Werknemers Hydro Agri voelen zich bij overleg gechanteerd WATERWEG Pvd A-gewest Rotterdam tegen aanleg van nieuwe luehthaven Volle bak in Podium h DE HAVENLOODS Sophia-actie De Walvis Liefde in Filmhuis UdA FtAMlIHÊ IrfHS Komische (zelf)spot Resterend deel fabriek zou in gevaar komen bij verzet tegen reorganisatie De Limiet Over (minder) harde taal Streekmuseum vertoont films uit erfenis Dries de Voogd Jeugdland weer op volle kracht vooruit DONDERDAG 27 FEBRUARI 1 SCHIEDAM —In bowlingcen trum De Walvis is afgelopen zondag de tweede speeldag van de '18 Uur van Schiedam' afge werkt. Zondag wordt de finale gespeeld tussen de beste acht teams. De opbrengst van de gesponsor de bowlingmarathon gaat geheel naar het Sophia Kinderzieken huis in Rotterdam. De geldme- ter wees na zondag het fraaie bedrag van 8329 gulden aan. Bij de dames noteerde E.Gerrit- se na 15 games de hoogste indivi duele score met een pinfall van 3031, H.Deakin deed dat met 2965 bij de heren. Het bonus puntenklassement werd bij de dames gewonnen door Carola van Buytenen met 100 punten, Willem Smit was de sterkste heer met 190 punten. De teams die zondag vanaf 11.00 uur in actie komen zijn: Sins S.B., R.V.S., Circle, Panda's, Digni ty, F.O.C., The White Ones en Turtles. Om 19.00 uur zal de opbrengst aan het Kinderzieken huis worden overhandigd. SCHIEDAM In het zesde re- troweekend dat het Filmhuis (Nieuwstraat 12) vanwege haar 10-jarig bestaan organiseert, worden twee films uit het sei zoen '87/'88 herhaald. Vrijdagavond staat 'Letter to Brehznev' van regisseur Chris Bernard op de rol. Het draait om twee vriendinnen, Elaine en Tracy, in een Liverpoolse volks buurt. Ze gaan regelmatig stap pen, teneinde wat afwisseling te brengen in hun troosteloze be staan. Op een avond ontmoeten ze een tweetal Russische zeelie den en Elaine wordt verliefd op Peter. Als hij met zijn schip de haven van Liverpool verlaat, is Elaine wanhopig. Ze wil nog maar één ding: zo spoedig moge lijk naar Rusland. Teneinde raad schrijft ze een brief naar (de toenmalige president) Breh znev... 'Children of a lesser god' wordt zaterdagavond vertoond. Regis seur Randa Haines en hoofdrol len voor William Hurt en Marlee Matlin. Centraal staat de briljan te leraar James Leeds die een aanstelling op een school voor doven en gehoorgestoorden krijgt. De schoonmaakster op de school, Sarah Norman, intri geert hem vanaf de eerste dag. Vroeger was zij een begaafd leerlinge, wilde niet verder stu deren en weigert nu te leren li- plezen. Een hartstochtelijke re latie, met alle problemen van dien, is het gevolg. Beide films beginnen om 21.30 uur. Toegang vijf gulden. ZANG In dienstencentrum De 4 Molens verzorgen zondag 1 maart The Singing Birds een op treden. Dus zang (operette), conferences, mee-zingliedjes en humor. Aanvang 14.00 uur, gra tis toegang. Wegener huL&aan+nXsbLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 1.352.911 <antoo 38.30 - 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Nico Heynen (tel. privé 010-4.101.215). DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Correspondent Ronald van Oudheusden. Sport: Gerard Verver (tel. privé: 01899- 17787) Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan-huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- miljoen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.392.911 D A IUErARTMRMWW"tN Tijdens de vergadering van het PvdA-gewest werd flink geprotesteerd tegen een nieuwe luchthaven WATERWEG— Het Gewest Rotterdam van de Partij van de Arbeid is tegen de aanleg van een nieuw vliegveld in de Schie- veense Polder boven Rotterdam en vóór sluiting van het huidige Zestienhoven. Een motie van deze strekking werd afgelopen dinsdagavond door een meer