Radio Rijnmond onbetwist marktleider At'If RIJNMOND Ministertje prik Bel Post Verbijstering alom: 'Regionale omroep terug naar zes uur' Reacties: 'Volstrekt idioot' Zes uur per dag? Nee, Hedy, dat nooit! Luisterdichtheid regionale omroepen 'significant' gestegen FEBRUAR11992 - ZESDE JAARGANG NR. 2 - VERSCHIJNT MAANDELIJKS FM 93.4 Mhz. In dit nummer: Chris Vemer wilde eerst verpleegkundige worden. Toen kwam ze terecht in de redactie van het tijdschrift Fire Times en kreeg ze de smaak van de journalistiek te pakken. Schrijven wilde ze, maar op de school voor de journalistiek vonden ze haar zo'n mooie stem heb ben. Nu is zij redacteur van Rijnmonds Diep. Het inter view van de maand op pagi na RRR2. Vonkey Business. Weke lijks op de radio en maan delijks op papier. Met deze keer: waarom is de Rotter damse wolkenkrabber van verzekeringsgigant Natio nale Nederlanden niet ver zekerd? Pagina RRR2. Volledige tekst van d'Ancona's speech OORLOG! Heftige reactie van de dollar; koffie goedkoper Onmiddellijk nadat minister d'Ancona in Amsterdam haar gewraakte openingsspeech had uitgesproken, ging overal ter wereld de koers van de Amerikaanse dollar flink om hoog. Regionale munteenhe den, vooral de Friese knol, de Zeelandse bolus en de Bra bantse dommel, moesten ter rein prijsgeven. De institutio nele beleggers verloren mas saal hun vertrouwen in de re gionale fondsen door de uit spraak van de minister dat de zendtijd van de regionale om roepen zou moeten worden ge halveerd. Niet alleen de dollar, ook de paneuropese ecu profi teerde van de krasse taal van d'Ancona. Over de hele wereld werd de koffie goedkoper, omdat hal vering van de zendtijd van de regionale omroepen een aan zienlijke daling van het koffie- gebruik met zich mee zou brengen. Het gerucht dat minister d'An cona van plan was om een maatregel die tot mei 1945 van kracht was opnieuw in te voe ren heeft de aandelen Philips doen kelderen. Boze tongen beweerden dat het ministerie van WVC dacht aan een lande lijk verbod op het meer dan zes uur per dag luisteren naar een regionale zender op straffe van inbeslagname van de radi o-ontvanger. Vóór 1945 gold een soortgelijke maatregel om het luisteren naar Radio Oran je aan banden te leggen. Minister Hedy d'Ancona wil u uw eigen radio afpakken De uitspraak van minis ter d'Ancona (wvc) dat regionale omroepen maar zes uur per dag zouden mogen uitzen den heeft overal kwaad bloed gezet. FRANK VAN DIJL De dertien regionale om roepen hebben verbijs terd gereageerd op de min of meer terloops gedane mededeling van de minister dat zij hun zendtijd - nu twaalf uur per dag - dienen te halveren. Ook de luisteraars geven blijk van him verontwaardiging over de plannen van de minis ter. Bij Radio Rijnmond ko men tientallen adhesie-betui- gingen tegelijk binnen en het aantal mensen dat zich opge eft als lid van de Radio-Rijn mond-Club is de laatste we ken explosief gestegen. De afdeling Rozenburg van het CDA heeft in een brief aan minister d'Ancona laten we ten dat „niet terugdringing maar uitbreiding van de zend tijd van de regionale omroep in het Rijnmond-gebied wen selijk is." Nieuwe studio Toen zij de nieuwe Amster damse studio van Radio Noord-Holland opende, liet minister d'Ancona zich ont vallen dat de regionale omroe pen niet meer dan zes uur per dag zouden mogen uitzenden. In de overige zendtijd moeten zij het programma van de lan delijke 'nieuws- en actualitei- ten'-zender Radio 1 doorge- De landelijke zenders zijn de afgelopen jaren grote aantal len luisteraars kwijt geraakt aan de regionale omroepen. Het succes van de 'regionalen' is te danken aan hun herken baarheid door de horizontale programmering (elke dag op hetzelfde tijdstip hetzelfde programma, met uitzondering van het weekend), hun nieuwskeuze (een verant woorde mixture van regiona le, nationale en