'Een doorsnee gezin, maar dan met hele rare mensen' UIT De Russen komen toch, en nemen dixiejazz mee Hal 4 wordt ook film- en videostudio Dichter/verteller Middelijn geeft marathonperformance Visconti in Lantaren/Venster Elsje de Wijn is moeder Marleen in Gouda's Glorie van RO Theater DONDERDAG 12 MAART 1992 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN 0 Live Entertainment kun nen liefhebbers vinden in in de Harbour Jazzclub. Van nu af aan nemen Saman- tha en de Harbour Jazzclub hun publiek iedere donder dagavond mee naar New Or leans, Harlem en Parijs van de jaren '20, '30 en '40. Met 'Samantha Friends' pre senteert de Harbour vanaf 5 maart een internationaal avondvullend showprogram ma, geïnspireerd op de be roemde Broadway- en Holly wood-musicals en met de nimmer geëvenaarde muziek van George Gershwin, Cole Porter, Irving Berlin en Duke Ellington. Zoals altijd in de Harbour Jazzclub is er tussen de diver se acts ruime gelegenheid tot dansen. Aanvang 20.30 uur. Harbour Jazzclub, Delftsestraat 15, Rotterdam Centrum, tel. 010-4123701/4114958. 0 Onder de titel 'Hls Mas ter's Noise presenteert pop podium De Vlerk verrassen de concerten op een verras sender lokatie. Het tweede concert in deze serie wordt op 22 maart aanstaande gege ven. Het gaat om een concert van gallon Drunk en Gitane Demone. Plaats: Te- jatro Popular West Kruiska de 26 Rotterdam aanvang: zaal open 21.00 uur, eerste band z2.00 uur toegang: f 10,- 0 Dat het Rotterdamse Jazz- centrum Thelonious hard op weg is een van de belangrijk ste jazzpodia in Nederland te worden, wordt bewezen door in de periode van vrijdag 20 tot maandag 23 maart a.s. een aantal jazzberoemdhe- den van de eerste orde te laten optreden: het kwintet van Harry 'Sweets' Edison en Frank Wess (20/3), het kwin tet van Anthony Ortega (21/3) en het kwartet van Don Cherry (23/3). 0 Na de succesvolle af- scheidstournee 'Who's Af raid' langs de Nederlandse podia, geeft Spasmodique in thuishaven Rotterdam op za terdag 14 maart haar aller laatste concert. In samenwer king met stichting 'De Vlerk' zal Spasmodique haar af scheidsconcert 'Curtains' ge ven in Gebouw Flevostorm aan de Botersloot 66. De aanvang is 22.00 uur. De zaal is om 21.00 uur ge opend en vanaf dit tijdstip zijn de kaarten a f 12,50 te verkrijgen aan de kassa. Kaarten zijn eveneens te koop in de voorverkoop a f 10,- bij de Rotterdamse pla tenzaken It, De Plaatboef en Headdock. Telefonisch reser veren is ook mogelijk: 01899- 23333. Van Curtains zullen live-op- namen worden gemaakt voor de CD als tastbare herinne ring aan dit afscheidsconcert van Spasmodique. 0 Het Theater van het Oos ten brengt op dinsdag 17 maart op één avond de eerste twee delen van het toneel vierluik Indringers, een schriiversproject. Dit project wil hiermee nieuw Nedt lands geschreven toneelwerk onder de aandacht brengen. Aan bod komen eerst Die van Willem van Toorn en de Wisselmarkt van Marijke Höweler. De voorstelling b< gint om 20.30 uur en wordt gespeeld in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouw burg. 0 Barbara Duyfjes, die de voorstelling maakt in samen werking met Suzanne van Lo- huizen, stelt zich de vraag welke emoties in het spel van kinderen worden uitge speeld. Spel waarin je gezien, gehoord, gevoeld wordt, waardoor je niet langer kan kwijtraken in de zandbak. Spel waarin je je verstopt om gevonden te worden. Spel waarin je wordt gekieteld tot je de kieteldood sterft. In de rituelen van het spel kun je de angst de baas blijven. Huis aan de Amstel speelde eerder 'Een lek in het zwijgen' en 'Kinderjaren' en samen met het RO Theater 'Peer Gynt'. Huis aan de Amstel speelt Kietelkrijt aanstaande zon dag 15 maart om 15.00 uur in de kleine zaal van de Rotter damse Schouwburg. Dichter, schrijver en rasverteller Paul Middelijn geeft zondagmid dag 29 maart een vier uur duren- _de marathonperformance in Theater