Landelijke 'Week van het Beroepsonderwijs' informeert schoolverlaters over beroepsopleidingen Project brengt volwassenenonderwijs en bedrijfsleven dichter bij elkaar Modecircus op open dagen Zadkine College Open Dag: zaterdag 25 januari Korte opleiding foodspecialisten Aanmelden Wilhelmina Wortelprijs Opleiding assistent in apotheek 'Rotterdam Rijnmond Concept mijlpaal voor Rotterdam en regio' Meer communicatie in technische opleidingen Eén Europa heeft weerslag op transportopleidingen 1ESLAACDE E/WJ EECtNl EU SCHOENERS DONDERDAG 23 JANUARI 1992 ROTTERDAM De Stichting Centraal Onderwijsinstituut voor de Levensmiddelenbranche begint in februari met de kortste ondernemersopleiding voor foodspeciaalzaken. De opleiding voor het rijkser- kende Vestigingsdiploma detail handel duurt bij twee lesavon- den per week, slechts 18 maan den. De onderdelen van de cur sus zijn branche artikelkennis, commerciële vaardigheden, eco nomische en administratieve vaardigheden en management. De cursus wordt op zes plaatsen in Nederland gegeven, onder meer in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, Voor informatie over kosten, lesavonden en an dere aspekten van de cursus kan men bellen met het COL, tele- foon 03438,13494. ROTTERDAM Het Regio naal Bestuur voor de Arbeids voorziening Rijnmond looft dit jaar voor de derde keer de Wil helmina Wortelprijs uit. Deze wordt dit jaar toegekend aan een opleidingsinstituut of opleider die zich door middel van een technische opleiding op een bij zondere manier verdienstelijk heeft gemaakt om de instroom van vrouwen op de arbeidsmarkt te bevorderen. In het kader van 'Vrouwen en techniek' nam het Arbeidsbu reau Rotterdam in 1990 voor het eerst het intitiatief tot het toe kennen van de Wilhelmina Wor telprijs. Die werd toen gewon nen door Anneke Etman uit Schiedam met haar stofzuiger- buisstandaard. Vorig jaar werd het bedrif Holec uit Ridderkerk met de prijs beloond voor het consequente beleid om herintre dende vrouwen en meisjes op te leiden in de technische sector. Dit jaar zijn de criteria om in aanmerking te komen als volgt. In de methodieken van het on derwijs moet de opleider reke ning houden met (herintreden de) vrouwen, de cursus moet ook part-time te volgen zijn en moet plaatsvinden in de regio Rijnmond. Bij volwassenenon derwijs moet bovendien kinder opvang voor handen zijn. Iedereen kan een opleidingsin stituut of een opleider voordra gen voor de Wilhelmina Wortel prijs. Men kan dus ook het eigen instituut of zichzelf voordragen. De voordracht moet bestaan uit een beknopte, kernachtige om schrijving van het project of de persoon en moet duidelijkheid verschaffen ten aanzien van de criteria. Alleen schriftelijke aanmeldin gen worden in behandeling ge nomen. Die dienen uiterlijk vrij dag 21 februari in het bezit te zijn van de arbeidsvoorziening Rijnmond, afdeling Emancipa tie, postbus 70300, 3000 LX Rot terdam. De Landelijke Stichting Oplei ding Verzorgende Beroepen en Dienstverlenende Beroepen (kortweg OVDB) begint binnen kort met een nieuwe opleiding tot apothekersassistent. De opleiding is voor mensen van 21 jaar en ouder, met een voor opleiding van minstens mavo-D met scheikunde en wiskunde in het pakket. De cursus beloopt twee jaar. De cursisten gaan in het eerste jaar twee dagen per week naar school, en werken minstens een dag per week in de apotheek. Er zit zo'n tien uur huiswerk per week aan vast. Het tweede jaar behelst minstens twee dagen werk in de apotheek en bijna een volle dag naar school. Het geheel wordt afgesloten met een staatsexamen. In een moderne apotheek ver zorgt de assistent deels het 'ma ken' van geneesmiddelen vol gens recept, deels uit voorlichten over geneesmiddelen en de wer king er van. Ook de verkoop van receptvrije geneesmiddelen is een belangrijk onderdeel van het werk. Het werk staat altijd onder toe zicht van een apotheker. Van een apothekersassistent wordt nauwkeurig werk verwacht. Met een diploma op zak is er veel mogelijk in part-time werk. De opleiding vindt plaats in Rot terdam, Amsterdam en Arn hem, in 1992 ook in Utrecht. Wie