992 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN i. zondag 29 dec. Orkest Freddy Golden Open vanaf 10 15 uur Aanvang 11 00 ui de Doelen antoren van de VERENIGDE SP/ JISBIADEN De Havenloods DE ZONOAGOCHTEND-CONCERTEN W0R llUMH.IJ'IJan lOtGOSLAVIl DEN MEDE MOGELIJK GEMA AKT DOOR: JSl ORANJEBOOM PHOENIX JM«Sryj+j;'"'

De Havenloods | 1991 | | pagina 3