EDM Ouderenbond verontrust over gebrek aan verzorgingsplaatsen Katholiek onderwijs neemt maatregelen voor morgen GGD stelt locatiekeuze uit Cursus Duits Cursus voor verlegen mensen Centrum uren zonder stroom Vaardigheden voor ouders DE HAVENLOODS „De normale hulpverlening staat op bijzonder laag pitje Bundelen van krachten door fusies noodzakelijk Onderzoek naar reisgedrag Cursussen Wordperfect 'Fit-Plus werkt preventief DINSDAG 21 JANUARI 1992 SCHIEDAM In buurtcen trum Trefpunt Oost start bij vol doende aanmeldingen in februa ri een cursus Duits voor begin ners. De lessen vinden plaats op maandagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur of op vrijdagavond van 20.00 tot 21.30 uur. De hieraan verbonden kosten bedragen, in clusief lesmateriaal, f 25,- voor zes lessen. Aanmelden en meer informatie via de telefoon van het Trefpunt 4621066. BLOEMEN— Belangstellen den in een bloemenséance die op donderdag 23 januari door Coby Philips uit Oudenbosch wordt verzorgd, dienen op deze avond een bloem mee te nemen. De bijeenkomst vindt plaats in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165 en is georgani seerd door spirituele vereniging Harmonia Schiedam. De aan vang is 20.00 uur en de entree bedraagt f 7,50. VLAARDINGEN —Achter de afkorting WM gaat de landelij ke Vereniging van Verlegen Mensen schuil. Ook in Vlaardin- gen wil deze vereniging soelaas bieden aan mensen die kampen met verlegenheid. In februari begint een cursus die tien maan den duurt en uit twintig bijeen komsten bestaat. Om de veertien dagen komen de deelnemers bijeen. Tijdens de cursus wordt hen geleerd hoe ze makkelijker contacten kunnen leggen en voor zichzelf kunnen opkomen. De bijeenkomsten vinden plaats op een avond in de week die in overleg met de deel nemers wordt gekozen. Buiten de cursus om kunnen de deelne mers aan andere activiteiten van de WM meedoen, zodat ze ook in de praktijk iets aan hun socia le isolement kunnen doen. De kosten van de cursus zijn afhankelijk van het aantal groepsleden, maar bedragen maximaal ƒ150,Het lidmaat schap van de WM is inbegrepen in de cursuskosten. Belangstel lenden kunnen informatie aan vragen via telefoonnummer 01749-40707. VLAARDINGEN In de nacht van zondag op maandag heeft een groot deel van het cen trum enkele uren zonder stroom gezeten. De oorzaak was een breuk in de hoogspanningslei ding. Werknemers van de GEWB waren op de Parallelweg bezig met werkzaamheden in verband met wateroverlast. Tij dens graafwerkzaamheden werd de kabel kapot getrokken. Het gebied dat wordt begrensd door de Westhavenkade-Parallelweg- Groot Vettenoord-Indische Buurt-Markgraaflaan-Liesveld kwam zonder stroom te zitten. Bij het politiebureau kwamen honderd meldingen binnen. De storing die om 22.55 uur begon was om 03.45 uur verholpen. Wegener hiXs-aaohuLsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax dlrektie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogsl Vlaardingen. Postadres: 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Heynen sl^privé 01860 -J9587) 2082)" REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong 010 - 4 709. Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben Schiedams Nieuwsblad rit elke dinsdag huis-aan- ïchiedam, Groeni jn is een uitgave :-aan-huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 SCHIEDAM - 'O, doe ik het wel allemaal goed?'. Die kreet slaken veel ouders gedurende de periode dat zij hun kinderen op voeden. Die uitroep is niet zo gek want kinderen opvoeden kan heel leuk zijn, maar ook vaak heel moeilijk. Voor ouders van kinderen tussen de twee en zeventien jaar die andere manie ren willen ontdekken om met hun kinderen om te gaan, omdat zij er bij de opvoeding (soms) niet uitkomen, heeft de Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam een cursus 'vaardigheden voor ouders' ontwikkeld. De cursus biedt een aantal effec tieve manieren om met kleine en gote problemen bij het opvoe den om te gaan. Daarbij komen onderwerpen aan de orde als: 'wat is het zelfbeeld van mijn kind en wat is