meer informatie wenst, kan bellen met de OVDB Postbus 131, 3980 CC Bunnik. Ook bij de apotheek in de buurt is een 1 folder verkrijgbaar. Open dagen, doe-dagen, be drijfsbezoeken en conferen ties: de Week van het Be roepsonderwijs komt er weer aan. Van 27 januari tot en met 2 februari 1992 vinden in het hele land activiteiten plaats die het beroepsonder wijs moeten promoten. Mi nister Ritzen van Onderwijs reist in deze Week een aantal mbo- en Ibo-scholen af. Ook zanger/cabaretier Erik van Muiswinkel (bekend van Ook dat nog en Megabrein) is te zien en te horen. Hij zingt een lied dat speciaal voor het beroepson derwijs geschreven is. Een slot manifestatie sluit de Week af. De Week is een initiatief van de Stichting Promotie Beroepson derwijs, die ingesteld is door overheid, werkgevers en werk nemers. Werkgevers zitten te springen om vakmensen. Uit de beroe- pen-top-20 van het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA) en het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat er veel vraag is naar jonge mensen in alle sectoren waarvoor het beroepsonderwijs opleidt. Tegelijk blijkt uit cijfers van het Centraal Planbureau dat het tekort aan mbo'ers de ko mende jaren alleen maar toe neemt. Dat tekort zal alleen maar groter worden zolang scho lieren te weinig kiezen voor het beroepsonderwijs. Want nog steeds lijkt het volgen van een beroepsopleiding niet in trek. Veel jongeren denken bij be roepsonderwijs aan vies, eento nig werk met nauwelijks toe komstperspectief, waar je alleen met je handen werkt en je ver stand uitschakelt. Wegens zulke vooroordelen en de lage maat schappelijke waardering kiezen veel schoolverlaters bewust niet voor een beroepsopleiding. Toch biedt die de beste kans op een (goede) baan waarbij je wel degelijk je verstand nodig hebt. De moderne apparatuur waar mee je vaak te maken krijgt, vereist dat nu eenmaal. Of je nu een technische opleiding volgt of een verzorgende. Aantrekkelijk Overheid, werkgevers en werk nemers besloten in 1989 dat de vicieuze cirkel van 'veel vraag maar weinig aanbod' doorbro ken moest worden. Daartoe werd een landelijke promotie campagne over het beroepson derwijs op touw gezet. Deze campagne is inmiddels haar der de jaar ingegaan. Minister Rit zen van Onderwijs en Weten schappen is blij met de campag ne: „Het beroepsonderwijs biedt aan jongeren en volwassenen talrijke verschillende opleidings mogelijkheden. Bovendien geeft het beroepsonderwijs daadwer kelijk inzicht in wat de maat schappij na hun studie van hen verwacht. Daardoor is het een zeer aantrekkelijke vorm van onderwijs geworden. Onderwijs waarvan je weet, dat je als je de opleiding afmaakt, een goede kans hebt op een baan. In de Week van het Beroepsonderwijs kunnen velen zien wat het be roepsonderwijs vandaag de dag inhoudt. Onderwijs waarbij theorie en praktijk worden ge combineerd en waarbij rekening wordt gehouden met de indivi duele mogelijkheden van de cur sisten. Een vorm van onderwijs waar zowel jongeren als volwas senen zich zeer goed kunnen thuisvoelen". Ook de minister is van de partij tijdens de Week van het Beroepsonderwijs. Hij bezoekt op woensdag 29 januari een aantal scholen voor beroeps onderwijs (in Zaanstad, Sneek en Deventer). Veelzijdig Momenteel volgen zo'n 400.000 jongeren een middelbare be roepsopleiding. De meesten zit ten op het mbo, het middelbaar beroepsonderwijs. Dat is een verzamelnaam voor honderden verschillende opleidingen in vier sectoren: economisch/admini stratief, technisch, dienstverle nend/verzorgend en agrarisch. In het mbo kun je op twee ma nieren leren: via dagonderwijs (vijf dagen leren op school) of werkend leren in het leerlingwe zen (vier dagen werken, een dag naar school). Naar het mbo kan in principe iedereen met een lbo- of mavo-diploma. Het lbo (lager beroepsonderwijs) gaat officieel vanaf 1992 vbo heten: voorberei dend beroepsonderwijs. Het biedt een goede opstap naar een middelbare beroepsopleiding. Het Nederlandse beroepsonder wijs biedt vele mogelijkheden, voor ieder zit er wel iets bij. 