We zingen Johannes Passion alleen nog in de even jaren' f 339/ Tel. 040-460560 Bezuinigingen gemeente treffen ook Gloria!Toonkunst WÊÊÊÊÊ Van Dijk's Amusementsorkest viert vijftigjarig bestaan ,JB W hadden harder moeten onderhandelen" Vol enthousiasme het nieuwe jaar in ïSr3ferric.: tra ssassSTrsau 'ssu, rsssrtüSi Zeer voordelige touringcar-vakanties naar de Spaanse Zon. 1 O-DAAGSE BUSREIS VOLPENSION in HOTEL EUROPA PARK ind. ROYAL CLASS 17/4 li terrdeii9 d°°r wv'i'iuaP" INSDAG 21 JANUARI 1992 I celsis Deo' het daglicht", vertelt jaar 75 jaar en heeft dan al 35 ik daarin de loop der jaren veel Na het Mozartjaa loor MAYA GEERST Z£ j^aar 'Maatschappij ter keer een Johannes Passion ge- van gaan houden. De tekst is 1992 het jaar van c Bevordering der Toonkunst', af- bracht. Na een lange traditie ontleend aan het lijdensverhaal se componist en door MAYA GEERST VLAARDINGEN „We hebben maar een paar maan den om hem er weer goed in te krijgen", zegt mevrouw J. van der Zee-Van den Kerk- hoff over de Johannes Pas sion, die dit jaar voor de 35e keer in de Grote Kerk ten ge hore zal worden gebracht door C.O.V. Gloria/Toon kunst Vlaardingen. „Ook al hebben we veel routine ge kregen, we moeten toch weer opnieuw repeteren op de stukken. Ook de nieuwko mers hebben er een hele klus aan." Mevrouw Van der Zee is secre taresse, maar zingt zelf al heel wat jaartjes mee in het koor dat eigenlijk een combinatie is van twee. „In 1919 zag de Christelij ke zangvereniging 'Gloria in Ex- celsis Deo' het daglicht", vertelt ze. „Maar de 'Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst', af deling Vlaardingen, bestond toen al een jaar. Beide koren vonden elkaar in de vijftiger ja ren en gaan sinds 1953 samen door het leven als één oratori umvereniging." „Hoe dat ging, toen we samen repeteerden? Oh, heel goed hoor", vertelt een sopraan uit die periode. „De Toonkunstleden op de eerste rij, dan een rij Gloria, dan weer Toonkunst, nou ja, en dan waren ze op.Hooit ruzie gehad over plaatsen?" „Nee hoor, niks meer dan anders." (uit: Gedenkboek COV). „Vanaf 1973 is Aad van der Hoeven onze dirigent", vervolgt mevrouw Van der Zee. „Hij be schouwt het als een eer om het koor, aanvankelijk gedirigeerd door zijn oude leermeester Piet van den Kerkhoff, te mogen diri geren. Ons koor bestaat volgend jaar 75 jaar en heeft dan al 35 keer een Johannes Passion ge bracht. Na een lange traditie hebben we besloten deze alleen nog in de 'even' jaren te zingen, want nu de gemeente haar subsi diekraan definitief heeft dichtge draaid, moeten wij ons in alles zelf zien te bedruipen. Gelukkig neemt het Rijnmondkoor in de 'oneven' jaren de Mattheus Pas sion voor haar rekening." Om de kosten te dekken heeft het Ora torium een fonds gesticht om do nateurs en sponsors te werven. „Maar we zijn nog lang niet uit de kosten", zegt mevrouw van der Zee, die hoopt dat er nog méér donateurs bij komen. Kiezen „Ik vind zowel de Mattheus- als de Johannes Passion van Bach prachtig, maar als ik moet kie zen... Natuurlijk ken ik de Jo hannes Passion heel goed en ben ik daarin de loop der jaren veel van gaan houden. De tekst is ontleend aan het lijdensverhaal volgens het Evangelie van Jo hannes, de Mattheus Passion ui teraard volgens het Evangelie van Mattheus, die echter veel breedvoeriger is dan de Johan nes Passion, die 'slechts' twee uur duurt. De Koorwerken zijn directer, heftiger, dan in de 'Mattheus'. De koralen komen erg veel met elkaar overeen. Maar een musicus