Massa-ontslag dreigt bij kunstmestfirma Hydro Agri Opheffing gemeente Rotterdam is forse stap dichterbij gekomen WATERWEG .Jk ben romantisch in alles wat ik doe" Gitaren in Podium DE HAVENLOODS Gemeentemuseum zwaait fotograaf uit Kinderen en kunst Ook bij Kemira staan tientallen arbeidsplaatsen op de tocht Tweede Kamer en kabinet enthousiast over instelling regionaal bestuur Play-backen in 4 Molens DONDERDAG 6 FEBRUARI 1992 Open dag Gilde VLAARDINGEN —Het Gilde Nieuwe Waterweg houdt vrijdag 7 februari open dag in de biblio theek aan de Waalstraat. Tussen 13.30 en 17.30 uur staat dan het motto 'Ouderen voor anderen' centraal. Het Gilde heeft als doelstelling het bemiddelen bij kennisover dracht van ouderen boven vijftig jaar, aan iedereen die daarvan gebruik wil maken. De kennis en ervaring, die bij Vutters en ge pensioneerden aanwezig is, komt op deze manier ten goede aan de samenleving. Ook zijn er ouderen die een schat aan erva ring hebben opgedaan met bij zondere hobby's. In al deze gevallen probeert het Gilde een bemiddelende rol te spelen door aanbieders en vra gers met elkaar in contact te brengen. Een aantal buurt- en clubhuizen en dienstencentra maakt al gebruik van de bemid delingen van het Gilde. Tijdens de open dag tonen enke le Gilde-aanbieders hun kundig heden. Daartoe is de leesruimte van de bibliotheek omgetoverd tot activiteitencentrum, waar ge boetseerd en getekend wordt, waar klavarscnbo-instructie en muziekgeschiedenis wordt gege ven. Een videofilm belicht ande re mogelijkheden. Belangstellenden zijn vrijdag middag welkom. Hans Paalman opent expositie VLAARDINGEN In Galerie Artoteek aan de Oosthavenka- de, wordt op vrijdag 7 februari de tentoonstelling 'Dedicated' geopend. Alma Brevé laat op deze expositie zien wat zij alle maal ziet in papier. Papier wordt in de beeldende kunst veelvuldig gebruikt als drager, als ondergrond zo men wil. Alma Brevé geeft het een zelfstandige functie. Ze gebruikt voor haar werk allerlei papier soorten die ze in binnen- en bui tenland heeft verzameld. Al doende is zij in dit materiaal steeds meer gaan ontdekken. Haar werkstukken worden opge bouwd uit stukken papier die beschilderd zijn of op een ande re manier gekleurd zijn. Deze manier van werken noemt Brevé ook wel 'indirekt schilderen'. De tentoonstelling wordt om 20.00 uur geopend door de vroe gere directeur van het Stedelijk Museum Schiedam, Hans Paal man. De tentoonstelling is gratis te VLAARDINGEN— „Ik ben blij dat je mij gevonden hebt, want ik pas hier helemaal", sprak Akke Haarsma afgelopen zondagmiddag na de opening van haar tentoonstelling in kof fie- en theehuis De Zeeman tot Mietje Stigter, eigenaresse van het etablissement aan de Hoog straat in Vlaardingen. Hier zal enige tijd het werk van de kun stenares worden geëxposeerd. Het tentoongestelde maakt een romantische indruk. „Ik ben ook op en top romantisch", verklaart de drukke en welbespraakte Roos van Rotterdam. Ze noemt zichzelf zo sinds een jaar of drie. „Ik heb in mijn leven ontzettend veel gedaan. Ik ben een tijd lera res naaldvakken geweest, ik heb een tijd een boetiek gehad in Antwerpen, bloemen verkocht op straat, in een eethuis ge werkt, kortom teveel om op te noemen." Ondanks het feit dat Akke een Rotterdamse is, kennen bijna alle Vlaardingse bezoekers van de tentoonstelling haar wel er gens van. Fotoboeken met plaat jes en herinneringen gaan tij dens de vernissage rond de ope ning van hand tot hand. Het woord 'romantisch', dat door veel schrijvers, dichters, beel dend kunstenaars en critici wordt gehanteerd om een stijl te omschrijven, gebruikt Akke voor haar serie bloemen die in De Zeeman hangt. „In alles wat ik doe, ben ik romantisch. Ik wil mensen met elkaar verbinden, zo dicht mogelijk bij de natuur