BANENMARKT RIJNMOND 1992 Een bezoek aan de Banenmarkt spaart veel tijd en rompslomp Zowel werkgever als vacature vinden hun weg naar het Arbeidsbureau wel Bij de Shell kun je ook petro-chemische kennis tanken Cijfers van vorig jaar Goed op weg met het arbeidsbureau Vorig jaar passeerden maar liefst 20.000 mensen de deuren van Ahoy Maak een wandeling door de maritieme wereld van nu Voor vroege vogels is er volop werk in de bouw De Bezoekers-enquête gehou den tijdens de Banenmarkt in 1991 toont aan dat 11.457 man nen (58 procent) en 8.250 vrou wen (42 procent) voet op de vloer van de Ahoy-hal hebben gezet. Van de 19.707 bezoekers zei 40 procent geïnformeerd te zijn aoor het Arbeidsbureau door middel van een brief, de banen- krant en overig. De Haven loods/Het Zuiden van Wege- ners Huis-aan-huisbladen scoorde met 31 van de resteren de 60 procent het hoogst onder de kranten die aandacht had den besteed aan de Banen markt. Bezoekers van Nederlandse af komst waren het meest verte genwoordigd, namelijk 84 pro cent, tegen 4 van Turkse en Marokaanse afkomst, 7 van Surinaamse en Antilliaanse af komst en 5 procent van overige afkomst. 55 Procent van de Banen markt-1991-bezoekers was woonachtig in Rotterdam. Mensen in de leeftijdscategorie van 19 tot en met 22 jaar scoor den met 23 procent net hoogst. Personen boven de 45 jaar net laagst met 5 procent. Bezoekers met een LBO- en MBO-diploma vertegenwoor digden elk 26 procent, met een MAVO-diploma 20 procent, HBO-, HAVO/VWO-diploma elk 10 procent. Universitair- en laagopgeleiden respectievelijk met 4 en 3 procent. Baanveranderaars maakten 37 procent van de bezoekers uit, terwijl de werklozen, de scho lieren en overigen respectieve lijk 34, 24 en 5 procent verte genwoordigden. Van de bezoekers zocht 26 pro cent werk in de administratieve sector, 17 procent in de tech niek en bouw, 12 procent in de handel, 12 procent in de ver zorging/onderwijs, 9 procent in vervoer, 7 procent in de horeca en 18 procent in overige secto- De vacatures werden door 51 procent van de bezoekers inte ressant gevonden, waarvan 46 procent van plan was te sollici teren. De meerderheid van de bezoe kers, 63 procent, had een goed, 33 procent een matig en 4 pro cent een slecht oordeel over de Banenmarkt. Het arbeidsbureau heeft veel te bieden bij het vinden van de juiste baan. Het Informatiecentrum. Hoe en waar kan ik het beste solliciteren? Wat zijn mijn oplei- deze en tal van andere vragen kan ieder dag een beroep wor den gedaan op de medewerkers van het informatiecentrum van het arbeidsbureau. De Vacaturebank. Alle actuele vacatures brengt het Arbeidsbureau voor de werk zoekende samen in de Vacature bank. Dit gevarieerde banen- overzicht is bij alle vestigingen van het Arbeidsbureau te vin den. De Banenkrant. Misschien staat de 'droombaan' wel in De Banenkrant? Iedere week, een half jaar lang, een actueel nummer met de nieuwste vacatures gratis op de deurmat bij iedere ingeschreven werkzoe kende. Banenkranten zijn bo vendien gratis te krijgen bij de arbeidsbureaus, bibliotheken en diverse instellingen. De Sollicitantenbank. Vul een sollicitatiekaart in en deponeer deze bij het Arbeids bureau. De sollicitatie wordt dan opgenomen in de Sollicitanten- bank. Op deze wijze is er een directe presentatie aan alle werkgevers die op zoek zijn naar personeel. De Sollicitantenkrant. Een open sollicitatie kan ook worden opgenomen in de Sollici tantenkrant, die wekelijks aan meer dan 2 duizend werkgevers wordt, toegezonden. 