zal ongetwij feld weer een andere mening hebben." Het 120 leden tellende koor er vaart na elk concert een lichte toeloop van nieuwe kandidaten. „Momenteel zouden we wel wat mannelijke (tenor)-leden kun nen gebruiken", aldus mevrouw Van der Zee. „Maar nieuwe le den moeten toch zeker over no tenkennis beschikken en een ge oefende stem hebben." Na het Mozartjaar in 1991, is 1992 het jaar van de Nederland se componist en organist Hen drik Franciscus Andriessen. „Ter herdenking van zijn 100e geboortejaar hebben wij ons na jaarsconcert aan hem gewijd. Maar we hebben ook veel Mo- zart in ons programma. Het wordt een kleiner concert dan in april, waarvoor minder solisten en orkestleden nodig zijn. Daar ontbreken ons de middelen voor. Voor de Johannes Passion hebben we zes geweldige solis ten aangetrokken, te weten Ire ne Maessen (sopraan), Timothy Neill Johnson (tenor), Hebe Dijkstra (alt), de evangelist Martin Smeding (tenor). Jan Alofs (bas) em Bas Ramselaar, die een indrukwekkende Chris tuspartij doet. Verder bespeelt Freek Borstlap de Viola de Gamba en Tijm van Eijk het orgel. Jammer genoeg is het Van het repeteren geslagen. Meteen na de kerstvakantie is het koor Pethegemorgel een halve toon lager afgestemd dan het orkest; de organist bespeelt daarom een verplaatsbaar orgel." „Het koor zelf bevat ook veel mooie stemmen, maar die zijn niet geschoold om een moeilijk, solistisch stuk voor hun rekening te kunnen nemen. Vergist u zich niet, dat is niets niks! De diri gent moet een groot koor en een orkest leiden, daarbij moet hij kunnen 'bouwen' op de solisten, zoals bij de Johannes Passion." „Onze kerstuitvoering vond ook zonder solisten plaats", vervolgt mevrouw Van der Zee. „Toch was het concert in de Grote Kerk uitverkocht. Met Louis van Dijk en het Stadsknapenkoor was dat ook niet verwonderlijk. Toch jammer, dat de werken die wij zongen, niet uit ons gebrui kelijke repertoire kwamen. Het zou natuurlijk fantastisch zijn, wanneer wij op 7 april weer z'n volle kerk hebben. We hopen dat de mensen nu ook geïnteres seerd zullen zijn in de Johannes Passion." De toegangskaarten zijn te be stellen via telefoon 4349225, ze kosten f 17,50, voor CJP en 65+ f 15,00,-. Donateurs krijgen kor ting. VLAARDINGEN Een groep amateurs die het vijftig jaar met elkaar weten uit te hou den, dèt mag uniek genoemd worden. Met accordeons, gita ren en slagwerk vormden zij al die jaren het 'Van Dijk's Amu sementsorkest', dat op zaterdag 18 januari een jubilieumreceptie gaf in de Lijndraaier. „Voor een groot deel bestaat de bezetting van ons orkest nog uit leden van vlak na de oorlog", vertelt voorzitter Jaap Vons. „Maar dat onze muziek ook jon geren aanspreekt blijkt uit onze jongere leden, die onder leiding van Dick Borst, heel enthousiast te werk gaan." Tijdens de recptie kwamen ver geelde foto's tevoorschijn en werden er adressen uitgewisseld. „We hebben een oproep gedaan in de media om oude leden op te sporen", vertelt Vons. „Hoewel het ons niet gelukt is iedereen terug te vinden, is deze receptie toch een aardige reünie gewor den." Tijdens de receptie kwamen ook verschillende prominente Vlaar- dingers hun gelukwensen aan bieden, onder wie wethouder Van der Windt en vertegen woordigers van de Culturele Raad, Stichting Nationale Ge denkdagen en de Muziek federa tie. Ook Ton Stolk en Rita Young werden onder de geno digden gesignaleerd, na afloop was er voor de leden nog een gezellig samenzijn waar bij John Harmsen en Agnes van Fessem