Kelder Spektakel I 99 Bureau van Sociale Zaken begeleidt iedere mogelijke 'soort' zelfstandige Met korting naar Amerika met RPhO SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS JVC JVC Si ÜBHIJVC JVC Als Correct 't niet heeft, vergeet 't dan maar! Bergweg 110, Rotterdam DE HAVENLOODS 'Het is lang niet iedereen gegeven een succesvol ondernemer te zijn' 0IPilOL DONDERDAG 27 FEBRUARI 1992 9-582 JVC AL E 23 MIDI PLATENSPELER COWed Special Half automatische platenspeler Pnrnor Priic met snaar aandrijving en licht- UUfllcl rlljo gewicht rechte toon arm. Gemak kelijk bedienbaar op het voorfront. Incl. element en stofkap. Afm.: 36x10x35 cm. NORMALE PRIJS-WS^ 200.- Voordeel JVC SEA-135 EQUALIZER Prima slim-line equalizer van een Pnrrant Qnaniol kwaliteits merk met 2x7 frequentie bUllECl opHCIal banden voor een optimale instelling van het klankbeeld. Voorzien van verzwakkings-schakkelaar en tape monitor aansluiting. In titanium kleur. Afm.: 43.5x6x20 cm. NORMALE PRIJsjÊfift^ JVC XL-ME 03 MIDI COMPACT DISC WISSELAAR Compact disc wisselaar voor 6 CD's, die in willekeurige volgorde gepro grammeerd kunnen worden tot 32 nummers. Voorzien van diverse zoek- en herhaalfuncties, welke zeer overzichtelijk worden weer gegeven via het multifunctionele display. Verder heeft het apparaat twee-voudige oversampling met digitaal filter voor een goede weergave van al uw favoriete CD's. In zwart uitgevoerd. Afm.: 36x12x38 cm. NORMALE PRIJSJB9T Correct Special Corner Prijs 200.- Voordeel JVC HR-D 560 VIDEORECORDER MET LCO-AFSTANDSREDIENING In de consumenten test van jan 1992 genoemd als de 'Beste Koop'. Nu sterk afgeprijsd. De uitvinders van het VHS-systeem brengen met deze videorecorder een echte klantvriendelijk, eenvoudige echter doch complete videorecorder op de markt. Uit de test komt vooral naar voren de zeer goede stilstaand beeldkwaliteit en gemakkelijke timer programmering. Voorbereid voor PDC een snel en nauwkeurig programmeer systeem wat via teletekst rekening houdt met zendtijd verschuivingen. NORMALE PRIJS-Ö!».- Correct Special JVC XL-P 50 COMPULINK PORTABLE CO-SPELER Portable compact disc speler met een Hyperbass Sound voor een krachtige laagweergave. Voorzien van vele zoek- en herhaalfuncties en programmeerbaartot22 nummers. Wordt geleverd met oplaadbare batterijen, netvoeding, hoofdtelefoon en aansluitsnoer naar de hifi- installatie. In zwart uitgevoerd. Afm.: 13.2x3.6x14.7 cm. NORMALE PRIJSj39r Corner Prijs 300.- Voordeel JVC AX-211 VERSTERKER Een stabiele voeding en een 2x50 Watt continu uitgangsvermogen zijn de kenmerken van deze versterker met vijf aansluitmogelijkheden en een GM-driver voor een rechte f requentiekarakteristiek en een groot dynamisch bereik. In zwart uitgevoerd. Afm.: 43,5x10x25 cm. NORMALE PRIJS489T BEREIKBAARHEID VAN CORRECT: Met de tram, lijn 4,6 en 9. Met de bus, 170, 171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij Station Noord, ook vlakbij. Met de auto, volg de diverse aanwijsborden. Teleshopping ook op vrijdag tot 21.00 uur IN 9.30-21.00 UUR 9.00-17.00 UUR 010-4618.600 Vrachtwagens gezocht REGIO De Vlaardinger G. Kreukniet is wanhopig op zoek naar vrachtwagens om een grote partij goederen naar een psychiatrische instelling, een be jaardentehuis en een Kraamkli niek in Bra§ov (Roemenië) te brengen. De stichting Jasmijn heeft een grote partij kleding, bedden, invalidewagens en an dere goederen ingezameld maar het ontbreekt aan geld om alles naar Roemenië te brengen. „We kunnen maar met moeite twee vrachtwagens huren terwijl we spullen voor wel vier hebben. Als we het geld niet op korte termijn bij elkaar kunnen bren gen, moeten we een groot deel van de ingezamelde goederen die daar hard nodig zijn, laten liggen. Dat zou heel jammer zijn", zegt Kreukniet. Hij