'Je maakt 't met een mbo-diplo- ma'. Deze slagzin benadrukt het belang van het afronden van de opleiding. In voorgaande jaren werd de slagzin 'Kies voor een vak. Dan kom je beter aan de bak' gebruikt, die vooral gericht was op het kiezen voor een be roepsopleiding. 'Je maakt 't met 'n mbo-diplo- ma' kom je vandaag overal te gen, net als slogans 'Starten in het vbo is slimmer dan je denkt' en 'Kies ook voor 'n school met vbo' die het voorbereidend be roepsonderwijs in de schijnwer pers zetten: op affiches in sta tions en winkelcentra van de grotere steden, in advertenties in jongerenbladen en in de Post- bus-51-spotjes op televisie. Fol ders liggen klaar om mee te ne men op postkantoren en biblio theken. Veelzijdigheid In de campagne komen alle sec toren uit het beroepsonderwijs aan bod. Dat moet de veelzijdig heid ervan duidelijk maken. In de folder bij het Postbus-51-spo tje vertellen jongeren over hun keuze voor een vakopleiding. Vooral meisjes en allochtonen moeten daardoor aangesproken worden, want zij zijn onderver tegenwoordigd in het mbo. Maar als je een (vervolgoplei ding moet kiezen, kies je door zo'n folder of spotje heus niet zomaar voor een mbo- of vbo- opleiding. Ook al spreken leef tijdsgenoten je vanaf de buis of het papier toe. Er is méér nodig: rondkijken op de school, praten met mensen van de school en natuurlijk ook: zelf dingen doen! Dit is bij uitstek mogelijk in de Week van het Beroepsonder wijs. Veel mbo-, vbo- en streek scholen houden open dagen en organiseren tegelijkertijd allerlei andere publiekstrekkende activi teiten. Op zaterdag 1 februari sluit de Week af met een slotma nifestatie in de Evenementenhal in Borne (bij Hengelo), waar ook de beurs Jongerentrend '92 te bezoeken is. ROTTERDAM Het Christe lijk College Rotterdam houdt donderdag 30 januari een open dag in het gerenoveerde pand van de school aan de Aleyda van Raephorststraat 245, op de grens van Hillegersberg en Schie- broek. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur kunnen be langstellende schoolverlaters kennismaken met de vernieuwde opleidingen van het CCR. Met ingang van het nieuwe cursus jaar zullen de MTS-opleidingen nieuwe stijl bij het Christelijk College Rotterdam van start gaan. Deze opleidingen zijn ge baseerd op de eindtermen die momenteel bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen. Deze nieuwe plannen zijn geba seerd op onderzoek onder de werkgevers naar de kennis van de afgestudeerde MTS'ers. Over de technische kennis is men over het algemeen goed te spreken. De communicatieve vaardighe den, zoals het voeren van be sprekingen en het schrijven van verslagen, laat te wensen over. Vandaardat in de nieuwe leer plannen deze laatste aspekten meer aandacht zullen krijgen. Het Christelijk College Rotter dam heeft een speciaal program ma voor de verbetering van de instroom van meisjes in de tech nische sector. Informatie over de opleidingen is ook telefonisch verkrijgbaar. Het telefoonnummer is 010- 4610044. De eenwording van Europa en de recente ontwikkelingen in Oost-Europa hebben duidelijk hun weerslag in het onderwijs. Vooral in de scheepvaart- en transportsector laten de ontwik kelingen hun sporen achter. Op het scheepvaart- en trans portcollege Jan Backx neemt men de veranderingen zeer se rieus. Voor het werk in de Rotterdam se haven heeft het vervallen van de binnengrenzen van Europa zeer grote gevolgen: veel goede ren van buiten Europa passeren juist in Rotterdam de enige bui tengrens. Het scheepvaart- en transportcollege speelt hierop meteen in door in de lessen aan dacht te besteden aan de nieuwe regelgeving op dit gebied. Logistiek management en trans port is een sterk groeiende sec tor. Bedrijven die zich bezighou den met transport, vooral in deze regio, hebben steeds meer goed opgeleide mensen nodig, die op de hoogte zijn van alle nieuwe ontwikkelingen. Bovendien speelt de Jan Backx in op de milieuproblematiek: er zijn cursussen op het gebied van gevaarlijke stoffen en milieuwet geving. Tijdens de open dagen van de Jan Backx, op 24 januari van 15.00 tot 21.00 uur en op 25 januari van 10.00 tot 14.00 uut staan alle