Gemeente geeft startsein voor opknapbeurt centrum Snarenvirtuoos in theater IN DEZE KRANT Kom naar Meubelboulevard Ca pel le. mljndére dcZuiderSkr Fatale 'aderverkalking' treft kolossale iepen L2HüZLnl De donkere kamer van Zijdeveld Houseparty in Podium Speurneus bij Radio Rijnmond Benarde positie na aanrijding Vijfde maal paardenmarkt Ingrijpend herstel van fundering Passage gaat ruim vier ton kosten Wegener huls-aa<>hui^blac)en UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK O'Horo W nu 56 filialen in het hele land I o.a in ROTTERDAM. VLAARDINGEN U en HOOGVLIET Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 an winkelcentrum Zuidplein tel 010-4804162 MEUBELBOULEVARD CAPELLE Prinselijk bezoek bij uitreiking Geuzen penning Studiekring draait op volle toeren Keeper Jan van Eijsden wil nog wel een titel pakken MEUBELEN EN TAPIJTEN Nadat het kwartet monumentale iepen op het Stadserf in augustus al was uitgedund tot een trio, is nu ook het doodvonnis uitgesproken over de resterende bomen. Waarvoor gevreesd werd is bewaarheid geworden: de iepen zijn doodziek. Volgende week zal de kettingzaag de drie tachtigjarigen definitief vellen. Vorig jaar werd door de Nationale Bomenbank B.V. in samenwer king met de Plantenziektenkundige Dienst al de gevreesde iepe ziekte bij één van de vier bomen vastgesteld. Om besmetting van de andere drie te voorkomen werd het zieke exemplaar snel verwijderd. Nader onderzoek van de genoemde instanties heeft uitgewezen dat twee van de drie overgebleven bomen nu ook zijn besmet. Over de derde boom is nog geen uitsluitsel te geven, ook die wordt echter gerooid. De oude bomen markeerden vroeger de voormalig Joodse begraaf plaats en zouden vanwege de bouwplannen van het Stadserf en Emmaplein als groep worden verplaatst. Door dat plan heeft de iepespintkever een streep getrokken. Voorlichter Langstraat van de Dienst Gemeentewerken vergelijkt de ziekte met aderverkal king bij mensen. „De larven van de gevreesde kever produceren een schimmel dat zich in de haarvaten van de bomen verspreid", zegt hij. „Door deze verstopping is de boom niet meer in staat voedsel tot zich te nemen, met fatale gevolgen." De ziekte heeft zich bij betreffende bomen waarschijnlijk verspreid via het verstrengelde wortelsysteem. De tientallen andere bomen op het Stadserf zijn wel in goede gezondheid, verzekert Langstraat. Deze ingekapselde exemplaren zullen naar verwachting in het najaar worden overgeplaatst. Langs de rijksweg Rotterdam-Gouda. Afslag Capelle a/d Ussel/Alexanderpolder. SCHIEDAM Energiebespa ring... welhaast een Schiedams toverwoord, zo lijkt het af en toe. Van spaarlampen tot pira midewoningen: binnen deze stadsgrenzen wordt het gebruik ervan gestimuleerd. Maar dan de eigen verantwoor delijkheden van het college van B W. In het bedrijfsblad van het ONS wordt wethouder Zij develd daarover nog eens aan de tand gevoeld. En wat zegt de meest energiebewuste bestuur der over zijn eigen behuizing, het Stadskantoor dus. s Avonds is er één kamer donker; dat is de mijne. Dit gebouw deugt energetisch van geen kant. De koelkasten zijn zo hoog, dat wij in de zomer meer energie verbruiken dan in de winter. Al leen, het kost forse investerin gen om er wat aan te doen en de vraag is of zo'n oud gebouw dat wel waard is." Tja... SCHIEDAM XTC, O Fortu- na, Rode Schoentjes, een dijk van een bass, kortom House. Ook café Podium gaat met zijn tijd mee. Vrijdagavond staat im mers een heuse Cosmo Techno Houseparty op het programma. Liefhebbers kunnen voor vijf gulden vanaf 21.00 uur 'uit de bol gaan'. Zaterdagavond klinkt er aan de Lange Haven weer live-muziek. Sans Rancune is een zesmans- formatie die Engelstalige pop ten gehore brengt. Ballads voor romantici, teksten met weinig loze kreten en swingende songs voor adrenaline verslaafden. Aanvang 22.30 uur, toegang gra tis. Zondag krijgt het publiek een portie Engelse en Ierse folk voor de kiezen. Phil Atkinson én Hal- be Tjepkema zijn daarvoor ver antwoordelijk. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. MANDOLINE Mandoline orkest ONJ geeft zaterdag een concert in de aula van het Stede lijk Museum. Aanvang 11.30 uur, toegang gratis. WATERWEG Bestaat er zoiets als objectieve journalistiek? Het nieuwsbulletin van Radio Rijnmond meldde dinsdagochtend dat „een stroom van klachten was binnengekomen bij de meldkamer van de DCMR". Mensen zouden klagen over een soort zwavellucht, over de oorzaak was nog niets bekend. De DCMR bracht later op de dag licht in de duisternis. Er bleken slechts zes klachten uit Rotterdam en Schiedam bij de milieudienst aangemeld. Nog eens vijf bij de politie, wat het totaal dus op elf bracht. Het aantal klachten wees niet op een serieuze bedreiging, toch kwam de milieudienst in actie. „Er werd geklaagd over een rotte eierenlucht, dat wijst op een uitstoot van zwavelwaterstof", aldus de DCMR. „Gecombineerd met de zuidwestelijke wind kwamen we bij de Shell terecht. Daar was inderdaad een kleine lekkage geweest van de genoemde stof, maar echt noemenswaardig was dat niet". „Erg weinig klachten voor een stankgolf', meldde een DCMR- voorlichter. „Ware het niet dat één van de klagers een medewerker van Radio Rijnmond was, vandaar blijkbaar die publiciteit". Radio Rijnmond heeft wel een zeer scherpe neus voor regionaal nieuws. Behalve rampenzender heeft 93.4 MHz blijkbaar ook de functie van snuffelpaal... SCHIEDAM— Op het Plein 1940/1945 vond dinsdagmiddag rond 14.00 uur een aanrijding plaats tussen twee personenau to's. De bestuurder van de eer ste wagen, een 48-jarige Schie dammer, kwam bij het overste ken van het plein in botsing met de tweede auto, die wera be stuurd door een Rotterdammer van 25 jaar. Een passagier in de eerste auto kwam door de klap bekneld te zitten en moest door de brandweer worden bevrijd. Zij is voor onderzoek overge bracht naar het Schielan-zieken- huis. PVDA Een delegatie van het afdelingsbestuur en de gemeen teraadsfractie van de PvdA zal op dinsdag 10 maart tussen 15.00 en 19.00 uur een wijkbezoek af leggen aan de Gorzen. Er wordt gesproken met wijkbewoners en men zal de ontwikkelingen in de buurt bekijken. In de Bethelka- pel wordt een instuif gehouden. SCHIEDAM— Op de Grote Markt wordt op zaterdag 28 maart voor de vijfde maal een paardenmarkt georganiseerd. Tussen 9.00 en 13.00 uur zullen zowel paarden, als pony's en an der kleinvee worden verhan deld. In de Hoogstraat, Lange Kerk straat en op het Hema plein- staan tal van andere activiteiten op het programma. Zo wordt er een wedstrijd ringsteken gehou den, kunnen kinderen pony rij den en is er een vrijmarkt. De winkeliersvereniging Hoogstraat organiseert ook een braderie. SCHIEDAM— Een 39-jarige Schiedammer is dinsdagmiddag in Zwembad Zuid van zijn auto papieren en huissleutels be roofd. Hij had deze spullen in z'n jas laten zitten, die onbe heerd in de gemeenschappelijke kleedruimte hingen. SPANJE Aan de Noordvest- singel 83 is sinds kort de Spaanse vereniging Acociacion Paches de Familia gevestigd. Zo'n drie da gen per week verzorgt de club een scala van activiteiten, waar onder Spaanse taal- en dansles. SCHIEDAM— In theatercafé De Tender wordt het culturele weekeinde met popmuziek inge luid. Vanaf 22.00 uur worden zowel akoestische als electrische klanken gebracht door Lost Lo vers. Zelf noemt het Rotterdam se viertal bands als Queen, Tal king Heads, Zappa, Pixies, Be atles en Costello als inspiratie bron. Liefhebbers van deathme- talfunkspeedjazz en multipsychedelische crossover- hiphouse komen waarschijnlijk niet aan hun trekken. Toegang gratis. In de grote zaal van het Passage Theater treedt vrijdagavond gi taarvirtuoos Harry Sacksioni op. De Nederlandse Leo Kottke brengt zijn muzikale programma 'Intimate Strangers'. De begelei dende band bestaat uit Henk Arts, Michel Pagie, Rob Jansen, Rens van der Zalm en Barend Middelhof. Aanvang 20.15 uur, toegang 25 en 22 gulden. Cabaretier Jaap Mulder krijgt twee avonden de tijd om zich te bewijzen. De winnaar van het Camerettenfestival 1989 zet op vrij- en zaterdagavond zijn pro gramma 'De Garnalenkoningin' op de planken van De Teerstoof. Met een dosis cynische humor en een piano vertolkt Mulder Het Leven, niets meer, niets minder. Aanvang 20.30 uur, toegang 15 en 12 gulden. Zatermiddag staat in De Teer stoof het kinderstuk 'Bbulp' op het programma. Tejater Beer brengt vanaf 14.00 uur een span nend avontuur van de lelijke Bbulp en Jan Mijnheer. Voor kinderen van 4 tot 10 jaar, aan vang 14.00 uur, toegang 