brengt al drie jaar goederen naar Roe menië en controleert naderhand ook persoonlijk of alles terecht is gekomen. Wie de stichting uit de brand denkt te kunnen hel pen, kan contact opnemen met G. Kreukniet, telefoon 010- 474.27.57. Jeugdzangfestival zoekt nog jeugd Jeugdtheater Hofplein organi seert in samenwerking met de Rotterdamse Kunststichting de Provincie Zuid-Holland en de Culturele Raad Zuid-Hol land op zaterdag 16 mei aan staande het eerste jeugdzang festival voor jongeren tussen 12 en 18 jaar. Voor dit festival worden nog jongeren gezocht die iets kunnen of willen op het gebied van jazz, rap, ,pop, Klassiek, koorzang of wat er vocaal solo of in groepsver band allemaal mogelijk is. Ruim voor het festival zullen er al generale repetities zijn om sound te checken en de belichting te regelen. Een jury van beroepsmensen en jonge ren zal de prestaties gaan be oordelen en een juryrapport samenstellen. Ook zullen er workshops en masterclasses gegeven worden door beken den uit de zangwereld. Onder meer in dit geval 's avonds, door Edwin Rutten. Deelne mers aan de dag kunnen hier ook aan deelnemen. De kosten bedragen tien gulden. Er staat eveneens een professioneel concert op het programma. In de hal van het theater wordt een terras gebouwd waar iets gegeten en gedronken kan worden. Kortom, het jeugd zangfestival wordt een feest. Wie mee wil doen, kan nog heel even, de sluitingsdatum is 28 februari, een inschrijffor mulier aanvragen via tel. 010- 4660311 van Jeugdtheater Hof plein. I door LIANNE VAN ECK REGIO -Naar de zin van Nico Buissing, hoofd Bureau Zelfstandigen, wordt veel te weinig gebruik gemaakt van de diensten van dit onderdeel van de Dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Mensen met een uitkéring die een be drijf willen opstarten, geves tigde ondernemers die niet genoeg geld hebben om te in vesteren in de onderneming, maar ook diegenen die als zelfstandigen gedeeltelijk ar beidsongeschikt zijn gewor den of die willen gaan stop pen met hun bedrijf, kunnen aankloppen bij het Bureau Zelfstandigen aan de Glasha ven 62 op de derde étage. Rotterdammer zijn is voor het bureau in Rotterdan voorwaar de. Is men in een andere ge meente in de regio woonachtig dan moet een verzoek bij de lokale gemeentelijke Dienst So ciale Zaken en Werkgelegenheid worden aangevraagd. Met de Dienst in Schiedam is al een overeenkomst gesloten. Buissing hoopt dat meerdere gemeentelij ke Diensten Sociale zaken en Werkgelegenheid gaan voelen voor zo'n samenwerking. Zeven tig procent van de werklozen die een onderneming aandurfden, is na drie jaar nog succesvol. Een mooi resultaat, vindt Buissing. 'Zij hebben vanuit een toch slechte positie moeten starten en het is niet iedereen gegeven een ondernemer te zijn. De grote stap wagen Het Bureau Zelfstandigen voert twee wetten uit: het Bijstandsbe sluit Zelfstandigen en de Wet Inkomensvoorzieningen Oudere en gedeeltelijk Arbeidsonge schikte en gewezen Zelfstandi gen (IOAZ). Of het voor de zelfstandigen de onbekendheid of een te hoge drempel is, waarom zo weinig gebruik gemaakt wordt van de diensten van het Bureau, zijn gegevens waarop Buissing op korte termijn een antwoord wil hebben. Door over enige tijd aan alle accountants- en admini stratiekantoren in Rotterdam en regio informatie te sturen, hoopt hij vanuit die hoek aandacht en verwijzing naar de Glashaven te krijgen. Werkloos zijn en toch een be drijf beginnen, betekent het ver lies van uitkering, want wie voor zichzelf begint is niet meer be schikbaar voor de arbeidsmarkt. Zo'n starter moet wel heel zeker zijn van zijn zaak, wil hij die grote stap met het verlies van sociale zekerheid als gevolg, durven nemen. Een beginnende ondernemer zal in de meeste ge vallen de eerste tijd nog niet genoeg inkomsten