Banenpool gemangeld door lage lonen en bureaucratie En de kunstenaars gingen met al hun 'dingetjes' weer naar huis WATERWEG 'Anti-Islamitisch Front' meldt bom in Turkse moskee DE HAVENLOODS Workshops in Erker 'Blijf lenig' Vrijwilligers in clubhuis TE HUUR „Project dit jaar met meer voortvarendheid aanpakken" Bebouwing Broekpolder „Gehakketak in PvdA" Hulp aangifte belastingen DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 SCHIEDAM- In Wijkcen trum De Erker beginnen met ingang van 10 maart een serie workshops gericht op fotografie en video. De eerste vier lessen zijn be doeld voor het verbeteren van doka-technieken en vinden plaats op dinsdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De work shop fotografie voor gevorder den bestaat uit drie avonden en een excursie op een zondag. De cursus video voor gevorderden gaat dinsdag 28 april van start en omvat vier bijeenkomsten. De kosten per workshop bedra gen 30 gulden. Meer informatie en een folder zijn te verkrijgen via telefoonnummer 4267767 (vragen naar Chris Scholten). SCHIEDAM— In Sportinsti tuut Schiedam wordt vrijdag 21 februari een workshop gehou den met als thema 'Sport voor Ouderen'. De uit Berkel en Rodenrijs af komstige Henny van Dongen geeft om half elf een lezing. In de maand maart wordt er in de sporschool aan de Jacob Bijster straat 2 gestart met de lessen. Centraal staat de opbouw van lenigheid door middel van bewe gen op muziek. De belasting voor de gewrichten zal zijn aan gepast. Tijdens de workshop zal het een en ander worden geïllustreerd met videobeelden van lessen voor ouderen elders in het land. Voor meer informatie telefoon 4715203. SCHIEDAM— Omat het op maandagavond altijd druk is in Kluphuis Oost zoekt de leiding mensen die bezoekers op deze avond willen voorzien van een drankje. Vrijwilligers die belangstelling hebben voor deze dienstverle ning van 19.00 tot 23.00 uur kun nen dat melden aan het clubhuis, telefoon 4735435. Kluphuis Oost is gevestigd aan de Galileïstraat 100 m2 kantoorruimte, incl. hal en keuken. Oplevering mei 1992 Inl.: HOOYMEIJER B.V. Vlaardingen. Tel. 010-4344344 Luegener huls-aan-huLsbLaden Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardi- 220,3130 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 08.30 - 17.00 uur, vrijdag 08.30 - 16.00 uur ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Nico Heynen (tel. privé 010-4.101.215). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860- 19587) ACCOUNTMANAGER: Bram Wesdorp Correspondent: Ronald van Oudheusden. Sport: Gerard Verver (tel. pri\ 01899 - Manager DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan-huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj - directeur Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 MAASSLUIS— „Een rninde- raardige, misselijke streek. Zo ga je niet met elkaar om. Ik heb er eigenlijk geen woorden voor", reageert wethouder L. Snoeck-Schuller. De Maassluise wethouder voor samenlevings- beleid wil ook niet te veel woor den vuilmaken aan het telefoon tje dat dinsdag bij de politie bin nenkwam over een bom die in de Turkse moskee aan de Elektra- weg was geplaatst. De bommel ding bleek loos alarm te zijn. Om acht minuten over één kreeg de politie het telefoontje. De anonieme beller deelde mee dat het 'anti-Islamitische Front' in de Turkse moskee een bom had geplaatst, die om vier uur zou afgaan. Voldoende tijd om het naast het politiebureau gelegen gebouw, waar tussen de vijfen twintig en dertig mensen aanwe zig waren, te ontruimen en een onderzoek in te stellen. In de gebedsruimte en de daaronder gelegen ontmoetingsruimten werd niets gevonden. Uiteinde lijk stuitte men op een hard voorwerp onder in de bak met zand die voor de ingang van het gebouw staat om sigaretten in te doven. Dat was het sein om volgens de voorschriften de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) in te schakelen, die ook een deel van het tegenover de moskee gele- EOD leverde een blikje op. „Een prulletje, ondeugdelijk om als bom te functioneren", aldus de politiewoordvoerder. Om halfvijf ging het moskeegebouw weer open. Voorzichtiger „Er is in