Lantaren/Venster. De voorstelling heeft tot doel de aandacht te vestigen op zijn veelzijdige oeuvre. Middellijn vertrekt vanuit de orale traditie en maakt een literaire wereld reis: van dorpsverteller tot trou badour, van nieuwslezer tot journalist, van dichter tot ac teur, van kinderlied tot blues en jazz. Het unieke van deze mara thon is dat al deze elementen in één voorstelling te zien zullen zijn. Een reguliere voorstelling van 11/2 uur biedt deze mogelijk heid niet. Paul Middellijn zal ondersteund worden door zijn zeven vaste muzikale begeleiders: Glenn Gaddum (piano) Lesley Jozef (bas), Maurits Gravenberg (drums), Dennis Winter (synthe sizer gitaar), Robbie Alberga /akoestisch gitaar), Jugwele (percussie), Roy Campbell (trompet) en Frank Smit (key- bord). Felix de Rooy treedt op als advi serend regisseur. In de pauzes kan het publiek genieten van diverse kleine podi umacts. In de foyer is een tropische markt ingericht met boeken stands. 'DE LIJN' geeft een beeld van de nieuwe theaterperformances van Paul Middellijn voor kinde ren en volwassenen voor het sei zoen '92-'93. Het programma ziet er als volgt 'Anansi en heer Tijger' gaat over de beroemde spin Anansi, die heer Tijger op een ondeugende manier te pakken neemt. Maar in 'Anansi en de Krokodil' is het de grote Krokodil die Anansi met zijn eigen list te grazen neemt. Tenslotte, 'Het meisje dat haar naam kwijt was', een verhaal van Annie M.G. Schmidt, over Tijntje, Tommie en een boze heks. Een lekker spookverhaal...! Elke verhaal heeft zijn eigen lied. Het jonge publiek leert deze liedjes tijdens de voorstel ling. Zingend en dansend verlaten de kinderen het theater. Deel 2: 15.30 u. tot 16.30 u. Rotterdam Blues (epische ge dichten en gedachten) De oprukkende metropool is aan Rotterdam en de Rotter- noeuvre ingezet, ten dele, „want 20% van de bewoners kijkt naar de wolken, voelt aan hun zak en in hun zak en beseft de leegte van de ballen, terwijl zo dadelijk het geld naar boven zal worden geëjaculeerd! Spuit, spuit, spuit, spuit! Spuit Rotterdam, spuit de blues over mij!" Deel 3: 17.00 u. tot 18.00 u. Verhalen: Romantiek en Ero tiek Nanda, een meisje van 18; ont dekt zichzelf en weet niet wat ze aan moet met de mystieke krachten die ze onbewust oproe pen kan. Ze schijnt macht te hebben over mannen én vrou wen. Of is er iets dat juist macht heeft over haar? Romantiek, erotiek en myste rieuze ervaringen spelen in het leven van Nanda een grote rol. Deel 4: 18.30 u. tot 19.30 u. Rebirth of Anansi Paramaribo, New York, Am sterdam, Johannesburg, Rotter dam) Anansi beschrijft zijn leven, vanaf de geboorte, zwevend tus sen hemel en aarde, als medium tussen God en Mens. Hij reist met de slavenschepen de wereld af en doet verschillende steden aan. Hij spot, lacht, betreurt de mensen en heeft lief! Het leven ontkomt niet aan zijn vlijm scherpe analyse, hij noemt de cultuurkloof en het ozongat als het ware in één adem. Hij be schrijft de cyclus van het leven. Vergeet niet.. Whatever happens to the world, Anansi will always be..." Aan deze Engelstalige voorstel ling werken twintig muzikanten mee. door EDO BEERDA Rotterdam heeft met het jaarlijkse Filmfestival op filmgebied al heel wat in de melk te brokkelen en het in richten van een filmstudio acht HAL 4-directeur Evan van der Most niet meer dan een logische stap. Als alles meezit is Film- en videostudio HAL 4 in de tweede helft van 1993 gereed voor gebruik. De Stichting HAL 4, gevestigd naast de Watertoren op het voormalig Drinkwaterleidingter rein, is al sinds jaar en dag be trokken bij activiteiten op het gebied van film- en videoproduc tie. Peter Greenaway nam er een film op en verder werden er clips en theaterregistraties vervaar-, digd. Vestigen van een middel grote studio in Rotterdam leek tot voor kort echter absoluut geen haalbare zaak. Spin off van festival De privatisering van het Neder