11-581 Dat het Arbeidsbureau niet alleen voor werklozen is, be gint de laatste tijd steeds meer tot werkgevers en baan veranderaars door te drin gen. Het Arbeidsbureau biedt een effectieve perso- neelswerving, waarvan werk gevers en mensen met een baan dankbaar gebruik ma ken. De door het Regionaal Bestuur voor de Arbeids voorziening (RBA) van een nieuwe jas voorziene vacatu revervulling voorziet de werkgever in een basis- -dienstverlening en extra- -dienstverlening. Op jaarbasis zijn er zo'n 60.000 vacatures in de regio Rijnmond te vervullen. Bij elkaar staan er dagelijks zo'n 7.500 banen open. Eenderde hiervan is bij de Ar beidsbureaus aangemeld. Jaar lijks bemiddelt het Arbeidsbu reau dus zo'n 20.000 vacatures. Het Arbeidsbureau slaagt erin om in ongeveer 60 procent van deze vacatures een geschikte kandidaat te vinden voor bedrij ven die personeel zoeken. Bij voorkeur een structule oplossing Het Arbeidsbureau wil meer va catures vervullen. Een moderne werkwijze en een scala aan diensten moet meer werkgevers over de streep halen om via het Arbeidsbureau 'de gaten' in hun bedrijven op te vullen. Naast een advertentie in de krant en het bellen met een uit zendbureau zouden alle werkge vers vacatures ook bij het Ar beidsbureau moeten deponeren. Een advertentie heeft een groot bereik, maar is erg prijzig en heeft veel uitval omdat met elke lezer op zoek is naar werk. Een uitzendbureau geeft antwoord op het oplossen van personeels tekorten, maar is eveneens zeer kostbaar en biedt niet altijd een structurele oplossing. De dienst verlening van het Arbeidsbureau is gratis. Om die reden, maar vooral vanwege de middelen die het Arbeidsbureau tot haar be schikking heeft waardoor de aangemelde vacatures snel be handeld kunnen worden zouden alle vacatures eigenlijk ook bij Binnen 24 uur zijn vacatures verwerkt Werkgevers kunnen van vijf ba sisinstrumenten gebruik maken. Op twaalf verschillende lokaties kunnen werkgevers hun vacatu re via de Vacaturebank onder de aandacht van een werkzoekende brengen. Belangstellenden kun nen zich snel en eenvoudig op de hoogte stellen van het vacature- -aanbod. Niet minder dan 300.000 werklozen en baanver anderaars per jaar bezoeken deze Vacaturebanken, waarin de vacatures binnen 24 uur na aan melding zijn opgenomen. Wekelijks geeft het Arbeidsbu reau een Banenkrant uit in een oplage van 25.000 stuks. In deze krant zijn de vacatures opgeno men die de week ervoor zijn aangemeld. De standaardver- melding voor bedrijven is geheel gratis. De kranten zijn zonder onkosten te verkrijgen bij biblio theken en de vestigingen van het Arbeidsbureau. Bovendien krij gen werkzoekenden, die korter dan een jaar zijn ingeschreven, de krant wekelijks in de bus. Extraatje voor actieve wergevers De televisie, een belangrijk in formatiemedium, wordt door het Arbeidsbureau ook als com municatiemiddel gebruikt. Via de kabel worden de meest recen te vacatures onder de aandacht gebracht. Door middel van de Sollicitan tenbank kunnen werkgevers snel en inzichtelijk een beeld krijgen van personeel dat zich aanbiedt. Werkzoekenden staan in deze bank naar opleiding en branche gegroepeerd. Werkgevers kun nen de Sollicitantenbank raad plegen in het centrum (Schie- damsevest 160) of in Rotterdam- -Zuid (Slinge 303).Een bezoek aan de Sollicitantenbank kost tijd en dat kan de oorzaak zijn dat een werkgever geen gebruik maakt van deze service. Om die reden geeft het Arbeidsbureau ook een Sollicitantenkrant uit. Deze verschijnt wekelijks en geeft een overzicht van de men- De stand van het arbeidsbureau werd afgelopen jaar druk bezocht ■o: Archief Havenloods/Het Zuiden sen die zich beschikbaar stellen. Deze krant, waarin de meest re cente sollicitanten zijn opgeno men, is niet gratis. Voor 180 gulden per jaar ontvangt de werkgever 50 kranten. Het Arbeidsbureau biedt som mige werkgevers nog een extra vorm van dienstverlening. Dat extraatje hangt af van van het soort vacature en het type be drijf. De aanmelding van een vacature kunnen werkgevers persoonlijk, schriftelijk of tele fonisch bij het Arbeidsbureau doen. Naast een profiel van de gezochte werknemer geeft het bedrijf ook een omschrijving van het bedrijf. Bij registratie op deze wijze wordt de werkgever ook geïnfor meerd over de door het Arbeids bureau te nemen acties en wordt er een