Flinke kostenbesparing bij plannen voor stadserf SCHIEDAM DE HAVENLOODS CAKE PLAKKEN Padden uit winterslaap Grootste klap voor bibliotheek Aanmoedigingsprijzen verkeersveiligheid BOTER- CAKE VRUCHTEN- CAKEPLAKKEN I^.u;.ilmi;uiu Nauwelijks wijzigingen in individuele ranglijst DINSDAG 28 JANUARI 1992 Verhalen- wedstrijd SCHIEDAM— De medewer kers van het Filmhuis dagen alle schrijffanaten uit om hét verhaal van 1992 te schrijven. Allerlei creaties op papier zijn mogelijk, mits ze voldoen aan de voor waarden. De volgende drie categorieën zijn mogelijk: verhalen, geschre ven door personen van 18 jaar en ouder. Poëzie, geschreven door personen van 18 jaar en ouder. Verhalen en poëzie, ge schreven door jongeren tot 18 jaar. De inzendingen mogen een maximale lengte hebben van 2500 woorden en moeten duide lijk leesbaar geschreven zijn maar bij voorkeur getypt (of ge print) op A4-formaat. Op het voorblad naanm, adres, leeftijd, categorie en telefoonnummer vermelden, op elk volgend blad de naam. Het geheel dient vóór 21 maart ingezonden te worden naar het Filmhuis, Postbus 4117, 3102 GC Schiedam. r- 'f Uitbreiding biebtijden SCHIEDAM De sluiting van de bibliotheekfilialen in Zuid, Nieuwland en Oost staat juist ter discussie, maar bibliotheek Noord komt vrolijk met uitbrei ding van de openingstijden. Om aan het groeiende aantal nieuwe lezers voldoende service te kunnen verlenen, laat de bi bliotheek per 1 maart de sluitin gen tussen de middag en de avond vervallen en komen er uit leningen bij op de maandag- en donderdagmiddag. Liefhebbers van CD's kunnen ook op maan dagmiddag in de fonotheek te recht. 's Avonds gaan de biblio theek, de fonotheek en arto theek in verband met het geringe aantal uitleningen om 20.00 uur dicht. Om een gelijke aanvangstijd te krijgen, beginnen alle ochtend-, middag- en avondopenstellingen om respectievelijk 10.00, 14.00 en 17.00 uur. Bibliotheek Noord is gevestigd aan het Bachplein 589, telefoon 4708320. Wandkleden in De Wissel SCHIEDAM Voor Jacqueli ne Henderickx-Vrijmoed was het een grote ontdekking dat zij wandkleden kon maken. Ze staat er steeds weer versteld van dat door het schuiven met lapjes en draden een wandkleed ont staat. „Ik kan dan niet geloven dat dat werkstuk van mij is", zegt zij. In De Wissel hangen tot eind februari de wandkleden van Jac queline Henderickx-Vrijmoed, die zij niet verkoopt omdat zij er moeilijk afstand van kan doen. De Wissel is gevestigd aan de Broersveld 30. Banketbakkerij Vincent v.d. Bosch Westfrankelandsestr. 93 Schiedam Tel: 4268883 Wegener lnXs-aan-huLsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.: BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 -4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Nico Heynen privé 010-4.101.216). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 -19587) ACCOUNTMANAGER: i van Meeteren (tel. privé 01831 - !082). REDACTIE: Peter Braad (eindredac- 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- - - "-"-'-ïdam, Groe1 huis-aan-huisbladen b. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van n joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 in vele vrijwilligers worden de padden geholpen bij het n drukke wegen. SCHIEDAM— Nu slapen ze nog, maar dat duurt niet lang meer. Over ruim een maand ko men zij uit hun overwinterings plaats en gaan op zoek naar een partner. Voor ingewijden is het duidelijk. Dit bericht gaat over padden. Op het moment dat de paddentrek op gang komt is Con van Hoek, coördinator van de Paddenwerkgroep al weken daarvoor bezig geweest om vrij willigers te recruteren. „Mensen vragen wel eens, waar om is dat nou nodig, dat vrijwil ligers die beesten helpen bij het oversteken van de weg. Kunnen padden dat niet op eigen kracht", vertelt mevrouw Van