lands Omroep Bedrijf, dat facili tair werkt voor de Nederlandse omroeporganisaties, veroor zaakte echter een verschuiving in de audio-visuele wereld. Vanaf dat moment waren de om roepen vrij in hun keuze en ver loren de studio's in Bussum en Hilversum hun monopolie. Voorts leidde de opkomst van de lokale televisie en Stads TV tot een toename van de vraag om reclamefilms. Het bestaan van het Filmfestival ziet Van der Most als een extra stimulans. „Het Filmfestival duurt ieder jaar tien dagen en dan is het voorbij. Er gaan nu stemmen op dat van de 'spin off van het Filmfestival ook de rest van het jaar gebruik zou moeten worden gemaakt. Het inrichten van een filmstudio ligt dan voor de hand. Daarnaast bestaan er ideeën om hier een filmmontage-plek in te richten, zodat cineasten uit de tweede en derde wereld hier hun films kunnen voltooien die dan weer op het filmfestival in pre mière zouden gaan". Kortom, een verbouwing van HAL 4 tot film- en videostudio werd plotse ling aantrekkelijk. Tot op heden werd de beschikbare vierhon derd vierkante meter voorname lijk gebruikt voor theaterrepeti ties en -uitvoeringen. „Maar theater is in financiëel opzicht minder goed rond te krijgen", vertelt Van der Most. „Boven dien hadden we als we door wa ren gegaan met het bestaande beleid ook moeten verbouwen. We hebben geen hinderwetver gunning en die kunnen we pas krijgen als er geluidsisolerende maatregelen genomen worden. Op dit moment worden we ge doogd door de deelgemeente, maar dat kan niet eeuwig zo du ren". Het is de bedoeling dat over de dakconstructie als ge luidsisolatie een schil wordt aan gebracht, overigens niet alleen om geluidshinder voor de buren te voorkomen. „Het kan natuur lijk niet zo zijn, dat je een film opname over moet maken als er een auto voorbijrijdt of wanneer het gaat regenen", aldus Van der Most. Voorlopig een kale studio Zélf produceren van films en vi deo's is de Stichting Hal 4 voor lopig nog niet van plan. Van der Most: „We willen een 'kale' stu dio opleveren; de gebruikers kunnen bij ons hun eigen equipe meenemen. In de meeste stu dio's worden gebruikers ver plicht om alle aanwezige appara tuur af te nemen, terwijl veel daarvan vaak helemaal niet ge bruikt wordt. Self supporting gaan draaien Theater blijft in de toekomst ook mogelijk, door het gebruik van verrijdbare podiums, tribu nes en podiumelementen. Finan ciëel ziet Van der Most de toe komst van Hal 4 tamelijk roos kleurig in. „In verschillende op zichten zullen we self-supporting kunnen draaien, maar we hopen wel dat de gemeente Rotterdam ons financiëel een steuntje in de rug geeft." Daartoe zijn volgens hem redenen genoeg. „Vanuit economisch perspectief en werk gelegenheid is de audio-visuele industrie interessant. Bovendien betekent hier filmen dat het Nieuwe Rotterdam meer in beeld komt en aldus gepromoot Uralsky Dixieland Jazzband. Is het Russische jazz, GOS- jazz of jazz uit de Oeral? In elk geval: het swingt! De Uralsky Dixieland Jazzband, zondag 22 maart, brengt zeven swingende Russen uit Tsjeljabinsk in de Doelen. Het Zondagochtend concert gaat klinken als het nooit heeft geklonken. De Uralsky Dixies waren al eerder in Nederland, op het 19e Oude Stijl Jazzfestival in Breda. Ze kwamen met de trein uit Rusland, stapten uit op het verkeerde station, maar werden uiteindelijk toch nog een gigantisch succes op het festival. De Oeral heeft dus onvermoe de kanten. Al jaren is er een bloeiende dixieland-traditie. Al in de jaren zestig was er een jazzclub in Tsjeljabinsk! De muziek van Louis Arm strong en de sound van New Orleans maar ook die van de Dutch Swing College Band zijn er al jaren geleden doorge drongen. De jongens van de Dutch Swing College Band zijn al jaren zeer bekend in de Oe ral. Daarnaast klinken ook de Russische liedjes en het lokale jazz-repertoire door in de bij zondere muziek van de Ural sky Dixieland