progonose gemaakt van de kans van slagen. Ben je aan verandering van baan toe of wil je je wel (weer) eens oriënteren op de arbeidsmarkt? Kom je als werkloze maar niet aan de bak of weet je niet welke mo gelijkheden tot omscholing en begeleiding er zijn? Of ben je het gewoon zat zonder werk te zitten, terwijl iedereen om je heen 's morgens naar zijn werkgever stapt? Bezoek dan eens de Banenmarkt Rijn mond 1992, die op dinsdag 17 maart van 12.00 tot 21.00 uur en op 18 maart van 10.00 tot 21.00 uur in de Ahoy ge houden wordt. Zo'n 120 bedrijven, vakopleidin gen en instellingen presenteren zich op de Banenmarkt Rijn mond, waardoor de marktbezoe- ker zich op een ontspannen ma nier kan laten informeren, zon der het gevoel te hebben met een sollictatie bezig te zijn. Want 'vrijheid, blijheid' en 'wie waagt, wie wint' zijn uitdrukkin gen die deze Banenmarkt op het lijf geschreven staan. De ar beidsbureaus in de regio Rijn mond zijn de initiators achter deze gratis toegankelijke, derde, groots opgezette Banenmarkt Rijnmond 1992. Diverse branches Dat er in de Rijnmond veel va catures zijn, is een ding dat ze ker is! De bedrijven uit diverse branches die zich op de Banen markt presenteren, informeren de werkzoekenden niet voor niets over hun bedrijven. Daar naast laten opleidingsinstituten De Banenmarkt: Informatie op alle 'fronten' fofo: Archief Havenloods met arbeidsmarkt-gerichte oplei dingen de bezoeker aan de hand van praktijksituaties kennis ma ken met tal van opleidingen. Instanties die werkzoekenden, met name mensen afkomstig uit het buitenland, een helpende en begeleidende hand toesteken, laten door hun aanwezigheid op nenkrant uitgereikt. In die krant staan recente vacatures vermeld. Bovendien wijst de in de krant de Banenmarkt weten dat zij er zijn. Kort gezegd: De Banen markt is er voor iedereen, voor jong en ouder, die werkt zoekt! De Banenmarkt schept de unie ke, ideale gelegenheid voor zo wel werkgever als werkzoekende om direct en persoonlijk met el kaar in contact te komen. Want, zonder te hebben moeten sollici teren, sta je al neus aan neus. Je bent al binnen en dat moet je na het schrijven van een sollicitatie brief altijd nog maar afwachten. Een bezoek aan de Banenmarkt is bovendien tijdsbesparend: in een paar uur tijd tast je de ar beidsmarkt af en klop je bij die bedrijven aan die jouw interesse genieten. Bevalt een bedrijf niet of kunnen ze jou niet bieden wat je voor ogen hebt, dan stap je gewoon naar de volgende. In ieder geval weet je dat alle be drijven op de Banenmarkt per soneel nodig hebben en met dat gegeven in je achterhoofd is het praten met de werkgevers stuk ken gemakkelijker. 'Vrijheid, blijheid'! Misschien kom je met een werk gever in aanraking die van jou een bepaalde opleiding verwacht die je (nog) niet in je zak hebt. Het zal toch maar net die baan zijn die je graag wilt hebben! Nog geen paniek, want mis schien kun je via een leerlings telsel, een vakopleiding of een omscholing in de toekomst als nog juist die baan krijgen. Infor meer daarnaar bij de betreffen de werkgever of vraag hem/haar bij wie je moet aankloppen. Wie weet, maak je dan toch een kans. 'Wie waagt, wie wint'! De grootste in heel Nederland Iedereen die de Banenmarkt be zoekt krijgt bij binnenkomst de speciale editie van de door het Arbeidsbureau uitgegeven Ba- geplaatste plattegrond en deel nemerslijst van de Banenmarkt gemakkelijk de weg naar die be drijven, vakopleidingen en in stellingen die je wilt bezoeken. Vorig jaar passeerden maar liefst 20.000 bezoekers de poor ten van Ahoy. Dat grote aantal geeft de Banenmarkt Rijnmond het recht zich de grootste banen markt van Nederland te noe men. Als organisator is het de arbeids bureaus in Rotterdam en regio aan alles gelegen om de grootste te blijven. Met een vuurwerk aan publiciteit wil het Arbeids bureau Rijnmond zich verzekerd zien van deze 'eretitel'. Zondag 8 maart vlogen een uur