Gedeputeerde komt kijken naar stand Ouderenproject DUYVTS 1 SCHIEDAM m DE HAVENLOODS „Goede afstemming voorzieningen nog lange weg" Holy geeft apparatuur cadeau aan ziekenhuis in Moravska Trebova ERVAREN ONDERHOUDSMONTEUR (m/v) Landschap fotografie om "wakker" te blijven VsmtL SPORTINSTITUUT SCHIEDAM FITNESS CENTRUM /n)s2- f\fl IM! HABO TAPIJT VLAARDINGEN „Het grijze gebied tussen verzor gingshuis en verpleeghuis" is de titel van een boekje dat deze week werd gepresen teerd in het verzorgingshuis De Wetering. Gedeputeerde J.Pool, verantwoordelijk voor het Ouderenbeleid in Zuid-Holland, kreeg het eer ste exemplaar uit handen van één van ae schrijvers, me vrouw drs. Lucie Boone kamp. Ook wethouder Kool van onder meer Ouderenbe leid ontving een exemplaar. De capaciteit van verzorging en verpleeghuizen groeit niet mee met de toename van het aantal ouderen. Met name ver zorgingshuizen krijgen hierdoor met een zwaardere categorie be woners te maken. Ze hebben licht psycho-geriatrische proble men. Overplaatsing naar het verpleeghuis is gezien de grote wachtlijst niet mogelijk. Samen werking tussen verpleeghuizen en verzorgingshuizen kan een oplossing zijn, met als doel hulp die het verzorgingshuis niet kan bieden van buiten te halen. Vanuit deze gedachte is in 1988 in Vlaardingen een samenwer kingsproject gestart tussen zes Vlaardingse verzorgingshuizen en drie verpleeghuizen. Het kreeg de naam 'Zware Meerzorg in de Vlaardingse Verzorgings huizen'. Het project is een jaar lang ge volgd door het bureau Moen en de Roo en beschreven door Gedeputeerde Pool en wethouder Kool nemen het boekje over het project Zware Meerzorg in ontvangst. Partners Gedeputeerde Pool was op de dag van de presentatie op werk bezoek in Vlaardingen en werd bij die gelegenheid tijdens een bijeenkomst in De Wetering ge ïnformeerd over onder meer net project Zware Meerzorg. De di verse sprekers in De Wetering spraken over de toename van het aantal bejaarden in de sa menleving in relatie tot de ach terblijvende capaciteit in de ver- zorgings- en verpleeghuizen. Een groeiend aantal ouderen be vindt zich wat hun zorgbehoefte betreft op het grensgebied tus sen verzorgingshuis en verpleeg huis. Secretaris Beke van de beleids groep Zware Meerzorg noemt het probleem van partners die in een verzorgingshuis wonen en waarvan één van beiden in de loop van de tijd meer zorg gaat behoeven. Niet zelden worden de partners gescheiden, omdat voor de meest-zorgbehoevende niet veel anders opzit dan opna me in een verpleeghuis. Eén van de doelstellingen van het samen werkingsproject is om in zulke gevallen hulp van buiten zoge noemde extra-murale zorg) naar het verzorgingshuis te halen. Ook het project Billiton/Soenda kreeg deze dag ruime aandacht. Dit samenwerkingsproject van de Vlaardingse Verzorgingshui zen, de Stichting Verpleeghui zen Nieuwe Waterweg Noord en de Stichting Raad voor het Ou derenwerk heeft tot doel de bouw en instandhouding van een zogenaamd geïntegreerd zorg centrum. Dit houdt in 60 verzor gingsplaatsen, 30 verpleeghuis plaatsen en ongeveer 100 zorg- woningen, een dienstencentrum en een wijkfunctie. De uitvoering hiervan lijkt een antwoord op de conclusie van de schrijvers/onderzoekers Boone kamp en Moen, dat het niet meer alleen gaat om het vinden van oplossingen voor de zwaar- dere-hulp-behoevende ouderen in verzorgingshuizen. Ze consta teren dat de doelstellingen van „Het totale voorzieningenaan bod staat nu ter discussie. Er