□J DE HAVENLOODS Schiedam nog tussen hoop en vrees over Rijksweg A4 Ontdek Nu Uw Tweede Ik Schiedams Nieuwsblad IN DEZE KRANT Botsing na drank Themadienst Anti-racisme Bunga Majang van start 11 "iSST Heeft iemand de sleutel van de bunker gezien Vragen over DSM-asbest Wel milieurapportage - geen nader onderzoek naar railverbinding Met scheermes naar de kern van het bestaan Nieuwland krijgt 'even' een nieuw (grond)verfje Dartstoernooi (Met Een Gratis Tweede Bril.) Pearle Is Kijkplezier. EDITIE P, DONDERDAG 12 MAART 1992, 41e JAARGANG Nr. 11 Wegener huLs-aan-huLsbLaden HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM GRATIS HERPLAATSING Aktie voor particulieren De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties. ladl UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK SCHIEDAM— Op Rijksweg A4, tussen het Kethelplein en de Beneluxtunnel, botste dinsdaga vond rond 21.45 uur een auto op een motorfiets. De bestuurder van de personenwagen, een Rhoonse vrouw van 47 jaar, bleek te hebben gedronken. Na de ademanalyse kreeg zij een rijverbod van zes uur opgelegd en werd er proces-verbaal opge maakt. Er vielen geen gewon den, maar de motorfiets moest worden weggetakeld. SCHIEDAM „Iemand uit z'n tent lokken', kent u die uitdruk king. Het is in ieder geval het thema van de dienst die zondag wordt gehouden in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. Het kinderkoor Jong Begin ver leent medewerking. Na afloop is er gelegenheid elkaar te ontmoe ten bij een kop koffie, terwijl voor de kinderen limonade klaar staat. De dienst begint om 10.00 uur. Op zondagmorgen komt de dienst van de hervormde ge meente in Huize Thomas te ver vallen. SCHIEDAM In het Zuidafri- kaanse Sharpeville werden op 21 maart 1960 69 mensen doodge schoten die protesteerden tegen de beruchte pasjeswetten'. Acht jaar later riepen de Verenigde Naties 21 maart uit tot 'Interna tionale dag ter bestrijding van alle rassendiscriminatie'. Dit jaar wordt de International Anti-Racisme Dag voor de 25e maal gehouden. Onder het motto 'Nederland be kent kleur' wordt in Amsterdam een grote manifestatie gehouden waarbij de strijd tegen vreemde lingenhaat centraal staat. Het Anti-Discriminatie Buro Schie dam roept Schiedammers (van overal en nergens) op om mee te demonstreren. Om 10.00 uur wordt door het buro een bus tocht georganiseerd, mits vol doende belangstelling. De kos ten zijn afhankelijk van het aan tal aanmeldingen. De demon stratie gaat om 13.00 uur van start op de Dam. Voor meer informatie en inschrijving: Anti- Discriminatie Buro, telefoon 426 44 06. SCHIEDAM— De Stichting Bunga Majang presenteert zien op zaterdag 11 april voor het eerst aan het publiek. In dien stencentrum De Vier Molens houdt de Schiedamse stichting van Bram en Lydia de Ruijs- scher tussen 12.00 en 21.00 uur haar eerste Indonesiëdag. Bunga Majang, een Schiedams initiatief, hoopt in de toekomst met tal van activiteiten geld op te halen voor projecten in Indo nesië. Voorlopig zijn de stichting Wees- en Zwerfkinderen en het LKK in Surabaya de gelukkigen. Het LKK is een afkorting van het instituut dat zich richt op het gezinswelzijn van de allerarm sten. Met een dia-presentatie wordt op 11 april het LKK be licht. In De Vier Molens staat verder een bingo op het programma, maar ook een loterij en een de monstratie van traditionele dan sen. Ook wordt een restaurantje ingericht waar Indonesisch ge kookt zal worden. The Manhat tans zal de dag op gepaste wijze muzikaal omlijsten. De toegang bedraagt vijf gulden voor volwassenen. Voor meer informatie over de activiteiten van Bunga Majang en voor het reserveren van kaarten kan ge beld worden naar 4708505. De schuilkelder onder het Rozenburgplein in de Gorzen gaat verdwijnen. De bunker, die bij rampen en in geval van oorlog ruimte kon verschaffen