internationale onderwerpen) en de geringe afstand die de luisteraar tot zijn favoriete omroep onder vindt. De Hilversumse radiozenders zijn, in tegenstelling tot de springlevende regionale om- Vervolg op pag. RRR3 Stel dat minister d'Ancona van WVC haar zin doordrijft en de zendtijd van de dertien regionale omroepen in Neder land inderdaad beperkt tot zes uur per dag. Hoe moet u, als luisteraar, dan de vrijkomende uren zoek brengen? Speciaal in opdracht van de regionale omroep ontwikkelde uw Radio Rijnmond Reporter het spel 'Ministertje prik'. Het houdt een beetje het midden tussen het Engelse darts en het Oudhollandse blindemannetje en het gaat erom zoveel moge lijk punten te scoren. Tweede-Kamerlid Bert Mid del (pvda) vindt het idee van minister d'Ancona om de zendtijd van regionale omroe pen te beperken tot zes uur per dag 'volstrekt idioot'. De WD noemt het plan 'een schande'. CDA-woordvoerder Helmer Koetje reageert met 'sterk voorbarig' en Gerrit Jan Wolf- fensperger van D66 zegt de neiging te hebben het er niet mee eens te zijn. Het bestuur van het CDA Ro zenburg en de CDA-raads- fractie aldaar hebben 'met on- steltenis' kennisgenomen van de inhoud van de toespraak van de minister van WVC. Niet terugdringing, maar uitbrei ding van de zendtijd van de re gionale omroep (lees Radio Rijnmond) is wenselijk. Het CDA wijst op de belangrijke bijdrage die Radio Rijnmond levert als het gaat om de infor matievoorziening bij calami teiten. De management consultants Krekel van der Woerd Wouter- se stuurden een adhesiefax aan Rijnmond-directeur Nico Haasbroek: „Ook wij willen graag dat Radio Rijnmond blijft. Als Rotterdammers en organisatieadviseurs zouden wij daar graag een bijdrage aan leveren." Honderden luisteraars hebben telefonisch en schriftelijk ge reageerd op de ideeën van mi- Vervolg op pag. RRR3 Minister Hedy lijkt niet goed snik geworden. Ze wil de zendtijd van Radio Rijnmond halveren. Toen zij haar plannen om de regionale omroep te pesten had gelanceerd brak in de regio Rotterdam de pleu ris uit. Hedy schrok zich rot en krabbelde terug: dat van die zes uur per dag had ze niet letterlijk bedoeld. Ze had 'pakweg' zes uur gezegd, en in haar officiële tekst stond 'laten we zeggen' zes uur. Waar kwamen haar Amsterdamse opmerkingen op neer? 50 procent regionaal Vijftig procent van de regionale zendtijd moet regionaal gericht zijn. (Radio Rijnmond houdt zich aan dat uitgangspunt.) Geen buitenlands nieuws De regionale omroepen mogen geen buiten- en binnen landse informatie verspreiden. (Radio Rijnmond doet dat wel. Regionale kranten doen dat ook. En de luisteraars stellen korte internationale en na tionale berichten op prijs omdat ze dan niet naar Hilver sum hoeven te luisteren. De landelijke zenders zijn er nog altijd niet in geslaagd om een goede nieuwszender van de grond te krijgen.) Samenwerking De landelijke en regionale omroepen moeten nauwer op nieuwsgebied samenwerken. Zo niet, dan zal de minister met maatregelen komen. (Het probleem is dat een aantal landelijke omroepen niet met de regionale omroepen wil samenwerken. De NOS-ra- dio wil dat wel, maar die heeft niks te zeggen.) Geen koppeling (Dat doen de regionale omroepen ook niet. Ze zijn alleen verplicht om de landelijke programma's gekoppeld door te geven als ze niet zelf uitzenden. Kennelijk trappen de amb tenaren van WVC in ongegronde klachten vanuit Hilver- Financiering De provincies moeten in de toekomst zelf de financiering van de regionale omroep regelen. (Voor Radio Rijnmond verandert er wat dit betreft weinig. Nu al betaalt Den Haag geen cent aan onze omroep.) Met de invoering van de nieuwe Mediawet werd de regio nale omroep door de landelijke overheid aan haar lot over- gelaten.Radio Rijnmond koos toen voor de aanval en dopt sindsdien haar eigen boontjes. Kern van het probleem Uit onderzoek