derheid van de gewestelijke ver gadering aangenomen. Door deze uitspraak is de Rot terdamse PvdA in een precaire situatie verzeild geraakt. Het ge westelijk bestuur, de eigen wet houders en de gemeenteraads fractie zijn namelijk vóór de aanleg van een nieuwe luchtha ven als onderdeel van het IPNR, het Integraal Plan Noordrand Rotterdam. Bovendien ligt er momenteel een voorstel van B W van Rotterdam aan de raad om, als er een nieuwe luchtha ven komt, een beperkt aantal nachtvluchten toe te staan. En wel zo'n tweeduizend per jaar. De uitspraken van de gewestelij- Nederlaag PvdA-fractievoorzitter Jan Janse in de Rotterdamse gemeente raad beschouwt de uitspraak van dinsdagavond als een nederlaag voor de meederheid van de frac tie. Hij vindt het jammer dat hij het gewest niet heeft kunnen overtuigen. „Er is een duidelijk probleem geschapen", zegt Jan- se. „Hoe dat op te lossen, daar doe ik voorlopig geen uitspraken over. Eerst zullen we ons intern beraden. Als fractie zullen we met het gewestelijk bestuur rond de tafel moeten gaan zitten. We zullen ons moeten afvragen wat de status is van de uitspraak van dinsdag, omdat sommige punten strijdig zijn met het Programak koord en het verkiezingspro gramma. Ik hoop niet dan een en ander uitloopt op een crisis binnen de partij. Ik had gehoopt de mensen te kunnen overtui gen. Dat het moeilijk zou wor den had ik verwacht. Er hing iets in de lucht. Dat het verzet tegen een nieuw vliegveld zo massaal zou zijn, had ik niet verwacht", aldus Janse. Ook wethouder Linthorst (PvdA), verantwoordelijk voor de luchthaven, vindt de uit spraak van het gewest 'niet leuk'. „Er ligt nu een advies van het gewestelijk bestuur aan de PvdA-fractie, maar de uiteinde lijke beslissing valt natuurlijk in de gemeenteraad. Dat is het be langrijkste; dat er nu met alle feiten en gevolgen, de Milieu Effect Rapportage op tafel een besluit valt. Het collegevoorstel is in de diverse commissies ge weest en in de tweede week van maart gaat het definitieve voor stel van B W naar de raad. Ik heb de moed nog niet verloren", aldus Linthorst. VLAARDINGEN De Vlaar- dingse kunstenares Margriet van der Poel exposeert van 29 febru ari tot 11 april haar werk bij Galerie Pervelle aan de Fransen straat 25 in Vlaardingen. Te zien zijn enkele grote olieverfschilde rijen en aquarellen, maar de na druk ligt op de monoprints. Vanuit de drukrollen maakt Van der Poel haar monoprints, in sterke lijnvoering en krachtig ge typeerde karikaturen geeft zij haar visie op het leven van alle dag. Helder, soms sensueel inge kleurd vertellen zij verhalen van mensen met een ironisch komi sche (zelf)spot. Margriet van der Poel werd in 1944 in Vlaardingen geboren en studeerde aan de Rietveld Aka- demie in Amsterdam en de Aka- demie voor Beeldende Kunsten in Arnhem. Zij woont en werkt thans in Landsmeer. door PETER BRAAD WATERWEG Chantage. Zo zien de werknemers van Hydro Agri de stellingname van de directie in de onder handelingen over het sluiten van de mengmestfabriek, waarbij 200 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Chanta ge, omdat bij tegenwerking van de kant van de vakbon den en de Ondernemingsraad volgens de directie de reste rende 255 banen in gevaar komen. De verantwoordelij ke topman voor deze regio, Setter, zei het pasgeleden zo: „Het is nog maar de vraag of dit plan (de reorganisatie - red.) haalbaar is. Je zou kun nen zeggen: we sluiten de hele fabriek. Dat moeten we in ge dachten houden. Nu is het ei genlijk zo dat we juist 255 banen creëren". Je reinste flauwekul, vinden Hans van der Aarden, Hans Mellaart en Peter van Kempen, allen werkzaam bij Hydro Agri. De laatste twee maken deel uit van de onderhandelingsdelega tie, samen met districtsbestuur ster Hetty van der Hoeven van de Industriebond FNV. Zij pra ten aanstaande dinsdag verder met de directie. Die wil, zeker vóór het einde van dit jaar, de kunstmestproductie in Vlaardin gen beëindigen. 