een onderscheiding ont vingen voor 25 jaar en Joop Vons, Gerda van Dijk-Hoek- stra, Mw. Post-van den Berg en Jopie van der Windt-van Schaijk voor maar liefst 40 jaar trouwe dienst aan muziekminnend Vlaardingen. Dat Van Dijk's Amusementsor kest nog helemaal van deze tijd is bewijst het concert dat op za terdag 1 februari in de Stadsge hoorzaal wordt gegeven. Ruim honderd jaar ziekenhuis in Vlaardingen. Zoals de plan nen er nu liggen is er over vijf jaar geen ziekenhuis meer in Vlaardingen. Volgens mij heb ben B W en de directeur van het Holy-ziekenhuis het wel erg snel laten afweten wat be treft het zoeken naar een ge schikte locatie voor een nieuw ziekenhuis. Over zo'n belang rijke ingreep voor de Vlaar- dingse bevolking en omliggen de gemeenten hadden B W toch keihard moeten onder handelen. Als je leest hoe wethouder Van der Windt er zich van af maakt, na honderd jaar zie kenhuis in Vlaardingen, is voor mij onbegrijpelijk. Dan lees je in de plaatselijke pers 'Bedrij ven verlaten Vlaardingen', dan weer 'Holy-ziekenhuis verlaat Vlaardingen', en dan ant woordt Van der Windt „daar moet je niet te sentimenteel over doen". Wel eens gehoord van werkge legenheid? Dan heb ik meer respect voor wethouder Van der Hoeven van Maassluis. Hoek van Holland, Maasdijk, Maasland, Maassluis, Vlaar dingen, toch een regio van 150.000 inwoners. Deze regio is bijzonder tevreden over de bereikbaarheid van het Holy- ziekenhuis. Ook Holy moet ge woon doorgaan met verbou wen en vernieuwen voor 25 tot 30 miljoen gulden. Ruimte en grond zijn daar in ruime mate aanwezig. Een nieuw zieken huis bij station Nieuwland kost vele tientallen miljoen meer. En staatssecretaris Simons maar roepen dat de gezond heidszorg onbetaalbaar is ge worden. D. Moerman Vlaardingen VLAARDINGEN —Tussen 1940 en 1945 zijn enkele duizen den Vlaardingers naar een ge dwongen werkplaats in Duits land vertrokken. Een aantal is niet teruggekeerd. Zijn hierover gegevens bekend? Deze vraag stelt A.Pontier, die informatie zoekt voor verhalen bestemd voor het verenigingsblad van de Historische Vereniging Vlaar dingen. Pontier zal een of meer artikelen schrijven over mensen die tij- Oproep Pontier dens de Tweede Wereldoorlog te maken hebben gehad met ge dwongen tewerkstelling in Duitsland. Het gaat om Vlaar dingers die voor kortere of lan gere tijd in Duitsland moesten werken en oud-ambtenaren van het arbeidsbureau of van ge meente-instellingen en chefs van bedrijven. Vragei. die Pontier graag beantwoord wil zien, zijn: Op welke manier is men vertrok ken; hoe waren de leefomstan digheden daar; hoe was de be handeling in de fabriek en van de Lagerführer: hoe verliep de terugkeer en de behandeling aan de grens? Reacties kunnen worden ge stuurd aan A.Pontier, Jasmijn laan 71, 7101 ZG Winterswijk tel05430-17039 Het Gilde is een stichting die bemiddelt tussen - 50-plussers die niet meer actief aan het arbeidsproces deelnemen, maar die hun ervaring, kennis en vaardigheden nog niet onbenut willen laten (aanbieders) en - allen die daarvan gebruik willen maken (aanvragers). Het Gilde Nieuwe Waterweg is er gratis voor alle inwoners, jong en oud, van Schiedam, Vlaardingen, Maasluis en Maasland. Wij doen zelf veel vrijwilli gerswerk. Dat wil uiteraard niet iedereen. Daarom von den we het zo plezierig om te merken dat het ook bij an dere groepen, zoals het Gil de, niet altijd hoeft te gaan om: Wat verdien ik eraan, maar dat het ten nutte ma ken van je ervaring op zich ook voldoening