Jazzband Gastheer Gerard Cox is al be zig zijn Russisch op te poetsen. Hij ontvangt de Russen in stijl, met een liedje en een praatje. Traditioneel begeleid door pia nist Bert Nicodem, die ook voor het concert voor gezellige inloopmuziek zorgt. Vanaf kwart over tien is er koffie in de foyer, en om 11.00 uur ko men de Russen. Kaarten voor het concert kos ten aan de Doelen 14 gulden. In de voorverkoop bij ae kan toren van De Havenloods en Het Zuiden, de Verenigde Spaarbank en bij Organisatie bureau Martin Hanson aan de Kleiweg 100 kosten ze 12,50. Schriftelijk bestellen kan ook. Wie snel een volledig ingevul de giro- of bankcheque in stuurt naar Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ in Rot terdam, krijgt het gewenste aantal kaarten per omgaande thuisgestuurd. Wel de datum vermelden van het beoogde zondagochtendconcert Lantaren/Venster is van 20 maart tot 2 april heilige grond voor cinefielen. Dan is er in de cinematheek een retrospectief over de Italiaanse cineast Luchi- no Visconti. De films van Vis conti zijn volgens liefhebbers een feest om naar te kijken. De sfeer in een film als 'II Gattopar- do' is dusdanig dat je je als toe schouwer waant op een bal in Palermo in de vorige eeuw, of, anno 1912 ,in een hotel in Vene tië, zoals in 'Death in Venice. Iedere opname lijkt een schilde rij. De betrokkenheid die je als toeschouwer ervaart, wordt ver oorzaakt door Visconti's oog voor detail en zijn gevoel licht, kleur en emotie. Visconti heeft zich echter nooit laten verleiden tot het louter 'mooie plaatjes' filmen. Ieder beeld heeft een duidelijke functie in zijn werk en binnen de morele boodschap die Visconti wil overbrengen. Zijn schilderingen van het verval van een tijdperk, of het nu gaat om de vorige of de huidige eeuw, zijn soms genadeloos, dan weer vol tederheid en hoe dan ook belangrijke mijlpalen in de film historie. wordt. Door onder zo'n nieuwe wolkenkrabber te gaan filmen bijvoorbeeld." Een nieuwe folder met daarin de studio tarieven en een uitvoerige beschrijving van de aanwezige installaties is aan te vragen bij het kantoor van Hal 4 aan de Watertorenweg 200, telefoon 4126031. Tot aan de verbou wing, die eind dit jaar zal begin nen, is Hal 4 nog volop in de aanbieding. Tot de verbouwing biedt Hal 4 nog diverse 'uit'-mogelijkheden. Voorlopig eerst nog Gouda's Glorie (zie elders op deze pagi na). trekken, hoe graag ze dat ook wil." Spaans Nog een ferm besluit van Mar leen: ze besluit Spaans te gaan leren en neemt Spaanse dansles. Elsje de Wijn: „Waar dat toe leidt? Dat zie je eigenlijk pas goed in deel twee. Daar verklap ik niets over. Ze is in elk geval van plan om haar eigen weg te gaan. Voor deze produktie heb ik zelf ook Spaanse dansles ge nomen. Ik ben daar enorm door gegrepen. Dat had ik nooit ge dacht. Ik wist niet dat dat zo fantastisch was. Het is iets heel bijzonders, maar ook ontzettend moeilijk. Ik heb veel gedanst, tapdance, jazz, noem maar op. Hier gaat het vooral om de coör dinatie, armen, benen, ritmes met de voeten, en dat allemaal onafhankelijk van elkaar." Hoewel het stuk zeker door werkt in het persoonlijke leven van Elsje de Wijn („Ik ga zelfs naar Spanje met vakantie dit jaar"), vindt ze niet dat het spe len van de rol invloed heeft op haar eigen moederschap. „Nee, ik word niet anders. Het leuke van toneelspelen is dat het je laat zien: o, dat doe ik óók altijd zo. In het gunstigste geval krijg je een beetje inzicht in jezelf. Veranderen? Nee, dat gebeurt gewoon niet." Het RO Theater speelt Gouda's Glorie in HAL 4 op het oude DWL-terrein. Deel I: vanaf van daag tot en met zondag 4 april; deel II van wonsdag 15 april tot en met zaterdag 9 mei; deel III van woensdag 20 mei tot en met zaterdag 13 juni. Op zondag zijn er geen voorstellingen, op alle andere dagen begint het om 20.30 uur. Een passe-partout voor alle drie de delen kost 45 gulden of 35 met