'De Delta', zo als de productiehal in de volks mond neet, moet dicht, waar door 200 man op straat komt te staan. Niet alleen gaan banen in het productieproces verloren, ook bij de fosforzuurfabriek, de kantine, de garage, de medische dienst, de technische dienst, de administratie en het laborato rium vallen klappen. Ja, zelfs in weken geleden desgevraagd we ten dat aan gedwongen ontsla gen in principe niet valt te ont komen, maar dat hij zijn uiterste best zal doen de overtollige werknemers bij andere bedrij ven buiten de eigen multinatio nal onder te brengen. Outplace ment, heet dat met een duur woord. Draaiboek Van Aarden (OR- en FNV-ka- derlid), Mellaart (secretaris van de OR en van de bedrijfsleden- groep FNV) en Van Kempen (voorzitter van de bedrijfsleden- groep FNV) hebben het allemaal al lang zien aankomen. „Norsk Hydro, het moederbedrijf in Oslo, heeft veel belangen in Noordzeeolie en de afgelopen jaren een groot deel van de markt veroverd door veel bedrij ven op te kopen. Vervolgens zijn in het kader van het streven naar één grote productiefabriek ver schillende bedrijven gesloten. Jaren geleden al stond in het draaiboek dat hier de boel ook dicht moest, dat weten we zeker. Sinds 1987 zijn duizenden ont slagen gevallen in de hydro- hoek. De top stelt dat de kunst- mestmarkt is ingezakt. Maar waarom beginnen ze dan met grote fabrieken in Duitsland en Noorwegen?" „Wij krijgen de partijen toebe deeld die een slechte prijs ma ken. Ook moeten wij van ons zusterbedrijf in Sluiskil salpeter en ammoniak inkopen tegen marktprijzen, niet eens tegen kostprijs. Ons verkoopapparaat is overgeplaatst naar Brussel, waar zelfs ons geld naartoe is overgeheveld. Daar maken ze nu 54 miljoen gulden winst, wij leden de afgelopen twee jaar 18,3 miljoen gulden verlies. De voederfosfaten, die hier nu da delijk overblijven, wordt een goede toekomst voorspeld, maar het is nu al zo dat Gist Brocades Hans van Aarden, Hans Mellaart en Peter van Kempen van Hydro Agri fytase levert dat ze aan het vee voeder toevoegen. Onze fosfa ten hoeven er dan niet meer in." Zetbazen „Onze directeuren zijn zetbazen van de Noorse top en de hoofd vestiging in Brussel. Ze lopen aan ae leiband. Maar ook is er hier sprake van mismanage ment. Er is de laatste jaren niets gedaan aan productontwikke- liag. Iets waar we als OR sterk voor gepleit hebben. Het labora torium is nu al onderbemand. Van de week is nog een hele partij korrels afgekeurd. Een schadepost van nog eens 3 mil joen gulden. Wij vonden juist dat het nodig was geld te pom pen in onderzoek. Er werd wel 50 miljoen geïnvesteerd in een schoner productieproces om te voldoen aan strengere milieu- eisen, maar wel toen er al een neergaande lijn was." De drie heren zijn somber over de nabije toekomst. „Er zijn or ders tot half maart, daarna is er nog bitter weinig te doen. Wij verwachten dat het doek eind .april definitief valt. Sommige werknemers zijn helemaal over de rooie, kunnen de situatie niet meer aan en zitten thuis. Dat is voor te stellen, je zult er al 37 jaar werken. De directie heeft een investering van 20 miljoen gulden aangekondigd. Wij wil len de garantie hebben dat die doorgaat. Zo niet, dan gaat het om een tweetrapsraket: dan gaat alles dicht. Dat is ook de chanta ge op de onderhandelingen, want men zegt dat als de OR de reorganisatie gaat traineren het resterende gedeelte van het be drijf in gevaar komt." Sociaal Plan Daarom ook hebben de FNV- leden eind vorige week besloten de sluiting van de Delta niet te gen te