kan geven. Aldus de presidente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Vlaar dingen, nadat een Gilde- aanbieder een grafisch- technisch probleem voor hen had opgelost. Deze en soortgelijke uitspra ken heeft ons bestuur het af gelopen jaar veel gehoord en dat stemt tot tevreden heid. Het Gilde Nieuwe Wa terweg kan terugzien op een zeer actief 1991. Heel veel contacten werden tot stand gebracht tussen aanbieders of aanbiedsters enerzijds en aanvragers c.q. aanvraag- sters anderzijds. Mogelijkheden die we o.a. in advertenties in deze krant speciaal onder de aandacht hebben gebracht, trokken zeer de aandacht en lever den, soms overstelpend veel, reacties op. Daarom ook een woord van dank aan de sponsors die deze advertenties mede mo gelijk maken. Het belang van actief blijven voor 50-plussers en het mo gelijke nut daarvan voor ie dereen in de samenleving, wordt gelukkig in steeds bredere kring erkend, ook bij de lokale overheden, zonder wier steun ook het Gilde niet kan gedijen. In 1992 hopen we veel acti viteiten te ontwikkelen. Nieuwe plannen zijn in be spreking, o.a. het organise ren van een gegidste wan deltocht in Vlaardingen, in navolging van Schiedam. Medewerking verlenen aan cursussen in scholen, en club- en buurthuizen waar laagdrempeligheid en gezel ligheid voorop staan. En zo is er veel meer, waarover we u in de loop van dit jaar zul len informeren. Onder auspiciën van Dienstencentrum Emma in Vlaardin gen geeft een aanbieder van het Gilde Nieuwe Waterweg les in pottenbakken en het maken van tegeltableaus en wandreliëfs aan een groepje vrouwen. Nadat uit een klei- bal een vorm is gekneed, wordt het zachte materiaal met oneindig geduld door vingervibratie gepolijst, waarna er met fijne mesjes allerlei structuren op worden aangebacht, en het wordt gedroogd, geglazuurd en gebakken. Het Gilde verleent medewerking aan een aantal cur sussen, o.a. op scholen, en gaat binnenkort starten met een teken- en schildercursus (overdag) onder lei ding van een enthousiast amateur-docent. Plaats en tijd hiervoor zijn nog nader overeen te komen. Onze aanbieders adviseren u ook gratis op het terrein van: 'inrichten' b^ekhoudlraj ren correspondentie Administratie seerd) formulieren correspondentie verzoekschriften Automatisering/Informatica; PrOC6S- vol'kss(^ilderkunSma^hi'werken met perkamentpapier diep- automatisering; Bloemschikken tuinieren: snoeien van bomen en struiken; Dieren: lezingen en advies; Excursies wandelingen: organiseren van wandelingen Foto JfitmTvideo: film video ™2,ek maken foto-doka-advies; Genealogie historie: genea logie schrijven van eigen le vensverhaal hulpverleningjje- aas_ water_: s5nitair aan,eg7 drukken brandgraferen; Leven /Welzijn: Amnesty Inte- national; Muziek: mandoline spelen muziekgeschiedenis muziek- klavarskribo piano; Onderhoudswerkzaamheden: riolering woningonderhoud inbraakbeveiliging tochtwering GezekschaDSSDellen- ven mechanische klokken klavlnassenmmen dEe teShnffiTtftn adviezen brandpreventie; "fernatfonaal advies voor be- ^^odieken^Tedaction^l ginnende ondernemers advies clu^P® fïïSSSÏSïïnSkSlr, breien g-fe-" ™u7Sekwki^/'babv'~nïle!,n wiekende: wie- rekenen: handwerken breien fijn hand- Soort- koersbal. werk borduurpatronen uitwis- fld^.e/ bouw-werktui,kundige pn morlpllfiren Indisch koken: installaties ondergrondse l_ Sport: koersbal; Studie wetenschap: astrono- advies calculatie metaalin- van fineer) modelbouw sche- tn9e,s- pen en vliegtuigen schilderijen