brengen. Ik ben puur en eerlijk, ik voel me heel aicht bij de aar de." Het woordenboek geeft een nuchtere omschrijving van de ro mantiek. Gevoel, verbeelding, weinig werkelijkheidszin. der Vlist en tevens huisvriend (zelfs zijn hond Roos is naar Akke vernoemd) opende de ten toonstelling zondag en had het daarbij over de ontwikkeling van Roos' werk. „Ze zoekt naar de romantiek en haar werk wordt steeds romantischer. Toen Akke mij vroeg deze middag een praatje te houden gaf ze als re den op dat zij in bloemen doet en ik in milieu doe. Nu, daar zal ik maar geen boekje over open doen", grapte Van der Vlist. „Bloemen zijn namelijk best schadelijk voor het milieu." Het werk heeft alles met bloe men te maken. De opgeplakte bloemblaadjes worden speciaal geprepareerd opdat ze eeuwig goed blijven. Hoe dat gaat, wil Akke niet verklappen. „Ik schil der, teken en plak alles wat ik tegenkom op, al is het een stic kertje van de zeep." MAASSLUIS De fototen toonstelling van Auke Bergsma in het Gemeentemuseum neeft langer geduurd dan de bedoeling was. De foto's hingen goed op de zolder van het museum en de belangstelling was even goed. Maar op zaterdag 8 februari is het toch echt inpakken en weg wezen. Dat gebeurt met een feestelijk tintje. Auke Bergsma zal aan de hand van de foto's vertellen over zijn werk. Er wordt ook een videofilm ge draaid. De Vlaardingse fotograaf heet in het geëxposeerde werk niets aan het toeval overgelaten. Elke foto is in scène gezet met in het mid delpunt Mieke Stemerdink, de zangeres van de Gigantje, die als een soort pin-up model fungeert. Het feestelijke afscheid van zijn Mieke-portretten in het Maas- sluise museum begint zaterdag om 15.00 uur. De openingstijden van het museum aan de Zuiddijk 16, waar behalve werk uit eigen bezit ook de expositie 'Vensters en junioren' van de textielkun stenaar Leslie Gabriëlse is te zien, zijn van dinsdag tot en met zondag 14 tot 17 uur. SCHIEDAM De leerlingen van de Openbare Basisschool 'De Klinker' werken jaarlijks ge durende drie weken aan een ge zamenlijk project. Dit jaar was zamenlijk project. Dit jaar was het thema 'kunst'. Elke leeftijds- "Titte 1 get de s groep lichtte een onderdeel uit dit brede gebied en ging daar mee aan de s Zo leerden de kinderen over de eigenschappen van vormen en kleuren, de moderne en klassie ke schilderkunst, over Romaan se en Gothische bouwkunst, ar chitectuur en over druktechnie ken en fotografie. Ook het zelf vervaardigen van kunstwerken en foto's speelde een grote rol in het project. De resultaten van de grotendeels door de leerlingen vervaardigde kunstwerken zijn voor iedereen te bezichtigen tijdens de Kijka- vond op donderdag 6 februari tussen 18.30 en 19.30 uur in het gebouw van de basisschool aan de Warmoezenierstraat 36/38 in Woudhoek-Noord. tijden van Galerie Osthavenkade 42, telefoon 434 86 85. KOFFIEOCHTEND De koffie-ochtend voor vrouwen, die maandelijks gehouden wordt aan de Maasluissedijk, vindt deze keer, donderdag 13 februa ri, plaats in de Renobothkerk aan de Billitonlaan. Men is wel kom vanaf 9.00 uur. Kinderop pas is aanwezig. De spreekster, mevrouw Nan van der Waal, be gint om 9.30 met haar inleiding. Wegener hUs-aanhulsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 8.30 - 17.00 u., vrijdag 08 30 tot 16.C ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: Hans v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 -19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). Gerard S. Verver (tel ,nvP 01899- 17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, DE HAVENLOODS :hiint elke donderdag huis-aan- in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan-huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR) DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.iy. Brokking, commercieel adj.- Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. WATERWEG De onder nemingsraad van het Vlaar dingse Hydro Agri verwacht aanstaande dinsdag in een overleg met de directie van het bedrijf meer duidelijk heid te krijgen over mogelijk op handen zijnde ontslagen. OR-lid Ton Remus weet dat er een brief van het Noorse moederbedrijf bij de directie ligt over reorganisatie van de kunstmest-multinational en dat er een sluiting van één van de bedrijven dreigt. JMaar waar?", vraagt hij zich af. „Het kan een doch terbedrijf zijn in Frankrijk, Amerika, ik weet het niet." Begin deze week maakte de In dustriebond FNV bij monde van districtsbestuurder Hetty van der Hoeven bekend bang te zijn voor sluiting van één van de zes bedrijven op het terrein van de kunstmestfabriek in Vlaardin gen. Het verlies van het bedrijf vorig jaar wordt geschat op iets meer dan 20 miljoen gulden, maar preciese cijfers zijn niet bekendgemaakt door de con- cerntop. Wel is zeker dat de in Brussel gevestigde hoofddirectie wil gaan snoeien om het bedrijf gezonder te maken. Remus: „De bedrijfsresultaten in alle takken vallen tegen. Maar let wel, Hy dro Agri heeft in tegenstelling tot de kunstmestfabriek Kemira in Pernis en Rozenburg veel ge ïnvesteerd in het schoner maken van het productieproces. Om zo te voldoen aan de eisen van het Rijk om een nieuwe lozingsver gunning te krijgen per 1 januari 1994. Als dat niet lukt, is het met Hydro Agri ook afgelopen. Dan sluit de overheid het bedrijf en staan we ook op straat". Kemira Ook de ontwikkelingen bij Ke- Bij het Vlaardingse chemische bedrijf dreigen veel mensen buiten de boot te vallen mira Rozenburg, een andere kunstmestgigant, worden be zorgd gadegeslagen door de FNV. Opnieuw Van der Hoe ven, nu over het aangekondigde ontslag van 72 werknemers. „Wij denken dat de directie heel ver gaat met deze maatregel. Er is een rekensommetje gemaakt, maar sommetjes gaan in de praktijk niet altijd op". Saillant detail is verder dat de bonden geen partij zijn in deze kwestie. „Wij staan op de achtergrond in dit verhaal", stelt Van der Hoe ven vast. „We kunnen niet on derhandelen en hebben niets in te brengen. Dat is ons een doorn in het oog. Wij menen dat we de kennis in huis hebben om te on derhandelen. Normaal -maar wat heet normaal in dit soort zaken- krijgt de ondernemings raad een adviesaanvraag over de reorganisatie waarna doorgaans overleg met de bonden volgt. In dit geval moet de ondernemings raad onderhandelen over het so ciaal plan. De directie hier heeft een gruwelijke hekel aan de bonden". Op initiatief van de FNV en CNV vond verleden week woensdag een informatieve bij eenkomst plaats die door zeven tig werknemers werd bijge woond. Tijdens het samenzijn bleek dat de betrokkenen zich vooral bezighielden met de vraag hoe het nu verder zou gaan. Maandag en dinsdag was bekend gemaakt wie er later dit jaar afvloeien. De wijze waarop dit gebeurde, maakte Van der Hoeven veel duidelijk. „Ik heb in dit geval stellig de indruk dat de directie dit plan uitvoert en dat de OR niets heeft in te bren gen". Ze vervolgt: „Voor de personen die afvloeien lijkt het nog wel goed geregeld, hoewel er over de manier waarop de plannen tot stand zijn gekomen het nodige is te zeggen. Het punt is nu: wat gebeurt er met de mensen die achterblijven?" Wijzigingen De FNV vreest dat er op het vlak van de arbeidsvoorwaarden wijzigingen zullen optreden. Van der Hoeven voorspelt ver der dat de werknemers van Ke mira die hun baan houden de gevolgen van de maatregelen zullen voelen in hun portemon- naie, onder meer omdat de sla- rissen bevroren zullen worden. „Mensen zullen ook andere diensten moeten gaan draaien, bijvoorbeeld de ploegendienst verruilen voor