docenten klaar om vragen te beantwoorden over de zeer uiteenlopende opleidings mogelijkheden van de school. Tijdens de open dagen is er een pendeldienst tussen de jan Backx aan de Japarastraat 4 in Rotterdam en de Prof. Rutten, waar ook een deel van de oplei dingen plaatsvindt. Telefonisch inlichtingen inwin nen kan ook: het telefoonnum mer van de school is 010- 4776811. ROTTERDAM „Het is goed als jonge mensen in een bedrijf al tijdens hun oplei ding kunnen ervaren hoe kennis en kunde samengaan. Zo leren ze hun toekomstige arbeidsomgeving beter ken nen en begrijpen ze hoe ze daarin dienen te functione ren." Met die woorden open de ir. H.P.H. Crijns de fees telijke presentatie van het Rotterdam Rijnmond Con cept (RRC), een produkt van het Platform Vrijhaven Be roepsonderwijs Regio Rotter dam. De Vrijhaven heeft als doel de uitval van leerlingen terug te dringen, de aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt te verbeteren en het vernieuwen van het onderwijs, dat in de visie van de leden 'onderwijs op maat' moet worden. Mevrouw E. Hallensleben, wet houder voor Onderwijs c.a. van Rotterdam en tevens lid van het Platform, verduidelijkte het doel van het RRC, dat meer kansen moet gaan geven aan volwasse nen die een opleiding willen vol gen. Het streven is vooral ge richt op een intensieve, vooral onderwijsinhoudelijke samen werking tussen de verschillende instellingen voor volwasenene- ducatie. Daarbij gaat het niet alleen om beroepsopleidingen, maar ook om cursusssen die gericht zijn op persoonlijke ontplooiing. Het aanbod van al die instellingen moet kwalitatief nog beter wor den en de toegankelijkheid moet worden verbeterd. Op die ma nier zullen nog meer mensen de weg naar de educatie weten te vinden, zo hoopt de werkgroep. Mevrouw Hallensleben sprak dan ook van 'een mijlpaal in het had voor haar een gloeilamp met de tekst: „Hou het lampje bran dend". De werkgroep heeft inmiddels drie projecten nader uitgewerkt. Mevrouw Samkalden presen teerde deze projecten en legde de nadruk op de doelen: optima liseren van het maatschappelijk functioneren, doorstromen naar de beroepsgerichte opleidingen en naar de arbeidsmarkt en het aanbieden van een groot aanbod aan basiseducatie (Nederlands lezen, schrijven etc.) Een van de projecten is de realisatie van Lo kale Opleidingscentra. Die moe ten in een verzorgingsgebied van 50.000 tot 100.000 mensen een pakket aan basisopleidingen bie den, aangevuld met kwalifice rende opleidingen waarvoor bin nen het gebied een markt is: zo sluit het onderwijs naadloos aan op de vraag van het bedrijfsle ven. Ook zullen er Lokale Infor matiecentra komen. Die funge ren als 'loket' waar geïnteres seerden alle informatie kunnen krijgen over de vele vormen van volwassenenonderwijs. De informatiecentra kunnen in een opleidingscentrum worden ondergebracht, maar dat is geen absolute voorwaarde. En dan zijn er nog de Branche Oplei dingscentra (BOC). Een voor beeld daarvan is het horeca-on- derwijs, dat nu tezeer versnip perd is. Overeenkomsten tussen de diverse instellingen die hore- ca-onderwijs verzorgen, moeten leiden tot een betere spreiding tot stand. Ook moet het onder wijs beter aansluiten bij het be drijfsleven. Zo zal in het Cen- trum-Noord-gebied een horeca- lyceum onstaan, dat alle oplei dingen geeft tot een hoog ni veau. Centrum-Zuid krijgt ook een horeca-centrum. Zo wordt de horeca-opleiding een voor trekker van het RRC: tegen ver snippering van het aanbod, toe gankelijk voor een groot publiek en vooral: een goede doorstro ming naar de arbeidsmarkt. volwassenenonderwijs in Rotter dam en de regio'. Problemen De wethouder maakte duidelijk waarom voor Rotterdam een heel eigen concept moest wor den ontwikkeld. „In onze stad komen ongeveer 475.000 men sen in aanmerking voor volwas senenonderwijs. Zestig procent van de beroepsbevolking heeft een opleiding op lager niveau dan lager beroepsonderwijs. Er zijn nu 60.000 werklozen, van wie eenderde al langer dan drie jaar niet gewerkt heeft. In de toekomst verwachten we door gezinshereniging van buitenlan ders nog veel meer