Hoek. „De padden zijn best in staat om de oversteek zelf te maken", aldus de coördinator, „ware het niet dat tijdens die wandeling grote kans bestaat te worden doodgereden door het autoverkeer." Eigenlijk betreft het niet alleen padden, maar ook bruine- en groene kikkers en de kleine wa ter salamander, allemaal beho rend tot een bedreigde dier soort. Het verdwijnen van sloten en poelen, de milieuvervuiling door onder andere insecticiden en de watervervuiling veroor zaakten een verontrustende re ducering van de populatie. Dit was dan ook de aanleiding om deze nuttige insecteneters in 1973 tegen uitsterven te bescher men door een aantal maatrege len, waarbij vrijwilligers van on misbare waarde zijn. Bij de trek naar hun geboortes- loot om daar te paren en eieren af te zetten, ontstaat een ernsti ge situatie doordat auto's over de dieren heenrijden. Met de hulp van vrijwilligers en installa ties vorig jaar van een padden- tunnel probeert men die slach ting te beperken. Een toeneming van het aantal amfibieën toont aan dat die aanpak succesvol is. Binnenkort organiseert de Pad denwerkgroep een open avond voor vrijwilligers. Belangstellen den kunnen nu al contact opne men met mevrouw Van Hoek, telefoon 4712582. Geluidstechniek SCHIEDAM Voor elke be ginnende geluidsman/vrouw die- graag achter de 'knoppen' wil staan, organiseert Wijkcentrum; De Erker een cursus P A. Deza cursus is bedoeld voor iedereen die wil werken met geluidstech niek en alles wat daarbij komt kijken, zoals microfoon en rege-J len van de mengtafel. Op de laatste dag van de bijeen-, komsten treedt een band op; waarbij de cursisten de opdracht- krijgen het geluid te verzorgen.: De kosten bedragen f 60,-. Aan-: melden bij De Erker, telefoon SCHIEDAM Steeds meer wordt een beroep gedaan op de Oproepcentrale om hulp te ver lenen bij de thuisverzorging van ouderen met geheftgen- en ge dragsstoornissen. Voor deze mantelzorg is dringend behoefte aan vrijwilligers die enkele uren per week deze taak over nemen van de partner of kinderen van de hulpbehoevende. Doordat vaker een verzoek om hulp bij de Oproepcentrale bin nenkomt is uitbreiding van het aantal vrijwilligers nodig. Ge- SCHIEDAM De kosten voor de nieuwbouw op het Stadserf kunnen, door flink te schrappen en te schuiven in het pakket van eisen en functies, worden terugge bracht met 2,8 miljoen gul den tot ongeveer 45 miljoen. De bibliotheek, het archief en het theater krijgen met de grootste inkrimping te maken wat betreft vloeroppervlakte. Daarnaast moet de gemeente raad in het nieuwe bestuur lijk-culturele complex haar vergaderruimte delen met het theater en worden het aantal rarkeerplaatsen terugge dacht van 205 naar 140. Dit blijkt uit de rapportage-stuk ken die wethouder Zijdeveld aan de commissieleden voor Stadsontwikkeling heeft ge stuurd. Volgens Zijdeveld zijn de eerdere eisenprogramma's kritisch onder de loep genomen waardoor de bouwkosten on danks de stijgende bouwprijzen met bijna drie miljoen gulden kunnen worden verlaagd. Hoe de uiteindelijke bouwprijs eruit komt te zien, hangt echter af van het ontwerp van architect Ruijs- senaars. De bibliotheek krijgt blijkens de stukken de grootste klap. Het bruto vloeroppervlak wordt ver- Sluitingvan de bibliotheekfilialen inZuid, Nieuwlanden Oostzoudegemeentejaarlijkseenkrappe halfmil joengulden opleveren minderd van 2760 naar 2188 vierkante meter. Bovendien lijkt de sluiting van de bibliotheekfili alen in Zuid, Nieuwland en Oost in zicht. Zonder bezuinigingen op de wijkfilialen zullen de kos ten voor het bibliotheekwerk met ongeveer 1 miljoen gulden stijgen. Sluiting van de wijkfilialen zou de gemeente een jaarlijks voor deel van 458.000 gulden opleve ren. Bibliotheek-directeur J. Schipper wijst sluiting van de desbetreffende