aan slechts 125 men sen, is eén van de twee noodonderkomens die zich nog in Schiedam bevinden. De tweede bevindt zich in de Slacht- huisbuurt, ook deze zal te zijner tijd verdwijnen. Op het verwaarloosde Rozenburgplein bevindt zich een tweetal vastgeroeste en dichtgeklonken stalen luiken, stille getuigen van een donkere, half met water gevulde ruimte ondergronds. Een kijkje nemen binnenin het object blijkt onmogelijk. Voorlichter Langstraat van Gemeentewerken kan ook niet vertellen wie het jt beheer voert, evenmin wie de sleutel in zijn bezit heeft. „Vroeger 5 werden de schuilkelders door de Bescherming Bevolking beheert, toen die instantie werd opgeheven kwamen de objecten in handen van Binnenlandse Zaken", vertelt Langstraat. Het ministerie gaf onlangs de gemeente Rotterdam de opdracht te bunkers in de regio te inventariseren en te bekijken of sanering mogelijk was. Het is uitermate vreemd dat geen van de gemeentelijke instanties, c.q. ambtenaren weet wie verantwoordelijk is voor de bunker. Het object ligt immers binnen de gemeentegrenzen. „Dat is inderdaad een beetje vreemd, ja", beaamt Langstraat. Toch treurt niemand over het vedwijnen van de ingegraven betonkolos. De bewoners vereniging Schiedam-Zuid hoopt dat de gemeente de operatie aangrijpt om het aanzien van het Rozenburgplein te verbeteren. In de gemeente Rotterdam is ooit een onderzoek verricht naar een eventuele gebruik van soortgelijke ruimtes, gedacht werd aan oefenruimtes voor muziek- of schietclubs. De haalbaarheid van die plannen bleek nihil. Wanneer de sloop daadwerkelijk begint ziet een voor velen onbekend en geheim gebleven stukje Schiedam eindelijk het daglicht. venloods (van 27 februari jl.) heeft de WD raadsvragen aan het college van B W gesteld over de gevolgen van de ontplof fing bij DSM-Chemicals half de cember. „De inactiviteit van het college van Schiedam, zoals dat in het artikel wordt beschreven, heeft ons verbaasd, zo niet geërgerd", zeggen de gemeenteraadsleden Verhulsdonk en Hafkamp. Daarom wil de WD onder meer weten of het college kennis heeft genomen van het betreffende ar tikel (onder de kop 'Mooi weer behoedt Schiedam voor ramp met DSM-asbest') en of verant woordelijk wethouder De Leede van milieu geen actie heeft on dernomen noch naar DSM, noch naar de DCMR Milieudienst Rijnmond. Ook vernemen beide raadsleden gaarne of het college van mening is dat deze „slappe en weinig actieve houding niet past in een situatie met dreigend gevaar voor de volksgezondheid (ook al was acute dreiging niet meer aan de orde)". SCHIEDAM De verwar ring rond Rijksweg A4 neemt toe. Centraal staan nu de mi lieu-effectrapportage (MER) die het ministerie van Ver keer en Waterstaat alsnog op grond van een Europese Richtlijn moet uitvoeren en een stuurgroep die onderzoek zou verrichten naar de moge lijkheid van een sneltram tus sen Schiedam en Delft. Wet houder Zijdeveld van verkeer beroept zich op beide kwes ties om een rechtszaak tegen minister Maij-Weggen voor lopig uit te stellen. Maar wat zegt voorlichtster Van der Wouw van het ministerie: „Die MER komt er, maar van een nieuw onderzoek naar een railverbinding weet ik niets. Wij gaan er nog steeds van uit dat de rijksweg er gewoon komt." Waren in het verleden simpel weg hoofdrollen weggelegd voor verontruste omwonenden, auto lobby's en milieubewuste wet houders, nu voeren dus meer abstracte zaken de boventoon. Op de eerste plaats de MER- rapportage. Minister Maij ziet zich alsnog genoodzaakt om deze milieu-effectrapportage te laten uitvoeren na een uitspraak van de Europese Commissie. Het gaat hierbij om een onder zoek naar de gevolgen voor de luchtkwaliteit en geluidshinder van de aan te leggen Rijksweg A4. De bewindsvrouw is overigens niet van plan de MER voor het gehele tracé op te laten stellen. Volgens de Europese