B ANENMARKT RIJNMOND 1992 In de Tjajes' kom je aan de 'bak* SKHJ heeft volop werk voor 'rotsen in de branding' RIJNMOND 1992 Lachen en werken met de gehandicapte mens Als je er eenmaal werkt ben je een vraagbaak voor nieuwsgierigen STANDINDELING BANENMARKT RIJNMOND 1992 I 47 I I J< F Een baan in de verzorging is met mensen werken 11-580 STANDNUMMER Bas v.d. Heijden Beroepskeuze en I Beroepsopleiding Blokker BV Bureau Migrant en Werk C.B.B. Centrum Vakopleiding Chr. College Rotterdam Clara Ziekenhuis en Zuiderziekenh Computerij Opleidingen Contel Groep Dactylo Uii De Twee Bruggen Draf) Engineering Support BV Edah Supermarkten Electron EuroCollege HetWesterhonk Hoek Engineering Hogeschool Rotterdam Omstreken Hogeschool Noorder Haaks (Den Helder) Holec Ridderkerk Hollandia BV Hollandse Staalbouw Maatschappij BV Hout- en Meubileringscollege Huis van Bewaring Rotterdam Manotherm 88 Meerweide/Combihuis 114 Metaalprojekt SI Metropool Uitzendbureau 64 Min. van Binnenlandse Zaken (Wervingservice Voorkeursgr. Overheid) 63 Multec BV 104 Multibedrijven Rotterdam 103 O.V.D. Onderwijscentrum Hote Opleidings en Ontw. fo Radio Rijnmond RBO Rijnmond Regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen Rijnmond Bouw Rotterdamsche Droogdok Maatschappij SCAS/Homed Schilperoort BV Sint Franciscus Gasthuis SMO-Rijndelta in de Tuinbouw Sector (SPITS) Stichting VSO-Arbeidstrajekt Stichting Beroepsopleidingen Weg- en Waterbouw Hulpverlening Jongeren Stichting Vakopleiding Schilders- Examens in het Bakkersbedrijf Stichting Leerlingstelsel Haven en Ver Praktijkopleiding Schilderen Stichting Hout en Meubel Stichting Welzijnsbevordering Antillianen en Arubanen Stork Bronswetk Stork Nolte Stork Wescon Streekschool Nootd en Zuid SWGR De Keerkring Synthell Engineering Consultants Verolme Usselmonde Verolme Botlek Verpleeghuis Smeetsland Videowall Vroom Dreesmann Wilton Fijenoord Wijkcontactpunt World Travel School Yssel-Vliet Combinatie B.V Zadkine College Er zijn in Nederland veel jongeren die het moeilijk hebben. Heel vaak heeft dat met hun jeugd te maken: ze hebben niet de liefde en aandacht gekregen die iedereen nodig heeft. Veel van deze jongeren komen terecht bij de Stichting Kleinschalige Hulpverle ning aan Jongeren. Het hoofdbureau van de stich ting is gevestigd aan het Hollandsch Diep in Capelle aan den IJssel. Voor de begeleiding van al die jongeren (in leeftijd variërend van 2 tot 23 jaar) heeft de SKHJ enthousiaste beroeps krachten nodig: mensen met een MDGO-AW-opleiding of een andere opleiding in de So ciaal-Pedagogische Hulpverle ning. In ieder geval mensen die een beetje 'getrouwd zijn met hun werk'. Zij moeten het no dige incasserings- en relative ringsvermogen hebben, want het werken met deze jongeren is zeker niet altijd gemakke lijk. Maar, zwaar of niet: het woord 'sleur' komt in dit werk niet voor. Gezinshuizen De therapuetische gezinshui zen van de stichting zijn geves tigd in gewone woonwijken. Van de beroepskrachten die de Jongeren begeleiden, wordt verwacht dat ze er altijd zijn voor de jeugdigen: zij hebben recht op een zo normaal moge lijke leefwijze. Daarbij wordt in het bijzonder aandacht be steed aan hun behoeften en mogelijkheden. Contact met de eigen ouders wordt op prijs gesteld en gestimuleerd. Dat is ook nodig want doel van de behandeling is altijd dat de jeugdigen na verloop van tijd weer wennen aan het leven in het eigen gezin, pleeggezin of aan een zelfstandig bestaan. Voor jongens en meisjes die niet terug kunnen naar de eigen ouders en die ook niet in een pleeggezin kunnen wonen, zijn er de normalisatie-gezins huizen. Voor de wat oudere jeugd (15 tot 23 jaar) heeft de stichting adolescentenpro gramma's ontwikkeld. Hier