een reductie- kaart. De voorstellingen zijn ook los van elkaar te zien; loose kaar ten kosten 18 gulden of 14 gulden met een kortingpas. Reserveren is aan te raden. Het nummer is 010- 411 64 66. Marleen Platèl is een door snee moeder van een door snee gezin, tweeëndertig jaar getrouwd. Ze heeft drie vol wassen kinderen, twee doch ters, Anna en Paulien en een zoon, Harrie. Ze woont in een ruim huis met een grote tuin. Op het moment dat de kinderen allemaal de deur uit zijn en er dus een nieuwe pe riode in haar leven begint, wordt haar man Antoon ern stig ziek. Ze besluit (heel ei gentijds) voor zichzelf te kie zen en een nieuw leven te be ginnen. Het huis, waarin op het moment dat het verhaal begint ook nog de jongste dochter Anna woont, wordt verkocht aan de oudste doch ter, Paulien, en haar aan staande echtgenoot Nico. Want, moeder wil reizen! Elsje de Wijn speelt de rol van Marleen Platèl in Gouda's Glo rie, een driedelig familiefeuille ton van het RO Theater. Johan Timmers en Leopold Witte schreven, bewerkten en regisse ren het vervolgverhaal. Een verhaal over de gekte van een ogenschijnlijk doorsnee fa milie, waarin iedereen leeft on der het motto: 'Als ik maar ge lukkig ben.' We beleven een pe riode mee waarin dat motto leidt tot de dramatische ineenstorting van dat ogenschijnlijk sterke bolwerk. Liggend Elsje de Wijn heeft tijdens de repetitieperiode van Gouda's Glorie last van haar rug. Niet zo ernstig dat ze niet kan spelen, maar de fysiotherapeut heeft haar geadviseerd zichzelf zoveel mogelijk te sparen. Ieder mo ment dat ze maar kan, gaat ze liggen. Het gesprek over haar rol voert ze dan ook liggend, waar door bijna de sfeer van de divan van-de psychiater ontstaat, maar de ontboezemingen blijven luch tig van aard. Het familiedrama is uiteindelijk een komedie, hoe wel met een grimmig randje. Gouda's Glorie moet hèt fami liefeuilleton van de jaren negen tig worden, een tegenhanger van het beroemde epos The Family (vorig jaar te zien in herhaling, ook bij het RO Theater). Het voornaamste verschil is dat dit verhaal in een ander, gewoner milieu speelt. Maar ondertussen „Dit is meer een doorsnee gezin, maar wel met hele rare men sen", vertelt Elsje de Wijn. „Hoewel, dat valt ook wel weer mee. Het kan allemaal nog veel gekker. De verhalen over moe ders, die loskomen als je met zo'n thema bezig bent, je houdt het niet voor mogelijk. Mijn God, als je dat op het toneel zou zetten, zou het te ver gaan. Deze moeder kan iedereen herken nen. Je kan denken: 'Ja, de mij ne lijkt daarop.' Ze is de spil van het gezin, maar heeft besloten dat niet meer te zijn. Toch slaagt ze er steeds in om veel aandacht te krijgen, onder het mom: 'Het gaat nu even niet om mij.' (lacht) Maar ondertussen!" De Wijn relativeert meteen: „Ik heb zelf kinderen. Je put ook uit je eigen arsenaal." Egoïstisch Marleen Platèl is een domine rende vrouw, die veel aandacht vraagt. Ze heeft nog een 'ty- pisch-moederachtige' eigen schap: ze gaat tot het uiterste om moeilijkheden te ontkennen. Ze strijkt alles glad. Dat blijft. Ook na haar besluit om niet meer dienstbaar aan haar omgeving te zijn, zelfs niet aan haar zieke man, maar te doen wat ze altijd al wilde: reizen. De ziekte van Antoon komt Marleen eigenlijk wel goed uit. Die wilde eigenlijk blijven wo nen in het huis en genieten van de grote tuin. Zijn afwezigheid geeft Marleen de kans om de verkoop door te drukken. Daar mee vervult ze een wens van haar ene dochter die net zo'n 'gelukkig' gezin wil stichten als dat van naar ouders maar ze maakt tegelijkertijd ook haar jongste dochter, die nog thuis woont, dakloos. Elsje de Wijn: „Het zijn allemaal heel egoïsti sche mensen. Ze houden geen rekening met elkaar en komen alleen op voor hun eigen belang. In het geval van Marleen zelfs heel rigoureus. Maar ze kan zich niet aan bepaalde situaties ont-

De Havenloods | 1992 | | pagina 15