mijn invloed daar op', of 'hoe kan ik me als ouder minder door kinderlijk gedrag uit evenwicht laten brengen' en ook 'hoe laat ik me minder in de war brengen door reacties uit mijn omgeving en door gedach ten als 'doe ik het wel allemaal goed'. De cursus start op 12 februari voor een periode van twaalf we ken op woensdagavond van 19.30 tot 21.00 uur. De kosten bedragen f 35,- plus f 32,50 voor het cursusboek. De lessen vin den plaats in het gebouw van de ding is in handen van Marja van den Broek en Tom Schoenma kers. Verder informatie en opga ve via telefoon 4731033. WATERWEG - De vergade ring van het algemeen bestuur van de GGD-Nieuwe Waterweg Noord waarin een besluit zou worden genomen over de locatie voor de nieuwbouw van de dienst is donderdag afgelast. Het dagelijks bestuur besloot daar woensdagavond toe nadat de ge meente Vlaardingen twee weken de tijd gevraagd had om de plan nen voor een nieuw gebouw bij station Vlaardingen-Oost verder uit te kunnen werken. Het DB was van mening dat eerst de re sultaten moeten worden afge wacht alvorens het algemeen be stuur een keuze voor te leggen. De besturen hadden eerst de lo catie Schiedam-Nieuwland op het oog, de plek die de zieken huisbesturen van Holy en Schie- land gekozen hebben voor de bouw van het nieuwe fusiezie kenhuis. De door de gemeente Vlaardingen aangeboden locatie aan het Stationsplein was als tweede optie in beeld. Gekozen werd voor Nieuwland omdat deze locatie op de kortst moge lijke termijn ontwikkeld kon worden. Voor die plek bestaat al enige tijd een uitgewerkt plan. Het streven van Vlaardingen naar grootschalige kantoor- nieuwbouw levert volgens GGD-directeur Van der Meer grote knelpunten op. „Immers, de GGD-NWN heeft de termij nen niet zelf in de hand. Denk hierbij aan procedures en de slechte situatie op de kantoren- markt met grote kans op leeg stand. Risico's van uitstel of af stel kan de GGD niet lopen. Dit zou de organisatie voor grote problemen stellen, waarbij de uitvoering van haar taken gevaar loopt. De noodzakelijke tussen tijdse oplossing, die ook nog on zeker is, dient zo kort mogelijk te duren", aldus Van der Meer. De GGD moet vóór 1 mei uit het huidige pand aan de Soenda- laan verlaten vanwege nieuw bouw van een verzorgingsflat. Er bestaan plannen om tot het moment dat de nieuwbouw van de GGD gereed is een kantoor te betrekken aan de Stoomlog- gerweg. SCHIEDAM De initiatie ven van vier Schiedamse ver zorgingstehuizen om door re novatie de accommodatie voor de bewoners aantrekke lijker te maken wordt door betrokkenen enerzijds met gejuich ontvangen en ander zijds met de nodige scepsis gevolgd. Hoewel de verbou wingen verbetering inhouden zijn er namelijk ook verve lende consequenties aan ver bonden. Zo treedt bijvoor beeld een enorme stagnering op in de doorstroming naar geschikte verzorgingsplaatsen voor ouderen die in meer of mindere mate hulp behoeven. „Op dit moment is een proces in ontwikkeling gezet waarin geke ken wordt naar de behoeften van ouderen in Schiedam en hoe die vervuld dienen te worden", zegt A. van Loenen, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), afde ling Schiedam. „Plannen maken kost geld en tijd en momenteel is het zo, dat er geen enkele ruimte bestaat om daadwerkelijk hulp te verlenen aan ouderen. Het vergroten van de woonruimten in onder andere de verzorgings tehuizen Thurlede, Spaland en Frankeland, houdt in dat er ka mers ontruimd moeten worden en dat betekent weer dat er voor die bewoners geen andere woon ruimte beschikbaar is." Het antwoord op de vraag waar die personen dan voorlopig on derdak vinden, blijft Van Loe nen schuldig. „Die mensen zijn er natuurlijk wel, maar hoe dat is opgelost blijft voor mij ondui delijk." Hulp De ANBO-voorzitter die tevens raadslid is voor die PvdA: „Ouderen die afhankelijk wor den en hulp behoeven, komen daarvoor automatisch in aan merking. De soort hulp is afhan kelijk van de zwaarte van de handicap. De moeilijkste geval len belanden uiteindelijk in een verpleegtehuis. De beoordeling hiervan is in handen van