dagdienst. Dat betekent dat ze er in inkomen op achteruit gaan". Vraagtekens plaatst Van der Hoeven verder bij de voorne mens voor de toekomst die de directie verleden week naar bui ten bracht. Woordvoerder Van der Voort verklaarde toen dat er binnen het bedrijf al enige jaren wordt gestudeerd op mogelijk heden de apparatuur die er mo menteel staat op een andere ma nier te gebruiken. „Dat klinkt goed", aldus Van der Hoeven. „Maar als je verder wilt met die vestiging in Rozenburg moet je er wel het personeel voor heb ben. Dan moet je dus niet alle kennis op straat zetten". De 44 Cersoneelsleden die hun congé ebben gekregen zijn hoofdza kelijk produktie- en onder- houdsmensen. Er werken 352 mensen bij Kemi ra Rozenburg; 28 gaat met de vut, 44 krijgen een regeling aan geboden. Kemira is met het eni ge kunstmestconcern dat te ma ken heeft met de verminderde vraag naar produkten. WATERWEG Opheffing van de gemeente Rotterdam, opwaarderen van de deelge meenten tot volwaardige ge meenten en instelling van een regiobestuur voor de Rijn mond zijn een forse stap dichterbij gekomen. Een grq- te meerderheid in de Tweede Kamer liet afgelopen n jdens een c maan dagavond tijdens een com missievergadering weten ach ter deze, uit Rotterdam en omgeving afkomstige ideeën, te staan. Sterker nog, de Tweede Kamer maande de verantwoordelijke bewinds lieden, minister Dales en staatssecretaris De Graaff- Nauta, tot meer spoed bij het wijzigen van het binnenlands bestuur. De regio Rijnmond wordt door het kabinet als een soort proef tuin van het toekomstige binnen landse bestuur beschouwd. Daarnaast wordt gedacht aan nog eens zes regio's: Amster dam, Utrecht, Den Haag, Eind hoven/Helmond, Arnhem/Nij megen en Enschede/Hengelo. Om een vierde bestuurslaag te voorkomen, komt de zeggen schap van de provincies in de zeven genoemde regio's te ver vallen. Daarmee vallen de re gio's direct onder het Rijk. Een voorstel van het CDA is op ter mijn alle provincies af te schaf fen. Deze zouden moeten wor den vervangen door rond de 25 regio's. Onder de huidige Wet Gemeen schappelijke Regelingen is een directe verkiezing van toekom stige regiobestuurders niet mo gelijk. Op het moment dat een regio officieel wordt ingesteld, en dus de provinciale overheid wegvalt, dient tegelijkertijd een wetswijziging plaats te vinden om directe verkiezingen van een regiobestuur mogelijk te maken. Op termijn is een wijziging van de Grondwet nodig. Bevoegdheden Wat de bevoegdheden betreft: de bedoeling is dat het regiobe stuur de huidige taken van de provincie plus een deel van de gemeentetaken overneemt. De gemeenten krijgen in de nieuwe opzet dus minder bevoegdhe den. Zo wil men instellingen als bijvoorbeeld politie, brandweer, milieudiensten en reinigings diensten regionaal laten opere ren. De huidige gemeenten blijven bestaan, maar dienen een over zichtelijke grootte te hebben. Dat houdt in dat de meeste ge meenten even groot blijven als ze zijn. Alleen worden wellicht hier en daar wat grenzen op een meer logische manier verlegd. 'Mainport' De ideeën om tot een regiobe stuur te komen dateren van eni ge jaren geleden. Op initiatief van Rotterdam werd het OOR opgericht, het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten. Dit or gaan kreeg als taak regionaal te bekijken hoe de schaarse ruimte in het Rijnmondgebied zou kun nen worden ingevuld. Vrijwel alle gemeenten in de regio zijn in het OOR vertegenwoordigd: van Krimpen aan den IJssel in het oosten tot en met Oostvoor- ne in het westen. Overigens liggen economische overwegingen aan de regiovor ming ten grondslag. Rotterdam is al zo'n dertig jaar de grootste haven van de wereld. Om ook in de verre toekomst nog van een 'mainport' te kunnen spreken, is echter een forse havenuitbrei