hebben om in eigen onderhoud te kunnen voorzien. Het Bureau Zelfstandigen kan hierin met een aanvulling een oplossing bieden, zo ook voor de zonodige investeringen die voor het bedrijf noodzakelijk zijn. De aanvulling geldt voor zes maan den die, indien nodig, met nog eens zes verlengd kan worden. De hoogte van de aanvulling wordt vooraf geschat. Blijkt dit na een jaar te hoog te zijn, dan moet het teveel ontvangen be drag worden terugbetaald. Om in aanmerking te komen voor een startkapitaal (per 1 ja nuari 1992 is maximaal 40 dui zend gulden vastgesteld en moet met rente worden terugbetaald) of een maandelijkse uitkering, moet aan een aantal eisen wor den voldaan. De beginnende ondernemer moet werkloos zijn of dit bin nenkort worden. De kans op ar beid in loondienst moet gering zijn en er moeten onvoldoende eigen inkomsten en vermogen zijn (inkomsten van partner tel len mee). De bank moet een aanvraag voor lening hebben af gewezen. Aan de hand van het werkboek 'Bedrijfsplan' moet de starter een planning maken voor het jaar. Deze wordt door de be drijfseconomische medewerkers van het Bureau beoordeeld op onder andere levensvatbaarheid en op de aanwezigheid van ver gunningen en diploma's, waar door het bedrijf rechtmatig ge vestigd kan worden. Vooraf gaand aan de definitieve goed keuring van het Bureau, wordt het plan ook bekeken door de plaatselijke commissie, waarin afgevaardigden van het Ministe rie van Sociale en Economische Zaken, de Dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid, onderne mingsverenigingen en adviseurs van het Ontwikkelings Bedrijf Rotterdam zitting hebben. 'De commissie adviseert, maar als organisatie nemen wij de uitein delijke beslissing. Vorig jaar hebben wij 260 aanvragen onder de loep genomen. Eenderde daarvan hebben we gehono reerd', vertelt Buissing. Oudere ondernemers Als het bedrijf van oudere on dernemers niet genoeg oplevert, kan het Bureau bedrijfskapitaal of een aanvulling op het inko men lenen. Die aanvulling, waarvoor dezelfde regels gelden als die voor de starters, is rente loos en vervalt op 65-jarige leef tijd. De betrokkene moet, wil hij in aanmerking komen, tien jaar voorafgaand aan de aan vraag onafgebroken en rechtma tig als ondernemer gevestigd zijn en naar verwachting een mini mum netto winst van 11 duizend gulden hebben. Naast de aanvul lende bijstandsuitkering kan de oudere ondernemer ook verzoe ken om een gering bedrijfskapi taal. Is een bedrijf niet-levensvatbaar en wil de ondernemer zijn zaak beëindigen dan kan een beroep worden gedaan op tijdelijke fi nanciële aanvullende steun. In twaalf maanden tijd kan die on dernemer zijn bedrijf afbouwen. De wet IOAZ Bij een IOAZ-uitkering wordt het vermogen, zoals bijvoor beeld spaargeld of bepaalde waardevolle goederen, tot een bedrag van 189 duizend gulden vrijgelaten. Ondernemers van 55 jaar en ouder kunnen, evenals jongere ondernemers die gedeel telijk arbeidsongeschikt zijn, na beëindiging van het bedrijf recht hebben op een uitkering ingevol ge de Wet IOAZ. Buissing: 'Slechts vier onderne mers hebben in 1991 van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Onbekendheid is hier de oor zaak. Ik weet zeker dat veel 't 14 bedrijfseconomisch geschoolde medewerkers men- toto: LEUNIS VERLINDE meer ondernemers of mensen die een zelfstandig beroep uitoe fenen aanspraak hadden kunnen maken.' Ondernemers tussen de 55 en 65 jaar komen onder andere in aan merking als de inkomsten van de in Nederland gevestigde onder neming gemiddeld drie jaar on der het sociaal minimum ligt. Drie jaar onmiddellijk vooraf gaand aan de datum van de aan vraag moet hij zelfstandig ge werkt hebben en zeven jaar daaraan voorafgaand zelfstandi ge of in loondienst geweest zijn. Bovendien dient verzoek voor