een indicatiecommissie Van Loenen wijst hierbij op een kenmerkend probleem dat zich voordoet bij verwijzing naar een tehuis. „Iemand die bijvoor beeld wordt verwezen naar te huis B komt daar voor een geslo ten deur, want er is geen plaats." Hij vindt het geen oplossing om dan maar alléén gevallen die zeer urgent zijn voorrang te ver lenen. Zolang er geen door stroom is op de wachtlijst, zal het ene gat met het andere wor den gedicht. Toch vindt Van Loenen het een goede zaak dat de verzorgingste huizen bezig zijn met de renova tie. „De kamertjes zijn gewoon te klein en da5 geldt voor alle vier de instellingen. Bovendien is het de bedoeling dat Huize Francois Haverschmidt een de pendance krijgt van dertig ver pleeghuisbedden, waarvoor ove rigens nog ruimte voor beschik baar moet komen." De voorzitter: „In feite staat de normale zorghulpverlening via deze tehuizen op een bijzonder laag pitje. Als bestuurslid van de ANBO maak ik mij*3iïÜr grote zorgen over." In september 1990 was sprake van een voorgenomen verminde ring van 267 verzorgingsbedden. In een toen uitgebrachte ge meentelijke nota 'Ouderenbe leid' werd gesteld dat 'de ver mindering van het aantal verzor gingsplaatsen slechts aanvaard baar is als onderzoek zou uitwij zen dat de behoefte aan zodanige voorzieningen aan toonbaar minder is.' Dit bete kende dat er geen verzorgings plaats weg zou vallen voordat men verzekerd was van voldoen de hulp aan huis. Naar aanleiding van deze nota werd het Totaalplan Ouderen zorg Schiedam (TOS) ontwik keld. In een lijvig boekwerk doet Project-bureau Moret Ernst Young een aantal aan bevelingen, die aangeven hoe een snel en doelmatig ouderen- zorgbeleid er moet uitzien. Triest „Het is triest dat wij met het TOS na zestien maanden nog niet verder zijn gekomen dan een aantal papieren ontwikkelin gen", constateert Van Loenen. „Van een snel inspelen op de door de verzorgingshuizen be werkstelligde opnamestop, door extra ruimte te creëren in de mantelzorg (zorg aan huis red.) is nog steeds geen sprake." In het kader van de Ruimtelijke Ordening is door het TOS een voorstel gedaan om aan de Mar- conieweg een ouderensteunpunt met daarbij zestien aanleunwo ningen, voor ouderen die meer dan normale hulp behoeven, te bouwen. „Dit plan is zelfs niet eens inge diend", zegt Van Loenen ver ontwaardigd. „Als ik goed ben ingelicht zal, als alle wettelijke hindernissen zijn genomen, pas een jaar na de indiening van het voorstel de eerste paal de grond ingaan. Als het meezit is de bouw pas in 1995 gerealiseerd. Dat is een gegeven waar ik nu niet bepaald vrolijk van word. Vooral als ik kijk naar een es sentie van het plan om hiermede de stagnering in de doorstroom van de wachtlijst voor de verzor gingstehuizen op te heffen." Van Loenen benadrukt dat hij denkt dat iedereen die bij deze problematiek betrokken is zijn uiterste best doet en bergen werk verzet. „Maar toch moet ik constateren dat het niet loopt zoals het zou moeten. Het is toch een logische gedachtengang dat de mantelzorg uitgebreid is, voordat door de renovatie een aantal verzorgingsplaatsen weg valt. Nu zijn de bewoners het slachtoffer van deze slecht lo pende organisatieplannen." Geen plaats Met een voorbeeld geeft de voorzitter een regelmatig voor komende situatie aan. „Ouderen kunnen van de ene op de andere dag in het ziekenhuis belanden. In het vervelendste geval kun nen zij na een verblijf daar, niet meer terug naar huis omdat men niet meer voor zichzelf kan zor gen. Waar moeten zij dan heen, want in de verzorgingshuizen is geen plaats." Tenslotte dringt Van Loenen bij de gemeentelijke instanties aan op de strenge huisvestingseisen voor het verkrijgen van een an dere woning voor ouderen te verzachten. Hij doelt hiermede op mensen die nog zelfstandig wonen. „Laat die Schiedammers hun woonwensen eens kenbaar maken en scheer hen niet over dezelfde kam als de nieuwko mers in de gemeente", is zijn advies. „Het aantal ouderen groeit nog steeds. In veel gevallen blijven die, als er geen ernstige lichame lijke klachten zijn, wonen in hun (vaak) te grote woning. Het voordeel van een dergelijke aan pak is dat ook gezinnen met kin deren hiervan kunnen profite- SCHIEDAM Door een fu sie tussen de Schiedamse Wil- librordusstichting en de Stichting Katholiek Onder wijs Vlaardingen is een nieu we stichting ontstaan. Deze Stichting Interstedelijk Ka tholiek Onderwijs is begin deze maand van start gegaan. Bij de fusie zijn dertien scho len betrokken met gezamen lijk 2200 leerlingen. Daarmee behoort de nieuwe stichting tot de grotere RK-schoolbe- sturen in Nederland. „De taak van een schoolbestuur is de afgelopen jaren sterk ver anderd en aat zal zich in de na bije toekomst alleen maar voort zetten", zegt G. Tiele, directeur van het onderwijsbureau van de stichting. „Als gevolg van auto- nomie-vergroting en de regule ring zal er sprake zijn van verde re taakverzwaring en taakuit breiding van een schoolbestuur, waarbij bundeling van krachten, zoals nu geschiedt bij de fusie, een belangrijke factor zal blijken te zijn." Hoewel er binnen de beide stich tingen en hun scholen een eigen cultuur is gegroeid zal dit, zo verwacht Tiele, geen probleem opleveren. Tiele: „Zaken als be leidsvorming zullen in de toe komst op elkaar moeten worden afgestemd. Inhoudelijk geldt hetzelfde. Zo werkt het ene be stuur met een aantal commissies bestaande uit bestuursleden en directeuren van scholen, en in het andere geval wordt recht streekser gewerkt en zit de direc teur dichter bij het bestuur. „Dat zijn dus zaken die men goed op elkaar dient af te stem men", verklaart de directeur van de stichting. „Wat de structuur op onderwijsgebied betreft zul len de scholen niet veel van el kaar verschillen." De samenwer king op het terrein van het spe ciaal onderwijs bestaat al een aantal jaren, evenals bij de on derwijsvernieuwing. Nota's „Als je kijkt naar de nota's die van het Ministerie van Onder wijs op de tafel belanden van de onderwijsinstellingen, dan moet je constateren dat de besturen min of meer worden gedwongen om samen te gaan werken", con cludeert Tiele. Hij noemt als voorbeeld de plannen van de mi nister voor grotere scholen in de nota Toerusting en Bereikbaar heid en de integratie van spe ciaal en gewoon onderwijs in het rapport 'Weer Samen Naar School'. Door deze voorgeno men veranderingen zal een be stuur genoodzaakt worden een gedegen beleid te voeren, niet alleen ten aanzien van perso neelsaangelegenheden, maar ook voor wat betreft materiële voorzieningen en onderhoud, onderwijskundige zaken en identiteit. Kort samengevat komt het volgens Tiele er op neer dat schoolbesturen meer verantwoordelijkheden krijgen toegewezen door de 'terugtre dende' overheid. Een grootscha lige aanpak van al deze taken is in het belang van individuele schoolbesturen. In een aantal van de nota's ligt al enigszins besloten dat de levensvatbaar heid voor kleine schoolbesturen niet groot is. Daarom is bunde ling van krachten van levensbe lang voor het voortbestaan van de onderwijsinstellingen. Direc teur Tiele gaat er vanuit dat dit de eerste stap is naar nog grotere bestuurs-samenstellingen. Waarbij hij het niet ondenkbaar acht dat Protestants Christelijk en Rooms Katholiek onderwijs in de toekomst een vorm van samenwerking zullen aangaan. Vijf Schiedamse besturen van bijzonder onderwijs (scholen die buiten het openbaar onderwijs staan) zijn al geruime tijd bezig met een overleg naar aanleiding van de nota Toerusting en Dank baarheid. „Hiermede willen zij voorkomen dat zij elkaar op be leidsterrein in de wielen gaan rijden", besluit directeur Tiele. PROMOTIE Zes scheids rechters van de Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging pro moveerden naar een hogere klasse. P.C. Broekman promo veerde naar groep één. A. Dege- ling, D.E. Mulders en D. de Romph mogen in het nieuwe sei zoen in groep twee gaan fluiten, terwijl A. van Arkelen en H. Klos in groep drie mogen uitko men. SCHIEDAM Gebruikers van het openbaar vervoer kunnen in februari worden geconfronteerd met een landelijk onderzoek naar het reisgedrag. Ongeveer 650.000 mensen die