Vrjjdag febmarj a s houdt het Gilde Nieuwe Waterweg een open dag in de Gemeente Bibli otheek in Vlaardingen gedu rende de openingsuren. Daar kunt u met enkele aanbieders en hun werk kennismaken. De aanbieder doet zijn aanbod dus zonder enig financieel oog merk. Hij kan zich uiteraard wel te maken onkosten laten ver goeden. De aanbieder mag er niet op uit zijn zelf klusjes op te knappen. Dat zou Immers con currentie t.o.v. het bedrijfsleven kunnen betekenen. De aanbie der stelt zelf vast in wat voor vorm en hoelang hij zijn aanbie ding wil realiseren. De praktijk heeft geleerd, dat er op deze wijze fijne contacten tot stand zijn gekomen. Zowel aanbieders als aanvragers blij ken veel voldoening in het sa men bezig zijn te vinden. Hoe komt u in contact? U belt 01899-11346 of 010-4262299 of u komt naar een van onze balies: Schiedam: De Blauwe Brug, Bachplein 590, di. 14-16; Vlaardingen: Bibliotheek, Waalstraat 100, vr. 14-16; Maassluis: Koningshof Uiverlaan 20, wo. 14-16; Maasland: Dienstencentrum 't Maeslant, wo. 10-12. Het Gilde zoekt nog hulp bij: Loonadministratie - Handelschriftverbetering Boetseren met klei - Lassen - Houtsnijwerk (beeld jes en reliëf). Deze advertentie is mogelijk gemaakt door: spaarbank garantiefonds REISGELDEN Dit is slechts een aanbieding uit de voordelige Solmar Tours reisgids. Meer dan 40 bekende en populaire hotels staan voor u klaar. Bijv. Hotel Bella Playa in Malgrat, nieuw 3 sterren hotel, halfp. f 366,-; het bekende hotel Sorra Daurada, volp. in juni v.a. f 360,-; in Calalla, het fijne strandhotel Espana, vertrek 10 juli, volp. f 475,-; Salou, Hotel Las Vegas volp. in mei v.a. f 347,-; Benidorm, elke vrijdag in jan. febr. in goed hotel met volp. f 356,-. Royal Class slechts f 40,- toeslag retour. Maar nu eerst ons prijsvoorbeeld nl. het geheel vernieuwde schitterende hotel Europa park. Ligging aan Plaza de Europa, zeer centraal in Salou, dicht bij zee. Uitstekende maaltijden, gedeeltelijk buffet afwisselend met keuze-menu's. Kamers met eigen badkamer en balkon. Gegarandeerd een hotel voor een top-vakantie. Dit zijn de prijzen ind. Royal Uass vertrek, 10 dgn reis 6-13-20/3 27/3+3-6/4 10-13-20/4 24-27/4 44-11-15/5 18-2V5 1-22/5 29/5+1-5-8/5 12-1519-22/6 26/6 6-10/7 13-17/7 20-24-27-31/7 •te itc f 339,- f 374,- f 374,- f 454,- f 387,- f 387,- f 387, f 407,- f 439,- f 439,- f 526,- f 578,- f 635'- S6 R°yal Class-stoel 'IS m2erl' misleiding. uit de buurtr reiz'9ers va" bij u Imjnimaal jtyd verliesvaan botterdam. Reken zelf uw reis uit: Bij een reissom van t 339,-: 2 x reissom: 2 x 339,- f 678,- Royal Class incl. gratis Annuleringsverz. 4% f 27,-- Reisverz. 2,50 p.dg. p.p. (de middelste zonder eigen risico) f 50,-- 10 dgn x 2,50 x 2 pers. Poliskosten Garantiefonds Administratiekosten J g' TOTAAL VOOR 2 PERS. TTTÏr Of p.p. incl. alle bijkomende kosten f 388,- incl. reis per Royal Class en volp. in een vernieuwd luxe 3 sterren hotel. (Verz. zijn niet verplicht.) Vraag onze gratis folder. Kijk en vergelijk. U rijdt met net zo'n luxe bus, slaapt en eet In het zelfde hotel. Om onze service staan we bekend. Alleen de prijs is anders! ^ilt u meer Informatie, of wilt u boeken. Dit kan zowel telefonisch als persoonlijk. Stuur deze bon even op naar Solmar Tours, Mgr. Witloxweg 6, 5624 JH Eindhoven I of bel 040-460560. Een folder sturen wij gratis! Ja, stuurt u mij uw gratis folder: Naam Adres Postk.: Plaats: Iriddia Deze advertentie komt uit: d.d.

De Havenloods | 1992 | | pagina 2