ongeschool de jongeren. De verschillende onderwijsinstellingen konden dan ook niet simpelweg samen gaan in één organisatie: daar voor is het gebied te groot en zijn de problemen te complex." Aan het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen is dan ook gevraagd om soepel te mo gen omspringen met de bestaan de regelgeving. Op die manier kan zo flexibel mogelijk worden ingespeeld op de behoeften van werkzoekenden. En van werkge vers natuurlijk, want zij zijn na drukkelijk in het project betrok ken. Mevrouw Hallensleben had nog een nieuwtje voor de aanwe zigen: onderwijsminister J. Rit zen heeft inmiddels toegezegd het benodigde geld ter beschik king te stellen voor het RRC. De gemeente Rotterdam heeft op haar beurt weer 100.000 gulden uitgetrokken voor de uitvoering van het project. K. Blokland, directeur van het regionaal Bureau Onderwijs, dat de plannen gaat uitvoeren, nam het geld symbolisch in ont vangst. Hij deelde mee dat het RBO een prijs gaat instellen voor het beste idee op dit gebied voor een project dat binnen twee jaar kan worden uitgevoerd. Noor Samkalden, beleidsfunc tionaris van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel en secreta ris van het Platform Vrijhaven, kreeg de eerste prijs: Blokland Wethouder E. Hallensleben: „Volwassenenonderwijs voor 475.00 mensen." Tijdens de gen van het tweede jaar er een ge opleiding waar jonge mensen niet opleid voor één bepaalde dagen worden voorbereid op een brede functie, maar waarmee men kan ROTTERDAM w -PI open dagen op vrijdag 24 en za- waar circus van. de ópen y w„v Iliaai „aailllcc II1P11 KilI1 terdag 25 januari van de oplei- vinden plaats aan de Benthem- inzetbaarheid in de mode- en gaan werken in een atelier od ding Mode en Kleding van het straat 6 in Rotterdam. kledingbranche. Het is een mid- een mode-adviebureau, een' re- Zadkine College maken leerlin- Mode en Kleding is een driejari- delbare beroepsopleiding die clamebureau, een eta'leerafde- Van 10.00 tot 14.00 uur zijn de Schoevers-vestigingen open. We geven je die dag informatie over onze secretariële, commercieel-communicatieve, toeristische en management opleidingen en de opleidingen in het buitenland. Bovendien word je geïnformeerd over de studiefinancieringsregeling (WSF 18+), inclusief de OV-studentenkaart, waarvoor Schoevers-cursisten in aanmerking komen. Kun je niet komen, bel dan voor meer informatie: (010) 4 36 40 44. Rotterdam: Mathenesserlaan 145 ling of een ander modebedrijf. Er zijn drie hoofdstromen: reali satie, commercie en presentatie. De richting realisatie leidt op voor het ontwerpen, het ver vaardigen van patronen en kle ding en het maken van werk schema's, de commercie bereidt voor op werk als in- en verkoper van kleding, met vakken als marketing, distributie en admi nistratie, de presentatie-richting heeft alles te maken met etale ren, ontwerpen van reclamema teriaal, uitnodigingen voor mo deshows en advertenties en ad vertenties. De leerlingen krijgen les in alle vakken en doen daar ook exa men in. De gekozen richting is bepalend voor het aantal uren dat men les krijgt in bepaalde vakken. Er is een stageperiode van 27 weken, die voor het grootste deel plaatsvindt in het derde stu diejaar. De toelatingseisen zijn minimaal lbo met twee vakken op C-ni- veau, een diploma mavo, een bewijs van onvoorwaardelijke overgang van drie naar vier havo of een andere gelijkwaardige op leiding. Wie kiest voor Mode en Kleding krijgt op een uitgebreide voor lichtingsavond de keuze tussen de drie studierichtingen. Aanhet einde van de avond wordt dan bepaald welke kant de leerling op gaat. Daarnaast wordt een schriftelijke motivatie van de leerlingen gevraagd. Voor de studierichting Presentatie wordt een tekentest afgenomen. De motivatie en de uitslag van de tekst bepalen of de leerling wordt geplaatst. Aanmelden kan ook nu al: het telefoonnummer van de school is 010-4652345, het adres is Teilin- gerstraat 132. Tijdens de open dagen aan de Benthemstraat zijn er negen mo deshows: op vrijdag om 14.15, 15.15,16.15,19.15 en 20.15 uur.

De Havenloods | 1992 | | pagina 17