Maassluis nooit iets gebeurd. De mensen staan hier nit onder druk. Toch zeiden ze vanmiddag dat je zoiets kunt verwachten na wat er is gebeurd in Amersfoort, Amsterdam en Den Haag", zegt secretaris N. Fakili van de Turkse moskee. „Nee, alles gaat gewoon door", antwoordt hij op de 's avonds gestelde vraag of de mensen die nu in het gebouw zijn onrust kennen. „We zullen wel wat voorzichter zijn en de boel in de gaten houden. De bak met zand voor sigaretten gaat 's avonds naar binnen. De moskee heeft een alarmsysteem, maar dat werkt alleen als het gebouw dicht is. Als er mensen in de gebedsruimte zijn, is de deur voor iedereen open. Op drukke gebedsdagen zullen er een stuk of drie van onze mensen buiten blijven om op te letten", zegt Fakili op de dag die voor de Islamitische gemeenschap een speciaal karakter heeft. „Op deze dag gedenken we dat de schulden die men heeft gemaakt door Gods woord worden verge- De politie heeft geen enkele aanwijzing wie zich achter het 'anti-Islamitische Front' ver schuilt. Het kunnen ook onver laten zijn die op het idee van de bommelding zijn gekomen na de publiciteit over de aanslagen op gebouwen van en voor moslims in het land. „Al die aandacht roept kennelijk iets op", ver klaart wethouder Snoeck haar weinige woorden, die echter dui delijk genoeg zijn. „Ook al bleef het gelukkig bij een bommel ding, het is totaal onterecht om zoiets te doen als men een beetje ontevreden is. Zo ga je niet met elkaar om. Een waardeloze ten dens, die zorgwekkend is", oor deelt de wethouder. Samenleving Uitingen van anti-Islamitische gevoelens hangen soms samen met internationale gebeurtenis sen, zoals de Iraanse revolutie in 1978/79, de Rushdie-affaire, de Golfoorlog en recent de moslim fundamentalisten in Algerije. Maar een echte verklaring is dat niet, verklaarde de Islamdeskun- dige dr. A. Wessels, hoogleraar aan de Vrije Universiteit tegen over het dagblad Trouw na de aanslag met brandbommen op de moskee in Amersfoort. „Je moet niet vergeten dat een of twee gekken in feite al genoeg zijn voor zo'n daad. Een aanslag hoeft daarom nog niet onmiddel lijk te verwijzen naar een alar merende ontwikkeling." Toch vindt Wessels, regerend aan het bekladden van joodse grafzerken met hakekruisen, dat de samenleving niet ten onrechte wordt aangésproken ove dit soort wandaden. „Er is een bom geplaatst, niet alleen bij de mos kee in Amersfoort, maar in de samenleving. Het is onze taak die op het spel staat. We zullen de vervreemding moeten over bruggen. „Het enige dat volgens Wessels echt helpt, is de letterlij ke ontmoeting, het concreet om gaan met moslims. „Voorlich ting is nuttig en nodig maar on voldoende. Je moet werkelijke contacten hebben, kunnen la chen en huilen samen, wil er iets doorbreken. Het zijn alleen de echte ervaringen die iets kunnen bewerkstellingen. VLAARDINGEN De ba nenpool lijkt het tovermiddel van het gemeentelijk werkge legenheidsbeleid. De praktijk wijst anders uit. Een jaar na dat de regeling werd geïntro duceerd, is nog minder dan de helft van het aantal beoog de banenpoolers (43) aan een werkplaats geholpen. Bu reaucratie, het vinden van plaatsen alsmede van de deel nemers zijn enkele proble men die H. de Bruin, chef af deling bijzondere zaken van de Sociale Dienst, op zijn weg vindt. Een voorbeeldje: voor elke deelnemer moet via vijf verschillende wegen het geld worden losgepeuterd. Maar de andere kant van de me daille noemt De Bruin ook. „Banenpoolers bloeien hele maal op." „Het kost gewoon veel tijd om mensen die lang werkloos zijn geweest weer te motiveren voor een baan," verdedigt De Bruin de - tot nu toe - weinig rooskleu rige resultaten. De banenpool regeling is op 1 september 1990 ingegaan met als doel de zoge naamde moeilijk bemiddelbare werklozen weer in te zetten op de arbeidsmarkt. Wie in de ba nenpool stapt, krijgt het mini mumloon en een onkostenver goeding van vijf gulden per dag. Geen vetpot dus. De Bruin: „Nee, dat is een pro bleem. Een bijstandsuitkering voor iemand met een gezin is bijna net zo hoog als het mini mumloon. De motivatie om aan de banenpool deel te nemen, is dan ver te zoeken." Armenloon Eén