Richtlijn dient zij dat slechts te doen voor de gedeelten die nog niet in een bestemmingsplan waren opgeno men. In dit geval gaat het dan Hoe lang blijft het tracé nog groen? ook om een milieurapport over een aantal kilometers tussen Schiedam en Vlaardingen. Politie Deze milieu-rapportage is een belangrijke steun in de rug van wethouder Zijdeveld (PvdA), die als fel tegenstander van Rijksweg A4 te boek staat. Hij heeft zich altijd sterk gemaakt voor een openbaar-vervoerver- binding in plaats van een auto weg. Eerder opperde hij in deze krant „desnoods de inzet van po litie te overwegen om de aanleg van Rijksweg A4 tegen te hou den". Later nam hij dus het initi atief om een rechtzaak tegen mi nister Maij aan te spannen om een milieu-effectrapportage af te dwingen. Op grond van uitspra ken van de Europese Commissie en de Raad van State is de minis ter tot de conclusie gekomen dat de MER ook geldt voor de aan leg van wegen waartoe voor 1 sepember 1987 (toen de Europe se Richtlijn in werking trad) is besloten. Omslag Maar dan de stuurgroep. Een landelijk ochtendblad suggereer de eind vorige week dat Rijks waterstaat toch weer de moge lijkheid onderzoekt om op het dijklichaam van het nog aan te leggen stuk Rijksweg A4 een sneltramverbinding tot stand te brengen. „Daar weet ik in ieder geval niets van", reageert voorlichtster Van der Wouw van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat verbaasd. „Natuurlijk is er in het kader van de studie naar de Tweede Beneluxtunnel ook ge keken naar de mogelijkheid van een railverbinding (die maxi maal 40 miljoen gulden zou kos ten, veel minder dus dan de aan leg van Rijksweg A4- red.). Zo als toen nog een aantal zaken, als doelgroepenstroken, is on derzocht. Maar van een nieuw onderzoek of het instellen van een stuurgroep weet ik niets af." Wethouder Zijdeveld reageert hierop enigszins gelaten. „Want ix signaleer wel degelijk een om slag in het denken op Verkeer en Waterstaat. Het 'asfalt-denken' staat volgens mij niet meer voor op. Er is nu oog voor alternatie ven", zegt hij. Dus tot slot toch nog maar eens geïnformeerd bij voorlichtster Van der Wouw. „Op het minis terie van Verkeer en Waterstaat gaat men er nog altijd van uit dat die Rijksweg A4 er gewoon komt", zegt ze resoluut. SCHIEDAM— Het culturele weekeinde wordt donderdag avond ingeluid met saxofoon klanken in de Tender, twee da gen later maken statige orgel klanken in het Passage Theater- er een eind aan. Tussendoor wordt gezongen, geacteerd en acrobatiek bedreven. Dick de Graaf Septet presen teert donderdagavond een geva rieerd jazzprogramma. Saxofo nist De Graaf formeerde een bij zondere band om hem heen, met viool, trombone, gitaar, contra bas en drums. Dit ensemble groeide in korte tijd uit tot een hecht orkest dat tot de top van de Nederlandse jazz- en ge ïmproviseerde muziek gerekend wordt. Aanvang 22.00 uur, toe gang gratis. In het Passage Theater zetten Han Römer en Titus Tiel Groe- .nestege vrijdagavond het caba- retesque toneelstuk 'Ockham's Scheermes' op de planken. Rö mer, in het verleden actief als acteur bij Baal en Appel, en Tiel Groenestege, de helft van het duo Frisse Jongens, hebben een gemeenschappelijk gevoel voor humor. Hun nieuwe programma is door de critici lovend ontvan gen. 'Een enerverende en tege- lijke ook diepgravende theater show die uniek is in zijn soort' en 'Ockham's Scheermes kietelt niet alleen lachlust en intelligen tie, maar snijdt ook nog eens door de ziel', luidde het. Het stuk, dat in drie delen uit eenvalt, draait om de essentie van het leven. Volgens de veer- tiende-eeuwse filosoof Ockham moest de mens al het overbodi ge, alle details, wegsnijden om door te dringen tot zijn kern. Hoe het theaterduo dat uitvoert l iratie uit 14e eeuwse fllosofie kan vanaf 20.15 uur worden ge volgd. Toegang 18 en 25 gulden, zaterdagavond de veelzijdige vo- r\:va caliste Astrid van Helden op. 