is nog een lange weg te gaan, voor dat een goede onderlinge af stemming van voorzieningen is bereikt," zo stellen ze vast. Of-, in de woorden van directrice Vastbinder over het complexe van de materie: „Het is een ver volgverhaal." VLAARDINGEN In het ka der van de stedenband tussen Vlaardingen en Moravska Tre bova in Tsjechoslowakije heeft het Holy-ziekenhuis afgelopen week apparatuur beschikbaar gesteld aan het ziekenhuis in de zusterstad. De Tsjechische di recteur en plaatsvervangend di recteur van de kliniek, Alois Hlousek en Hanus Ette, brach ten afgelopen woensdag een bliksembezoek aan Holy om het materiaal dat niet meer gebruikt wordt uit te kiezen. De goederen vertegenwoordigen een waarde zo'n twee ton. De stedenband-in-ontwikkeling is voortgesproten uit het brein van Jan Bulva, raadslid voor de VVD en zelf afkomstig uit Tsje choslowakije. Hij legde ook de eerste contacten op politiek ni veau. Onlangs bracht een uitge breide delegatie een bezoek aan Vlaardingen. De afgevaardigden waren vooral geïnteresseerd in milieuzaken en volkshuisvesting. De afgelopen maand waren dne Tsjechen in Nederland op uitno diging van de gemeente Vlaar dingen en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). De delegatieleden, de burge meester van Moravska Trebova, een welzijnswerkster en een technisch ingenieur, volgden een stage waarin vooral de werking van gemeentelijke diensten, ma nagement en financiën aan de orae kwamen. Jan Bulva vindt de stage van de Tsjechen van grote betekenis. „Het is heel erg pragmatisch. Het oude regime heeft veel za- De Tsjechische Jan Bulva een bezoek aan het Holy-ziekenhuis ken verwaarloosd en bijvoor beeld nooit geld uitgetrokken voor ouderenvoorzieningen en andere gezondheidsvoorzienin gen. Er is dus vooral bij het jonge kader een grote lacune in kennis en praktijk. Ze moeten heel veel dingen leren. Moravk- sa Trebova speelt in de regio een voortrekkersrol en het gemeen tebestuur is dan ook hard bezig de achterstand in te lopen. Nu hebben zij nog weinig te bieden aan Vlaardingen in ruil voor de verleende diensten en de ge schonken ziekenhuisapparatuur, maar over een paar jaar, als de achterstand is ingelopen, kun nen we best orders uit Tsjecoslo- wakije verwachten", aldus Bul va. Hij bracht de afgelopen weken zelf een bezoek aan zijn geboor teland en ging ook een kijkje nemen in het ziekenhuis van Moravska Trebova. Daar viel hem op dat er veel geïmprovi seerd moet worden door het per soneel. Bulva: „Daarvoor is veel energie en creativiteit nodig. Want ze zijn wel capabel, maar als je weinig of slechte appara tuur hebt is het lastig om toch een goed product te leveren. Ik was geschokt. Petje af, voor die mensen. Ze waren dan ook dol blij met de goederen van het Holy-ziekenhuis." De appara tuur gaat over drie weken naar Moravska Trebova na afloop van een tentoonstelling over de stedenband. BV Machinefabriek P.M. Duyvis heeft circa 200 medewerk(st)ers. Wij hebben met het ontwerpen, produceren en installeren van kranen, machines en liften een goede naam opgebouwd. Daardoor breiden onze aktiviteiten zich uit. In verband daarmee zoeken wij voor de afdeling Liften een Dit is de nieuwe funktie: U werkt volledig zelfstandig en krijgt de verantwoordelijkheid voor het preventief on derhoud van de door ons geïnstalleerde lift- installaties in het rayon Rotterdam e.o. Als er elektrische of mechanische storingen zijn verhelpt u die. Volgens rooster werkt u in