filialen echter van de hand. Ook bewoners uit Nieuwland en de Gorzen hebben reeds geprotesteerd tegen de eventuele sluiting. Ook het gemeente-archief krijgt te maken met een vermindering van het bruto vloeroppervlak: van 1300 naar 1040 vierkante meter. De mogelijke combinatie van een studieruimte voor het archief en de bibliotheek wordt na onderzoek afgewezen. Het programma van eisen voor het theater is uitvoerig bespro ken met externe adviseurs, het geen resulteerde in de aanbeve ling het theatercafé te scheiden van de foyer. De foyer wordt tevens bedrijfsrestaurant voor het gemeentepersoneel; het the atercafé krijgt een aparte ingang met eventueel aansluiting naar de ruïne. Het balkon in het theater is ge schrapt waardoor het zaalvolu me is verminderd met 2000 ku bieke meter. De grote zaal be houdt 500 zitplaatsen, daarente gen moet de kleine zaal worden gedeeld met de gemeenteraad. Voor de raadsleden komt er daarnaast een grote- en kleine vergaderruimte en 7 fractieka mers. Wethouder Zijdeveld houdt ook in de Stadserfplannen rekening met het milieu: het aantal par keerplaatsen is van 205 terugge bracht naar 140. Stallingplaatsen voor fietsen zijn er echter ge noeg: 490 bewaakte plaatsen voor publiek en een aparte stal ling voor het personeel. Tenslotte büjkt uit de stukken dat projectontwikkelaar Amstel- land de bouw van de aangren zende woningen aan het Emma- plein rond de jaarwisseling '92/'93 wil starten, op voorwaar de dat de gemeente de bouw voor het bestuurlijk-culturele complex uiterlijk één jaar later laat aanvangen. SCHIEDAM Het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid (POV) is op zoek naar personen, belangengroepen, organisaties, instellingen en bedrijven in Zuid-Holland die dit voorjaar mee willen dingen naar de aan moedigingsprijzen verkeersvei ligheid ter hoogte van een be drag van 50.000 gulden. Ieder een die zich op een verdienstelij ke wijze inzet voor de bestrij ding van de verkeersonveiligheid in de provincie komt in aanmer king. Dit initiatief maakt onderdeel uit van de landelijke 'Actie min 25%', die tot doel heeft in het jaar 2000 een kwart minder on gevallen te bereiken ten opzichte van het peiljaar 1985. Nu be draagt het aantal verkeersslach toffers landelijk nog 1376 doden en 13.658 (ziekenhuis)gewon- den. In Zuid-Holland zijn de aantallen respectievelijk 195 en 2280. Uit officiële statistieken blijkt dat het aantal ongevallen dalen de is, hetgeen het POV toe schrijft aan de vele maatregelen die de afgelopen jaren genomen zijn. Toch ziet het POV geen reden tot juichen. Dit omdat het nieuwe 'Structuurschema Ver keer en Vervoer' de komende tijd een verkeerstoename van 35% voorspelt. Dat zou het risi co van grotere verkeersonveilig heid met zich mee brengen. De aanpak van die onveiligheid moet dus doorgaan, meent het POV. Daarom wordt de prijsuit reiking georganiseerd. Een onafhankelijke jury onder voorzitterschap van gedeputeer de Jansen zal de inzendingen be oordelen. In deze jury zitten tal van deskundigen. De winnaars worden in juni tijdens een fees telijke bijeenkomst in het zonne- 4-1 i. Het verkeer in de provincie moet veiliger worden, meent het POV tje gezet. De prijzen zijn be schikbaar gesteld door het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Voordrachten met een uitgebrei de toelichting kunnen worden gericht aan Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid straat 2, 2596 XE Inschrijven kan tot Floris Grijp- Den Haag. 1 april. Vervolg voorpagina zijn van het bemiddelingsbu reau, want later haalden zij het zelfde uit met familieleden van ons. Die mannen boden aan voor ons te onderhandelen met De Sprong. Wij zouden zeker een woning krijgen als wij f 5.000,- aan hen betaalden. En zo is het ook gegaan. Wij kregen een