beëindiging van het bedrijf aan gevraagd te zijn. Ondernemers tussen de 18 en 65 jaar kunnen aanspraak maken als zij hun bedrijf of zelfstandig beroep in verband met arbeids ongeschiktheid (minimaal 25 en maximaal 80 procent) moeten beëindigen. Zij moeten wel drie jaar voorafgaand aan de aan vraag als zelfstandige in Neder land gewerkt hebben. Gevestigde ondernemers Verliest een ondernemer buiten zijn schuld om inkomsten en be dreigt dat het voortbestaan van zijn bedrijf of moet hij investe ren om de onderneming te kun nen voortzetten dan kan hij om financiële steun een beroep doen op het Bijstandbesluit Zelfstan digen. 'Voor financiële hulp, ad vies en begeleiding kan een af spraak worden gemaakt met het Bureau zelfstandigen. Na over leg van onder meer toekomst perspectieven en het bestaande vermogen kan een bedrijfskapi taal onder bepaalde voorwaar den tot 200 duizend gulden wor den verstrekt. Gevestigde on dernemers die door incidentele oorzaken in betalingsmoeilijkhe den komen, bijvoorbeeld een debiteur die failliet gaat of door ziekte van de ondernemer, kun nen ook bij ons terecht', vertelt Informatie is te verkrijgen aan de Startersbalie in de Kamer van Koophandel, en aan de balie van het Bureau Zelfstandigen. Voor hulp of advies van het Bureau kan op weekdagen tussen 8.30 en 17.00 uur via net afsprakente- lefoonnummer, 433 24 44, een afspraak gemaakt worden. De startersbalie in het HIC aan de Hoogstraat is op maandag open van 12.30 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur, tel. 010- 4172397. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen weer met korting naar het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De Amerika-serje, waarvoor deze korting geldt, brengt dit keer di rigent Lukas Foss en vioolsolist Young Uck Kim voor het orkest. Het wordt een kennismaking met de wat minder bekende wer ken uit de Amerikaanse muziek literatuur. Het programma wordt geopend met muziek van twee immigranten: Schönberg en Strawinsky. Zij deden in 1945 mee aan een groot project: de Genesis-suite, waarvoor zeven componisten uit alle windstre ken een deel schreven. De bij dragen van Schönberg en Stra winsky zijn nu bij het RPhO te horen. Er staat een Europese première van een Amerikaans vioolcon cert van Gunther Schuller op het programma, waarin jazzy ele menten een belangrijke rol spe len. De Koreaanse violist Young Uck Kim speelt dit werk, dat vorig jaar in Amerika in premiè re ging. Na de pauze kan het publiek werken van dirigent Lukas Foss en de beroemde Leonard Ber nstein beluisteren. Lukas Foss schreef zijn Night Music for John Lennon in 1980. Het Nederlands Koper Kwintet (dat grotendeels bestaat uit le den van de kopersectie van het orkest) speelt de solistische par tij. Night Music for John Lennon is maar heel zijdelings op de mu ziek van de Beatles geïnspireerd. Foss begon te schrijven op de ochtend van de dag dat John Lennon werd vermoord. Die ge beurtenis heeft dan ook grote invloed gehad op het eindresul taat. Van Bernstein speelt het RPhO de niet zo bekende Suite uit On the Waterfront. Het is Ber- nsteins enige filmmuziek, ge maakt voor een vroege Marlon Brando-film. Het concert is te horen op zater dagavond 7 maart vanaf 20.15 uur en op zondag 8 maart vanaf 14.15 uur. LUGgenGr huLs-aan-hulsbLadGn Lezers van deze krant kunnen tegen inlevering van deze bon met j korting de concerten op zaterdag 7 maart en zondag 8 maart van het RPhO in De Doelen bijwonen. Kaarten kosten met deze bon in plaats van 25, 20,- en 13,50 nu 21,50, 16,50 en 12,50. i be bon is geldig voor maximaal twee personen. Stijlvolle Art Deco wortelnoten vitrine kast met spiegelglas. Samen met bijpas sende eethoek een voorbeeld van tijde- loze schoonheid. 04160 - 3 82 25

De Havenloods | 1992 | | pagina 5