wonen vier tot zes jeugdigen onder begeleiding van drie mentoren m een eengezinswo ning. En dan zijn er ook nog de Merhaba- en Cashba-projec- ten, waar jongeren die weinig illusies meer over hebben, op gevangen worden. Zo wordt voorkomen dat zij afglijden naar een leven van criminali teit, druggebruik en prosititu- tie. Bij Cashba gaat het om mensen van 16 tot 25 jaar die al met de politie in aanraking zijn geweest en zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, maar daar in geen gevaar vormen voor de samenleving. Interproject Bij de SKHJ is P. van Keulen de grondlegger en projectma nager van het Interproject. Het project fungeert als be middelingsbureau voor werk nemers en werkgevers in de non-profitsector en het onder wijs. Mensen die zich melden bij het Interproject, worden begeleid bij het solliciteren en bij hun verdere loopbaan. Ook mensen met een lage opleiding of zonder diploma kunnen hier terecht. 'Er is, zeker in deze sector, heel veel werk voor niet-gediplomeerden', zegt van Keulen. 'Bovendien hebben veel instellingen hun eigen in- service-opleiding. Er lopen nogal wat mensen rond die meer mogelijkheden hebben dan zij zelf vermoeden. Om die allemaal te ontdekken, is begeleiding vaak onmisbaar. Interproject kan daarbij een belangri|ke steun zijn.' Ook het Interproject is gevestigd in Capelle aan den IJssel; het te lefoonnummer is 010 - 442 17 77. 'Geen dag is hetzelfde als je in een gevangenis werkt", is de slogan die het Gevangenis wezen zes jaar geleden intro duceerde in verband met de capaciteitsuitbreiding. „Die leuze is nog steeds van toe passing, want het werk in een Huis van Bewaring, Gevan genis, Jeugd- of T.B.S.-in richting is er één met veel af wisseling. Kies je voor dit werk, dan krijg je daar be slist geen spijt van", aldus C.J. de Bock, Hoofd Perso neelszaken van het Huis van Bewaring in Rotterdam. Op de Banenmarkt van 17 en 18 maart staan de drie Rotterdamse inrichtingen die resorteren on der de Directie Delinquenten- zorg en Jeugdinrichtingen van het Ministerie van Justitie geza menlijk in één stand met het nummer 112. De ,Noordsingel' en 'De Schie' hebben zowel voor direct als op korte termijn mensen nodig. De Jeugdinrichting 'Kralingen' staat een verhuizing naar Spijkenisse te wachten. In deze nieuw te bouwen, grotere inrichting zal meer personeel ingezet moeten worden. De werving hiervoor zal in 1993 van start gaan. Wat is er zo leuk aan werken in een 'bajes'? De reacties van de omgeving zijn meestal niet om over naar huis te schrijven! Op merkingen als, 'Ze wilden je er gens anders zeker niet hebben' en 'Nog liever zou ik bij de be lastingen werken' zijn veel ge hoorde kreten die 'gevangenis mensen' te horen krijgen.Werk je er eenmaal dan ben je een graag geziene gast op verjaarda- f;en, bruiloften en partijen, edereen wil wel eens weten wat zich achter die dikke muren af speelt en wat voor soort mensen er gevangen zit. Juist op die mo menten komt goed naar voren dat de bajes geen Hilton hotel is. Het woord 'Penitentaire Inrich ting' is een ander woord voor 'Bajes', Huis van Bewaring of Gevangenis. In Penitaire Inrich tingen werken diverse soorten mensen. Directeuren, artsen, verpleegkundigen, administra tief personeel, sociaal cultureel werkers, sportinstructeurs, bad en visitatiemedewerkers en be waarders is nog maar een kleine greep uit de variatie van func ties. bewaring de Noordsingel werken momenteel zo n 325 mannen en vrouwen. Momenteel moeten vacatures bewaarder/portiers, bewaarder- /penitentiair inrichtingswerkers en verpleegkundigenen worden ingevuld. Nadat de selecties met goed gevolg zijn doorlopen, volgt een aanstelling. Er kan dan gekozen worden voor een exter ne opleiding (bijvoorbeeld M.B.O.