huurcontract en moesten twee maanden huur betalen. In totaal waren wij f 6.530,- kwijt. Later bleek pas dat wij het con tract hadden moeten tekenen en niet die twee Marokkanen. Wij zijn hier in januari 1991 inge trokken en zaten drie maanden zonder gas en licht, omdat de eigenaar van De Sprong het huurcontract niet wilde teke nen." Volgens mevrouw Minoumi is het onmogelijk om met de man die het bemiddelingsbureau leidt, een gesprek te voeren. „Hij stuurt ons steeds maar weg en zegt 'ik heb geen tijd, kom een andere keer maar langs'. Daarbij worden wij altijd uitge scholden." Verontwaardigd her haalt zij de discriminerende kre ten waarvan 'rot op zwervers' wel de minste is. Mevrouw Minoumi vertelt dat zij naar de Huurcommissie is ge stapt omdat de huur voor de woning (een uitbraken kamer en keuken) te hoog was. Nog steeds begrijpt zij niet waarom de di recteur van De Sprong toen kwam aanzetten met twee con tracten. Namelijk één voor de familie Minoumi en één voor de bovenburen. „Wij hadden ten slotte maar één huurcontract en de handtekeningen daarop klop ten trouwens niet." Zij laat enkele huurkwitanties zien die de ene keer het stempel dragen van De Sprong en dan weer van Direckt. Met verbazing constateert zij: „Wij weten nog steeds niet de naam van de grootste schurk van Schiedam." Met de uitspraak van de Huur commissie werd de familie Mi noumi in het gelijk gesteld: een jaar lang was ruim f 300,- per maand te veel betaald. De Sprong weigert echter terugbeta ling, zodat in overleg met de advocaat is besloten voorlopig geen huur te betalen. Mevrouw Minoumi is vasthou dend, spreekt goed Nederlands en het is aannemelijk dat het gezin uit de problemen zal ko men. Anders ligt het voor men sen die niet voor zichzelf kunnen opkomen. De Marokkaanse ver telt van een aantal schrijnende gevallen in haar directe omge ving die ook door De Sprong duinenW ^óonarKjfj jmond-Bergen -~ZZ^^-W^Ï2ISrv-rt T.h.a.jrö0" d T^TpM SS watergeld^gygji d b|ad l OivefseW^^ \i.aJ. \i0777.ga i JL» f TSS3 1054(27J. j5T^2 naar een financiële afgrond wor den gedreven. Zij vraagt zich af waarom de officiële instanties geen maatregelen treffen. Navraag bij de gemeente levert het volgende op. In 1979 is er een Gemeentelijke Verordening tot stand gekomen die toeziet op de handel en wandel van bu reaus die bemiddelen bij kamer- en woningverhuur. Die verorde ning lijdt een sluimerend be staan en is nimmer toegepast. Naar aanleiding van dit artikel zal volgens een woordvoerder van de gemeente stappen wor den ondernomen die de handel wijze van De Sprong aan een nader onderzoek zullen onder werpen. Kunstmarkt in De Erker SCHIEDAM In verband met de viering van het eerste lustrum van Wijkcentrum De Erker, or ganiseert de leiding een kunst markt, die de titel meekrijgt 'Van knutselwerk tot kunst'. Niet alleen zal er zondag 23 fe bruari in De Erker veel te be zichtigen zijn ook kunnen bezoe kers aan de slag op het gebied van .tekenen, schilderen, hand vaardigheden en andere creatie ve uitingen. Belangstellenden die hun schil derijen, beelden, wandkleden en dergelijke op die feestdag willen exposeren in De Erker kunnen contact opnemen met het cen trum, Jan van Avennestraat 32, telefoon 426.77.67. SEANCE 'Neem vaker een bloemetje mee'. Dat is het ver zoek van Regina Gossiaux uit Spijkenisse die een bloemense- ance zal verzorgen bij Spirituele Vereniging Harmonia. De avond vindt plaats op woens dag 29 januari, aanvang 20.00 uur, in Wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 165. De toegangsprijs bedraagt f 7,50. Banketbakkerij Vincent v.d. Bosch Westfrankelandsestr. 