van de Vlaardingers die zich dit jaar voor de banenpool heeft aangemeld, noemt de geringe betaling een 'armenloon'. „Con ciërges van andere scholen krij gen toch al gauw tweeduizend gulden netto per maand. Da's lekker. Al werk ik hier tot aan mijn 65e, dan nog krijg ik het minimumloon via de Sociale Dienst. Let wel, ik heb 't hier naar mijn zin maar wil ook graag wat meer verdienen." Een ander punt van kritiek is het ontbreken van mogelijkheden om door te stromen naar een andere, beter betaalde baan. „De banenpool zou volgens mij een springplank naar een echte baan moeten zijn. De school waarbij ik als conciërge ben aan gesteld, zal mij nooit kunnen aannemen. Daar is geen geld voor. De gemeente zou ervoor moeten zorgen dat banenpoolers doorstromen wanneer er vacatu res komen bij instanties die wel zelf een conciërge of beheerder kunnen financieren. Daarmee stimuleer je mensen ook om deel te nemen aan de banenpool," aldus de 54-jarige Vlaardinger die vanwege een sollicitatiepro cedure zijn naam niet bekend wil maken. H. de Bruin van de Soci ale Dienst omschrijft hem juist als degene voor wie de banen pool een succes is. „Omdat deze man initiatief heeft getoond wil de werkgever hem hebben," zo luidt de andere versie. Momenteel zijn twintig banen poolers in Vlaardingen aan het werk als conciërge in het onder wijs, assistent-huismeester in een verzorgingstehuis, assistent- beheerder van een buurthuis of bij de klussendienst. „De banen pool bevindt zich nu nog in de sfeer van beheersmatig werk, maar er zijn ook geïnteresseer den die administratief werk wil len doen. Het is evenwel een probleem om plaatsen voor ba nenpoolers te vinden." De kritiek van de Socialistiese Partij dat de gemeente via de banenpool de banen die eerder zijn wegbezuinigd weer in ere herstelt, weerlegt De Bruin. „Da's niet waar. Door allerlei - en niet alleen gemeentelijke - maatregelen zijn banen wegge vallen. Maar je ziet het op diver se fronten: de conducteurs op trams en bussen komen ook weer terug. Wel ben ik met de SP eens dat het niet zo kan zijn dat iemand die een half jaar ge leden is weggesaneerd nu via de banenpool kan terugkeren. Daar moet je op letten." Optimistisch Voor 1992 heeft de gemeente Vlaardingen zich voorgenomen 58 werklozen weer aan het ar beidsproces te laten deelnemen. Verantwoordelijk wethouder A. Kool (o.a. sociale vernieuwing, arbeidsmarktbeleid) toont zich optimistisch. „Ik heb het idee dat we redelijk op streek zijn. Vorig jaar waren er wat startpro blemen, maar dit aantal moet haalbaar zijn. De banenpool zal met meer voortvarendheid moe ten worden aangepakt. De ge meente en aanverwante instel lingen zullen ook banen moeten leveren. En we willen als het effe kan, veel meer soepelheid uit Den Haag ontmoeten. Met de banenpool is een behoorlijke hoeveelheid administratieve rompslomp gemoeid, hetgeen betekent dat de Sociale Dienst niet alle inspanningen kan ste ken in de begeleiding van de banenpoolers." De financiering van een banen pooler is namelijk uitermate in gewikkeld. Via vijf kanalen moet de Sociale Dienst het be- De Bruin rekent voor. nisterie van Sociale Zaken geeft 7000,= subsidie per banen pooler en tevens de uitkering terug die op een banenpooler wordt bespaard. Van het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning (RBA) waarmee de ge meenten voor de banenpool een overeenkomst moeten sluiten, komt 3500,= per plaats. De werkgeverslasten komen ook via het RBA terug. Tenslotte be taalt de instelling waar de banen pooler aan de slag gaat, 2500,= per jaar, plus de onkos tenvergoeding van vijf gulden per dag. En voor alles moeten formuliertjes worden ingevuld, opgestuurd en weer worden ont vangen." „De banenpool een melkkoetje voor de gemeente? Zeker niet," bezweert De Bruin al geeft hij toe dat de gemeente erop zou verdienen als deze alleen maar mensen met een uitkering vol gens de gezinsnorm zou betalen. „Die personen ontvangen im mers al bijna het minimumloon. Wij trachten ook alleenstaanden te helpen. Bovendien heeft de banenpool Vlaardingen voorlo pig alleen maar geld gekost. In 1991 heeft de gemeente namelijk de 2500,= betaald in