houden, maar mee te wer ken aan de 'outplacement' om zo te trachten zoveel mogelijk ge dwongen ontslagen te voorko men. „Ook willen we dat er veel geld beschikbaar komt voor een goed Sociaal Plan om voor men sen passend werk te vinden of werkloosheidsuitkeringen aan te vullen. Er wordt gezegd dat er geen geld is. Dan zul je zien of de nieuwe investering gaat niet door of vanuit Noorwegen komt de mededeling 'kap er maar he lemaal mee'. Het moederbedrijf moet opdraaien voor de gevol gen. Dat is z'n morele plicht", besluiten de drie. Er volgen nog wel ludieke acties, gericht op de publiciteit. Ze moeten solidariteit opwekken onderling, collega's vragen om samen de poort te blokkeren zonder banen op het spel te zet ten. Ook volgt er nog een hand tekeningenactie en een (eventu ele) bezetting van het hoofdkan toor in Brussel. De solidariteit is er al met de collega's van 'con current' Kemira Rozenburg, waar ook de werkgelegenheid ernstig wordt bedreigd. SCHIEDAM Was het voor heen verboden om voertuigen langer dan 6 meter of hoger dan 2 meter in 'de stad' te parkeren, sinds kort is daar verandering in gekomen. Volgens artikel 102 van de Algemene Politieveror dening is de hoogtelimiet opge krikt naar 2,5 meter. Door een wijziging in de belas tingwetgeving moet een motor voertuig aan een bepaalde hoog te-eis voldoen om aangemerkt te worden als bedrijfsvoertuig, waardoor de kosten bij aanschaf en gebruik lager liggen dan van een personenauto, veel bestel auto s zijn daarom verhoogd van 2 tot 2,35 meter. Was de gebruiker voorheen nog verplicht zijn wagen op een be drijfsterrein te parkeren, nu mag dat ook bij zijn huis zodat toe zicht mogelijk blijft. Voertuigen langer dan 6 meter of hoger dan 2,35 meter dienen wel op de aan gewezen terreinen geparkeerd te worden. Bij overtreding volgt een geldboete. BELASTING De belasting dienst helpt op verschillende plaatsen in Schiedam met het gratis invullen van het aangifte biljet inkomstenbelasting. Ge durende de gehele maand maart kan men terecht, mits telefo nisch afgesproken. Het telefoon nummer luidt 478 78 89. Second Nature SCHIEDAM In café Podium treedt zaterdagavond de jonge pop band Second Nature op. Het vijftal werd ooit vierde tijdens een grote talentenjacht van de provincie Zuid-Holland. Onlangs bracht de band een demo uit die geproduceerd is door Age Kat (Earth Fire en Rick de Vito). De muziek laat zich het best omschrijven als funkrock met base-invloeden. Popmuziek mag ook... Aanvang 22.30 uur, toegang gratis. Zondag wordt het dringen geblazen op de planken aan de Lange Haven 28. Big Band Schiedam verzorgt dan een optreden. Deze 18- koppige band staat onder leiding van Carlo de Wild. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Dins- en donderdagavond kan iedereen in het bezit van een instru ment het podium beklimmen. Vanaf 21.00 uur wordt er gesessied INGEZONDEN BRIEVEN De Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond wil en kele opmerkingen plaatsen in verband met het artikel dat op 20 februari 1992 verschenen is in De Havenloods onder de kop „Minderhedenbeleid wordt al leen met de mond beleden". De kop van het artikel is slecht gekozen en wekt direct de in druk dat de gemeente Schiedam laks is met haar totale aanpak van de werkloosheid onder mi granten; dit is allerminst het ge val. De SBWR heeft bewust voor harde taal gekozen om haar on tevredenheid te uiten over de gang van zaken bij de versprei ding van de Migranten Vacatu rekrant, met als doel enkele ge meenten wakker te schudden. Deze harde taal moet uitsluitend in dit kader worden geïnterpre teerd. Bij andere initiatieven is er een goede samenwerking tussen de gemeente Schiedam en de SBWR, en deze lopen op het ogenblik naar