93 Schiedam Tel: 4268883 28 Keukenstudio in Nederland Oproepcentrale zoekt helpers motiveerde medeburgers die zich een ochtend of middag be- schikbaar willen stellen kunnen; dat kenbaar maken via telefoon' 427.81.99 of 427.81.23. De Oproepcentrale is een geza menlijk initiatief van onder an dere het RIAGG, het Algemeen maatschappelijk werk, en de ge meente Schiedam. Vrijwilligers ontvangen een onkostenvergoe ding en een scholing en komen in aanmerking voor een W.A.- en Ongevallenverzekering. SCHOENEN WEG—Een 47- vaart te maken. Hij liet zijn jarige Schiedammer bond vrij- schoenen achter bij de Schie- dagmiddag zijn schaatsen onder damsedijk. Bij zijn terugkomst om een tochtje over de Polder- bleken de schoenen gestolen. Vakantie voor Europese jeugd SCHIEDAM— Jongeren uit Schiedam in de leeftijd van 15 tot 21 jaar kunnen deelnemen aan een groot Europees uitwis selingsproject. De uitwisseling vindt plaats in de paas- en zo mervakantie. Het ligt in het voornemen jonge ren uit Ierland, Denemarken en Engeland naar Engeland te ha len, die hier dan hun vakantie van tien dagen zal er voldoende gelegenheid zijn om elkaar goed te leren kennen. In de zomerva kantie wordt een tegenbezoek gebracht. De kosten van deze tiendaagse reis bedragen f 175,- inclusief de bijkomende kosten. Deelname aan de paasvakantie bedraagt f 75,-. Piet Penning van Wijkcentrum De Erker telefoon 426.77.67 verstrekt meer informatie. VLAARDINGEN —In het Trefcentrum voor ouderen, De Bijenkorf, wordt zondag 2 fe bruari aandacht besteed aan Het Gilde. Vertegenwoordigers van deze organisatie geven een toe lichting. Aan de hand van een video/diavertoning worden de activiteiten van Het Gilde uit eengezet. Banketbakkerij Vincent v.d. Bosch Westfrankelandsestr. 93 Schiedam Tel: 4268883 GRANDORAMA SHOWROOM OPRUIMING Nu showroomkeukens* met inbouwapporo- tuur tegen spectaculaire kortingen van 30%- 50%! Volledige Grandoroma-garontie en service. •Aanbod verschilt per Grandoroma, zolong de voorrond strekt. Delft, Schieweg 3, Tel: 015-611994 In samenwerking met De Havenloods en Het Zuiden 1Peter Bosz 6.82 2. Michel Valke Sparta 6.81 3. John Metgod Feyenoord 6.74 4. Gaston Taument Feyenoord 6.73 5. John de Wolf 6.67 6. Ruud Heus 6.60 7. Henk Fraser 6.59 8. Orlando Tru§tfull SVV/Dordrecht '90 6.53 9. Mitchell van der Gaag Sparta 6.48 10. Regi Blinker Feyenoord 6.41 11Arnold Scholten Feyenoord 6.35 12. Ernest Faber 6.30 13.Elden de Getrouwe Sparta 6.29 14. Jan Mulder SW/Dordrecht '90 6.27 15. Dean Gorré SW/Dordrecht '90 6.26 16. Glenn Helder Sparta 6.25 Peter Barendse SW/Dordrecht'90 6.25 18. Gerard de Nooyer Sparta 6.24 Warry van Wattum SW/Dordrecht '90 6.24 20. Ed Ridderhof Excelsior 6.20 SPELER VAN DE WEEK: KEEPERSKLASSEMENT: Edwin van Ooyen 1Ed de Goey Feyenoord 6.87 2. Edward Metgod Sparta 3. Joop Hiele SVV/Dordrecht '90 6.50 4. Edwin van Ooijen Excelsior6.42 TOPSCORER: 1. Erik Tammer Excelsior 24 doelpunten Met een zeven heeft Peter Bosz één honderdste punt afstand genomen van Michel Valke, met wie hij vorige week nog de koppositie deelde. Laatstgenoemde kon zich feitelijk niet Verwe ren', want omdat Sparta niet in actie kwam, bleef z'n gemiddelde ongewijzigd. Ook ftordrecht'90 speelde niet, zodat alleen de mannen van Feyenoord, Sparta en Excelsior een cijfer kregen. De jury gaf veel zessen, enkele zevens, en één acht, voor doelman Edwin van Ooijen. Hij kwam er niet écht mee vooruit, staat nog steeds vierde in de keeperslijst. In de top twintig weinig verschui vingen. Alleen Ruud Heus en Henk Fraser wisselden van plaats. Erik Tammer schroefde z'n totaal op met één doelpunt en blijft overtuigend topscorer van het betaalde voetbal. In de eredivisie staat Feyenoord er na afgelopen weekend nog steeds prima voor. Ajax liet tegen RKC een punt liggen en staat (met één wedstrijd minder gespeeld) nu drie punten achter. Zaterdag is de streekderby SW/Dordrecht'90-Feyenoord.

De Havenloods | 1992 | | pagina 3