plaats van deze vergoeding te vragen aan de instellingen." door ANNETTE BRAAD VLAARDINGEN— Waar is die tijd gebleven dat je als beel dend kunstenaar gewoon aan het werk was; thuis, op je zolderka mer of in je atelier? Dat zou je bijna verzuchten na de hoorzit ting afgelopen maandagmiddag in de koffiekamer van het Vlaar- dingse stadhuis. Alle Vlaardingse kunstenaars, en dat zijn er pakweg 90, kregen een uitnodiging van de commis sie voor de beeldende kunst, on der voorzitterschap van Hans Paalman, om zich te komen uit spreken over het nieuw te voe ren beeldende-kunstbeleid van het Rijk, als overgang naar de 'Kunstenplanperiode 1993- 1996'. Sinds jaar en dag wordt er veel over kunstenaars, kunstcommis sies, beeldende-kunstenaarsre- gelingen, subisidies, criteria, en zovoort, enzovoort, geschreven en gesproken. Nu, anno 1992, is er weer een nieuwe regeüng aan de orde. Nieuwe documentatie maken, nieuwe ideeën spuien, projecten verzinnen, manifesta ties op touw zetten, atelierbe- zoeken voor scholieren organise ren; dat is een aantal tips dat de commissie aan schilders, beeld houwers en andere kunstbeoefe naars geeft. Natuurlijk blijft de kwaliteit van het werk voorop staan. De symbiose tussen ma ker en afnemer zal altijd blijven bestaan. „Wij hebben natuurlijk ook onze twijfels over de toe komst van de kunstenaars", biechtte Hans Paalman, voorma lig directeur van het Stedelijk Museum in Schiedam, op. „Wij voelen ons nauw verbonden met jullie. Anders zaten we hier niet." Alles blijft in wezen pre cies hetzelfde als vroeger. Je moet alleen wat harder vechten 'voor de centjes', die er te halen zijn bij gemeente, provincie en het Rijk. Niet iedere kunstenaar dacht er tijdens de bijeenkomst maan dagmiddag zo over. De één voel de zich een 'stempeldrager' (wel of niet met goedgekeurd-oor- merk), een ander zei: „Het stelt allemaal geen ruk voor, werk gewoon door, je gaat eraan ka pot als je het allemaal te zwaar laat wegen". Paalman zelf voeg de eraan toe: „Wij vinden het ook van de gekke om de kunste naar in opdracht maar iets te laten verzinnen om aan geld te komen". Het is als vanouds, al les komt van hogerhand, nie mand kan er iets aan doen. Jon gens, zet'm op! De kunst zal ilijven bestaan in voor- en te- De kunstenaars bijeen in de koffiekamer van het Vlaardingse stadhuis heer Franken, tevens lid van de genoemde commissie en de enige Vlaardinger in dat gezel schap, sprak bemoedigende woorden. „Als u zelf actief op de markt blijft, raakt u uw dingetjes wel kwijt." Dat het allemaal 'klauwen' met geld kost, deze nieuwe maatregelen van het kunstenaars", zo besloot een lid Rijk, daar is een ieder het over van de commissie, eens. De kunstenaars gingen weer naar huis. Gingen ze aan het Kortom, er staat een aantal ver- werk, schilderden ze al deze din- anderingen op stapel „waar we gen van zich af of pakten ze pen met z'n allen nog eens goed over en papier om hun nieuwe plan- moeten nadenken, commissie en nen direct uit te gaan werken? INGEZONDEN BRIEVEN Deze brief is een reactie van een zéér verontruste Vlaardinger op het 'boze' plan om een gedeelte van de Broekpolder te be stemmen voor het bouwen van huizen. Het woord 'boze' ge bruik ter ere van de grote strij der tegen de opspuiting van de toenmalige Broekpolder, Gjalt van der Molen. Hij begon op 5 december 1952 een actie tegen 'dat boze opspuitplan' met, zoals hij dat noemde, 'blubber'. Eén van de redenen van Van der Mo len om tegen de opspuiting te zijn was dat de „mooie Vaart- en Vlietpolders, met inbegrip van het verrukkelijke Bommeer, re- creatie-oord van duizenden stadsgenoten" in gevaar zou ko men. De opspuiting had tot doel om in die polder huizen te gaan bouwen voor de nieuw te bou wen 'Noordwestwijk' van Vlaar dingen. Het resultaat kennen we: de Broekpolder is opgespo ten, van de geplande huizen bouw is gelukkig (nog?) niets terechtgekomen en de natuur heeft zich, in ieder geval ogen schijnlijk, hersteld. Sterker nog, omdat de Broekpolder nog steeds niet bebouwd is, dient dit gebied door de opspuiting en de daaropvolgende aanleg van bos- partijen nog beter als recreatie gebied dan vóór de opspuiting. De