lang twee vliegtuigjes met lucht- reclame over de Banenmarkt bo ven regio Rijnmond. Een kwar tier lang cirkelden die 'kisten' ook,boven de Kuip, voorafgaan de aan de wedstrijd Feijenoord - Ajax. Vierhonderd scholen in de regio ontvingen alle noodzakelij ke informatie, op een electro- nisch billboard, aangebracht op de gevel van V D Beursplein, worden vanaf vrijdag 13 tot en met dinsdag 18 maart 60 spots over de banenmarkt per dag ge toond en huis-aan-huis bladen en dagbladen geven vanaf 12 maart informatie over de markt. Stads T.V. Rotterdam besteedt op 17 maart aandacht aan de banenmarkt. Radio Rijnmond verzorgt niet alleen rechtstreek se uitzendingen op 17 en 18 maart vanaf Ahoy, ook de radio Rijnmondreporter van 17 maart staat bol van informatie. Je zit nog op school en je weet dat je de techniek in wilt. Je moet gaan beslissen, want de eindexamens staan voor de deur. Wendy Wee- nink uit Rozenburg en Jan David van Keulen uit Stellen dam vertellen je van hun keuze. „Wij hebben gekozen voor de opleiding Process-operator. In september vorig jaar zijn wij onze loopbaan in de proces-tech niek gestart bij Shell Vakoplei ding. Wat ons aansprak was dat de opleiding zowel leren als wer ken is. De studie is gratis en we verdienen nog een aardige zak cent op de koop toe. Het bevalt ons zo goed dat wij iedereen die de techniek in wil, aanraden tij dens hun bezoek aan de Banen markt ook eens langs de stand van Shell Vakopleiding te gaan". Wendy en Jan David, beiden 18 jaar oud, volgen respectievelijk de opleiding Operator VAPRÓ- B en Operator VAPRO-B Ct. De opleiding van Wendy kun je volgen als je het diploma lts-c/d of mavo-c/d met wis- en natuur- of scheikunde hebt. Na twee jaar kan je in het bezit zijn van het landelijk erkende VAPRO-B-di- ploma. Wie havo met wis- en natuurkunde heeft, kan net als Jan David worden opgeleid voor VAPRO-B Ct. Met een voor opleiding op gelijkwaardig ni veau voor een van de twee oplei dingen ben je natuurlijk ook welkom. Er is één maar: je moet bij aanvang van de opleiding met lts en mavo niet ouder dan 18 jaar zijn en met havo niet ouder dan 19 jaar. Wat houdt het in? Het zijn de procesoperators die alle processen in de fabrieken sturen en controleren met meet- en regelapparatuur. Dat gebeurt 24 uur per dag, 7 dagen in de week en 365 dagen per jaar. Continu dus! 'eigen fabriek' uit je hoofd. Je weet van de van de hoed en de rand. Gaat er iets mis dan zie je dat direct op je bedieningspa neel. Het is dan jouw taak om actie te ondernemen om de sto ring in de fabriek te herstellen. De opleiding die Jan David volgt, is de meest uitgebreide. Wendy kan altijd nog na de op leiding VAPRÓ-B beslissen of ze, terwijl ze werkt, ook VA- PRO-Ct wil gaan volgen. Twee maal per week gaan Jan David en Wendy naar de streekschool (KNMB) in Schiedam. Daar wordt kennis 'bijgetankt'. De overige dagen volgen zij prak tijkgerichte lessen op de Shell Bedrijfsschool in Pernis. De be nodigde stage zullen zij in een van de fabrieken van de Shell lopen. Momenteel volgen zeven 'meiden' en tachtig jongens bij de Shell de opleiding tot proce soperator in het kader van het leerlingstelsel van de Stichting Vakopleiding Procesindustrie. Het doel van het Shell Scholings plan is de positie van jongeren op de arbeidsmarkt te veroete- ren. Heb je geen tijd de Banen markt te bezoeken, draai dan het telefoonnummer 010- 4312126. Waar je op de Banenmarkt niet ongemerkt aan voorbij kunt gaan, is de container van de Stichting Algemeen Maritieme Voorlichting (AMV). In de AMV nemen diverse bran che-verenigingen en andere or ganisaties uit de maritienje sec tor deel. De door het bedrijfsle ven gesponsorde container is de werkplek waarmee de Stichting het land doortrekt om de belang stelling te wekken voor en het verbéteren van de kennis van de nationale maritieme activiteiten in de ruimste zin. Op de Banenmarkt is de AMV niet voor niets vertegenwoor