consignatiediensten. Hieraan herkennen wij u: U bent een goed opgeleide en ruim ervaren liftmonteur en toe aan een meer zelfstandige funktie. U bent niet alleen een goed vakman, maar u denkt ook service-bewust. U bent tussen de 25 en 45 jaar en woont in Rotterdam of direkte omgeving. Zo legt u kontakt: Als het bovenstaande uw profiel weergeeft, schrijft u dan een brief met uw C.V. en stuurt u die naar: BV MACHINEFABRIEK P.M. DUYVIS T.a.v. afdeling Personeelszaken Postbus 10,1540 AA Koog aan de Zaan Dit kunnen wij u bieden: Een uitstekend salaris. Ook de sekundaire arbeidsvoorwaarden zullen u aanspreken. Die zijn volledig in overeenstemming met het gewicht van de funktie. Wij besteden ruime aandacht aan uw ver dere opleiding. U krijgt de beschikking over een eigen service-auto. U kunt rekenen op et I SCHIEDAM Sjef van Duin, fotograaf van architectuur en landschap, begeleidt vanaf 11 maart mensen die hun eigen ori ginaliteit op het gebied van foto grafie willen ontwikkelen. In zes lessen komen de resulta ten van de foto-opdrachten van de cursisten aan de orde en zal onder andere aandacht worden besteed aan de geschiedenis van de fotografie en de verschillende aspecten van het landschap en architectuur. Van Duin is voor nemens om met de deelnemers van de cursus een bezoek te brengen aan de windkering van het Calandkanaal in Rozenburg. De kosten bedragen f 60.-. Aan melding bij Wijkcentrum De Er ker, Jan van Avennestraat 32, tel. 4267767. Voorrang geven aan het verstand SCHIEDAM Het initiatief van een Schiedamse autorij school, in samenwerking met Veilig Verkeer en de gemeente, om voorlichting te 'geven over de nieuwe verkeersregels, was een succes. Door het geven van voorlichting wilde de organise rende rijschoolhouder onduide lijkheden en vragen die bij het publiek leven wegnemen. Belangstellenden die alsnog een informatie-avond willen bijwo nen kunnen contact opnemen met autorijschool Marei, tele foon 4716098. De bijeenkomst is gratis. Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Vakantiebruin in ons moderne ZONNECENTRUM Geopend: maandag t/m zondag F I info lijn: 010-4715203 "MEER PRESTEREN - MINDER BLESSEREN" HET JUISTE ADRES VOOR SPORTMASSAGE kosten CALLANETICS - maandag t/m zaterdag ('s ochtends, 's middags en 's avonds) kosten 1 x per week 105.00 per 3 maanden 2 x per week 185.00 per 3 maanden AEROBIC EN STEP AEROBIC - maandag, dinsdag, woensdag donderdag en vrijdag ('s middags en 's avonds) 1 x per week 90.00 per 3 maanden 2 x per week 165.00 per 3 maanden CONDITIETRAINING - woensdagavond kosten 1 x per week 90.00 per 3 maanden YOGA - maandagavond 1 x per week 120.00 per 3 maanden RUGSCHOOL - speciaal voor ex-rugpatiënten (onder leiding van een fysiotherapeut) gratis dieetbegeleiding en vetplooimeting voor fitnesstraining kunt U altijd bij ons terecht "FIT PLUS is uniek en wil dat ook voor U zijn." Wij leveren alle bekende tapijtmerken zoals: Bergoss Desso Parade Heuga Intertest Silvester Bonaparte I Altijd wekelijkse aanbiedingen extra laag geprijsd! Ruime sortering karpetten en tafelkleden. Wij geven schriftelijke garantie tot 7 jaar. Echte korting, service, meten en leggen gratis. Persoonlijke adviezen, ook bij u thuis. Bel 010-4269609 voor vrijblijvende offerte. Overgordijnen en vitrage, keuze uit meer dan duizend kleuren en dessins! Dit alles laag geprijsd, inclusief opmeten en maken! Broersvest 99 - Schiedam - Telefoon 010-4269609 DONDERDAG KOOPAVOND

De Havenloods | 1992 | | pagina 7