vrees van Van der Molen is niet uitgekomen, maar alleen maar omdat de geplande huizen er niet gekomen zijn. Ik kom bijna dagelijks in de Broekpolder om er te trainen (hardlopen). Ik geniet van de natuur en dat toch zo dichtbij een verstedelijkt en geïndustria liseerd gebied. De Groene Broekpolder zo dichtbij, dèt is voor mij, naast de vele minpun ten waarop ik nu niet zal ingaan, één van de pluspunten van Vlaardingen. En het zijn zeker niet alleen hardlopers die van de Broekpolder genieten. Je komt er recreanten van allerlei plui mage tegen. Behalve deze actieve Rijnmon- ders, want het zijn zeker niet alleen Vlaardingers die daar re creëren, profiteren ook de paar Vlaardingers die niet in de Broekpolder komen toch van de aanwezigheid van de groene pol der. Als 'groene long' zorgt de Broekpolder voor een zuiveren de werking van de verontreinig de lucht waarvan Vlaardingen een meer dan evenredig deel te verwerken krijgt. Kortom, ik zie het dan ook als een plicht van de Vlaardingse gemeenteraad om de Broekpolder groen te houden en zelfs verder te bebossen. Dit om de geestelijke (recreatie) en lichamelijke (groene long) ge zondheid van zijn burgers te be schermen. Verder vrees ik dat als er toch begonnen wordt met het bouwen van huizen de hele polder als natuurgebied vernietigd zal wor den, aangezien het aanleggen van de infrastructuur te duur zal zijn voor en gedeeltelijke bebou wing. Zou de vrees van Van der Molen dan toch uitkomen? Zou de gemeenteraad dan toch nog de fatale fout maken om de Broekpolder te gaan bebouwen? Ik wil een oproep doen aan alle recreanten van de Broekpolder en alle verontruste Vlaardingers, die net als ik tegen deze 'boze' plannen zijn, om de pen te grij pen en aan de bevolking van Vlaardingen, met name aan het gemeentebestuur, hun veront rusting kenbaar te maken. John van de Pas Vlaardingen In reactie op het artikel over de crisis binnen de Partij van de Arbeid voel ik de behoefte om het volgende te reageren. In dat artikel wekt André van der Louw de indruk dat ik als een blad aan de boom ben omgesla gen. Eerst zou ik de Rode- Hoedgroep van Van der Louw c.s. hebben gesteund en vervol gens hebben afgevallen. De Jon ge Socialisten zijn altijd kritisch geweest op het ontbreken van een geloofwaardige sociale poli tiek van de PvdA (zie de WAO- affaire) en de duffe partijcul tuur. Tegelijkertijd hebben we ons sterk gemaakt voor vernieuwing van de PvdA, niet voor de ver nieling! Met de kandidatuur van Felix Rottenberg en Ruud Vree man zien wij kansen voor cul tuurvernieuwing en een actieve sociale politiek. De JS is niet van mening veranderd, de omstan digheden zijn veranderd. Wij zijn tegen een nieuwe partij om dat afsplitsingen geen zin heb ben. Ik hou staande dat ik nooit een behoorlijk gesprek met Van der Louw heb gevoerd. Ik vind dat vreemd voor iemand die zijn mond vol heeft over communica tie en contact met jongeren. Pertinent onwaar is wat Van der Louw vertelt dat ik op zijn kos ten met een groepje mensen uit eten ben gegaan om zo van ge dachten te wisselen...Ik ben de laatste maanden af en toe gezel lig ergens wezen eten, maar nooit met leden van de Rode- ep en nooit aer Louw! Tot slot zou ik Van der Louw vragen op te houden met dat zinloze gehakketak en samen met al de kritische mensen in de PvdA te werken aan een ver nieuwde en sociale Partij van de Arbeid en een geloofwaardig al ternatief voor 'Rechts'. Mark de Koning, voorzitter Jon ge Socialisten in de PvdA Rotterdam SCHIEDAM In verband met de jaarlijks terugkerende invul ling van belastingformulieren kunnen personen die gebruik willen maken van hulp een be roep doen op dienstencentrum De Woudhoek. Vooraf dient een afspraak te worden gemaakt; dit kan van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur, telefoon 4709555. Ook is het mogelijk dat aan de balie van het diensten centrum, Heijermansplein 35 te doen. Holianda Oiyaae! vakfi^Hslaitische Sitting Nederland MAASSLUIS YEMi CAMÜ (MOSKEE) 1990 Een medewerker van de Explosieven Opruimingsdienst op onderzoek bij de Turkse moskee, die in november 1990 in gebruik is genomen.

De Havenloods | 1992 | | pagina 3