digd, want met haar aanwezig heid wil het maritieme bedrijfs leven samen met de nautische- /maritieme opleidingen tonen wat het tot stand brengt en wel ke mogelijkheden het maritieme bedrijfsleven biedt voor een car rière. De tot voorlichtingsstand ver bouwde container roept, uitge stald en opgetuigd, een maritiem beeld op. Een deel van een schip met elementen uit een haven als omgeving. Een naast het schip een bassin met een booreiland. De container verbeeldt het mari tieme bedrijfsleven. Via het booreiland, waarin de kaart van Nederland met lampjes is ver werkt, kom je bij expositiepane len die ieder informatie geven over een maritieme bedrijfstak. Je maakt als het ware een wan deling door de diverse maritieme beroepen. Zo kom je in aanra king met beroepen als een mari ne-officier mbo en hbo (MA- ROF), een kapitein in de bin nenvaart, een schipper/visser en een schipper/zuiger-molenbaas. Natuurlijk ontbreekt ook de in formatie, over de scheepsbouw en het werken op een offshore- werkeiland niet. Bij de panelen liggen folders die je alle informatie geven omtrent de scholen die opleiden voor de diverse maritieme bedrijfstak ken. Vanzelfsprekend kun je ook je vragen afvuren op de af gevaardigden van de scholen die de stand bemannen. Is je interesse gewekt, stap dan eens deze 'natte' wereld binnen. Maak op ongedwongen wijze kennis met de boeiende beroe pen die de maritieme sector kent. Misschien vind je er wel je toekomst? Dat zou mooi meege nomen zijn! Voor jonge mensen die geen bezwaar nebben tegen vroeg opstaan en wat verder wer ken dan de hoek van de straat, zijn er heel wat moge lijkheden in de bouw. School verlaters tot ongeveer 19 jaar met een LTS-dipIoma, een MAVO- of HAVO-opleiding kunnen zich melden bij Rijn mond-Bouw in Rotterdam. Rijnmond-Bouw is het oplei dingsinstituut van de geza menlijke bouwwerkgevers in Rotterdam en omgeving. Er zijn plaatsingsmogelijkheden voor aankomende timmerlieden en metselaars. Zij kunnen in augustus beginnen met erkende opleidingen timmeren en metse len van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf (SVB). Wie bereid is om 6 tot 8 uur thuis te studeren, doorzettingsvermo gen heeft en de wil om wat te bereiken, kan bijvoorbeeld be ginnen met het primaire vakdi ploma timmeren. Het leidt op tot aspirant-gezel. De cursist (ook meisjes zijn welkom) krijgt direct bij het begin van de oplei ding al een salaris. De eerste drie maanden is dat 25 uur loon; na die drie maanden wordt 40 uur loon betaald. De schooldag wordt dus gewoon doorbetaald. De opleiding tot aspirant-gezel duurt twee jaar en tijdens de proefperiode bekijken de werk gever, de werknemer zelf en een consulent van de SVB of de nieuwe werknemer werkelijk aanleg heeft voor het vak. Als dat zo is, begint de eigenlijke opleiding. Na het behalen van het diploma zijn de mogelijkhe den nog lang niet uitgeput: die zijn in feite onbegrensd. Het ge zel-diploma biedt een goede ba sis voor de opleiding tot aspiran t-uitvoerder, uitvoerder en aan nemer. Verder zijn er een groot aantal gespecialiseerde opleidin gen. zoals die tot restaurateur. Wie houdt van mooie oude ar chitectuur, kan hier zijn (of haar) hart ophalen. Voor ieder diploma is ongeveer twee jaar nodig. De praktijk leren de cur sisten vanzelfsprekend in het bouwbedrijf. De leermeester brengt hun alle kennis bij die nodig is voor het afleveren van een goed stuk werk. Rijnmond- -Bouw bemiddelt na het behalen van het primaire diploma bij het vinden van een werkgever, zodat een baan verzekerd is. Bij dat bouwbedrijf kan dan ook de ver volgopleiding worden gedaan. Ook voor mensen die graag eens een poosje in het buitenland wil len werken, biedt de bouw mo gelijkheden. 'Europa 1992' houdt grote beloften in voor jon ge mensen met twee rechterhan den en een vakdiploma in de bouw. Hef adres van Rijnmond-Bouw is Postbus 685, 3000 AR Rotter dam.

De Havenloods | 1992 | | pagina 21