ding, compleet met aan- en af- voerwegen nodig, vinden Peper en zijn wethouders. Niet voor niks presenteerde wethouder Smit juist kort geleden zijn ha venplan 2010. Van de 'gewone' Rotterdam mers is 56 procent tegen een regiobestuur. Dit bleek tijdens een kort geleden door Radio Rijnmond gehouden enquête. Veel opbellers wezen op het minder goede functioneren, des tijds, van het Openbaar Lichaam Rijnmond, met aan het hoofd oud-burgemeester André van der Louw. Anderen voelen er absoluut niets voor dat de stad waaraan ze gehecht zijn straks wellicht niet meer bestaat. The Tim Disney Band um aan de Lange Haven. Vrij dagavond maakt Rob Boer zijn rentree in het muziekcafé. Met zijn nieuwe band Rock of Ages zal gitaarmuziek centraal staan. Boer, in het verleden actief in onder andere Goat's Palace, speelt gitaar en zingt, Fred van Ünen bespeelt de bas en Ferry Buitendijk drumt. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Zaterdag speelt The Tim Disney Band in Podium. „Aanvallend, verrassend en 'to the point'", meldt de biografie. Stevige rhythm 'n blues met Tim Disney zang en mondharmonica, Alan Gascoigne gitaar, Alan MacFar- lane drums en Hans Hoogstoe- venbelt bas. Aanvang 22.30 uur, toegang gratis. Op dins- en donderdagavond wordt er aan de Lange Haven 28 een jamsessie gehouden. Creatief weekeinde op Hoogkamer VLAARDINGEN—Het land schap dient als creatief uitgangs punt tijdens een natuurweekem- de van het Nivon, regio Zuid- Holland. Volwassenen, kinde ren, leden en niet-leden zijn op 15 en 16 februari welkom in het Natuurvriendenhuis De Hoog kamer te Vlaardingen. Naarmate mensen meer kennis hebben van landschappen valt er ook meer te zien. Het landschap in alle facetten wordt tijdens het Nivonweekeinde gebruikt als bron van inspiratie. De deelne mers gaan de omgeving met an dere ogen zien. Als de weersom standigheden zich daartoe lenen kan sneeuw worden gebruikt, of met mist lampen en reflectoren. Een spel van kleuren, licht en schaduw. Maar ook binnen het huis kan het landschap centraal staan: door middel van verhalen en poëzie, dia's, geluiden, schil deren. De werkgroep creativiteit van het Nivon, regio Zuid-Holland organiseert dit weekeinde. Er worden vele deelnemers ver wacht, dus tijdige opgave is wen selijk. Kosten zijn ƒ37,50 (Ni- von-leden) en ƒ45, voor deel nemers boven de twaalf jaar; ƒ20, (Nivon-leden) en ƒ27,50 voor kinderen tot twaalf jaar. In de prijs zitten de overnachtings- kosten, programmakosten, kof fie en thee en de verzorging van een wanne maaltijd op zaterdag avond inbegrepen. Deelnemers behoren zelf te zorgen voor de lunches en het ontbijt. Aanmelding of informatie is ver krijgbaar via Gerard Passchier tel.070-3930838. Siebelink aan tand gevoeld SCHIEDAM Schrijver Jan Siebelink is zaterdagavond te gast in het Filmhuis (Nieuw- straat 12). Met name de Franse auteur J.K. Huysmans heeft een grote invloed gehad op hem. In Siebelinks werk zijn veel auto biografische kenmerken terug te vinden. Bekendste boek van zijn hand is 'De herfst zal schitterend zijn'. Jan Siebelink zal worden onder vraagd door leraar Nederlands De Krom van Scholengemen- schap Schravenlant. Aanvang 20.30 uur, toegang 10 gulden (donateurs een riks korting). SCHIEDAM In Dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 wordt zon dagmiddag 16 februari een play back show gehouden. De zaal is open om 13.00 uur en het pro gramma duurt tot 16.45 uur. De muziek wordt verzorgd door huis-DJ Cor die ook de laatste carnavalskrakers zal draaien. Dus handen in de lucht en gaan met die polonaise... GESPECIALISEERD IN ALLE SOORTEN MARMER EN LEISTEEN E |[l|z ][e J[tJ[o )l e j[ d J[ r ]Uj Showroom: Halleystraat 2 (hoek Swammerdamsingel) Schiedam Tel. 4732498 - 4702036

De Havenloods | 1992 | | pagina 3