5 gul den. In de grote zaal van het Passage Theater brengt Bert Visscher za terdagavond Don Chaot en de Foute Architekt'. De familiecha- os, de absolute kolder van de Chaots heerst al sinds genera ties. De oorsprong is helaas niet te achterhalen omdat alles zoek is. Don, de laatste Chaot, besluit afstand te nemen van de bizarre familietrek. Hij zet als eerste al les rustig en geordend op een rij. Althans dat was hij van plan. Er wordt roet in het eten gegooid door een horde gorilla's, een schoonspringwedstrijd, een tra pezebouwer en het ondergrond se verzet. Toeval bestaat niet, dus is alles de schuld van een foute architekt. Aanvang 20.15 uur, toegang 20 en 18 gulden. SCHIEDAM De eerste stap in de opknapbeurt van de Schiedamse binnenstad wordt momenteel gezet- ...Want het herstel van de fundering van de Passage is volgens het stadsbestuur het omslagpunt van tekentafel naar bouwmachines. De fun deringsreparatie gaat onge veer een half jaar duren, ter wijl de kosten (geheel voor rekening van de gemeente) ruim 420.000,- bedragen. En daarna moet dus het 'bouwgeweld', van ABC-com- plex tot compleet vernieuwd Stadserf, losbarsten. Daarom geven de wethouders Zijde veld en Wiegman maandag ochtend het officiële startsein van de werkzaamheden. Wie wil weten wat een gangen stelsel, kevers en schroefvijzels met elkaar te maken hebben, moet aan het Broersveld maar eens gaan kijken naar de werk zaamheden aan de fundering van de Passage. Want hoewel het officiële startschot dus nog moet klinken, zijn de werkzaamheden daar reeds in volle gang. De houten paalfundering onder de in 1932 gebouwde Passage vertoont gebreken. In de loop der jaren is namelijk het grond waterpeil ter plaatse iets ge daald, waardoor een keversoort de kans kreeg om het bovenste gedeelte van de houten palen aan te vreten. Nu is dan ook een gespecialiseerd bedrijf (H.M. Bresser funderings- en vijzel technieken bv) ingeschakeld om Het funderingsherstel van de Passage is noodzakelijk om de uitvoering van een door de Haagse ontwïKkewar MAB bv voorbereid plan mogelijk te ma ken. De karakterestieke Passage wordt in dit plan gerenoveerd en door middel van een overbou- wing van het Broersveld verbon den met een nieuw winkelcen trum, dat in twee lagen op het voormalige Imeldaterrein zal verrijzen. Via een centraal plein wordt door het winkelgebied een verbinding met de Hoogstraat gemaakt. Tevens komt er een ontsluiting vanaf het Broersveld. Het MAB-plan voorziet ook in de realisatie van een aantal wo ningen en een parkeergarage. De gebrekkige paalfundering wordt met man en macht blootgelegd de fundering ingrijpend te her stellen. Meter Via een te graven gangenstelsel zullen de palen bereikbaar wor den gemaakt. Vervolgens wor den de 199 houten palen stuk voor stuk 1 meter ingekort en direct voorzien van een beton nen 'oplanger'. Deze 'oplanger is uitgerust met een schroefvij- zel, waarmee de paal op span ning wordt gebracht. Tenslotte wordt de schroefvijzel met beton ingestort. Voorlichter Langstraat van de Dienst Gemeentewerken:,, Hoe wel het funderingsherstel op zichzelf een knap staaltje van techniek is, vormt dat dus niet de enige reden om de start van het werk een officieel karakter te geven. De werkzaamheden aan de Passage zijn namelijk te vens de eerste zichtbare werk zaamheden die ten behoeve van de vernieuwing van de winkel functie in de Schiedamse binnen stad worden uitgevoerd, nadat in de jaren van 1980 tot heden de nieuwbouw van 289 woningen heeft plaatsgevonden en vele tientallen monumenten zijn ge restaureerd." 'Trekkers' Nogmaals Langstraat:,, Op zijn beurt is het MAB-plan weer on derdeel van een reeks andere activiteiten waarmee de gemeen te de kwaliteit van de Schiedam se binnenstad denkt te verbete ren. In de Lange Kerkstraat de vestiging van een ABC-waren- huis (Albert Heijn, Blokker en C A). Op het Stadserf ên Emmaplein een bibliotheek, theater, archief, (gemeente)kan- toren en vergaderruimten, win kels, woningen en een stads plein. Aan de Buitenhavenweg komen dan nog een supermarkt en andere winkels". „De realisatie van al deze 'trek kers' voor het centrum komt steeds meer in zicht. Het herstel van de Passagefundering is voor ons slechts een begin!"

De Havenloods | 1992 | | pagina 1