-I.W.) of de interne op leiding voor de bewaarders en bewaarder/p.i.w.-ers die geheel in diensttijd wordt gegeven. In de het Huis van Bewaring aan de Noordsingel werken 325 per soneelsleden, die met elkaar zorg dragen voor de 350, over een aantal units verdeelde, gede tineerden. Die 325 personeelsle den werken zowel full- als part- -time, zijn zowel mannen als vrouwen en allochtone als au tochtone medewerkers (in alle leeftijdsklassen). Ook werken hier mensen die vroeger een W.A.O.-uitkering genoten. De Bock: „Op de Banenmarkt staan wij klaar om belangstellen den warm te maken voor werk in de bajes. Ook willen wij zich oriënterende scholieren infor meren over het werk, want daar moeten wij het in de toekomst toch van hebben." 24 23 22 21 15 16 AHOY DINSDAG 17 MAART - WOENSDAG 18 MAART 33 32 30 29 37 TERRAS 31 146145144 143 42 117 118 116 40 41 39 102 107 101 100 98 99 97 95 96 94 93 91 92 90 88 86 87 85 127 128 84 83 ^jl33 80 81 79 1 58 59 1601 1 61162 163 164 165 1 66 67 68 69 70 71 72 173 Het opleidingsgebouw De Z-terijop eigen terrein. Ben je 16 jaar of ouder? Vind je het fijn met mensen, die niet voor zichzelf kunnen zorgen, om te gaan? Wil je verstandelijk gehandicap te mensen een zo'n prettig mogelijk leven bezorgen? Misschien is dat een reden om eens te gaan praten met Paula Schaling, personeelwer- ker van Het Westerhonk in Monster, het Christelijk centrum voor zorgverlening aan mensen met een verstandelijke handicap. Zij en medewerkers van Het Westerhonk zijn te vinden op de Banenmarkt en kunnen daar alles vertellen over het werk, opleidin gen en de salariëring. Het Westerhonk wonen 542 verstandelijk gehandicapte mensen. Elk van hen heeft verzorging nodig. Dat is ook de reden dat zij in een inrichting verblijven en niet meer bij hun ouders of zelfstandig Het werken met verstandelijk gehandicapten is leuk, want er wordt heel wat afgelachen. Deze mensen staan heel dicht bij hun gevoel, iets wat je bij de 'normale' mens niet altijd meer tegen komt. 'Een verstandelijk gehandicapte geeft je spontaan een dikke zoen of slaat zijn arm om je heen als hij of zij je aardig vindt', vertelt Paula. Het beroep brengt natuurlijk ook moeilijke kanten met zich mee. Is een bewoner ziek, of overlijdt er iemand dan is dit best moeilijk te verwerken. Bewoners kunnen ook lastig en veeleisend zijn. Het is dan de kunst om hier zo goed mogelijk mee om te gaan. Hard en onder druk werken hoort ook bij het beroep. Twee dingen zijn zeker, geen dag is hetzelfde en het werk is boeiend! Met zestien jaar al Ben je 17 jaar en heb je minimaal een mavo-diploma (of gelijkwaar dig) dan kun je een dne-jaar-en-vier-maanden durende opleiding tot Z-verpleegkundige beginnen. De eerste zeven maanden zijn theore tisch, hierna volgen drie werk/leerperiodes van respectievelijk twaalf, twaalf en negen maanden. Hierin worden werken en leren met elkaar afgewisseld. En, op de koop toe verdien je nog geld ook! Tijdens de eerste zeven maanden ontvangt de leerling een zakgeld van 495 gulden per maand. Tijdens de werk/leerperiodes verdient de leerling salaris van respectievelijk 1372 gulden, 1620 gulden en 2094 gulden bruto per maand. Hierbovenop komt dan nog eens de onregelmatigheidstoeslag als er in avond- of nachtdienst gewerkt wordt. Vanaf 21 jaar geldt het minimumloon. Sinds september 1991 is Het Westerhonk, als enige in Nederland, ook gestart met een opleiding tot Z-verpleegkundige voor mensen met een lbo-diploma, of mensen met een mavo-diploma, maar die pas 16 jaar zijn. Paula Schaling vertelt dat duidelijk was geworden dat deze groep interesse had in werken met de gehandicapte mens en dat er behoefte was om tot de opleiding te worden toegelaten. 