tevredenheid. A. Corral, directeur SBWR Rotterdam Naschrift redactie. Het persbe richt van de SBWR was inder- steld. Ér werd "gesproken óver „laksheid en bureaucratisch ge drag" van de gemeente Schie dam. Mede daarom wilde de re dactie van De Havenloods graag een mondelinge toelichting van de SBWR-contactpersonen. Bei den bleken de aag nadat het persbericht op onze redactie bin nenkwam niet op hun werk be reikbaar. Na enige omwegen bleek medewerkster Dorine van Namen alsnog thuis telefonisch te bereiken. Tijdens het tele foongesprek deed Van Namen onder andere de uitspraak: „Minderhedenbeleid wordt bliikbaar alleen met de mond beleden". Verder commentaar lijkt ons overbodig. Overigens toont het bewuste ar tikel aan dat de SBWR zich alle moeite van het persbericht over Schiedam had kunnen besparen. Eén telefoontje van onze redac tie naar verantwoordelijk amb tenaar Gerritse van de gemeente Schiedam maakte duidelijk dat hij de SBWR reeds had laten weten dat de vacaturekrant (na een half jaar vertraging) ver spreid gaat wordeiE Dat stond aus niét in het persbericht van de SBWR, wél in De Havenloods. n bevrijdingsfeesten in Vlaardingen. Foto ar- VLAARDINGEN De bevrijdingsfeesten met de grote optocht in Vlaardingen, het uitdelen van pakketten door het Rode Kruis met onder meer Annie Olierook en Bram van Dorp, dat zijn filmbeelden die heel interessant zijn voor veel Vlaardingers die zich de Tweede Wereldoorlog en de tijd daarna nog kunnen herinneren. Maar wellicht kun je evengoed na die tijd geboren zijn om te genieten van dergelijke opnamen. Ze zijn te zien in het Streekmuseum Jan Anderson, die ze onlangs verwierf uit de erfenis van de vorig jaar overleden Vlaardingse fotograaf en filmer Dries de Voogd. Bij de opnamen van Dries de Voogd zijn veel ongemonteerde 'rushes', met hoogtepunten uit de jaren 1945 tot 1950. Zo is er een reclamefilpje van de snoepfabriek van Van Tienen, een zwemwed strijd in de Oude Haven met ijsboer Leen Kalkman, een concert van het Oipheus Mannenkoor met dirigent Franken, schaatsenrijden in de Babberspolder op Friese schaatsen en het rondbrengen van bruidssuikers in Vlaardingse klederdracht. Het Streekmuseum is nog bezig met het verzamelen van gegevens en wil daarom graag in contact komen met mensen die personen of locaties herkennen. De film wordt zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur gedraaid op het adres Kethelweg 50. De film is gratis te zien, evenals de nog te bezichtigen tentoonstelling 'Kinderparadijs'. SCHIEDAM Jeugdland draait de komende week in Schiedam weer op volle toeren. Het programma: Maandag 2 maart om 14.00 uur in het Hof van Spaland creativiteit en om 14.15 uur op het Dr. Wibaut plein een spelcircuit (beide gra tis) Dinsdag 3 maart om 10.15 uur op het Vriendschapsplein een spelcircuit, om 14.00 uur op het Dr. Wibautplein creativiteit en om 14.15 uur op het schoolplein van De Klinker een spelcircuit (alle gratis). Woensdag 4 maart om 10.15 uur op het Eaisonplein een spelcir cuit (gratis), om 14.00 uur op 't Zuiderkwartier in de Leliestraat creativiteit (gratis), om 14.00 uur op het Dr. Wibautplein theater 'Sim Sala Bim' (een gul den) en om 14.15 uur op de Boekweitakker een spelcircuit (gratis). Donderdag 5 maart om 14.00 uur in het Hof van Spaland crea tiviteit (gratis) en om 14.00 uur in het Passage Theater het Lim burgs Jeugdtoneel met het sprookje 'Assepoester' (een gul- Tenslotte op vrijdag 6 maart om 14.00 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug de kindervoorstel ling 'Joppie Pret Parade' (een gulden). Schiedamseweg 55 - Vlaardingen - Tel. 010-435.41.46 Speciale aanbiedingen Tevens vestigingen in Rotterdam - Dordrecht - Middelharnis en Den Haag.

De Havenloods | 1992 | | pagina 3