een strippenkaart of abonnement aanschaffen, ontvangen een en quêteformulier. Daarnaast wor den passagiers in 42 gemeenten mondeling geënquêteerd. Het onderzoek wordt verricht in op dracht van minister Maij-Weg- gen van Verkeer en Waterstaat. De bedoeling van het onderzoek is inzicht te krijgen in het ge bruik dat reizigers van het open baar vervoer maken. Aan de hand van deze gegevens kunnen de opbrengsten uit de kaartver koop zo goed mogelijk over de openbaar vervoer-bedrijven worden verdeeld. Centraal bij dit onderzoek staan de voornamelijk schriftelijke en quêtes op een groot aantal ver kooppunten van plaatsbewijzen. Wie een formulier invult en te rugstuurt, ontvangt een kleine, beloning. Dit deel'Van het On derzoek wordt uitgevoerd door Veldkamp Marktonderzoek BV. Het tweede onderdeel bestaat uit het enquêteren van passa giers in 42 gemeenten. Tijdens een aantal dienstregelingsritten zal worden geteld hoeveel men sen in- en uitstappen, waarbij enkele passagiers een vragenlijst krijgen voorgelegd. Medewer kers van NIPO voeren de tellin gen en enquêtes uit. De gehele rapportage wordt ge controleerd door registeraccoun tants Moret, Ernst Young en geleid door NE A Transporton- derzoek en -opleiding. Medio september '92 worden de uit komsten van het onderzoek be kend gemaakt. SCHIEDAM Bij voldoende belangstelling voor cursussen voor tekstverwerkingsprogram ma's van Wordperfect, starten op woensdag 5 februari in Klub- huis Oost drie opleidingen. Voor elke cursist is tijdens de lessen een draagbare personal computer beschikbaar. De cur sussen bestaan uit tien lessen van anderhalf uur en kosten per on derdeel f 150,- plus f 15,- voor het lesboek. Beginners kunnen zich aanmelden voor de lessen op woensdagmorgen van 9.30 tot 11.100 uur of voor de woensdag avond van 20.30 tot 22.00 uur. Gevorderden kunnen terecht op dezelfde avond van 19.00 tot 20.30 uur. De inschrijving is definitief als f 50,- is vooruitbetaald. Voor de woensdagmorgen is kinderop vang aanwezig voor f 1,- per keer. Op de beginnerscursus leert men werken met Wordper fect 5.1. Hiervoor is geen specia le vooropleiding vereist. Het is mogelijk na afloop deel te ne men aan een officieel erkend examen. Aanmelden bij Klub- huis Oost, Galileïstraat 86, tele foon 4735435. Zakelijk bekeken SCHIEDAM De lucht van nieuwigheid overtreft de lucht van zweet nog, maar als het aan Rolanda Pereira ligt, verandert dat snel. Pereira opende onlangs zijn splinternieuwe fitnesscen trum aan de Schoolstraat 1. Fit- Plus is echter meer dan een on derkomen voor spierfanaten en krachtpatsers. „Mensen kijl anders aan tegen beeld is veranderd want mensen zijn bewuster gaan leven", meent Pereira. Hij 'zit' zelf al twaalf jaar in het fitness, geeft al negen jaar les en had de afgelo pen drie jaar met zijn zwager een centrum in Maassluis. Nu heeft hij de stoute schoenen aan getrokken en is voor zichzelf be gonnen. „We doen eigenlijk aan preven tieve gezondheidszorg", aldus de kersverse eigenaar. „Iedereen krijgt een individueel en per soonlijk schema, verder is er een sut en arts aanwezig tests kunnen afne men." „In onze huidige maatschappij van bewegingsarmoede en over consumptie is het noodzakelijk deze verworven 'rijkdom' te compenseren. Fit-Plus ziet het als taak hierbij te helpen", zo is in de brochure te lezen. Fit-Plus, dat gerund wordt door vier personen biedt naast fitness een reeks andere activiteiten, van aerobic tot sportmassage, van callanetics tot B.B.B.B. (speciaal programma voor Be nen, Buik, Billen en Borsen). Fit-Plus is geopend van maandag tot vrijdagavond van 9.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Telefoon: 473.70.18. 28 Keukenstudio s in Nederland. GRANDORAMA SHOWROOM OPRUIMING Nu showroomkeukens* met inbouwapporo- tuur tegen spectaculaire kortingen van 30%- 50%! Volledige Grandorarrnrgarantie en service. "Aanbod verschilt per Grandonima. zolang de voonood strekt. Delft, Schieweg 3, Tel: 015-611994 ANBO-voorzitter Van Loenen: „Ik word hier Katholieke scholen verenigd

De Havenloods | 1992 | | pagina 3