'Soprano in concerto absurdo 2' In De Teerstoof treedt vrij- en is de titel van het programma waarin de diva incarneert als opera-, kerk-, musical-, jazz- en popzangeres. Om 20.30 uur be gint Van Helden met haar bereik van vier octaven. Toegang 15 en 12 gulden. In de grote zaal van het Passage Theater staat zaterdagavond 'Vriend aan Huis' geprogram meerd. Een komedie met oa.a John Leddy en Simone Roos- kens waarin een oude vriend schap centraal staat. Regie is in handen van Andv Daal. Toe gang 22, 19 en 16 gulden, aan vang 20.15 uur. Clown Addie haalt 's middags voor de kleintjes halsbrekende toeren uit. De geschminckte acrobaat betrekt ook het jonge publiek bij zijn show. Aanvang, 14 uur, plaats van handeling is Zondag speelt Doreen Chad- wick vanaf 11.00 uur op het the aterorgel. Voor negen gulden kunnen niet-leden van de Neder landse Orgel Federatie het con cert bijwonen, leden betalen vijf gulden. SCHIEDAM Voordat een nieuw verfje wordt aangebracht, moet de grondlaag goed droog zijn. Dat weet iedere aoe-het-zelver. Wellicht om die reden neemt de onderhoudsdienst van het Gemeen telijk Woningbeheer geen enkel risico, zou je bijna denken... In het kader van de grote opknapbeurt die Nieuwland momenteel doormaakt, werd enige tijd geleden besloten dat diverse delen van die wijk wel een nieuwe laag verf konden gebruiken. Dus gingen schilders van Woningbeheer aan de slag. Zo ook in een aantal zijstraten van de Burgemeester Van Haaren- laan, waar de 'buitenboel' (voordeur plus brievenbussen) een frisser kleurtje verdiende. In september van het afgelopen jaar verdween het vale bruin onder ruw aangebrachte strepen witte en grijze grondverf. Die er na een dag of twee behoorlijk opgedroogd uitzag. Maar oktober en november verstreken zonder dat de boel afgewerkt werd. Met de feestdagen (en visite!) voor de deur begonnen bewo ners te mopperen. „Deze aanblik is nou niet echt reclame voor de buurt", zo was te horen. December ging echter zonder schilderswerk voorbij. Evenals januari en februari. En zelfs half maart vormen grove witte en grijze banen nog altijd het aangezicht van de portieken in de Donker Curtiusstraat en omgeving. Een telefoontje naar de Dienst Gemeentelijk Woningbeheer dan maar. Hoofd technische zaken Veldman geeft uitleg. „Inderdaad, het duurt alleemaal erg lang. Dat komt mede omdat in de betreffende woonblokken een nieuw systeem van portiekafsluiting aan de bewo ners is aangeboden. Wii willen dat graag in één keer uitvoeren. Ik geef toe dat het sneller had gekund. Maar binnen een week of twee gaan we weer volop aan het werk." Voordeel is in ieder geval dat de grondverf na ruim een half jaar kurk- en kurkdroog is. (BW) SCHIEDAM De Schiedamse Darts Competitie organiseert dit jaar voor de vierde maal een zomercompetitie voor Schie damse teams. De belangrijkste voorwaarde om mee te kunnen doen is dat de speelgelegenheid van de deelnemende teams zich binnen de gemeentegrenzen be vindt. Een team bestaat uit mini maal vier en maximaal tien per sonen. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden per persoon. Een even tueel batig saldo zal net als vorig jaar worden geschonken aan het vogelasiel van Schiedam. Voor (f keukenadviescentrum i stam zoon bv parkweg 361 - schiedam Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril gratis bij. Maar wel graag even deze adverten tie meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) Spijkemsse, Nieuwstraat 182 (ABC-gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Pearle Express Dordrecht, Statenplein 53 (naast Amici) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder), Binnenwegplein 23; Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D)

De Havenloods | 1992 | | pagina 1