'Welnu, wij hebben onze opleiding aangepast. In september is de eerste groep van start gegaan en nu al blijkt 1 tevreden. t het experiment succesvol te zijn', zegt ze In augustus zal weer met een opleiding voor zestienjarigen worden gestart. De beroepsvoorbereidende periode is voor deze categorie verlengd met drie maanden. In die periode kunnen de leerlingen wennen aan een nieuwe vorm van onderwijs. Na die drie maanden volgt een toets en als deze goed wordt afgelegd dan kan worden begonnen met de opleiding tot Z-verpleegkundige. Het Westerhonk kan niet alleen leerling-verpleegkundigen gebrui ken, ook verpleegkundigen en groepsbegeleiders zijn van harte welkom. Wil je al informatie voor de Banenmarkt dan kun je een briefje schrijven naar Het Westerhonk, Postbus 1035, 2680 BA Monster. Wil je bellen, draai dan 01749 -16222 en vraag naar de afdeling personeel en organisatie. Soms is het voor oudere, zieke mensen niet mogelijk om thuis te blijven wonen. (Tijdelijke) opname in een verpleeghuis is dan onvermijdelijk. Andere mensen worden ontslagen uit het zieken huis, maar kunnen nog niet zelfstandig alleen wonen. Voor die mensen biedt dagbehandeling in een verpleeghuis mogelijkheden. Voor veel andere oude mensen is die mogelijkheid niet weggelegd: zij zijn door een lichamelijke handicap of ziekte niet langer in stat om thuis voor zichzelf te zorgen. In veel gevallen brengen ze de rest van hun leven (en dat is vaak nog een hele tijd) door in een verpleeghuis.De wachtlijsten voor opname groeien en directeuren van verzorgingstehuizen en verpleeghuizen zouden graag zien dat meer mensen kiezen voor een baan in de verzorging en voor een opleiding Middelbaar Dienstverlenenend en Gezondheidsonder- wijs (MDGO) die aansluit op lbo of mavo. Een van de instellingen die graag willen kennismaken met mensen die willen werken in de gezondheidszorg, is algemeen somatisch verpleeghuis De Twee Bruggen in de wijk Lombardijen (Rotterdam-Zuid). Hier worden nu nog 150 lichamelijk zieke mensen verzorgd en verpleegd. De meesten van hen zijn bejaard; sommigen zelfs hoogebejaard. Er zijn achttien plaatsen voor dagbehandeling. In de toekomst wordt het aantal bewoners teruggebracht tot 120. Die krijgen dan ook meer privacy dan nu nog het geval is. Dat het moelijk is om personeel te krijgen, is niet zo vreemd: Nederland vergrijst en de vraag naar verzorgend personeel neemt toe. Evenals veel andere instellingen verzorgt 'De Twee Bruggen' een eigen opleiding tot ziekenverzorgende. Die duurt 30 maanden en de eerste 7 maanden vormen de voorbereidende periode. Het theoretische deel van de opleiding tot zienkenverzorgende wordt gevolgd op de opleidings school KW te Hoogvliet; het praktische deel wordt verzorgd door de instelling zelf. In het begin zit de leerling-ziekenverzorgende voornamelijk 'op school'. Driemaal per jaar - in april, augustus en december - begint er een vooropleiding van dertig weken. Vier weken zijn bestemd voor stages in het verpleeghuis; drie weken zijn 'over' voor vakantie. Tijdens deze leerperiode krijgt de leerling nog geen salaris, maar zakgeld. Dat is overigens altijd nog bijna 500 gulden bruto per maand; voor een zeventienjarige scholier niet gek. Na de vooropleiding wordt de leerling - als alles goed gaat - toegelaten tot de opleiding die dan nog twee jaar duurt. In die opleiding is veel tijd ingeruimd voor de praktijk. Er wordt gewérkt en dat blijkt ook uit het feit dat er een salaris bij hoort. De opleiding wordt afgesloten met een examen en hopelijk met een diploma ziekenverzorgende. Sollicitatieproblemen zijn er daarna nauwe lijks: de leerling is automatisch verzekerd van een vaste baan.

De Havenloods | 1992 | | pagina 19