blijkt dat onze luisteraars die aanpak zeer waarderen. Geen reden dus om die koers te wijzigen. Waar bemoeit de minister zich mee? Laat zij in Hilversum orde op zaken stellen. Daar ligt de kern van het probleem. Als ze de NOS-radio als kleine zendgemachtigde de bevoegdheid geeft om een goede nieuwszender op te zetten (waarvoor Radio Rijnmond graag bijdragen wil produceren) dan is er geen vuiltje aan de lucht. Oprukken naar Rijswijk Maakt minister d'Ancona haar dreigement om onze zend tijd tot de helft terug te brengen waar, dan verklaart Radio Rijnmond haar de oorlog. We zullen dan met oijze duizendkoppige aanhang opruk ken naar Rijswijk om geweldloos uiting te geven aan onze woede en verbazing. Ook onderzoeken we nu reeds serieus de mogelijkheden om: 1 commercieel te worden; vanuit België onze regionale programma's door te sei nen, zoals RTL4 dat vanuit Luxemburg doet; toe te treden tot het Hilversumse bestel zonder Rotter dam te verlaten. Hopelijk is de minister zo verstandig om het niet zo ver te laten komen. Mee eensof niet?! aan de telefoon! MONO MOND DOOD Radio Rijnmond is de best beluisterde regio nale zender. Binnen het zendgebied is Radio Rijnmond de marktlei der. Dat blijkt uit het jongste luisteronderzoek van de NOS. Van iedere honderd mi nuten dat er naar de ra dio wordt geluisterd gaan er gemiddeld vier entwintig naar de regio nale omroep. Dat zijn er zes meer dan vorig jaar. Alleen Radio 3 blijft hier, met eenendertig minuten van de hon derd, nog boven. Vertaald naar marktaan deel betekent dit dat de regionale omroepen met vierentwintig procent op de tweede plaats staan, na Radio 3 (31 procent). Uit luisteronderzoek dat in november 1991 werd verricht, blijkt dat de andere Hilver sumse zenders en de kabelsta tions bij dit resultaat ver ach terblijven. Uit hetzelfde onderzoek is ge bleken dat er per dag 2,5 mil joen personen van dertien jaar en ouder minstens een kwar tier naar een regionaal radio station luisteren. Dat zijn er 300.000 meer dan in 1990. Rijnmond 33% Radio Rijnmond bereikt nog steeds 33 procent van de be volking van het dertien jaar en ouder in het zendgebied (in november '89: 24 procent, in november '90: 33 procent). Daarmee is Radio Rijnmond onbetwist de marktleider in Rotterdam en wijde omge ving. In absolute aantallen bereikt Radio Rijnmond 418.000 luis teraars per dag (nov. '90: 417.000). Dat betekent dat Radio Rijnmond de best be luisterde regionale zender van Nederland is. Ook buiten het officiële zend- CUMULATIEF BEREIK REGIONALE OMROEP Bereik per dag: nov. 1988 - nov.1991 2.5 miljoen 1.6 miljoen nov.'Sfi nov.'89 nov.'90 nov/91 gebied van wordt veelvuldig op Radio Rijnmond afge stemd, maar deze luisteraars tellen in het onderzoek niet mee. Radio Noord bereikt net als Radio Rijnmond 33 procent. In absolute aantallen: 149.000. Van de dertien regio nale omroepen in Nederland scoort Radio Drenthe rliet 35 procent het hoogst, maar in absolute aantallen bereikt deze omroep slechts 126.000 luisteraars. Omrop Fryslan en Radio Oost bereiken ieder 31 procent. Hierbij dient te wor den aangetekend dat in het noordoosten al veel langer re gionale radio bestaat dan el ders in het land. De omroepen die het laagst Vervolg op pag. RRR3 Wordt Radio Rijnmond door^Den Haag' in zijn bestaan bedreigd? Juist nü heeft Radio RijJ daarom lid van de| hard nodig! Wordl voor 25 piek Wat let Radio-Rijnmond- Club? Dat kost u slechts 25 guide T MERKEN DAT U ER BENT! In ruil voor uw onze programmate, de Radio RijnrwJVF reductie op onzyprb de mogelijkhei^gjjj itzendingen bij te io Rijnmond wonen Dus: sluit l Woonplaats Telefoon Stuur deze bon iHn gefrankeerdB envelop naar Radio Rijnmond, Postu 5 1515^. 3000 RM Rotterdam Zet in de linkerbovenhoek: CLUB. U ontvangt dan autoH^jsfyeen accèptgiro en een welkomst

De Havenloods | 1992 | | pagina 7